km Kwartet in een flat Toch een regering Schuman in Frankrijk Russen nemen 46 Westelijke politiemannen gevangen Ontsp annj ng em Financiële achterstand op haringseizoen 1947 ingelopen Berlijn's stadhuis weer bestormd DE KROON OP FOTOWERK Ufk llifflr Jllll roföl- ciné on Wolfslag A EN HET GOUDVELD Radio-programma DINSDAG 7 SEPTEMBER afgrond-politiek Whnneer de voortekenen niet bedrie ten, schijnt het oorlogsgerucht, dat door pessimisten levendig werd gehouden, voorlopig van de baan zijn. De besprekingen te Moskou, waarover nog altijd geen communiqué is verstrekt, hebben reeds tot resultaat gehad, dat de Berlljnse „commandatura", die door het vertrek der Russen was opgeheven, is herleefd. De vier militaire gouverneurs in Duitsland hebben de relaties hervat. Maar wederom geschiedt alles in ge heimzinnigheid, hoewel vast staat, dat het enerzijds gaat om voor Berlijn in te voeren één munt-eenheld, nl. de Ooste lijke Mark. anderzijds om to geraken tot opheffing der blokkade. Wederom heeft dit alles plaats in de zelfde geheimzinnigheid, die ook de onderhandelingen te Moskou aangaf. Eerst wanneer werkelilk resultaten zijn bereikt, schijnt men van plan om het gordijn te „halen". Zo is weder inge voerd die ..geheime diplomatie", waar tegen zo vaak en zo fel is gescholden. Edoch, deze ouderwetse methode schijnt succes op te leveren en daarom is het toch begonnen, nietwaar? Het oude schijnt nog niet zo verkeerd te zijn geweest. Het is alleen maar jammer, dat eerst na zoveel leergeld dit wordt inge zien. Hoeevele conferenties zijn dood gelo pen op de 5-g openbaarheid, die feitelijk neerkomt op het vergiftigen der at mosfeer tijdens de besprekingen door middel van propaganda als anderzins! Besprekingen van een zo belangrijke importantie als thans weer aan de orde zijn, moeten zonder pressie gevoerd kunnen worden en alleen geheimhou ding schijnt daartoe het middel te zijn. Misschien te betreuren, maar waar! Wanneer beslissingen zijn gevallen, moeten deze echter volledig aan de publiciteit worden overgeleverd. Voor geheime afspraken en geheime verdra gen mag onze tijd zich niet meer lenen. Open en bloot moet geoordeeld kunnen worden over hetgeen zich afspeelt, doch Invloeden van buiten tijdens de bespre kingen dienen geweerd als een kwaad van niet genoeg te schatten betekenis. Zoals gezegd, bedriegen de voorteke- kenen niet, dan schijnt een regeling op komst, die althans het gevaar van een botsing voorlopig van de baan schuift. De eerste hindernis zal waarschijnlijk worden genomen. Maar dan komen er nog zovele andere, waarvoor de oplos sing nog in geen velden of wegen is te Eien. Hoe b.v. terug te keren naar de Duitse eenheid? Juist, terwijl de vorming van een West-Duitsland met de grootste ernst wordt nagestreefd en bovendien in versneld tempo. Hoe met de herstel betalingen. waaraan de Sovjets en fei telijk ook Frankrijk vasthouden, terwijl Engeland en de V. St geneigd zijn om deze geduch tte willen verlagen, geleerd uit het verloop van zaken na de eerste wereldoorlog. WaaVain vastzit de kwestie van de ontmanteling van fabrieken, waarover vooral in Duitsland zoveel rumoer ls. Op zichzelf al zeer begrijpelijk Gevaarlijke aspecten begint het poli tieke verloop in Frankrijk te vertonen. Het schijnt, dat het Franse volk als het ware de ondergang wil! Niemand zal ontkennen, dat de situatie in Frankrijk zeer, zeer ernstig is en dat slechts de grootste samenwerking van alle Fran sen van goeden wille in staat zal zijn, de ramp die dreigt, af te wenden. En wat ziet men? Verdeeldheid en nog eens verdeeldheid, waardoor de econo mische ineenstorting al nader en nader komt. Het partij-belang overheerst vol slagen het landsbelang. En dan nog het partij-belang in de meest enge en be nepen betekenis. Speciaal de socialisten kunnen zich niet opwerken tot een politiek van de daad. Deze zal offers vragen, grote of fers, doch de socialisten deinzen terug om deze te aanvaarden, blijkbaar be vreesd voor de communistische propa- ganda-actie. Het kablnet-Schuman werd door de socialisten getorpedeerd. I Om niets. Het kabinet van Marie dat volgde, onderging na een maand het zelfde lot. Hoewel de socialisten, zij het met tegenzin, Reynaud en zijn program hadden aanvaard, krabbelden zij op het beslissende ogenblik terug, bang voor het verlies van prestige aan de communisten. Zelf geroepen tot de ver antwoordelijkheid Paul Ramadier werd Immers aangezocht een ministerie te vormen moesten zü vérstek laten gaan. Toen volgde Schuman. Wederom hetzelfde beeld. Zijn persoon werd in de Nationale Vergadering als-* premier aanvaardEdoch, de socialisten trokken wederom aan de benen. Gevolg: Schuman trok zich terug. Te elfder ure kwamen de socialisten v/eer terug op hun besluit en slaagde Schuman toch nog. Voor hoe lang Zo lulden de Franse socialisten als het ware de doodsklok over de „derdemacht", die communisten en Gaullisten uit het regeringskastecl hield. En zo banen de Franse so cialisten de weg voor de kracht meeting tussen communisten en Gaul listen, waarbij zij zich zelf ln commu nistisch vaarwater manoeuvreren, maar als onbetekenende bijwagen, die geen Invloed meer zal hebben op het verloop van zaken Voor Frankrijk breken zeer benauwde ogenblikken aan. Want het staat vast, dat de communisten de macht van de door hen beheerste vakverenigingen volledig zullen inzetten om het staats gezag aan zich te trekken. Met gevolg van stakingen en nog eens stakingen. Wellicht gepaard aan barricade-ver- zet. Dat een economisch aan de af grond staand volk daardoor dreigt on der te gaan, spreekt voor zich zelf. De Gaulle schijnt gereed om de be slissende strijd te aanvaarden. Vermoe delijk zal hij uiteindelijk winnen. Ten koste van het dood-bloedend Frank rijk.... DE HONGAARSE SCHOLEN WEER OPEN. Gisteren had in Hongarije de herope ning der scholen plaats. Ondanks het verbod, door kardinaal-primaat Minds- zenty aan de geestelijken opgelegd, in de genationaliseerde scholen te onderwij zen heeft zich, naar uit offiële bron wordt gemeld, geen enkele moeilijkheid voorgedaan, om voor de vrijgekomen plaatsen titularissen te vinden. Meer dan Jrieduizend personen, die in het bezit zijn van een onderwljzersdiploma hebben een betrekking ln het onderwijs aange vraagd. 1.500 zijn aangenomen, aan de andere kant zijn 1.500 leraars en onder wijzers, die ln de lycea of de scholen overbodig schenen, verplaatst, volgens een plan tot rationalisering van het onderwijs. a Kardinaal-primaat Mindszenthy heeft in de katholieke kerken van Hongarije een aan de ouders der leerlingen gerich te herderlijke brief doen voorlezen. Hij herinnert er aan dat het, voor de eerste maal sedert duizend jaar. niet meer ka tholieke meesters zullen zijn. die bij de kinderen zullen zijn in de genationali seerde scholen Daarna legt hij uit, waarom het aanbod der regering om in de staatsscholen de priesters en geeste lijken aan te houden die daarin onder wijs gaven, is afgewezen. Het onderwijs- zal niet neutraal ziln maar doordrongen van Marxisme-Leninisme". Tot besluit nodigt de herderlijke brief de ouders dringend uit bil hun kinderen de plaats van de geestelijken in te ne men door hun de christelijke moraal te leren. Hij dringt er eveneens op aan hen niet toe te staan zich aan te slui ten bij „anti-christelijke en anti-Hon gaarse verenigingen", maar hen integen deel te doen inschrijven bij de katholieke ieuederoeperingen die opgericht zijn of worden. Ondanks minder vangsten (Van onze deskundige medewerker). De resultaten der trawl<visserij waren de laatste weken niet best. Er werd over het algemeen weinig gevangen cn het weer werkte ook tegen. Het gros van de trawlschepen neemt thans deel aan de haringtrekn-etvisserü, zodat de aanvoeren ver beneden de dagelijkse behoefte bleven. De prijzen waren voor de meeste soorten 'maximum met uit zondering van de kleine schol en de schar, welke sterk fluctueerden. De tongen deden tot de f. 4.per kilo gram en de tarbot f. 3. Met de haringtreknetvisserij gaat het nog steeds redelijk. De kleinere krach ten moesten nog wel eens een dag overgeven vanwege het weer, doch de grote boten brachten flinke partijep binnen. De prijzen voor de verse ha ring fluctueren van de f. 10,— tot de f. 15.per kist. De kleine haring liep tot de f. 6,per kist toe. Er worden geregeld aanzienlijke hoeveelheden voor export uit de markt genomen. Met de haringdrijfnetvisserij gaat 't de laatste dagen beduidend beter. Er zijn flinke schoten uitgegaan en meer dere loggers kwamen tonnen te kort. De haring valt over het algemeen nog al grof en bestaat voornamelijk uit volle. Tot 27 Aug. j.l. werden er in to taal 216.000 kantjes zoute haring aan gevoerd. De resultaten over de maand Juli waren zeer eunstig. Er werden goed 22.000 kantjes zoute haring aangevoerd dan in Juli 1947, waar van 20.000 kantjes maatjes cn 2.000 ka. pekel- en steurharing. De op brengst over Juli '48 bedroeg 4.800.000 gulden tegen 2.700.000 gld. over Juli 1947. De financiële achterstand ten j Vergadering in Westelijke sector Terwijl de vier militaire gouverneurs van Berlijn nog steeds geregeld verga deren, is het in de Duitse hoofdstad weer tot een grote verscherping van de toestand gekomen. Een uur voordat de Berlijnse ge meenteraad gistermorgen zou bijeen komen, verzamelden zich enkele hon derden communistische demonstran ten voor het Berlijnse raadhuis, in weerwil van een bekendmaking van de Duitse politie in de sovjet-secior, dat „voorzorgsmaalregelen" zouden worden genomen, ten einde een rus tige zitting van de gemeenteraad te garanderen. Sprekers klommen op vrachtauto's en spoorden de demonstranten, die rode vlaggen en banieren droegen aan, zich niet te laten weerhouden om het Raadhuis binnen te gaan. De demon stranten bestormden daarop het ge meentehuis, verdrongen de Duitse politie, forceerden de hoofdingang en zwermden het gebouw binnen, 10 mi nuten voordat de gemeenteraad zou vergaderen. Slechts enkele gemeenteraadsleden hadden hun plaatsen aan de conferen tietafel ingenomen, toen 500 schreeu wende demonstranten de vergaderzaal binnendrongen. Intussen forceerden honderden andere demonstranten de achterdeur van het gemeentehuls en zwermden ook het ge bouw binnen. Een correspondent, die een ooggetuigeverslag naar zijn bureau doorbelde, werd weggesleept. De tele foon werd van de muur gerukt. Ook 3 andere journalisten werden gemoles teerd. De demonstranten ln de vergaderzaal werden wat rustiger toen iemand uit de perstribune hen toesorak en een beroep op hen deed de zaal te verlaten, zodat- de gemeenteraad hun aanwezigheid niet zou kunnen aanvoeren als een ex- meer cuus om opnieuw de zitting te verdaeen Later verlieten de demonstranten het gebouw onder het, zingen van de .in ternationale". nadat de leider Karl Litke hen ongeroepen had pressie op de gemeente-autoriteiten te blijven oefe- opzichte van 1947 werd hierdoor in gehaald. Niettegenstaande de goede resultaten over Juli werden er dit jaar tot einde Juli 43.000 kan tjes maatjes minder aangevoerd dan in 1947. Op het gebied van de handel gaat er nog weinig om. De verhandelingen over de Stichting, welke ook over vorig jaar zulke goede resultaten heeft af geworpen, zijn nog steeds niet geëin digd. De handel is, dientengevolge wat terughoudend om, wat de volle en steurharing betreft, voorraad te vor men. De kleine maatjes doen van de f. 47,tot de f. 51,—. De volle en de steurharing werden grotendeels door de rederij opgehouden. Ingezonden Mededeling dit merk: eylenbee BREESTRfifiT 79 LEI DE D'TEL 21851 ..Millinenen stemmen" moesten riizen om de stad een bestuur af te dwingen", welke een „volksooHfriek" volgde. Daar geruchten d«* ronde deden, dat arbeiders uit bedrijven in de Waste- ijjlrp sectoren" te F^rliin. naar het stad huis t.roVken. beeft de nolitienrefeet Markgraff (die door de fJoviot-ontoritel- ten ls aangesteld) onmiddpiMIk twee straten, die 'n»r het Ftedhuis leiden, door d«* Tnan'f°stenten laten evacueren. Sterke nolitle-afdeUrt^en werden aan uiteinden dezer straten genlaofst ten einde er de toegang voor de manifestan te" t,e versperren. dp tegenmanitestatle. djp eistema- middag door de Duits® nlet-communis- t.jcrVie nartüen en de Tlgo (onafhonke- H1ke vakbopdorgariisatie^ zon worden op touw gezet, is echter afgeiaat nadat dr. Suhr. burgemeester van "Rerüin de ge meenteraadsleden verzocht had in de Britse sector bijeen te komen. Frledensburg. de wn. burgemeester, zeide niet de verantwoordeliikheid on zich te willen nemen voor een voorstel de gemeenteraad weer ln het Stadhuis biieen te roepen. HU had van de dienst doende politie-officier in de wt1k van bat Raadhuis van de politie in de Ooste lijke sector de garantie ontvangen, dat geen deelnemers aan demonstraties tot het gebouw toegelaten zouden worden. De politie was deze belofte niet nage komen. De verbindingsofficier in het gebouw had de suppoosten gehinderd, toen zij trachtten de menigte meester te wor den. Toen Friedensbure de soviet-ver- j bindingsofficier om hulp verzocht bad de orde te handhaven, had deze verbin- FEUILLETON door Elisabeth Margetson. vertaald uit het Engels. 9) Ik heb se speciaal voor vanavond besteld: duizenden kleine sterretjes om één grote nieuwe ster te begroeten, lachte hij. Je praat onzin. Maar het klinkt lief. X Gelukkig dat mevrouw het aardig vindt, bootste hij de plechtige, buiten lands aandoende stem van Charles na. Toen ze op de Cliff Road kwamen, liet hü de wagen een paar huizen voor de flat stoppen, en nam hij haar ln zijn armen. O Manny, liefje, mompelde hü. met z'n gezicht in haar blonde krullen je bent zo'n engel. Ik ben stapel op 1e, weet Je dat? Is het heus, vroeg ze en haar stem klonk enigszins verdrietig. Je weet het best. Er bestaat nie mand op de hele wereld zoals jij. Ik ben waanzinnig dol op je. Ze hield haar adem in. zich afvragend of dit het grote ogenblik zou worden, waarvan ze gedroomd had. Maar mj zei verder niets, begon haar alleen hartstochtelijk te kussen, en ze voelde zich wegzinken en haar hart bonzen. Na een poosje maakte ze zich uit zijn armen los, streek haar haren glad en ging rechtop zitten. Ik moet nu werkelijk naar huis gaan, Larry Ik weet. dat Ruth op blijft, tot ik thuis ben, dat doet ze altijd. Luister eens. rijd me maar niet tot vlak voor het huis. Ik wip er hier uit en loop die paar passen. Onzin, zei hi) bijna kortaf. Je grote zuster zou verbaasd opkijken, als je^op die manier thuis kwam. denk je "'Hij zette de motor aan. reed de paar meter tot aan de flat, hielp haar uit stappen en maakte de deur voor haar open. Wel-te-rusten, Larry, en hartelijk dank voor de prettige avond. Wel-te-rusten. Manny, mijn lieve kleine meisje, ik kom morgenavond na tuurlijk weer naar je luisteren. In de hall achter de vestibule ging het licht aan en hij ging snel terug naai de wagen en reed weg. Marianne sloot langzaam de deur aan de binnenkant De deur naar de hall cing open en tegen het licht stond de silhouet van Ruth. —O brom alsjeblieft riet o" me. Manny, weet je hce laat het is? Ruth, zei Marianne, die verder naar binnen kwam. Er is een wonder ge beurdiets zo fantastisch, dat ik nog niet kan geloven ,dat het werke lijk zo is. - Het is toch nietbegon Ruth, terwijl ze een hand naar haar keel bracht, en moeilijk haar woorden kon vinden, dat jijen Larry Larry heeft er lnderdkad iets mee te maken, Hü heeft het voor elkaar ge bracht. Ze zag niet de uitdrukking van opluchting op het gezicht van haar zus ter; daar was ze tè opgewonden voor. Kom mee in de zitkamer, wil je? Is er nog iets van warme melk of zo? Ik zal je alles precies vertellen. En terwijl ze op de leuning van een stoel met kleine slokjes een glas warme melk opdronk vertelde ze Ruth haar verhaal ln haastige, opgewonden be woordingen om het toch vooral bijzon der en fantastisch tq doen voorkomen. Ik begin dus morgenavond echt op te treden, Ruth, en Zaterdag breng ik 25 guineas mee naar huis. Stel je voor, 25 dierbare guineas. DRt zal ons toch geweldig helpen in ons huishouden! Ruth zat stil voor zich uit te staren en er was een bezorgde uitdrukking in haar ogen. O, lk weet wel. vervolgde Mari anne haastig. dat Je vindt, dat ik mün stem niet voor dergelijke dingen moet gebruiken. En lk weet. ook, dat je het prettiger zoudt vinden, als het niet uitgerekend hier in Kingsea was. Maar ten slotte gaat Ginette ook hier in de stad optreden als mannequin! En iedereen zal er vroeger of later toch wel achter komen, dat we er flnantieel beroerd voor staan. Larry vertelde me, dat hü er al geruchten over gehoord had. Dus dit doet niets meer ter zake. En het is absoluut nuttig voor me om te wennen aan het optreden in het openbaar, terwül lk daarmee nu boven dien nog een behoorlük centje binnen breng. Ruth, je vindt net toch goed. je zult het me toch niet verbieden? Nee, zei Ruth langzaam. Nee, lk denk niet. dat lk dat kan doen. Ik moet maar geloven, dat het allemaal in orde is. Alleen, Manny je bent nog zo jong! Ik vind het idee afschuwelük, dat je daar avond aan avond in een warm, rokerig restaurant zult staan zingen om geld te verdienen, terwül je in bed be hoorde te liggen. Maar ik kom onmiddellük thuis, zodra mün nummer afgelopen is, be loofde Marianne prompt Eerlük waar, ik meen het. En het restaurant ls helemaal niet warm en rokerig, het is air-conditioneel. En Harry Charters- ls ontzettend aardig. Ik kan hem wel vragen, of hij jou wil" opzoeken om er over te praten, als je dat prettig vindt. En ten slotte moet je ook bedenken, dat het alleen maar voor één week is. Ja, zei Ruth en ze zuchtte even, het is maar voor één ween. Maar wat volgt hierop? O, Larry kent managers in Lon den. Hü zal mij introducties geven en dan zal ik waarsdhünlü'k beter soort baantjes vinden, concerten en de BBC en dergelüke, weet Je. Dat zou Je toch niet erg vinden? Ik vind elgenlük maar één ding erg, lieve kind, en dat is, dat jü je zangstudie aan de muziekschool niet voort zult zetten. Je bent nog niet klaar om ln het openbaar op te treden, je stem is nog niet af. Maar laat lk ophouden, zei Ruth en haar stem klonk mat, ik voel me hopeloos egoïst en inhalig, ook al zie lk wel in, dat het beëindigen van mün studie voor ons allemaal uiteindelijk het beste resul taat zal opleveren. Maar ik wilde O, laten we niet verder praten. Man ny. ga naar bed Je ziet er moe uit. en ik ben zelf ook dood op. (Wordt vervolgd) dingsofficier, majoor Bognitsjef, ver klaard, dat de suppoosten de rust ver stoorden. De sociaal-democratische, christe- lük-democratlsche cn liberaal demo cratische fracties van de Berlijnse ge meenteraad zijn daarop inderdaad bij eengekomen in het studentenhuis in de Britse sector. Enkele honderden nieuwsgierigen stonden ln de straat. Alles bleef kalm. De gemeenteraadsleden kwamen zonder incidenten per auto aan. De Duitse po litie van dr Stumm (die door de Wester- sen wordt gesteund) had ordemaatrege len getroffen en oefende een strenge contróle uit. De leden van de socialisti sche eenheidspartij waren afwezig. „Deze vergadering zal geen wettige vergadering van de Berlijnse gemeente raad zün, doch een privé-vergadering van de vertegenwoordigers der Wes terse partü'en", zo zeide Litke. „Het zou zeer wel mogelük zün geweest een ge wone vergadering in het Raadhuis te houden," zo voegde hü er aan toe en een afgevaardigde van de Christelük- democratische arbeiderscommissie, die, zo meldt Reuter, op de hand van de Sovjet-unie is, verklaarde, dat de bij eenkomst „illegaal" was en verliet de vergadering. De voorzitter der vergadering, dr Suhr verklaarde, dat de poging om een bü- eenkomst in het gemeentehuis te hou den, „de laatste zou zijn onder de hui dige omstandigheden". ,JDe pro-Wester se partüen" hadden hem al vroeger verzocht een vergadering in een der Westelüke sectoren te beleggen, maar hij had dit tot nu toe niet willen doen. Er waren Amerikaanse, Britse en Fran se waarnemers tegenwoordig, geen waar nemers van de züde der Sovjet-unie. De leider der Berlünse liberaal-demo craten, Schwennicke, gaf te kennen, dat „verdere concessies aan het communisme fataal" zouden zün. Hij zei voorts, dat de „luchtbrug" voldoende voedsel voor Berlijn betekende, maar niet voldoende kolen. De vergadering besloot de gemeente raadsverkiezingen tot 14 November uit te stellen. (De aanvankelijk vastgestelde datum was 24 October). Met algemene stemmen is en motie aangenomen, waar bij „communistische inmenging" in de zaken van de gemeenteraad veroordeeld werd. Een andere motie keurde het nood-programma voor de winter, opge steld door het stadsbestuur, goed. Verder werd besloten aan de vier be- ^ettingsmogendheden te verzoeken de stedelijke autoriteiten met de volledige verantwoordelijkheid voor het stadsbe stuur te belasten en tevens te verzoeken drie sociaal-democraten, een liberaal democraat en een Christen-democraat als vertegenwoordigers toe te laten tot de West-Duitse parlementsraad. De Britse autoriteiten hebben Suhr gevraagd, mee te delen, of er verdere bijeenkomsten van ae gemeenteraad in de Britse sector geconvoceerd zouden worden Zulke bijeenkomsten konden steeds zonder voorafgaand verzoek plaats hebben, maar er diende kennis van te worden gegeven met het oog op het nemen van veiligheidsmaatrege len. Zesenveertig politiemannen uit de Westelijke sectoren, die bij de demon stratie voor en in het Berlijnse raad huis „hun toevlucht hadden gezocht" in het bureau der geallieerde verbin dingsofficieren, gevestigd in het Ber lijnse Raadhuis, zijn door politie van de Oostelijke sector gearresteerd cn. naar Reuter meldt, met de boeien aan weggevoerd. De politie van de Ooste lijke sector moest hiertoe een deur openbreken. 41). Gelukkig was de rqgen opge houden en Panda en de oude goudzoe ker werkten ijverig door zonder op of om te zien. „Er liggen al een paar mooie klompjes op de kant", zei Nick Nugget tevVeden. „als we nog even doorgaan, hebben we voor een paar jaartjes ge noeg". „Mooi zo", antwoordde Panda. „Ik heb er weer een". En hü gooide een zware goudklomp over zijn schouder achter zich op de kant. Büna tegelü- kertijd met Nick, die er ook eentje had opgevist. Dat de twee zware goudklom pen precies op de hoofden van Joris Goedbloed en Billy Bulk terechtkwa men, merkten zü eerst niet eens. Het fraaie tweetal was ongemerkt naderbü gekomen en maakte zich juist gereed om de twee goudzoekers onverwacht aan te vallen, toen zü plotseling door twee zware klonten getroffen werden en zonder: een kik te geven in elkaar zakten. „Alweer eentje", riep Panda. „Hoe veel hebben we nu al?" HÜ draaide zich om om de bult in ogenschouw te nemen en liet op hetzelfde ogenblik de klomp die hij vast had van verbazing büna uit zün handen vallen. „Nick. kük eens!" riep hü. „een paar oude vrienden van je". „Wel heb ik van mijn leven", mompelde de verbaasde Nick. „Knap gedaan, groentje, knap gedaan, al snap ik er dan ook niet veel van. En kük eens, wat moet die auto hier?" De 46 Westelüke politiemannen waren omgeven door een cordon van leden der Duitse politie uit de Sovjet-sector. Te voren hadden de Sovjet-autoriteiten verzocht de papleren van de geïsoleerde Westelüke politiemannen te mogen con troleren om na te gaan, of er „misda digers bü waren". De Amerikaanse auto riteiten stonden dit toe, maar deelden mede, dat zü legervrachtauto's zouden zenden om de 46 man op te pikken, wat ook het oordeel der politie in de Oostelijke sector mocht zijn. Een politie officier verklaarde daarop, dat de be trokkenen in elk geval ondervraagd zou den worden en verlangde verder, dat ieder, die een geallieerd uniform droeg, het Gemeentehuis zou verlaten. De Ame rikaanse verbindingsofficier majoor Da- visson weigerde. De Britse verbindings officier had van zijn superieuren op dracht te protesteren, maar desnoods aan het bevel gehoor te geven. De twee vrachtauto's, die de Ameri kanen hadden laten aanrukken, werden door de politie van de Oostelüke sector naar het Sovjet-hoofdkwartier gereden. De Duitse civiele beambten, die met de vrachtauto's waren meegekomen, wer den vastgehouden, maar de Amerikaanse soldaten, die de chauffeurs vergezelden, werden op vrije voeten gesteld. Een hoofdofficier van de Duitse poli tie ln de Sovjet-sector heeft verklaard, zo wordt nader bericht, dat hü met toestemming van de Sovjet-autoriteiten bevel had gegeven tot het openbreken van de deur, waarachter zich de 46 Westelüke politiemannen bevonden. De achter de deur gelegen kamer behoorde tot de suite, waar de Amerikaanse ver bindingsofficier zitting heeft. Naar Reuter verder meldt, heeft de politie uit de Oostelüke sector, na de 46 politiemannen der Westelijke sec toren, die in burger waren, weggevoerd te hebben, „Amerikaanse documenten onderzocht." De Franse verbindingsofficier ver klaart, dat „een Rus" hem had ver zocht het gebouw te verlaten, hetgeen hü geweigerd had. In het bureau hebben volgens Reuter twee Russen de Amerikaanse, Britse en Franse verbindingsofficieren er van be schuldigd .misdadigers te herbergen". De Britse verbindingsofficier protesteerde krachtig, zeggende, dat hü zo'n be schuldiging jegens de Westelüke geal lieerden niet kon toestaan. De Franse verbindingsofficier meende, dat „zü zich gedroegen »als de Nazi's, toen zij Frankrijk binnenvielen". Toen een politie-officier uit de Ooste lüke zone zich later bü majoor Davis- son (V.S.) meldde en vroeg, of er nog meer „Westelüke politlemisdadigers" in het gebouw verborgen waren, antwoord de deze. dat de andere kamers in zün afdeling al dagen lang gesloten waren en dat hü niet van zins was ze te ope nen. Daarop verzocht hü de politie officier zich te willen terugtrekken. Naderhand werd gemeld, dat politie uit de Oostelüke sector met duplicaat sleutels alle kamers in het Gemeente huis opende om na te gaan of zich daar nog leden van de Westelüke politie be vonden. Ruim voorzien van levensmiddelen zijn ^Engelse, Franse en Amerikaanse verbindingsofficieren hedennacht in het Berlijnse gemeentehuis gebleven om enkele politiemannen uit de Wes telijke séctoren, die aan de arrestatie door dc politie van de Oostelijke sec tor zijn ontkomen, te beschermen. Deze politiemannen bevinden zich ach ter gesloten deuren in het aan de V.S. toegewezen gedeelte van het Gemeente huis, terwijl de Sovjets voor het ge bouw een gewapende wacht hebben ge plaatst en voortdurend vier met tommv- gun gewapenden in een jeep laten pa trouilleren. De Amerikaanse verbin dingsofficier Davlsson heeft verklaard, dat hü in het Gemeentehuls zal blijven, totdat de Sovjets hun wachten hebben teruggetrokken. De Amerikaanse verbindingsofficier heeft verklaard, dat de V.S. zouden protesteren tegen de „door de Sovjet autoriteiten goedgekeurde handelin gen". Een proteest der regering werd niet uitgesloten geacht. Voor hoe lang? Waar de tüd begon te nijpen en een andere oplossing onmogelijk scheen, heeft de Franse president Auriol, Schu- man's neerlegging van zün opdracht 'n kabinet te vormen, niet aanvaard en zo heeft Schüman zijn pogingen voortge zet. Nu gaven de socialisten hun mede werking en Schuman is geslaagd! Het nieuwe kabinet bestaat uit 15 ministers: 4 radicalen, 4 socialisten, 6 leden van de MRP Schuman's partij) i 1 partijloze. Het vorige kabinet van de radicaal André Marle bestond uit 19 ministers (5 radicalen, 6 socialisten, 6 leden van de MRP en 2 onafhankelijken). Schuman ls behalve premier ook mi nister van Buitenlandse Zaken Andere functies in de nieuwe regering worden o.m. bekleed door: Jules Moch (socialist) - Binnenland se Zaken: Christian Pinaud (socialist) - finan ciën en Nationale Economie; Robert Lecourt (MRP) - Justitie; René Mayer (radicaal) - Defensie. Vice-premier en leider van de Fran se delegatie bij de V.N.: André Marie (radicaal-socialist) Het nieuwe kabinet ziet zich ge plaatst voor de volgende dringende vraagstukken 1). Een onmiddellijke verlaging van de kosten van levensonderhoud; 2). Het opleggen van nieuwe directe en indirecte belastingen, die 80 milli ard francs moeten opbrengen tegen het eind van het jaar ten einde de be groting in evenwicht te brengen; 3). Drastischebesnoeiing van de uitgaven voor het ambtenarenapparaat en het leger en opvoering van de ef- ficiëncy van de genationaliseerde in dustrieën. Het elfde Franse kabinet sinds de bevrijding heeft Zondagavond zün eer ste zitting gehouden. In een na de zit ting uitgegeven communiqué wordt ver klaard. dat werkers in loondienst met uitzondering van ambtenaren en land arbeiders, in de loop van de volgende week een bonus van 2.500 fr. zullen ont vangen Volgens waarnemers duidt dit er op. dat de regering van plan is, zon der dralen het loonprobleem aan te vatten. Het besluit, aldus Reuter, vormt een antwoord op de eis van alle vak verenigingen van één Augustus af maandelijks een bonus van 3.000 fr. be schikbaar te stellen, totdat de loon- kwestie door de regering geregeld was. De nieuwe regering is gevormd ter wijl door het gehele land stakingen van min of meer korte duur gehouden wer den. Te Roubaix staken thans nog 30.000 textiel-arbeiders en in Zuid- Frankrük hebben 90.000 münarbeiders het werk neergelegd. De communisten eisen in de „Hu- manité" de plaats „die hun rechtens toekomt". „Wü wensen een politiek van een unie van alle Fransen, die beslo ten zün het land te radden en zijn sou- vereiniteit te verzekeren", aldus het blad. VOOR WOENSDAG 8 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) KRO: 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: Rale da Costa, plano; 7.46: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtba ken; 9.30: Boyd Neels strijkorkest; 10.00: voor de kleuters; 10.15: Spaanse muziek; 10.40: voordracht; 10.50: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert. 11.40: Mannenzangvereniglng Apollo; 12.00: An gelus; 12.03: fluit en plano; 12.30: weer- overzicht; 12.33: Metropole-orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Metro- Kole-orkest; 13.45: uit de bijbel: 14.00: et gebed ln de muziek; 14.30: onder ons; 15 00: gevarieerd programma; 16.00: zie kenbezoek; 10.30: zlekenlof; 17.00: na schooled; 17.15: Franse zang; 17.30: wigwam; 17.45: overzeese kroniek; 18.00: Cantus Populorum; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strüdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: muzikale melange; 19.30: dit ls leven; 19.45: NlWlnklanken; 19.50: we deropbouw; 20.00: nieuws; 20.05: gala concert ln Concertgebouw te Amsterdam ln tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie en Koninklijke gasten, in pauze voordracht uit „Een voetreis naar Rome"; 22.45: avondgebed en liturgische kalen der; 23.00: nieuws; 23.1524.00: operet te-melodieën. Hilversum II (415 AL) AVRO: 7,00: nieuws: 7.15: gramofoonmuzlek; 7,50: dagopening: 8.00: nieuws; 8.15: aubade; 8.45 muziek van Schumann; 9.15: mor genwijding door ds R. v. d. Mast; 9.30: waterstanden: 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: zang; 10.50: voor de kleuters; 11.00: voor de Jeugd; 11.30: Engels concert; 12.00. zang en plano; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.40: G. van Krevelen, plano: 13.00: nieuws; 13.15: gramofoon- muzlek; 13.20: Queens Hall Light Or chestra; 13.50: Ural Kozakkenkoor; 14.00: met naald en 6Chaar; 14.30: radio matinee; 16.40: de schoolbel; 17.00: kin derkoor; 17.30: Skymastcrs; 18.00: nieuws, 18.15: Tom Erlch, plano; 18.35: Neder lands programma: 19.00: hoorspel „Het vrouwtje van Stavoren"; 20.00: nieuws; 20.05: galaconcert ln Concertgebouw te Amsterdam ln tegenwoordigheid, van de Koninklijke Familie en de Koninklijke gasten, in de pauze voordracht uit werk van Bertus Aafjes; 22.45: Cehudl Menu- hln, viool; 23.00: nieuws; 23.15: film krant: 23.45—24.00: orkest A. Kostelanetl,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6