Na de moord op graaf Bernadotle Legerleiding contra generaal Dürst Britt Kwartet in een flat PANDA EN DE OPSTAND Houders van Girorekeningen Wat er in Indië gebeurt Tussen K.L. en K.N.I.L. bestaat wederzijdse waardering Wat de brand bij „Blaufries" vernietigde MAANDAG 20 SEPTEMBER De overgave van Haiderabad In Secoenderabad en Haiderabad is voor de nachtelijke uren uitgaansverbod afgekondigd. Volgens radio New Delhi heeft de Nl- eam een beroep op zijn officieren en zijn Tolk gedaan de Indische militaire gou verneur te gehoorzamen, opdat orde en recht zo spoedig mogelijk hersteld w#rden. Staatstroepen van Haiderabad zijn uit gezocht om het Indische leger te helpen bij het „herstel van recht en orde in de staat". Ook het ambtenarencorps zal hiertoe ingeschakeld worden. Er zullen, zo wordt verder gemeld, nog uitgebreide .zuiveringsacties" gevoerd moeten worden om groepen Razakkers militante Mo hammedanen buiten gevecht te stellen. Syed Kazim Razwi, leider der Razak kers, is gearresteerd. Officieel is bekend gemaakt, dat de strijdkrachten van Haiderabad bij de af gelopen gevechten 600 man hebben ver- loren, die van India 10. De aantallen ge wonden zijn nog niet bekend. Naar-ver luidt zouden de verliezen van de mili tante Moslems 2500 doden en 1000 ge vangenen bedragen. De Indisohe eerste minister, Pandit Nehroe, heeft in een uitzending ver klaard: „Ik wil het volk van Pakistan verzoeken alle vrees en achterdocht op zij te zetten, Het zelfde geldt voor het volk van Haiderabad, of het Moslims zijn of niet". Hij feliciteerde de Nizam met de „wijze stap" die hij, „hoewel wat laat", had genomen. „Onze actie heeft zijn doel bereikt", zo zeide hij. „Wij zullen bij onze verklaring blijven, dat de toekomst van Haiderabad gevormd zal worden overeenkomstig de wensen van het volk". De minister van defensie van Pa kistan heeft mdegedeeld, dat alle ont slagen uit het leger, op speciale geval len na, zijn uitgesteld. „Het reeds ont slagen personeel, dat niet in regerings- dienst of in vitale bedrijven werkzaam is, wordt aangespoord zich weer op te geven". Sovjet-troepen zullen Korea verlaten Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de Sovjet-regering besloten heeft 15 October een begin te maken met de ont ruiming van Korea door de Sovjet-troe pen. 1 Januari zou de ontruiming vol tooid zijn. Het presidium van de opperste Sovjet hoopte, dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn haar troepen uit Zuid- Korea terug te trekken „Op 10 September heeft de hoge na tionale assemblée van Korea een beroep op de regeringen van de U.S.S.R. en de V. S. gedaan om gelijktijdig de troepen uit Korea terug te trekken." WIL MONTGOMERY AFTREDEN Maarschalk Montgomery, het staf- hoofd van het Brits Imperium, zal eer lang op eigen verzoek met rust gaan, zulks werd te verstaan gegeven door luitenant-kolonel Pearson, de bevelheb ber van het 35ste seintroepenregiment. in een rede, uitgesproken op een diner ter ere van oudgedienden van het.regi ment. De Britse minister van oorlog heeft geweigerd dienaangaande enigerlei ver klaring af te leggen. SABOTAGE OP ITALIAANSE VLIEGTUIGEN. Het Italiaanse militaire en het lucht vaarthoofdkwartier hebben verklaard, dat sabotage de oorzaak is van een brand, die een jager verwoestte en vijf andere vliegtuigen beschadigde op een vliegveld te Venegono. Zakjes met kleine bommen zouden in de motoren en on der de zitplaatsen zijn gelegd. Alle vlieg tuigen waren in de hangar. Militairen en brandweerlieden zouden vele andere vliegtuigen hebben gered. Twee van de toestellen stonden tussen 20 jagers, die door Egypte waren besteld. In vliegers- kringen denkt men, dat een Joodse orga nisatie er de hand in heeft-. Reeds 200 Stemleden gearresteerd De stoffelijke overschotten van graaf Bernadotte en kolonel Serot zijn giste ren per vliegtuig van Rhodos, waarheen zij ook per vliegtuig waren overge bracht, vertrokken om resp. naar Stock holm en Parijs te worden overgebracht. Aartsbisschop Timotheus leidde een Grieks-orthodoxe dienst op het vlieg veld. Generaal Aage Lundstroem, de staf chef van graaf Bernadotte, vier Zweed se officieren van zijn staf en drie Fran se, twee Belgische en twee Amerikaan se officieren, waarnemers van de V.N., begeleidden de stoffelijke overschotten. Verschillende waarnemers der V. N. en Israëlische verbindingsofficieren hebben getypte brieven ontvangen, waarin de groep „Hazit Hamoledeth" (in het Hebreeuws „Vaderlands front") verklaart Bernadotte gedood te heb ben, „daar hij voor de Britten werkte en Britse orders opvolgde". Van Joodse zijde wordt verklaard, dat deze groep „uiterst rechtse dissi denten omvat binnen de groep Stern". Ralph Bunche. leider van het secre tariaat der V. N. in Palestina en voor lopig bemiddelaar, heeft in een tele gram aan Mosie Siertok, minister van Buitenlandse Zaken van Israel, de moord op graaf Bernadotte „een zeer ernstige schending van het bestand" genoemd en de voorlopige regering van de staat- Israel hiervoor het meest ver antwoordelijk gesteld. De Israëlische regering zegt in een verklaring, dat de moord op graaf Ber nadotte werd gepleegd „binnen het ge beid" dat onder contróle staat en ver dedigd wordt door de staat Israel". Zij voegt er'aan toe: „Dit is een ontwijding van de heilige stad Jeruzalem. De da ders zijn verraders van het volk en vij anden van zijn vrijheid. De regering mobiliseert de gehele macht *van de staat- om de moordenaars en hun me deplichtigen op te sporen en voor bet gerecht t.e brengen". Het kabinet van Israel heeft in be ginsel zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe noodmaatregelen, die beogen na de moord on Bernadotte „terroristische organisaties" in het heilige land uit te bannen. Queuille overwint De Nationale Vergadering heeft na Zaterdag de gehele nacht in zitting te zijn geweest met 291 tegen 251 stemmen het economisoh en financieel program ma van de nieuwe regering van Queuille aangenomen. De vergadering verwierp een commu nistisch tegenvoorstel de militaire be groting sterk te beknotten. Wel werden verschillende amendemen ten aangenomen, die de nieuwe belas tingen op auto's en sterke dranken en de inkomstenbelasting iets verlagen tot een totaal van 6000 millioen francs. Ten slotte besloot de vergadering bij handopsteken, een speciale commissie in te stellen, die de staatsbegroting en staatsuitgaven moet controleren. In het Franse staatsblad zijn twee de creten opgenomen, die het aantal werk nemers in de nationale electrlciteltson- dernemingen met 10 en het admi nistratieve personeel bij de genationali seerde mijnen met 8 procent verminde ren. Deze bezuinigingen maken deel uit van het nieuwe economische program van de regering. Bij het binnenkomen van generaal De Gaulle hebben zich te Grenoble botsin gen voorgedaan tussen aanhangers van de generaal en tegenstanders, ten ge volge waarvan één persoon gedood en 18 gewond werden. De dode was een communist. De staking op de Parijse vliegvelden is geëindigd, zodat heden de diensten worden hervat. Het kabinet wil het lidmaatschap dezer organisaties verbieden en elke hulp aan deze organisaties voorkomen. Het leger en de politie van Israel hebben reeds 200 leden van de groep- Stern gedetineerd in verband met de moord op graaf Bernadotte. Onder hen bevindt zich de uit Polen afkomstige 34-jarige Norman Nahum Nimri, die zeven jaar verbonden is geweest aan de geheime dienst van het hoofdkwar tier van het Britse leger in Palestina. In het geheim nam hij echter een voor aanstaande positie in bij de politieke afdeling van de groep-Stern, naar later is gebleken. Volgens een officiële verklaring zijn de meeste arrestanten uit Jeruzalem overgebracht naar een plaats „ergens in Israel". Zaterdag kwam de Veiligheidsraad te Parijs in bijzondere zitting bijeen. Alle elf leden van de Veiligheidsraad spraken, in een atmosfeer van zeldzame eenstemmigheid, hun verontwaardiging uit over de misdaad. Er werd een ogen blik stilte in acht genomen ter ere van de nagedachtenis van de bemiddelaar. Hierna werd de vergadering verdaagd. De vertegenwoordigers van de vijf permanente leden van de Veiligheids raad kwamen onmiddelijk na de verga dering een ogenblik bijeen om de kwes tie van de Palestijnse bemiddelaar te bespreken. Zij keurden eenstemmig de voorlopige maatregelen goed, die door de secretaris-generaal genomen wer den, met name de benoeming van dr Ralph Bunche. De kwestie van een permanent opvolger voor graaf Berna dotte werd niet besproken. Verkiezingen in Zweden WEINIG VERANDERING. De voorlopige uitslagen van de Zweedse Kamerverkiezingen geven het volgende beeld: Sociaal-democraten 112 zetels (115). Liberale volkspartij 57 (26). Agrarische partij 30 (35). Conservatieven 22 (39). Communisten 9 (15). De stemmenaantallen zijn de volgende Sqciaaldemocraten 1.749.672 (1.436.571). Volkspartij 846.335 (398.293). Agrarische partij 474.075 (421.094). Conservatieven 447.308 (478.921). Communisten 241.178 (318.466). Ondanks het verlies van 3 zetels heb ben de sociaal-democraten nog meer zetels dan hun voornaamste tegenstan ders bij elkaar (de conservatieven, de liber. volkspartij en de agrarische par tij). Veranderen zal er derhalve weinig. TELEVISIE-ACTIVITEIT WORDT TOEGEJUICHT! Bij Philips heeft men met grote be langstelling kennis genomen van de verklaring, die de heer W. Vogt, tech nisch directeur van de Ned. Radio-Unie heeft afgelegd over de toekomst der televisie in Nederland. Men onder streepte met voldoening de energieke wyze waarop in Hilversum dit vraag stuk blijkbaar wordt aangepakt. De plannen van de Ned. Radio-Unie om de televisie-verbinding tussen Hil versum en Eindhoven via straalzenders tot stand te brengen is tfechnisch zeer goed uitvoerbaar, al zal met de uitvoe ring daarvan nog geruime tijd gemoeid zijn. In elk geval wijzen nu meerdere tekenen, zoals de oprichting van een officiële televisie-commissie, er op, dat Nederland met zijn grote pioniers-repu tatie op het gebied der radio-omroep ook bij deze nieuwe technische vooruit gang een vooraanstaande rol zal spelen. GEHEIM VERDRAG VERENIGDE STATEN—ZWEDEN? Het officiële Sovjet-persbureau Tass meldt uit Helsinki, dat volgens jour nalistieke kringen aldaar .,de Zweedse regering haar goedkeuring heeft ge hecht aan een geheim verdrag tussen de Verenigde Staten en Zweden". Het verdrag voorziet volgens de berichtge vers in de samenwerking tussen de twee landen in geval van een oorlog of oor logsgevaar. Het zou een aanvulling be treffen op de bilaterale overeenkomst volgens het plan-Marshall. Zweden zou een aantal artikelen moeten exporteren naar landen, die door de V. S. worden aangewezen. Het bericht zegt voorts, dat „het ver drag niet zal worden voorgelegd aan het parlement, omdat de Zweedse rege ring de reactie van de publieke opinie vreest". De Zweedse premier, Erlander, heeft de berichten uit' Helsinki, „een leugen" genoemd. die er de voorkeur aan geven het abonnementsgeld van ons blad per giro te voldoen, ver zoeken wij de voor het 4de kwartaal 1948 verschuldigde f. 4.15 over te schrijven op onze girorekening 57055. Resolutie inzake samenstelling en bevoegdheden interum- regering De Partai Rakjat Indonesia Serikat, de Persa toean Orang Betawai en de partij van Indische Nederlanders heb ben een resolutie uitgegeven, waarin bij de Nederlandse regering en de Sta- ten-Generaal wordt aangedrongen op de instelling ener nationale interim- regering, waaraan het bestuur van alle inwendige aangelegenheden zal worden opgedragen. Gevechten tussen Nederlanders en Indonesiërs BOTSfNG MET 1500 INDONESIËRS. Volgens onbevestigde berichten zou den Nederlandse troepen in het door de Nederlanders gecontroleerde gebied van Poerbalingga (ongeveer 60 K.M. N.O. van Tjilatjap) in botsing zijn ge komen met 1500 bewapende Indone siërs. Volgens mededelingen uit de zelfde bron zouden de verliezen aan Nederlandse zijde vijf doden en acht gewonden bedragen. Men voegde hier aan toe dat 3000 Indonesiërs in ge noemd gebied langs de status-quo-lijn gereed staan om tussenbeide te komen. Planterskring is diep geschokt DOOD VAN EMPLOYÉ NIJHUIS EEN ONTSTELLEND GEBEUREN. De correspondent van Aneta te Sema- rang meldt, dat de planterskring te Tjl- latjap-Bandjar aan de Luit. G.G. een telegram heeft gezonden, waarin gezegd wordt, dat men diep geschokt is door het ontsellend gebeuren op de onder neming Kawoeng, waar de eerste em ployé, Nijhuis, en de ondernemingswach ter Resosentiko werden gedood. De toe nemende infiltraties uit republikeins ge bied bedreigen het voortbestaan der on dernemingen en het leven van de plan ters en de arbeidende bevolking. Zij on dermijnen het vertrouwen in het Neder landse beleid en gezag en maken het ge zinsleven van de planters onmogelijk. De planterskring moet namens de plan ters, hun gezinnen en de bevolking het volgende eisen: Maatregelen tot het stopzetten van de infiltraties, deskundige oefening en leiding van de ondernemlngswachten en het verstrekken van voldoende mo derne bewapening en radiozenders op de ondernemingen. Het was getekend door de voorzitter van genoemde planterskring, Boersma. Spaak over Koningskwestie Tijdens een redevoering te Borgworm heeft de Belgische eerste minister Spaak verklaard, dat de houding der socialis ten inzake de Koningskwestie geen wij ziging heeft ondergaan. „Voor ons", al dus de premier, „bestaat de wet van 1945 die door het parlement is goedgekeurd en waarin wordt verklaard, dat Koning Leopold in de onmogelijkheid verkeert te regeren. Slechts het parlement zal er zich over kunnen uitspreken of aan deze wet een einde moet worden gemaakt of met. De volksraadpleging kan aan de tegenwoordige toestand niets veranderen want onze monarchie is constitutioneel en niet plebiscltalr. Wij zullen daarom nimmer onze goed keuring kunnen hechten aan een volks raadpleging over de terugkeer van de koning. Indien de vorst op grond van een plebisciet naar het land zou terugkeren zou dit een ernstig precedent scheppen en zou de koning bovendien in het ka der van de partijpolitiek niet meer een element van stabiliteit betekenen". Naar aanleiding van de uitlatingen van generaal-majoor H. J. J. Dürst Britt. deelt de legerleiding te Batavia oa, mede: Het komt zeer onwaarschijnlijk voor, dat deze publicatie inderdaad het door de generaal gesprokene juist weer geeft. In de eerste plaats kan van een opperofficler niet worden vei^acht, dat hij zioh op een dergelijke wijze zou uitlaten over een aangelegenheid, wel ke zioh Intern in het leger zou hebben afgespeeld, doch bovendien is het niet aan te nemen, dat een afgetreden di visiecommandant onjuiste gegevens zou verstrekken over de werkelijke toestand en bovendien verdachtmakingen zou uiten aan het adres van de legerlei ding, welke kant noch wal raken. Aan gen.-majoor Dürst Britt zal worden verzocht, het bericht te corrigeren. m m Het valt te beteuren, dab weer op nieuw naar buiten wordt gedragen de zogenaamde tegenstelling tussen de K.L. en het K.N.I.L. De legerleiding zegt hierover o.m, het volgende: le. Deze tegenstelling bestaat inciden teel inderdaad en komt somtijds tot uiting bij militairen van beide legers en in een enkel geval bij een onder deed Bij die staven en onderdelen echter, waarin zowel personeel van de K.L. als het K.N.I.L. tezamen werkzaam is, bestaat wederzijdse waardering en kameraadschap, welke regel is. K..L. en K.N.I.L.-troepen, waar deze tezamen werken, doen zulks in uitstekende harmonie en weder zijdse waardering. 2e. Het behoeft geen betoog, dat de opmerking, als zou het aftreden van de generaal-majoor Dürst Britt gegrond zijn op de tegenstelling K.L.-K.N.I.L., elke basis mist. Onder de in Indië aan wezige vier generaals-terrltoriale com mandanten waren tot voor kort twee Nederlandse generaals, van het aantal van mannen, die dagelijks in eikaars gezelschap verkeren, laten merken. Missohien waren sommige van hen wel in dezelfde omstandigheden als hij zonder werk en dagelijks wanhopi ger wordend. Maar hij kon zioh niet indenken, dat één van hen Shorty, noch Red. noch Tim OHara, noch de Canadees Pete, noch wie van de an deren ook een dergelijke uitweg zou wensen te overwegen. Ze zouden naar Bert's voorstel met 'n verachtelijk ge zicht luisteren en wegwandelen Ter wijl hij, die hun leider was geweest er niet alleen naar luisterde, maar er zelfs op inging. Hy kreeg een bittere smaak in zijn mond en zijn lippen werden in een dunne verbeten lijn ge trokken. Terugdenken en herinnerin gen ophalen had geen zin. De dagen van weleer waren voorbij en zouden nooit terugkomen. Hfj had alleen de miserabele toestand van het ogenblik onder ogen te zien en het mislukken van al zijn toekomstdromen. Hy haal de zijn schouders op in een gebaar van eindeloze moedeloosheid en berustend zei hij: Laten we de details bespre ken. Niet hier, zei Bert Garnish, er zijn hier veel te veel medeluisteraars. We zullen naar een ander café gaan hier om de hoek, waar we rustig sa men kunnen praten. Goed, i Bill. Hij vond het In derdaad een opluchting uit het vuile FEUILLETON door Elisabeth Margetson. vertaald uit het Engels. 20) HOOFDSTUK V. Het is doodeenvoudig, zei Bert Garnish. Niet meer vdan een hand omdraaien. Hij spuugde een stukje tabak van zn onderlip en voegde er aan toe: Er is niet aan. als je maar bij je positieven blijft, BiU hief zijn pul met bier omhoog, maar zette deze dan weer zonder er van te drinken neer op het tafeltje. De bar, waarin ze zaten, was vuil en slordig: overal waren vlekken van gemorste drank en lagen sigarettenpeuken, en hoewel BUI geweldig zat te piekeren over een gïoot probleem, keek hij met misprijzen naar de vuile omgeving. Lieve help. dacht hij. wat moet ik doen? Ik kan zo niet doorgaan dat kan eenvoudig niet! Ik kan niet blijven rondhangen en afwachten. Mis schien denken de anderen wel, dat ik niet serieus mijn best doe. Ik kan niet zonder een cent op zak rond blijven lo pen Maarmaar ïk heb nog nooit iets echt oneerlijks gedaan. Ik vind het afschuwelijk. Ik haat het idee. Hoewel., er zit misschien ook een opwindende kant aan. Ik zal miin aandeel aan de anderen kunnen geven en het een of an der verhaal bedenken Bert Garnish slurpte zil nbjer op dui delijk hoorbare wijze op. zette zijn bier pul dan met veel lawaai op de tafel en haalde zijn wenkbrauwen vragend op Doe je mee? Ik weet het niet,neeja. och ik geloof eigenlijk maar dat ik het zal doen Bert. Ik moet toch iets doen. Het is volkomen safé. volgens jou, niet waar? Niets is volkomen safe bij dit j soort werk. m'n Jongen. Natuurlijk kur» je zesnapt worden, maar dat zal heus niet gebeuren, als je je hersens goed bij elkaar houdt en snel werkt. BUI dacht bij zichzelf: Ik ben er san gewend om mijn hersens bij elkaar te houden en snel te werken. En met een soort heimwee gingen zijn gedach ten terug naar de tijd, toen het er op aan kwam snel te reageren en bij je fetSdT het^ontsnappen Op die gang Kwamen versenil- P0SiÜe' Ja Pann1adrnh«Uine?enPl°gevïng8e^fweiP Wat zouden zijn kameraden van Nu begreep hij er helemaal niets meer toen die met hem de grijze uniform van. Hij was toch zeker geen misdadi- met'de vleugels cp de borst gedragen ger? Maar veel tijd om na te denken hadden en met hem een vijand op eer- werd hem niet gelaten, want zijn be- volle wijze bestreden hadden, van hem wakers stonden stil voor een deur en denken, als ze hem nu konden zien? ontsloten die. Panda zag een donkere Ze hadden allen vertrouwen in hem ruimte voor zich. Hij kreeg een duw In gehad en tegen hem opgezien, en hem zijn rug, struikelde over de drempel en dit op de weinig nadrukkelijke manier l kwam vrij onzacht op de stenen vloer bartje met zijn ongure cliëntèle weg te gaan. De luidkrijsende radio werkte op zijn zenuwen, en hij zou blij zijn de twee goedkoop geklede meisjes, die naar hem zaten te lonken, de rug toe te kunnen keren. Toen hij met Bert Garnish buiten kwam, ademde hij even diep de zilte zeelucht in Het café, dat ze hierna betraden, was niet veel beter. Het was klein en donker en de tafeltjes wéren bedekt met vuile tafelzeiltjes. Een doordrin gende etenslucht overtrof alle andere geuren. Maar liet was er tenminste rustig. Bert ging aan een tafeltje zit ten, dat het verst van de bar verwij derd was, en bestelde twee koppen kof fie aan een slordige buffetjuffrouw. Nu zal ik je dan een en ander vertellen, begon Bert ernstig, nadat hun twee koppen met het een of an der modderkleurig vocht waren ge bracht. Je moet goed kijken. Hij haalde een oude enveloppe uit zijn zak te voorschijn en een stompje potlood. En je moet goed luisteren, want we mogen geen fouten maken. Hier is het, waar die kerels de vrachtauto Iedere avond om ongeveer 9 uur alleen laten. Ik heb ze gedurende enige weken in het oog gehouden en ben precies van hun doen en laten op de hoogte. Ze gaan naar dat cafétje voor vrachtrij ders en laten de auto buiten staan. Er zjjn heelwat vrachtrijders daar, die komen en gaan, zodat aan het geluid van een startende motor geen bijzon dere aandacht geschonken zal worden. We klimmen dus in die vrachtwagen, en alles wat jij te doen hebt, is er snel mee weg te rijden en wel verdraaid snel ook. Ik wou dat ik zelf kon chauf feren. dan zou ik het hele karwei in m'n eentje opknappen. Het ls doodeen voudig. Bill keek naar zijn metgezel en haatte diens platte accent, en de vuile das en geruite pet, die hij droeg. Even overlegde hij nog om zich terug te trekken, maar Bert gaf hem hiervoor geen tijd. Hij tekende snel de siuatie op de achterkant van de enveloppe, en legde uit: De vrachtauto zal daar staan, met z'n neus in de richting van East Street, snap je? Wij gaan East Street af en slaan links af, voordat we aan de stoplichten komen. Je moet altijd stoplichten vermijden, en daarom ne men we die laan. begrijp je. Aan het eind ?an die laan, gaan we rechtsaf en rijden we door totdat we aan de Noord-Oostelijke buitenkant van de stad komen. Daarna zal ik Je de weg wel wijzen naar de schuilplaats, waar ae andere kerels ons op zullen wach ten. En dat is eigenlijk alles, wat jij er van behoeft te weten. Behalve.... Behalve je aandeel in de winst natuurlijk. Dat bedoel Je toch? (Wordt vervolgd) kolonels-brigadecommandanten bestaat meer dan de helft uit kolonels van de Kon. landmacht. Waarom zou dan juist het vertrek van de generaal-majoor Dürst Britt gegrond moeten zijn op de tegenstelling K.L.-K.N.I.L.? De generaal weet trouwens beter, zodat deze mede deling bepaaldelijk op een misverstand moet berusten. 3e. Het verdedigen van de goede naam der 7 December-divisie in Ne derland is ten enenmale overljpdig. De troepen van deze divisie hebben hun taak op uitnemende wijze vervuld cn doen dit nog steeds, zoals dit door de legercommandant ook meermalen openlijk is verkondigd. 4e. De legerleiding ontkent categorisch, dat er ten gevolge van het aftreden van de generaal Dürst Brittin West Java on geregeldheden zouden zijn ontstaan tus sen troepen van de K.L. en het K.N.I.L. Over deze onregelmatigheden bestaat geen enkel gegeven, de overname van het commando heeft een volmaakt rus tig verloop gehad en de nieuw opgetre den divisie-commandant, de generaal- majoor Engles, die thans bezig is al de troepen in zijn commandement te be zoeken, heeft de legercommandant bij herhaling bericht, dat zowel in de staf der divisie als by de troepen zelf, geen wanklanR werd vernomen. GENERAAL HARTELIJK TE HEERDE VERWELKOMD. Generaal Dürst Britt ls Zaterdagavond in zjjn woonplaats Heerde (Gelderland) verwelkomd en gehuldigd. Het plaatse lijk muziekcorps bracht hem een sere nade en verschillende sprekers, o. w. de burgemeester van Heerde. mr W. Schade van Westrum, spraken er hun vreugde over uit, de generaal weer in hun mid den te hebben. De generaal verklaarde, dat hij deze huldiging niet opvatte als voor hem persoonlijk bedoeld, doch be stemd voor de soldaten van de 7 Decem- berdivisie, met wie hij zich steeds ver bonden zou blijven voelen. De mannen van de Kon. Landmacht ontvangen bijna nooit een woord van waardering, aldus de generaal en zo is het geen wonder, dat onder hen soms de vraag rijst: worden wij door het va derland in de steek gelaten? Spr. zei voorts, dat hij bij zijn afscheid in Indo nesië in besloten kring geprotesteerd had tegen de critiek op de Kon. Land macht, want hij kon niet anders dan met bewondering getuigen over 't werk van de Jongens in Indonesië, die zich geven voor recht en veiligheid. „Ondanks de commandowisseling, die mijn jongens diep geschokt heeft," al dus de generaal, „ondanks alles heb ik hen op het hart gedrukt hun plicht te blijven doen. Dat wil ik nog eens doen, van Heerde uit, van Nederland uit. Hierop hief de generaal een driewerf hoera aan voor de soldaten van de K. L.. waarmede de aanwezigen instemden. Nieuw onderhoud met Molotof DE SOVJET-MINISTER NIET NAAR PARIJS. Zaterdag hebben de Westelijke afge zanten te Moskou weer een onderhoud gehad met Molotof. Het onderhoud duurde 2% uur Na afloop hadden de Westelijken, zoals gebruikelijk, een be spreking. Op alle vragen was het stereo tiepe antwoord: geen commentaar. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen, dat de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankr ijk en de V. S. waarschijnlijk zeer spoedig te Parijs zullen vergaderen over de volgende stap In de Berlijnse crisis op basis van Molotofs antwoord aan de Westelijke vertegenwoordigers te Mos kou. Molotofs antwoord is niet bekend ge maakt, aldus Reuters correspondent, maar het feit, dat Marshall bij zijn ver trek uit Washington de nadruk legde op de ernst van de toestand in de wereld, wordt beschouwd als er op te wijzen dat het antwoord hem geen reden tot opti misme had gegeven. Marshall reist in het viermotorige par ticuliere vliegtuig van president Tru man, de „Independence". Bevin is reeds te Parijs gearriveerd. Radio Moskou heeft Zaterdagavond meegedeeld, dat de waarnemend minis ter van buitenlandse zaken, Wysjinsky, benoemd is tot hoofd van de Sovjet-de legatie voor de zitting van de algemene vergadering der V.N., die morgen te Parijs geopend wordt. Molotof is dus zelf niet aanwezig! Een gunstig teken is het niet De Sovjet-commandant van Berlijn, generaal Kotikof, heeft het Sovjet-mi litaire gerechtshof te Berlijn gevraagd de beschuldigingen tegen de 5 Duitsers, die tot 25 jaar dwangarbeid werden ver oordeeld wegens deelname aan de anti- Sovjet demonstraties op 9 September, nog eens in beschouwing te nemen. Het Sovjet-nieuwsbureau verklaarde, dat Kotikof „de aandacht van het ge rechtshof had gevraagd voor het feit, dat de uitspraak er geen rekening mee had gehouden, dat de beschuldigden hadden gehandeld onder invloed van op ruiende toespraken van leden van het Berlijnse stadsbestuur. Het onder Britse auspiciën uitgegeven blad de „Sozlal-demokrat" heeft ver klaard, dat drie leden van de socialisti sche eenheidspartij te Dresden, allen ex- sociaal democraten, beschuldigd van sa botage. zijn gearresteerd. Het blad zeide verder, dat „drie andere communistische leiders, onder wie Ludwlg Koch, waar nemend chef van politie te Saksen, ook waren gearresteerd in het kader van een zuivering van de socialistische een heidspartij". Het onder Britse contröle staande blad „Telegraf" verklaart, dat de post directeur van Leipzig. Gustav Rothardt, een communist, en Friedrich Schreiber, een liberaal-democratisch lid van het Thüringse provinciale bestuur, naar de Westelijke zone zijn gevlucht. Bijeenkomst van ministers van defensie der West-Europese landen In Londen is officieel verklaard, dat de secretaris-generaal van de perma nente commissie van het pact van Brussel heeft bekend gemaakt, dat „binnen het kader van het verdrag van Brussel heeft bekend gemaakt, dat voor de defensie van de vijf landen 27 September te Parijs een bijeenkomst zullen houden". Men verwacht, dat de ministers van defensie het rapport van de militaire commissie, die geregeld In geheime vergadering gedurende de afgelopen week te Londen bijeen is geweest, zullen ontvangen en bestuderen. Diplomatieke waarnemers geloven, dat de aanstaande bijeenkomst te Parijs de volgende stap zal zijn naar de nau were vereniging van de V.S. met de militaire plannen van de West-Europese Unie. xr°rlies aan koelruimte baart zorg terecht, Knarsend hoorde hij de deur achter zich dicht gaan, dé sleutel in het slot omdraaien en de grendels er voor schuiven. Even later werd alles stil en Panda was alleen. In het begin kon hij geen hand voor ogen zien, maar toen zijn ogen wat aan de duisternis gewend waren, begon hij vaag de omtrekken van zijn verblijf te bespeuren. Erg vrolijk zag het er niet uit. Heel in de hoogte zag hij een ge tralied raampje, waar een vaal sche merig licht door viel. De muren van zijn kerker waren van steen en overal droop het vocht er langs. In de verste hoek stond iets, dat op een houten bank leekenPanda kon zijn ogen haast niet geloven, het leek wel, of er iemand lag te slapen. Aarzelend sloop hij naderbij. Nee. hij vergiste zich niet. Daar lag iemand. Nu stond hij op. Panda's ogen werden groter van ver bazing. Joris Goedbloed stond voor hem. Inzake de schade bij „Blaufries" ver nemen wij, dat het pand Amerika als totaal verloren moet worden beschouwd. 'Iet zal zo spoedig mogelijk afgebroken vorden. Slechts de betonnen machine- :amer ls gespaard. De machines hoe- vel beschadigd, zullen gerepareerd en veer ln gebruik genomen kunnen wor den. De grootste zorg Is het verlies aan koelruimte. De directie deelde mede, dat in de loop van het komende jaar, te beginnen in October a.s., In ons land totaal 35000 ton bevroren vlees zal worden geïmporteerd. Ten dele zal dit direct in distributie worden gebracht, een belangrijk deel zal ech ter tijdelijk moeten worden opgesla gen en hiervoor ontbreekt op het ogenblik de noodzakelijke koelruimte in ons land. De directie heeft daarom besloten een van de andere pakhuizen van het veem tot koelhuis in te richten en niet te wachten tot op de plaats waar thans de ruïne van het pand Amerika staat een nieuw koelhuis zal kunnen worden ge- oouwd. Deze inrichting zal binnen één laar voltooid zijn. mogelijk zelfs eerder, doch dit hangt af van de materiaal voorziening en de levertijden van dit materiaal. Het pand Australië hoopt men reeds eerder weer als koelhuis in gebruik te kunnen nemen. In de gebouwen waren opgeslagen: 1800 ton boter, 12000 kisten eieren, 1400 ton vis, 300 ton vlees cn 1000 ton groenten. Hiervan is geborgen 780 ton boter, 130 ton vlees, ongeveer 500 ton vis en ongeveer 500 ton groenten. De eieren zijn totaal verloren gegaan, maar daar staat tegenover, dal van de 1800 ton boter slechts 2 h 300 ton verbrand is. Ongeveer 7 k 800 ton kan vermoedelijk nog verwerkt wor den kn de margarine-industrie.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3