DE tiende Mei 1940 overviel ons volk, indanks de duisternis van de voor afgaande maanden van spanning, als een nachtelijke lawine. Doch een lawine, waartegen ons volk zich allengs zou verweren. Omdat het een toekomst zag. Bloeide immers niet Oranje? Vrijheid, droefenis en plichten Een Prinselijk Paar, een Prinselijk Gezin Hpt leven hernam zijn loop. De positie Gelukkige Leidse studietijd. DE dertiende September 1927 trad „Jula van Oranje" zoals zij spoe dig reeds genoemd werd, het Leid se studentenleven en daarmede een der gelukkigste perioden van haar leven binnen. Het was de nadrukkelijke wens van haarzelve en haar ouders geweest, de drang naar vrije ontplooiing zonder de beperkingen van haar maatschap pelijke toekomst een uitweg te geven in een academische -studie, niet als Prin ses, doch als gewoon studente. In de jongste oorlogsjaren is aan de onge breidelde vernielzucht van de Duitsers ook de villa ,,'t Waerle" aan de Kat- wijkse boulevard ten offer gevallen, die j Juliana gedurende haar studie tot te huis heeft gediend. Van daar uit nam zij ongedwongen deel aan de geneug ten, doch ook aan het gedegen werk, die te zamen een waarlijk academische sentimenten der Oranjeliefde. Hoe anders had het prof. dr J. Huizinga, de historicus van wereldvermaard heid kunnen zijn, die dit_ oordeel toe lichtte als promotor? "Wie hem ken de, kende zijn afkeer van holle frase ologie, zijn onbevangen eerlijkheid, die hem zulk een oordeel nimmer zouden laten uitspreken, zonder daar bij de achtergrond van de jonge doc tor te vermelden, indien die achter grond meesprak in de formulering van het oordeel. Wij mogen dankbaar zijn, dat ons volk door Huizinga een oprechte beoordeling van onze jonge Koningin is geschonken als persoon. De bU deze gelegenheid geboden ka rakteristiek, sprekend van geestdrift des harten om toch vooral de dingen waarlijk goed te verstaan, van nauw- wegende critieak, van drang tot begrip van de algemene normen en boven dien van „het hart dat steeds deel SEPTEMBER Op het bordes van de villa ,,'t Waerle" te Katwijk aan Zee, haar studieverblijf, werd „Jula" bij haar afscheid van het studentenleven toegesproken door mcj. Couvée. vorming uitmaken. Ongedwongen, door hoogleraar noch medestudenten noch de burgerij van Leiden en Katwijk als iemand anders behandeld dan „stu dente", heeft zy in de Sleutelstad en in het eenvoudige maar hartelijke vissers dorp als gewone sterveling haar plaats veroverd in de universitaire gemeen schap, in het leven en vertfer van de vrouwelijke studentenvereniging, in haar jaarclub, in de wetenschappelijke sfeer van haar studie ook. Bij een overzicht over het leven van onze jonge Koningin willen wij niet in details treden in het leven van „Jula van Oranje", die in die tijd niet Prin ses. doch studente als alle andere stu denten wilde zijn, en ook is geweest. Het kan ons slechts tot verheugenis stemmen, dat zij in die jaren op haar wens van de oorspronkelijk voorgeno men twee tot. drie verlengd het voorrecht heeft genoten slechts mens te zijn, het geluk en de moeiten van andere mensen te delen, de vreugden doch ook de zorgen van de gemeen schap, waar zij eerlang boven zou wor den gesteld, uit ondervinding te bele ven. Waardevolle karakteristiek. DE tentamina, die Jula gedurende haar studie aflegde, verwierven het volstrekt gerechtvaardigde oordeel voortreffelijk". Zelf had zij in vrijheid haar studievakken gekozen, zodanig, dat geen officiële examens konden worden afgelegd. Door het ontbreken van de vereiste diploma's van de mid delbare opleiding was het afleggen van examens toch niet mogelijk geweest zonder bijzondere maatregelen, die het karaktej van haar studie als „gewoon studente0 zouden hebben geschaad. De Academische Senaat besloot in 1930, haar het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte toe te kennen, zowel als bewijs van dankbaarheid voor de eer, de academie bewezen, als blijk van uiterste waardering voor de wijze, waarop de Prinses haar studie had op gevat. In een eenvoudige doch indruk wekkende plechtigheid, bijgewoond door de gehele Koninklijke Familie, werd aan dit besluit gevolg gegeven in de Senaatskamer op 31 Januari 1930. had aan het oordeel", behoudt ook voor deze tijden nog ten volle haar geldigheid, juist omdat het een ka rakterschets meer dan een beoor deling van intellectuele capaciteit was, gegeven door een bU uitstek eer lijk, diep en vèr-ziend man als Hui zinga. ZATERDAG 4 ongekende afmetingen te lenigen. Het is voorzeker niet aan de erevoorzitster te wijten geweest, dat de internationaal groeiende wanorde uitgroeide boven de macht ener nationale steunorganisatie! Bitter troffen de slagen van 1934 het koninklijk Gezin. Na de dood van haar geliefde grootmoeder op 20 Maart sloeg het noodlot wel tragisch toe, toen het in afwezigheid van Juliana haar vader slechts enkele maanden nadien uit het Koninklijk Gezin. Na de dood van haar droeve verliezen deden nog jaren na dien hun invloed gelden. Voor Juliana hadden zij tot direct maatschappelijk gevolg, dat zij voor vele openbare te ken werd gesteld, die voorheen door Prins Hendrik en Koningin-Moeder Emma werden behartigd, terwijl zij te vens plichten overnam van haar moe der. die zwaar onder de verliezen ge bukt ging en in die jaren zienderogen verouderde. Speciaal denken wij daarbij aan haar in 1934 nog aanvaarde voorzitterschap (niet ere-voorzitterschap) van het Rode Kruis, welke functie zij eerst onlangs uit handen gaf. haar taak in de jeugd beweging. vooral de padvinderij, en haar werk ten bate van de tuberculose bestrijding. Uiterlijk vertoon bleef ja renlang rusten. Er legde zich een stilte en een eenzaamheid rond de troon. Vacanties werden ergens in rus tige afzondering bulten de grenzen doorgebracht in eenzame sfeer. Een eenzaamheid, die echter eerder voor Juliana gebroken werd, dan ons volk indertijd vermoedde In Februari 1936 ontmoette Prinses Juliana tijdens een verblijf in het Oostenrijkse Igls, waar zij ontspanning zocht in de haar onder leiding ■an haar vader lief geworden bergen, een jongeman die ruim een half dar later ons land en het hart van ons volk zou binnenstormen met cugdige onstuimigheid: Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. „Geleidelijk aan ziin wij het eens geworden, en wel zéér eens", waren de woorden van een overgelukkige Prinses, die haar verloofde inleidde bij zijn eerste toespraak tot het Neder landse volk. „Ik ben heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn, mijn aanstaande vrouw tot een werke lijke steun in het leven te zijn", aldus de tot aller verrassing in het Nederlands gesproken woorden van de Prins. Op 7 Januari 1937 werden de Oranje feesten nog eens in volle glorie herhaald, toen de hofprediker prof. Obbink het huwelijk inzegende in de Haagse Jacobs- kerk, waarna het jonggetrouwde paar zwervend door de bergen en langs de Middellandse Zeekust de wittebroods weken doorbracht. had gekregen, verminderden de toe» juichingen van ons volk, doch maak ten tevens ruimte voor een ongekende diep medelevende stroom van verze keringen, in woord en goed. dat wij ook dit Prinsesje als dochter der Oranjes zullen liefhebben en met de zorgen zullen omringen ,dic wij steeds voor de leden van het Oranjehuis koesteren. Steeds weer in de loop der jaren heb ben wij gezien, hoe Juliana geleidelijk zich in haar uiteindelijke taak tegen over ons volk inleefde: de eerste maat schappelijke plichten na haar meerder jarigheid. de sociaal waardevolle studie- ervartngen, de nieuwe contacten met ons volksleven na de verliezen van 1934, het deelachtig doen worden van haar volk in de vreugden van een nieuw, reeds spoedig bloeiend gezinsleven, de verdieping van denken en handelen in de Canadese afzonderingsjaren met en kele belangrijke taken op het gebied van de verhouding tussen Nederland en den vreemde en de volledige maatschappe lijke teak die zij na haar terugkeer uit Canada aanvaardde. „Wij zijn het zécr eens geworden" ER zijn over de voorgeschiedenis te recht weinig gegevens bekend. Er hadden - voor ons volk heimelijke - ontmoetingen plaats binnen de grenzen, in de Paleizen of op buitenverblijven van de zeer enkele ingevwden. Buiten de grenzen was contact t!fenvoudiger, een contact dat noodsakeijk was om de we derzijds ontstane genegenheid te toetsen alvorens openlijk verplichtingen aan te Met onvermoeide energie wijdde Prinses Juliana zich aan haar voorzitterschap van het Rode Kruis. Tijdens een van de wekelijkse bestuursvergaderingen. Ter rechterzijde van de Prinses de vice^voorzitter mr W. J. baron van Lijnden, ter linkerzijde mr dr Donker Curtius. Niet alleen het Nederlandse volk, typisch ook de ouders verheugden zich in de voorspoedige geboorte van Prinses Beatrix in 1938. tooide zich het herstel van de Prins en op de uitbundige 31ste Januari 1938 wer den ook de angsten voor het opbloeien de jonge leven uit ons volk gebannen bij de verheiïgende tijding, dat Juliana het leven had geschonken aan een „flin ke dochter". Beatrix, zij die gelukkig maakt. Wie deze dagen in Nederland vertoef de en wie de stralende ionge moeder haar jonggeborene zag omringen met tedere zorgen, weet dat deze naam geen ijdele klank was! Symbolisch was ook de naam, die aan de op 5 Aug. 1939 geboren tweede doch ter werd geschonken: Irene. Vrede. Doch het was een hartekreet tegen be ter weten in Inkeer in ballingschap. Reeds op 12 Mei verliet het gehele Prinselijk Gezin IJmuiden, om eerst in Engeland, later in Canada, waarheen de kruiser Sumatra ons kostbaarste natio nale bezit overbracht, de Oranjedynas tie veilig te stellen. Prins Bernhard keerde terug naar de doorstrijdende troepen, doch in Buckingham Palace te Londen vonden alle Oranjes elkaar weer, ook de inmiddels uitgeweken Koningin, voor een sobere, ontroerende doch te vens trieste doop van IreneVrede, nu geen bede tot behoud doch tot ver overing in harde strijd. In Ottawa beleefde de Prinses betrek kelijk rustige jaren, gewijd aan de op voeding van haar kinderen Beatrix en Irene, later ook Margriet, wier gebpor- te op 19 Januari 1943 in Holland slechts binnenskamers werd gevierd en voor wie de Nederlandse koopvaardij, als beeld van de strijdvaardigheid en offervaar- disheid van ons volk. peet stond. Het was in het najaar van 1945, dat Pinses Margriet voor het eerst Hollands toen weer vrije bodem betrad: het Prin selijk Gezin was weer terug in de mil- lioenenfamilie van het Nederlandse volk. Nu eerst recht wachtte een taak Hol land diende herbouwd te worden Nieuwe Oranjegeneratie. REEDS ïn Juni van dat gedenkwaar dige jaar. toen het Prinselijk Paar intrek had genomen in Paleis Soest- dijk, wist ons volk uit persoonlijk, naar eigen aard gesproken woorden van de Prinses, dat een nieuwe Oranjegeneratie weldra temidden van ons volk zou leven. Even verontrustte nog het tragi sche auto-ongeval, dat eind November 1937 gevaar voor het leven van Prins Bernhard deed ontstaan en daarnaast tevens van invloed had kunnen zijn op de gezondheidstoestand van de Prinses en daardoor op de voorspoedige te ver wachten geboorte. Na enige weken vol- Enige dezer geciteerde woorden klon ken opnieuw toen Prinses Juliana haar tweede eredoctoraat ontving, ditmaal in 1941 in de stad Holland in Michigan (Ver. St.), waar zij een bezoek bracht in de loop van haar Canadese balling schap. Prins Bernhard woonde deze ontroerende plechtigheid temidden van honderden uit Nederland stammende belangstellenden bij. I gaan. Toch dreigden ook in het buiten land „gevaren" van voortijdige open baarheid. Het schijnt dat inderdaad een dier gevaren werkelijkheid werd, dat een toevallig genomen foto in de bergen, een toevallig kort daarop plaats vin dende ontmoeting met dezelfde foto graaf en een niet geheel juist doch even- min geheel uit de lucht gegrepen kran tenbericht ten slotte een beslissing tot openbaarmaking forceerden, zodat op de achtste September.. Nu ja, die dag zal geen Nederlander ooit kunnen vergeten 1 De diepe vreugde die zich van ons volk in enkele minuten meester maakte na het bekend worden van de officiële verloving was slechts een voorspel van de onstuimige hulde, die aan het jonge Prinselijk Paar werd gebracht bij de intocht van de Prins en zijn eerste ver schijnen in diverse steden des lands. Op 9 September sprak de Koningin voor de radio als inleiding van toespraken van het jonge paar. Zfj achtte de keuze van haar dochter, berustend op wederzijdse genegenheid, „een alleszins verstandige". toto Van vliet. Na de bevrijding van ons land was het Prinselijk Paar aanwezig bij de ere promotie van de veldheer der bevrijding, Churchill, in de Pieterskerk te Leiden. Het jonge paar, waar Nederland in 1936 om juichte. „Uitnemende ijver, lust tot onder zoek, helder begrip en oorspron kelijkheid van geest" zijn de le vende termen, waarin het judi cium dezer promotie zich uitte. Het is een oordeel over de persoon van Prinses Juliana, vrij van de achter grond waartegen wij geneigd zijn fcaar te zien, onbeïnvloed door de Twee bittere verliezen verzwaren de plichten. NA haar studie wachtten Prinses Juliana talrijke openbare plichten, waarbij wij allereerst denken aan j het ere-voorzitterschap van het door haar initiatief tot stand gekomen Na tionaal Crisis Comité, dat sinds 1933 trachtte de ergste noden tengevolge van I de toenemende economische chaos van Een geleidelijke overgang naar uiteindelijke roeping. ongesteldheid van de Prinses nog voor Marijke het levenslicht aanschouwde voor het leven een kruis te dragen Een gelukkige Prinses met haar tweede dochter Irene, die in 1939 het levenslicht aanschouwde. Jongere handen vatten het roer TWEE recente perioden vormen in die geleidelijke ontwikkeling een sluit stuk, tevens een langzame overgang tot de uiteindelijke Koninklijke waar digheid: In de herfst van 1947 volgt de erkenning van wat reeds onbewust door ons volk werd gevoeld: slechts in een regentschap van haar dochter kan Ko ningin Wilhelmina de volstrekte rust vinden, die nodig is voor een op haar leeftijd gedurende naar menselijke maat staven tè zware jaren aangetaste ge zondheid. Eenvoudig doch waardig, ge trouw en onvermoeid neemt de Prinses Regentes van 14 October tot 1 Decem ber van dat jaar het Koningschap waar. Niet voor lang hervat dan de Koningin haar taak, en ontroerd verneemt ons volk in het afgelopen voorjaar, dat zij andermaal een beroep moet doen op een regentschap om op nadrukkelijke wens van haar dochter haar Ko ninklijke waardigheid te blijven dragen tot na de viering van haar gouden re geringsjubileum. Dit tweede regentschap dat bijzondere problemen meebracht w.o. een uiterst moeilijke kabinetsfor matie, duurt van 14 Mei tot 30 Aug. En kele etmalen noemen wij nadien onze Koningin nog Wilhelmina. Dan treedt Wilhelmina, Prinses der Nederlanden een langdurige rust in. Wanneer zij waar Nederland om bidt na verloop van tijd weer terugtreedt in de open baarheid, plukt ons volk reeds de eer ste vruchten van de voortzetting van haar onschatbare vijftigjarige levensar beid in volk en gezin: de vruchten van Juliana's Koningschap. Koningin Juliana, moeder van de levendige, intelligente Kroonprinses Beatrix, van de Ingetogen Prinses Irene, van de parmantige Prinses Margriet, van het met liefde omgeven Prinsesje Marijke, moeder echter ook van een volk, dat haar gesteund weet door Bernhard, Prins der Nederlan den, en dat Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, uit de volheid van een volkshart dankbaar is, dat zij ons dit Koninklijk Gezin, deze Koningin heeft geschonken. P. BOK. Voor de eerste maal de eed op de Grondwet! Prinses Juliana legt als Regentes van het Koninkrijk in de Ridderzaal de eed af, die zü nadien nog eenmaal zou herhalen, voor zij Maandag als Koningin trouw zweert aan de constitutie. ALLE krachten van hun opbloeiend volle leven wijdden Prinses Juliana en Prins Bernhard nadien aan deze zware plicht. Prins Bernhard had als bevelhebber der Binnenlandse Strijdkrachten sinds de zomer van 1944 een belangrijke taak op militair gebied vervuld, in welke richting hij zich na de bevrijding verder beijverde als in specteur-generaal van het Nederlandse leger. Prinses Juliana wendde haar werkkracht aan op talloze posten, die haar gelegenheid schonken deel te ne men aan het maatschappelijk en sociaal herstel. Denkeh wij slechts aan het Ne derlands Volksherstel, dat, hoewel het vele aanvankelijk gestelde idealistische doeleinden moest laten rusten, zo waar devol werk heeft verricht bij de leni ging van de alom heersende nood en voor opheffing van ons volk uit de ook geestelijke verwildering en apathie. De geboorte van Prinses Marijke op 18 Febr. 1947 schonk aan Juliana een overtuigend bewijs van de eerlijkheid der aanhankelijkheidsbetuigingen, die zij zo dikwijls van ons volk in ont- vangst had te nemen Toen bleek dat ons jongste Prinsesje tengevolge van Het gehele Prinselijk Gezin tezamen op Soestdijk, na de terugkeer van Prinse» Marijke uit het ziekenhuis te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6