Bouwpremies in België Knipcursus Rondom de vrede van Munster ZATERDAG 18 SEPTEMBER Duizenden brachten hulde bij Airborne-monument HOOGTEPUNT ENER ONTROERENDE HERDENKING. Sen stoet van 1J4 kilometer lang trok gistermiddag ter gelegenheid van de herdenking van de landing van de eerste Airborne-Division op 17 Sep tember 1944 door Arnhems straten, waar de vlaggen van de officiële ge bouwen en huizen halfstok hingen. In deze stoet bevonden zich de auto riteiten, o.w. de vertegenwoordiger van Koningin Juliana, Schout-bij-Nacht Rost van Tonriingen, en die der rege ring generaal baron Van Voorst tot Voorst. Aan deze stille processie er werden geen toespraken gehouden namen alle groepen van de Arnhemse bevolking deel. De Arnhemse school jeugd, gekleed in smetteloos wit en de Arnhemse burgers hadden zich in grote getale bij de stoet aangesloten. Onder diepe stilte arrivéerde deze stoet bij het Airborne Monument, waar een ere wacht van marine en luchtvaart stond opgesteld. Nadat de autoriteiten de kransen aan de voet van het monument hadden neergelegd gingen de Britse, Poolse en Nederlandse vlaggen, die rond het monument in top waren ge hesen, naar beneden. Vervolgens legden de overige deelnemers hun hulde neer aan de voet van het monument. Deze plechtigheid vormde het hoog tepunt van de ontroerende herdenking. Opheffing van diverse rantsoeneringen GEDISTILLEERD, HAVERMOUT EN GORT. Afgekondigd is htj besluit tot op heffing van de rantsoenering van ge distilleerde dranken, zulks met in gang van heden. De verkoop van ge distilleerde dranken aan grossiers, Horeca-bedrijven en slijters is vrij gegeven. Zoals bekend, was de verkoop aan het publiek in café's reeds vrij, terwijl wat de slijtverkoop betreft, in de ver ordening „verkoop van gedistilleerde dranken door slijters" nog enige be perkende voorwaarden voorkwamen. De slijterijen behoeven niet langer klantenkaarten uit te geven en niet langer te voldoen aan de andere voor schriften, die in de verordening waren vastgelegd. De opheffing van de rantsoenering betekent niet, dat de grondstoffen voor de vervaardiging van gedistilleerd in onbeperkte mate ter beschikking zul len worden gesteld. Sedert enige tijd is'de contingcnte- ring van de grondstoffen voor dc ha- vermoutfabrickcn cn de gortpcllc- rijen beëindigd. Ook voor de papbe reiding wordt met ingang van heden de contingentering van havermout en havergort opgeheven. Deze maatregel is een uitvloeisel van de ruimere po sitie van de grondstoffen voor deze artikelen, met name haver en gerst. De fabrikanten zullen in het vervolg op aanvrage, dus naar behoefte, wor den bevoorraad. Met deze maatregel is een einde gekomen aan alle rant- soencringsmaatregelcn ten aanzien van deze producten, voorzover die nog bestonden. De prijzenverordenin- gen voor havermout en gort blijven evenwel gehandhaafd. Nederl. Radio Unie neemt televisie in studie De heer W. Vogt, technisch direc teur van de Ncd. Radio Unie, heeft medegedeeld, dat de N.R.U, thans begonnen is de mogelijkheden van televisie daadwerkelijk in studie te nemen. Door het uittrekken van be langrijke bedragen worden de tech nici binnenkort in de gelegenheid gesteld met deze mogelijkheden na der kennis te maken. Als toekomstbeeld ziet de heer Vogt een aantal zenders met frequentie-mo dulatie en enkele uren televisie per dag. Dat het vraagstuk ook van rege ringswege in studie is, moge blijken uit het feit, dat men van de zijde der departementen van Onderwijs en Ver keer doende is met de oprichting van een televisie-commissie, waarin alle belanghebbenden, ook het bioscoopwe zen, zijn' vertegenwoordigd. Ingezonden Mededeling Abonné's van dit blad kunnen zich op geven voor deelname aan een schrifte lijke knipcursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door er varen leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruim 250 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmelding voor 1 Oct. aan het Bureau v. d. Blad onder No. 7999. MC ARTHUR WIJST SOVJEl'-KLACHT AF. Generaal Mac Arthur heeft de juist heid ran de Sovjetrussische beschuldi ging. dat zijn houding tegenover de Japanse ambtenaren in regeringsdlen.tf, een schending betekent van de gealli eerde politiek, ontkend. „De Sovjet- Unie heeft een grondige minachting voor de zedelijke waarden van de mens getoond door een half millioen Japan se krijgsgevangenen meer dan 3 jaar vast te houden", aldus Mac Arbhur. Deze krijgsgevangenen werden vol gens Mac Arthur te werk gesteld voor de vergroting van het Sovjetrusslsch oorlogspotentieel in „stuitende dwang- arbeidpositie". De communisten heb ben in Japan het minst succes en de arbeiders genieten daar grotere voor rechten en bescherming dan in vele Europese landen, aldus Mac Arthur. Ons Distribïitiehoekje NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING. Het CDK, deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 7 en L 7 tot nadn order geldig zijn voor het kopen Van werkkleding Op de bonnen H 7 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, eer lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 7 'n werkjasje van keper, drill, satijn, bea- verteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte Jas, een kosbuis of een korte stof las. De bonnen H B 8 t.m. H 12 en de bonnen L 8 t.m. L 12 zyn nog niet geldig. De bonnen H 1 tm. H 6 en de bonnen L 1 t.m. L 6 en de rantsoen bonnen F C en F D blijven voorlopig geldig. Wat er in Indië gebeurt Wapensmokkel-complot thans geëlimineerd In een officiële te Batavia uitge geven mededeling wordt gezegd, dat het grootste complot tot wapensmok kel door gemeenschappelijk optreden van de politie tc Singapore en de In donesische politie, met medewerking van de Kon. Ned. Marine, thans is geëlimineerd. Volgens deze bekend making zfjn twee Engelsen, drie Ame rikanen, een Philippino en een Aus tralische vrouw gearresteerd. De arrestanten en de in beslaggeno men goederen zijn door een Nederlands oorlogsschip naar Batavia overgebracht. De Catalina is door de Militaire Lucht vaartdienst naar Batavia gevlogen. De wapens waren afkomstig van de Philip- pijnen en bestemd voor de Republiek. Zij werden per Catalina naar Aer Aboe overgevlogen, waar zij in een speedboat, die de Republiek van de Engelsen had overgenomen, werden overgeladen. Te Singapore wordt het onderzoek voortge zet. Nog meer arrestaties worden ver wacht. „HUIZE DOORN" BLIJFT MUSEUM. Het bestuur van de A.N.V.V, heeft zich bij request van 27 Augustus j.l. tot de minister van Economische Zaken ge richt, met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat „Huize Doorn" als museum in stand zal worden gehouden. Thans kan worden gemeld, dat de mi nisterraad overeenkomstig het advies van de A.N.V.V. heeft beslist. ..Huize Doorn" blijft dus als museum in stand. JAARVERGADERING NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. -Een bouwbureau vi>or de georganiseerde landbouw. De Ned. Heidemaatschappij hield gisteren haar 58e jaarvergadering in Maastricht onder voorzitterschap van mr S. baron Van Heemstra, die de beginperiode van de maatschappij me moreerde. toen men te kampen ha-d tegen 700.000 H.A. woeste grond. Ir W. J. Hu dig gaf een toelichting op het jaarverslag, waaruit bleek, dat men sterk te kampen had met sociale en economische lasten, waardoor een aantal objecten niet tot uitvoer kan werden gebracht. Medegedeeld werd. dat de Ned. Hei de Mij. voorlopig enige jaren zal op treden als bouwbureau voor de geor ganiseerde landbouw van Nederland. In de Raad van commissarissen werden gekozen de heren: H. T, 's Ja cob, Staverden; mr C. J. Linthorst Hcman, Groningen; M. van Netten, Driebergen: jhr dr G. Quanes van Uf'ford. Arnhem en jhr mr J. T. Smits van Oyen, Eindhoven. Het gezelschap maakte een tocht naar de forellen kwekerij te Gulpen en •werd door het gemeentebestuur van Maastricht ten staahuize ontvangen. Des avonds was er een feestmaaltijd. BAKKERS CONGRESSEERDEN IN LEEUWARDEN. Komen er waardecoupons voor laagst gesitueerden? In Leeuwarden wérd niet alleen de „Fribato", een groots opgezette tentoon stelling van bakkerij-producten, gehou den. maar bovendien hield de Ned. Bakkersbond er zijn congres. De voorzitter, de heer C. Koppert uit Utrecht, zeide, dat voor een gezonde ontwikkeling van het bedrijf de grond stoffen zo spoedig mogelijk moeten worden vrijgegeven en het verheugde hem, dat ook de regering er ernstig naar streeft op korte termijn tot een alge mene opheffing der distributie te ko men. De instelling van de keuzebon was een vergissing, welke gelukkig is inge zien. Opheffing van de distributie brengt echter enige gevaren met zich mee en daarom riep de voorzitter allen op tot eensgezindheid. Bij de behandeling van de afdelings- voorstellen. w.o. dat van de afd. Fries land tot opheffing van de distributie van brood, merkte dc voorzitter op, dat er bij de regering reeds ernstige voornemens bestaan. Men wil het voorbeeld van België volgen en de prys van het meel verhogen, ten einde te voorkomen, dat het als veevoeder wordt gebruikt. Het stijgen van het levensonderhoud zou de regering wil len tegengaan door het verstrekken van waardecoupons aan de laagst ge situeerden. INTREKKING MAXIMUMPRIJS STOKVIS. Met ingang van vandaag is de maximumregeling voor geïmporteerde stokvis ingetrokken, zodat met ingang van deze datum de prijs van dit pro duct vrij is. JAARVERGADERING BOND HEEMSCHUT. Gistermorgen begon de Bond Heem schut zijn algemene ledenvergadering te Deventer, onder voorzitterschap van dr J. A. Bierens de Haan, van Amsterdam, ontvangen door het gemeentebestuur van Deventer in de raadzaal. Burge meester, mr H. W. Bloemers, sprak een openingswoord. Het jaarverslag vermeldde successen bij het waken voor de schoonheid van Nederland, in samenwerking met over heidsinstanties. De beperkte geldmid delen baren zorg. Het financieel verslag vermeldde f. 10.840.42 aan inkomsten, f. 9.834.21 aan uitgaven. Het algemeen bestuur kreeg een vaca ture door uittreding van mr F. J. van Lanschot. Herkozen werden de heren H. Clevndert Azn. en C. W. Royaarts (Schoorl). Als nieuwe leden van het algemeen bestuur werden gekozen de heren D. F. Lunsingh Scheurleer, advi seur voor de musea bij het Ministerie van O. K. en W., A. Oosterlee, (Dep. O. K. en W., voorzitter commissie „Heemschut en Jeugd") en ir Bardet (Ned. Spoorwegen). De heer Ton Koot verzocht hem ideëen aan de hand te doen voor het uitschrijven van een prijsvraag tot ver breiding der Heemschut-gedachte. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Op verkeerd spoor Het was met de koopman A. F. Y. lange tijd goofl gegaan, maar het zou een gevolg van de oorlogsomstandigheden zijn geweest, dat hij op verkeerd spoor raakte. En zo kwam hij er dan tce in te breken in 'n winkel te Leimuiden, waar rook artikelen werden gestolen. De Officier wees er evenwel op, dat de laatste jaren verdachte reeds meer malen is veroordeeld, en hij vorderde een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. De verdediger vroeg verdachte nog een kans te geven. Wat de 3 Octoberoptocht zal brengen De optochtcommissie der 3 October- vereniging, welke reeds menige histo rische stoet in Leidcns straten bracht, had dit jaar als het ware het onder werp voor het grijpen: de ln 1648 ge sloten vrede van Munster, waarmede ons land vóór 300 jaar zijn onafhan kelijkheid verkreeg. Is er in dit. jaar, zo vol van herdenking, wel een dank baarder onderwerp denkbaar Doch niet alleen de vrede van Mun ster zal in de komende optocht worden uitgebeeld, maar ook al wat zich verder om deze mijlpaal in onze historie heeft- afgespeeld. En dit is niet weinig! Mogen wij voor een ogenblik de historie laten spreken? Zoals bekend maakte de Munsterse vrede gesloten tussen de Republiek der Verenigde Nederlanden en Koning Phi lips IV van Spanje, een einde aan de 80-jarige oorlog, welke werd gestreden voor de vrijheid der Nederlandse ge westen. Reeds in 1645 was te Munster ëen con gres bijeengekomen, maar het werd Ja nuari 1946, voordat de afgevaardigden der Staten Generaal, waarvan de in vloedrijksten waren Adrlaan Pauw, gedeputeerde voor Holland en West- Friesland en Johan de Knuijt, aldaar vergaderden. Spanje voelde er veel voor om vrede te sluiten, uitgeput als het was en tevens bevreesd voor de overmacht van Frank rijk, waarmede de oorlog zou voortduren tot het jaar 1659. In de Nederlanden stond tegenover velen, die naar vrede verlangden, ook een oorlogspartij, waar toe Zeeland en een aantal Amsterdamse kooplieden behoorden, die het oog had den op de grote financile voordelen der Kaapvaart. En met Frankrijk hadden wij bij verdrag bepaald geen afzonder lijke vrede te zullen sluiten met Spanje, wat bepaaldelijk stadhouder Frederik Hendrik dan ook niet wenste. Het sluiten van de vrede van Munster heeft dan ook vele onderhandelingen gekost. In November 1647 besloten de Staten Gen.eraal tot een afzonderlijke vrede; Zeeland, Friesland en Utrecht stemden tegen. Het duurde tot de 30ste Januari 1648; het verdrag werd getekend door de Spaanse gevolmachtigden en door 7 van de 8 Staatse afgevaardigden. De 15e Mei 1648 had de plechtige uitwisseling der ratificaties of bekrachtigingen van het vredesverdrag in het raadhuis te Mun ster plaats. Deze gebeurtenis gaf aanlei ding tot een algemeen feest/vertoon. Nadat ook Zeeland, welk gewest'zioh het langst had terug gehouden, tot de vrede was-toegetreden, werd op de 15e Juni 1648 deze in de Republiek afge kondigd onder een algemeen feestelijk vertoon, vooral té Amsterdam. Zo was ons land door het tractaat van Munster als souvereine staat be vestigd en had het zich een blijvende plaats in het Europese staatsbestel ver zekerd. Het laat zich verstaan, dat de op tochtcommissie, welke een eervolle re putatie op het gebied van historische optochten heeft noog te houden, alle pogingen heeft aangewend om ook in dit jubeljaar goed voor de dag te ko men. Ook nu weer vond zij de oud-ge- meente-archlvaris, dr J. W. Verburgt, bereid om de optocht „in kaart te zet ten". Daarnaast kon zij ook dit jaar gelukkig weer beschikken over de rijke ervaring van de heer B. de Ko ning, die thans wel-is-waar na ruim 25 jaar het voorzitterschap der commissie heeft overgedragen aan de heer N. A. Commandeur, maar die toch nog altijd als adviseur en organisator zijn beste krachten aan optocht en vereniging blijft schenken. Bijzonder veel dank is het bestuur eveneens verschuldigd aan de heer G. A Baljeu. die de ontwerpen voor praalwagens en karossen verzorgde. Zij allen hebben, met de leden der optochtcommissie, een fraai, kleurrijk en voornaam geheel weten te ontwer pen, dat over 2 weken stadgenoot en vreemdeling ongetwijfeld versteld zal doen staan. Aan de optocht, welke uit 10 afdelin gen zal bestaan, werken ruim 350 ge- costumeerde personen, van wie 80 te paard, mede. En dan zijn er nog 7 mu ziekcorpsen. zodat het een hele stoet zal worden. Hoewel elke groep om haar rijkdom van costuums, praalwagens en karossen veel bewondering zal trekken, zal dit zeer zeker het geval zijn bij de groep, De 8ste Vebo ZIJ BELOOFT EEN SUCCES TE WORDEN! Voor de achtste maal organiseert de bekende tentoonstellingsveren. „VEBO" Woensdag 29 September a.s. -haar gro te tentoonstelling op het Veemarktter rein. Door het steeds toenemende ledental en de volledige medewerking en steun van de betreffende instanties en vereni gingen, is het de „VESBO" mogelijk het programma steeds aantrekkelijker en belangrijker te maken. (Onder meer f 3.500,— aan prijzen plus bekers en medailles) Nu- de laatste jaren ook de paarden en met name het V.L.N. met gunstig gevolg hebben ingeschreven, blijkt de deelneming dit jaar zodanig te zijn, dat hier van een volledig succes spra- ke is. Een bewijs te meer dat het paard voor de veehouder in de Rijnstreek nog geen museum-stuk is. Daar deze dag tevens de hoogtijdag is ran de Bond van Rundveefokvereni- gingen in de Rijnstreek, is er veel aan dacht besteed aan de inzendingen van de zwartblaar en zwartbont-fokkers in de Rijnstreek. Ruim 400 individuele dieren zijn aangegeven, terwijl de grote aantallen groepen en collecties voor zioh zelf spr eken- Speciaal de blaarkoppen zullen dit jaar trachten de eer ran dit veeslag hoog te houden, daar er in Groningen geen fokveedag wordt gehouden. De kleinvee-stamboeken nemen steeds in belangrijkheid toe en zullen dat op 29 September demonstreren. Onze onvolprezen boerenkaas zal ook op de „VEBO" haar grote waarde to nen en tevens duidelijk maken, wat op agrarisch gebied één van onze devie zen-mogelijkheden is. Tenslotte zullen de Rijnstreek-vet weiders de bezoekers en de inwoners van de stad Lelden tonen, dat het zeker niet aan hen ligt. dat de vlees potten zo schaars voorzien zijn! Aan de aspirantboercn-fokkèrs wordt I de gelegenheid geboden in een vee- beoordelingswedstrijd, waarbij een zeer deskundige jury fungeert, hun kunnen te tonen. waarin de gouden koets is opgenomen en waarin zullen plaats nemen Prins Frederik Hendrik en Amalia van Solms. Voor velen zal het interessant zijn te vernemen, dat deze koets nog afkom stig is uit de Koninklijke stallen in Engeland. Voor het eerst trok zij bij de Maskeradefeesten in 1905 door Leidens straten. Kort daarop werd zij door de hoofdpersoon in deze maskerade, de heer Halbertsma, cadeau gedaan aan het gemeentebestuur van Leiden, dat haar een tijdelijk onderkomen bezorgde in De Lakenhal". Plm. 20 jaar geleden deed het gemeentebestuur op zijn beurt dit „gouden" geschenk de 3 Octoberver- eniging in eigendom toekomen, die hier van in de loop der jaren al vele malen èen dankbaar gebruik maakte. Zeer interessant en hier willen wij het bij laten wordt ook de groep, waarin op een bloemenwagen een na bootsing van het in het Rijksarchief berustende „rode kistje van Munster", waarin de tractaten van het vredesver drag zijn opgeborgen, zal prijken. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal ook deze optocht altijd nog het middelpunt van Iedere 3 Octoberviering, ons weer een fraaie stoet van hertogen, prinsen, edellieden, krijgsknechten, hof dames, page's en schildknapen te zien geven. Zaterdag, 2 October, zetten wij voor een ogenblik de klok eeuwen terug en blikken wij uit het heden terug in een kleur- en historie-rijk verleden. Teneinde op deze feestelijkheden me de de aandacht te vestigen Is een dezer dagen een in lijn en kleur buitengewoon fraai uitgevoerde reclameplaat versche nen. Uitgevoerd door de Rotogravure MIJ., is deze plaat een ontwerp van de heer P. Herfst, bestuurslid van de 3 Octobervereniging. Herdenking van de Spoorwegstaking FEESTAVOND VAN O.N.S. Het zal wel zeer weinig, zo nooit, in de geschiedenis van land en volk zijn voorgekomen, dat de regering zelf tot een staking heeft aangezet. Dit feit, ge voegd bij de verstrekkende betekenis, welke de spoorwegstaking van 17 Sep tember 1944 op de oorlogvoering heeft gehad, waren zeer terecht voor de Ontspanningsvereniging der Ned. Spoor wegen aanleiding om gisteravond in „Den Burcht" een herdenkingssamen komst te beleggen, waaraan het karak ter van een feestavond was gegeven. Onder de vele aanwezigen, die deze feestvergadering bijwoonden, merkten wij o.m. op de lioofdstationschef de heer Idsinga, de directeur van de Ato-Van Gend en Loos, de heer J. J. A. van der Horst, de heer Rol namens de B.SO. te Utrecht en voorts afgevaardigden van de Personeelsvereniging en het Jubi leumfonds van de N.Z.H.V.M. Alvorens met de afwerking van het gevarieerde programma werd begonnen, heeft de voorzitter van O.N.S., de heer J. van Zeijst, een kort herdenkings woord uitgesproken, woarin hij er op wees. dat de 17de September voor de Spoorwegen altijd een historische da tum zal blijven. Hoewel reeds vele spocr- -wegmannen vóór de spoorwegstaking hun aandeel in het verzet hadden gele verd, gaven nagenoeg allen op 17 Sep tember 1944 gehoor aan de oproep van de regering om het werk neer te leggen, daarmede de zaak van de bezetter in ernstige mate saboterend. Het deed spr. leed te moeten constateren, dat de eenheid, welke zich toen zo duidelijk demonstreerde, voor een deel verloren is gegaan. Men keert maar wat gaarne terug naar de tijd van voor de oorlog, de z.gji. hokjesgeest. Ofschoon spr. dit betreurde, achtte hij het een winst uit de oorlog, dat de liefde en verknocht heid aan ons vorstenhuis waren toege nomen. In dit opzicht zijn wij gelukkig nog één gebleven, aldus de heer Van Zeijst. Een woord van hartelijke dank richtte spr. ten slotte tot de medewerkers aan deze avond, in het bijzonder tot de Ko- negro-boys en het bandje van de Kon. Ned. Grofsmederij, die geheel belang loos hun medewerking hadden toege zegd. Na een vlotte openingsmars brachten 4 aardige lichtmatroosjes en 6 vrolijke Volendammers er al spoedig met zang en dans de stemming in. Voorts zagen wij zeer goede acrobatiek van de Ko- negro-boys en enige geestige één-acter- tjes. 't Geheel vormde een programma, waarmede de O.N.S.-ers zich uitermate hebben geamuseerd en waarvoor wij de medewerkers een woord van hulde niet willen onthouden. Tot slot volgde nog een geanimeerd bal o.l.v. dc heer Mekel. HET LEIDSE VOLKSHUIS. De voordrachten-serie wordt Zater dag a.s. ingezet met de geluidsfilm: ..Een lied van onze aarde", een film van grote schoonheid. Voorts bevat deze serie een declamatie-middag door de voordrachtskunstenares Cor Bouterse die geven zal: „Het loflied" van Aart van der Leeuw en „De Leugen" van Leonid Andrejew. Dan volgt de bekende spreker A. F. J. Portielje over „dierenleven", prof. dr J. Tinbergen: „Nederlands economisch herstel"; ir Lucassen over: de nieuwste vliegtuigtypen (met lichtbeelden). Ook de heer Verkruysen ontbreekt niet op het programma: „Wat ver nield en behouden werd aan kunst schatten" (met films en lichtbeelden), terwjjl de serie besloten wordt door prof. J. Oort over de nieuwe sterre- wacht van Palomar, waar ongekende mogelijkheden van onderzoek plaats kunnen vinden door de grootste kijker ter wereld! Een zeer bijzondere serie dus, waar voor men sleqjits een seriekaart be hoeft aan te schaffen voor een luttel bedrag om de gehele winter door te kunnen genieten. En daarnaast een serie korte cursussen ,die zeer de moeite waard zijn. Dit voortreffelijk werk van het Leid- se Volkshuls is aller aandacht waard I AANBESTEDING HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aanbesteed het bouwen van een brug over de Maandagse We tering te Noordwijk. De inschrijvers waren als volgt: Firma v. d. Bron en Visser f. 44.850; Gebr. Offerman, Aals meer f. 28.500; Gebr. S. en A. van Hof- ten, Amsterdam Haarlem f. 23.400; Fir ma G. Geus en Zn., Broek op Lan- gendijk f. 22.980; K. van Vliet, Leiden f. 22.500; Van Hoften's aannemersbedrijf Haarlem f.20620; M. S. v. d. Voort Leiden f. 20.500; C. A Langeveld, Al phen f. 19.800. Firma de Wed. H. van Driel. Koudekerk f. 19.650; L. P. v. d. Geer en Stuyfzand, Leiden f. 19.500; C Godschalk en Co, Leiden f. 19.460; H C. v. Heemskerk, Leiden f. 18.269; Fir ma Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude f. 15.800. Het werk is aan de laagste insclirijfster gegund. C.J.M.V.-„Levendaal" VIERING VAN ntT 7d-JARIG BESTAAN. Op 3 October a.s. zal het 70 jaar ge leden zyn, dat de C.J.M.V. „LevendaaY' werd opgericht. Wij willen dit feit ge denken met een korte blik in het ver leden, teen de jonge vereniging, in die tijd nog „Dient den Heer" onder de enrnente leiding van ds De Wolff haar beginstadium doormaakte. Het doel was en is nog altijd de jeugd in aanraking met het Evangelie te brengen. Bijbelbespreking vormde daartoe de kern, doch tevens werden Zendings- en Kerkgeschiedenis beoefend. Van een leesbibliotheek werd ruim gebruik ge maakt. Zo is het meer dan 50 jaar ge gaan. In de laatste 20 jaar bewoog de vereniging zich ook op ander terrein, door beoefening van sport, spel en to neel, zonder daarbij echter aan de aard van haar karakter afbreuk te doen. Tot slot willen we nog de figuren noe men van Joh. Kok, ds Punselie en de heer Hakkert, die jarenlang aan „Le- vendaa!" verbonden waren. De festiviteiten zullen ingezet wor den met een grote bazar, omvattend lunapark, filmvoorstelling, verloting en theeschenkerij, die In samenwerking met de federatie van Leidse C.J.MV.'s gehouden zal worden op Dinsdag en Woensdag a.s. van 711 uur in wijk- gebouw „Levendaal". Tevens is er Za terdag 25 September een kindermiddag met o.a. goochelen en tractatie. Gezien de zeer velen, die in de loop der jaren met het Wijkgebouw aan het Levendaal in aanraking kwamen en daaraan de meest aangename herinne ringen bewaren, ligt 'n druk bezoek in de lijn der verwachtingen. Nieuw busmateriaal bij de N.Z.H. Bij de N.Z.H.V.M. te Haarlem zijn de eerste twee bussen aangekomen van het Zweedse fabrikaat Scaniavabis, welke 35 zitplaatsen hebben en zullen dienen ter vervanging van de Fordbussen, welke momenteel de dienst onderhouden tus sen Leiden met Valkenburg, Noordwij- kerhout en Warmond. De N.Z.H.V.M, heeft 20 van dergelijke bussen in bestel ling, waarvan er spoedig meerdere in gebruik zullen worden genomen. INSTRUMENTENFABRIEK SMIT BESTAAT 25 JAAR. Met één man begonnen, telt het bedrijf thans 170 man. Het zal a.s. Donderdag 25 jaar ge leden zijn, dat de heren J. W. en B.T; Smit in een klein schuurtje aan de Haarlemmertrekvaart de grondslag leg den voor hun zich thans over 4 panden uitstrekkende instrumentenfabriek. De gebroeders Smit, waarbij zich in 1928 nog de heer P. A. Smit voegde, hebben zich van het begin af aan toe gelegd op de verbetering van de des tijds nog gebrekkige röntgentechniek. Hoewel dit aanvankelijk met gebruik making van wel zeer primitieve pro ductiemiddelen geschiedde, werden toch enige producten verkregen, welke, ln de practijk toegepast, belangrijke ver beteringen bleken te zijn. In de loop der jaren heeft het bedrijf uitbreiding op uitbreiding ondergaan, hetgeen ook zijn afspiegeling vindt in de sterk toe genomen personeelsbezetting. Met één man voor 25 jaar gestart, vinden thans ruim 170 personen in het bedrijf een onderkomen. 80% der productie gaat naar het buitenland. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum houdt de directie a.s. Donder dagmiddag van 3 tot- 5 uur in 't hoofd kantoor Herengracht 34 (voormalige Volksgebouw) een receptie. Voor het pe-soneel .Is er een fees' avond op 24 September. ZILVEREN JUBILEUM N. PH. VAN LEEUWEN. Donderdag herdacht de heer N. Ph. v. Leeuwen de dag, dat hij 25 jaar geleden in functie trad. bij de bekende Rijwiel stalling aan -het Station, in Expl. bij de Alg. Reel, en Bewaarpl. Mij. gevestigd te Amsterdam (voorheen V.V.V.). Bij monde van zijn chef, de heer De Rooij, werd hij te zijnen huize gecom plimenteerd, vergezeld van een mooi bloemstuk. Namens de directie overhandigde hij hem tevens de gebruikelijke enveloppe mat inhoud. Ook zijn collega's, zowel als ettelijke vaste bezoekers der stalling, hebben hem letterlijk iii de bloemetjes gezet. REGIONALE VERGADERING NIWIN-COMITÉ'S. A.S. Dinsdagavond wordt in de grote zaal van „Den Burcht" een regionale vergadering gehouden van de Niwin- Comité's rondom Leiden Op deze ver gadering zal het hoofd van de afdeling Publiciteit van het Centraal Bureau Niwin in Den Haag, dr K. A. Andries- se, een toelichting geven op het werk van de Niwin in Nederland en in Indië. - Aan het Bureau ligt een lijst tei inzage, bevattende de namen van alle prijswinnaars der in Juni j.l. in dit Blad opgenomen puzzle ten bate van het Ned. Rode Kruis. Een wooid van bezinning. DE FAMILIE. In overoude tijden zijn er volken ge weest. voor wie de familie zulk een grote betekenis heeft gehad, dat dit geleid heeft tot een zekere kultus, tot een vorm van godsdienstige verering. De godsdienst der voorouderverering heeft wijd om zioh heengegrepen, en er is-heel wat litteratuur verschenen, die ons er over inlicht, hoe het met deze vorm van godsdienst gesteld was. Wij doen niet meer aan voorouder verering. Maar het gesteld worden in een familie, het in betrekking staan, tot meerderen dan alleen hen, die tot ons gezin behoren, is een zedelijke overkoepeling, die meer dan alleen maar de waarden van ras en blqed be tekenis heeft. Als Abraham door God geroepen, wordt, betekent dit op een zeker ogen blik ook voor hem het zich losmaken van zijn familie. En nu mogen de om standigheden vergeleken met Abra ham's tijd zioh aanzienlijk gewijzigd hebben, het los komen staan van fa milie en geslacht is niettegenstaande radio en vliegtuigen eeningrijpende levenservaring. Het gezin, dat emi greert, zal de zware betekenis gevoe len: nu is de familie ver weg. En wat en vreugde kan (het betekenen iemand te ontmoeten, die heel-heel-ver-weg nog familie is. Het is er verre vandaan, dat wij allen de zedelijke -band en betekenis daarvan beseffen. De volksmond zegt wel: van je familie moet je ihet niet hebben! En er zijn inderdaad families, die weinig met elkaar te maken heb ben; hoogstens nog alleen bij huwelij ken en begrafenissen. In elke familie „is wel eens wat". Doch dit kan afmetingen aannemen van een dergelijke vervreemding of vijandigheid, dat wij zouden vragen: is dit nu werkelijk wel nodig? Speelt de eigenwijsheid en de hoogmoed zulk een rol, dat de afweer en het afwijzen gerechtvaardigd kan worden genoemd? Is het verantwoord om zichzelf altijd zo veel mogelijk schoon te wassen en die ander te bekladden? Er kunnen inderdaad zulke ingrij pende dingen bestaan, dat de familie verhoudingen -niet zo gemakkelijk zijn. Maar ontdaan van vergrotingen en overdrijvingen zijn er toch zo veel oor zaken van familiemoeiten, welke er zeker niet behoefden te zijn. „Ik wil niet de minste zijn; ik ga niet naar hen toe; zij moeten maar eerst eens bij mij komen." Dat zijn zeer bekende klanken. Doch boe kunnen wij dit blijven verantwoorden als wij zien op Christus, die zich nooit ont zien heeft om altijd weer de minste te zijn? Waar halen wij de motieven en de houdingen toch vandaan om onze eeuwige hoogmoed te voeden en te strelen? Het zou in hoge mate be lachelijk zijn, als het niet in de grond van de zaak zo in-droevig was. Wij zouden er in ons geestelijk leven heel wat rijker op worden, wan neer wij deze zedelijke banden in het ware licht tnog meer gingen verstaan. Niet om tot familie-vergoding te ko men. En nog minder om er een far* zees voorbeeld van te maken voor een ander, bij wie niets anders dan stuk ken en brokken zijn. Maar wèi om, gezien in het licht- van Gods schep pingsorde, de zegen ervan weg te dia- gen en er door ten zegen te zijn, dat wij onze familie hebben. W. H. K. "Buitenlandse Orthopaedlsche chirurgen bezoeken Anna-kliniek Een internationaal gezelschap van orthopaedisdhc ehirurgen uit vrijwel alle landen van Europa, bracht gisteren en vandaag in aansluiting op een congres, dat in Amsterdam werd gehouden, een bezoek aan de Anna-kliniek alhier. Tij dens dit bezoek heeft de geneesheer directeur, dr C. P. van Nes enkele ope raties verricht, welke door de buiten landse gasten met grote belangstelling werden gevolgd. Men toonde grote waar dering voor de snelheid en verfijnde - techniek van de handeling. In aansluiting op deze operaties hield dr Van Nes een wetenschappelijke voor dracht. STAKING' OPGEHEVEN. „Antara" bericht, dat de 600 arbei ders van de waterleiding te Madioen, die in staking waren gegaan, het werk hebben hervat. SLUITING ZITTING STATEN- GENERAAL. De minister van binnenlandse zaken, mr van Maarseveen, heeft vanmiddag, daartoe gemachtigd door H.M. de Ko ningin, de buitengewone zitting der Sta- ten-Generaal gesloten. In de plaats van mr. D. U. Stikker is naast de heer E. Kupers benoemd tot voorzitter van de Stichting van de Ar beid Ir M. H. Damme, president-direc teur van Werkspoor en voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond. Gezinsgrootte bepalend voor omvang rijkssteun (Van onze Brusselse correspondent). In België ls thans een wet van kracht geworden, die de bouwlustigen een hart onder de riem steekt. Samen met de scherp gedaalde prij zen der aannemers, bouwmaterialen en lonen der architecten, wordt nu van regeringswege aan echtparen, met of zonder kinderen, een bouwpremle toe gekend. Om van de premie te kunnen genie ten, mag het kinderloze echtpaar of mogen de huisgezinnen tot 2 kinderen, een huis bouwen van 95 M2; gezinnen met 3 of 4 kinderen 114 M2 en zo tel kens per 2 kinderen meer 20 meer oppervlakte. In de grote centra mag de bouwgrond 3 are bedragen; in de gemeenten tot 30.000 inwoners 6 are en ln de centra van minder dan 5000 inwoners 20 are. De begunstigden moeten deze huizen met hun familie zelf ln gebruik nemen. Onderverhuren, handel of andere ex ploitatie van het huis is verboden De premie bedraagt 26.400 frs. of 1584 gul den voor het kinderloos gezin; 31.680 frs voor gezinnen met 1 kind; 47.520 frs. voor gezinnen met 4 kinderen tot 68.640 frs. voor gezinnen tot 8 kinderen. Bovendien mogen de provincies en gemeenten extra-premies uitkeren. Voor het kinderloos gezin komt het er prac- tisch op neer, dat deze bouwpremie de kosteloze aankoop van de bouwgrond mogelijk maakt. Een gezin met 4 kin deren, dat normaal 15.000 gulden of 250.000 frs. moet besteden aan de bouw van een familiehuls, moet dus uit eigen middelen nog 70 van het totaal bedrag opbrengen. Deze kunnen opge nomen worden onder de vorm van een maandelijks terug te betalen lening bij een erkende maatschappij voor „goed kope woningen" of voor de middenstan ders bij de Mij. voor kleine Landeigen dom. De wet wordt echter becritiseerd door de „Bond der Kinderrijke gezinnen" die in België aan alle gezinnen met tenminste 4 kinderen substantiële voor delen bezorgt. De Bond is van oordeel, dat de wet had moeten rekening hou den met het feit. dat een kinderloos ge zin, eigenaar geworden van een met staatspremie gebouwde woning, bij de geboorte van kinderen, bijkomende pre mies had moeten kunnen verkrijgen. Een jong gezin, aldus de Bond. met normale vooruitzichten van 3 a 4 kin deren, moet zich nu, bij het begin van liet huwelijk tevreden stellen met- een woning van 95 M2. Waarop de wetge vers geantwoord hebben, dat jonge ge- gezinnen toch niet bij de aanvang, on middellijk aan bouwen kunnen denken Men hoopt, dat deze wet de bouw- nieuw leven zal inblazen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2