Nieuw onderhoud te Moskou met Molotof s r Nieuwe defensiemaafregelen in Engeland Met een enkel woord Militaire situatie op Java wordt steeds slechter Thans 147 grensincidenten per week WEERBERICHT 87ste Jaargang WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 No. 26490 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 V erantwo ord eli j ikheid IEDER individu, op welke plaats hij ook in onze samenleving gesteld moge zyn, draagt verantwoordelijk heid. Krachtens- z'n mens-zijn in de eerste plaats jegens zichzelf, maar in onverminderde mate jegens zijn mede mensen, zijn gezin en in wijder ver band jegens de samenleving, die wij gewend zijn als „de maatschappij" te betitelen. Dat woord „maatschappij" zegt het trouwens duidelijk- geen toe vallige samenvoeging van los-op-en- van-elkaar-staande individuen, maar een maat-schap, een organisch ge groeide synthese. Deze verantwoorde lijkheid legt niet alleen verplichtingen op, maar omvat ook rechten. In het algemeen kan men zeggen, dat die rechten en Verplichtingen toenemen naarmate men in het maatschappelijk bestel een hogere functie inneemt. Een groot-werkgever is dus niet alleen verantwoordelijk voor zijn persoonlijk leven en dat van zyn gezin, maar even zeer voor het gehele bedrijf en allen, die daarin werkzaam zijn. Dat zelfde geldt voor een staat, ongeacht zijn staatsrechtelijke vorm, In elke waar- lijke rechtstaat dienen de rechten der burgers evenzeer te worden gewaar borgd en 'geëerbiedigd als hun plichten. Wij hebben geleerd Hitler's leuze: „Gij zijt niets, de Staat is alles" als verfoei lijk te beschouwen omdat deze leer uit sluitend de plichten accentueerde en de rechten volkomen miskende GEEN individu, op welke plaats hij ook gesteld moge wezen, kan een werkelijk goed mens zijn, wan neer hij zich van die verantwoorde lijkheid niet voortdurend bewust is en zich dienovereenkomstig gedraagt. Wie eenmaal een bepaalde verantwoorde lijkheid op zich heeft genomen, dient daarvan ook de consequenties te aan vaarden Hij dient te beseffen, dat zijn récht 'op zeggenschap wordt beheerst door zijn plichten tegenover hen als wier leider hij zich opwerpt. Deze stelregel geldt voor iedereen: individuen rowel als regeringen. Gedurende bijna 350 jaren heeft Ne derland in deze zin de verantwoorde lijkheid jegens Oost-Jndië gedragen. Uiteraard de eeuwen door niet steeds op een wijze, die beantwoordt aan huma nitaire normen, welke de hedendaagse tijd daaraan stelt, maar toch altijd zich aanpassend aan de eisen, welke de wis selende maatschappelijke evolutie daar aan stelde en óók aty'd op 'n wijze, wel ke alom in 't buitenland bewondering en eerbied opwekte jegens de oplossing, welke de Nederlandse natie voor hare koloniale aangelegenheden had gevon den. Er zijn weinig mogendheden aan te wijzen, waar de inheemse bevolking in de gekoloniseerde gebieden vóór de oorlog méér rechten en minder plichten had dan in ons Indië! Het Nederlandse verantwoordelijk heidsbesef vond een historisch hoogte punt in de rede van Koningin Wilhel- mina op 7 December 1942, toen zij de volkeren van Indonesië een grotere mate van politieke zelfstandigheid be loofde en nationale onafhankelijkheid in uitzicht stelde. WIJ WILLEN niet ;weer opnieuw uitvoerig stilstaan bij de ontzag lijke moeilijkheden, waardoor de door Japan gecreërde Republiek Indo nesië de verwezenlijking van deze be lofte tot dusverre heeft verhinderd. Ons betoog heeft slechts de strekking er met diepe nadruk op te wijzen, dat Nederland ondanks zijn oprecht streven naar hervorming der staatkundige ver houdingen nog altijd internationaal er kende souvereiniteitsrechten in Indie bezit en zich daardoor voor zichzelf en de wereld verantwoordelijk stelt voor het welzijn van de millioenenbevolking van dit gebiedsdeel. Deze historische en morele vèrant- woordelijkheid is van een ander karak ter en van een hogere orde dan de zuiver-opportunistische verantwoorde lijkheid van de communist Moeso, die niet schroomt het Mohammedaanse volksdeel aan te sporen tot het voeren van een „heilige oorlog", terwijl hij nog onlangs in kringen der Masjoemi werd geschetst „als een Islamietenvreter, die een felle anti-Moslimse campagne voert." Zijn systeem „het doel heiligt de middelen" kan onmogelijk het onze zijn. DE TOENEMENDE onrust op geheel Java, waaraan dagelijks Neder landse onderdanen, militairen zo wel als burgers, ten offer vallen, de snelle uitbreiding der communistische machtssferen, welke een accute bedrei ging van de rust in het gehele Verre Oosten betekent en de gevechten, die zich momenteel in en om Soerakarta afspelen, het zijn allemaal factoren, welke binnen de Nederlandse verant woordelijkheid vallen. Het is de allerhoogste tijd, dat onze regering blijk geeft zich daarvan bewust te zijn door orde en rust te herstellen. Nederland geeft zijn rechten prijs en onttrekt zich aan zijn verplichtingen (en daarmede aan zijn verantwoorde lijkheid). wanneer het nog langer lijde lijk toeziet hoe het commmunisme zich in Indië vaste voet verovert tot onover zienbaar nadeel van de volkeren van Nederland en Indonesië en van de ge hele wereld. De niet te loochenen realiteit van Moskou's onrustbarend-snel groei ende invloed in Oost-Azië heeft het NederlandsIndonesische conflict reeds lang gebracht buiten de ethi sche sfeer van Stuw, Schermerhorn en Linggadjati. De ganse conceptie der Verenigde Staten van Indonesië en van de Ne derlands-Indonesische Unie «taat momenteel op het spel!!! OVERWINNING VAN DE QUEUILLE. Zoals voorgesteld dcor de eerste mi nister. Henri Queuille, heeft de Franse Nationale Vergadering met 335 tegen 229 stemmen besloten tot de onbepaal de verdaging van de besprekingen der interpellaties van de communistische afgevaardigden Kidegel-Valrimont. be treffende de samenstelling en de poli tiek van de regering en van de Mu- zelmanse afgevaardigde, Benthaieb, be treffende de politiek der regering. Een keerpunt De vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben zich gisteren om 18 uur plaatselijke tijd naar het Kremlin begeven voor een onderhoud met Molotof, de Sovjct- russische minister van Buitenlandse Zaken. Het onderhoud duurde 90 minuten. Het is het tiende met Molotif sinds de besprekingen over Duitsland 31 Juli begonnen. 30 Augustus had het negen de plaats. Na het onderhoud begaven Roberts, Bedell Smith en Chataigneau zich naar de Engelse ambassade om teza men een rapport voor hun regeringen op te stellen. De vergadering was de kortste, die de afgezanten ooit op 't Kremlin had den meegemaakt en volgde op de lang ste periode van conferenties van de drie afgevaardigden samen, drie keer cp Maandag en een keer op Dinsdag onmiddellijk voer zij naar het Kremlin gingen. Aan verslaggevers werd geen enkel commentaar gegeven, ook niet op de vraag, of er nog een volgende verga dering zou komen. De Westelijke afgevaardigden zagen er echter opgeruimd uit! In diplomatieke kringen te Londen is mei} van mening, dat de bespreking van gisteravond het keerpunt zou kun nen blijken in het huidige stadium van de pogingen van de Westelijke mo gendheden, de Berlijn.se impasse te verbreken. De rapporten over de bij eenkomst, die de drie afgezanten naar hun regeringen zenden, zullen beslissen of de besprekingen tussen de vier mi litaire gouverneurs thans kunnen wor den hervat op een gezondere basis. Is de beslissing negatief, dan verwacht men, dat de huidige onderhandelin gen zowel in Moskou als in Berlijn af gebroken zullen worden. PERSCONFERENTIE MET CLAY. De Amerikaanse militaire gouver neur, generaal Clay, heeft op een pers conferentie cp de vraag, of het staken van de besprekingen der militaire gou verneurs te Berlijn inhield, dat deze naar Meskou waren overgeheveld, ge antwoord: „Dat hoeft niet, maar zij zijn op zijn minst gedeeltelijk terug- geheveld naar Moskou. Zij waren ge schorst met algemene instemming en kunnen worden hervat op verzoek van een van de vier mogendheden." Op 'n andere vraag antwoordde Clay: „Ik maak mij niet erg bezorgd over de vraag, of de oorlog om de hoek staat." Verder vroeg men Clay of hy dacht dat de troepen in Berlijn tegen de situatie waren opgewassen. Hij ant woordde „Als wij een onmiddellijke oorlog met de Sovjet-Unie van plan waren, dan zouden onze troepen on voldoende ■zijn, maar zij zijn zeker vol doende voor hun taak op 't ogenblik." Protestvergadering te Berlijn. „De landelijke besturen van de S.PD., C.D.U. en L.D.P. en van de .onafhan kelijke vakvereniging" hebben gister middag in het Schoneberg-Rathaus een vergadering gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen de veroordeling van de vijf Duitsers, die na afloop van de demonstratie van 9 September tijdens de onlusten bij de Brandenburger Tor waren gearresteerd. Zoals men weet, werden zij tot 25 jaar dwangarbeid ver oordeeld. De vergadering nam een reso lutie aan, waarin er tegen werd ge protesteerd, dat het proces achter ge sloten deuren plaats vond. dat de be schuldigden „geen gelegenheid werd ge boden zich door een Duitse verdediger te laten bijstaan" en in het bijzonder tegen het feit. dat tegen de beklaagden een zo hoge straf werd uitgesproken. De resolutie eindigt met de volgende woorden: „Dit vonnis staat in zijn wil lekeur naast vonnissen zoals het natio- naal-socialisme tegen politieke anders denkenden placht te vellen. Wy eisen een herziening in het openbaar onder medewerking van een Duitse verdedi ger. Recht moet recht blijven oök voor een overwonnen volk". Dr Suhr, de voorzitter van de Ber- lijnse gemeenteraad, deelde in de ver gadering mede, dat de jongste der vijf veroordeelden een jongen was van zestien jaren. Voorts wees hij er op, dat de rode vlag, die tijdens de tumulten van de Brandenburger Tor werd verwij derd, niet de emblemen der Sovjet-Unie droeg en „dus als niet anders be schouwd kan worden dan als partij- vlag". Spr. twijfelde aan de waarde van de bekentenissen, die de beschuldigden zouden hebben afgelegd, aangezien geen onpartijdige ooggetuige bij de terecht zitting aanwezig was. Burgemeester dr Friedensburg vertel de, dat het stadsbestuur alle pogingen in het werk had gesteld om de beklaag den hulp te verlenen. Principieel had de openbare aanklager van het Sovjet tribunaal er in toegestemd, dat een ver tegenwoordiger van de magistraat het proces als waarnemer zou bijwonen. Hij had evenwel verlangd, dat een desbe treffend verzoek schriftelijk zou worden ingediend. Toen evenwel een brief be zorgd zou worden, waarin de toelating van dr Lehmann als waarnemer werd voorgesteld, bleek het niet mogelijk te zijn aldus dr Friedensburg iemand te vinden, die bevoegd was het schrij ven in ontvangst te nemen. De burge meester drong er bij de aanwezigen en de pers op aan de reactie op het vonnis van het Sovjet-tribunaal binnen mati ge grenzen te houden zulks ter wille van de tientallen gearresteerden over welks lot nog moet worden beslist-en ter wille ook van Berlijn, welks lot eveneens on zekerder is dan ooit. „De toestand in onze stad zo besloot dr Friedensburg is tot berstens toe gespannen en het ziet er naar uit, dat wij de strijd om vrijheid en recht straks zullen moeten voortzetten onder nog moeilijker om standigheden en zonder de steun, die wij tot nu toe indirect door de conferen tie te Moskou mochten ondervinden". H.M. Kbningin Juliana heeft op Paleis Soestdijk enige leden van de Indonesische delegatie naar de jubileum- en in huldigingsfeesten ontvangen. In de bibliotheek onderhield Ï4M. zich geruime tijd met Haar gasten. De eerste foto van Koningin Juliana in een officiële functie na Haar troons bestijging. V.r.n.l.: Koningin Juliana, de .sultan van Ternate, de sultan van Assahan en de sultane van Temate. Het vuur der bevrijding door Veldmaar schalk Montgomery in Portsmouth ont stoken. is onderweg naar Eindhoven langs de route, die de Engelse bevrij dingslegers vier jaren geleden volgden. Sergeant-majoor D. Morris, die deel uitmaakte van de Air-borne-troepen bij Arnhem, draagt de toorts aan boord van de M.L. 223, die het Kanaal oversteekt naar Bayeux. FRIEDENSBURG GEROYEERD. Het Duitse nieuwsagentschap E.D.N. (Sovjet-zone) .heeft bericht, dat de waarnemende burgemeester van Berlijn, dr Friedensburg, geroyeerd is als lid van „het culturele verbond voor de de mocratische wedergeboorte van Duits land". Als reden werd opgegeven zijn „provocatieve politieke houding tegen-1 over de Sovjet-Unie en oorlogsophit sing". S.E.D. EN BERLIJNSE VERKIEZINGEN. De socialistische eenheidspartij heeft bekend gemaakt, dat zij niet zal deelne men aan de verkiezingen voor de ge meenteraad op 14 November. Als motief geeft de S.E.D. op, dat het besluit tot deze verkiezingen is geno men in een gemeenteraadsbijeenkomst in de Britse sector, welke bijeenkomst door de S.ED. als onwettig is be schouwd. De S E.D.-fractie heeft deze bijeenkomst niet bezocht. 80 DAGEN LUCHTBRUG. Gisteren was de tachtigste dag van de Berlijnse blokkade. Op 26 Juni, toen het normale verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland tot stilstand kwam, trad tevens de luchtbrug in werking. Reeds tachtig dagen en nachten lang hebben Britse en Amerikaanse militaire vliegtuigen geweldige hoeveelheden voedsel, grondstoffen steenkool, enz. raar Berlijn gebracht en op die manier kunnen voorkomen dat de bevolking van het „droge eiland", zoals de Amerikanen de stad noemen, gebrek leed of dat alle fabrieken en be drijven moesten sluiten. In Amerikaan se militaire kringen is men er van over tuigd dat de luchtbrug, hoeveel deze ook kost, voor een onbeperkte periode intact kan worden gehouden. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Washington heeft zelfs medegedeeld, er van overtuigd te zijn, dat alle verzoeken van generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, om versterking van de luchtbrug naar Berlijn zouden kun nen worden bevredigd. Een woordvoer der van de Amerikaanse luchtmacht verklaarde, dat het verzoek van Clay om de tonnage van -het vrachtvervoer naar de Duitse hoofdstad deze winter met 40 te verhogen door toevoeging van 50 Skymasters, dadelijk zou worden ingewilligd. Volgens de laatste gegevens waarover men in Washington beschikte waren er ongeveer 100 Skymasters en 90 Dakota's C 47 in geregelde dienst op de route FrankfortBerlijn. Omstandigheden nopen daartoe. De Engelse regering heeft besloten, dat de militairen, die in de komende paar maanden gedemobiliseerd zouden worden,nog drie maanden in dienst moeten blijven, indien zij op heden hun eenheden nog niet veria len hebben, al dus heeft Herbert Morrison, plaatsver vangend minister-president, bekend ge maakt in het parlement, dat ln speciale zitting bijeengeroepen was om de be voegdheden van het Hogerhuis te be spreken. Volgens Morrison zal de sterkte van de Engelse strijdkrachten aan het eind van het jaar 80.000 man meer zijn dan indien het oorspronkelijk programma was gevolgd. Weldra zal voor de drie categorieën der strijdkrachten (leger, vloot en luchtmacht) een speciale lich tingsactie worden ingezet. „Ook moeten wij de verbetering van de uitrusting, in het bijzonder op het gebied van lucht verdediging en infanteriewapens, be spoedigen". Morrison zeide. dat deze verklaring niet „in de geest van een paniek moet worden opgevat." Wij betreuren het echter, dat een dergelijke verklaring moet worden afgelegd. Morrison begon zijn verklaring met de mededeling, dat er in vele delen van de wereld spanning heerst „On danks alle pogingen, die aangewend zijn om een oplossing te verkrijgen voor de vele vraagstukken, die ten gevolge van de vorige oorlog gerezen zijn, geeft de toestand reden tot on gerustheid en in deze omstandigheden heeft de minister-president mij ver zocht deze verklaring in verband met de defensie af te leggen. De regering heeft geen andere keuze dan deze voorzorgsmaatregelen te nemen," al dus Morrison. De productie van bepaalde gevechts vliegtuigen wordt thans bijna verdub beld. „Inzake de luchtmacht moeten wy niet alleen in onze eigen behoeften voorzien, doch ook in die van andere landen, onder welke die van de Weste lijke Unie. die van Britse types gebruik maken." Morrison voegde er nog aan toe, dat de regering hoopt, dat deze maatregelen, al zullen zij enige invloed hebben op Engeland's economie, niet het herstel van het land op enigerlei wijze in gevaar zullen brengen. BINNENLAND De Stichting Nationale Hulpactie Roode Kruis (H.A.R.K.), wier op 31 Mei 1947 ingegane liquidatie haar voltooiing begint te naderen, heeft thans een gedenk boek uitgegeven, waarin de geschiedenis van de HARK ls vervat. De tèntoonstelling ter herdenking van de Vrede van Munster in het Prlncehof te Delft, die tot nu toe door 100,000 per sonen bezocht werd. sluit onherroepelijk op 1 October. Vier Nederlandse officiereh, leden van de generale staf van het leger, zijn als waarnemers aanwezig bij de Amerikaanse leeermanoeuvres in Duitsland, waaraan ook 1200 Britse soldaten deelnemen. Het zijn de luitenant-kolonels O. J. Slersema, C. T. Mathon, P. Gips en majoor Wynsouw. Mr H. W. B. M Brans uit Amster dam heeft als voorzitter van de „Vér- entging Holland Huls" het gebouw van het Holland-huls aan de Oude Kleerkooper- straat te Brus&el heropend. Tevens opende hij een tentoonstelling van „het Neder landse Boek" welke daar tot 26 September gehouden wordt. BUITENLAND Generaal De Gaulle heeft leden van de R.P.F- te Bastia (Corsica) meegedeeld, dat hil de „vaste hoop" koestert spoedig geroepen te worden tot „een nationaal leiderschap, dat de grootheid van Frankrijk waardig ls". De Pruisische .koningskroon en 14 snuifdozen uit de historische verzameling van Frederlk de Groote, zullen aan de vertegenwoordiger van het Huis Hohen- zollern, graaf von Hartenberg, ter hand worden gesteld. De kostbaarheden waren ln een kerk bij Minden ontdekt en naar een kluis overgebracht. Naar te Athene werd verklaard, ls een Bulgaars legervliegtuig te Xanthlë in Thraclë geland en gaf de piloot zich over aan de Griekse militaire autoriteiten, die een onderzoek Instellen. De „New York Times" meldt uit Korea, dat veertig Amerikaanse soldaten, die op weg waren naar huls. om het leven zijn gekomen bij een spoorwegongeluk ten Zuiden van Seoel. Tenminste 60 zouden gewond zijn. Er werd onderzocht of het ongeluk een gevolg van sabotage was. Manfred Simon, ervaren Frans eco noom en deskundige op administratief ge bied. is benoemd tot waarnemend directeur van de Unac. De bisschop van Czanad (Hongarije) heeft pater Balogh, uit zyn bisdom, ge suspendeerd. Deze pater, volksvertegen woordiger en leider van de „onafhankelijke democratische partij", had naar het oor deel van de kerk een al te regerings gezinde houding aangenomen. T>e Belgische. Franse en Britse afge vaardigden hebben de vergadering van de 16 landencommlssle der v.N. voor de ge bieden zonder zelfbestuur verlaten uit protest tegen een redevoering van de sowjetafgevaardigde. Zij keerden terug, toen deze zyn rede had beëindigd. Een „langzaam aan" staking door technisch personeel van de British Euro pean Airways heeft vele diensten vertraagd van het vliegveld Northolt naar het vaste land. sommige zelfs met 5 uur. Zy hadden hiertoe besloten, omdat zy naar hun mening financiële schade zouden hebben bij een nieuwe arbeidsregeling die binnenkort ln werking zal treden. De directie van de maatschappij heeft be loofd de zaak te onderzoeken. De Britse onder-minister van buiten landse zaken. Mayhew, verklaarde op de conferentie van de Internationale vluchte lingenorganisatie te Genève, dat weinigen van de 800.000 verplaatste personen in Duitsland cn Oostenryk naar hun geboor teland zouden terugkeren tengevolge van de „sluier van geheimhouding over het leven ln de Oost-Europese landen". Mayhew verklaarde voorts, dat Engeland sinds het einde van de oorlog onderdak had verschaft aan ongeveer een kwart mlllioen ontheemden" en er geen spyt van had". Het nationaal comité van het ver bond van personeel in het Belgische gas- en electrlclteltsbedrijf heeft tydens een vergadering geprotesteerd tegen het ln gc-brcke blijven van de regering, een nieuwe loonregeling op te stellen, en heeft ver klaard zijn toevlucht te zullen nemen tot pon algemene staking. Indien voor 1 Oc tober geen maatregelen worden getroffen. Het Oostenrijkse kabinet heeft be sloten de Sovjets uit te nodigen te onder handelen over de wederopening van de Donauscheepvaart van Beleren na Hongaarse grens. naar de De Italiaanse koloniën. VIER-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE MISLUKT. Het lot der voormalige Italiaanse ko loniën zal aan de V.N. voorgelegd wor den, daar de afgevaardigden der vier grote mogendheden het'niet eens zyn geworden. Zelfs over de vorm der mislukking kon men het niet eens worden en men debatteerde lang er over of aan het hoofd der notulen zou staan: „notulen der conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken". Wysjinsky (Sov jet-Unie) bleef volhouden, dat de con ferentie niet op het plan van een be spreking van ministers stond. Ten slotte kwam men overeen geen gemeenschappelyke notulen op te stel len, Iedere delegatie zou haar eigen no tulen opstellen en kon zich daarin voe gen by iedere andere delegatie. In ieder geval zou er geen ondertekening door de vier mogendheden plaats hebben. Voorts zou er geen gemeenschappelijk communiqué voor de pers worden uit gegeven. Iedere delegatie moest hierin volgens haar eigen inzicht handelen. Men kon het verder niet eens worden over de vorm waarin aan de V.N. zou worden medegedeeld, dat men niet tot overeenstemming was gekomen. Een lid der Britse delegatie zeide: „De belangryke kwesties zyn ter zyde gelaten. Het enige punt dat nog opge helderd moet worden, ls de vorm waar in dit vraagstuk aan de V.N. moet wor den voorgelegd. Ik weet het antwoord op dezev vraag nog niet". Onverwachts was door de Sovjets een voorstel gedaan, om alle vroegere Ita liaanse koloniën onder Italiaans trustee schap te plaatsen, hetgeen Molotof des- tyds had geweigerd. Maar ook hierover werd geen overeenstemming bereikt. Later kwam de Rus daarop terug en stelde toen voor internationaal beheer over de koloniën! Morgen bijeenkomst Veiligheidsraad. Sir Alexander Cadogan, voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft een vergade ring van de Veiligheidsraad uitgeschre ven tegen morgenmiddag. Het gaat om de kwestie van Haidera- bad. De Indische troepen zouden 150 K.M. zijn opgerukt. BROOD IN FRANKRIJK DUURDER. Met ingang van heden zal het brood in Frankryk 45 duurder zyn dan een dag tevoren, tengevolge van een nieuwe verhoging van de tarwepryzen in Frank ryk. die jaariyks door de regering tegen oogsttyd worden vastgesteld. Volgens een gisteren gepubliceerde verordening wordt de prys van het brood in Parys van 24 frs per kg. tot 35 frs en in de provincies tot 39 frs verhoogd. VRUCHTBOMEN BLOEIEN VOOR DE TWEEDE KEER. Door de natte zomer komt het in de omgeving van Borculo veel voor, dat vruchtbomen voor de tweede keer in dit seizoen in volle bloei staan. De natuur is echter nog verder gegaan. Bij een kweker in Geesteren heeft een appelboom voor de tweede keer deze zomer een flinke vruchtdracht gegeven. Kleurenfilm Henk Alsem in beslag genomen. De verwyzingsofficier van de com manderend generaal heeft de kleuren film, die de cineast Henk Alsem ge maakt heeft van de inhuldigings- en jubileumfeesten in beslag genomen. Tevens is de heer Alsem geschorst in zyn functie van kapitein by de Leger- filmdienst. Indruk van generaal Spoor: De militaire situatie op Java wordt met de dag slechter daar het. aantal inbreuken op de wapenstilstand van de zyde der Republiek toeneemt, al dus verklaarde luit.-generaal Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandse slriidk*achten in Indonesië. Generaal Spoor zeide, dat de toe stand op Oost-Java, waar de Neder landse territoriale bevelhebber, gene raal Willem Baay, verleden week de republikeinen opdracht gaf een einde te maken aan de infiltratie in Ne derlands gebied, zeer slecht is. Toen de generaal gevraagd werd of de Nederlandse troepen onder iedere omstandigheid verlof gegeven zou wor den de status quo lijn te overschrijden, antwoordde hy: „Neen. behalve op één voorwaarde terachtervolging van benden die dekking zoeken achter de status quo lyn". Ik heb myn troepen opdracht gegeven de status quo lyn te overschryden en benden onschadelijk te maken, die op door de Nederlanders gecontroleerd gebied opereren en dan hun heil zoeken achter deze lyn, daar- by voortgaand op onze troepen te vu ren. Doch ik heb myn troepen verder opdracht gegeven geen gebied te bezet ten over de status quo lyn. Generaal Spoor verklaarde voorts, dat er gedurende de maand April 90 Republikeinse inbreuken op de be- standsvoorwaarden hadden plaatsge vonden. 120 in Mei. 160 in Juni. 180 in Juli en 250 in Augustus. Hy zet dat het gemiddelde aantal grensinciden ten van 28 Juli tot 17 Augustus 125 bedroeg, tcrwyl van 18 Augustus tot 8 Scptemlvïr het gemiddelde tot 147 per week steeg. Een overzicht van de gerapporteerde incidenten wees uit, dat de toestand voornameiyk op mldden-Java ernstig was, waar volgens generaal Spoor, de Republikeinen goed bewapende rovers benden van ongeveer 100 man sterk naar het door de Nederlanders gecon troleerde gebied stuurden, hetgeen van zelfsprekend tot botsingen leidde. (U. P.) OVERDAG DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met enkele buien en vooral langs de kust tydeiyk krachtig naar Noordeiyke richtingen draaiende wind. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer en afne mende wind. Iets kouder dan vandaag. 6 SEPTEMBER. Zon op o.l uur; onder: 18.53 uur. Maan op: 18.47 uur; onder: 3.39 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.49 en 15.11 Dit nummer bestaat uit vier pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1