KLOPVRIJE BENZINE Gebr. v. ULDEN De inhuldiging werd ook in de omgeving van Leiden feesielijk gevierd Laatste Berichten UIT DE RIJNSTREEK Het Leidsch Dagblad Leiden's eerste burger 25 jaar getrouwd Morgen gaan de bruidsdagen in. Hoewel het niet onze gewoonte is mel ding te maken van zilveren huwelijks jubilea, menen we toch een uitzonde ring te moeten maken voor het burge meesterlijk echtpaar, jhr en mevrouw F. H. van KinschotDorhout Mees, die morgen hun bruidsdagen ingaan, waar na zij op 25 September de dag zullen herdenken, dat zij 25 jaar geleden te Bloemendaal in de echt werden ver bonden. Temeer vinden wij daartoe aanleiding, waar zowel de burgemeester als zijn echtgenote zich gedurende de korte tijd van hun Leids verblijf door hun harte lijke belangstelling op velerlei gebied tal van vrienden hebben verworven, die het waarschijnlijk toch niet prettig zou den vinden, wanneer dezerzijds niet de aandacht op dit jubileum was gevestigd. De burgemeester, desgevraagd, opper de tegen de openbaarmaking van dit feit geen bezwaar, doch verzocht ons na drukkelijk er daarbij melding van te maken, dat hij het op hoge prijs zal stellen, wanneer het familiekarakter van deze feestdag bewaard kan blijven. Het zilveren echtpaar hoopt deze dag met hun vier zoons in intieme kring te vie ren en verzoekt dringend geen bloemen of geschenken te zenden. Des daags na de trouwdag. Zondag 26 September, zullen de heer en mevrouw Van Kinschot geen officiële receptie houden, doch wèl zullen zij voor de in tiemere relaties „thuis" zijn. In overeenstemming met het karakter van dit huiselijk feest willen wij ons be palen tot enkele bijzonderheden omtrent het geslacht der Van Kinschots, wier familiewapen wij hierbij reproduceren. DINSDAG 7 SEPTEMBER Stichting 19401945 vraagt belangstelling voor haar werk Het familiewapen der Van Kinschots. Het geslacht Van Kinschot is afkom stig Uit Turnhout (België), alwaar in de kerk nog een drieluik uit het begin der 16de eeuw, versierd met portretten der familie, is opgehangen. De naam, oor spronkelijk Van Schooten, schijnt in de 13de eeuw door een na zijn vaders dood geboren zoon, bijgenaamd „Kirt van Schooten", voor 't eerst als Van Kin(t)- schot(ene) gevoegd te zijn. In de 16e eeuw splitste het geslacht zich in tweeën: de oudste tak vestigde zich in Brussel en stierf uit in 1700 met Francois van Bunschot; de jongere tak kwam in 1584 te Delft, waarna het hopfd Mr Gaspar van Kinschot de betrekking bekleedde van Thesaurier-Generaal van Prins Maurits. Diens zoon, mr Nicolaas van Kinschot, was het eerste lid dier familie, dat 12 Juni 1602 te Lelden aan de Hogeschool promoveerde, gevolgd door vele anderen. In de 17de en 18de eeuw waren verschillende leden van het geslacht burgemeesters te 's-Graven- hago en Delft. OPENING U.L.O. AFD. LEID SE HOUTSCHOOL. Men zendt ons onderstaand verslag, waarvan de plaatsing in verband met de feestelijkheden enige dagen is ver traagd De officiële opening van de Ul.O - afdeling der Leldse Houtschool vond plaats in het gymnastieklokaal van de Chr. Kweekschool. Onder de aanwezi gen merkten wil op de heren J. Taze- laar, rijksinspecteur bij het L.O., H. A. Vriend, chef afd. onderwijs en vertegen woordiger van het Gem. bestuur; J. Voorbach. chef ond. geb. Gem. werken; dr Schilp, inspecteur v/h Chr. Nat., on derwijs. ds Swijnenburg, lid van de Herv. Raad voor Kerk en School; ds P. W. Spruyt. jeugdpredikant Ned. Herv. prd, te Lelden; ds Jac. Erlnga, Geref. Pred. te Oegstgeest: ds mr H. Schokking, voorz. van de Stichting „Oud Poelgeest": dr Van ArkeL dir. Chr. HBS; drs J. Janssen, bestuurslid Chr. Kweekschool; mr C. J Woudstra. voora. Geref. School Ver. te Leiden en hoofden van scholen. De voorz.. mr dr P. G-. Knibbe. stond een ogenblik stil bij de geschiedenis der school, om daarna de taak en de grote betekenis van het Chr. Onderwijs te be lichten. Spr. bracht dank aan de ver schillende instanties, die op zeer vlotte en soepele wijze hadden medegewerkt aan de tot st-andkoming dezer school. De Rijksinspecteur, alsmede de Gem. inspecteur waren van mening, dat deze school in een behoefte voorziet. Beiden hoopten, dat spoedig een nieuw school gebouw mag kunnen herrijzen. Dr Schilp wees er op, dat vele niet weten van hoe groot belang ook een U.L.O.-afdeling voor a.s. onderwijzers is. Hij hoopte, dat vele kinderen hier op de Kweekschool terecht komen. Voorts wees hU op de Chr. geest in de didactiek. Ds Swijnenburg achtte het juist van groot belang; dat op deze school de jeugd van onderscheidene gezindten on derwezen zal worden. Ook het hoofd dankte verschillende instanties en hoofden van scholen voor hun medewerking en stelde nog eens in het licht het grote beginsel der school. Ook de heer A. Bernard bracht hij dank voor het vele werk. dat deze had verzet. Ook de beide nieuwe leerkrachten wer den begroet. BUURTVERENIGING,, GROENOORD" BLEEF NIET ACHTER. Zaterdag was 't feest in „Groenoord". 's Middags werden er verschillende kin derwedstrijden gehouden, zoals blokjes- rapen, was-ophangen enz., alsmede voetbalwedstrijden, waarbij „Groenoord" kampioen werd. Om 6 uur mochten de kinderen hun prijzen afhalen, welke in grote verscheidenheid aanwezig waren. Na een rondgang door de buurt van het muziekgezelschap .Nieuw Leven", werd In de hallen van het Openbaar Slachthuis het avondfeest voor de oude ren gehouden. De voorzitter der com missie dankte in het bijzonder de heer en mevr. dr Reitsma, dix v. h. Slachthuis voor hun aanwezigheid. Er was voorts goede dansmuziek, zodat de vele aanwe zigen zich onder leiding van de heer De Groot naar hartelust konden amuseren. Onder hen werden opgemerkt de com missaris van politie de heer R. Meyer, alsmede de voorzitter van het Leids Ju bileumcomité dr lr P. C. Lindenbergh. Na vele attracties werd het feest om 1 uur 's nachts beëindigd. FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Het was een goede gedachte van het plaatselijk afdelingsbestuur van de Stichting 19401945 om op de avond van Neerland's jubeldag een feestelijk samenzijn in de Stadsgehoorzaal te beleggen, waarin allereerst by monde van de heer Tj. Lingsma nog eens is gewezen op de plaats en de betekenis, welke deze Stichting in 't Nederlandse volksleven dient in te nemen. Te betreuren valt het echter en ait gold met name ook voor het uit stekende programma, dat het gezel schap van Chiel de Boer deze avond bracht dat slechts pl.m. 600 perso nen, o.w. wethouder Van Schalk en enkele leden van het Jubileumcomité, de Stadszaal vulden. De Stichting ver dient een beter lot. De heer Lingsma, die. zoals gezegd, een inleidend woord sprak, wees daar in op het doel, dat de Stichting zioh stelt: de zorg voor de nabestaanden van hen, die in de oorlogsjaren als illegaal strijder hun leven hebben ge laten. De Stichting stelt zich daarbij op het standpunt, dat de gezinnen van deze oorlogsslachtoffers in dezelfde fi nanciële omstandigheden moeten kun nen voortleven als voor de oorlog het geval was. Per jaar is hiervoor 8V2 mil- lioen gulden nodig, waarvan de Staat 6 millioen voor zijn rekening heeft ge nomen. Indien de Stichting over dit ontbrekende bedrag zal kunnen be schikken moet per hoofd van de be volking f. 0,30 per jaar aan haar wor den afgedragen. Helaas zijn de resul taten teleurstellend. Ook Leiden komt hierbij niet gunstig voor de dag. Zo had, uitgaande van een bedrag van f. 0,30 per hoofd der bevolking, de laatste collecte f. 24.000 moeten op brengen. Het is echter maar bij f. 8000 gebleven, hetgeen neerkomt cp f 0,10 per inwoner. Nadat spr. er nog op had gewezen, dat wij de steun aan de Stichting niet moeten zien als een plicht, doch als een voorrecht, wekte hij met aandrang op om zich als con tribuant (e) op te geven. Indien hier aan in voldoende mate wordt voldaan en de Stichting op deze wijze de be schikking krijgt over de benodigde 2^ millioen gulden, kan zij ook afstappen ran de thans nog noodzakelijke huls- aan-huls-collecte. Hoewel spr. het be treurde, dat de eensgezindheid, welke ons volk in de oorlogsjaren kenmerkte, grotendeels is verdwenen, sprak hij de verwachting uit, dat dit niet het geval mocht zijn in de steun, welke wij de nabestaanden van onze oorlogsslacht offers dienen te geven. In verband met de troonsbestijging van Koningin Juliana, die ook als be schermvrouwe der Stichting optreedt, werd hiercp het eerste couplet van 't Wilhelmus gezongen. Het gezelschap van Chiel de Boer, waarin o.a. waren opgenomen Dini van Amstel, Katja Berndsen en Peter Aryans, zorgde hierna voor een zeer beschaafd en afwisselend programma van Kleinkunst (met een grote K), waarmede de aanwezigen zich uiter mate hebben geamuseerd. Vooral het schimmenspel van Chiel de Boer was een groot succes. MAREDIJK VIERDE FEEST. Op waarlijk voorbeeldige wijze heeft ook het Maredijkkwartïer gisteren zijn feest gevierd. Gedachtig aan het,gezegde „de jeugd heeft de toekomst" had het bestuur gemeend deze bijzondere dag niet onopgemerkt te moeten laten voor bijgaan. Een enkele oproep was voldoen de om 's middags een nog nooit gekende opkomst aanwezig te zien in een variatie van ongekende schoonheid.' Moeite noch kosten waren er gespaard om een bijzondere optocht te formeren van fietsen, autopeds, hoepels, krui- en trekwagens versierd in alle variëteiten van bloemen en planten, waarmede niet alleen een optocht door de buurt werd gemaakt, maar tot ver voorbij de plaat selijke grenzen. De hoogste bekroningen uit de veel ge prezen stoet waren Groepen: 1. Sneeuwwitje met haar kabouters; 2. een fraaie kroon, gedragen door vele meisjes. Autopeds: 1. A. van Polanen; 2. E. Hofkens. Fietsen: 1. N. Ammerlaan; 2. C. Sassen. Krui- en trekwagens: 1. A. Keyzer, 2. J. Mulder. Hoepels: 1. grote groep jongens in di verse kleuren. KINDERFEEST OP DE BLO SCHOOL. Zelden heeft men een vrolijker en dankbaarder schare kinderen kunnen aanschouwen dan die. welke de leerlin gen van de BLO school vormden. In de prachtig versierde school, waar diverse attracties waren opgesteld, heer ste een vreugdevolle bedrijvigheid. Han denvol prijsjes, versnaperingen van het feestcomité en limonade waren aller deel. De wethouder van onderwijs en leden van het feestcomité waren aanwezig op dit bijzonder geslaagde feest. KORFBAL Gymnasiasten II winnaar van seriewedstrijden va „De Algemene" Zesde lustrum „Ons Doel" GESLAAGDE FEESTAVOND. De herdenking van het dertigjarig be staan der woningbouwvereniging „Ons Doel" is Zaterdag besloten met een feestavond in de Stadsgehoorzaal, wel ke zeer druk bezocht was- en uitstekend geslaagd mag genoemd worden. De voorzitter, de heer M. H. Note- boom, heette allen hartelijk welkom in het bijzonder weth. Jongeleen, het oud bestuurslid P. Hesslng en voorts de di verse ambtenaren der gemeente en vertegenwoordigers van Federatie en zusterverenigingen. Na een woord van dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij dit lustrum, zeide spr., dat er alle reden was om feest te vieren, als men ziet wat er in het verleden tot stand Is gekomen, want wat mogelijk was, is bereikt. Spr. wierp hierna een blik in de toekomst, doch kon dit niet doen zon der te hebben gememoreerd hoe de woningtoestand in de afgelopen jaren was verslechterd. De woningvoorraad in het land bedroeg in 1940: 2.204.000 wo ningen. Daarvan werden er in de oor log vernietigd 82.600. zwaar bescha digd 40.700, licht beschadigd 386.000. Er werden 8517 noodwoningen gebouwd, 4563 noodboerderyen en de lichtbescha- digde huizen hersteld. Voorts zijn tot 1 April 1948 16.631 nieuwe woningen ge bouwd, 3015 licht en 122 zwaar be schadigde boerderijen hersteld. In 1946 werd voor een bedrag van 420 millioen gulden aan huizenbouw verwerkt, in 1947 voor 518 millioen gulden. Op 1 Jan. 1948 was voor 471 millioen gulden uitgetrokken, waarvan 301 millioen nog verwerkt moet .worden. Voor de oorlog waren er jaarlijks 42.000 woningen no dig voor bevolkingsaanwas en krotop- ruiming en eind Februari waren er 41.431 woningen in aanbouw. Het wo ningtekort. bedraagt nu nog 300.000, zodat gedurende tien jaar 60 70.000 woningen per jaar moeten worden ge bouwd om het tekort op te heffen. Wa ren de bouwkosten voor de oorlog ge middeld f. 3000, nu zfjn deze f. 10 f. 12.000 per woning. Spr. gelooft daar om niet. dat men in de eerste 25 jaar uit de nood zal komen, tenzij men over gaat tot montagebouw. Aan de hand van deze gegevens wek te spr. zijn toehoorders op de toestand nuchter onder de ogen te zien. Allen, Ingezonden Mededeling Met. zeer hoog octaangetal, een wel daad voor de moderne motoren. Uw motor trekt beslist zonder kloppen op. Komt met een nagenoeg ledige tank aan het Service Station van Hoge Rijndijk 90 en U rijdt met een herboren motor weg. die een woning hebben, zijn bevoor rechte mensen en dat moet ieder goed begrijpen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma van humor en rhythme onder artistieke leiding van Borano en met regie van Cora Miller, die zich als een bekwame conferencière deed kermen. Er was zang Italiaans. Russisch en natuurlijk ook Hollands accordeonmuziek en clownerie van de beste soort en noj* vele andere dingen, die voor een vlledig programma onont beerlijk zijn. Het geheel viel ten zeer ste in de smaak bij de aanwezigen. Ho- fenk's Melody Makers zorgden voor de muzikale omlijsting van de avond, die werd besloten met een bal o. 1. v. de lieer J. Alphenaar. GOUDEN BRUIDSPAAR. Vandaag viert het echtpaar G. Zwart Prins, wonende in de Pakhuisstraat 6, zijn gouden bruiloftsfeest. De bruidegom was gedurende 30 jaar werkzaam in de voormalige Katoenfabriek, doch reeds sedert. 1932 zonder passende arbeid. Zijn trouwe echtgenote moest toen bijsprin gen om in het noodzakelijk levenson derhoud te voorzien. Jarenlang was zij werkzaam in het badhuis in de Kool, totdat haar gezondheid haar noopte deze arbeid te staken. Hun vijf nakome lingen er zijn er twaalf geweest - vervullen evenwel met liefde hun kin derplicht. Moge het gouden echtpaar een goede levensavond beschoren zijn. De afkondiging van- de Grondwetswijziging De wetten tot verandering in de grondwet zullen morgen 8 September in het Staatsblad verschijnen. Nog deze week is in het Staatsblad voorts te verwachten de publicatie be treffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet. Deze plechtige afkondiging zal ge schieden op Maandag 20 September des namiddags halfdrie wettelijke Neder landse tijd. En wel tegelijkertijd in Ne derland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. De wetten worden op het bovenge noemde tijdstip voorgelezen: in Neder land in en plechtige openbare zitting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der arrondis sementsrechtbanken: in Indonesië in een plechtige openbare zitting van het hoogste rechterlijke college te Batavia; in Suriname in een plechtige openbare zitting van het' Hof van Justitie en in de Nederlandse Antillen in een plechtige operbare zitting van het Hof van Ju stitie. In Zuid-Oost Turkije ls een nieuwe oliebron aangeboord. Zondagochtend ls een autobus met 50 inzittenden terechtgekomen ln een meer nabil Joenkoening (Finland). 6 per sonen kwamen om het leven, en 40 wer den gewond. Oud-leerlingen bieden prof. mr. Kranenburg huldeblijk aan Oud-leerlingen van prof. mr R. Kra nenburg zullen hem ter gelegenheid van zijn aftreden als hoogleraar aan de Leidse Universiteit morgenmiddag te zijne huize een huldeblijk aanbieden. Dit huldeblijk, dat aangeboden zal wor den door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr J in 't Veld, zal bestaan uit een bundel, .getiteld: .Staatswetenschappelijke opstellen", ge schreven door oud-leerlingen Het feestprogramma, dat diverse Oranjeverenigingen en andere organi saties in de dorpen in de omgeving van Leiden hadden vastgesteld voor de thans afgesloten Oranjehoogtijdagen, strekte zich in verschillende ge meenten ook uit over de inhuldlgings:dag en het daaraan voorafgaande weekeinde. In die gemeenten is naar hartelust féést gevierd, waarbij ech ter tevens aandacht werd geschonken aan de plechtige achtergrond van deze historische dagen en gebeurtenissen. Ook is deze middag nog een estafette loop gehouden voor de jongens van de 3 lagere scholen om de Oranjewimpel 1948, waarbij de jongens van de O. L. School Terweeweg als eerste uit de strijd kwamen. In de Indische wijk was de gehele middag bestemd voor kinderspelen en een keurige kinderoptocht. Des avonds was hier de belangstelling overweldi gend. De opgewekte muziek van „Triumph" verhoogde de feestvreugde, welke is be sloten met een prachtig vuurwerk. VOORSCHOTEN. LEIDERDORP. De feestelijkheden begonnen hier deze dag al vroeg. Door de reveille werden d mensen naar buiten gelokt. Zij ver zamelden zich later aan de Groenen dijkstraat, waar in een weide een levend schaakspel werd vertoond. Het spel verliep vlot. De wielerwedstrijden, die hierna wer den gehouden, trokken eveneens veel bekijks. Winnaar werd de jeugdige Laken. In de namiddag waren er wed strijden in het ringsteken, die gevolgd werden door verschillende volksspe len. Ook hier was weer een talrijk pu bliek, dat zich uitstekend amuseerde. Het laatste nummer van de middag, de estafetteloop, kon niet op tijd be ginnen en zo kon de finale hiervan eerst worden gelopen toen het al half donker was. In de avond was er een concert aan de Acacialaan, waar ook de prijsuitrei king door de burgemeester plaats had. Een prachtig vuurwerk vormde het slot van het uitgebreide programma. Zaterdagmiddag heeft er een bijzon dere raadszitting plaats gehad. OEGSTGEEST. Hét Jubileumfeest is, betreffende het tweede gedeelte, georganiseerd door „Ons Genoegen" in de Indische wijk Zaterdag voortgezet met kinderspelen van 28 u. Des avonds was het feest voor „de groten" en waaraan de harmonie „Triumph" medewerking verleende. In het centrum had de Oranjevereni ging op het A.S.C.-terrein een sport middag georganiseerd, welke aanving met een korfbalwedstrijd van de korf- balver. Fiks—-Pernix-combinatie, ge volgd door een demonstratie van de gymnastiekver. „Olympia". Na 'n voet balwedstrijd tussen een elftal gevormd door Oegstgeester Padvinders en een elftal van leden van de v.m. vereniging S.C.O. heeft ook de gymnastiekvereni ging O.G.A.V. een demonstratie gege ven. Op het sportterrein aan de Bruggra- venlaan vonden Zondag j.L geslaagde seriewedstrijden plaats, georganiseerd door „De Algemene". In de eerste af deling was door één der leden van deze vereniging een nieuwe bal be schikbaar gesteld. In deze tijd zeker 'n zeer gewaardeerde prijs, welke verdiend door de Gymnasiastenreserves ln de wacht gesleept wed, zij het na felle strijd met de Vicus-Oriëntis-combina- tle. De volledige uitslagen van dit tournooi lulden: le afdeling: Zuiderkwartier—Gymna- niasten n 1—3: V.O.-comb. „De Al gemene" 31; Gymn. II—De Algeme ne 3_2.; V.O.-comb.—Zuidefkwart. 2-1; Gymn. II—V.O.-comb. 2—1; De Alge meneZuiderkw. 21. le prijs: Gym nasiasten n; 2e pr.: V.O.-comb. 2e afdeling: De DanaïdenAlg. com binatie 11; Ons Eibernest 3Alg. comb. 0—2: Zkw. 2—De Danaïden 0-0; O.E. 3Zuiderkw. n 20; OF. 3De Danaïden 2—0; De Alg. comb.—Zui derkw. II 4—0. le prijs: De Alg. com binatie: 2e pr. Ons Eibernest IEL Adspiranten: De AlgemeneZuider kwartier 1—0; Ons EibernestVicus Oriëntis 3—0; Vicus Oriëntis—De Al gemene 0—1; Zuiderkwartier—Ons Eibernest 0—2; De Alg.—Ons Eibernest 0—9; Zuiderkw—Vicus Oriëntis 2—1. le prijs: Ons Eibernest; 2e prijs: De Algemene. ALPHEN Tweetal Geref. Kerk Oudshoom Voor het beroepen van een predikant naar de Geref. Kerk te Oudshoorn werd als tweetal opgesteld: ds W. Dracht te Maarsen en ds A, P. C. Hofland, vloot- predikant te Den Haag. BODEGRAVEN Burgerlijke Stand Geboren: Fran- ciscus Johannes, z. vaD J. Walraven en H. C. Zieltjens; Petrus Leonardus Gys- bertus. z. van G. H. van Velzen en W. van Gestel; Adrianus, z van H. Stam en T. M. Maat: Antonla Maria Cornelia, d. van W. T. Verweü en J. T. van der Zwaan. Ondertrouwd: Albert van Eek 36 jr. en Johanna Hillegonda Veenstra 34 jr. Getrouwd: Hendrikus Wilhelmus Ver- hage 29 jr en Wilhelmina van den Brink 28 jr; Johannes Theodorus Tuithof 26 j en Maria Helena Wolswijk 24 j; Hen drik J, M. Lammers 31 jr en Maria van den Berghe 30 jr. Overleden: Cornells Klelnveld 66 jr. BOSKOOP Burgerlijke Stand Geboren: Arle Pleter z. van R. van Nes en C. M. van der Helm; Frank z. van A. Hendrlksen en A. A. Tasma: Ivar Hendrik z. van D. van TeJJlingen en D. A. Bogaard: Jan Frederlk Rinke, z. van P. Koster en C. Th. Rlnke. Ondertrouwd: Herman Jan Kuiper, 26 Jaar en Janna Hoogeveen, 21 Jaar: Johannes Dragt. 32 Jaar en Maria Louisa Ramp, 32 Jaar; Anton van Sprang 23 jaar en Gerda Johanna Kappert, 21 J. De totaal inkomsten ten bate van de diaconie der Ned. Herv. gemeente bedragen voor de maand Augustus f689.66. De pl. prijzen-contrölé-commissie houdt op Dinsdag 7 Sept. aA. zitting ten huize van de heer M. Jongejan, ZJjdeweg 66, De dag van de inhuldiging van Kó ningin Juliana werd ingezet met een muzikale rondgang van het muziekge zelschap „St. Laurentius". Op het Rouwkoopterrein werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van de teruggekeerde militairen uit Indië en een elftal van de „Placo". Deze wed strijd werd door de oud-militairen ge wonnen met 7—2. 's Middags om 2 uur vond een plech tige openbare vergadering plaats van de gemeenteraad en werden op het feestterrein volksspelen gehouden. 's Avonds werd op de Voorstraat een concert gegeven gevolgd door populaire hosmuziek en tot besluit een fakkel optocht LEIDERDORP De heer C. Diseraad, gemeente ontvanger alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Barendrecht, zulks met ingang ran 1 November as. De nieuwe school voor OL. on- derwijs alhier wordt Woensdag 8 Sep tember in gebruik genomen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hermanus Gerardus Maria. z. van A. ■Kienjet en A. M. J. P. de Gunst; Lucia Cornelia, d. van F. Vermeul en H. de Geest; Johanna Maria Hendrlka. d. van G. C. Baak en J. P. Wldlak; Petrus Abra ham Wllllbrordus, z. van J. A. M. van Zonneveld en W. A. M. Goddijn; Johannes Pleter. z. van A. van den Hoek en T. Hoogerdljk; Maria Catharina, d. van D. W, yan Ees en A. van Drongelen; Cornells, z. van J. van der Steen en E. Smit; Bou- dewijn Johannes, z. van J. Lemmeris en M. .F. Dersjant; Margaretha Elisabeth, d. van A. J. de Jong en E. Landwaart. OVERLEDEN: L. de Wolf, hulsvr. van M. Teljn, 60 jaar; B. Penseel, wedr., 91 Jaar. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 7 September. Het publiek hield zich vandaag volko men afzijdig en zaken kwamen niet tot stand. Het koerspeil liet dan ook weinig of geen variaties zien. Het was alleen de daghandel die hier en daar de koersen iets wist op te drijven. Certificaten Hoogovensgenoten speciale aandacht. De koers liep van 205 tot 210 op. Aande len Kol. Bank zakten van 105 in tot be neden 100. Aandelen Scheepvaart Unie verloren 3 pet. Amsterdam Rubber bleek op 174 wat te laag ingezet en herstelde tot 176, maar H.V.A. bleef enige punten beneden he.t vorig peil. Tabakken wisten zich te handhaven. Aandelen Senembah verbeterden tot 150 Kon. Olie liep onder matige belangstelling 2 op. Philips steeg tot 261. Staatsfondsen ble ven onveranderd. Nederlandse onderscheidingen voor leden Franse missie Tijdens een Zondagavond op de Franse ambassade gehouden soiree, heeft de kamerheer der Koningin, mr. K. P, van der Mandele, mededeling ge daan van de volgende verleende hoge onderscheidingen aan de leden van de speciale missie, afgevaardigd door de president der Franse republiek ter ge legenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana: Het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw aan de heren: Paul Ramadier, oud minister-president en Jean Riviere. Frankryks ambassadeur in Nederland. Het Grootkruis in de Orde van Oran je Nassau aan George Duhamel, per manent secretaris der Academie Fran- gaise. Het Grootkruis in de Orde van Oran je Nassau met de zwaarden aan M. d'Heslin. De heer LeroyBeaulleu werd be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Delegatie Overzeese Gebieds delen betuigde hulde BOOD KONINGIN JULIANA GESCHENKEN AAN. Hedenmorgen 11 uur heeft H.M. Koningin Juliana in de Troonzaal van het Kon. Paleis met groot ceremonieel de volledige deputaties uit Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en van het K.N.I.L. ontvangen. Deze kwamen de nieuwe vorstin haar hulde betuigen. De hoofden der delegaties spraken H.M. woorden toe en deden hun hulde betuiging vergezeld gaan, van enkele ge schenken, o.a. enige zeer mooie oli fantstanden, kostbare handgeweven stoffen en een Chinees theeservies. Koningin Juliana sprak een kort dank woord, waarna H.M. en Prins Bernhard zich nog enige tijd met de afgevaardig den van haar overzeese onderdanen on derhielden. 47 doden bij uitbraakpoging in het Krawangse Naar Aneta verneemt, zijn er 47 do den en 24 gewonden gevallen, teen 400 gearresteerde Indonesiërs in de nacht van 4 op 5 September een uitbraakpo ging deden uit een kamp nabij Gedong Gedeh, in het Krawang-gebied in West- Java. ARRESTATIE IN SOVJET-SECTOR. Emil Meyer, een lid van de sociaal democratische partij en adviseur van financiën in het district Pankow (Sov jet-sector van Berlijn), is door de Duitse politie in zijn woning gear resteerd. COMMANDANTEN WESTELIJKE SECTOREN VAN BERLIJN BIJEEN. De drie commandanten van de Wes telijke sectoren van Berlijn, generaal- majoor Herbert (Engeland), kol. Frank Howley (V. S.) en generaal Ganeval (Frankrijk), zijn hedenmorgen in bij zondere vergadering bijeen geweest. Naar men gelooft, bespraken zij de toestand om en in het gemeentehuis in de Sovjet-sector. BENZINE IN FRANKRIJK. Het Franse Ministerie van Toerisme heeft een oplossing gevonden, aldus de K.N.A.C., voor het vraagstuk op welke wijze aan buitenlanders benzine- bonnen worden verstrekt op dagen. I dat de daarvoor aangewezen banken zijn gesloten. Er is n.l. een aantal bureaux buiten de zogenaamde droge zone aan gewezen, waar buitenlanders op Zater dagen, Zondagen en andere dagen waarop de banken zijn gesloten toch hun reischeques kunnen innen en op grond van die cheques gratis een toe wijzing voor benzinebonnen kunnen verkrijgen. Van 11 September af geen keuzebonnen meer 4-WEKELIJKS BLOEMRANTSOEN 25 SEPTEMBER 200 GRAM. Te beginnen met de distributieperiode die op 11 September a.s. ingaat, zullen geen keuzebonnen meer worden aan gewezen. Met uitzondering van brood, tarwegriesmeel en tarwevlokken. zul len van die datum af de thans op keuzebon beschikbare producten vrij kunnen worden verkregen, derhalve: vermicelli, macaroni, spaghetti, noe dels, vermicellisoep en mie, beschuit, biscuits, wafels, speculaas, koekjes, ontbijtkoek, taaitaai, korstjes, stroop wafels en gebak. Brood (ook witte brood) blijft op de broo<jlbon. Tarwegriesmeel en tarwevlokken kun nen met ingang van 11 September a.s. op de bloembon worden betrokken tot een hoeveelheid, gelijk aan die voor tarwebloem. In verband hiermede zal het vier-wekelijkse bloemrantsoen met ingang %f.an 25 September a.s. worden verhoogd van 100 tot 200 gram. Het veertiendaagse bloemrantsoen voor de babies (E-groep) van 500 gram on dergaat geen wijziging. Door ruimere bevoorrading met de grondstoffen bloem, suiker en vetten, wordt het mogelijk, dat de vrijkomende artikelen in redelijke hoeveelheden voor het publiek beschikbaar komen. Ten gevolge van de opheffing van de keuzebonnen, kan het 14 daagse brood rantsoen van 11 September a.s. af wor den gesteld op: 1200 gram voor houders van E-kaar ten, 2400 gram voor houders van D- kaarten, 4800 gram voor houders van C-kaarten, 6400 gram voor houders ran B-kaarten, 4000 gram voor lion- ders van A-kaarten. Pistoolschot trof vrouw in hals TIJDENS VECHTPARTIJ MET POLITIE. Gisteravond ontstond op het Hofwijk plein te Den Haag een vechtpartij, waar bij een tweetal rechercheurs van politie en een 15-tal burgers betrokken waren. Een der rechercheurs loste tijdens de ontstane worsteling een paar waarschu wingsschoten. Een der andere politiemannen, die even later gedwongen was 't pistool te trekken, werd op hetzelfde ogenblik door de 32-j. vrouw J. van H. bespron gen. Hij kreeg daarbij een slag of stoot tegen de arm, ten gevolge waarvan het schot afging. Dit trof de vrouw in de hals. Zij moest naar het ziekenhuis aan de Zuidwal worden overgebracht. Haar toestand Is niet levensgevaarlijk. De vechtpartij ontstond toen twee re chercheurs een minderjarig meisje ar resteerden, dat uit een stichting in Hoensbroek was ontsnapt. Het meosje bleek bij haar stiefmoeder en vader te vertoeven. Toen het meisje ln hun gezelschap op het Hofwijkplein was, werd zy aangehouden. De stiefmoe der en dè vader gingen zich verzetten, waarna zich ook het publiek ln de zaak mengde. De stiefmoeder is ten slotte het'slachtoffer geworden. Vorstelijke gasten in Aalsmeer Het voltallige Koninklijke gezelschap, dat tijdens het jubileum in het Amstel - hotel verblijf houdt, reed vanochtend per auto naar Aalsmeer ter bezichti ging van de grote centrale veiling al daar. De burgemeester van dit weield- beroemde bloemenplaatsje. dr D. H. Peereboom Voller, begroette hen bil de ingang van het veilinggebouw. Prinses Margaret van Engeland viel bij haar aankomst een grootse ovatie ten deel. Het was de burgemeester, die haar op haar rondgang door het veilingge bouw begeleidde. De overige vorstelijke gasten wandelden in een groep teza men door de andere afdelingen, rond geleid door de adjunct directeur. Na een verversing te hebben gebruikt In de directiekamer, waarbij het gezel schap door het venster het op straat voorbijtrekkende bloemencorso in ogenschouw namen, vertrokken de vor stelijke gasten tegen kwart over elf. HAZERSWOUDE De bijzondere collecte voor het res tauratiefonds heeft f. 912,66 opgebracht. De krant voor iedereen MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, veemarkt 7 Sept. To taal aanvoer: 2960. 332 Paarden, 113 veulens. 280 vette koeien en ossen, 1106 gebruiksvee. 290 graskalveren, 128 nuch tere kalveren, 202 schapen en lamme ren, 32 varkens, 356 biggen, 121 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kwal. f. 850, 2e kwal. f. 750, 3e kwal. f. 650: Melkkoeien f. 820, f. 720, f. 620: Varekoeien f. 550, f. 470. f. 400; Vaar zen f. 600, f. 450, f.350; Pinken f. 425, f, 325, f. 250; Graskalveren f. 200, f. 140, i. 100; Biggen per week f. 45, f. 35, f. 30. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. De stakingsbeweging, die sedert enkele dagen heerst, hier en daar voortgezet of beëindigd wordt om elders weer op te komen, remt het economische leven in Frankrijk. In het kolenbekken van de departementen Nord en Pas de Calais ls het werk nog steeds niet hervat. Te Brest hebben de arbeiders der werven gevolg gegeven aan de oproep van de CGT en der christelijke vakbonden om het werk te staken. Te Nantes, Tarbes en in de Rhone- en Maasdepartementen zijn stakingen uitgebroken, waarbij óf alle arbeiders, öf slechts enkele in dustrieën betrokken zijn, hoewel de sta kingen hier echter meestal van beperkte duur zijn. De CGT heeft vandaag een staking afgekondigd voor een periode van 24 uur van het personeel van alle openbare diensten in het gebied van Groot-Parijs met ingang van morgen. T3.C.-BESTRIJDING IN OOST- EN WEST-INDIË. Jeugd opgeroepen tot actie. Prof. dr P. A. Hoesein Djajadiningrat, die. als hoofd van de Indonesische dele gatie thans ter gelegenheid van het re geringsjubileum van HM. de Koningin, in ons land vertoeft, heeft in een woord tot de Nederlandse jeugd, nog eens bij zonder de aandacht gevestigd op de zo hoog nodige bestrijding van de tubercu lose in Oost- en West-Indië. Het Indisch jeugdcentrum, zetelend in Hilversum heeft een beroep gedaan op alle Nederlandse scholen-om hun mede werking te verlenen aan het welslagen ener actie ten bate van dit doel. BEZOEKERSSTROOM IN NIEUWE KERK. Als een eindeloze slang slingerde zich vandaag een onafgebroken rij van vele duizenden mensen door een smal met touwen afgezet pad tussen de ingangen N.Z. Voorburgwal en Gravenstraat in de vandaag en morgen van 10 tot 22 uur ter bezichtiging opengestelde Nieuwe Kerk. Men is doende nog een dag aan deze openstelling toe te voe gen. Zoals bekend komen de entrée- gelden ten goede van de Stichting Her stellingsoorden voor oud-illegale wer kers.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 10