b®i Dm r AUTOSCHADE Gebrc. v. ULDEN Bloembollenexport op Duitsland heropend Kwartet in een flat PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Nederland overvleugelt Engeland te Antwerpen Belgische vrachten leveren ons voor 60 millioen francs per maand aan deviezen op v Dokter vroeger en nu. Lezers schrijven Ra<lio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 17 September 1948 Tweede Blad No. 26492 bericht, dat krachtens een onlangs gesloten handelsovereenkomst voor cssi bedrag van f. 795.000,aan bloembollen naar Bizonië kan worden uitgevoerd, is in de Bloembollenstreek met vreugde ontvangen. Droeve herinnering aan voorheen (Van een byaondere medewerker) De vreugde is echter niet onverdeeld. Op een, uitermate belangrijk, punt, ni. op dat aer betaling, is nog steeds geen overeenstemming verkregen, hoewel de onderhandelingen dienaangaande wor den voortgezet. Men hoopt echter, zo verzekerde ons dr A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, alsnog deze moeilijkheid te overwinnen. Helaas ondervindt, het artikel bloem bollen ernstige concurrentie van de Hollandse groenten, die men in Duits land graag heeft en zelfs wat te be grijpen is noodzakelijker adht dan 'bloembollen. Br is over de hervatting van de uit voer naar Duitsland heel wat gepraat en gegist. Immers, Duitsland beteken de Indertijd voor de Nederlandse ex porteur een zeer belangrijke afnemer, In de goede tijd, zo omstreeks 1925- 1928, zonden wij ongeveer 16% van de totaal-uitvoer over de Rijn. In 1930 werd 7367 ton geëxporteerd. Dat werd minder, toen het nieuwe regime in Duitsland de import sterk begon te besnoeien. Het scheelde zowat de helft toch nog altijd voor bijna 3 mil- lioen Rijksmark. De invoer werd ge- contingenteerd. maar de export naar Duitsland bedroeg toen nog gemiddeld 6% van het totaal. De export naar Duitsland staat, niet alleen door de thans aan de gang zijn de handelsbesprekingen, midden in de belangstelling der vakgenoten. Men is zelfs van oordeel, dat wanneer Duits land weer kon afnemen, men de sa neringsmaatregelen gerust kon missen. Op het ogenblik toch wordt de over productie opgenomen door 't z.g, Sur plusfonds, dat de kweker zijn overtol lige bollen tegen een vastgestelde prijs afkocpt. De vergoeding die hij diens volgens ontvangt, wordt echter door al zijn vakgenoten bijeengebraoht. Ook de kweker die geen surplus heeft, wordt aangeslagen in de heffing. Dit nu is oorzaak van de afkeer, die velen van !het Surplusfonds en al zijn werken tonen. Zij achten -het onjuist, dat .zij, die hun bedrijf zo hebben geleid dat ze geen surplus overhouden, de ..strop van een ander moeten helpen dragen. Men gelooft, dat, wanneer Duitsland weer open gaat, er van geen surplus meer sprake zal zijn. En dat is natuur lijk wel Juist. Maar hier haakt weer hetzelfde angeltje als bü de thans aan de gang zijnde besprekingen „wie zal dat betalen"? Hoe komen de buiteers aan deviezen voor deze bollen. Welis waar zouden er ondernemende expor teurs zijn. die wellicht wel op ere diet zouden willen leveren, maar de Rege ring ziet begrijpelijkerwijs deze parti culiere credietverlening liever met. DE SANERING OPGEHEVEN? Het ziet er echter naar uit, dat het Surplusfonds toch verdwijnen gaat, al is het wellicht niet door het verdwijnen van een surplus. Een aanduiding daarvan vormt de op heffing van de maatregelen t,a.v. de hyacinthenteelt. "Weliswaar hangt hiermee de ophef fing dier maatregelen t.a.v. tulpen en narcissen niet onverbrekelijk samen, omdat de situatie t.a.v. het artikel hyacinthen aa^ienljjk gun stiger is dan van de andere pro ducten, met name tulpen en nar cissen. Maar de jongste onderhan delingen in 't Benelux-kader heb ben wel aangetoond dat Nederland op eigen houtje geen teeltregeling zal kunnen handhaven. Uit dien hoofde is dan ook te verwachten, dat binnen niet al te lange tijd de teeltregeling voor 't gehele bloem bollenvak van de baan zal zijn. Er zijn er die daarom juichen, voor al de anti-saneerders, die immer heb ben betoogd dat de teelt vrij moet. Maar sombere profeten voorspellen dat men binnen enkele jaren wéér om maatregelen zal roepen. Wij zullen ons aan een beoordeling van de juistheid dier voorspelling niet wagen De reactie vanuit het vak op de op heffing der maatregelen voor de hya cinthenteelt doet weer duidelijk zien, hoezeer de meningen in het Bloembol lenvak verdeeld zijn. De Minister heeft namelijk zijn be slissing genomen zonder voorkennis van het Vak. en tegen het advies van de bloembollen-vaklui in het Bedrijf schap m. Blijkbaar heeft hij gehan deld op advies van de Commissie, die het z.g. bloembollenrapport heeft sa mengesteld. Dit heeft de Exporteurs er toe geleid zich af te vragen, of ze maar niet beter zich uit het Bedrijf schap kunnen terugtrekken, wanneer op hun adviezen tóch blijkbaar geen prijs werdt gesteld. Maar zóver zijn ze, althans nu nog niet, gegaan. Zelfs al zal de export naar Duits land voorlopig geen hoge vlucht ne men, zo ziet het er naar uit dat om andere redenen de saneringsmaatrege len zullen verdwijnen. Niet omdat, zo-j als bij de hyacinthen het geval is, de teelt als gezond wordt beschouwd, maar omdat het in het kader van de internationale samenwerking noodza kelijk is. Ongetwijfeld zal dan ondub belzinnig blijken, hoe moeilijk de toe stand in het bloembollenvsk altijd nog is. Maar zo'n berichtje over de her vatting van de export naar Duitsland zorgt toch weer voor 'n zilveren rand je aan de wolken, die gestaag Gver Hollands bollenvelden drijven SCHEEPSBERICHTEN. AALSUM, 16/9 van Buenos Aires te Am sterdam; ALAMAK, R'damRlo de Janeiro 15/9 te Pernambuco, ALGORAB. Calcutta R'dam. pass. 15/9 Gibraltar; ALKAID, Rio GrandeR'dam. 15/9 van Santos; ALPHERAT, Buenos AiresR'dam. pass. 15/9 St. Vincent. AMSTELKERK, A'dam— West Afrika. 19/9 te Lagos verwacht; AM- STELLAND. Buenos AiresA'dam. 15/9 te Fortaleza; BLOEMFONTEIN. Mombassa Port Said, 15/9 te Suez: EEMLAND. Bue nosAiresA'dam. 15/9 van Rlo de Ja neiro; GROOTEKERK, AustraliëR'dam. pass. 16/9 Gibraltar; LOOSDRECHT, Aba- danR'dam, pass. 16/9 Gibraltar; LOP- PERSUM, R'damReggio, pass. 15/9 Fi- nisterre; NIGERSTROÖM, 15/9 van Port PERSUM. R'dam—Rei pass. 15/9 Fi- Gentll naar Pointe Nolre; STAD SCHIE DAM, 17/9 v. Dakar te Burn Eiland verw.; ABBEDIJK, 14/9 van Houston te Galves ton: ARKELDIJK, 16/9 van Antwerpen, 17/9 te R'dam verw.: BLIJDENDIJK. 16/9 van New Yórk te Londen; LEERDAM. 15/9 van New York te Norfolk; NIEUW AM STERDAM. R'dam—New York. 15/9 21.05 van Southampton. Nederland: RONDO 14/9 te Boston naar New York; MADOERA. 14/9 van Soera- baya naar Semarang; REMPANG. 15/9 te Belawan naar Batavia; SINGKEP. 14/9 van Aden naar Penang; SUMATRA. 15/9 te IJmulden van Rotterdam; LAWAK. 12/9 te Ras Tanura naar Koweit; VAN DER WAALS. 13/9 te Koweit naar Khoramshar; RONDO. 15/9 van Boston naar New York. Holl. Oost Afrika Lijnen: BLOEMFON TEIN, 15/9 te Suez van Mombassa naar Port Said; KLIPFONTEIN, 15/9 van Mo zambique naar Belra. Holl. West Afrika Lijnen: NIGER- STROOM van Port Gentil naar Pointe Noire; AMSTELKERK, 19/9 te Lagos van Duala naar Lome. K H.L.: EEMLAND, 15/9 van Rio de Ja neiro naar Ilheos; AMSTELLAND, 15/9 te Fortaleza (thuisreis). Bezuiniging in Frankrijk De Franse staatssecretaris voor het budget, Maurice Petsche, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat pre mier Queuille besloten heeft alle „on nodige uitgaven" te vermijden. Hij heeft besloten tot de volgende bezuinigingen: 1. 10 milliard francs op militaire cre- dieten. 2. 6 milliard francs op de genationali seerde industrieën. 3. 4 milliard francs op de openbare diensten. 4. 3 milliard francs op de wederop bouw. De nieuwe indirecte belastingen zou den ongeveer 30 milliard opbrengen, de directe belastingen 52 milliard. Petsche zei, dat de huidige crisis erger was dan die van 1925/26. ten dele doordat Frankrijk zijn Amerikaanse credieten niet ontdooien kon. Dit laatste achtte hij begrijpelijk. „Wij kunnen", zei hij, „een natie, die extra lasten op haar belastingbetalers legt, niet verzoeken ons te helpen, tenzij wij zelf offers brengen". De stakingsactie gaat nog altijd voort. Bij aankomst van generaal De Gaulle te Bourg d'Oisans raakten aanhangers en tegenstanders slaags. Ongeveer 200 tegenstanders paradeerden met een ro de vlag en een spandoek waarop ge schreven stond: „Wij willen De Gaulle niet". DE SOVJETS TRAINEREN WEER EENS. Op de laatste dag. die daartoe de ge legenheid -bood, heeft Malik, permanent vertegenwoordiger der Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad, in een brief aan Faris bey el Choeri (Syrië), voorzitter van de ontwapeningscommissie der VN. be zwaar ingebracht tegen het rapport van de commissie, dat aan de algemene ver gadering der VN zou worden voorgelegd. De commissie moet nu opnieuw te Parijs bijeenkomen. De Sovjet-Unie maakt be zwaar tegen het rapport, „omdat het niet de amendementen bevat, die de Sov jet-afgevaardigde 17 Augustus over de kwestie van het groter worden der strijd macht en militaire begrotingen van be paalde staten op de bijeenkomst van de commissie naar voren had gebracht". DREIGENDE TELEFOONSTAKING IN V.S. AFGEWEND. De Western Electric Company heeft bekend gemaakt, dat overeenstemming bereikt werd met het verbond van ar beiders in communicatiebedrijven een onderafdeling van de CIO over lonen en andere kwesties, waarbij 25.000 arbei ders in 42 staten betrokken zijn. Nadat eerder deze maand de onderhandelingen met de maatschappij waren afgebroken, dreigde de bond met een staking van kust tot kust, die heden zou beginnen en „de telefoondiensten in geheel de V.S. zou verlammen". (Van onze Belgische correspondent). Men weet, dat de Belgische handels vloot niet sterk ontwikkeld is. Zij om vat slechts een 300.000 ton. De Belgi sche export naar overzeese gebieden, welke zeer belangrijk is. geschiedt dus door vreemde schepen. Antwerpen, dat tevens uitvoerha^en is voor de mest stoffen uit de Franse Elzas en een ge deelte van het Roergebied, vormt daar door voor de buitenlandse rederijen 'n interessante vrachtenmarkt. De Belgi sche Scheldehaven biedt momenteel zo veel exportvracht aan als Rotterdam, Marseille en Hamburg samen. Het is een verheugend resultaat van de Benelux-samenwerking, dat de Bel gische exporteurs meer en meer een beroep doen op de Nederlandse vloot en het ziet er naar uit, dat het Ne derlandse paviljoen weldra het Britse te Antwerpen zal verdringen. Nu reeds brengen de Belglsdhe vrachten aan Nederland voor ongeveer 60 millioen Belgische frs. per maand aan deviezen op. De absolute cijfers zijn nog in het voordeel van Albion, maar de voor uitgang van Holland's vloot is verba zingwekkend, vooral als men het 'hui dige aandeel van Nederland vergelijkt met de vooroorlogse periode. In 1938 stond Nederland te Antwerpen op de 5de plaats met 1,8 millioen ton, En geland had in dit laatste normale jaar 5,7 millioen ton Belgische goederen overzee getransporteerd. Uit het vol gende staatje blijkt duidelijk, hoe het vrachtenverkeer te Antwerpen in het voordeel van Nederland evolueert: Engeland: Nederland: 1946 2.325 mill. ton. 890.000 ton 1947: 3.676 mill. ton. 2.282 m. t. 1948 3.806 mill. ton. 2.926 m. t. Voor dit jaar hebben wy het glo bale cijfers van het eerste halfjaar met 2 vermenigvuldigd. Men lette er op, dat, terwijl Engeland zijn vooroorlogse positie (5,7 millioen tc.i) nog bij lange na niet herwonnen heeft, daarentegen Nederland zijn vooroorlogse tonnage aan Belgische goederen, van 1,8 mil lioen ton tot 2.926 millioen ton op voerde. Daarenboven leert de ervaring van de economische unies (b.v. de Deutsche Zollunion) dat de partij, die de vloot meebrengt, er automatisch mèèr vrachten door krijgt. Het is dus zo, dat de Belgische export in de toe komst meer en meer door Nederlandse schepen overzee zal worden, vervracht. Van Belgische zijde spant men zich weliswaar in cm de eigen vloot uit te breiden, maar een zeevarende natie zal België, dat vóór alles een industrieel prodheent is, wel nooit worden. Hce goéd herinner ik mij die oude huisdokter, waar vriend des huizes, van weleer. Rijdend in z'n koetsje met die vertrouwde paardegfur: een rus tig, gemoedelijk mens, met grijs haar en een buikje. Steeds met 'n inleidend praat- Je over 't weer en bereid een kopje koffie te slurpen, wanneer 't hem gepresenteerd werd. De man ken zich langdurig verdiepén in de „leuterpraatjes" van zijn patiënt, scheen over zeeën van tijd te beschikken Na zijn heengaan kwam de nieuwe dokter: keurig en welle vend, geurend naar lavendel, met een wuivende zakdoek in z'n borstzakje. Opzienbarend vooral was 't feit, dat dr X., die al spoedig „de" modedokter van de stad werd, per zelfbestuuröe auto verscheen. Het hoefgeklepper en wielge- ratel van de vigelante behoorden voorgoed tot 't verleden Eigenaardig: de nieuwe dokter had verschrikkelijke en onbegrij pelijke haast. Hij kwam in ijltempo en ver dween Insgelijks. Dat was niets gezellig. Sindsdien ging 't orescendo: de dokter kon z'n patiënten nau welijks bijbenen. Nu kwam mij het laatste rap port van de ..British Medical Association" onder ogen. Wat doet dit 'n boekje open over die haast Er wordt tegenwoordig teveel van de krachten der arme dok toren gevergd, ook hun vrouwen houden dit leven nauwelijks vol, vooral nu er dikwijls geen dienstbodenhulp is. Er zijn teveel patiënten, met als gevolg: onregelmatige maal tijden, verstoorde nachten, 'n voortdurende stroom van tele foontjes. Doktoren moeten werken, óók als zij er zichzelf té ziek voor voelen en staan bovendien voor de onmogelijkheid door studie medisch bij te blijven, omdat er geen minuut op overschiet.... De oplossing? Omdat zi) de particuliere prac- tijk „in-hun-eentje" niet meer volhouden, moeten de doktoren, aldus iiet rapport, zich in ver schillende wijken groepsgewijs aaneensluiten, om elkaar te hel pen en af te lossen, waarbij dan iedere arts een gespecialiseerde functie dient te krijgen. Gaat nu de „huisdokter-fami lievriend" ons voorgoed verlaten? Krijgen we voortaan voor iedere kwaal een èndere dokter? Gaan haast en de op zichzelf uiterst prijzenswaardige speciali satie nóg meer domineren? Komen er doktoren, die aan- en wegvliegen? Het zijn éven opkomende vra gen Maar hun kunde en betrouw baarheid staan er borg voor, dat het met dit alles zo'n vaart niet lopen zal. Doch de tijd voor .praatjes" zal wel voorgoed afgelopen zijn! Tóch denk ik met weemoed terug aan die genoegelijke, oude vriend met z'n embonpoint uit m'n jeugd. Zijn warm-opbeurend, diep-in- levend woord en kalmerend woord kon wonderen verrichten. Misschien zélfs in sommige gevallen evenveel als 't werk van de „gespecialiseerde", voorbij rennende dokter, die altijd op 'n ander uur binnenvalt, dan men verwacht Maar wie kan hem dat kwalijk nemen, met zóveel mensen en zó weinig collega's?.... FANTASIO Ingezonden Mededeling muggen vliegen vlooien luizen..,. D. D.T. POEDER in de practischc en voordeli ge stuifzak 65 cent FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 18) O zei ze vaag, en ze wist, dat ze maar naar één ding verlangde, dat was thuis te zijn, veilig in haar eigen ka mertje. om daar haar tranen de vrije loop te kunnen laten. Liever niet vanavond. Echt liever niet vanavond. Een andere keer Ze wilde doorlopen, maar de jonge man raakte weer haar arm aan. Alstublieft juffrouw Cornish, luistert U even. Het spijt me. dat ik U lastig moet vallen, maar luistert U goed, ik ben van de Jack Lawrence-organisatie, Ik zoek goede krachten voor hen. En ik zou erg graag met U willen praten over Uw verdere plannen. Verdere plan nen? Dié had ze niet. Haar baantje hier liep voor zover ze wist, morgen avond af. En op dit moment kon haar dat niets schelen. Ze wilde naar huis, dat was alles. Ze wilde met niemand praten, ook niet met een jonge man van de Jack Lawrence organisatie, die naar ze zich vaag herinnerde, overal in het land dansbands exploiteerde. Het kon haar vanavond allemaal niets meer schelen. Waarom kon men haar niet alleen laten, waarom liet men haar niet rustig naar huis gaan om in haar eigen dierbare bed in het donker uit te kun nen huilen? Ik kan werkelijk nu niet met U praten, zei ze. Een andere keer U bent moe, zei de jonge man. Dat zie lk. En dus zal ik U niet verder lastig vallen. Maarkan ik U mor- geh opbellen? Wilt U mij Uw telefoon nummer geven? Het was gemakkelijker om hierin toe te stemmen dan een excuus voor wei gering te bedenken. 553 Kingsea, zei ze mat. En op dat moment zag ze Larry en Lucille door de deuren, die naar het restaurant leid den. de hal binnenkomen. Goeden avond. zei ze snel en haar stem klonk j schor. Ze trok haar jas om zich heen en was verdwenen. Ze rende door de draaideur en de trappen af naar de taxi, waarin de trouwe Alf Harris op haar zat te wachten. In een minuut waren ze, naar - het Marianne toescheen, op de Cliff Road. Marianne stapte haastig uit, mompelde goedenavond tegen Alf. rende de tre den van de stoep op en stak de sleutel in het slot. Ze hoopte vurig, dat iedereen naar bed zou zijn. Maar Ruth, die de voor deur hoorde sluiten, kwam met een ver baasd gezicht uit de zitkamer te voor schijn. Maar Manny! Hoe kom je zo vroegik dacht, dat je gezegd had. dat O. laat me alleen, wil je, laat me alleen! zei Marianne heftig. En haar lange rokken opnemend, rende ze de gang door naar haar kamer, sloeg de deur met een bons dicht en draaide 't slot om. Zonder het lioht aan te doen, kleed de ze zich uit. Ze liet alles op de grond vallen en trok haar nachtjapon aan. Dan kroop ze in bed. En diep onder de dekens, haai' hoofd in haar kussens, begonnen de tranen te stromen langs haar wangen Rufch luisterde aan de gesloten deur naar het heftige snikken en stond te aarzelen, of ze zou kloppen, maar ten slotte bedacht ze zich en ging weg. Het was nu eenmaal niet gemakkelijk het verdriet van jonge mensen zomaar weg te praten, al had je nog zulke mooie argumenten aan te voeren en nog zoveel gezond verstand en moei zaam opgedane wijsheid. Als je nog heel jong bent, en verdriethebt, wil je geen troostende of verstandige en philosofisohe woorden horen. Jonge mensen zijn hulpeloos en dood-ongelukkig in hun verdriet. En ze nemen het oudere mensen kwalijk, als deze zich met hun verdriet be moeien door hun raad te geven en sympathie, en hun pogen uit te leg gen, hoe onbelangrijk tenslotte een on gelukkige liefde is. Verdriet cm een verloren liefde is nooit onbelangrijk voor jonge mensen! Een verloren lief de is een ineenstorting van alle? voor hen, erger dan welke wereldramp ook. Het is beter er buiten te blijven. Bo vendien wist Ruth ook niet, of het gesnik in het rose slaapkamertje wel iets te maken 'had met een gebroken liefde, of dat het slechts duidde op 'n gewoon ruzietje tussen twee verliefde mensen! Toch hoopte ze diep In haar hart en niettegenstaande Marianne nu veel verdriet had, dat het wel een gebroken liefde betekende. Die Larry Rankin... die was niets voor MarianneOp de duur zou Manny beter af zijn zen der hem. Maar je kreeg er zelf tranen van in je ogen, als je er aan dacht, hoe dat lieve, jonge kind daar nu in haar donkere kamertje haar ogen uit haar hoofd huilde. De volgende morgen aan het ontbijt zag Marianne er bleek uit met dikke ogen. Maar de uitdrukking van haar gezichtje was nietszeggend en ze deed moedig haar best om een gebakken bokking naar binnen te werken. De kinderen Cornish hadden altijd erg veel van 't ontbijt gehouden. Bij mooi weer scheen de zon sohuin over de ta fel, en toverde lichtjes op het zilveren theegerei, de bloemen en het Rocking- ham ontbijtservies met de enorm grote theekoppen, en het geheel zag er dan j zo gezellig uit, dat het een goed begin van de dag vormde, en een uitstekende entourage cm de plannen voor de dag te bespreken, verhalen te vertellen over de afgelopen avond en sensatio nele berichten uit de morgenbladen voor te lezen. Ze hadden er altijd een punt van gemaakt gezamenlijk te ontbijten. Maar sedert kort was hierin verandering gekomen. Ruth was te genwoordig altijd zwijgzaam en haas tig aan het ontbijt, Marianne in dro men verloren en Bill somber en kort af. Alleen Ginette scheen nog haar oude morgen-opgewektheid behouden te hebben, al leek ze meer nog dan vroeger ver verwijderd van het aardse leven. Op deze morgen werden de toast, de gebakken vis en de koffie in stilzwij gen verorberd. Zaterdag was altijd een drukke dag in het ziekenhuis, en Ruth was de eerste die opstond Ze rolde haar servet op en zei: Ik moet er als een haas van door. Ik zie jullie straks wel weer. Moet je vanavond neg optreden, Manny? Ze ging naar de deur. Ikehweet het nog niet zeker. Ik geloof het wel, zei Marianne vaag. Nu, goedendag allemaal, zei Ruth, zender hier verder- op in te gaan. Toen ze in de hal kwam, ging de telefoon, die voor Manny bleek te zijn. Ruth stak haar hoofd cm de kamer deur: Telefoon Manny. Dank je, zei Manny, terwijl ze opstond en met opzettelijke kalmte de hal doorliep, cm de telefoon aan te nemen. Ze wachtte even voordat ze de hoorn opnam. Hallo? Manny, iefje, ik ben het, Larry! Wie? Larry, kindje, Larry. OO ja, Larry? Lieveling, wat doe je vaag, je lijkt mijlen ver weg. Is er iets met de tele foon niet in orde? Kun Je me gced verstaan? Ja, zei Marianne, ik kan je ver staan. (Wordt vervolgd) 7). Terwijl Panda zich langs de regenpijp in veiligheid trachtte te bren gen, gingen de kerels, die boven hem uit het raam hingen als razenden te keer. Panda hoorde hen schreeuwen, maar op hetzelfde ogenblik hoorde hij beneden zich haastige voetstappen. Verschrikt keek hij omlaag en zag nog juist, hoe daar op straat nog een paar kerels kwamen aanrennen, die vlak onder hem bij de regenpijp bleven staan. Nu zag het er lelijk voor Panda uit. Naar boven kon hij niet meer en als hij zich nog verder liet zakken viel hij regelrecht in de armen van zijn achtervolgers. Dat zij niet veel goeds in de zin hadden, kon Panda wel op maken uit hun woedende kreten, doch wat er precies aan de hand was, be greep hij niet. Zoveel kerels, dat kon toch niet alleen om zijn geld te doen zijn. Maar het was nu geen tijd om daar over na te denken. Hij moest zien, dat hij zijn aanvallers kwijtraakte. Panda liet zich nog iets verder naar be neden glijden. Toen zette hij zich met een flinke duw af. nam een koene sprong en kwam met een grote boog, over de hoofden van zijn aanvallers heen op straat terecht. Direct zette hij het op een lopen, doch op hetzelfde ogenblik renden zijn belagers hem schreeuwend achterna. De strijd om Berlijn j De Amerikaanse minister van Bui- j tenlandse Zaken, Marshall, heeft gis- teren voor de tweede keer deze week met president Truman geconfereerd over de Berlijnse crisis. Men verwacht, dat dit het laatste onderhoud zal zijn met de president vóór het vertrek van Marshall naar parijs op Zondag. Op het Witte Huis en het min. van Bui- i tenlandse Zaken weigerde men iets over het onderhoud mede te delen. I In gezaghebbende kringen te Wash ington verwacht men, dat de Weste lijke afgezanten ,in de volgende paar dagen nogmaals een bezoek zullen brengen aan het Kremlin om van Mo- lctof het Russische antwoord op de vragenlijst, die zij eerder in de week overhandigden, in ontvangst te nemen. Aan de andere kant houdt men in brede kring rekening met de mogelijk heid, dat de besprekingen de volgende week naar Parijs zullen worden ver legd, wanneer de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier daar aankomen voor het bijwonen van de bijeenkomst der algemene vergadering der V.N. EERSTE SLACHTOFFER VAN „KOUDE OORLOG". 3.000 Duitsers verzamelden zich gis teren voer het raadhuis bij de Tier- garten in de Britse sector van Berlijn ter gelegenheid van de begrafenis van •n 15-jarige Duitser, Wolfgang Soheu- nemann, die tijdens de ongeregeldhe den van verleden week Donderdag ge dood werd. Duizenden anderen om zoomden de begrafenisroute. De leider van de Berlijnse sociaal-democraten, Franz Neumann, sprak de menigte buiten het raadhuis toe en zeide, dat Scheumann „het eerste slachtoffer van de koude oorlog" was. Verder zeide hij: „Deze zogenaamde vrienden van de vrijheid en de democratie hebben vijf andere Berlijners veroordeeld tot een zekere dood door hen voor 25 Jaar naar Siberië te zenden. Nog zeven en twintig andere demonstranten zullen voor een militaire Sovjet-rechtbank moeten verschijnen en wij vrezen het ergste voor hen." Nadat aan de Russisohe sector-grens de bewaking was versterkt, gingen ook de Amerikanen daartoe over. Inciden ten deden zich niet voor. ZUIVERING VAN DE S.E.D. Het bestuur van de socialistisohe eenheidspartij in Duitsland heeft be sloten een speciale contróle-commissie in te stellen „die zal helpen de partij in een partij-type te veranderen, dat de omstandigheden eisen". De vice-voorzitter, Walter Ulbrioh, voegde hieraan toe, dat de controle commissie „de partij zal zuiveren van nationalistische tendenties en andere afdwalingen, genoemd in de recente uitspraken van het communistisch in formatiebureau". De contróle-ccmmissie zal volgens 't besluit in alle provincies van de Sov jet-zone werkzaam zijn. Amerikanen uit Roemenië teruggenomen Het ministerie van Buitenlandse Za ken der V. St. heeft bekend gemaakt, dat het voldaan heeft aan een verzoek van de Roemeense regering om vier leden van de Amerikaanse legatie te Boekarest terug te roepen, tegelijker tijd echter ontkent het ministerie, dat deze personen foto's zouden hebben op genomen in „verboden gebied" Het ministerie protesteert tegen het feit, dat betrokkenen zeventien uur lang zijn vastgehouden en daarbij on derworpen werden aan scherpe verho ren, aLmede aan „bedriegelüke kunst grepend;e gediend zouden hebben om te trachten een tewijsvoering te 'tveren. De betrokken employé's zijn volgens de Roemeense regering in de havensead Giurgiu „op heterdaad betrapt". Het ministerie van Buitenlandse Za ken der V.S. geeft toe, dat drie der vier employé's bij het plaatsgijpen van het incident in het bezit waren van came ra's, maar ontkent, dat er foto's ge maakt werden. De reeds opgenomen foto's waren zeven in getal, bijv. van ppp boer bij een ossenwagen, een bron enz. Het ministerie is van oordeel, dat de employé's niet zijn behandeld met de beleefdheid, die zulke personen mogen verwachten en acht het „onvergefelijk", dat de Roemeense autoriteiten hen ge detineerd hebben en hun bovendien ..gedurende de eerste zestien uren van de hechtenis" geen voedsel of water hebben willen geven. Ingezonden Mededeling onzichtbaar herstellen door bekwame specialisten met de modernste Ameri kaanse werktuigen. Een lezeres maakt ons, naar aanleiding vaai 't bericht inzake een „Konink lijke" H.B.S. te Tilburg, er op attent, dat ook de Apeldoornse HB.S., welke indertijd op initiatief van koning Wil lem III voor het middelbaar onderwijs aan kinderen van het hofpersoneel werd opgericht,, het praedicaat .Koninklijk" draagt. Deze is reeds lang een school voor iedereen, maar op de school prijkt nog steeds het woord .Koninklijke". In de bezettingstijd moest dit woord op last van de Duitsers verwijderd worden en de werkman, die dit tegen zijn wil moest doen, maakte toen de opmerking ,,'t komt er wel weer op". Inderdaad heeft men dit woord er na de bevrij ding weer op aangebracht. De Tilburg- se H.B.S. zal dus waarschijnlijk de tweede Koninklijke H.B.S. in ons land zijn. VOOR ZATERDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: „Maria ter ere"; 7.45: morgengebed: 8.00: nieuws; 8.15; opgewekte platen; 9.00: voor de vrouw; 9.05: planowerken; 9.30: och tendconcert; 10.00: klein kleutertje; 10.15: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek: 11.45: Franse kinderkoren; 12.03: zang on piano; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 13.00: strijdkrachten; 13 30; orkest Klaas van Beeck; 13.50: capserle film en toneel: 14.10: omroep Kamerorkest; 15.00: repor tage Intocht Koningin Juliana In Den Haag; 16.00: Musette-klanken; 16.20: cau serie pator J Lln6sen; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: De Wigwam; 18.00: plano-duo; 18.16: Journalistiek weekoverzicht; 18.30: strijdkrachten 19.00: nieuws. 19.15: lezing over India; 19.30: gr.pl.; 19.45. voor Nederlanders ln Duits land; 20.00: nieuws en de gewone man; 20.20: lichtbaken: 20.50: balletmuziek; 21.00: „De klok helt negen"; 21.45: radio- schets. 22.00: orkest zonder naam; 22.30: gr.pl. en actualiteiten; 22.45: avondgebed; 23.00: nieuws: 23.20: BBC-symphonie or kest (gr.pl.). Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: gr.pl.; 8.00: nieuws; 8.18: lichte morgenklankon; 9.35: koorzang (gr. pl) 10.00: VPRO morgenwijding; 10.20: radiofeullleton10.35: pianorecital (gr.pl.); 11.00: De winkel van Slnkel; 12.00: lunch concert (gr.pl.); 12.33: Johan Jong. orgel; 13.00: nieuws; 13.20: Frans Wouters en zijn orkest; 14.01" „Het Nederlandse lied"; 14.15: staf muziekcorps A'damse politie; 14.50: streekultzending voor Drente, 15.00: reportage intocht Koningin Juliana ln Den Haag. 16.00: causerie NVV; 16.15: Interna tionaal cabaret (gr.pl.); 16.45: sport- praatje; 17.00: schljvenschouw; 17.30: be roepskeuze: 18.00: nieuws; 18.15: a capella koor; 18.30: Jazz: 19.00: artistieke staal kaart; VPRO 19.30: causerie over wereld raad der kerken; 19.45: Vrijz. Prot. onder de tropenzon: VARA 20.00: nieuws en ver- enlglngsmauws: 20.15" cabaret-programma; 21.00: socialistisch commentaar; 21.13: BBC Proinonnde-concert; 22.00: hoorspel; 22.35: kwartet Jan Corduwener; 23.0® nieuws; 23.15: dansmuziek. AGENDA ZATERDAG: Schouwburg: Residentie-operette „Vrouw tje van Stavoren". 8 uur nam. ZONDAG. Schouwburg: „De Haghespeler6". „Ver woeste levens". 8 uur riam. DE BIOSCOPEN. Casino „IJsfeest" (alle leeft.) Dagelijks 7 en 9.15 uur; Filmac 106 uur ('s-Zon- dags 26 uur). Lldo „Het lied van do woestijn" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor „De bruid van drie mannen" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2.30, 4.45, 7 cn 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uür. Uex „Het atoomspook" (18 Jaar) ZaJL en Zond. 2.15, 4.15, 7.15 en 9.16 uufj overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Olympiade 1648" (alle leeft) Dagelijks 7 en 9.16 uur; Zond. 2.15, 4.80: 7 en 9.15 uur. Filmac 2a Zondags.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5