De kwestie Haiderabad in Veiligheidsraad Staat van beleg te Soerakarta afgekondigd „Volksleger" in opstand legen Republikeins gezag WEERBERICHT „Communistische woelingen deel van wereldplan" Generaal Diirst Britt over zijn ontslag Met een enkel woord 57ste Jaargang VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 No. 26492 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny, Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Uitstel tot Maandag De Veiligheidsraad is gistermiddag te Parijs bijeengekomen om te bepalen, of de behandeling van de klacht van Haiderabad over de aanval van India onder zijn jurisdictie valt. Dr Tsjiang (China) verzocht om ver daging van de bespreking tot Maandag, omdat de Chinese minister van Buiten landse Zaken nog onderweg is naar Parijs. De voorzitter Cadogan (Engeland) begreep de moeilijkheid, doch beschouw de de kwestie van Haiderabad als „drin gen" en twijfelde er aan, of deze 4 da gen kon worden uitgesteld. Parodi (Frankrijk) achtte het moge lijk. dat andere delegaties in dezelfde moeilijkheid verkeren, doch twijfelde ook aan de mogelijkheid van uitstel. Lebeau (België) steunde het Chinese voorstel. Malik (Sovjet) stelde een drietal vra gen aan Cadogan over de status van Haiderabad. Cadogan zeide, dat hij graag zou antwoorden, doch dat het beter was zich aan het werkprogramma te houden. Warren Austin (VS.) was van oordeel, dat het aanvaarden van de agenda niet zou verhinderen, zijn mening te uiten over met deze kwestie samenhangende vraagstukken. Overgaande tot de kwestie van de agenda zeide Cadogan, dat het even tueel plaatsen van de kwestie Haidera bad op de agenda niet vooruitloopt op de bevoegdheid van de Veiligheidsraad of op de merites van het geval. Dr Tsjiang antwoordde Austin, die ter staving van zijn bewering op een soortgelijk geval in de zitting van 31 Juli had gewezen, dat Austin de kwestie van Indonesië bedoelde. „Naar mijn mening kan de Indonesische kwesüe niet worden vergeleken met de onder havige. Ik ben van oordeel, dat het aanvaarden van de agenda wel vooruit loopt op de merites van het geval", al dus dr Tsjiang. Het Chinese voorstel, de zitting tot Maandag te verdagen, werd verworpen (één stem tegen, 10 onthoudingen). Malik vroeg wederom om nadere in lichtingen over de status van Haidera bad. Cadogan deelde toen mee, dat 15 Augustus 1947 de souvereiniteit van Haiderabad ten einde kwam, doch dat noch India, noch Pakistan de souvereine rechten toegewezen kregen. 29 Novem ber sloot Haiderabad met India een „stilstandovereenkomst", die o.m. be oogde, het beheer over de Buitenlandse aangelegenheden in handen van India te brengen. Sindsdien zouden er schen dingen plaats gehad hebben van deze overeenkomst, doch er werd geen ge bruik gemaakt van de arbitratieclausu- le, aldus Cadogan. Hij ontkende, dat Engelse functiona rissen als adviseurs voor de regering van Haiderabad zijh opgetreden. Vervolgens werd de voorlopige agenda in stemming gebracht en met 8 stem men tegen 3 onthoudingen (Sovjet- Unie, Ockraine en China) aangeno men. De raad besloot de vertegen woordigers van beide partijen uit te nodigen aan de conferentictafel zit ting te nemen. Nawab Moir Nawaz Joeng (Haidera bad) keeg eerst het woord en verklaar de. dat thans gewapenderhand gestreden werd om het bestaan van het land „te gen een brutale invasie, die het. geweten van de wereld heeft geschokt". „Wij zijn ons bewust, dat een groot en zeer belangrijk deel van de verdedi gingstaak van Haiderabad hier verricht moet worden, voor dit hoge orgaan der V.N. en voor de openbare wereldopinie. Want de wereld is door grote vrees be vangen ten gevolge van de voorbedach te oorlogsdaad, die uitgaat van een staat, die zijn aanspraak op eigen on afhankelijkheid gebaseerd heeft op de hoge geestelijke idealen van geweld loosheid". aldus de afgevaardigde van Haiderabad. Spr. beantwoordde de bewering van India, dat het „bevrijdingsleger" Haide rabad was binnengetrokken om „wan orde en anarchie" te doen eindigen, .met de woorden: „Het is met de „anar chie en de wanorde" zo gesteld, dat honderden vreemdelingen de door de regering aangeboden hulp voor hun evacuatie hebben afgewezen". Hij noem de de daad van India .,een schending van het handvest der V.N., die niet het gevolg is van een plotseling uitbre kende hartstocht, doch van een voorbe dacht plan, waarvan de gevolgen zorg vuldig zijn overwogen en weloverwogen zijn aanvaard" en verzocht om „snel, gezaghebbend en vastberaden optreden' van de V.N. Naar de mening van de af gevaardigde van Haiderabad komt de bewering van de regering van India, dat deze aangelegenheid uitsluitend en- der de jurisdictie van India valt, er op neer, dat India er aanspraak op maakt. Haiderabad reeds geannexeerd te heb ben. Joeng besloot met de volgende woorden: „Op dit belangrijk ogenblik zullen wij onze steun niet geven aan de poging, de Veiligheidsraad te ver strikken in een net van juridische be togingen over de behoeften van de staat en over de kwestie van erkenning in het internationaal recht". De afgevaardigde van India, sir Ra- maswami Moedaliar, bracht de volgende punten onder de aandacht: 1. „Haiderabad is niet bevoegd dit WESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: het lar.d p.aat-eüjk krachtige. Voor het Noorden van zwaar bewolkt met af-er enige regen. Nu ci- dan langs de Waddeneilanden tydclU nar de Westelijke wind Weinig verande ring in temperatuur Voor het Zuiden van het lana: zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklarin gen. Overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering m tempera tuur. 18 SEPTEMBER. Zon op: 6.19 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: 19.09 uur; onder: 6.02 uur. (Volle Maan) Hoogwater te Katwijk te 3.45 en 16.13 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's geschil aan de Veiligheidsraad voor te leggen; 2. Haiderabad is geen staat en heeft ook nooit de status van onafhankelijk heid bezeten; 3. De kwestie van de competentie van de raad, zich met deze aangelegenheid bezig te houden, is van vitaal belang voor India en voor iedere souvereine natie, die lid is van de V.N." Volgens sir Ramaswami ging het er voornamelijk om of Haiderabad de sta tus bezat, die nodig was om de zaak aan de Veiligheidsraad te kunnen voorleg gen. Naar zijn mening was dit niet het geval. Met verwijzing naar de activiteit van de Indische troepen zeide hij, dat ieder, die iets van India afwist, wist dat India meer dan welk land ook het gebruik van geweld verafschuwde. De loop der gebeurtenissen had India echter ge dwongen tot actie over te gaan. De fei ten hadden uitgewezen, dat de regering van Haiderabad in het bezit was van tanks, 25-ponders en andere wapens. Zich tot Cadogan wendend zeide hij: „U, mijnheer de voorzitter als hoofd van de Britse delegatie, kunt beter dan ieder ander lid van de Veiligheidsraad zeggen, hoe zij aan dergelijke destruc tieve wapens kwam". Moedaliar vroeg hierop om tijd om zijn zaak voor te be reiden en verzocht Maandag weer voor de raad te mogen verschijnen. Cadogan stelde daarop voor de verga dering tot Maandagmiddag te verda gen. Dit werd goedgevonden. Wat de strijd in Haiderabad betreft, het schijnt dat de Indische troepen thans niet veel vorderingen meer ma ken, integendeel op enkele plaatsen enigszins zijn teruggedrongen. DE DEFENSIEPLANNEN IN ENGELAND. Te Londen is bekend gemaakt, dat veldmaarschalk Montgomery, chef van de Engelse generale staf, Londen niet kan verlaten, daar de nieuwe voorzorgs maatregelen voor de defensie dringend uitwerking behoeven. Naar verluidt, heeft de regering haar goedkeuring gehecht aan verschillende onderdelen der plannen, onder andere aan een voorstel tot een nieuwe organi satie van burgervrijwilligers. Een com missie bestudeert de mogelijkheid van de bouw van schuilkelders tegen bom bardementen met atoombommen. FILM-BESPREKINGEN TUSSEN V. ST. EN DE SOVJETS. De president van de Amerikaanse filmondernemersbona Johnston zal he den een bezoek afleggen bij minister Molotof. Hij zal spreken over „de ver koop van Amerikaanse films in de USSR" en „andere dingen". Hij wilde niet zeggen, wat dit voor „andere din gen" wareii. Woensdag heeft Johnston een onder houd gehad met de plaatsvervangende minister voor het filmbedrijf der Sovjet unie, Rjazanof. Aan de correspondenten deelde Johnston mee, dat hij te kennen had gegeven, dat mogelijke verkoop van Amerikaanse films naar ae Sovjet-unie geen verplichting voor de V. St. zou inhouden, Sovjet-films te betrekken Als hij niet gereed zou komen met de onderhandelingen, zou de Amerikaanse ambassadeur Bedell Smith deze voort zetten. OPROEP TOT STAKEN VAN DE STRIJD. De premier van Haiderabad heeft via de radio een beroep gedaan op de premier van India, Pandit Nehroe, „de vijandelijkheden onmiddellijk te staken ten einde tot grootmoedige overeen stemming te komen". Indien Nehroe hiertoe bereid wa6, zou hij niet slechts „het hart van en de dankbaarheid van het volk van Hai derabad gewonnen hebben en van de gehele wereld, doch ook de welgezind heid van alle Mohammedanen. De premier gaf toe, dat „superioriteit in aantal, wapens en uitrusting de In dische troepen zonder twijfel vroeg of laat in staat zou stellen Haiderabad te overmeeesteren. Dit zou echter ge neraties lang bitterheid en haat bij de millioenen van Haiderabad en vele an dere plaatsen achter laten en in het bij zonder bij de Mohammedanen over de gehele wereld. In de periode van strijd waren geen enkele maal massale wanordelijkheden voorgekomen. „Zelfs nu zijn wij niet van kwaden wil jegens India en wij blijven vurig vriendschap wensen", al dus de premier. Hij vroeg wat Pandit Nehroe meende met politie-actie en voegde er aan toe, dat het verzoek om troepen in Sekoenderabad te mogen stationneren Haiderabad „in de wortel van het zelfrespect raakte". Bij de Amsterdamse Droogdok Mij ligt een 8.000 tons schip, dat nu. nog de naam „Luxor" draagt, maar binnenkort zal worden omgedoopt in „Negba". Het schiD is door de regering van Israël aangekocht en wordt het vlaggeschip der Israëlische handelsvloot. Op 5 October verlaat het de Amsterdamse haven om koers te zetten naar Tel Aviv' met o.a. de 500 Joodse kinderen aan boord, die uit Oost-Europa afkomstig, ongeveer een jaar in het voormalige Joodse krank zinnigengesticht te Apeldoorn hebben doorgebracht Verklaring van Mr Stikker te New York Naar overwogen politiek tegen bedreiging De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, heeft bü zijn aankomst te NewYork verklaard, dat „de communistische woe lingen in Oost-Indië alle deel uitmaken van een wereldplan." „Ik hoop, dat de Ver. Staten een standpunt zullen innemen ten aanzien van de communistische bedreiging in Oost-Indië, juist als in de Berlijnse crisis". „Het communisme moet als een wereldprobleem beschouwd worden." De strijd in het Heilige Land tussen Joden en Arabieren is, ondanks de wa penstilstand nog steeds gaande. Dan hier dan daar laaien de gevechten op kleine schaal weer op en beide partijen houden ernstig rekening met nieuwe en grotere vijandelijkheden. De wegversper ringen in de omgeving van Jeruzalem worden voor alle eventualiteiten zwaar bewaakt. Het Ministerie van Buitenl. Zaken der V. S. heeft bekend gemaaki, dat de di plomatieke vertegenwoordigen der V. S. in Zuid-Oost Azië dit jaar bijeen zijn geweest" om een studie te maken van en inlichtingen te verzamelen over het probleem der communistische activiteit ^ldaar". TEGEN „WELOVERWOGEN" COMMUNISTISCHE PLANNEN. Het ministerie heeft géén verdere bij zonderheden aangaande zijn inzicht in deze materie willen geven Reuter's correspondent, William Hard- castle, verneemt uit ter zake geïnfor meerde diplomatieke kringen te Wash ington, dat men het eens zou moeten zijn met de opvatting van de Britse minister van Buiteni. Zaken Bevin, die gesproken heeft van een „wéloverwogen communistisch plan' IN BANGKOK COMMUNISTISCH HOOFDKWARTIER? „Niet-officiële maar welingelichte kringen" menen, dat dc nieuwe Sov jet-legatie tc Bangkok T hoofdkwar tier zou kunnen zyn van een „alge mene communistische operatie". Uit gezaghebbende kringen verneemt de correspondent, dat er verband zou kunnen bestaan tussen de gebeurtenis sen in Zuid-Oost Azië en de oppositie tegen het plan-Marshall van de zijde van het communistische informatie-bu reau, daar „vele der in het plan- Marshall opgenomen landen een groot deel van hun economische ondersteu ning ontvangen uit. hun bezittingen in Zuid-Oost Azië' De Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken. Marshall, zal deze kwestie be handelen met de Nederlandse minister van Buitenl. Zaken, mr D. U. Stikker. Mr STIKKER HANDELT OP EIGEN INITIATIEF. Het Ministerie van Buit. Zaken der V.S. legde er dc nadruk op, dat mi nister Stikker op eigen initiatief naai de Ver. Staten is gereisd, maar dat htf minister Marshall zou bezoeken, voor dat deze naar Parijs vertrekt. Ook zou minister Stikker overleg plegen met andere hoge autoriteiten van het Ame rikaanse Ministerie van Buit. Zaken. Europese autoriteiten in Washington zo besluit Reuters correspondent, zien in dc aankomst van minister Stikker en de belangstelling van het Ameri kaanse Ministerie van Buit. Zaken een aanleiding om te hopen, dat „een over wogen politiek der betrokken Europese landen en de Ver. Staten op korte ter mijn uitgewerkt zou kunnen worden ten einde dat, wat als een ernstige bedreiging beschouwd wordt, te kun nen aangrijpen". Aneta meldt nader, dat minister Stik ker op het vliegveld Idlewlld verwel komd werd door de Nederlandse consul- generaal Cnoop Koopmans en andere Nederlandse autoriteiten. Minister Stik ker zei. dat hij vandaag een onderhoud met minister Marshall hoopte te hebben. GAAN ZAKEN VOOR SOVJETS NIET GOED? Een zegsman van het Amerikaanse Departement van Buit. Zaken merkte Verontwaardigd over aanvallen op 7 December-divisie „IN INDONESIË WORDT EEUWIG GEPRAAT". Gisteravond arriveerde op Schiphol de v.m. bevelhebWr der 7 December- divisie en gewezen territoriaal bevel hebber op West-Java, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die, gelijk be kend, op 2 September door generaai Spoor van deze functies ontheven is. De generaal vertelde, dat hij zeer verontwaardigd was over berichten, als zouden de soldaten der 7 Decem ber divisie op onbevredigende wijze hun taak op West-Java vervullen. H(J noemde hen uitstekende soldaten, die prachtig werk verrichten. Hun goede naam zou hjj in Nederland met kracht verdedigen. Op de vraag, of zich naar aanleiding van de boven vermelde commandowisscling ernsti ge ongeregeldheden hadden voorge daan tussen soldaten van de Kon, Landmacht en het Kon. Nederl. Ind. Leger, waarover geruchten de rondo deden, antwoordde de generaal be vestigend. Zijn aftreden, datnaar hij mede deelde. te wijten was aan controverse tussen de K.L. en het K.N.IL., had kwaad bleed gezet bij zijn soldaten. Hij had hen echter aangespoord de zaak van het vaderland te stellen boven zijn persoonlijke belangen en gezegd, dat hij van zijn soldaten verwachtte, dat zij evenals vroeger hun plicht zou den vervullen. De generaal verklaarde slechts „matig tevreden" te zijn over de huidige politieke toestand in Indo nesië. Deze situatie weet hu aan de „tactiek van het eeuwige praten". Hij vreesde, dat de offers, die zijn divisie gebracht heeft de divisie telt meer dan 300 gesneuvelden wellicht te vergeefs gebracht waren. De generaal, die zeer geliefd was bij de troep, is bij zijn afscheid harts tochtelijk toegejuioht. 1 tegenover een vertegenwoordiger van Aneta op, dat er na de bijeenkomst van communistische leiders te Calcutta In Mei j,l„ een aanmerkelijke bespoedi ging viel te constateren vart het tempo der communistische activiteit in geheel Zuid-Oost Azië. Deze woordvoerder meende, voor de beslissing van het Kremlin, om thans in Zuid-Oost Azië actie te voeren, twee vermoedelijke re denen te kunnen zien: le dat het Kremlin er zich van be wust is dat de zaken in West-Europa niet zo goed gaan en ten 2e het be sluit van de Sovjets, aan de uitvoe ring van het Marshall-plan hinder palen In de weg te leggen door de strfjd in Zuid-Oost Azië aan te wak keren, opdat dien ten gevolge de West- Europesc landen verstoken zullen blij ven van alle olie, rubber en tin uit deze gebieden. In verband met de gevechten, welke de laatste dagen te Soerakarta tussen gewapende groepen hebben plaats gevonden, is thans in de gehele residentie Soerakarta de staat van beleg afgekondigd. Tegelijkertijd meldt de correspon dent van Aneta tc Medan. dat het „Volksleger" in opstand is gekomen tegen het Republikeinse gezag van Noord-Sumatra. Tot militair gouverneur is benoemd kolonel Gatot Subroto, hoofd van de militaire politie, afd. Soerakarta. In Soerakarta, ook wel Solo genoemd, hebben de laatste dagen telkens weer gevechten plaats gevonden, voornamelijk in de omgeving van het ge bouw van dc Pesindo (de Republikeinse Jeugdorganisatie, die kortgeleden als laatste lid van de links georganiseerde part(jen zich bij de Partai Kommunis Indonesia heeft aangesloten). Deze gevechten hebben zich thans tot de gehele stad uitgebreid. De Republikeinse woordvoerder te Batavia verklaarde tegenover Aneta, dat de gevechten beschouwd kunnen worden als gaande tussen communis ten en niet-communisten. Aan de ene zijde stond de Pesindo, aan de andere zjjde de Hizboellah (een Mohammedaanse strijdorganisatie) en de Gerakan Revolusioner Rakjat, strijdgroepen van Tan Malaka's „niet Moscovitlsche com munisten" De stad Soerakarta is residentie van twèe vorstendommen ,n.l. van de Soe- soehoenan van Solo en van de Mang- koenegara en ligt ongeveer 60 km van Djokja. Naar schatting heeft de stad BINNENLAND - Toen de 64-jarige Amsterdamse mevrouw-E. A. P. van Harson-de Kruyf, die met vacantle b(j familie in Hilversum ver toefde. uit een raam wilde kijken, dat boven liet trapgat ligt, verloor z\j haar evenwicht en viel door het trapgat naar beneden, waarbij 'zij haar nek wervel brak. Spoedig daarna is de ongelukkige over leden. De heren Muyselaar en Walden (de (dames Snip en Snap) hebben op herhaald aandringen van de Nlwln besloten in Maart voor de tijd van drie maanden naar Indonesië te gaan om voor de troepen te gaan spelen. H.M.'s benoemd gezant te Bangkok, mr. C. W. A. Schürman heeft de leiding van zijn post op zich genomen. Gistermiddag is brand uitgebroken in een nood-boerderij van de landbouwer C. de Jong te Udenhout Boerderij en inboedel gingen geheel verloren Eenzelfde ramp trof deze landbouwersfamilie bij de be vrijding. De schade wordt door verzekering gedekt. Bil K.B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. in goud, aan P M. Gieske. te Haar lem. chef van de uitvoerende dienst bij de Noord-Zuld-Hollandsche Vervoer Maat schappij. Voor de Temporaire Krijgsraad te Batayla is door dc auditeur-militair mr Dlpehuys een gevangenisstraf van 15 Jaar geëist tegen de Japanners Nomura en Na- kamura wegens oorlogsmisdrijf en plun dering. Op 22 September zal in het gebouw van de Rijksuniversiteit te Groningen een gedenksteen onthuld worden ter nage dachtenis van de hoogleraren, ambtenaren, oud-studenten en studenten der univer siteit, die tengevolge van de oorlog hun leven verloren. Gistermorgen is het symbolische be vrijdingsvuur. dat wielrenners naar Eind hoven zullen brengen overgebracht naar het Monument aux Morts te Bayëux. waar de Eindhovense wielrenners gearriveerd waren, die de fakkel vandaag naar Mons zullen brengen. Op 25 September as. zal ln het Prinsenhof aan het Martinikerkhof te Gro ningen de tentoonstelling „Nederlands nieuwe kerken" officieel worden geopend. De bekende schrijver en radiospreker A. den Doolaard zal morgen per K.L.M. naar New York vertrekken, teneinde daar een serie lezingen te houden en films te vertonen over Walcheren. De sultan van Ternate en zijn echt genote werden te Leeuwarden begroet door de griffier der Prov. Staten, mr N. H. Muilen en dë directeur van het Indische voorlichtingsbureau, de heer I. v. Weeren. Nadat zij ten huize van de Commissaris der Koningin de lunch hadden gebruikt, werd een bezoek gebracht aan het Popta- slot te Marssum. waar ter begroeting aan wezig v/aren de voogden Jhr E. C. Storm van 's-Gravesande en de "heer Hannema. Vervolgens heeft de Sultan van. Ternate met zijn echtgenote eep bezoek gebracht nap Drenthe en Groningen Met het ss „Waterman" dat mor gen van Rotterdam vertrekt, zal de Niwin de eerste 20.000 Kerstpakketten verzenden. BUITENLAND Het vonnis van Ilse Kocb. de weduwe van de vroegere commandant van het con centratiekamp Buchenwald, dat wegens wreedheden levenslang gevangenisstraf luidde, is door het Amerikaanse militaire bestuur veranderd ln vier jaar gevangenis straf. De sovjet-ambassadeur te Washington die voor de sovjet-unie ln de uit elf lan den bestaande commissie voor het Verre Oost-u zitting heeft, heeft de commissie verzocht generaal MacArthur's stakings verbod in Japan voor ambtenaren ln re-, gerlngsdienst te herzien. Bij de verkiezingen in Zuld-Rhodeslë heeft de verenigde partij 18 zetels in de wetgevende vergadering verworven, de li beralen 5 en de labour-party 1. De .ver enigde partij beheerst sinds 1934 de regering. Een Journalist te Milaan, Carlo Sll- vestrl, heeft verklaard een onderhoud ge had te hebben met Mussolfni. kort voor dat deze gedood werd. HIJ zou binnenkort een vaarwel van,de Duce aan het Italiaan se volk en een „volledige bekontenls" pu bliceren. H(| had beloofd dit niet dan na drie Jaar te doen. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat koning Frederik van Dene marken de eretitel is verleend van admi raal van de Britse Yloot. Deze onderschei ding valt samen met de plechtige opening van de BrJtsr tentoonstelling ln Kopen hagen en het bezoek aan Kopenhagen van het Britse depot«=chlD voor duikboten de Maidstone en 8 duikboten. Als herinnering aan de slag om En geland vlogen gistermiddag tweehonderd vliegtuigen, type Halifax. Lincoln cn Vam pire straaljagers, ln twaalf groepen over Londen. De Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps. heeft in "het Britse Lager huis medegedeeld, dat het nadelige saldo van de Britse betalingsbalans met de overige wereld met 55 procent verminderd iseu thans een Jaarbasis heeft bereikt van 280 mlllloen pond sterling tegen 630 mil- lioen ln 1947. Met toestemming van de geallieerde bezettlngsautoritelten werden met ingang van 13 September de levensmiddelenrant soenen ln Oostenrijk-belangrijk verhoogd. De normale consument zal voortaan 2100 caL°^J:en Per week ontvangen, terwijl aan oïnft rs *500 calorieën, voor zware arbeid 3100 en voor zwaarste arbeid 3350 calo rieën verstrekt zullen worden. Dank zit de 8Cht., opleving in Oostenrijk, de relatief goede oogst en de buitenlandse hulp zal dus het Oostenrijkse volk van de om dagelijks brood ontheven worden. In het kader van het Europese her stelplan zullen veehouders ln de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland 280.000 ton graan er. 50.000 ton vismeel ontvan gen. teneinde de varkensstapel op te kun nen voeren tot 1 mlllloen stuks. Naar raming hebben de Belgen tussen April en Augustus van dit jaar ln totaal een milliard francs in Frankrijk. Italië en Zwitserland verteerd. Het Jaartotaal zal vermoedelijk meer dan anderhalf milliard francs bedragen. In Japan heeft een geweldige tor nado gewoed. De schade is zeer aan zienlijk: een duizend-tal huizen in de buitenwijken van Toki staat onder wa ter, het spoorwegverkeer tussen Tokio en Osaka is verbroken, de scheepvaart ligt stil en uitgestrekte rijstvelden staan blank. Soerakarta 35.000 inwoners. Er moge aan herinnerd worden, dat ongeveer vier maanden geleden in dezelfde stad door een studentenorganisatie een z.g. „schoonmaak" werd gehouden, waarbij gevechten werden gevoerd tegen eigen machtig optredende strijdorganisaties. SOCIALE REVOLUTIE IN TAPANOELI. Intussen meldt de correspondent van Aneta te Medan, uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat 10 Sep tember in Tapanoeli (een gebied ten Westen van het Tobameer) een „so ciale revolutie" is uitgebroken. Een onder communistische invloed staand volksleger is daarbij in opstand ge komen tegen de T.N.I. en het Repu blikeinse civiele bestuur. In Padang- sidempoean en Sibolga vonden scher mutselingen plaats, waarbij de T.N.I.- commandant van Padangsidempocan, kapitein Hakoean, werd gedood. De correspondent meldt voorts, dat de militaire gouverneur van Tapanoeli en de commandant van de Republikein se strijdkrachten van Zuid-Panoell spoorloos verdwenen zijn. Verscheidene vooraanstaande Republikeinse persoon lijkheden werden door de opstandelin gen gearresteerd. Aangenomen wordt, dat de opstandelingen in dit gebied de overhand hebben. In verband hiermede verneemt Aneta nog, dat 15 September een bende van het Republikeinse gebied 15 Kilometer over dc statusquolijn een hinderlaag heeft gelegd voor een Nederlandse pa trouille, tengevolge waarvan drie Ne derlandse militairen gedood en een go- wond werden. Een Nederlandse militair wordt nog vermist. De Nederlandse pa trouille werd van tien meter afstand beschoten met automatische wapenen»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1