I JUBEL-IMPRESSIE j „Cup" voetbal aan de Zoeterwoudse Singel Drie Musketiers naar Mokum A.A.C. sterkste bij de heren. Celebes bij de dames I in de huiskamer I Eind goed, al goed vj DINSDAG 7 SEPTEMBER ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiH Een heel gewoon gezin, één uit de duizendtallen Dergenen, die, naait 't schijnt, van verre staan. Wordt door de actherklanken mede opgenomen In 't Jubelfeest van Neerland's volksbestaan. Het luistert, sterk geboeid, naar 't klankvol klokgebeier En 't carillonspel, dat de lucht vervult; Het hoort een meng'ling van gedruis en van geluiden, En voelt de spanning van het ongeduld. Eén is er, die de harten wondersnel doefr kloppen, Eén, waar met 't ganse volk ook dit gezin Naar hunkert, om Haar bly en dankbaar te begroeten En in te huldigen als Koningin. Al wat het machtig groot historische gebeuren, Dat zich weldra voltrekken gaat, omgeeft, Vermag ^ls mooi en boeiend hoospel 't oor te strelen, Maar raakt niet 't hart, dat vol verwachting leeft. Dan klinkt opeens een stem door d'oude kerkgewelven De aether in, zo helder en vol gloed; Hoe Koninklijk en tochhoe menselijk daarboven; Ontroering 'maakt zich meester van 't gemoed. Een Vorstenkind, bij Godes gunst ten troon verheven, Spreekt tot Haar Moeder op zo innig warme toon, Vertolkend grote dank voor al Haar zorg en liefde Als Moeder en als draagster van de kroon. Ook 't volk, waarover Zü de scepter zal gaan voeren, Wordt dank gebracht voor zijn aanliank'lljkheid; Vol tederheid en liefde worden blRde woorden Aan Haar gemaal en Haar gezin gewijd. De taak van Koningin en onderdanen samen, Tot welzijn van het volk en 't Rijksgebied, Ja, tot het schragen van de welvaart aller volken, Wordt dan geschilderd als in colorict. Hoe klinkt, terwijl vq diep ontdaan de hoofden buigen, Met klare, volle stem de eed van trouw. Waarmede deez' Oranjetelg zich gaat verbinden Aan 't volk van Nederland in vreugd' en rouw. Wanneer de Koningin daarna is ingehuldigd. Heft 't wachtend volk spontaan een jubel aan, Die doordringt en haar weerklank vindt ook in de harten Van het gezin, dat scheen van ver te. staan. Daar rijst uit menig huis, waar slechts door aethergolven Het jubelfeest van Neerland werd gebracht, Een blijde juichtoon op, maar ook de stille bede: GEEF HEIL DE KONINGIN, GEEF WIJSHEID HAAR EN KRACHT! De Italiaanse koloniën De Sovjetrussische regering heeft aan Engeland, de V.S. en Frankrijk een no ta gezonden, waarin wordt verzocht om een bijeenkomst van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken ten ein de de kwestie der voormalige Italiaanse koloniën te bespreken. De Sovjetruad- sche regering acht het noodzakelijk vóór de beëindiging van de in het vredesver drag met Italië vastgestelde termijn <15 September) deze kwestie te bespreken. ORKAAN OVER ITALIË. Italië is tijdens het afgelopen weekend getroffen door een orkaan en overstro mingen. Tot nog toe is bericht ontvan gen, dat 80 personen om het leven zijn gekomen. Het getroffen gebied blijkt een grote uitgestrektheid te hebben. Piemont heeft het meest te verduren gehad. Volgens eerste schattingen bedraagt de schade in Piemont honderdduizend gulden. Twee bergwegen tussen Italië en Zwitserland zijn door aardverschui vingen. tengevolge van overstoming, af gesloten. AMERIKAANSE VAKVERENIGING ACHTER MARSHALL-PLAN. De Amerikaanse vakverenigingslei ders hebbén in redevoeringen ter gele genheid van „Labourday" plechtig be loofd dat de arbeiders het Europese he^st^lDrogram zullen steunen. William Green, president van de A.F.L., zeide, dat het verbond de over tuiging had, dat de arbeiders van Euro pa ,zlch niet door de communisten zou den laten overhalen om slavenarbeiders te worden." De Amerikaanse arbeiders stonden blijmoedig een groot deel van hun loon af voor de volken van Europa, aldus Green. Philip Murray, president van de C I O., verzekerde plechtig, dat de or ganisatie ,met onverdrote Ijver" zou werken voor het welslagen van het Europese herstelprogram. PRINS BOUDEWIJN VAN BELGIË 18 JAAR. Heden is Prins Boudewiln van België achttien jaar geworden. Prins Boude- wijn, hertog van Brabant en erfopvolger van koning Leopold, zou in geval van troonsafstand van zijn vader, nu hij deze leeftijd bereikt heeft, automatisch konine worden. De Belgische minister-president Spaak heeft koning Leopold zijn gelukwensen per telegram doen toekomen. DE SOVJETS BESCHULDIGEN ITALIË. In een communiqué wordt Italië er door de Sovjet-regering van beschul digd, art. 57 van het vredesverdrag te hebben geschonden, dat de levering van 33 oorlogsschepen aan de Sovjet-Unie behelst. „Het Hldfc geen twijfel", aldus het communiqué, .dat Italië in zijn po gingen. zich aan de verplichtingen te onttrekken, de steun geniet van de ver tegenwoordigers van andere naties, die deel uitmaken van de commissie voor de oorlogsvloot, die stelselmatig weigert de gerechtvaardigde eisen van de Sov jet-Unie te steunen". VLIEGTUIGONGELUK IN NOORWEGEN. Een Catalina van de. Noorse lucht macht is tegen ëen berg op het eiland jSund voor de stad Bergen gevlogen. Er hing een dikke mist. De piloot en een inzittende zijn gered. De dertien andere inzittenden zijn om het leven gekomen. Behalve zeven leden van de bemanning behoorden tot hen zes pas sagiers, ailen mlitairen. CONGRES VAN HET BRITSE VAKVERBOND. Met grote meerderheid werd op dit eongres een resolutie aangenomen, die onofficiële stakingen en „niet-loyale activiteit van kleine fractiesbinnen 't verbond" veroordeelt. Laatste eer voor Benesj Officieel is te Praag bekend gemaakt, dat Benesj Woensdag begraven zal worden in zijn woonplaats Sefcimovo Usti, overeenkomstig een wens, die Benesj zelf had uitgesproken. De begrafenisplechtigheden zullen gehouden worden in het nationale mu seum -aan het Wenceslaus-plein in Praag. Een officiële rouw tot 10 Sept. is afgekondigd. Te Sezimovo Usti wer den Zaterdagavond de kerkklokken 1 uur lang geluid ten teken van rouw. Mensen met bloemen verzamelden zich voor de poorten van Benesj' buitenver blijf. President Gottwald heeft gelast, dat van alle militaire gebouwen een zwar te vlag zal waaieh gedurende de rouw- week en dat aan alle bataljonsvlaggen een zwarte wimpel zal worden beves tigd. Praag is in rouw gedompeld. Alle vlaggen waaien halfstok. In bijna iedere woning is op een of andere ma nier de rouwkleur aangebracht en dra gen de burgers rouwem'olemen. Zater dagavond nam mevrouw Benesj in de woning van de vroegere president te Sezimovo Usti afscheid van haar echtgenoot door een bloem op zijn lijk kist te plaatsen Hierna werd het stof felijk overschot naar Praag overge bracht. Zondag vormden duizenden bewo ners van Praag en het omringende land van Sezimovo Usti, het dorp, waar Benesj in zijn landhuis overleden is, een rij van bijna drie kilometer, ten einde een blik te werpen op het opge baarde gebalsemde lijk van de gewezen president. De mensen maakten gebruik van alle denkbare vervoersmiddelen en velen waren te voet gekomen. Het lijk lag in een doodkist van zwart rijk gesneden hout, afkomstig van een zuilengallery van het huis, dat Benesj zelf heeft laten bouwen. Een rij van meer dan drie kilometer lang stond voor het Pantheon te wach ten om een blik te kunnen werpen op het stoffelijk overschot van de gewe zen president. Om de doodkist lagen vele bloemen en kransen en aan iedere zijde stond een rij wachten, bestaande uit acht militairen en acht leden van de Sokol. Het stoffelijk oVerschot zal tot he denavond opgebaard blijven. Sportsplinters Als voorbode van de as. competitie van de Leidse Biljart Bond vangen op 9 September a,s. de wedstrijden om de Amstelbeker aan. Tevens zal gespeeld worden om een door de Z.HF. uitge loofde wisselbeker. In het kader van de Oranjefeesten speelde Quick Boys Zaterdagmiddag te Katwijk een laatste oefenwedstrijd te gen de Utrechtse tweede klasser Velox. De Katwijkers waren beduidend sterker en wonnen verdiend met 63. Lisse verloor Zondag met 41 van de Goudse derde klasse G.S.V. Het was de laatste ontmoeting voor haar neder- laagtournooi. L.SC „Volharding" nam Zaterdag j.l. met 14 wandelaars deel aan de jubileum propagandatocht door de Lei- derdorpse W.S.V. T.M.V. georganiseerd voor ae Niwin Pakketten-actie, en won ae tweede prijs. U.V.S. oefende Zondagmorgen te gen A.F.C. uit Amsterdam. De blauw- wittën hadden weinig moeite met de gasten en zegevierden met 51. De Belg Hendrickx heeft de mon sterrit Parljs-Brest-Parljs over een af stand van 1182 km gewonnen in 41 uur 36 min. en 42 sec. voor zijn landgenoot Neuville, de Italiaan Fazio en de Frans man Tacca. De Amerikanen Loockwood Pirle en Ruggeroni hebben met hun Twin Star het wereldkampioenschap in de Star- klasse gewonnen. Onze landgenoot Bob Maas eindigde op de zevende plaats. De tweedaagse tenniswedstrijd tus sen de I.C. Groot Brittannië en de I.C. Nederland is mpt 10 tegen 7 gewonnen rtijen in een zege voor de I.C. Neder land geëindigd. Vooral Van Swol heeft schitterend gespeeld. Hij won al zijn partijen. Te Eindhoven werd Zondagmiddag de korfbalwedstrlid Noord-Brabant-Zuid -Holland gespeeld om de KNKB-beker, welke gewonnen werd door Noord-Bra bant met 54, Te Oostende heeft de wereldkam pioen Van Vliet met groot machtsver toon de sprint gewonnen. Van Looveren werd tweede. Pauwels derde en Derksen vierde. Blauw Wit heeft de finale van het Arolbeker-tournooi gewonnen. De eind strijd tegen HBS eindigde in een 2—2 gelijk spel, doch de Amsterdammers na men de strafschoppen beter. De Zilveren Bal werd veroverd door Feyenoord. In de finale speelden de Rot terdammers tegen Stormvogels. Na twee maal verlenginer, was de stand nog steeds gelijk (3—3). Twee series strafschoppen waren ten slotte nodig voordat Ar ie de Vroet de Bal uit handen van Kees van Hasselt mocht ontvangen. In de finale van het amateur golf- kampioenschap van de V.S. heeft Willie Turnesa met 2 en 1 van Ray Billows wonnen. De Ronde van de Jordaan over 100 km is gewonnen door de Amsterdammer Henk Lakeman in 2 uur 43 min. en 23 sec. voor de Haarlemmer Peters. Onze stadgenoot Jac. de Groot van de Swift-combinatie reed gisteren in Baarn en veroverde de zegepalm bij de amateurs. Hij legde 'de 100 km af in 2 uur 30 min. 47 sec. Het Zilveren Bal-tournooi van de korfballers, Zondag in Den Haag ge speeld, werd gewonnen dor Westerkwar tier dat 't Zuiden in de finale met 6—5 sloeg. Australië verloor tg New York met 50 van de Verenigde Staten in de Challenge Round voor de Davis Cup. De Amerikanen blijven dus voor dit jaar ln het bezit van de Cup. Het eerste elftal van Alphen speelde Zondag J1 tegen de derde klasser DWSV te Utrecht en moest zich met een gelijk spel (22) tevreden stellen. De reserves van bolde verenigingen speelden een voorwedstrijd, welke door de bezoekers met 01 werd gewonnen. De Nededandse estafettekampioenschappen. Leids Sportief won titel 4x80 I\J. meisjes De Nederlandse estafette kampioen schappen, Zondagmiddag door „Hol land" op de sintelbaan in de Leidse Hout georganiseerd, hebben voor twee verenigingen grote successen gebracht: AAC uit Amsterdam, de Nederlandse kampioensclub, won alle herennummers en het Haagse Cele bes deed datzelfde by de dames. Slechts op de juniomummers vielen door de overigeclubs enige kamploens- piakken te verdelen. En voor ons, Lel- denaars, was het verheugend, dat één ran deze veel begeerde voorwerpen in Blankers, die op de 4 X 100 als laatste voor Sagitta liep, kon daar niets aan veranderen. De Haagse ploeg beschikt buiten Xenia Stad-De Jong nóg over drie snelle loopsters en hun voorsprong was na driehonderd meter -zo groot, dat Fanny Blankers, hoewel alles ge vend. voor het eerst sinds jaren als tweede over de eindstreep ging. Het interessantste en spannendste nummer was voor ons gevoel de 4 X 1500 meter. Na felle gevechten in de kopgreep had Haarlem na drie lopers een zo te zien veilige 60 meter voor sprong op de gevreesde rivaal AAC. Met Van Gogh als laatste waren de Haarlemse kansen inderdaad niet ge ring, als Slijkhuis niet de laatste AAC- loper geweest was. Toen hij vertrok, leek op hetzelfde mement het veld stil onze stad bleef. Het jeugdige Sportief te staan. Licht als een veertje lcpend, werd beloond voor haar harde trairfcn met een zege op de 4 x 80 m meis jes, Maar Sportief heeft deze overwin ning niet cadeau gekregen. In de on gunstige buitenbaan geloot hebbende, moesten de vier Leidse meisjes hun eigen race lopen, maar zij bleken daar voor over de nodige capaciteiten te be schikken. Wel kwam het Haagse Shot op het laatste stuk geducht opzetten en volgde er een spannend nek aan nek duel, doch de laatste ruk waarmee Elly v. Montfoort zich door de finish wierp, gebeurde net een fractie eerder. Hoe gering het verschil was, bleek wel uit het feit dat de jury eenzelfde tyd voor beide ploegen afdrukte. En vier Sportiefmeisjes dansten een spor tieve vreugdedans... Nederlands kam pioen! Bijzondere tijden zijn er op deze kampioenschappen niet gemaakt: de straffe wind en de .klevende" baan drukten de prestaties, terwijl de wis sel tech nik bij het merendeel van de ploegen bar en bar slecht was. Het regende verkeerde wissels en al leen voor de finale 4 X 100 meter he ren werden reeds vier ploegen uitge schakeld: AV '23, V en L I en n en Holland waren de slachtoffers. Ont daan van haar voornaamste concur renten was het toen voor AAC hele maal een rustige wandeling om in dit nummer de titel te behalen. Datzelfde slechte wisselen heeft ock voor een paar kleine at-hletiekdrama's gezorgd Op de relais dames nam Fan ny Blankers-Koen voor haar club, Sa gitta, de 200 meter voor haar rekening en zij veroverde zó'n grote voorspronz, dat verliezen bijna onmogelijk was. Bij •het laatste wisselpunt lag Sagitta dan ook nog onbedreigd aan kop en zou dik gewonnen hebbenals het stok je in de handen van de laatste loop ster gelegd was inplaats van op de grond. De dames van Victoria, die op dat moment enkele meters achter la gen, schrokken blijkbaar zó van deze met zijn gebruikelijk lachje, haalde hij man voor man in en de wanhopig vechtende Van Gogh voelde elke me ter het noodlot naderen. Bij het lui den van de bel was het ook met hem gebeurd. Slijkhuis zette door, draaide nog een lustig sprintje, en nam op die laatste 400 meter nog ongeveer 150 m voorsprong op Haarlem. Rest ons te vermelden, dat de wedstrijden door Holland cp uitstekende wijze georgani seerd waren. De uitslagen luiden: Heren, 4 X 100 m 1. AAC (A'dam) Jo Zwaan 44.2; 2. DOS 'R'dam) 45.1; 3. Celebes 'Den Haag) 45.8 sec.; 4 X 400 m; AAC (A'dam) 3 min. 27.5 sec.; 2. V. en L. (Den Haag) 3.32.4; 3. AV '23 (A'dam) 3.36.3; 4 X 1500 m: AAC (A'dam) 17 min. 8 sec.; 2. Haarlem 17.17.2; 3 DOS (R'dam) 17.34.8; 10 X 100 m: AAC (A'dam) 1 min. 51,6 sec.; 2. A.V. '23 (A'dam) 1.52-.6; 3. V. en L. 'Den Haag) 1.55.9. Dames: 4 X 100 m: 1. Celebes (Den Haag) 51 sec.; 2. Sagitta (A'dam) 51.5; 3 Victoria (R'dam) 52.6; Relais: 1. Celebes 'Den Haag) 58.2 sec.; 2. Pal- thena (R'dam) 60.2; 3. Vitesse (Leeu warden) 60.3; 10 x 100 m: 1. Celebes (Den Haag) 3 min. 11.4 sec.; 2. Shot (Den Haag) 2.18.6; 3. Gita (Haarlem) 2.20.2. Jongens. 4 x 100 m: 1. Trekvogels (Den Haag) 45.6 sec.; 2. Shot (Den Haag) 46.3; 3. Bataven (Lelden) 47.3; 4 x 300 m: 1. Shot (Den Haag) 2 m. 39 8 sec.; 2. Holland (Leiden) 2.41; 3. AAC A'dam) 2.43 1. Meisjes, 4 X 80 m: 1. Sportief (Lei den) 42.3 sec.; 2. Shot (Den Haag) 42.3, 3. Gita (Haarlem) 42.8. Herman v. Leeuwenbeker: 1. AAC (A'dam) 24 p; 2. Haarlem 12 p.; 3. AV '23 9 p.; ld. DOS 9 p.; id. V. en L. 9p. Twintig jaren Z.L.C. Ter ere van het vierde lustrum van ZLC, een bescheiden vereniging uit de le klasse van de Leidse Voetbal;*' bond, speelden Zaterdagmiddag op het NBLO-tcrrein de practisch volledige eerste elftallen van EDO uit Haarlem en het Maastrichtse MVV een vriend schappelijke wedstrijd om een door de jubilerende verenigin guitgeloofde wis selbeker Tenminste, vriendschappelijk begon het. De snelle Haarlemmers hadden aan vankelijk weinig moeite met MVV en door rechtsbuiten Spek en middenvoor Baks was het spoedig 20. Maar die twee doelounten gingen ernstig aan het /oetbalgeweten van de Maastrichtenaren knagen. Ten slotte kan je in de vreem de je reputatie maar niet zó te grabbe len gooien. Zij begonnen dan ook (ge lukkig) meer interesse te tonen en be ter te spelen., maar of het nu kwam dat de heren na de ontmoetingen in de af gelopen kampioenscompetitie nog een appeltje met elkaar te schillen hadden óf dat wij, Leidenaars, dit eerste klasse spel niet gewend zijnwij weten het niet. Wat de 5000 kljklustigen wèl met verbazing constateerden, was dat A >eide elftallen zich hoe langer hoe feller plotseling ontstane kans, dat zij bij het in de strijd gingen werpen en dat de wisselen in de^ knoop raakten en ten Leidse scheidsrechter v. d. Klugt tal van malen tot milder spel moest manen en zelfs waarschuwingen ging uitdelen. En toen na de rust MVV door een uit stekende kopbal van linksbuiten Ver- donschot en een hard schot van links- val kwamen. Celebes woneen ge lukkige zege, maar op de 10 X 100 en de 4 x 100 was de Haagse overwin ning wel overtuigend. Zelfs Fanny In een gezellige wedstrijd, waarin echter zeer sporadisch van goed voetbal te genieten viel, won A.S.C. met 31 van Rljnsburgse Boys. L.F.C. benutte haar laatste vrije dag met het spelen van een oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart uit Wassenaar. Onze stadgenoten wonnen verdiend met 32. Het personeel van de Leidse Wol spinnerij organiseerde Zaterdag een vis wedstrijd ln de Vliet by allemansgeest. De vangst was zeer slecht, er waren maar 4 vissers die succes hadden t.w. C. Stlkkelo- HENGELSPORT. Visvereniging „De Rietvoorn" orga niseerde een wedstrijd in de Warmonder Lee. Na 2 maal l\'i uur vissen was de uitslag le prijs G. de Boer met wisseltak; 2e prijs J. v. Veen met wisselbeker grootste bliek; 3e prijs G. Blok; 4e prijs J. v. Went; 5e prijs H. Scfniip aan Boord; 6e prijs N. Biok met Wisselbeker grootste voorn en medaille en extra prijs; 7e loocto uic iinuucu Vvu ui a no rum (le pr. en wisselbeker), H. Pet (2e PrUs H. Tegelaar Sr.; 8e prys A. van pr.), J. Bllkman 'jA n- T prys). ciuc&ci i, xi. rei. i«e 1u - O -- pr.) en M. Pet (4e f Eigen; 9e prys J. Smit; 10e prijs B. I Eradus. VIER COMMUNISTEN NIET IN NIEUWE KERK. Als gevolg van omstandigheden. Vijf leden der Staten-Generaal maak ten de zitting ni de Nieuwe Kerk nier mede. Hieronder zijn vier communisti sche leden. De heer De Groot was met vacantie, de heer Wagenaar hield we gens gezondheidsredenen buiten verblijf de heer Stokvis vertoefde buitenslands in verband met een Internationaal Ju ristencongres en ook de heer Hermans was in het buitenland. Er is geen sprake van een demonstra tie, doch de afwezigheid van deze heren was louter het gevolg van omstandig heden, aldus het bestuur der CP.N. ONGELUK BIJ KUNSTMESTFABRIEK Eén dode. Zondagmiddag is by de eerste Nederl. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen een ernstig ongeluk gebeurd. De portier hoorde plotseling een hevige slag uit de richting van de pyrietloods, waar twee fabrieksarbeiders, de 36-j. D. J. Streun- ding uit Schiedam en de 32-J. D. Verkuyl uit Rotterdam, bezig waren met het ver werken van pyriet. Op onverklaarbare wijze is het pyriet aan het schuiven ge gaan, waardoor de arbeider Verkuyl ge heel werd bedolven, terwijl Streunding half onder het pyriet was terecht geko men. Met behulp van enige arbeiders was Streunding spoedig, hoewel ver wond, bevrijd. Verkuyl werd later leven loos onder het pyriet vandaan gehaald. 99 Wie kan op de duur de drang om de „lichtjes in Amsterdam" te gaan zien, weerstaan? Zelfs de meest gezapige burger, die gezworen had, liever z'n rust in huis te zoeken, dan zich te la ten opslokken door de sliertige mensenmassa's op Dam óf in Kal- verstraat, ontkomt niet aan 't ge voel, iets voor 't leven te zullen missen, wanneer tenminste niet eenmaal de stampvolle trein hem meegezogen heeft naar de „stad der twee Koninginnen". En zó gebeurde 't, dat- drie ver slaggevers van Uw lijfblad zich met een plotselinge ruk uit hun fauteuils verhieven, elkaar diep in de ogen keken en tot het ferme besluit kwamen: „Nu of nooit, we móéten naar Amsterdam". Zij verenigden zich, onder de naam van „De drie musketiers", omdat %zij de heldhaftigheid ran dit plechtig ogenblik onderkenden en bewondering voor -Alexandre Dumas hen uit de ogen gloeide. Amsterdam heeft in z'n gewone doen al iets, van wat het leven interessant maakt. Hoeveel te meer dus in een feestelijke tijd! Nóg sterker dan anders geurt 't er naar de échte „grote stad", er is de sfeer van het „vreemde avontuur", er ls de vaart, de spanning en de pulserende klop van het moderne, brandende leven. Als drie musketiers de stad, ge- hamast tegen opduikende geva ren, betreden in een juichende Oranjeweek, neemt Alles in hun strijdvaardig gemoed de intensief ste vormen aan. In hun oog groeien de afmetin gen van statig oprijzende lichtzui- len op de Dam tot in 't fantasti sche, de Kroon uitBriels' Stadion- spel is gans vervuld van een voor name, plechtige en zegenrijke sym boliek en het schone Paeis op de Dam, waarin op dit ogenblik een nieuwe jonge Koningin uitrust van haar triomfale zegetochten door stormachtig-jubelend Amsterdam, is als een geheimzinnig sprookjes kasteel uit vervlogen tijden De musketiers laten zich verder meenemen naar het Rembrandt- plein, waar duizenden en duizen den zich verdringen, terwijl toch de cafés, slijterijen en andere min óf meer aanzieniyke Horcca-be- drijven reeds andere massa's op geslokt hebben: naar lafenis zoe kenden. na urenlang slenteren door straten en langs grachten. Wét wonder, dat verlokkende op schriften als „De grote slok" of „Wafelengrot" zelfs onvermoeide musketiers tot een dronk of hap verleiden, om zich te herstellen van de ondermijnende invloeden op lichaam en geest tijdens hun eindeloze tocht door afgestampt Amsterdam? Zy zyn 't, in dit ogenblik van algehele uitputting, hartelijk eens met de stimulerende spreuk aan de wand: „Beter ghedroncken en bedorven Dan nyet gedroncken en tóch ghestorven" en brengen hun heildronk uit op de beide Koninginnen, wier feest zij in gepaste bescheidenheid mee vieren En voort gaat 't, na dit „Chee rio" en deze zielversterkende op wekking naar de feëeriek verlich te bruggen over de Amstel, de schitterende guirlandes langs Kei zers- en Herengracht, waarin honderden volgepropte bootjes hun weg zoeken en de glanzende ver rukking der stralende oude gevel tjes aan het Spui, getuigend de magische bekoring der oude geveltjes aan heet Spui, getuigend van de magische bekoring der his torische dagen in het gedenk waardige jaar 1948. Drie musketiers, die de moed bezitten zich te wagen tussen ein deloze mensenhorden inplaats van zich rustig „bij-honk" te houden, zien énderen, nóg moediger dan zij 't Zijn degenslikkers en vuurvre ters. acrobaten en athleten, die ervoor zorgen, dat zy binnenkort ln Lieftinck's inkomstenbelasting zullen aangeslagen worden. Daar is er één, die de spanning van deze dagen ten top voert, door met .handen en tanden" een span ning van 250 K G. te overwinnen, wanneer hy trillende, yzeren veren uiteenrukt. Hij ls een kolossaal en machtig mens, met een rode nek als een stier, met geweldige en blinkend- witte tanden, die Pepsodent of Medinos voor reclameplaten ge bruiken kunnen, met biceps als van een kogelstoter- of gewicht heffen-kampioen. kortom een mens die zelfs musketiers niet graag in „donker Amsterdam" zouden ont moeten. Maar in „lichtend Amsterdam" doet hij geen muis kwaad, want hy moet het door de enorme kracht zyner spieren verbaasd pu bliek te vriend houden. Er is niemand, die zich graag met hem zou willen meten en zelfs de musketiers putten nog uit hun danig geslonken vestzakjes een dubbeltje op uit dankbaarheid voor zyn schoon vertoon, maar ook uit angst dat 't anders tóch op vech ten aan zou kunnen komen En zo vallen de drie dappere be zoekers van Jubelend Amsterdam van de ene attractie in de andere: aapjes met glinsterende kraaloog jes klauteren over hun nek, zij zien schuwe vossen achter medo- genloos traliewerk, zy ruiken de penetrante lucht van bommen in 't zuur. vermengd met die van oliebol en poffer. Zij zijgen tot slot opnieuw uit geput neer ln een domein, waarin zy zich by zonder en verwonderlijk thuis gevoelen, want het draagt 't opschrift „De drie musketiers" en het bier en de knakworst smaken er beter dan wéér ook! Tot slot was daar „Alladin met zyn wonderlamp", die de drie mus ketiers bevrydde van die éne angst die hen ondanks alles in 't diepst van hun gemoed gekweld had, na melijk zich met het commuin en overbelast vervoermiddel der Ne derlandse Spoorwegen wederom huiswaarts te moeten spoeden en die door het even strijken langs zijn lamp. hen rechtstreeks terug voerde naar hun respectievelijke praalbedden, waar zy meteen in sluimerden in een roes vol Oranje lichtjes. FANTASIO. binnen Ravesteyn geiyk had weten te maken, ja, toen bleek overduideiyk, dat noch Van Bun c.s., die af en toe ook wel eens met z'n hand uit zyn broek zak voetbalde, noch de club uit de Spaarnestad voor een kleinigheid uit de wee gingen. Zéér stevig werd er om de winnende goal gestreden, welke ten slotte door Nicolai van MVV gemaakt werd, PAARDENSPORT. NED. ÉQUIPE WON „PRIX DES NATIONS" TE ROTTERDAM. Op de laatste dag van het vierdaagse internationale concours hippique in de Rotterdamse manege heelt de Neder landse equipe in de landenwedstrljd om de ,.Prix des Nations" de zege weg gedragen, terwyi ritmeester J. J. Grup- pelaar op „Random Harvest" als de best geplaatste ruiter (in totaal 8 fou ten) op de zilveren beker „Sterk door Stryd", uitgeloofd door het comité van de jubileumfeesten beslag legde. De uitslagen luiden: Nederland 44 punten. Samenstelling équipe: ritmeester J. J. Gruppelaar op ..Random Harvest", J. Ryks Jzn. op „Romanichel", P. G. Vos (Valkens- v/aard) op „Franklin D", E. van Loop op „Michou"; 2. België 72 1/4 punt; 3. Engelse équipe 95 punten; 4. Turkse equipe. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wedvlucht op Zondag 22 Augustus met Jonge duiven vanaf Quivrain, afstand 202 K.M. In concours waren 786 vogels, welke om 9 uur in vryheld werden ge steld met Z.W. wind. De eerste vogel werd geconstateerd te 11.38.26 uur met een snelheid van 1275.64 M. per minuut, de laatste prys- winnende duif te 11.56.36 uur (snelheid 1146.60). De totaal-uitslag werd: D. Uythoven 1, 56, 101; P. v. d. Leek 2, 39, 49; P. Griensveen 3; H, E. Chris- tiaanse 4, 37, 148, 153; H. Moenen 5, 95; B. Arends 6, 67, 83; M. v. d. Wete ring 7; W. Siera 8, 16; F. Hofman 9, 24, 40, 72, 73; J. Devilee 10, 20, 27; J. J. Smitll, 69; K. Stikkelorum 12, 107; H. de Haas 13, 79; J. Siera 14, 60; J. van Dort 15, 71, 96, 122, 150; A. v. d. Blom 17, 137; N. Waasdorp 18, 21. 78, 99, 131, 132, 136,145; R. P. de Graaf 19, 34, 89; 92, 97, 146; J. Minke 22, 102; J. Degen 23, 91; H. van Alphen Jr. 25; W. Nag- tegaal 26, 47; P. Vogelenzang 28, 48, 50, 66; W. Vylbrief 29, 53; C. van Dyk 30. 68, 125; P. van Dyk 31, 55, 123, 144; H. van Wyk 32; P. Gysman 33, 93, 142; B. Geen jaar 35; T. Platteel 36; J. van Duuren 38. 104, 128; J. Vliegenthart 41; J. Siera 42, 51, 120; P. Kramp 43, 63, 75 105, 108, 112; J. Slerat 44, 62; J. Sin- teur 45; J. Fasel 46; W. v. d. Arend 52; Chr. v. d. Pluym 53; J. Vogelenzang 54, 154; J. Pracht 57, 134, 140; G. A. v. d. Reyden 59, 76; H. Wallaart 61, 82; P. Pet 64; P. v. d. Berg 65; P. de Klerk 70, 121; J. de Hollander 74, 86, 109; J. Nievaart 77; M. Jongeleen 80, 90, 111; A. Polak 81; J. van Alphen 84; HSBterk 85; J. Schipper 87, 113; W. Jonk 88; H. van Alphen 94; J. S. A. Bailey 98, 149; H. v. d. Luit 100, 124, 147; A. Siera 103; D. Mosseveld 106; F. N. Bink 110, 157; C. Velthuyzen 114; J. Ultendyk 115, 152, 156. Gebrs. de Groot 116; F. Mieremet 117, 135; J. v. d. Burg 118; G. A. van Albada 119, 126, 130; P. van Leeuwen 127; A. van Velzen 129; J. Ca ve 133; A. van Dyk 138; J. van Steen bergen 139; A. van Wecren 141; J. van Alphen 143; A. van Noord 151; P. On derwater 155. ,,De Zwaluw" (Voorschoten) Wed vlucht vanaf St. Kath. Waver, Afstand 117.93 k.m. De duiven werden om 7 uur in vryheid gesteld met Noordenwind. De prijzen werden als volgt behaald: F. Hendriks 1, 4, 12. 28; P. P. v. d. Assem 2. 3, 5, 8, 14, 16, 18. 22. 25, 27, 29, 30, 31, 32; A. van Rooijen 6. 10, 11, 19. 23. 24. 26, 33, 35, 38, 39; V. L. Pierlot 7, 37: K. I. Waasdorp 9, 37; A. Haastrecht 13; G. van Herpen 15; W. Alblas 17; H. H. J. van Klaveren 20; G. J. Zwaan 21, 34. De eerste duif werd geconstateerd om 9 uur 21 min. en 44 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 833,78 M. per minuut. De laatste pryswlnnende duif werd geconstateerd om 9 uur 43 min, en 56 sec. „De Luchtbode" te Boskoop hield een wedvlucht vanaf Quievraln, afst. 198 K.M. De vogels werden gelost om 9 uur bij N.O. wind. Aankomst le duif 13.38.30, laatste duif 16.44.40. Uitslag: I, 6. 9 H. van der Willik; 2, 5. 7 G. Lamoree; 3, 10, 12 W. Koster; 4 M. van Vliet; 8 J. Degenkamp; 11 A. Sytzema; 13 W. van der Jagt. In concours waren 58 duiven. Wedvlucht vanaf St. Kath, Waver. De vogels werden gelost om 7 uur by N.O. wind. Aankomst le duif 9.19.55; laaiste auif 9.42.57. Uitslag: 1. 4 9 N. van Buren; 2 J. Kraan: 3 C. F. Middelkoop; 5, 7, 13, 16 A. Sytzema; 6. 10 M. van Vliet; 8 W. van der Jagt; 11, 14 J Degenkamp: 12, 15 M. van der Willik: 17 G. Lamoree: 18, 19, o0. 21 J. Hooeerdyk In concours 81 duiven. Kampioenen jonge duiven ayn: 1. H. van der Willik: 2. G. Lamoree 3. M von

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 7