Moeso's Communisten nemen bestuur van Madioen in handen Soekaryo verklaart krijgswet van kracht Djokjci's Sultan zegt: „Moeso betekent vernietiging" Met een enkel woord Koningin Juliana's „blyde incomste" te den Haag Veel/ij «Jiye bloemenhulde voor liet Paleis Momenten van een majesteitelijke middag Kerkelijk Leven MAANDAG 20 SEPTEMBER Dc Republikeinse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat de commu nisten onder leiding van Moeso, de leider van de Communistische Party, met gebruikmaking van een militaire eenheid een greep hadden gedaan naar de macht in de stad Madioen. Deze „coup" moet hebben plaats gehad zo als uit verschillende radioberichten van gisteravond^ bleek, uiterlijk Zater dagochtend. De bestuursorganen der stad werden „met gebruikmaking van wapengewelden op onwettige wijze overgenomen", zoals het regerings communiqué vermeldde. De resident van Madioen, Samadikoen, bevond zich niet in de stad. hij is daar althans op dit ogenblik niet meer, zoals een Re publikeins radiobericht gisteravond mededeelde. De opstandelingen, die „onder leiding standen van de P. K. I. (Communistische Party) hebben op onwettige wijze het bestuur in de stad Madioen in handen genomen", aldus genoemd communiqué. De Republikeinse regering neemt strenge maatregelen het bestuur te her winnen op de Republikeinse communisten. Moeso is een maand geleden uit Moskou teruggekeerd. Dc radio doet een beroep op de Republikeinen, hun steun te geven aan het optreden van de Republikeinse regering. De ver wachting wordt uitgesproken, dat Mosso's groep weinig steun zal krygen van de bevolking. ALLES IN REPUBLIEK GE- dioen is een kruispunt van spoorlijnen MILITARISEERD. en werd een vergaarbak van terugke rende volksstryders uit de „zakken". President Soekarno heeft gister- Gisteravond werden redevoeringen avond via de radio bekendgemaakt, gehouden door Soekarno. de sultan van dat In het ganse Republikeinse ge- I DJokja, generaal Soedirman en de mi- bied van Java de krijgswet van nister van binnenlandse zaken tevens kracht is. Al de nutsbedrijven en de openbare diensten, zoals de radio, de P.T.T., de clectriciteitsdiensten, de staatsbedrijven en de productiemid delen zijn gemilitariseerd, zo ver klaarde hy. Tot besluit zei hy: „Madioen is ons ontnomen, doch wij zullen er ons opnieuw meester van maken. SOEPARDI BESTUURT OPSTANDELINGEN. De vice-burgemeester, Soepardl, is belast met het bestuur in civiele en mi litaire aangelegenheden door de opstan delingen. Zulks geschiedde bij een er- kenningsbrief ondertekend o.a. door de voorzitter van de Sobsi te Madioen, Hassanoeddinn door het hoofd der lo cale P, K. I. Istam, en door het hoofd van de Partai Boeroeh te Madioen (welke partij thans is aangesloten bij de communisten). Voorts door de voor zitter van de Partai Sosialis (eveneens aangesloten bij de P. K. I.) en de voor zitter van het gewestelijke commissa riaat van de Pesindo. Het erkenningsbe- sluit werd voorts ondertekend door de plaatsvervangende territoriaal comman dant lt.-kolonel Soemantri, de vlce- resident Isdarto en de burgemeester Poerbo. SOEPARDI'S HANDLANGERS. Blykens een bericht van een zender op Republikeins gebied, welke enige be velen bekena maakte van het „gewes- telyk bestuur van Madioen" (deze zen der is dus waarschijnlijk in handen van de opstandelingen) benoemde Soepardl kolonel Djokosoejono tot militaire gou verneur van Madioen. (Deze Djokosoe jono werd bij de rationalisatie van het leger door Hatta van generaal-majoor tot kolonel gedegradeerd - Red. L. D.). Djokosoejono was hoofd van het Repu blikeinse bureau van de Volksstrijd krachten. Op zijn beurt benoemde Djo kosoejono majoor Moestopo, bataljons commandant van de Benteng Merah, tot verantwoordelijk officier voor de slotte werden alle commandanten van leger en volksstrijdkrachten in het ge west Madioen opgeroepen tegen heden ochtend. Madioen, op twee na de grootste stad van de Republiek, was de eerste stad in de republiek waar een „Marxhuls" werd opgericht. Dit geschiedde in 1946 door Maroeto Daroesman, minister van staat in het laatste kabinet Sjarifoeddin en voormalig voorzitter van de Perhimpoe- nan Indonesia in Nederland. Deskun dige waarnemers verklaarden tegenover Aneta. dat Madioen het centrum is van Pemoedas en leden der volksstrijd- krachten van generaal Soetomo. Ma- voorzitter van de Masjoemi, Soekiman. SOEKARNO ROEPT ALLEN OP! Soekarno verklaarde o.m.: „Moeso heeft een coup d'ctat gedaan. Te Ma dioen werd het gezag overmeesterd Dit is te beschouwen als een inleiding op de omverwerping van de Republi keinse regering". Na gewezen te hebben op de nood zaak van „krasse maatregelen tegen tegenstanders en afgescheidenen" zei Soekarno: „De ordeverstoorders zijn er op uit om onze regering om te vor men zonder te wachten op de beslis sing van het volk. Men wil ons land in het ongeluk storten. Laten wij ge zamenlijk de ordeverstoorders vernie tigen. Laat u niet in verwarring bren gen. Wees overtuigd van de overwin ning!" Over Moeso en de PKI zei Soekarno, dat zij de regering omver willen werpen en begonnen zyn met Madioen Zij maakten daartoe gebruik van eenheden van de 29ste brigade gewezen Laskpv- troepen onder leiding van overste Dach- lan. „Hiermee heeft overste Dachlan verraad gepleegd aan zijn land en de leger-eed geschonden". „Volksgenoten, uit naam van de strijd voor de Indonesische vrijheid, zeg iku: „Op dit kritieke ogenblik, waarin wij de ergste beproevingen doorstaan, staat gij voor de keuze tussen twee dingen: Moe so en de PKI volgen, die onze Indone sische vrijheidsidealen naar het bank roet zullen voeren of Soekarno en Hatta volgen, die met Gods hulp het land zul len leiden in de richting van de vrij heid voor Indonesië en de bevrijding van elke onderdrukking!" SULTAN VAN DJOKJA ACHTER HATTA. Ook de Republikeinse Minister van Binnenlandse Zaken en voorzitter van de Mohammedaanse partij (Masjoe mi). Soekiman, heeft een radiorede- voering gehouden en daarby ver- handhaving van rust en orde en ten klaard: „De PKI van Moeso stelt zich i JAA1 .1 A A( A A Annn. VAOlrimA O Tl ten doel de staat onder Soekarno en Hatta omver te werpen. In de com munistische staat zal geen godsdienst kunnen bestaan en er zal een dicta tor aan het bewind zyn". HU deed een beroep op alle Islamieten om zich aan de zyde van de regering van Soekarno en Hatta te scharen. De sultan van Diokja verklaarde in een radioredevoering o.m., dat „de regering van Hatta opbouw betekent, die van Moeso daarentegen vernieti ging". Reeds eerder maakte een onbekende radiozender op Republikeins gebied BINNENLAND. Zaterdagmorgen ls onder grote be langstelling het stoffehlk overschot van Jhr inr dr E. A. van Beresteyn, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-gemeen- teraadslld. op Oud-Elk en Duinen ter aarde besteld. Het woord voerden mr Reinlnk. secretaris-generaal van het mi nisterie van O. K. en W. dr H. E. Grove, directeur van de Haagse Openbare Lees zaal en Bibliotheek dr Cronheim. na mens Toonkunst, de heer Van Woelderen, namens het genootschap voor Genealo gie cn de heer Oudemans namens de vereniging van boselgenaren. De heer Schllngemann. een schoonzoon van de overledene, dankte namens de familie. Het congres van de Nouvelles equipes Internationales", de internatio nale organisatie van christelUke-demo- cratlsohe partijen, groeperingen en per soonlijkheden, is gistermiddag in het Kurhaus gesloten. Bil K. B. Is met Ingang van 16 Sep tember 1948. eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, aan de generaal- majoor. inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon.. Landmacht, dr F. Dau- benton. onder dankbetuiging voor de be langrijke diensten door hem onder moeilij ke omstandigheden aan den Lande bewe zen. Gelilktitdlg is hem toegekend de ti tulaire rang van Luitenant-generaal. Op de vliegbasis Woensdrecht had gisteren een gTOot vliegfeest plaats ten bate van het Van Weerden Poelman- fonds en het Karei Doormanfonds, bij gewoond door ongeveer 10000 personen. Als bilzondere attractie had een demon stratie parachute springen door Neder landse parachutisten plaats. Tengevolge van een zware binnen brand in het hotel Centraal te Den Bosch ontstond zeer veel brand- en wa terschade. De 65 gasten moesten in pa niek over daken en muren een goed heenkomen zoeken, waarbii zich geluk kig geen persoonlllke ongelukken voor deden. 1 Tengevolge van een defect aan de schouw ontstond brand ln de boerderij van de landbouwer F. Manders te Stip hout. De boerderil brandde vrijwel ge heel af. De gehele landbouwlnventarls alsmede het nulsraad gingen verloren. Het internationaal Keramisch Con- pres. waarop 760 vertegenwoordigers van de keramische industrie van Nederland. België. -Frankrllk. Engeland. Canada, de Ver. Staten, de Scandinavische staten Finland. Zwitserland. Italië. Griekenland cn Noord-Afrika (Cyrenalca) aanwezig waren, ls besloten met een feestmaaltijd te Scheveningen. Zaterdagmiddag had te Axel onder grote belangstelling de onthulling plaats van het bevrlldingsmonument. vier Ja ren nadat de oorlog ln dit gebied woedde. De bevrijding door de eerste Poolse pant serdivisie geschiedde n.l. op 19 Septem ber 1944. De onthulling werd verricht door Axel's ere-burger. de Poolse kolo nel Szydlowski. die een boodschap aan de bevolking voorlas van de destilds be vel voerende generaal-majoor van het Poolse leger. Na de onthulling volgde een groots défilé langs het monument. Het Noorse schip „Skum" heeft gis ternacht op 2.46 OL„ 53.14 N.B. zwaar slagzij gemaakt en dringend om sleepboot hulp verzocht. De sleepboot „Noord-Holland" heeft de „Skum" op sleeptouw genomen en koers gezet naar de Engelse haven Lowestoft. De sleepboot „Noord-Holland" heeft de bemanning van de „Skum", welke eerst door de Belgische trawler O 192 aan boord was gegaan, overgenomen. De heer M. P. J. M. Corbey te Slt- tard heeft zlln benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. In zijn plaats heeft de voorzitter van het Cen traal Stembureau benoemd verklaard de heer Th M. J. de Graaf te Maasdriel. BUITENLAND. Ernil Ludwlg, de beroemde Duitse schrllver van blographieën, ls Vrijdag te Ascona ln Zwitserland ln de leeftlld van 67 Jaar overleden. Ongeveer 500 mensen werden ge dood bij een landverschuiving in het grensgebied van Noord-Opst Assam (In dia), zo wordt van officiële zijde mede gedeeld. Een heel dorp bestaande uit 60 hulzen zou begraven zlln. Kolonel Sheppard. een reserve-of ficier van het Australische leger, is op weg naar Parijs, waar hll de algemene vergadering der V.N. wil ..trachten te overreden" afgevaardigden van Markos te ontvangen, te Praag aangekomen. Uit Sofia wordt gemeld, dat 6 Bul gaarse burgers, onder wie vijf van Turk se' afkomst wegens splonnage te Sofia ter dood veroordeeld zijn Twee andere per sonen. die eveneens van Turkse afkomst zijn zl|n wegens medeplichtigheid tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Een tweemotorlge Mosquito van de R AP. is ln vlammen neergestort op een file auto's en wlelryders te Manston In Kent. 9 personen verloren het leven. Velen zlln gewona. Op een ander vliegveld nabil Saint Andrews in Schotland moesten de toe schouwers zich bukken om rondvliegende delen van een Spitfire die in de luoht was geëxplodeerd, te ontwijken, de piloot vond de dood. melding van het feit, dat ln het gewest Madioen tussen elf en vijf uur een uit gaansverbod is ingesteld en dat ieder, die zich op de grote weg begeeft, iden titeitspapieren moet kunnen tonen, voorts dat tegen een ieder, die direct of indirect betrokken is bij plunderin gen of meedoet aan rustverstorende ac ties strenge maatregelen genomen zul len worden. Deze bekendmaking was afkomstig van het „voorlopig bestuur van Madioen". (Waarschijnlijk, zo zegt Aneta, van Soepardi). Dp Commissie voor Goede Diensten bevindt zich thans te Djokja Volgens aankondiging zal zij Woensdag naar Batavia gaan. STAATSGREEP VERLIEP ZONDER BLOEDVERGIETEN. Antara meldt nader uit Djokja: De communistische staatsgreep in Ma dioen vond Zaterdagochtend vroeg plaats en verliep zonder veel bloed vergieten, volgens ooggetuigen werd het sein tot de aanval gegeven door drie pistoolschoten, gelost in de desa Radjoagoeng, waarna gewapende lie den alle Republikeinse gebouwen van vitale betekenis en de gouvernements kantoren, o.a. het militaire plaats- bureau, politiebureau, P.T.T.-kantoor en de bank by verrassing bezetten. Eveneens volgens ooggetuigen werden van de aangevallenen twee oficieren van de T.N.I. gedood en vier anderen ge wond. Na de aanslag werd in de stra ten gepatrouilleerd door gewapende lie den. terwijl automobielen met de com munistische vlag voorop rondreden. Se dert de aanslag zijn de telegraaf- en telefoonverbindingen met Madioen ver broken en worden de regeringstelegram men per radio overgebracht. MASSA-ARRESTATIES TE DJOKJA. Te Djokja hebben gistermorgen mas sa-arrestaties plaats gehad, hoofdza kelijk onder aanhangers van de lin kervleugel, aangesloten bij dc commu nistische party. De belangrijkste stra ten staan onder strenge militaire be waking, maar de dagclykse bezighe den der bevolking gaan gewoon door. Wel ziet men vele politie-auto's met arrestanten. Volgens onbevestigde be richten werden ongeveer 200 perso nen gearresteerd. Het plaatselijke bureau van de leger afdeling der Pesindo werd bestormd, het redactiebureau van het blad „Revo- lusioner" van de communistische Jeugd organisatie gesloten. Het kantoor van de Sobsi staat onder politiebewaking en de leiders dier organisatie zijn gevan gen genomen. Nog andere bureaux van kl anten der linkervleugel zijn onder po litiecontrole gesteld, o.a. van de patriot Boeroeh en de Soeara Iboe Kota. De treinverbindingen paar alle richtingen vanuit Djokja, die aanvankelijk waren stilgelegd, zyn heden hervat. SPOEDVERGADERING KABINET. Na het bekend worden van de com munistische staatsgreep in Madiooen kwam het Republikeinse kabinet gis termiddag in een spoedvergadering bij een. Tot nu toe is te Djokja geen open bare onrust waargenomen. Wel werden hedenmorgen affiches aangeplakt, waar op o.a. te lezen stond: „Wij erkennen slechts de regering Soekarno-Hatta". Een massa-bijeenkomst van de „Revo lutionaire Volksbeweging" welke, naar wordt aangenomen. anti-communis tisch is, werd naderhand afgelast. Tien duizenden mensen verlieten de aloon- aloon, waar de bijeenkomst zou worden gehouden, onder het zingen van Indo nesische liederen. Koningin Juliana is Zaterdag ook in Den Haag tijdens Haar „blyde in comste" een enthousiaste ontvangst ten deel gevallen! Tegen drie uur kwam het Koninklijk Gezin uit de richting Voorburg bii de Laan van Nw.-Oost- Indië aan. In de auto zaten: H.M. de Koningin met Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. H.M. was gekleed in een beige toilet met daar over een iets donkerder gekleurde bontjas, een bruine hoed met veren en gouden schoentjes. Prins Bernhard droeg het generaalsuniform der ca- vallerie en de prinsesjes waren ee kleed in blauwe jurkjes met een grijs of wit bontmanteltje. Aan de rand der gemeente werd de Koningin begroet door --urgemeester mr W. A. J. Visser en door de gouverneur der residentie, generaal-majoor Tans. Burgemeester Visser bood H.M. een bou quet bloemen aan met linten in de Haagse kleuren. Begeleid door de com mandant van het garde regiment jagers de lt.-kolonel jhr Van Suchtelen, Inspec teerde de Koningin, die luide werd toe gejuicht. de ere-compagnie van het Re giment Jagers. Gevolgd door haar hof houding begaf zij zich onder het viaduct naar het Haagse gedeelte, waar haar crème calèche wachtte De leden van haar hofhouding namen plaats in de andere hofkoetsen en begeleid door het „Oranje Boven" en „Leve de Juliaan". trok de stoet onder luide toejuichingen van duizenden naar het centrum van de stad Harten, die lang gewacht hadden..... T7~0NINGIN Juliana's cnlreé in de Residentie JV mocht ik ..mee-bcleven" van mijn tribune op het Paleisplein, waarover een ganse middag, ondanks sombere weersvoorspellingen, een gul den Oranjezonnctje cirkelde Als „prinses" heejt Zij menigmaal op dat balcon van het „eigen Huis" gestaan: nu troonde Juliana er als Vorstin, echtgenote en Moeder, bejubeld door duizenden, die nu eindetijk eens hun jalouzie op het gebenedijde Amsterdam konden af reageren. Voortdurend en onvermoeid gingen de handen van Koningin, Prins en Prinsesjes omhoog: zij werden niet moe te danken voor dat onafgebro ken huldebetoon. Koningin Juliana weer bij dat vertrouwde Paleis terug te zieri, waar Zij als kind zo menig maal uitreed: dat gaf een gelukkig gevoel, een impressie van rust, vertrouwen en ware her kenning. Den Haag had zijn Koningin weergevonden en deze Koningin 't van jongs-af gekende Den Haag, waar betuigingen van liejde tot Haar kwamen, uit harten, die lang gewacht hadden DAT wachten had ook deze middag lang ge duurd, al was de aanblik op de reuzen- gestallen der Grenadiers-Erewacht met hun enorme kolbakken cn goudbestikte uniformen van een verheven en statige pracht. Commando's klonken over en weer. Een stram heen en weer marcheren - men moet de knepen van het vak kennen, om precies te weten wat er dan allemaal aan de hand is! - gevolgd door een roerloos en wijdbeens in de houding staan van machtige mannen, als wegge lopen uit een opwindend verhaal van tang ver vlogen tijden. Dit afgewisseld door een voorbijtrekken en zich ctrstellcn van de rood gekleurde Prinses Irene-brigade, die dappere kerels met hun zwarte zwarte helmen en blinkende invasie-sterren. Dan muziek van de Kon. Militaire Kapel, een blik op jachtige filmoperateurs en fotografen, die al deze bedrijvigheid op de celluloidband wilden vastleggen, een generaal Tans, die in zijn auto arriveerde, om te inspecteren of de orga nisatie klopte: dat alles - en nog véél meer - vormde de gevarieerde ouverture tot de komst van liet Koninklijk gezin. De spanning groeide, toen de luidspreker aankondigde, dat de grens der gemeente be reikt en de zegetocht was ingezet. Bij het verschijnen van de stoet zou deze spanning een vreugdevolle uitlaat vinden in toe juichingen en gewapper van zakdoekjes in de vrolijke zonneschijn. Niet van zulk een uitbundigheid, als waarvan Amsterdam getuige was, ook omdat de stoet helaas van geringe omvang bleek, waariij grenadiers, jagers, Irene-brigade, benevens muziek ontbraken En dan is er toch altijd nog zo iets van een zekere.mei kwaardige Haagse reserve, welke aan Amsterdam- vreCmd is en maakt, dat men er zich nooit volkomen laat gaan GROOT was aller vreugde tijdens het binnen rijden van de crème calèche, waarin Konin gin, Prins cn de oudste drie Prinsesjes ais een gelukkig voorbeeld van familie-eenheid mochten gelden. Een tafereel, zoals dat sinds Amsterdam reeds van-foto en film in het hart besloten ligt. Hóe indrukwekkend ook het gezicht op gala uniformen en andere bonte schittering mag zijn: eenvoud en charme van een jonge, moedige Vorstin, bij wie men ook de hechte ondergrond van een grote ernst speurt, overschaduwt op zo'n moment van aankomst toch alle materiele pracht en praal. Zo verging 't mij tenminste op dit ogenblik: ik zag slechts een wuivende, gelukkige vrouw, die by Haar inhuldiging de ziel van geheel een tand getroffen had door Haar menselijke innig heid, inlevend begrip en bezielend, onvergetelijk woord Daar stond zij als dc personificatie, van wat een Koningin in waarheid kan betekenen voor een volk! 7%TAAR wie wij kunnen opzien met het vaste i vertrouwen, dat in tijd van dreiging even noodzakelijk is ais dagelijks brood. En toen de onafzienbare scharen, die zich op dit ene moment gespitst hadden voor hun Koningin defileerden, duizenden hoofden eer biedig naar links lol Haar omhoog geheven en vaandels telkens weer gestrekt werden, voorbij trekkende muziekcorpsen ter Harer ere speelden, meisjes in 't wit 30.000 bloemen tot een kunst zinnig en fleurig mozaïek schikten, gracieuse Gaillard-danseresjes zonnebloemen aanbrachten op de muziek van Mendelssohn's Friihjings- stimmen" en honderden kelen Juliana toezongen het bewogen: „O, Koningin, die 't hoogst gezag zult dragen. XJw moed zij groot bij dit, het nieuw begin; Behoud Uw geloot, dat het U moge schragen; God zij met U en zegene het Gezin", toen vloeide als een jluïdium over het plein de golf van genegenheid, aanhankelijkheid en trouw, welke Haar wordt toegedragen: met de zelfde ernst, oprechtheid en sterke wil, als waar van dc Koningin bij de inhuldiging getuigd had. Men voelde het: aan deze leiding willen wij ons allen van nu af aan van harte gaarne onder werpen! DAAR klonk als slot-apotheose het vrome „Dankt, dankt nu alten God" en in onver brekelijke eenheid van wié hier ook verenigd waren, het onvergankelijke Wilhelmus. Koningin Juliana zag van het hoog balcon neer op de honderden, die Haar toezongen. Tócli was 't, alsof Zij in haar rechtgeaarde eenvoud liever naast hen had geslaan Zó nauw verbonden met allen leek Zij in dit plechtige, historische, doch bovenal toegewijde moment. En toen het „Zij leve hoog", „in de Gloria". OranjeBoven" of „Leve juliaan" was uitge storven cn de Koningin zich na een hartelijke afscheidsgroet reeds lang teruggetrokken had, zag ik als stormachtig naspel die heftig drin gende duizenden bij de Hculstraat. terugge houden door een cordon polilie-agenten te paard cn te voet. die nauwelijks in staat bleken deze stuwende stroom te bedwingen. Telkens glipten er groepjes door dat cordon, in de hoop nog een glimp te kunnen opvangen van hetgeen zich daarnet voor het Paleis had afgespeeld. Ook zij wilden mee-leven betonen aan een Prinses, die Koningin werd. Maar konden helaas niet meer tijdig door dringen lot Haar. wie zo juist een reusachtig, felgloeiend. rood bloemenhart mei de woorden: „Gij hebt geheel ons liart" door jeugdige welpjes was toegedragen. Doch Koningin Juliana had met Haar gevoelig hart ook dat van hen. die deze grootse hulde niet konden zien en toch ook zo lang gewacht hadden, mee het eigen Huis" in-gedragen! En zó Koningin en Volk tot één geklonken! Dal was het mooiste moment van een van gevoelszuiverlieid en zegenrijke zonneschijn doortrokken majesteitelijke middag. FANTASIO. GEJUICH PLANTTE ZICH VOORT OP HET LANGE VOORHOUT. Lang voordat destoetlret Lange Voor hout zou passeren stonden daar ook reeds langs het middenpad duizenden te wach ten. Ongeveer vijf voor halfvier klonk het „Geef Acht", de militairen van de ere wacht stonden in de houding en de lan ge stoet trok voorbij. Een enthousiast gejuich plantte zich langs het Voorhout voort, toen de calèche in zicht kwam. Dat gejuich gold de vriendelijk wuiven de Koningin en Haar gemaal, maar ze ker in niet mindere mate de wat ver- leggn juichende Prinsesjes. OP HET PALEISBALCON. Na aankomst aan het Paleis Noord einde waarvoor wij ook naar elders verwijzen volgde het Koninklijk ge zin van het balcon af, in aanwezig heid van generaal Tans en burgemees ter Visser, het voorbijtrekken van dc ongeveer 6000 mannen en vrouwen met vlaggen, vaandels, bloemen en muziek en de samenstelling van het schone mozaïk. De drie oudste prinsesjes hadden een plaats gekregen vóór het gezelschap der volwassenen. In een eindeloze stroom trokken Jui chend voorbij de Postharmonie, waar achter musici, tramconducteurs, sport lieden. metselaars en metaalbewerkers, toneelspelers en bakkers, lastechnlkers en schrijvers, zangverenigingen en wiel renners. vakverenigingsdelegaties en ambtenaren in lange rijen Juichend langs het paleis kwamen. Men zag ver tegenwoordigers van het kerkelijk leven, van het Leger des Heils, scholieren, ge meentediensten, koopvaardij. Zeemacht, Landmacht en Luchtmacht. Jeugdbe weging, kruideniers en vliegeniers, meu belmakers en tuinders, vissers en we genwachters. Hartelijk wuifde de Ko ningin telkens opnieuw haar bUjgestem- de onderdanen toe. Vrouwen in de nationale dracht van Suriname legden een bijzondere groet in de vorm van Braziliaanse lelie* neer. En dan was er een historische groep, voorstellende de Gravenhuizen uit de Nederlandse historie .die met prins Wil lem I werden afgesloten. Dansende luit en fluitspeelsters als ook de nar. die door deze statig schrijdende groep dwar relden .gaven aan het geheel een bij zonder levendig effect. Zij, die dit bijzondere schouwspel voor het paleis Noordeinde konden meema ken en steeds weer bekoord werden door bijzondere aardige gToepen uit Scheve ningen en de provincies, door het da mescomité van 1909, tijdgenoten van H.M.. of een groep van Horecaf met koks, kemermeisjes, maitres d'hotel enz. kregen tot slot nog de bloemenhulde te zien. gebracht door zwevende danseres jes, waarop diverse koren een tref fende zanghulde brachten. 's Avonds heeft het Koninklijk Gezin eveneens onder ontzaglijke belangstel ling en luide toejuichingen van enorme mensenmassa's een rijtoer gemaakt door Den Haag en Scheveningen langs de reeds eerder door ons gepubliceerde route. Honderdduizenden Hagenaars stonden langs de route met fakkels, lampions, vlaggetjes en sjaals om de Koninklijke stoet, die met een gemiddelde snelheid van twintig kilometer reed, te bejube len en toe te wuiven in de versierde en verlichte residentie. De Koningin vertrok om twintig mi nuten voor negen van Huis ten Bosch en keerde daar om tien minuten over tien terug. PREDIKBEURTEN VOOR DINSDAG 21 SEPTEMBER. Katwijk aan Zee Geref. Gemeente (Remisestraat)7.30 uur ds H. Lichten berg, van Rotterdam. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Mijns- heerenland en te Oss mr C. Luyten, cand. en hulppred. te Den Haag; Te Hoek M. Enker te Cadzand Bedankt voor Kamerik J. W. de Bruijn te Sprang: voor Nljkerkerveen N. Koore man te Scherpenlsse; voor Ridderkerk (4e pred.pl.) (toez.) C. A. Korevaar te Gouaa. Geref. Kerken Aangenomen naar Almelo A. J. W. Vogelaar, res. legerpred. te Hardenberg, die bedankte voor Rot terdam-Zuid; naar Onstwedde A. Broek te Onnen, die bedankte voor Anjum, Applngedam, Loppersum en Veendam. Dc eenheid der Gereformeerden. Deputaten van de generale synode der Geref. kerken onderhoudende artikel 31 K.O. voor samenspreklng met die van de Geref. Kerken hebben aan laatstgenoem den bericht gezonden, dat zij de aan hen door hun synode te Groningen gegeven op dracht nog steeds als luist erkennen waar- :1J niet zullen voldoen aan het verzoek van deputaten der Geref. kerken om hun synode te adviseren de door Geref. depu taten bepleite gedragslijn van mondelinge en geen schriftelijke samenspreklng to aanvaarden. Deputaten der vrijgemaakte kerken oordelen dit met de synode van Groningen zondig, schadelijk, gevaarlijk en thans zo mogelijk nog des temeer zin loos. SCHEEPSBERICHTEN. AAGTEKERK, FremantleAdelaide pas. 18/9 Kaap Leeuwin; ANDIJK. 18/9 van Antwerpen te Vera Cruz; LEERSUM, 17/9 van Galveston naar Amsterdam: LEM- STERKERK, BombayRotterdam. 18/9 te Alexandrlë; SLOTERDIJK. 18/9 van New York te Houston; VAN DER WAALS. 18/9 van Bahrein te Abadan; VENUS, 18/9 van Gibraltar naar Amsterdam; KEDOE, Rot terdamBatavia, pass. 17/9 23 uur Oues- sant; VAN 'T HOFF, HuelvaAntwerpen, pass. 17/9 Ouessant wordt 19/9 te Ant werpen verwacht: ZUIDERKRUIS, Batavia Rotterdam pass. 17/9 20 uur Pantellarla. Nederland: RONDO, 16/9 te New York van Boston naar Mobile; ORANJE. 16/9 te Batavia van Singapore; SAPAROEA, 16/9 te Calcutta van Madras naar de Straits; AMSTELDIEP, 16/9 van Genua n. Port Said; CERAM. 16/9 Gibraltar gepass. van Port Said naar Amsterdam; GROOTE BEER. 17/9 te Sabang van Suez naar Batavia. TAWALI, 17/9 Kaap Bon gepass. van Port Said naar Londen; HUGO DE GROOT. 17/9 van Amsterdam naar Oslo. Vlnke en Co LARENBERG, 17/8 Scllli Eilanden gepass. van Amsterdam naar Montreal; OOTMARSUM, 18/9 Cape Race gepass. van Amsterdam naar Hampton Roads. Holl. Oost Afrika Lijnen; KLIPFONTEIN 16/9 te Bcira van Mozambique naar Lou- renzo Marques; HEELSUM, 17/9 te Wal- visbay van Antwerpen naar Luderltz Br»*/. Holl. West Afrika Lijnen; CONGO- STROOM.. 18/9 tc Luanda; DANHOLM, 16/9 van Dakar naar Freetown: STAD SCHIEDAM. 18/9 te Burntisland; AMSTEL- KERK. 20/9 te Lome verwacht van Lagos; PARA. 14/9 van Grand Bassam naar Mon rovia. Oceaan- PROMETHEUS. 15/9 van Port Said naar Liverpool; AGAPENOR. 16/9 te Belawan van Batavia naar Amsterdam. K.H.L.: MAASLAND. 17/9 te Rio de Janeiro (uitreis); WESTLAND. 17/9 van Las Palmas (uitreis): WATERLAND, 17/9 van Montevideo naar Santos (thuisrela).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2