Opnieuw 18 Westerse politie-mannen te Berlijn gearresteerd De crisis in Frankrijk reeds opnieuw uitgebroken Galaconcert als glorieus besluit der Kroningsfeesten Concertgebouworkest in werken van Diepenbrock, Franck en Beethoven van slingert zich door Amsterdam WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: «J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro qo.: 57055 Herriot laatste redder? De Franse assemblee begon gisteren met een herdenking van de overleden oud-president van de Tsjechoslowaakse republiek, dr Benes. Het debat werd daarop geopend door Rollin (rechts re publikeins), die zeide, dat de regering niets zou kunnen bereiken, tenzij ze de „autoriteit van de staat" zou kunnen herstellen. Daarop waarschuwde premier Schu- man de afgevaardigden tegen „het ernstige gevaar", dat een nieuwe kabi netscrisis in de tijd van zes weken zou betekenen. Schuman werd scherp aan gevallen door „rechtse en Gaullistische woordvoerders", toen hij zei, dat een1- wetsontwerp, dat nieuwe belastingen beoogt, Vrijdag aan de vergadering zou worden voorgelegd. Vervolgens critiseerde Schuman de vakverenigingslelders wegens „het te weegbrengen van stakingen", wat hij een ontoelaatbare activiteit achtte. Hij kreeg slechts applaus van zijn eigen partij, de M.RP. (R.K.). Daarna werd een half uur gepauseerd, opdat de af gevaardigden zich nog over hun stem zouden kunnen beraden. Een motie, die geacht werd dc kwestie van vertrouwen in te sluiten, leidde ten slotte tot een nederlaag 1 van de regering Schuman (met 295 - tegen 289 stemmen. I Na twee en halve dag aan het be- ii wind te zijn geweest is de regering van Schuman daarop afgetreden. Dit is de derde politieke crisis in Frankrijk in zes weken. Kort na het aftreden van de regering Schuman, heeft president Auriol een on derhoud van een uur gehad met Edonard Herriot, voorzitter van de Nationale Vergadering. De president verzocht Herriot officieus „om te zien naar een politieke leider, op wie tijdens de 11 kabinetsmislukkingen sinds de bevrijding nog geen smet is geworpen en die toch voldoende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een nationale unie regering". In parlementaire kringen wordt de veronderstelling geuit, dat Gaullistisch gezinden tot minister gekozen zullen worden in een kabinet op breder basis. Herriot zou ontslag hebben genomen i en chemische bedrijven is "het werk stopgezet evenals in het transportbe drijf. In het Loiredepartement hebben de mijnwerkers het werk voor 24 uur stil gelegd. De metaalarbeiders te La Rochelle. La Pallice en Aytre, zetten de Vrijdag aangevangen staking nog steeds voort, wat ook het geval is met talrijke arbeiders in het bouwbedrijf. Voorts heeft het personeel van de Forges d'Audincourt de staking uitge roepen als protest tegen „de onvoldoen de regeringsverklaringen". In de fabrie ken Peugeot, te Sochau, is de staking volledig en te ClermontFerrand rij den de trams nog steeds niet. Voor heden zijn nog andere stakin gen aangekondigd. Slechts sporadisch wordt hier en daar het werk hervat. De bond van Franse werkgevers heeft verklaard, dat de firma's onmogelijk de deze week door de regering voorge schreven bonus van 2500 francs zullen kunnen betalen en tegelijkertijd de ver wachte verhoging van belastingen en kosten het hoofd zullen kunnen bieden. T vcuiuui uiiuawuiueu wciucii -liiuici de rdTaa1-soda.rstLrf~rD«e het Rrulsverhcorwaa. beëindigd, zou be beslissing zou verband houden met de houding van de meerderheid van de radicale fractie bij de stemming over de motie van vertrouwen in de Natio nale Vergadering. De stakingsbeweging breidt zich nog steeds uit. In alle grote metaal-, textiel- ONTPLOFFING TE CHICAGO. Een derde van de brandweer te Chi cago is gisterochtend vroeg uitgerukt cm een brand te bestrijden in een fa briek van suikergoed in het Westen van de stad. De brand ontstond na 'n hevige ontploffing, waarvan de oor zaak niet bekend is en die tot op vijf km gevoeld werd. Er weraen zeilb .ne. sen uit hun bed geworpen. Verschei dene personen waren op het ogenblik van de ontploffing in de fabriek aan het werk. Tot nog toe zijn er vier doden. Onder de eerste twaalf naar het ziekenhuis overgebrachte gewonden zijn er zeven in een ernstige toestand. WAARSCHUWING DER TSJECHO- SLOWAAKSE REGERING. Het Tsjechoslo waakse ministerie van binnenlandse zaken heeft medegedeeld inlichtingen te hebben ontvangen dat „onverantwoordelijke en reactionaire ele menten de gebeurtenis van de begrafe nis van dr Benesj en de diepe rouw van het volk in samenwerking met buiten landse agitatoren willen gebruiken om te pogen tot acties tegen de staat en provocaties aan te zetten." Het was komen vast te staan, dat in het bijzonder in de gelederen van de Sokol agitatie in die richting gaande was. Het ministerie van binnenlandse zaken waarschuwt met nadruk tegen „fluistercampagnes". Verder wijst het ministerie er op, dat „alle maatregelen getroffen zijn om de waardigheid en het goede verloop van de plechtigheid te verzekeren." Honderdduizenden hebben langs de baar van de overledene gedefileerd. STAKINGEN IN DE VERENIGDE STATEN. Uit Chicago wordt gemeld, dat de ver eniging van arbeiders aan de communi catiemiddelen. een bond in het C.I.O., 17 September heeft, genoemd als datum voor een staking die de telefoondiensten door de gehele Verenigde Staten zou lamleggen. Het geschil gaat om lonen en arbeidsvoorwaarden. In New York was de voedsel-toevoer verminderd en men vreesde een tekort aan melk, nu de volle uitwerking van een uitbreiding van de staking van de vrachtrijders, die reeds 6 dagen oud is, gevoeld begint te worden. Tienduizend chauffeurs, aange sloten bij de AT.L. met hun helpers doen sinds Woensdag niets en 4.300 vracht rijders in New Yersey, over de rivier de Hudson, hebben Zondag gestaakt. Trots gegeven vrijgeleide Gisteren hebben de vier militaire gouverneurs wederom geconfereerd. De besprekingen worden voortgezet, maar, naar verluidt, zal men thans enige da gen pauzeren. Intussen is het incident rondom het raadhuis opnieuw verscherpt. In een brief aan inspecteur Wendt, het hoofd van de politie van het district, waarin het raadhuis gelegen is, heeft Stumm, het hoofd van de politie in de Westelijke sectoren, de onmiddellijke vrijlating geëist van de in het raadhuis gearresteerde en ge boeid weggevoerde politiemannen. „Ik heb vernomen, dat evenals leden van mijn politle-afdeling, talrijke burgers uit de Westelijke sectoren gearresteerd zijn. Ik eis de onmiddellijke vrijlating van deze personen en voorts dat mij tegen tien uur Woensdagochtend een rapport wordt overhandigd. Ik heb een klacht jegens U ingediend bij de openbare aanklager van het hof voor bemiddeling wegens vrijheidsbero ving", aldus de brief. Het hoofdkwartier van de politie in de Sovjet-sector heeft medegedeeld, dat Maandag 36 personen, o w. 20 leden van de politie in de Westelijke sectoren in of bij het raadhuis gearresteerd zijn. Een woordvoerder van de politie zeide, dat de gearresteerden aan een kruis verhoor onderworpen werden. Indien slist worden welke beschuldiging men jegens hen zou aanvoeren. B. en W. van Berlijn hebben beslo ten heden om 10 uur wederom een ver gadering in de Britse sector te houden. Men neemt aan, dat de raad resoluties zal behandelen, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestaties in de Ooste lijke sector en de ontslagen, verleend aan „pro-Westerse ambtenaren" aldaar. De Franse verbindingsstaf in het Berlijnse raadhuis is begonnen met de verbranding van vertrouwelijke stuk ken, De Britse verbindingsofficier ma joor Whiteford, die het gebouw enkele ogenblikken had verlaten, mocht daar in niet terugkeren. Hij werd tegenge houden door politie uit de Oostelijke sector. Een politiecordon uit de Oostelij ke sector heeft een aantal straten af gezet. De wachten om het raadhuis zijn versterkt. Een Franse officier, die door een raam poogde binnen te komen, werd „ruw behandeld". En andere Franse of ficier, kapitein Ziegemeyer, vocht zich een weg naar binnen, maar werd ln de tweede linie opgevangen, welk lot even eens twee Amerikaanse journalisten trof. Het drietal was naar binnengekro pen door een gat, dat Maandag door de demonstranten in een der deuren ge- maaKt was. Daar hun verhinderd werd de trap op te gaan. namen zij plaats in de ontvangkamer, vlak bij de ingang. De Amerikaanse, Britse en Franse verbindingsofficieren en een zestal corr respondenten werd aanvankelijk ver hinderd het gebouw te verlaten. Ook mocht niemand het gebouw betreden. Later deelde de politie van de Ooste lijke sector mee, dat het gebouw wel verlaten kon worden, maar dat terug keer verboden was. Nader meldt Reuter, dat kort na middernacht plaatselijke tijd de bewe gingsvrijheid voor geallieerd personeel blijkbaar hersteld was. Ook werden twee gearresteerde Britse journalisten na anderhalf uur weer losgelaten. De Berlijnse sociaaldemocratische leider uit de Westelijke sector Franz Neumann heeft via de door tie Amerikanen ge controleerde radio-omroep de Berlijners aangespoord morgen te protesteren te gen „de communistische terreur in het raadhuis". Na besprekingen.met de Franse com mandant Ganeval heeft generaal Kotikof de politiemannen uit de Westelijke sectoren, die in de ver trekken der Westelijke geallieerde verbindingsofficieren van het ge meentehuis „belegerd" werden, toe gestaan het gebouw te verlaten en de garantie gegeven, dat zij zich zonder vrees voor arrestatie door de Sovjet sector naar de Franse sector kunnen begeven. Niettemin hebben Sovjet-soldaten 18 politie-mannen, toen deze op grond van het gegeven vrijgeleide het Ber lijnse gemeentehuis verlieten, gear resteerd. Vijf Franse officieren en 6 Westerse journalisten, die samen met de politiemannen het gebouw verlie ten en in hetzelfde convooi waren, mochten de reis naar de Westelijke sector voortzetten, nadat hun papie ren nauwkeurig waren onderzocht. De Duitse politiemannen werden naaf een Sovjetrussische vrachtauto ge voerd en naar de Sovjetsector over gebracht. Een Duits fotograaf, wiens papieren eerder in de nacht in het gemeentehuis door stille agenten uit de Oostelijke sector werden afgeno men, werd eveneens ingerekend. Zowel te Londen, Parijs als Washing ton heeft de Berlijnse gebeurtenv» alle aandacht, maar tot enig besluit is het nog niet gekomen. In het Amstel-Hotel te Amsterdam poseerden de 12 koninklijke gasten bij de inhuldigingsplechtigheden van Koningin Juliana even voordat zij aan tafel gingen voor het diner, in het Paleis op de Dam. lste rij: Gravin Athlone, Kroonprinses Martha van Noorwegen. Kroonprinses Louise van Zweden, Prinses Margaret Rose van Engeland, Prinses Margarete van Denemarken. 2e rijPrins Aschwin, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, Kroonprins Olav van Noorwegen. Erf-Groother tog Jan van Luxemburg. 3de rij: Graaf van Athlone, Kroonprins Axel van Denemarken, Prins George van Griekenland. (Van onze "muziekredacteur) Nimmer kan de aanblik der Concertgebouwzaal schitterender geweest zjjn, dan gisteravond tijdens het Galaconcert ter ere van Koningin Juliana! Nimmer ook was de indruk, welke een, concert in deze zaal vol luister op ons maakte, imponcrender! Van onze hoge zitplaats op het podium, hadden wij een uniek vrij gezicht op een wemeling van kleurige uniformen en een zeldzame mengeling van het oog verrukkende avondtoiletten. Onder de lichtende kroonluchters prijkte voor ons een zaal in een sobere, doch smaakvolle feesttooi: de balcons waren versierd met boutjuetten witte anjers en Oranje en boven de Koninklijke loge in het frontbalcon was een sierlijk gevormde, rode baldakijn aangebracht, waarboven zich een ver lichte gouden kroon verhief. Fraaie, grijze tapijten, waarvan de middelste een afbeelding van de Ne derlandse leeuw bevatte, hingen van de balcons omlaag. Nadat de zaal was volgestroomd, ver schenen één voor één de vorstelijke gas ten, die hun zetels op het frontbalcon innamen. Het wachten was daarna op de komst van Koningin Juliana en Prins Bern- hard der Nederlanden. Toen zü hun entrée maakten, viel een stilte in. Een stralende, gelukkige Koningin, gekleed in een groene röbe, waarop een schittering van juwelen flonkerde, droeg op het haar een diadeem van één zelfde flonkering. Aan Haar zijde: Prins Bernhard in generaalsuniform. Even duurt deze hoorbare stilte: dan weerklinkt machtig, in samenzang met de duizenden aanwezigen, het Wilhel mus op. ondersteund door het Concert gebouw-orkest. Het concert begint: Diepenbrock, met ere vermeld als Nederlands componist in de talrijke namen, welke de balcons van de aaal sieren, is aan het woord met zijn „Te Deum Laudamus". Het weerklinkt als een hymne van onzegbare dank aan God. voor wat Hij ons in Koningin Juliana, als waardig opvolgster van Haar onvergetelijke Moeder aan het Nederlandse volk schenkt. Met de sonore kracht van het gedis ciplineerde Toonkunstkoor en de stra- 'ende pracht van het koper boeide Die- penbrock's waardige compositie ons allen zeer. Een solistenkwartet, bestaande uit Jo Vincent, Annie Woud, Louis van Tulder en Willem Ravelli toont volledig, wat onze Nederlandse zangkunst waard is! Een rechtgeaard Nederlander, de im mer vitale Willem Andriessen, vertolkt César Franck's „Variations Symphoni- ques", bewonderenswaardig met de ga ven van zijn talent. En tot slot, thans gespeeld in het halfduister, die onvergankelijke Vijfde Symphonie van Beethoven, met het ver trouwde klopmotief, dat in bezettings tijd gold als een sterkend bevrijdings signaal. In d-ïze symphonie vooral, door Van Beinum uit het hoofd gedirigeerd, lijkt het ons, alsof het orkest het schoonste waarover het beschikt ,tè realiseren weet. Een luid applaus klonk na iedere com positie op. waaraan Koningin Juliana èn de overige vorstelijke personen met grote hartelijkheid deelnamen. Allen waren onder de diepe indruk ener machtige muzikale manifestatie, waaraan Van Beinum zijn best krach ten wijdde. Gedurende de pause, waarin het een „va et vient" was van de talrijke toe hoorders, waaronder vele ministers en andere officiële autoriteiten, in wandel gangen en foyers, viel de solisten de eer te beurt, aan Koningin Juliana voorge steld te mogen worden. In het bijzonder uitte zij Haar bewon dering over Diepenbrock's Te Deum. dat Zii deze avond voor het eerst hoorde. Even voordat Koningin Juliana de zaal verliet, werd Haar door het audi torium een spontane hulde gebracht Na afloop, op weg naar het Centraal Station, viel ons op, dat alreeds een grote mensenmassa voor het Paleis "P Studenten brachten prinses Margaret een groet Prins George van Griekenland en Prins Aschwin dineerden gisteravond voor het galaconcert op het Dampaleis, de Scandinavische vorstelijke gasten en erf-groothertog Jan van Luxemburg gebruikten het diner in de grote eet zaal van het Amstelhotel en Prinses Margaret dineerde ditmaal op haar eigen kamer. Nauwelijks was voor Prinses Marga ret de soep opgediend, of plotseling weerklonk op het water van de Amstel een luid hoorngeschal. De Prinses spoedde zioh naar het venster en zag een twaalftal studenten, staande in twee aan elkander gekoppelde motor bootjes, aan haar departement voor bijvaren, luide de trompet stekend en zwaaiend. Het was een groet der stu denten met hun fraaie witte pluimen op de chacots, die Prinses Margaret daags te voren bij het Paleis had ge- inspecteerd. Enthousiast wuifde de Prinses terug en de studenten, aange moedigd door dit succes, maakten rechtsomkeerd en voeren nogmaals met hoorngeschal aan het raam van de Prinses voorbij. Weer onderbrak Prinses Margaret haar diner en weer verscheen zij voo het venster van haar kamer in het Amstelhotel. Bijna nog ETOie menseiuimöbn vuui jici a -r ------- - - -s de Dam de terugkomst van Koningin enthousiaster dan de eersto maal 0 1 „iwnni'o on He ctuHontan r no Juliana verbeidde, om Haar voor de zo veelste maal toe te juichen. Stellig is dit Galaconcert een glorieuze bekroning geweest van een evenzeer glo rieuze rii orvergetelijke Kroningsfeesten! Wij zijn dankbaar, daarbij geweest te zijn! H. zwaaide zij de studenten toe. Drie oudste prinsesjes juichten bloemencorso toe Met H.M. Koningin Juliana stonden gistermiddag op het balcon van het Paleis de drie oudste Prinsesjes, die met verrukking neerzagen op de bijna 120 wagens van het bloemencorso, dat aan hun ogen voorbijtrok. Zij uitten kreten van bewondering en juichten blijde de wagens en» het op de Dam samengestroomde publiek toe. De klei ne Margriet volgde met gespannen aandacht dit bloemenfestijn, terwijl ze op haar tenen staande over de balcon- rand keek. Even later kon men haar van de Dam af door de deuren naar binnen zien verdwijnen, om enkele se conden later terug te kernen met een hoog en wuifde tegen het enthousiaste publiek, dat niet moe werd naar de Dam te stromen om een glimp van de Koninklijke familie op te vangen. Als een gigantische rups, waarvan telkens een gedeelte stil stond, terwijl een ander deel zich voortbewoog, was de bijna 2 km lange stoet van met bloemen getooide auto's 0 -oi de dicht bezette straten van de hoofdstad uit Zuid naar de Dam getrokken. Vandaar ging het vla Raadhuisstraat, Rozen gracht, de Clercqstraat, Bilderdijkstr., Overtoom en Haarlemmerweg naar Haarlem. Tienduizenden sloegen met verrukking dit grootste bloemencorso van ons land gade. Uit Aalsmeer en uit Rijnsburg waren ieder ongeveer 50 inzendingen, uit Am sterdam de rest. Dit grootse bloemen corso werd als hulde betoond aan de VIER PRINSESJES MAAKTEN BOOTTOCHT. Geheel onverwacht hebben de vier Prinsesjes in gezelschap van hun gou vernante, mevr. M. A. Pennink, in een politieboot onder commando van de kapitein der waterpolitie Holthaus, gis termorgen een tocht door de grachten gemaakt. De boot heeft aangelegd bij het tuinterras van het Amstelhotel, waar de Prinsesjes uitstapten en een kort bezoek aan hun oom, Prins Asch win, brachten. Daarna is de tocht voortgezet. bankje ze op klom, teneinde het jonge Koningin, georganiseerd door de schnii/wsnel heter te kunnen eadeslaan. 1 r_ j. ij„i schouwspel beter te kunnen gadeslaan. Het voorbeeld van haar zusjes volgend, hief ook zij af en toe haar handje om- BINNENLAND. Gisteravond heeft de Belgisohe Ko ningin-Moeder een officieus bezoek ge bracht aan Prinses Wllhelmlna op de VRIJ WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overi gens zwakke tot matige Zuidel. wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. 9 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.10 uur Maan op: 14,12 uur; onder: 2136 u. Hoog water te Katwijk te 7.37 en 20 Uur. i Dit nummer bestaat uit vier pagina's Een onbekend Panamees stoomschip is bil Groedekenskerke aan de grond ge varen. Sleepboten uit Terneuzen zUn ter assistentie uitgevaren. Minister-president W, Drees ls voor nemens morgenmiddag een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Gronin gen 1948". BUITENLAND. Mevr. Moyerson heeft haar geloofs brieven als buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de staat Israël te Moskou aan Molotof overhandigd. Het zuiveringsgerechtshof te Neu renberg heeft Julius Streicher, die na het proces van Neurenberg werd opge hangen. als ..hoofdschuldige" bestem peld en verbeurdverklaring van al zijn be zittingen bevolen, Naar verluidt, zal de Joodse lmmi-1 gratie in de unde van Zuid-Afrika op bevel van de regering van dr Malan worden verboden. De Internationale vluchtelingenor ganisatie (I.R O.) heeft het Amerikaans comité voor dc zorg voor Europese kin deren een gift doen toekomen van 500.000 dollar uit het fonds voor de herstelbetalingen. Deze som moet ge bruikt worden voor het terugvoeren naar huls en haard van niet-Joodse en Oos tenrijkse kinderen. Joodse kinderen krij gen hulp door directe giften aan andere Instanties. In geheel Zuid-Frankrijk, van de Alpen tot de Pyreneeën hebben slagre gens millioenen francs schade veroor zaakt. Vele dalen met veldgewassen, druivenaanplant en weilanden zijn on dergelopen. Bruggen en telefoonverbin dingen werden weggespoeld. De departe menten Vaucluse en Drome zijn het ergst getroffen. Reddingsploegen hebben de bevro ren lichamen gevonden van vier Jonge Zwitserse bergbeklimmers, die doorslecht weer waren overvallen toen zij dit week end van de top van de Matterhora af daalden. De schade, veroorzaakt door stort regens. orkanen en overstromingen in Noord-Itallë wordt geschat op 15 mlllioen lire. Te Turijn zijn vermoedelilk 40 per sonen om het leven gekomen. De spoor wegverbindingen in het gebied van Tu rijn zijn op 15 plaatsen onderbroken. 6 bruggen zrjn weggevaagd. De verbinding tussen Genua en de Franse grens werd verbroken 200 woningen werden verwoest en meer dan 2.000 personen ziln dakloos. Asti is een van de zwaarst getroffen plaatsen. In een geheim proces ziln twee Hon garen, kolonel Paul Hadvany, gewezen lid van de generale staf, en een hoge funotlonarls van de spoorwegen, Elmer Lovasz. beschuldigd van splonnage voor „een vreemde mogendheid" te Boedapest ter dood veroordeeld. Voorts is een twee de luitenant tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, een ambtenaar tot 15 Jaar en een eerste luitenant tot een Jaar. De Britse eerste minister Attlce. heeft sir Francis Verner Wylie. de laat ste eouverneur van de verenigde provin cies in India en ex-gezant in Afghanistan benoemd tot regeringsdirecteur van de Suez-Kanaal-MaatschappH, als opvolger van lord Hankey, die 71 jaar oud, ontslag heeft gevraagd. soortige auto's, één opgetuigd met rode, de volgende met witte en de der de met blauwe bloemen. Vervolgens 'n symbolische bruidswagen, versierd met witte anjers, anthiantumgroen, witte tule en bruidslint. De 9-jarige Irene Fickhoff en de gisteren juist 13 jaar geworden Pieter van der Schilde, bei den uit Aalsmeer, fungeerden als een iilliput-bruidspaar. Bij de aankomst van de eerste wagens voor het paleis op de Dam stapte dit Jeugdige in bruidstoilet geklede tweetal uit, om te zamen met de burgemeesters van Am sterdam, Aalsmeer en Rijnsburg en enkele leden van het uitvoerend comi té onze jonge Vorstin in het paleis •ïamens alle deelnemers een symboli sche bloemenhulde te brengen. Daartoe overhandigden de twee kinderen Ko ningin Juliana in de gele zaal van het Paleis een bos lelietjes van dalen. Op de bruidswagen volgde een ver sierde jeep van het Prins Bernhard- fonds, die een kleine aanhangwagen van def Stichting 40/50 trok. Daarop zag men een kruis van grijs mos en twee wel bijzonder 'n net oog lopende grote vazen van wilte dahlia's mes vuurpijlen er in. Bovendien voerde deze wagen van de Stichting een wiv.e krans van chrysanten meoe, die «cor burgemeester Peerco'/om Voller v-m Aaismeer en mr P. N. Höweler, na de bloemenhulde in het paleis werd neer gelegd aan de voet van het nationaal monument in het Damplantsoen. Dan reden de wagens uit Rijnsburg, vervol gens die van Aalsmeer en tenslotte de Amsterdamse opleggers langs. Na Amsterdam kwam Haarlem aan de beurt. Via Halfweg reed de stoet, Vijzelstraat en Rokin. Voorop reden I echter zonder de Amsterdamse wagens, versierde motorzijspannen der rijkspo- die op de grens van de hoofdstaa wa- htie en vlak daarachter volgde het ren achtergebleven, naar de Spaame- pronkstuk van het corso: een met stad, waar 't publiek zich eveneens in afrikaantjes getooide wagen met een dikke rijen langs de wegen en vesten massieve, grote, uit dezelfde bloemen had .geschaard. Van Haarlem ging het vervaardigde Oranje-kroon op het dak. naar Rijnsburg, maar voor de kop daar In deze wagen was burgemeester dr P. was aangekomen, hadden reeds vel® H. Peereboom Voller met zijn echtge- Aalsmeerse auto's de koers gewijzigd ea note gezeten. Dan volgden drie gelijk- want teruggekeerd naar bui*. kwekers, de velling- en de handelaars verenigingen uit Aalsmeer en Rijns burg in samenwerking met de Amster damse stichting „Zuid-West rondom het Vondelpark". Omstreeks het middaguur arriveerde aan de grens van Amsterdam op de Rijksweg van Den Haag naar Amster dam de Aalsmeerse afdeling, die daar wachtte cp de stoet uit Rijnsburg. Na dat deze was gearriveerd, zette destcet zich in beweging naar het hartje van de stad. Bij de Westlandgracht sloten tenslotte een vijftiental Amsterdamse wagens, voor het merendeel opleggers met originele versieringen, de lange rij van wagens. Zo slingerde zich, soms met enige moeite, want de politie-afzetting was wat zwak, deze gordel van bloemen pracht door de Willemsparkweg, de van Baerlestraat, Stadhouderskade,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1