Middenstanders bespreken problemen te Haarlem Beviii tegen communistisch plan Zuid-Oost-Azië te veroveren WEERBERICHT Opheffing der rantsoenering en haar gevolgen Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 West-Europese Unie kan slechts langzaam groeien Bern, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft in het par lement verklaard, dat Engeland en het gemenebest alle middelen zullen aanwenden om het aanwakkeren van een burgeroorlog als wapen van de buitenlandse politiek de kop in te drukken „overal waar burgeroorlog het kwade hoofd opsteekt". In de eerste plaats sprekend over de. toestand in Malakka zeide Bevin, dat de regering niet van plan is, „aan deze terreur toe te geven". „In geheel Zuid- Oost-Azië leeft een communistisch plan, in handel en op alle andere ge bieden elke Westerse combinatie te verdrijven", aldus Bevin. Volgens Bevin zijn tijdens de onlus ten in Malakka 176 burgers vermoord, onder wie 12 Europeanen, en 110 ge wond. De vijand had 120 man verlo ren en een aanzienlijke hoeveelheid wapens, ammunitie en ontplofbare stoffen. Sprekende over enkele niet-officiële voorstellen vopr de vorming van een Westelijke unie, die hij bestudeerd had, zeide Bevin: „Ik wil niet ver keerd begrepen worden' en ik wil niet, dat iemand denkt, dat ik een koud stortbad wil geven, maar zij zullen geen ogenblik de proef van een onderzoek kunnen doorstaan". Hij drong er bij het Engelse volk en andere landen op aan, te begrijpen, dat het maken van plannen voor eco nomische eenheid en later politieke vereniging niet kon worden gedaan met vereenvoudigde, spectaculaire midde len, doch door een voortdurende in spanning, gevolgd door andere inspan ningen, die in een alomvattend plan zouden passen. De V.S. hadden 11 ja ren nodig gehad voor hun eigen con stitutie. Bevin zêide, dat het slechts kort geleden was, dat het verdrag van Brussel werd getekend. Hij was van mening, dat Engeland eerst overleg diende te plegen met het gemenebest. Met het oog op de ingewikkelde ver houdingen in West-Europa was Bevin van gevoelen, dat het beter zou zijn hetzelfde principe van verbinding van naties te volgen als in het gemene best was gedaan. Engeland moest op twee plaatsen tegelijk zijn. Het moest het centrum van het gemenebest blij ven en toch bij Europa horen. Dat was een moeilijke taak. Bevin legde er de nadruk op, dat de kwestie van de Westelijke unie stap voor stap moest worden behandeld, door overeenkomsten en door verdra gen. „Het zou mogelijk kunnen zijn een of andere vorm van assemblée tot stand te brengen, die zich met de practische dingen moet bezig houden, die wij hebben bereikt, doch ik denk niet dat het mogelijk zal zijn eerst het dak er op te zetten voordat wij het bouwwerk h^ben voltooid", aldus Be vin. Het was de politiek der Engelse re gering haar streven met de 16 landen, die zü had samengebracht, en met het gemenebest van dag tot dag voort te letten. Aan het eind van zijn rede zei Bevin: „indien er een statenbond kon komen, die de staten van West- Europa, Engeland en het gemenebest omvat en met zijn grote mogelijkhe den en rijkdom als het ware midden door deze planeet heen loopt, kan een vredes-, gelijkheids- en even- wichtsmacht gevestigd worden, die voor komende generaties vrede Zou moeten scheppen". Over de economie zei Bevin: „Ik ge loof niet, dat Engeland minder afhan kelijk van andere grote mogendheden kan zijn dan in oorlogstijd. Indien wij een op zich zelf vertrouwend, onafhan kelijk en verjongd Europa opbouwen en er in slagen, de schade van niet één oorlog maar van twee oorlogen te her stellen, dan is er een mogelijkheid, dat een beter evenwicht in de wereld ge schapen wordt". Het is niet de fout van Engeland, aldus Bevin, dat de rege ring geen samenwerking der vier grote mogendheden op dit gebied heeft ver kregen. EDEN SPREEKT. Anthony Eden, voormalig minister van buitenlandse zaken, heeft ver klaard, dat India met de inval in Hai- derabad „onbetwistbaar een heftige en onvergeeflijke schending heeft ge pleegd van zijn eigen overeenkomst met Haiderabad". De oppositie begroette deze verklaring met gejuich. Eden noemde de aanval een daad van agres sie. Verder verklaarde Eden, dat hij er van overtuigd is, dat ongetwijfeld in een groot gedeelte van Engeland en in geheel West-Europa een oprecht ver langen leeft de vorming van een Wes telijke unie te bevorderen. Naar aan leiding van Attlee's verwerping van Churchill's voorstellen voor een Euro pese unie vroeg Eden zich af, wat voor andere voorstellen de Engelse regering in gedachten heeft. „Ik ben er van overtuigd, dat het er op het ogenblik in de wereld om gaat, dat ae grootste macht niet voor het grootste deel moet berusten bjj een van de twee mogendheden met gigantische hulpmiddelen: de V.S. of de S.U."., aldus Eden. Nieuwe stakingsgolf in Frankrijk QUEUILLE IS OPTIMISTISCH. Functionarissen van de Air France hebben medegedeeld, dat alle diensten tussen Londen en Parijs tot nader aan kondiging zullen worden gestaakt in verband met de staking van het grond personeel te Parijs. Ongeveer 2.000 arbeiders in de vlieg tuigfabrieken, die hoger loon eisen en tegen ontslag protesteren, zyn gister morgen voor het kantoor der fabrieken op de Boulevard Haussman te Parijs samengeschoold. Het verkeer werd ge stremd. Toen de politie hen trachtte uiteen te drijven, rukten zij de ijzeren hekjes om de bomen uit de grond en wierpen deze naar de politie. Ongeveer 50 personen, onder wie 27 politieman nen, werden licht gewond, verschillen de auto's beschadigd. Later herhaalde zich dit voorval elders. Ongeveer de helft van de 31.000 ar beiders aan de Renault-fabrieken is ook in staking gegaan. Zij eisen 5.000 francs per maand meer loon. Ook is gedemon streerd tegen de verhoogde broodprijs. Leden van het algemeen Frans vak verbond (CGT) hebben de arbeiders aangespoord, de fabrieken te bezetten, stakingscomité's te vormen en stakings- posten uit te zetten. Enkele demon stranten droegen spandoeken met de woorden: „Weg met 't plan-Marshall". Sprekers van niet-communlstische vak verenigingen verklaarden zich niet eens met de staking, doch zij wilden geen „staking-breker" zijn. De Franse eerste minister, Queuille, verklaarde op een persconferentie, dat „eenvoud en rechtzinnigheid" de on dergrond zouden vormen van het wets ontwerp voor het herstel van de Fran se economie, dat hy morgen aan de nationale vergadering zal voorleggen. Toen hij minister van Wederopbouw was in het kabinet van Raymond Poin- caré, was hij onder de indruk van de doodeenvoudige wijze, waarop die mees ter er in slaagde het vertrouwen in het Franse geld te herstellen. Het wetsontwerp, dat in het begin van de volgende week besproken zal worden, zal de belasting verhogen, om tegen het eind van het jaar nog 80.000 millioen francs in de schatkist te bren gen. De regering zal de uitgaven ver minderen met 35.000 millioen francs. Dit laatste zou moeten geschieden door reorganisatie van de nationale onder nemingen en het ontslag van ambte naren. Queuille zeide, dat hij geen hogere lonen kon beloven, die alleen maar „de arbeider voor de gek zouden houden". Doelende op de ongeregeldheden in Pa rijs, zeide hij: „Ik heb vertrouwen in de werkende klasse van mijn land; zo dra zij zeker is van de franc, zal alle onrust verdwijnen". Marshall verdedigt V.N. GEDULD EN VERDRAAGZAAMHEID. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft aange drongen op het oefenen van „geduid en verdraagzaamheid" ten aanzien van de organisatie van de V. N. Tijdens een lunch zeide Marshall: „Het feit. dat we in staat zijn geweest een werkende organisatie te stichten, die uit zoveel verschillende elementen bestaat, is wei nig minder dan een wonder. Het in de war sturen zou een tragische fout zijn". „We hebben sinds het einde van de vijandelijkheden nog geen werkelijke vrede gehad en de taak opgelegd aan de V. N. was veel groter dan waar voor de V. N. was berekend en zeer zeker in dit vroege stadium van ont wikkeling". Desondanks geloofde Marshall, dat aanzienlijke vooruitgang was gemaakt. Hij zeide, dat het centrale probleem van de V. N. was een wereld te scheppen, stevig gebaseerd op een rechtsorde, doch het zou fout zijn te denken, dat een toekomstige internationale orde slechts een afspiegeling zou zijn van de orde, die zich in de Verenigde Sta ten had ontwikkeld. „Als er een internationale rechts orde moet komen, moet zij noodzake lijkerwijs een mengsel zijn van vele concepties en systemen". De strijd om Berlijn Over het verloop van zaken te Mos kou wordt verder niets meer gemeld, hoewel over het algemeen de stemming uiterst gematigd optimistisch blijft. De veroordeling der 5 Berlijners wordt in geheel Duitsland nog steeds krach tig becritiseerd. Officieel schijnen de Westelijke mogendheden zich daarmee niet te willen bemoeien. Een militaire Sovjet-rechtbank heeft voorts twee Duitsers veroordeeld tot twintig resp. vijfentwintig jaar dwang arbeid wegens „gewapenderhand roven bij het dragen van de uniform van het Sovjet-leger". Van Franse zijde verluidt, dat de SED op gratie van de 5 Berlijners zou den aandringen, gezien de groeiende protest-beweging. De Duitse constituante te Bonn heeft verklaard, dat dé" worsteling in Oost- Duitsland, „een worsteling voor de ge hele mensheid" was en dat „daarin de bevolking van Berlijn en Oost-Duits- land de plaats innemen van de gehele mensheid, voor wie het leven zonder vrijheid niet waard is om geleefd te worden". De vergadering negeerde het geallieerde advies, zich binnen haar ar beidsveld te houden en verklaarde de spreekbuis te zijn van het gehele Duit se volk In alle zaken aangaande men selijke rechten en de wetgeving. Zij deed een beroep op de Duitsers in de Sovjet-zone en in Berlijn om „net zo onbevreesd door te vechten als zij tot nog toe gedaan hadden". K.V.P. tegen Communisten in Gemeenteraadscommissies Het partijbestuur der KVP heeft in zijn jongste vergadering zijn houding be paald ten opzichte van de verkiezing van communisten in de vaste commis sies van de gemeenteraden. Het partijbestuur sprak als zijn oor deel uit, dat door, op de lijsten der KVP gekozen, gemeenteraadsleden geen medewerking dient te worden verleend aan het verkiezen van com munisten in de genoemde commissies. Naar het oordeel van het partijbestuur dienen de katholieke leden van andere vertegenwoordigende lichamen ten op zichte van de communisten hun hou ding te bepalen naar analogie van de genoemde gedragslijn. De O 24 en „Zeehond" vertrokken DE STRIJD OM HAIDERABAD. Nog steeds worden van de zijde van India vorderingen gemeld over de op mars in Haiderabad. Enkele steden zijn bezet. Met spanning wacht men de bijeen komst van de Veiligheidsraad op heden af, gelet op de „vele juridische compli caties". Paidit Nehroe, de Indische premier, noemt de actie een „politionele bewe ging". DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. In het binnenland iets kouder des nachts, overigens weinig verandering in tem peratuur. 17 September. Zon op: 6.17 uur; onder: 1851 uur. Maan op' 18 59 uur; onder: 4.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.23 en 15.43 •ur. De Groenlose slagers hebben een originele wijze gekozen om hun ongenoegen over de vleesdistributie te uiten. Zij huurden een orgel, voorzagen dat van toepasselijke opschriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze manier „in hun onderhoud te voorzien". De zonderlinge optocht trok veel belangstel ling in het Achterhoekse stadje. EXPEDITIE GELIJKWAARDIG AAN DIE VAN PROF. PICCARD. De twee onderzeeboten, de „O. 24" en de „Zeehond" zijn "gistermiddag van de onderzeebootbasis in de Waalhaven ver trokken naar de West, waar zij, gelijk gemeld, met Hr. Ms. van Kinsbergen zuilen oefenen. De reis wordt meegemaakt door de heren G. J. Bruins, civiel-landmeter bij de Rijksdriehoekmeting en drs H. J. A. Vesseur. wetenschappelijk medewerker van het KNMI in de Bilt. Zij zullen met het slingertoestel van Prof. Vening Mei- nesz zwaartekrachtswaarnemingen doen aan boord van de .O 24", die daarvoor door de marine voorden is van een aparte lodingsinstallatie. Admiraal C. E. L. Helfrich nam eerst afscheid van de vertrekkende bemannin gen. Hij zeide dit persoonlijk te willen doen, daar hij bij terugkeer van de bo ten niet meer in dienst zal zijn. Admi raal Helfrich memoreerde de goede sa menwerking. die altijd tussen hem en de onderzeedienst heeft bestaan. Ook her innerde spr. o.a. aan de woorden van Prinses Wilhelmina: „Eendracht en nog eens eendracht". De commandant Zeemacht, Schout bij Nacht J. J. L. Willingen nam de inspec tie af. Prof. Vening Meinesz herinnerde er aan, dat prof. Piccard op dezelfde dag uit Antwerpen vertrekt voor zijn diep zee-onderzoekingen. Hy meende ech ter, dat de expeditie, die uit Rotter dam vertrekt in de wetenschappelijke wereld even hoog, zo niet hoger dan die van prof. Picard wordt aangesla gen. Twee onderzeeërs van ae Koninklijke Marine zijn gisteren uit de Waalhaven te Rotterdam naar de West vertrokken. Het zijn de „Zeehond" en de „O. 24", die oefeningen zullen houden met de kanonneerboot „Van Kinsbergen". Bo vendien bevinden zich aan boord van de „O. 24" twee assistenten van prof. dr A F, Vening Meinesz, die op uit- en thuisreis zwaartekrachtmetingen zullen uitvoeren. - Voor het vertrek inspecteerde de bevelhebber der zeestriidkrachten, luit.-admiijial C. E. L. Helfrich, de manschappen, die op de wal stonden op gesteld. Sluiting der Staten-Generaal De beide Kamers der Staten-Gene raal zaïllen Zaterdag a.s., des middags te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting. VLAGVERTOON BIJ KON. BEZOEK AAN RESIDENTIE. Ter gelegenheid van de intocht en 't verblijf van H.M. Koningin Juliana in de Residentie zal van overheidswe ge groot vlagvertoon plaats hebben van 18 t.m. 22 September. (Speciale berichtgeving). Het te Haarlem gehouden eerste na-oorlogse congres van de Kon. Ned. Middenstandsbond werd, behal ve door ongeveer 350 afgevaardigden van de afdelingen, in de middag o.m. bijgewoond door Z.K.H. Prins Bem- hard, minister Van de Brink en ver tegenwoordigers van de minister-pre sident en van de minister van Socia le Zaken. De bijeenkomst had, naar de voorzitter, de heer L. de Groot uit Rotterdam, in zijn openingswoord verklaarde, voornamelijk ten doel de middenstand wakker te schudden tot grotere en diepere organisatie-activi teit omdat dit element in de midden stand nog veel te veel sluimerend is. Er zijn zovele moeilijkheden en teleur stellingen dat alle energie moet worden aangewend om een redelijk zakelijk rendement te bevechten! Daarbij is de algemene Indruk dat de Overheidsbe moeiing te ver is uitgespreid, waardoor een stroefheid is ontstaan, welke funest geacht kan worden voor elke ontplooi ing van het particulier initiatief Een zo snel mogelijke afbraak van prijzen- en rantsoeneringsvoorschriften is voor de middenstand noodzakelijke voor waarde en het was daarom dat drs H. L. Jansen gevraagd was over deze aan gelegenheid prae-advies uit te brengen. De heer Jansen kwam tot de conclusie dat de prijsvoorschriften inderdaad met grote voortvarendheid moeten worden afgeschaft en dat tevens de rantsoene ring van vele artikelen geheel en al overbodig is geworden. Een algemene prijsstijging is van de afschaffing van die maatregelen niet te verwachten en voor zover zij incidenteel optreedt voor de kosten van levensonderhoud niet van belang. Opheffing van de rantsoenering is mogelijk geworden door het geleide lijk breder worden van de goederen stroom en het toenemen van de keuze mogelijkheid voor de consument. De beperktheid van het inkomen bepaalt thans weer in overwegende mate de koop-mogelijkheden! In verschillende gevallen zal de op heffing van rantsoenering teruggang in het verbruik van het tot dusverre gerantsoeneerde artikel betekenen. Overigens stelde de heer Jansen vast dat opheffing van prijs- en rantsoencrings-voorschriften onge twijfeld herstel van een zekere vrij heid zal meebrengen, maar tevens toch ook concurrentie! De midden stand zal zich daar terdege op heb ben voor te bereiden! Het was voornamelijk hierop dat bij de discussie verschillende afgevaardig den de aandacht hebben gevestigd. Prof. Van Muyswinkel was wellicht hun voor naamste woordvoerder. Hij wees er op dat een zeer groot bedrag weg gaat aan lonen en sociale lasten. In verhouding tot de gemaakte winst, welke zelden de 20 pCt te boven gaat, is dat veel te hoog! Als een volledige bediende f.4000.- verdient (lasten inbegrepen) dan moet daar al een omzet van minstens f. 22.000.- tegenover staan om tot ge noemd percentage te komen. In talloze bedrijven is dat niet te verwezenlijken. BINNENLAND Door de Vlaardingse politie zijn aan gehouden de chauffeur A. A. O. en de caféhouder D. F. R. beiden uit Den Haag, die in hun auto 4000 Amerikaanse sigaret ten vervoerden. Volgens hun mededeling waren de sigaretten afkomstig van een zekere J. S. uit Schiedam. Bij onderzoek vond de politie bij hem nog een voorraad van 9800 sigaretten, afkomstig uit de zwarte handel. Nederland zal aan Tsjechoslowaklje textiel-afval ter waarde van 8 millioen kronen leveren. In ruil daarvoor ontvangt Nederland voor eenzelfde bedrag afgewerk te textielproducten. Deze vereveningstrans actie vormt een onderdeel van het tussen beide landen bestaande handelsaccoord. De sultan en sultane van Ternate zullen enige dagen in Friesland doorbren gen. Zij zullen o.m. ten huize van de Com missaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan worden ontvangen en verder als gast van het provinciaal bestuur van Friesland verschillende bezienswaardig heden in de provincie bezoeken. Het s.s. Waterman vertrekt morgen met troepen aan boord van Rotterdam naar Indië. Wil men, dat de opvarenden in Port Said post ontvangen, aan moet deze uiterlijk op 19 September ln de brie venbussen zijn gedaan. Voor uitreiking aankomst in'Batavia dient zij ulteriyk 3 October gepost te zijn. De opvarenden van het m.s. Sibajak. dat met troepen op weg is naar ons land, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 22 September a.s. ln de brie venbussen wordt gedaan. Gisterochtend kwam op de tentoon stelling „De Nederlandse vrouw 1898-1948" te Den Haag de 125.000ste bezoekster. Zij was mej. A. de Naai uit Loplk. Haar werd door het bestuur een gedenkboek over handigd. Een groep van ongeveer 80 Franse landbouwers, die enige dagen de gasten zijn van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- plj. heeft een bezoek gebracht aan West- Brabant. waar zij de Coóp. Beetwortelsui kerfabriek en raffinaderij „Dlnteloord" te Stampersgat, de Coöp. vlasfabriek „Dlntel oord" te Steenbergen en de dralneerbui- zenfabrlek van de fa De Leeuw te~ Halste ren bezichtigden. BUITENLAND Truman heeft officieel het ontslag aanvaard van Dwlght Grlswold die gedu rende dertien maanden directeur was van het Amerikaans program voor hulpverle ning aan Griekenland. Grlswold heeft medegedeeld, dat de V.S. ruim 340 millioen hebben uitgegeven ln Griekenland, de helft voor militaire hulp en de andere helft voor het economisch herstel van het land. Grlswold verklaarde er van overtuigd te zijn. dat de Amerikaanse hulp Griekenland wan het communisme had gered. De vroegere chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Spaatz, schrijft ln de „Newsweek", dat als de 90 B-29 superforten, die nu ln Engeland zijn gestationneerd zouden zijn geladen met atoombommen, hun destructieve kracht even groot zou zfjn als die van een vloot van 79.200 vliegende forten uit de laatste oorlog, geladen met normale ontplofbare projectielen. De plaatsvervangende chef van de af deling visa van het min. van bultenl. zaken der V.S,, Robert Alexander, die onlangs beweerde, dat „revolutlonnalre agenten" de Ver. Staten waren binnengedrongen als „employé's van de VN.", is door het mi nisterie beschuldigd van plichtsverzuim. De Westelijke bezettingsautorltelten hebben goed gevonden, dat de bizonale bond van spoorwegmannen zich aansluit bij de internationale transportarbeiders- federatie. Het betreft hier de eerste aan sluiting van een Duitse vakbond bij een internationale organisatie, sinds Hitier aan het bewind kwam. De beroepsverenigingen van België en buitenlandse verzekeringsondernemingen hebben prof. Piccard voor diens vertrek naar de Golf van Guinea waar hij diepzee onderzoekingen zal verrichten, een gratis levensverzekering van 1.600.000 Belgische francs aangeboden. De luchtmacht van de Verenigde Sta ten heeft bevestigd, dat zes tot nog toe geheim gehouden typen gevechtsvliegtui gen worden gebouwd, voor het merendeel voorzien van straal- en raketmotoren, voor •nelheden groter dan het geluld. De Britse luchtmacht heeft de maxi mum leeftijd voor recruten verhoogd van 23 tot 34 Jaar. Een nieuw recruterlng6- schema stelt vroeger R.A F.-personeel ln de gelegenheid, voor de t(Jd van acht Jaar weer in dienst te komen onder speciale voorwaarden. Zweden wil tegen het einde van het volgend Jaar beschikken over een getraind korps van 15.000 tot 20.000 man lucht- beschermingspersoneel. Het Duitse nieuwsbureau A.D N. (Sov jet zone) heeft medegedeeld, dat Italië zijn handelsbetrekkingen met de Sovjet-zone in Duitsland heeft verbroken. De piloot van een Amerikaanse P 80 straaljager (Shooting star) is ln Duitsland omgekomen, toen zijn Jager ln de lucht explodeerde. Dit is het derde ongeluk met een straalvliegtuig in de Amerikaanse zone binnen drie dagen. Volgens generaal Kenney, chef van het Amerikaans strategisch luchtcomman- do, heeft de luchtmacht der V.S. het vraagstuk van het opereren in Noordpool gebied opgelost. Het Britse ministerie van burger luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat pas sagiers- en vrachtvliegtuigen, die clan destiene vluchten naar Engeland onder nemen ln het vervolg kunnen worden vast gehouden op de vliegvelden waar zij ln Engeland landen. Van hoogst gezaghebbende zyde wordt vernomen, dat België zal pogen, bulten het Slan Marshall om, een Amerikaanse lening 5 verkrijgen van 100 tot 150 millioen dollars, voor industriële uitrusting. De situatie sou bovendien wel een® moeilijker kunnen worden dan men denkt als de huidige voorschriften ver dwijnen. Men moet zich daar goed op bezinnen. Bij het huidige loonpeil moet gevreesd worden dat vele middenstan ders straks zullen gaan streven naar ver groting van hun omzet door sterke prij- zen-concurrentie. Door dat te doen zal de middenstand zich echter zelf naar de kelder helpen want van de 20 pCt kan geen enkel percent meer af! ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De voorzitter merkte op dat de.door prof. Van Muyswinkel gevreesde gevaren zich nu al openbaren. In de bouwbedrij ven b.v. wordt reeds herhaaldelijk be neden kostprijs gewerkt en bonafide be drijven worden daar de dupe van. Spr. pleitte in dit verband voor het vaststel len van minimum-prijzen. Drs Jansen erkende de door de voorzitter aange duide moeilijkheden. Laten wij echter niet aandringen op afschaffing van prijsmaatregelen om er andere voor in de plaats te vragen, die ook weer d® nodige ambtenarij met aich mee zullen brengen De middenstanders moeten steeds meer doordrongen worden van de nood zaak tot organisatie in Iedere branche, van samenwerking, van uitwisseling van gedachten, en vooral van bewust wording van hun sociale taak. Oneer lijke concurrentie is niet sociaal en moet scherp worden bestreden. Het moet mogelijk zijn de bestaande wet geving dusdanig aan te vullen dat d® rechter tegen dergelijke overtredingen te hulp kan worden geroepen. Op spre kers voorstel werd besloten om geza menlijk met de Bedrijfsgroep Detail handel en de Hoofdgroep Ambacht t® trachten de wetgeving ln de gewenst® trant veranderd te krijgen! OVERHEID FN BEDRIJFSLEVEN. In een tweede prae-advies heeft mr Lichtenauer de verhouding behandeld tussen Overheid en bedrijfsleven, daar bij in het bijzonder denkende aan d® middenstand. Het vinden van die juist® verhouding levert een ernstig probleem op omdat het hier gaat om een rust punt, waarop de belangen van het be drijfsleven en de bemoeiingen van d® Overheid met elkaar in evenwicht kun nen worden gebracht. Voor de oorlog was de middenstandspolitiek van d® Overheid gericht op verbetering van d® middenstands-zakenman. In dit ver band mogen genoemd worden de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, credietver- lening, medewerking op organisatorisch terrein en researchwerk. Helaas zyn daarnaast tijdens de oorlog aanvullend® regelingen gesteld (de heer Nleuwkerke uit Den Haag, noemde bij de discus->e c.m. de Ondernemingsbelasting!), wel ke zich buiten dat heilzame kader be wogen. Het is te wensen dat langs dl® zijweg thans weloverwogen wordt te ruggegaan. Evenals na het prae-advies van drs Jansen, werd ook thans na de behan deling van dit onderwerp de conclusie in een resolutie vastgelegd, waarbij nog gewezen werd op de noodzakelijk heid om te geraken tot een zodanige regeling van het belastingstelsel dal de ontplooiing van het vrije initiatief in zaken niet door financiële belem meringen op voor het algemeen be lang schadelijke wijze wordt geremd. Tevens werd de hoop uitgesprokts dat de middenstandswetgeving h® spoedig mogelijk weer zal worden ge leid in de beproefde baaen, welke vo®r de oorlog te êier nke rijn gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1