TYPEN - STENO Laatste Berichten Om het schaakkampioenschap van Nederland STADSNIEUWS Verklaringen van Spoor en Sjahrir MAANDAG 20 SEPTEMBER Derde partij wordt evenals de eerste vermoedelijk remise De derde party van deze wedstrijd was weder een orthodox koninginne- gambiet tot de zevende zet van wit ge lijk aan de eerste. Thans zette Euwe echter voort met h6, de Lasker-variant. Ook nu ruilde Van Scheltinga op d 5, een solide voortzetting, welke wit echter weinig kans op initiatief biedt. Met zijn 17de zet bracht wit wat leven in de brouwerij Van hier af ontwikkel de zich een interessant duel. waarbij Van Scheltinga voortdurend met ogen schijnlijk dodelijke dreigingen werkte. Euwe verdedigde zich echter zeer vin dingrijk en het resultaat van alle scher mutselingen was, dat bij de 41ste zet een koninginne-eindspel was bereikt, waarin wit 4 en zwart 3 pionnen heeft. Vermoedelijk zal dit eindspel bij her vatting tot remise leiden. Orthodox ko- ninginnegambiet: Wit: Th. D. van Scheltinga; zwart: dr M. Euwe. I d2d4. d7—d5; 2. c2—c4. e7—e6; 3. Pblc3. Pg8— f6. 4. Lel—g5. Lf8— e7; 5. Pgl—f3. 0—0: 6. e2e3, Pb8—d7: 7. Ddlc2, h7—hb; 8. Lg5—h4. c7—c5; 9. c4xd5. Pf6xd5; 10. Lh4xe7, Pd5xe7. Behoudens dat zwarts h-pion thans op de zesde rij staat, is dezelfde stelling bereikt als in de eerste partij. 11. Lfl—e2. Wit heeft thans geen aanleiding Ld3 te spelen. Hij wil de d-liin openen en deze met een kasteel bezetten. I IPp7c6; 12. D4xc5, Pd7xc5; 13. O—-0. b7xb6. Aldus wil zwart het vraagstuk van dc ontwikkeling van zijn koninginne raads heer. welke altijd een moeilijkheid biedt in deze opening trachten op te lossen 14 a2—e3. Lc8—b7: 15. Tfl—dl. Dd8— e7 16. b2b4, Pc5—d7-; 17 Pc3—b5x! Een goede zet, welke zwart tot oplet tendheid noopt, om niet na 18. Pd6 een stuk te verliezen. 1 7Ta8d8: 18 Tal—cl. Versterkt de druk op de c-lijn zonder de dreiging prijs te Peven. 18 Pd7b8; 19. Dc2—a4. a7—a5 20. b4xa5 Prfixa5: 21. Tcl-rt. Tdtadl schaak- 22. Da4xdl, Pb8a6; 23. Ddl-d6, PbHctais duideliik. dat na ruil van de koninginnen wit overwegend snel zou hebben maar met de tekstzet Reeft zwart 't veld d7 vrij en dit brengt hem in moeilijker omstandigheden. Leidse Mixed Hockey Club Heren: Laren I—LefÖen I den II—HDS 0—1; Te Werve II—Lelden UI o4; Rijswijk III—Leiden V - 1- Dames «dames-hockeydavl: Lelden l- Aeolus I 10; Leiden IHHYG i u De uitslagen in de Westelijke eerste klSle meren) waren. HOC^HiWersum 6—1; Be FairHDM 23. HHIJü Delftse Stud. 8—1: BMHC—Gooi 3—0. LarenLeiden 12. DAMES I OP DE HOCKEY DAG De eerste wedstrijd kwam Leiden uit tegen het Rotterdamse Aeolus I. Deze ronde werd door een 10 overwinning overleefd, terwijl de Leidse dames in de volgende ronde met dezelfde cijfers te gen de landskampioene H.HY.C. het onderspit moesten delven. In beide wed strijden was duidelijk te merken, dat dit het begin van het seizoen is, zoaat uit houdingsvermogen. samenspel en tecn- niek nog wel wat te wensen overlteten. Hierbij kwam nog. dat er vers.cl?®lde"® nieuwe speelsters waren opgesteld en ook nog invalsters in verband met at- afwezigheid van drie van de beste speelsters. Daar echter ook H.HY.C enige prominente speelsters miste, werd het een aantrekkelijke wedstrijd en was er geen sprake van een groot Haags overwicht H H.Y C. en T.O.G Cr „aan naar de Eind-hockeydag, aie op 10 Oct In Amsterdam gehouden zal worden. LEIDEN II—HDS 0—1. Leiden II begon de competitie met een verzwakt elftal. De invallers konden z'ch moeilijk aan het tempo aanpassen, ter- will voor de weinige spelers uit het vroe gere tweede de toestand van het veld, dat nog volstrekt niet aan competitie- eisen voldeed, bovendien een grote han dicap was. Enig verband in het Leidse elftal was dan ook nauwelijks merk baar. Het enige doelpunt in deze wed strijd kwam van de rechtsbuiten van HDS. die met een scherp schot fraai doelpuntte. De Leidse ploeg heeft het ongetwijfeld aan het uitstekende keepen van doelman Janssen te danken, dat het tot het einde 1—0 bleef, want deze uit slag geeft allerminst de krachtsverhou ding van deze wedstrijd weer. Volgende week zal Leiden II waarschijnlijk weer In de oude samenstelling het veld be treden. hetgeen ons de komende wed strijden met vertrouwen tegemoet doet zien. TE WERVE II—LEIDEN III 0—4. Het derde heren-elftal deed het aan merkelijk beter met een 40 overwin ning liet het op overtuigende wijze zijn superioriteit over Te Werve blijken. Leiden telde in zijn gelederen vele jonge krachten, die in staat waren hun meren deels oudere tegenstanders een afmat tend tempo op te leggen. Nadat de eer ste terreinverkenningen gunstig verlo pen waren, speelde de wedstrijd zich verder grotendeels op de Rijkswijkse helft af. Voor de rust maakte Leiden vier doelpunten, waarvan er twee op mysterieuze wijze geannuleerd werden. Na de rust voerde Leiden de stand geleidelijk op tot 40. De sporadische aanvallen van Te Werve liepen spoedig dood in de stickvaste backlinie, die de keeper van activiteit vrijwaarde. On danks de zwakke tegenstand kan Leiden op 'n buitengewoon prettige wedstrijd te rugzien. Het prachtige veld van de BPM maakte het spelen tot een waar genoe gen. ZUIDWIJCK IRBC. Zondagmiddag werd eerst de compe titiewedstrijd van Zuidwijck I tegen RBC I (heren) gespeeld. De vorige Zon dag was Zuidwijck in een geheel nieu we opstelling op de hockeydag uitgeko men. Dit werd een fiasco, want tegen een vierde klasser Ring-Pass werd met 33, na doelschieten. verloren. Daarom werd een kleine variatie op de oude be proefde opstelling voor deze eerste com petitiewedstrijd gekozen. En dit leidde tot veel betere resultaten. Alhoewel de tegenstand sterker was dan afgelopen Zondag werd nu met 30 gewonnen. De verdediging was hecht en de voor hoede was bewegelijk en verstond de kunst tot het scheppen van kansen. Weliswaar werden er nog te veel ge mist. maar dat is een gebrek aan tech niek. dat in de eerste wedstrijd van het seizoen nog niet tot wanhoop hoeft te stemmen. Daarna werden wedstrijden gespeeld tegen de gasten van de Zaterdagavond, n.l. Zuidw. IPush I (dames) 42; Zuidw. II—Push II (heren) 20; Zuid wijck IIPush II (dames) 01. 24. Tc7d7, Dd8c8; 25. Pf3—e5. Dc8cl schaak; 26. Le2—fl, Lb7—d5. Er dreigde Pf7: en daarna De6: 27. Td7d8, Tf8xd8,28. Dd6xd8 schaak. Kg8—h7: 29 Pb5—d6, Pa5—c6; 30. Dd818. Hier geeft zwart Pe5, vermoedelijk met de gedachte na Pe8 de zwarte koning in een matnet gevangen te hebben. Hierbij heeft hij echter een fijne parade over het hoofd gezien. 30. De8 was beier 30Pc6xe5, 31 Pd6— e8. Pe5—f3 schaak!; 32. g2xf3 Del—al; 33. df8xf7, Pa6c5; 34. Kgl—g2. Ld5—c6; 35. Pe8— c7. Dale5; 36 Lflc4, Lc6xf3 schaak!; 37. Df7xf3 Op 37. Kf3volgt De4 schaak en 38Dc4; 37. De5xc7; 38. Lc4xe6. Leer om leer 38. Pc5xe6; 39. Df3f5 schaak, Kh7h8; 40. Df5xe6. Dc7—b7 schaak; 41. e3e4, b6—b5. Hier werd de party onderbroken. De eerste partij,- welke na 40 zetten in ongeveer gelijke stelling was afge broken. is zonder verder te spelen remise gegeven. ingezonden Mededeling 3 mnd. klaar Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Woningbouwvereniging „Ons Belang" jubileert JUBILEUM-COMITÉ BIEDT VIER GEBRANDSCHILDERDE RAMEN AAN. Deze week herdenkt de Woningbouw vereniging „Ons Belang" haar 35-jarig bestaan. In verband hiermede heeft zich een Jubileum-commissie gevormd onder voorzitterschap van de heer A. Gerrit sen. Deze commissie bood Zaterdagmid dag het bestuui namens de leden een huldeblijk aan. Voorafgegaan door het muziekgezelschap „Werkmans Wils kracht" kwam 't bestuur per rijtuig naar het bestuurshuis in de Molenstraat. Al daar hadden zic-h vele genodigden ver zameld, o.a. wethouder A. J. Jongeleen namens het gemeentebestuur, de heren H. Schüller, H. Lombert en J. v. Iterson, leden van de commissie van fabricage uit de gemeenteraad, voorts de direc teur van de Reinigingsdienst de heer J. H. de Jong. de beide architecten van de vereniging en verschillende ambte naren. Nadat de heer* A. Gerritsen allen wel kom had geheten, onthulde de heer J. J. van Zonneveld, één van de oudste leden van „Ons Belang" hei huldeblijk, dat bestond uit een viertal door de gebrs. Dullaart vervaardigde gebrandschilder de ramen. Voor de genodigden bestond er daarna gelegenheid de ramen vanuit de be stuurskamer te bezichtigen. De ontwerper, de heer D. van Leeu wen, gaf een een korte uitleg: uit de grote chaos, die voorheen bestond in de volkshuisvesting, is door samenwerking en opbouw het nieuwe resultaat be reikt: de goede, moderne woning. Niet alleen door de voorstelling, maar ook door de kleur heeft de heer Van Leeu wen de opbloei uitgedrukt; van het sombere paars en bruin in het eerste raam. naar het vrolijke rood en geel in het laatste. Eenzelfde gedachte Is neer gelegd in de bovenlichten, waar de veelhoek de chaos en de cirkel het be haalde succes symboliseert. Vervolgens begaf men zich naar het gebouw v. Chr. Sociale Belangen op de Oude Singel De voorzitter van „Ons Belang", de heer J. Gerritsen, dankte allen hartelijk en getuigde van de grote ontroering, die zich van hem meester had gemaakt, toen het huldeblijk werd aangeboden. Hieruit, blijkt wel. aldus spr., hoe groot de waardering voor ons werk is. Hij waarschuwde echter voor te groot- timisme. want er zijn nog vele moeilijk heden. Vervolgens voerden nog enige sprekers het woord. Ieder van hen sprak met grote waardering over het werk van het bestuur van de jubilerende vereni ging en hoopte, dat ook in de toekomst de arbeid voortgang zal vinden. Leiden houdt op orthopaedisch gebied een naam hoog DR C. P. VAN NES STAAT IN VOORSTE RIJ DER WERELD- ORTHOPAEDEN. In aansluiting op hetgeen wij Zater dag reeds meldden over het bezoek, dat een internationaal gezelschap van or- thopaeden bracht aan de Anna-kliniek te dezer stede om zich van de operatie- methoden van de geneesheer-directeur, dr C. P. van Nes op de hoogte te stel len, vernemen wij nog, dat in het bij zonder de therapie der heupgewricht aandoeningen en de traumata van de ledematen de grootste belangstelling on dervonden. Uit verschillende wetenschappelijke speeches, die aansloten na de operaties, kon men de erkenning van de weten schappelijke naam van dr Van Nes dui delijk zien. Vertegenwoordigers van de Weense School, die onder leiding van professor Lorenz Böhler de voorvechter van Traumatologie en Orthopaedie ver schenen waren, wezen er op, dat dr Van Nes in de voorste rij van de we- reldorthopaeden staat Wetenschappelijke discussies, in wel ke verschillende orthopaedisten uit alle landen hun mening te kennen gaven over het aangebodene lieten herhaaldelijk horen, dat men bij de terugkeer in het buitenland er op wijzen zal, op welke vooruitgaande manier in Leiden op orthopaedisch gebied gewerkt wordt Speeches van assistenten der Kliniek, rondleiding door het ziekenhuis en door de werkplaats besloten deze vrucht bare dagen. Wij zijn er zeker van dat de deelne mers uit de hele wereld met het begrip Leiden en Nederland de beste indruk ken ook in medisch opzicht ver binden. SCHAKEN. SPORTCLUB LICHT FABRIFKEN. De wedstrijden om het kampioenschap van de Lichtfabrieken, le en 2e klasse (wisselbeker) hadden tot resultaat: le ronde, le klasse: Beyir De Wil de 01. AnnokkeeJanssen 10. Duf felsir ten Cate 10, Mazurelv. d. Burg 01, SamsonVan Goor uitg., Van Oosten—Van Zanten uitg. 2e klasse: Van KatwijkVan Steen 10. BonselW Baars 10, C. Baars Neys 10, VerhoevenGoslinga uitg. Vereniging van Mathesianen VIERING VAN HET JAARFEEST. Evenals het vorig jaar heeft de Ver eniging van Mathesianen haar jaarfeest gevierd met de opvoering van een to neelstuk ln de Stadsgehoorzaal, dat wel gekozen mag worden genoemd. Het blijspel ,.Het gouden kalf" van Mar. Janssen en Gerard Nielen is een aller aardigst toneelstuk, dat bij de toe schouwers ten zeerste in de smaak is gevallen. Na een enigszins aarzelend begin liep het stuk heel goed en werd vlot en door sommigen heel goed spel len beste gegeven, zodat de aanwezigen net gebodene zeer op prijs hebben ge steld. Speciaal het spel van mej. W. Haneveld als dienstbode ook het vorig jaar was zij uitblinkster en van de heren P. Yperlaan en C. Spaander man heeft van begin tot einde de span ning er in gehouden. Het stuk schetst de komst van een neef van de vrouw des huizes, mevr. Smith, die alles doet om haar stand te kunnen ophouden, zonder daarbij de eerste principes eerlijk door het le ven te gaan te onderhouden. Maar die rijke neef zou alles goed moeten maken en bovendien zou hij een wel kome partij zijn voor de dochter des huizesHoe alles anders liep dan men gedacht had. wordt op onderhou dende wijze uitgesponnen en de toe schouwers hebben volop genoten van het gebodene. Na de pauze een ballet van .Nieuw Brunhilde" en muziek van het V. v. M.- quintet met tot slot een bal o.l.v. de heer J. Alphenaar. De aanwezigen, waaronder het be stuur van M.SG., directeur en leraren, w.o. mej. v. d. Horst, die na lange ziek te hersteld was. werden door de voor zitter, de heer P. C. Bik, aan het begin van de avond hartelijk welkom gehe ten, terwijl hü ook dank zegde tot al degenen, die aan deze avond hun me dewerking verleenden. Brandstoffenhandelaren van Leiden en omgeving bijeen PUBLIEK HEEFT SLECHTS VOOR DE HELFT DER BONNEN RECHT OP ANTHRACIET. Vrijdagavond werd onder voorzitter schap van de heer Joh. H. Boelee een vergadering gehouden van de afdeling Leiden en Omstreken der Vakgroep Detailhandelaren ln Brandstoffen De vergadering werd tevens bijge woond door de heer Visser ais vertegen woordiger van het Hoofdbestuur van de Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen, die bij de opening hartelijk welkom werd geheten. De hoofdschotel der besprekingen was het veelomstreden soortenprobleem. De heer Visser deelde mede. dat het Hoofd bestuur er bij het Rijkskolenbureau met klem op had aangedrongen, ter oplos sing van dit probleem, toch vooral een aparte bon aan te wijzen voor een hoe veelheid anthraciet. overeenstemmend met de hoeveelheid, welke de handel wordt toegewezen en moet afnemen en een aparte bon voor cokes en/of eier kolen. Hij betreurde het te moeten mee delen. dat de Overheid haar medewer king hieromtrent niet gaf. Door deze weigering werden de moeilijkheden dus weer als voorheen op de handel gescho ven. Over dit onderwerp werd nogal ge discussieerd, wat geen verwondering be hoeft te verwekken, daar het publiek steeds 6 mud anthraciet verlangt op de aangewezen bonnen, hetgeen in de gegeven omstandigheden een onmoge lijkheid is. Het publiek let er bij het kopen van een haard of kachel niet op. of er genoeg .geschikte brandstoffen voor beschikbaar zijn. Men zit liever bij een mooie haard in de kou dan met een kachel (welke óók mooi uitgevoerd kan zijn) waarin alle soorten brandstoffen gestookt kunnen worden .in een behaag lijke temperatuur. Het aanschaffen van een haard moet dan ook. zolang daar voor nog- niet de gewenste anthraciet- soorten beschikbaar zijn, ten sterksto worden ontraden. Voorts werd er op gewezen, dat het publiek meer doordrongen moet worden van het feit. dat er nog steends een te kort bestaat aan anthraciet. doordat er niet zoals vroeger geïmporteerd wordt en door andere oorzaken, waardoor de kolenhandel slechts 50% van de door hen ingezette bonnen aan anthraciet toegewezen krijgt. De rest moet hij in cokes en eierkolen aanvaarden. Besloten werd o,a. het stokend pu bliek door de pers een juiste voorlich ting te doen geven, opdat zij zullen medewerken de minder courante soorten brandstoffen hun weg te doen vinden. Er werd een resolutie aangenomen, dat iedere handelaar op de bij hem in geleverde bonnen ten hoogste 3 eenhe den anthraciet zal leveren en de reste rende bonnen cokes of eierkolen, naar verkiezing van de verbruiker. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur wegens periodiek aftreden van het oude, en de her-oprichting van de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond van Hande laren in Brandstoffen, de vrile organi satie. zoals die voor de oorlog reeds be stond. Met grote meerderheid van stemmen werd het oude bestuur herkozen, be staande uit de heren: Joh. H Boelee. voorzitter; J. Zeilstra Jr: W. de Roode, resp. 1ste en 2de secretaris; C. A. v. Dorp Sr.. penningmeester; K. Ouwer- kerk Sr. bestuurslid. .Het was reeds tegen middernacht, toen de voorzitter deze zeer geanimeerde ver gadering sloot. RECTIFICATIE OP WAARSCHUWING. Enige dagen geleden plaatste de Ar menraad 'n waarschuwing omdat geble ken was, dat namens de Nederl. Prot. Bond gelden werden ingezameld voor uitzending van vrouwen naar een va- cantiehuis. Intussen is de betrokken persoon be kend geworden, waarbij bleek dat zij een keer uitgezonden is geweest naar een vacantiehuis in Soesterberg. Uit dankbaarheid daarvoor had zij aldaar een busje aangevraagd om bij kennis sen giften voor dat doel in te zamelen. In haar ijver ging zij echter te ver door huis-aan-huis te vragen. Zij deed dit echter volkomen te goe der trouw. PLANTENTENTOONSTELLING IN DE B.L.O. SCHOOL. Zaterdagmiddag waren de ouders in de gelegenheid de planten te bewonde ren, die door de leerlingen gekweekt wa ren, Alle inzenders ontvingen een prijsje, wat zeker stimulerend zal werken bij een volgende gelegenheid. LEIDSE CHR. BESTURENBOND. Als gevolg van de aansluiting van de Ned. Vereniging van Ohr. Handelsreizi gers en Handelsagenten bij het Chr. Nat. Vakverbond ,is de afdeling Leiden van deze bond met ingang van 1 September in de kring van de Leidse Chr. Bestu renbond opgenomen. Namens de afdeling heeft de heer H. de Graaf zitting genomen in het be stuur van de Chr. Besturenbond. Het Kader van Chr. Vakbeweging bijeen Zaterdagmiddag kwam het kader van de Chr. Vakbeweging in het wijkge- bouw Rehoboth bijeen onder leiding van de voorzitter van de Leidse Chr. Besturenbond, de heer G. Hordijk. Behalve tal van bestuurders der di verse vakorganisaties te dezer stede, waren vertegenwoordigers uit 11 om liggende gemeenten aanwezig. Na een openingswoord van de voor zitter was het woord aan de heer P. Kapinga, hoofdbestuurder van de Chr. Bond van Overheidspersoneel, die na mens het C.N.V.-bestuur een inleiding hield over het a.s. winterwerk voor de vakbeweging. De heer Kapinga gaf aan hoe dit werk dient te geschieden. Behalve aan de propaganda moet aandacht geschonken worden aan de sociale scholing van bestuurders en le den. Dit is een eis van onze tijd, waar aan wij niet kunnen ontkomen en waaraan we ons niet mogen onttrek ken. In elke plaats waar een Chr. Be sturenbond gevestigd is moet een stu dieclub komen. Dit geldt ook voor de Jeugdclubs. Het C.N.V -bestuur wil dit werk steu nen met raad en daad. De daad is b.v. een te houden leidersvergadering, wel ke binnenkort in het Vacantieoord te Putten plaats heeft. In elke gemeente, ook ln die waar geen jeugdclub bestaat, moeten speciale jeugdvergaderingen worden gehouden. In de zomermaanden kunnen fietstoch ten georganiseerd worden. Een andere zaak. die de aandacht vraagt, is het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Naast de T.B.C-be- strijding wil het fonds uitvoering ge ven aan de volgende plannen: Moge lijkheid van opname van rustbehoe- venden in het vacantie-oord in de maanden October tot April; uitzending van kinderen naar een vacantiekolonie; hulp san ernstige astmalijders, zonodig door uitzending naar Zwitserland. Van zelfsprekend is hier veel geld voor no dig. Alleen reeds voor de T.B.C.-bestrij- ding wordt een uitgave in 1948 ver wacht van f.300 000—. Met klem betoogde spr., dat voor dit mooie werk der barmhartigheid de me dewerking van velen nodig is. Op de inleiding van de heer Kapinga volgde een geanimeerde bespreking. ALLEEN OP STAP. Wiens kfnd is dat Gistermiddag omstreeks 3 uur is door een conducteur van de trein uit Am sterdam aan het station te Leiden een kind afgegeven, dat zich zonder ge leide in de trein bevond. Het jon getje, dat 3 4 jaar oud is. weet zijn naam niet en kon geen verdere inlich tingen geven. Het jongetje is voorlopig in een kindertehuis te dezer stede onder gebracht. HOCKEYCLUB „ZUIDWIJCK" VIERT FEEST. Ter gelegenheid van de opening van het hockey-seizoen had de H. C. „Zuid wijck" Zaterdagavond in de Stadsge hoorzaal een feestelijk samenzijn belegd, waar zich ook enige zusterverenigingen deden vertegenwoordigen. Het eerste deel van de avond werd ge vuld met de opvoering van enkele aar dige sketches, waarvoor zich de leden heel veel inspanning hadden getroost. Verder werd door de Zuidwijck-meisjes een tweetal door de heer E. Castelein in gestudeerde dansjes opgevoerd. Tot slot volgde een geanimeerd bal. COLLECTE VIJF MILITAIRE FONDSEN BRACHT f. 3363.— OP. De Zaterdag hier ter stede gehouden straat- en huis-aan-huis-collecte der 5 militaire fondsen ten bate der oud-mili- Toestand nog niet te overzien KANS OP COMPLETE BURGEROORLOG? Generaal Spoor verklaarde met be trekking tot de communistische coup te Madiocn: „Wij slaan de situatie nauwkeurig gade". Hij achtte het niet onmogelijk, dat de communistische vloed zou overslaan naar onder Ne derlandse controle staande gebieden en dit is iets, zeide hij, wat wij onder geen omstandigheid wensen. De legercommandant zeide verder, dat er geen schattingen te maken zijn over de sterkte der rebellerende troe pen, noch voor wat- betreft de Republi keinse troepen, welke ten dienste van de regering staan. Evenmin acht hij bij benadering te schatten, hoe ver onder de Republikeinse troepen de communisti sche invloed gaat en hij voegde hier aan toe: „Het zou een verrassing kun nen zijn, indien wij dit wisten". Wij weten echter wel, dat er ln de T.N.I. sterke communistische invloeden aan wezig zijn. „Het is de politiek der Repu blikeinen. om Republikeinse strijd krachten wederom te infiltreren in de onder Nederlands gezag staande gebie den en zij zullen trachten, ook commu nistische strijders te infiltreren. Des gevraagd zeide generaal Spoor: „Onze houding hiertegenover zal niet worden gewijzigd. Wij zullen infiltrerende troe pen terugwerken achter de status-quo rjn Hierbij Is niet het eerste punt. of het communistische of niet-commu- sche infiltranten betreft. Generaal Spoor deelde nog mede, dat tengevolge van de hernieuwde infil traties uit Republikeins gebied, aan onze zijde de laatste dagen de verlie zen toenemen. Met betrekking tot de situatie te Madioen zeide de leger commandant nog: „Ik veronderstel, dat mijn collega Soedirman de gehele situatie daar evenmin kan overzien als ik". De v.m. Republikeinse minister president, Soetan Sjahrir, liet zich als volgt uit; „Indien in Oost Java het Republi keinse leger intact blijkt te zijn en niet communistisch geïnfecteerd dan kan de situatie misschien nog wel spoe^ dig worden beheerst. Indien echter de legereenheden in Oost Java niet meer voor de Republi keinse overheid kunnen optreden, dan bestaat er kans op een complete bur geroorlog. Immers, in dat geval zou het gebied Oost van Madiocn worden afgesneden van de zeggenschap der centrale regering". De zender op Republikeins gebied, welke de bevelen van Soepardi, de voor lopige bestuurder van het communistisch Madioen. doorgeeft, is waarschijnlijk Radio Gelora Pemoeda Indonesia, voor heen bekend als „Soetomo's zender" (Soetomo. beter bekend als Boeng Tomo, deed van zich spreken door zijn felle radioredevoeringen; hij was indertijd lei der der Republikeinse strijdorganisaties in de sector van Soerabaja - Red. L.D.). De hoogste bestuursautoriteitefi te Batavia, o.a. de plaatsvervangende Lt. G. G., de heer Abdoel Kadir en gene raal Spoor, zjjn hedenmorgen bijeen gekomen voor een bespreking van de jongste ontwikkelingen in de Repu bliek. VOLMACHTEN VOOR SOEK ARNO Het werkcomité van het K.N.IP. heeft tairen en hun nagelaten betrekkingen met 25 st. tegen 1 een wet aangenomen, waarbij Soekarno ter bestrijding van net communisme gedurende drie maanaen heeft f. 3362.52 opgebracht. NED. LEGERMUSEUM „GENERAAL HOEFER". Verschenen is het jaarverslag van het Nederlands Legermuseum „Generaal Hoefer", dat uitvoerig alle schenkingen vermeldt. Met waardering wordt ook ge wag gemaakt van de toenemende be langstelling. welke uit zeer uiteenlopende kringen voor het Museum blijkt te be staan. Helaas zijn er nog altijd bezwaren aan verbonden om het museum ook voor het publiek open te stellen. AFKONDIGING VERANDERINGEN IN DE GRONDWET. Buitengewone raadszitting. Tijdens een hedenmiddag gehouden buitengewone raadsvergadering heeft, na opening door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, de gemeente-secretaris, mr J. Bool voorlezing gedaan van de vastgestelde veranderingen in de Grond- wet. De vergaderng. welke door 24 leden van de raad werd bijgewoond, nam slechts een klein kwartier in beslag. KORFBAL. ExcelsiorPernix 31. Het was wel zeer teleurstellend voor de Leidenaren. dat zij deze belangrijke wedstrijd met twee invallers moesten spelen. Zo gezien was deze uitslag lang eeen gek resultaat. Maar een feit is, dat door deze nederlaag de kampioenskans wel zeer klein is. want Excelsior heeft het kampioenschap bijna voor het grij pen. Toch mogen de oranje-kragen geen enkel reslco nemen bij de resterende wedstrijden. Mochten de Delftenaren één keer gelij kspelen (zij hebben nog een iets moeilijker programma af tewer- ken dan Pernix) dan kan nog een be slissingswedstrijd noodzakelijk zijn. Excelsior heeft nu één punt meer dan Pernix en beide ploegen hebben nog drie wedstrijden te spelen. Over het spelverloop het volgende: Al direct na de aanvang bleken de Delfte- nayen wat sterker dan onze stadgenoten. Een verdedigingsfout en een ver schot leverde hun na ongeveer 20 min. een 20 voorsprong. In de tweede opstelling was van enig overwicht geen sprake meer en was Pernix ontegenzeglijk veel gevaarlijker voor de korf. Het was toch nog na de rust dat de Delftse korf getroffen werd, toen een verdedigingsfout op de juiste wijze werd uitgebuit. Toen bleek er nog een goede kans voor een gelijk spel te bestaan. Maar toen de Leidse verdediging, die rachtlg de zaken in handen had. een ppn kans moest geven, werd dit noodlottig voor Pernix. 31. In de derde opstelling bleken aan beide zijden de verdedigers de aanvallers de baas en de eindstand bleef 31. Het was een prettige sportieve strijd, die uitstekend geleid werd door de heer A. Belt VOETBAL. ROODENBURG—RKAW 2—1. Roodenburg heeft zijn heroptreden in de 3e klasse met een zwaar bevochten, maar verdiende overwinnine gevierd. Daar de aangewezen scheidsrechter verstek liet gaan. werd de wedstrijd ge- door de beer J Pardon. RKAW trapt af met de wind in de rug en zit „De Nederlandse Padvinders" VOORTREKKERSCORPSEN HOEDEN EEN ZAZO-KAMP TE ALPIIEN. Zaterdag kwamen ruim 160 voortrekkers uit dc districten Hotterdam Den Haag en Rijnland voor een Zazo- (Zaterdag-Zon dag) kamp te Alphen bijeen. Lelcien was vertegenwoordigd met ongeveer SOman. Alvorens het kamp officieel door Oübaas Valkenburgh, ass Districtscommissaris va voortrekkers, geopend werd. namen ae deelnemers aan verschillende excursies deel (o.a. Hef brug. Watermolen en Martha StDelt Hoofdkwartierscommissaris. Ir H. Gerritse wees 's avonds, tijdens het kamp er op de grootse plannen die er voor de toekomst bestonden. O.a. de Internatio naal Roover-moot „Voortrekkers-Jam boree"). welke ln de zomer van het vol gend Jaar ln Noorwegen gehouden zal V *Hetnkampvuur werd besloten met een woord op de man af", dat door zijn motto „dienen" dan ook zeker doel trof. De ochtendwijding, des Zondags werd gehouden door Oübaas Nijman uit Alphen. die sprak over „onze plicht tegenover God". Deze plicht ls zwaar, onnoemelijk zwaar, maar God zelf hielp ons door Zijn Zoon Jezus Christus. Die de Wereld als rlchtwljzer is gegeven. .mn Toen Oübaas Valkenburgh het kamp sloot, was er geen voortrekker, die niet weer met nieuwe moed bezield zijn werk ln de beweging wilde opvatten. Meer nog dan de filmvoorstelling, de nachtelijke wedren naar de „brand" en de sportwed strijden. was het de enthousiaste voor trekkersgeest. welke dit zeer goed georga niseerde kamp zo uitstekend deed slagen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hendrik Slmlon, z. van J. Llgtvoet en D. E. Kallnlna; Robertus Johannes An- tonlus. z. van A. J. Wurzer en M. H. M. Sondermeijer; Franciscus Petrus Hendricus z. van H. J. Dlckhoff en M. A. Thorn; Wllhelmlna. d. van J. Vermond en F. de la Rle; Hendrik David, z. van H. D. van Weizen en G. P. M. N. Louwrler; Gemma Johanna, d. van C. Strijk en G. J. Blesjot; Elisabeth Johanna, d. van P. de la Rle en G. Segaar; Adrlana Jannetje, d. van G. Op 't Hof en S. A. Johnson; Cornelia Regina Geertrulda Maria. d. van K. A. de Konlnk en M. M. de Vos; Johannes Adrlanus, z. van A. A. Henzen en K. Korbee. OVERLEDEN: D. Langezaal, man. 71 Jaar. direct voor het Roodenb.-doel, maar de achterhoede met Polanen aan 't hoofd, weten de touwtjes in handen te houden zodat de rust aanbreekt met een blanco stand. Na de rust is Roodenb. steeds in de aanval, maar de RKAW achter hoede weet de meeste er van onschade lijk te maken. Totdat Choufour met een prachtige voorzet, linksbuiten C. v.^.d. Zeeuw in de gelegenheid stelt Roodenb. de leiding te bezorgen (10) Enthou siast. maar fair. valt RKAW aan en als na 20 min. de Roodenb-achterhoede twijfelt, brengt de RKAVV-llnksbuiten de partijen op gelijke voet. 15 min. voor het einde wordt op on verklaarbare wijze een doelpunt van Choufour geannuleerd. 5 min. later maakt Van Dorp uit een doelschennut- selirm Roodenburgs 2e doelpunt <2—1). RKAW probeert in de laatste min. nog een gelijk spel af te dwingen, wat an echter niet gelukt. met bijzondere volmachten wordt be kleed. HATTA TEGEN MOESO'S DICTATORSCHAP. Antara meldt, dat heden alle linkse bladen zijn verboden. Aan alle door de staat gecontroleerde drukkerijen is ver boden, publicaties van linkse zijde te drukken. Aan de R.K. particuliere druk kerij „Canisius" is een officieel verbod opgelegd het linkse blad „Patriot" te drukken. De volledige volmachten aan Soe karno machtigen hem tot 't treffen van „persoonlijke maatregelen, buiten de wet en bestaande regelingen om", teneinde ,,'s lands veiligheid te verzekeren met 't oog op het toenemende gevaar". Moh. Hatta verklaarde: „Onbevestigde geruchten willen, dat Moeso president zou worden van de Republiek, die hij wil instellen en dat Sjarifoeddin haar mi nister-president zal worden. In een de mocratisch land is echter het omverwer pen der regering sleohts mogelijk op par lementaire wijze en niet door een staats greep. De communistische partij beoogt het instellen van een dictatorschap". Hatta besloot: „Indien een dictator schap noodzakelijk Is, dient dit niet een te zijn met een partij, doch te worden geleid door een man, die boven alle par tijen staat". Dr Van Mook morgen vroeg naar Indië De Luit.-Gouverneur-Generaal drVan Mook vertrekt morgenochtend om kwart voor zes van Schiphol naar Indië. 500 GRAM SUIKER OP DE NIEUWE BON. Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per persoon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen verwisseld worden, zodat deze week voor alle leeftijdsgroepen 500 gram en over twee weken 750 gram suiker per per soon beschikbaar wordt gesteld. MILITAIRE WILLEMSORDE VOOR LUIT. TER ZEE DE LOOZE. Een van de bekendste commandanten van de motertorpedodienst van de Kon. Marine, die tijdens de oorlog van Enge land uit opereerde tegen Duitse sche pen in het Kanaal, is de Luit ter Zee der 2e klasse W. A. de Looze. Nadat hem voor zijn gedurfde acties reeds het bronzen kruis en een tweetal hoge Britse onderscheidingen ten deel zijn gevallen, is hij thans benoemd tot rid der der 4e klasse der Militaire Willems orde. PREMIEHEFFING EERST IN MEI 1949? In verband met de stand van het wetsontwerp bedrijfspensioenfonds zal het niet meer mogelijk zijn, op 1 No vember a.s. met Je premieheffing te beginnen. Men zal moeten rekenen met een later tijdstip, vermoedelijk 1 Mei 1949 WAT DE LUCHTBRUG ENGELAND KOST. Tot dusver heeft de luchtbrug naar Berlijn de Britse regering 2.500.000 pond sterling gekost zo schrijft de „Daily Ex press". In 83 dagen hebben de Britse toqstel- ien 75.000 ton goederen naar Berlijn vervoerd en ongeveer 10.500.000 KM. af gelegd. BEDELL SMITH NAAR PARIJS. De Amerikaanse ambassadeur Bedell Smith, die aan de besprekingen op het Kremlin over Duitsland heeft deelgeno,- men, zal morgen in een Sovjet-vliegtuig naar Berlijn vliegen en vandaar naar Parijs voor een onderhoud met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Marshall. MINISTER STIKKER DINEERDE IN „VARIETY' CLUB". Minister Stikker, die moKSp K- L. M. naar ons land zal Terugkeren, heeft Zaterdagavond aangezeten aan 'n diner in de „Variety Club", waar zijn Amerikaanse collega. Marshall als voor naamste spreker het woord voerde. Mr Blom, Nederlands vertegenwoordi ger in de commissie van onderzoek der V. N. inzake Palestina, heeft Zaterdag in gezelschap van ambassaderaad Helb enige uren op het ministerie van Buit. Zaken geconfereerd met William Lacey, hoofd van de sectie Indonesië van de afd. Z.O.-Azië. DE GEVECHTEN TE SOERAKARTA- SOLO. Aan alle commandanten van vech tende afdelingen binnen en buiten de stad Soerakarta werd door de Republi keinse commandant der militaire gebie den Solo (Soerakarta) en Semarang, kolonel Gatot Soebroto, bevel gegeven, zich bij hem te vervoegen op het resi dentiekantoor, op zfjn laatst op 22 Sep tember. Commandanten, die hieraan geen gehoor geven, worden als opstan delingen beschouwd; tegen hen zal men drastische maatregelen nemen. Het bevel „staakt het vuren" moest heden om 12 uur zijn uitgevoerd. De gevechten te Solo duurden tot Za terdagavond voort; de aanvallers hebben zich 's nachts teruggetrokken aan de Zuidelijke oever van de Solorivier. OEGSTGEESTi UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten 812 vindt in het uitreikingslokaal aan de Morsch plaats morgen van 8.30 tot 12 en van 1.30 tot 4 uur. Meebrengen: stamkaarten, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en datum kaartje. BEURSOVERZICHT WEERSTANDSVERMOGEN OP PROEF GESTELD. Het weerstandsvermogen van de markt had vandaag opnieuw een zware aanval te verduren. Het nieuws zoals de moord op Bemadotte en de staatsgreep in Indië, verhoogde in het algemeen het pessimisme. Inzake de grote brand in Amsterdam sprak men van een heimelijke activiteit tegen de Marshall-hulp. Bij opening bleek het prijsniveau over het algemeen twee a drie punten lager te liggen. Tegen het slot namen de ver liezen grotere proporties aan dan in de laatste dagen het geval is geweest. Olies en nagenoeg alle industriefond sen verloren vier a vijf punten. Hoog ovens vormden geen uitzondering. Aan delen Aku konden zich aanvankelijk een Dunt verbeteren. Tegen het slot waren zy echter 157, waarmede ze beneden de koers van Vrijdag bleven. Scheepvaart waarden bleven ook vandaag in mineur. Scheepvakrt Unie 176 tegen 179hh. Vrij dag jl. De Indische fondsen waren ge decideerd lager. De voornaamste rubber en suikeraandelen verloren 5 a 6 Duntea. Aandelen Deli sloten op 155 k 155*4, het geen ruim 4 punten lager was.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6