Symbolische betekenis van willige stemming voor Indische fondsen Kwartet in een flat Het oordeel over communisme en kapitalisme PANDA EN HET GOUDVELD Grondwetsherziening met grote meerderheid goedgekeurd van VOOR DE JEUGD Nederlandse pioniersgeest ontwaakt opnieuw Vroegere Christelijke solidariteit moet voor de Kerk worden heroverd Radio-programma Minister Sassen over: „De gevangenen Djok ja" ZATERDAG 4 SEPTEMBER Ook de Eerste Kamer heeft thans de vier voorstellen tot wijziging van de Grondwet in tweede lezing goed gekeurd. En evenals de Kamer van Honderd deed zij dat met overgrote meerderheid. Het hoofdvoorstel 't openbreken van de Grondwet en de staatshervorming voor te bereiden en mogelijk te maken werd aange nomen met 37 tegen 11 st., n.l. Kath., Arb., V.V.D. en 4 C.H. vóór, A.R., Comm. en één C.H. tegen. -• Bij dit aantal van elf tegenstemmers zouden reeds 22 voorstemmers voldoen de zijn geweest om de grondwettelijk vereiste tweederde meerderheid te ha len. Het tweede wetsontwerp be treffende het inkomen van de Koning, die afstand heeft gedaan van de kroon bracht de voorzitter niet in hoofdelijke stemming. Dit was aanlei ding tot enig meningsverschil met hen, die van oordeel zijn, dat aldus de ge- qualificeerde meerderheid niet (vol doende) tot haar recht komt. Ieder lid had intussen het recht, om hoof delijke stemming aan te vragen. Ten slotte was het querum (de helft van het aantal leden plus één) onaan vechtbaar present. Er waren en stem den liefst 48 van de vijftig leden. Praeses Kranenburg constateerde dan ook, dat het voorstel met algem. stemmen was aangenomen. De beide overige wetsontwerpen instelling van het instituut van staats secretarissen en het mogelijk maken van invoering van een burgerlijke staat van beleg werden aanvaard met 46 tegen 3 (alleen de comm.) stemmen. Premier Drees verzekerde, dat bij de staatssecretarissen aan politiek en het creëren van baantjes zelfs niet was gedacht. In 1938 was reeds een zelfde voorstel ingediend, dat vrijwel algeme ne instemming vond en slechts ver worpen werd, daar het gecombineerd was met een ander voorstel tot Grond wetswijziging, dat geen genade kon vinden. DE „GEVANGENEN" VAN DJOKJA. Van minister Sassen's verdédiging verdient tenslotte vermelding het geen hij zeide over dc aangelegen heid, die „ten onrechte" dreigt dc naam te krijgen van „de zaak der 15.000 Ned. gevangenen van Djokja". Men beroept zich, aldus de minis ter, op een ongenoemde bron cn op gegevens van het Indisch bureau voor Displaced Persons, dat al sinds twee jaar niet meer bestaat. Spr. begrijpt volkomen de bewogen heid van het vrouwencomité, dat zich bijzonder voor deze zaak inspant. Doch hij onderschrijft ook volkomen, SCHEEPSBERICHTEN. ALGORAB. Calcutta—Rotterdam. 2/9 van Port Said; ANDIJK. 3/9 van Rotter dam te Antwerpen; BLIJDENDIJK. 2/9 van Norfolk te New York; EDAM, 4/9 van Antwerpen te R'dam verwacht; GOUWE, 2/9 van Kotka te Walkom; HEDEL. Rot terdamMontreal, 2/9 van Antwerpen; JAPARA KRL2/9 van San Francisco naar de Perzische Golf; KATWIJK, 2/9 van Gefle naar Lugnvlk; KEILEHAVEN, 1/9 van Huelva naar Amsterdam; MAAS. 3/9 van Paramaribo te Amsterdam; STAD ARNHEM. 4/9 van Gdynia te Rotterdam verwacht; WINTERSWIJK, Bona—Rotter dam, 3/9 14 uur aan de Hoek van Holland verwacht; AALSDIJK, Havanna—Antwer pen. pass. 3/9 Dover; ALPHERAT, 2/9 van Santos naar Rlo de Janeiro; AMSTEL- KERK. 3/9 van Lagos naar Port Harcourt; CASTOR. 2/9 van Aruba naar Paramaribo; HEDEL. AntwerpenLonden, pass 3/9 North Foreland; MACOMA (T). 3/9 van Rouen te Taranto; MIJDRECHT (T). 2/9 van Liverpool naar Londen; OVERIJSEL, 3/9 v. Los Angelos naar Kaapstad; RADJA, 3/9 v. Buenos Aires te Montevideo; RAND- KERK. pass 3/9 Wight; SCHIE, 3/9 van Kingston te Port au Prince; TAMO, Buenos AiresNederland. 3/9 van Las Palmas: ZWIJNDRECHT, 2/9 van Dakar naar Kry. hetgeen minister Drees terzake on langs in de Tweede Kamer heeft ver klaard. De heer Sassen gaf dan cijfers over de geëvacueerde en uitgewissel de personen; legde uit, dat ..tegen hun wil verblijven" niet hetzelfde is als ...gevangen zijn"; zette recht, hetgeen d^s °P eej} RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 Jaar) v y f. de klei neren (711 jaar) drie goede op lossingen. - Naam. leeftyd en adres onder de raadsels. - Inzenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, of naar WASSTRAAT 38. tot uiteriyk Dinsdagmorgen 9 uur. I. TWEEDE JUBILEUM-PRIJSRAADSEL. Teken een wiel met 39 spaken. Op elke spaak komt een woord te staan van 5 let ters (behalve No. 8, die heeft maar 4 let ters), en de 5e (dus eindletter) van elk woord staat in het middelpunt van het wiel, en is een t. Alle woorden eindigen Langs de buitenkant van de 1ste letters van de ,.3v. 6CvlC 1 CtLlU, V*öt- «jlpl /HllC loiicrc de heer Neher terzake heeft verklaard „oorden,' iees Je dan" het 2e de., ven en betoogde, dat niets wordt nagela- - ten, om deze zaak ten spoedigste tot klaarheid te brengen. Zij heeft niet slechts ,de volle aandacht, doch gaat spr. inderdaad ter harte. ons Jubileum-raadsel. 1. tegenstelling van laatst. 2. Jongensnaam. 3. wat op Ijzer komt door de lucht of vocht. (Van onze financiële medewerker) Ook deze week hield de opgewekte stemming ter beurze aan. welke de vo rige week in een koersstijging van 30% voor de aandelen H.V.A. haar exponent vond. Goed beschouwd, is de Amster damse beurs, ondanks de deprimerende invloed der internationale spanningen, "edurende de laatste maanden nimmer bepaald fiuuw geweest, ook al liep de beurswaarde van genoemde index-fond sen in April en Mei met ca. F 400 mil- lioen te. ug. mede als gevolg van de ver snelde betaling op de aanslagen der bij zondere heffingen. Temidden van de feestvreugde op de Amsterdamse beurs is Indië troef, symbolisch juist gezien, want zonder de economische herleving van Java en Sumatra biedt de toekomst voor Ne derland een somber perspectief. En dat Indië met al ziin mogelijkheden herleeft, is onmiskenbaar! Wel nemen op West-Java als gevolg van het com munistisch gewroet, onrust en onvei ligheid toe, het verschil "met Oost- Java en Sumatra's Oostkust wordt hierdoor te scherper geaccentueerd en ook voor de meest verstokte „Daclfis- ten" zal het nu hopelijk duidelijk wor den, dat ten aanzien van de republiek een andere houding moet worden aangenomen. Een indicatie in die rich ting meende men ter beurze te zien in de terugkeer van dr Van Mook. ter wijl ook de gewijzigde samenstelling van het Kabinet in deze betere ver wachtingen wettigt. Hoe dit zij de berichten over de economische restauratie van Indië lui den hoopvol. Men staat verwonderd over de herstellingsmogelijkheden* van dit cultuurland. Op Oost-Java werken al weer 55 van de 78 rubber-, 77 van 92 kof fie-, 2 van de 7 thee-, 2 van de 6 kina- en 8 van de 25 suikerondernemingen In tegenstelling met Midden- en West-Java heerst in Oost-Java in het algemeen rust en veiligheid. Al worden de jaar taxaties der producties niet gehaald, van maand tot maand is er een sterke voor uitgang te constateren. Hetzelfde kan van Sumatra's Oostkust worden gezegd. De productiecijfers van de ondernemings-landbouwbedrijven to- nen een snel redres. Zo steeg de rub ber-productie van 1724 ton in Januari tot 4363 ton in Juni, de theeproductie van 27.5 ton tot 61 ton. de vezelproduc tie van 225 tot 486, de palmolieproductie van 846 ton tot 3976 ton, etc. De uitvoerstatistieken bevestigen deze hoopvolle mededelingen. Terwijl in 1947 voor F 70 millioen rubber werd uitge voerd bedroeg deze in het eerste semes ter van 1948 reeds meer dan F 100 mil lioen. Voor koffie ziin de cijfers: 1947 F Vi millioen, le halfjaar 1948 F 21/4 millioen. voer o'ien. vetten en copra resp. F 86 millioen en F 75 millioen, voor suiker F 1 millioen en F 14Vs mil lioen etc De totale uitvoer van Indië had in 1947 een waarde van F 344 millioen, in de eerste helft van het lopende jaar is deze tot F 427 millioen géstc- gen, waarvan F 75 millioen naar de V.S. ging. Met zulke cijfers voor ogen is het be- eriipelijk. dat men van de Indische on dernemingen betere resultaten verwacht, ook al zullen de dividenden vooreerst matig blijven. De Nederlandse pioniersgeest, op nieuw ontwaakt, draagt in Indië reeds we»r rijke vruchten en de verantwoor delijkheid van hen, die aan de staat kundige positie van Indië nieuwe vor men moeten geven, wordt daardoor des te groter! En het zou niet slechts voor hen, die rechtstreeks bij de fond sen betrokken ziin. maar voor de eco nomische toekomst van ons land over héél de linie wel zéér te betreuren zijn. als aan het beursoptimisme voor Indië door de politiek een domper werd opgezet. 4. spleet of scheur in glas. 5. het woordje in en daarachter zijn te genstelling 6. tegengestelde van scherts. 7. behoefte aan drinken. 8. zwarte vloeistof (hier 4 letters) om te schrijven. 9. korensoort. 10. geschiedkundig woord vooor: vorste lijke verordening (Wie dit niet kan vinden leze slot correspondentie). 11. schreit. 12. In uw huls (ouderwets); zie laatste gedeelte van No. 10). 13. wat je doet ln een boek; Je tegenstelling van stijgt. (Zie ook slot cor- nauwkcurlg, stipt respondentle). plaats ln België (Westeiyk v. Brussel) grote vrees het dichtst-byzljnde. tegengestelde van Jongst, vorm van werkwoord ..nemen". een boot voor de wind. als No. 1. afzonderlijk. viering van een heuglijk feit. soort kleine beschuitjes, of sneetjes geroosterd brood, niet krom. onbepaald lidwoord (3 lett.) en be kende jongensnaam uit schoollecs- boekje tegenstelling van knapst, als No. 1. tegenstelling van dag. iemand uit Drente als No. 1. vriezend weer. opbrengst van de akker, roosvormig figuur, o. ondeugend, wind door het huls. als No. 5, vrouwelijk familielid. Ingezonden door Ronny Haanstra. Verborgen plaatsnamen. 1. Ezenrutne (in Zeeland); 2. Omkllsldmcs (in Zuid-Holland); 3. Aehodzong (in Gro ningen); 4. Lleghmol (ln Zuid-Holland); 5. Lepornoda (ln Gelderland). III. Ingezonden door Tom Muller. Zeg ml) eens vlug van geest: Welke hammen eet men het meest? IV. Ingezonden door Greetje Dorrepaal. Mijn 1ste deel ls een Nederlandse rivier, die in Frankrijk ontspringt. In ml)n 2de deel schutten de schepen. Mijn geheel is een plaats ln Zuid-Holland. V. Ingezonden door Anneke Schryver. Myn geheel ls een spreekwoord van 24 letters. 1. 17. 2 gebruikt de houthakker; 8, 11. 4 ls niet glanzend; 10. 6. 7 een kip; 13, 9. 12 een boom.- 3. 15. 15, 14. 18 een meisjes naam; 21. 22. 23. 24 een ontkenning; 20, 19. 18 gebruikt de visser; 16, 11. 5 is een buitenkansje. II. Ingezonden Mededeling muggen vliegen vlooien luizen... D. D. T. POEDER in de practische en voordelige„stuifzak 65 cent VI. Ingezonden door Nelly van Rossum. a. Hoe lang kan een kip op één poot staan? b. Waar zit d6 meeste vis? VII. Je kunt langs my naar boven komen. Laat Je myn 1ste lettor weg, dan ben lk een giftige slang. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1". Harteiyke gelukwensen aan Koningin Wllhelmlna. 1. herfst; 2 Atrlka; 3. rennen; 4. tij ding; 5. el. Mams; 6. Lummel; 7. 111- bodc-, 8. kort, ha; 9. Engels: 10. gierig; 11 eeuwig, 12. Loenen; 13. uil, uit; 14. kranig; 15 wlunen; 16. eeuwig; 17. noemen; 18 schoon; 19. eeriyk; 20. na mens; 21. Afrika. 2. Breukelen; breuk, el. en. 3. Kwik. 4. Rust roest. Toos. rust, soes, roe. 5. Bos. los, mos. vos. ros. 6. 1. aardbei; 2. appel; 3. peer; 4. kers; 5. noot. 7. a. Eén. want daarna ls het brood niet heel meer. b. tamboer Beste raadsclnlchtjes en -neefjes. Nu de tweede week van onze Jublleum- prysraadsels. Wéér beginnen we met een groot raadsel, betrekking hebbende op dc feestelijkheden. Het ls voor de oplossing aan mij voldoende, als Je de woorden in stuurt. Het getekende wiel hoeft er dU9 niet by. maar het mag wel. Ik krijg dus de 39 woorden met de eindoplossing. Het ls wel een groot raadsel en Kost Jullie dus wat meer moeite. Maar dat past toch ook bij zo'n bijzonder feest als dit Jubileum van onze Koningin. Ik verwacht dan ook nog veel meer oplossingen, hoor. Er ont braken nog bekenden en Je weet nieu welingen zijn hartelijk welkom. Het ls nu de beste tijd om mee te gaan doen Het kan nu nog nét, om toch mee te doen. Je weet. Je moet minstens 3 keer mee doen om mee tc loten en deze prijsraad sels duren nog 3 weken. Het grote raadsel telt natuuriyk voor 2 goede op lossingen. Verder is er weer keuze uit de 6 andere raadsels, voor hen (vooral dc kleineren), die No. 1 nog te moeilijk vin den. Bedankt voor de ingezonden raad sels. De briefjes las ik met plezier. Ik hoor graag wat van Jullie doen en laten, al kan lk niet antwoorden ln de krent. Dat komt later weer En na eindig ik. Het Europees parlementair Congres Het Europees parlementair congres te Interlaken heeft drie resoluties betref fende de toekomstige organisatie van het Europese continent, afkomstig van conservatieve Britse afgevaardigden, verworpen. De Britse conservatief ma joor Peter Roberts verliet hierna de vergadering. Het congres sprak zich uit voor het toekennen van vergaande bevoegdhe den aan het Europese parlement ln diplomatieke aangelegenheden, defen sie, verkeer, radio, financiën, douane rechten, valuta en bankwezen. Het congres aanvaardde het inge diende plan van tien punten voor een Europese federatie. Het plan zal aan de West-Europese regeringen worden voorgelegd teseiyk met een brief, waar in aangedrongen wordt op de instel ling van een Europese assemblee. Volgens het plan wordt voorgesteld de oprichting door de zestien Marshall- landen en West-Duitsland van 'n Euro pese federatie, waartoe alle andere Europese staten zouden kunnen toe treden, en instelling van een Europees parlement, bestaande uit een Senaat (met hetzelfde aantal senatoren voor elke staat) en een Kamer van Afge vaardigden. want lk kan (om de plaatsruimte) niet elke week zo'n lang stuk aan Jullie schrll- ven als verleden week. Werk weer plelzl- rlg, en zorg present te ziin met Je brief. Vergeet toch vooral lecftlld en adres niet, en voornaam er by. Dit alles moet ln orde zijn. wil Je mee doen voor de pryzen. Dit alleen lezen, als Je No. 10. 12 cn 15 van raadsel 1 niet kunt vinden. Dus eerst zelf "proberen. No. 10: de 5e. 4e. 9e en 3e lettor van het alfabet en de t No. 12: He 21c. 23e. 5e en 14e letter en de t. No. 15: de 5e. 24c. le en 3e letter, en de t. Nu hebben Jullie een ruggesteuntje! Tot volgende week Allen harteiyk ge groet door lullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Het Congres der Kerken Het oordeel van het comité dat op het congres der Kerken te Amsterdam was belast met een uitspraak over het communisme en het kapitalisme luidt als volgt: De christenen behoren zich af te vra- Ingezonden Mededeling FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 8) U bedoeltof ik vanavond nog eens wil optreden? O, alsublieft niet, ik ben werkelijk erg moe. Ik bedoel niet vanaivond, juffrouw Cornish. Maar morgenavond. En de avonden daarna. Totdat Doreen terug komt. Gelooft u dat we u daartoe zou den kunnen overiialen? De directie zou ue!heen zeer behoorlijk honorarium aanbieden. Ubedoeltzei Marianne ademloos, dat ik het als een baan tje zou aannemen? Bedoelt u dat? Precies. Als U daar geen bezwaar was het dan ook tijdelijk. Ze had toch eigenlijk niet het recht iets dergelijks te weigeren, piekerde ze, daarbij voor al ook denkend aan Ginette's opmer king over misplaatste familietrots. Zowel Larry als Charles keken haar aan, en opeens ging ze rechter op zit ten en hief ze haar hoofd in een fier gebaar op, terwijl ze haar goudblonde haar naar achter schudde, en zei ze kalm: Als u werkelijk vindt, dat ik goed genoeg ben, dan zal ik het heel graag doen. En met kinderlijke gretigheid voegde ze er onmiddellijk aan toe: Hoeveel wilt u mij er voor betalen? Mannyprotesteerde Larry, deels geamuseerd, deels geshockeerd. Dat moet ik toch weten, reageerde ze uitdagend. Natuurlijk moet juffrouw Cornish dat weten. Ik denk. dat de directie be reid zal zijn u vijf guineas per avond Frecies. AIS u aaar geen oezwaai Stoten lus een ^tis souper. Zou tegen zoudt hebben. Ik verzeker U, dat dat naar genoegen zyn? we het bijzonder op prijs zouden stel len en ons zeer vereerd zouden voelen. En vanzelfsprekend zoudt U zelf alles naar eigen wens kunnen regelen. Ze trachtte snel na te denken. Toen ze het besluit genomen had een baan tje te zoeken, waarin ze haar stem zoft kunnen gebruiken, had ze niet gedacht iets in haar eigen geboortestad te zul len krijgen. Ze had gedacht, dat ze het ergens verweg zou vinden, in Londen missohien, maar in ieder geval in een plaats, waar practisch niemand haar kende. Eens op een dag zou ze in de grote opera optreden en dan zou ze trots al haar vrienden om zich heen verzamelen om naar haar te komen luisteren. Maar een zang-nummer te zijn bij een band in een restaurant, dat was iets geheel anders! Als ze het aannam, zou ze dat meest ze goed onder ogen zien niets meer zijn dan een gewone lady-crooner. Stel je voor! Dat was niet het soort werk, dat ze co het oog had gehad. Ze had gedacht aan een klein .maar behoorlijk plaats je bij de BBC, met de mogelijkheid van enkele kleine concerten misschien daarnaastZe had gedacht, dat ze bovendien via de een of andere ma nager ook nog wel engagementen zou kunnen krijgen voor privé-avonden en -uitvoeringen. Dat zou allemaal hon derd procent in orde zyn geweest. Maarwat zou de familie denken van haar als zangnummer by 'n band! Wat zou Ruth er van zeggen? Ruth? Maar was het niet juist, doordat Ruth haar medische studie af moest ma ken. dat het grootste deel van het ge zamenlijk inkomen opgeslorpt werd? Zij. Marianne, had evenals de andere familieleden, vrijwillig aangeboden voor zichzelf te zullen zorgen door 'n baan tje te aanvaarden, en nu bood zich bier een kans om iets te krijgen, al dat naar genoegen zijn? Marianne rekende snel na. Stel, dat Doreen nog een week ziek bleef. Dan zou ze dus vijf avonden op moeten treden het was vandaag Maandag en per avond zou dat vijf guineas betekenen, zodat ze op Zaterdagavond 1 onbetaalbaar! met 25 guineas thuis zou komen! Zou den Ruth en Ginette en Bill niet zeer onder de indruk zyn van dergelijke verdiensten, in plaats van boos te zyn over de manier waarop? Ja. dat zal ik graag accepteren, zei ze tot de in de houding staande Charles. Hoe laat moet ik 's avonds aanwezig zyn? Halfacht, als dat u sohikt, juf frouw Cornish, antwoordde hij. Tegen die tijd is alles voor u in orde gemaakt. U tcunt op me rekenen, zei Ma rianne vriendelijk. Goedenavond en tot morgen dus. Het koninklijk airtje, waarmee ze hem te kennen gaf, dat het onderhoud was afgelopen, maakte Larry aan 't lachen. Toen ze hem vroeg, waarom hij lachte, legde hy het haar uit: Het is prachtig eenvoudig, grinnikte hij, deze vent bezorgt je daar plotseling een goed-betaald baantje, je accepteert het, en dan geef je hem te kennen, dat hij nu wel inrukken kan, liefst achter uit" lopend zoals je dat bij een vorstin moet doenManny, liefste, je bent Grote genade, hij is toch een soort ober of iets dergelijks, is niet zo? Je zult nog wei leren, hoé belang rijk obers en gérants en dergelijke men sen zijn. Hoe zo? Ik zal weinig met hen te maken hebben, als ik naar Londen ga. Je denkt toch niet, dat ik myn hele le ven in restaurants zal blijven zingen? Er zijn ergere manieren om aan de kost te komen. Maar het doet er niet toe, lieve kind, en kijk me niet aan als of je me op wilt eten.•Laten we nog één drankje drinken, voordat ik je thuis breng. Ik wil niet riskeren, dat Ruth me te ïyf gaat, omdat ik je te laat af lever. Toen ze een poosje daarna uit de warmte en drukte van het restaurant buiten kwamen in de September-nacht, was het helder en koel. Van de kant van de zee kwam een zwakke wind en de sterren schitterden aan de nacht blauwe hemel als edelstenen. Er moeten millioenen sterren zijnzuchtte Marianne dromerig, terwijl ze zich door Larry in de open Bentley liet instaleren en achterover leunend omhoog keek naar de nachte lijke hemel. (Wordt vervolgd) 40). „Dat heb je nog eens knap be dacht, groentje", bromde Nick Nugget goedkeurend, terwijl ze zich naar de ri vier spoedden. Enkele ogenblikken la ter stonden zy reeds in het water en waren verwoed aan het graven. Zover- diept waren ze in hun werk, dat zeniet in de gaten hadden» dat in de verte Joris Goedbloed en Billy Bulk nader den. Onderwijl lag de sheriff, tandenkner send van woede langs de weg. Vruch teloos trachtte hy zich rond te wente- lèn en zich van zijn boeien te ontdoen, maar de twee boeven hadden hem zo stevig vastgebonden, dat hy weldra in zag, dat hij zijn krachten beter kon sparen. Net toen hij aan alles begon te wanhopen, hoorde hij in de verte heb geluid van een naderende auto. Het voertuig kwam steeds dichterbij en de sheriff begon zo hard hy kon om hulp te roepen. Eindelijk schéén het geluid tot de bestuurder door te dringen. Hij stopte, stapte uit en riep: „Prachtig 1 Wonderschoon! Gebonden Sheriffs langs de weg. Dat noem ik nog eens romantisch". De sheriff vond het he lemaal niet romantisch, maar de vreemdeling liet het gelukkig niet al leen bij woorden, doch ontdeed de sheriff van zijn boeien, zodat deze ten slotte kon opstaan en zijn redder be danken. De vreemdeling scheen een gen waarom het communisme in zijn moderne totalitaire vorm de grote mas sa overal ter wereld zo aanlokt. Zij moe ten het werk van God herkennen in de beweging der massa's tegen het onrecht, waardoor het communisme veel van zyn kracht heeft gekregen. Zy moeten voor de kerk de vroegere christeiyke solida riteit heroveren. De christenen moeten zich realiseren, dat voor velen, in het bijzonder voor vele jonge mannen en vrouwen, het communisme scldjnt ln te staan voor de gelijkheid der mensen en de universele broederschap waarvoor zy onder invloed van het christendom reeds bereid waren. Allen moeten be grijpen, dat de -proclamatie van rassen- gelijkheid van de communisten de vol keren van Azië en Afrika sterk aan trekt. Het is een grote menselijke tra gedie, dat zoveel van wat goed is in de motieven en aspiraties van vele com munisten, veranderd is in een kracht, die nieuwe vormen van onrecht en on derdrukking met zich meebrengt. De christenen aldus het rapport moeten erkennen, dat vele kerken verwikkeld zijn in vormen van econo mische onrechtvaardigheid cn rassen discriminatie, die gunstige voorwaar den vormen voor de groei van het communisme. Het ergste is, dat dc arbeidende klasse, ook de boeren, in vele gevallen ging geloven, dat de kerk tegen hen was of onverschillig stond tegenover hun moeilijkheden. De conflict-punten tussen het Chris tendom en het atheïstische marxistische communisme zyn volgens het rapport de volgende: 1. de belofte van het communisme voor de volledige bevrydlng van de mens in de historie; 2. het geloof, dat een spe ciale klasse, alleen maar omdat zy do draagster is van de nieuwe orde, vrij is van de zonden, die de Christenen als zuiver menseiyk beschouwen; 3. de ma terialistische en deterministische leer, die niet in overeenstemming kan wor den gebracht met het Christelijk geloof in de mens als wezen, geschapen naar Gods evenbeeld en verantwoordelijk aan Hem; 4. de methoden der communisten tegenover hun tegenstanders en de poli tiek van het communistische dictator schap elk aspect van het maatschap pelijk leven te controleren. HET KAPITALISME. De kerk moet ook duideiyk stellen, dat er conflicten zijn tussen Christendom en kapitalisme. De ontwikkeling van het kapitalisme is van land tot land anders en dikwyis is de uitbuiting der arbeiders dié karakteristiek was voor het vroe gere kapitalisme, verbeterd door de in vloed van vakverenigingen en sociale wetgeving. Het kapitalisme evenwel aldus het rapport vertoont de nei ging de menseiyke behoefte onderge schikt te maken aan de economische voordelen van hen, die de meeste macht hebben in de economische instellingen. Voorts heeft het kapitalisme de nei ging ernstige ongelykheden te veroor zaken. Het kapitalisme heeft een prac tische vorm van materialisme in de Wes telijke landen ontwikkeld, ondanks zijn Christeiyke achtergrond, omdat het de grootste nadruk legde op het succes bij geldverdienen. Ten slotte heeft het de inwoners van de kapitalistische landen aan een lot onderworpen, dat de vorm kon aannemen van zulke sociale cata- strophen als massa-werkloosheid VOOR ZONDAG 5 SEPT. Hilversum I (301 M.) KRO 8.00: nieuws; 8.15: suite Oriëntale; 8.25: inlei ding; 8.30: Hoogmis Carmelietenklooster Merkelbeek; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: Valerius liederen; 10.00: herdenkingsdienst Westerkerk Amsterdam, voorg. dr K. H. E. Gravemeyer en dr W. F. Golterman; 12.00: gram.muzlek; KRO 12.15: apologie; 12.38: orkest zonder naam; 12.55; zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13 15: orkest zonder naam; 13.40: Spineuza; 14.00: harmoniemuzlek; 14.35: muzikale tombola; 15.30: de Kath. middelbare landbouwschool; 15.40: Om- roepkamerorkest; 16.10: sport; 16.25: Ves pers te Nijmegen; NCRV 17.00. dienst Gerei. Kerk Amersfoort, voorg. ds D. A. Zijlstra; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: variaties op Merck toch hoe Sterck; 19.15: het vast verbond; 19.30; nieuws; KRO 19.45. gram.muzlek; 19.50: bewerking van Vondels „De Leeuwendalers"; 20.50: korte toespraken van Benelux ministers van buitenlandse zaken; 21.05: concert ter herdenking ondertekening Benelux-ac- coord; 21.40: vervolg hoorspel „De Leeu wendalers"; 22.18: Spaanse muziek; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en lltur- flsche kalender; 23.00: nieuws; 23.15 4.00: muziek van Wagner. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00. nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: muziek van Rosslnl; 8.30: in de tuin; 8.40: gram. muziek, 9.12: postdulvenberichten; 9.15: ver zoekprogramma; 9.45: geestelijk leven; 10.00: Meester Trio; 10.30: Hongaarse rhapsodle van Llszt; 10.40: voordracht; 11.00: beroemde operakoren; 11.15: Metro- pole orkest; AVRO 12.00: ensemble Tom Erich; 12.30: gemengd koor Zanglust; 13.00: nieuws: 13.15: gram.muzlek; 13.20: Romancers; 13.50: ontmoeting met oude bekenden 14.00: Theo van der Plas, piano; 14.05: boekbespreking: 14.30: Omroepor kest; 15.45: Illmpraatje 16.00: Skymastors; 16.30: sport; VARA 17.00: muziekvereni ging; 17.15: dameskoor; 17.30: accordeon band; 17.45: sport 18.00: nieuws. 18.15; ln gesprek met de lezer; VPRO 18.30: de gelijkenissen; 19.00: slultingsdlenst We reldraad der Kerken; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: muziek van Schubert; 21.00: hoorspel „Drie mannen ln de sneeuw; 21.30waltztime; 22.00: vacantleslotprogramma; 22.30: gelukkig vaderland; 23.00: nieuws; 23.15: Franse melodieën; 23-4524.00: orkest B. Good man. VOOR MAANDAG 6 SEPT. Nationaal programma (IIlIv. I en II 301 en 415 M.) 7.00: fanfare; 7.02: in leiding; 7 05: nieuws; 7.20: feestelijke ryk man te zyn. Zijn kleding zag er^ken; 8q00- klokkespcl en geestelijke duur uit en ziin auto clom en hlnnk I lnleldlng: 8 05nleuws: 820: Romancers. „,"5 £*.7 fn ZM" ugi i 9.30: (301 M.) morgenwijding door pater alsof hij pas uit de fabriek kwam. g. van Nuenen; 9.30 (415 M.) morgen wijding door ds I. Voorstoegh; 10.00: repor- tage Inhuldigingsplechtigheid Koningin Juliana ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam; 13.00: nieuws; 13.15: torgel en plano; 13.45: twee koninginnen; 14.00: sextet; 14.15: marsen en walsen: 14.45: reportage rijtoer Koningin Juliana ln de Gouden Koets door Amsterdam; 15.45: opgewekte plaatjes; 16.00: sterrenparade; 17.00: Stradlva Sex tet; 17.30: kinderzang uit Oost en West: 18 00; nieuws; 18.15. muziek uit de West; 18.30: Metropole Orkest: 19.00: toespraken door Drees. Van Mook. Peters, Huender en andere autoriteiten uit Oost en West; 19.40: Ned. Kamerkoor; 20.00: nieuws; 20.05: herhaling reportage Inhuldigings plechtigheid Koningin Juliana ln Nieuwe Kerk Amsterdam; 20.30; Marlnterskapel; 20.45: leve de Koningin; 21.05: nieuwe Nederlandse verpozlng6muzlek? 21.30: reportage opvoering Kronlngsspel en „In Neerlands Tuin" in Olympisch Stadion te Amsterdam; 22.45: orkest Victor Sylvester; 23.00: nieuws; 23.15: radlofeestkrant. waar- In opgenomen reportage kroondraglng; 24.00-1.00: luchtige muziek. VOOR DINSDAG 7 SEPT. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00J nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Rale da Costa, piano; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws: 8.15: pluk de dag; 9.00: licht baken door H. de Greeve; 9.30: Boyd Neel Strijkorkest; 10.00: voor het kind; 10.15: Spaanse muziek; 10.40: Bevrijde kinderen, voordracht; 10 50: muziek houdt fit; 11.30: Als de ziele luistert; 11.40: Kon. Mannen- zangver. „Apollo"; 12.00: Angelus; 12.03: kamermuziek; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Metropole Orkest; 12.55: Zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: Metropole Orkest; 1.45: lezing; 2.00: Het gebed ln de muziek; 2.30: onder ons; 3.00 gram.muzlek; 4.00: zie kenbezoek; 5.00: na schooltijd; 5.15: Franse chansons; 5.30: felicitaties; 5.45: Overzeese kroniek; 6.00: volksliederen; 6.20: sport- praatje; 6.30: strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: muzikale melange; 7.30: Dit ls leven; 7.45: Nlwin; 7.60: wederopbouw; 8.00: nieuws; 8.05: nationaal programma; 10.45: avondgebed; 11.00: nieuws; 11.1512.00: Operette-melodieën. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50 VPRO dagopening; 8.00: nieuws; 8.15: gram. muzlek; 8 45: muziek van Schuman; 9.15: morgenwydlng; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: Deanna Durbln. gr.pl.; 10.50: voor het kind; 11.00: de wekker; 11.30: Engels ochtendconcert; 12.00: Kamermuziek; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platte land; 12.40: Gerard van Krevelen, plano; I.00: nieuws: 1.20: Sidney Torch; 1.50: Ural Kozakken koor; 2.00met naald en schaar; 2.30: opera Madame Butterfly; 4.40: de schoolbel; 5.00: kinderkoor „Jacoto Hamel"; 5.30: dansmuziek; 6 00: nieuws; 6.20: Tom Erich; 6.35: Nederlands pro gramma; 7.00: hoorspel ,.Het Vrouwtje van Stavoren"; 8.00: nieuws: 8.05: Nationaal proeramma; 10.45- Yehudi Menuhln, gr.pl.; II.00: nieuws; 11.15: filmkrant; 11.45— 11.00: Orkest Andre Kostelaneta.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 7