Zilveren jubileum van W.B.Y. „Ons Doei' herdacht bij 30-jarig bestaan Plechtige troonsafstand van H.M. Koningin Wilhelmina Officiële publicaties Laatste Berichten UIT DE OMSTREKEN In Voorhout zal nieuwe burgemeesterswoning verrijzen ZATERDAG 4 SEPTEMBER Leden bieden monument in Lindestraat aan Kon het zilveren jubileum van de Woningbouwvereniging „Ons Doel" in 1943 in verband met de oorlogsomstan digheden niet worden herdacht, het 30-jarig bestaan vormde een gerede aanleiding om dit nog goed te maken. Met dit doel voor ogen warén gister middag velen in „In den Vergulden Turk" bijeen gekomen, waar het be stuur temidden van een fraaie bloe- menschat recipieerde. Alvorens gelegenheid tot gelukwensen werd gegeven, heeft de voorzitter van „Ons Doel", de 'heer M. H. Noteboom, een overzicht van het verenigingswerk gegeven. Op 28 Augustus 1918 uit en door leden van de Ohr. Nat. Werk mansbond opgericht, zag het toenma lige bestuur van „Ons Doel" reeds in September naar bouwgronden uit. Het eerste bouwplan, groot 50 eensgézins- woningen, kwam in 1922 in de Kanaal straat gereed. Daarna konden nog 5 bouwplannen in de omgeving van de Lindestraat worden verwezenlijkt, zo dat de jubilerende vereniging thans 339 woningen, w.o. 5 winkelhuizen, een be stuurshuis en een werk- en bergplaats in exploitatie heeft. In 1919 trad de vereniging toe tot de Nat. Woningraad en tot de Federatie van Woningbouw verenigingen te Leiden en omstreken. Werd in 1926 uit „Ons Doel" de Leld- se Speeltuinvereniging „Zuiderkwar tier" opgericht,; in 1929 volgde nog de oprichting van de z.g.n. Radio-com missie, welke was samengesteld- met 't doel om orde te scheppen in de toen tertijd heersende antenne-chaos. Ten slotte kwam ln 1943 het fonds voor maatschappelijk werk tot stand. Ver volgens weidde spr. nog uit over eva- ouatiemoeilijkheden en oorlogsproble- imen, in welk verband spr. opmerkte, dat „Ons Doel" thans helaas nog niet aan het bouwen is geslagen, waaraan hij echter de hartgrondige verluchting verhond, dat dit in de i.w "e toe komst wel het geval mocht zijn. Nadat de heer Noteboom er nog op gewezen had, dat er steeds een hartelijke sa menwerking met de- overheidsinstanties en de zusterverenigingen had bestaan, bracht hij nog hulde aan de pioniers van „Ons Doel" en de Raad van Com missarissen. Een groot aantal sprekers bracht hierna de gelukwensen over. Wethou der Jongeleen opende de rij en sprak zijn waardering uit over hetgeen „Ons Doel" in de.afgelopen 30 js^ar had -tot stand weten te brengen. Spr. hoopte, dat de tijd niet meer veraf zou zijn* dat ook aan „Ons Doel" weer toestem ming tot bouwen kon worden verleend. Achtereenvolgens voerden het woord mevr. C. Sweerls-Veerman, die namens het Damescomité- enkele ..geschenken voor het bestuurshuis aanbood, de he ren H. van Weizen, voorzitter van de Woningbouwveren. „De Eendracht", H G. Arnold namens het HJ3. van dè Nat. Woningraad. J. Gerritsen, voor zitter van „Ons Belang", H. Lombert. namens„De Goede Woning", M. I. Smit namens de Woningbouwvereni ging Tuin Stadwijk en mede namens de Speeltuinvereniging Zuiderkwar tier, P. Verver van de vereniging „Onze Tuin". P. Hessing, oud-bestuurslid van „Ons Doel", J. de Jong. voorzitter van „Eensgezindheid" en mede namens de Federatie van Woningbouwverenigin gen te dezer stede en de heer T. Ka- paan, die sprak namens de verschil lende firmanten. Onder hen, die ver der tijdens deze receptie nog van hun belangstelling blijk gaven, merkten wij ojn. de architecten, de heren Land man en Ponsen, de heren J. H. Schul- ler en J. van Iterson, leden van ds Commissie van Fabricage, mr Streng, loco-secretaris en enkele hoofden van gemeentelijke takken van dienst op. - Voorzitter Noteboom sprak een uit voerig dankwoord. De onthulling van het monument aan de Lindestraat - .(Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet)- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Sept., Coöp. Groenten- velling Per 100 kg.: Aardappelen f. 4.40 6.50; Andijvie 1. 45.80; Augurken f. 8 63; Druiven f. 84120; Groene kool f. 10—21; Kroten f. 3—13; Gek. kroten f. 5—14; Postelein f. 5—13; Prei t. 13— 17; Pronkbonen f. 1642; Pruimen f. 9 16; Rode kool f. 714.80; Snijbonen f. 3885; Spinazie f. 1226, Stambonen f. 3862; Stokbonen f. 4871; Tomaten f. 2899; Uien f. 5—12; Peen f. 10—20. Per 100 stuks Bloemkool f. 786; Kom kommers la f. 723; Idem 1 f. 523; Idem 2 f. 5—18; idem 3 i. 4—9; bllk- selderle f. 37—49; Meloen ananas f, 8 62; Meloen net f. 1541; Perziken f. 2 46; Sla 1 f. 1.50—5.90; idem 2 f. 1 50— 2.40. P*r 100 bos: Peterselie f. 1 80—2.00; Selderie f. 1—3.40; Bosbeen f. 8—24. KATWIJK AAN ZEE, 4 Sept. Vangst- bericht van hedenochtend; KW 67 3 k., KW 18 1 k., KW 39 1 k., KW 20 6 k.. KW 147 geen vangst; KW 138 120 k. thulsstomend, KW 23 1 k„ KW 14 geen vangst. KW 2 2 k.. KW 3 10 k., KW 4 2 k.. KW 5 2 k.. KW 47 2 k., KW 54 70 k.. KW 9 60 k.. KW 140 25 k KW 44 20 k.. KW 43 1 k. thulsstomend, KW1 42 14 k., KW 15 120 k. thulsstomend, KW 85 170 k„ KW 167 40 k.. KW 130 12 k„ KW 127 2 k.. KW 50 60 k., KW 123 90 k.. IJm. 35 geen vangst, KW 16 1 k., KW 97 thulsstomend. Gemiddelde vangst Sche- vonlngen 26, Vlaardlngen 32; Katwijk 18 kantjes. KATWIJK AAN DEN RIJN. Groenten- velling 3 Sept. Bloemkool Ia I. 62100, Idem I f. 56—86; idem II f. 1460; Idem III f. 10—13; Waspeen I f. 17—24; Idem II f. 7—12; Bospeen f. 15—23; Prlnc. bo nen f. 3670; Snijbonen f. 1258; Pronk bonen f. 35—36; Sla f. 1.50—1.80; Andij vie f. 2.40—5.50; Kroten f. 69; Peter selie f. 1.60—2.80; Selderie f. 1.60—3.50; Spinazie f. 2155; Uien f. 49; Radijs f 3.203.30; Komkommers f. 1011; Rode kool f. 11—12; Gele kool f. 11—20; Aardappelen bonken f. 3.406; Idem Groten f. 3.409.80; idem Drielingen I. 3.406.70. RIJNSBURG, 4 Sept. Groentenveillng Aardappelen 58 ct. per kilo; Uien 710 ct,; Waspeen 1520 ct; Groene kool 1520 ct. per kilo; Bloemkool I 6090 ct. per stuk; Idem II 40—60 ct; Idem III 1020 ct. Herenbonen 5070 ct. per kilo; Bospeen 1520 ct. per bos; Selderie peterselie 24 ct. per bos; Prei 812 ct. per bos. AGENDA ZONDAG. Stadsgehoorzaal: Kill ma Hawailans. 8 uur. MAANDAG. Schouwburg Hoofdstadoperette. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Cabaret Chlel de Boer 8 uur. DINSDAG. Schouwburg: Hoofdstadoperette. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 4 September 13 uur tot Zaterdag 11 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; de Zuider-Apotheek, Lammen- schansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door- de Oegstgeester Apotheek Wllhelminapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt morgen waargenomen door de doktoren De Bruyne, Van -Es.-Lange- ■ïal. Met boom Te Oegstgeest door dr H. Varekamp (Tel. 21916) J Leidse Feestverlichting nog uitgebreid HOOIGRACHT EN MORSCHSTRAAT DOEN OOK MEE. De Leidse feestverlichting, welke onze stad in de laatste dagen zulk een vrolijk aanzien heeft gegeven en a.s. Maandag voor :het laatst wordt, ontstoken, heeft gisteravond nog weer een aanzienlijke en oók zeer opvallende uitbreidingon dergaan en wel de Hooigracht, welke als het ware in een verlichte oranje- allee is herschapen, 't Is er fantastisch! Ook de op deze gracht uitkomende Groenèsteeg heeft zich deze dagen ln een feèstkleed gestoken, welke wel zo aardig aandoet, dat burgemeester Van Kinschot zelfs tot tweemaal toe deze steeg met een bezoek vereerde. Voorts vernemen wij, dat ook de Morschstraat zich a.s. Maandag, nog in de rij der feestelijk versierde en ver lichte straten zal scharen. Zo zal hier de Morschpoort baden in flootlight, terwijl voor de ramen van alle bewoners een verlichting van vetpotjes zal bran den. 't Kan aardig worden! Het muziek gezelschap „Nieuw Leven" komt des avonds de gezelligheid in deze straat verhogen. DE HEER G. E. E. KUUNTJES WEER THUIS. De heer G. E. E. Kuijntjes, directeur der Ambachtsschool, die voor een ern stige operatie tien weken in het Diaco- nessenhuis werd verpleegd, zal heden deze inrichting verlaten, en na volledig herstel zijn werkzaamheden zo spoedig mógelijk hervatten. DISTRIBL'TIEDIENST LEIDEN. Belangrijk voor de Ingezetenen van de gemeente ItiJnsburg. In verband met de feestelijkheden zal op Dinsdag 7 September te KUnsburg geen zitting worden gehouden voor het uitreiken van bonkaarten. Gezinnen die hun bonkaarten op die dag moeten af halen. kunnen dit doen op Donderdag 9 September. 7326 DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. INZAMELING HUISVUIL. In verband met de inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Juliana zal op Maandag 6 September a.s. geen huisvuil worden ingezameld Men gelieve die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 7 September e.k. De Directeur van de Gem. Relnlgings- - en Ontsmettlngsdienst. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het Stedelijk Museum De Lakenhal op 6 Sept. a s. de gehele dagvoor het publiek ge sloten zal zijn. Lolden. 4 September 1948. 7342, Burgemeester en Wethouders voornoemd. Secretaris J. BOL. De Burgemeester F. H. v. KINSCHOT. AANBIEDING MONUMENT LINDESTRAAT. In tegenwoordigheid van de burge meester, jhr mr F. H. van Kiiischot, de wethouder van Fabricage, de n^er A. J. Jongeleen, het bestuur en de Raad van Commissarissen en velegenodigden vond tegen halfzes in de Lindestraat de aanbieding van het huldeblijk dei' leden plaats, bestaande uit een in zand en roodsteen opgetrokken monument mèt vijver. De voorzitter van het Jubileumcomité de heer C. J. Plena, zette uiteen, dat het in. de kring van de W.B.V, reeds direct vaststond, dat nu het zilveren jubileum om bepaalde redenen niet her dacht kon worden, men aan het dertig jarig bestaan de nodige aandacht wens te te besteden. In de gedachten van het mede-lid, de heer v. d. Kaay, is toen dit plan' gerijpt! Hoewel dit plan aan vankelijk bezwaren ontmoette vond men toch later, dank zij de medewer king van wethouder Jongeleen en de gemeente-architect, .de heer Koch, een vorm waarin een en ander verwezenlijkt kon worden. Hulde bracht spr. aan hen, die in de afgelopen 30 jaar leiding aan de W.B.V. „Ons Doel" hebben gegeven, waardoor in deze omgeving een wijk is verrezen, welke genoemd en gezien mag worden. Spr. hoopte, dat de vereniging weer spoedig tot bouwen zou kunnen over gaan. Nadat de heer Piena nog allen had bedankt, die bij de totstandkoming van dit monument hun medewerking hadden verleend, droeg hij dit geschenk dei1 leden aan het bestuur over, waar na hij de burgemeester verzocht de ont hulling te willen verrichten. Alvorens deze hiertoe overging, bracht hij nog. hulde voor het indertijd door de 1 bestuurderen der WJ3.V. genomen ini tiatief, waarmede zij getoond hebben goede burgers der stad te zijn. Vervol gens verrichtte de burgemeester de ont hulling en konden de vele aanwezigen kennis nemen van dit prachtige ge schenk. dat op een rood stenen voet stuk' een in zandsteen uitgevoerde dol fijn, waaromheen zich enkele vrouwen figuren opwerpen, te zien gaf. 't Ge heel wordt nog gecompleteerddoor een fraaie beplanting en een ln het ver lengde aangebrachte vijver. Een kabou tertje stelde hierop de besproeiingsin richting ln werking. Met een enkel woord heeft de voor zitter, de heer M. H. Noteboom. voor dit prachtige geschenk, dat de verwach tingen verre overtreft, bedankt. Spr., die deze plechtigheid een evenement in dè geschiedenis der W.B.V. noemde, zag hierin een bewijs van de liefde en ver knochtheid der leden aan de vereni ging. Op zijn beurt, droeg de heer No teboom het monument aan de zorgen van hèt gemeentebestuur over. Na afloop verenigden bestuur en ge nodigden zich aan een diner in „In den Vergulden Turk". Heden volgt nog een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Boomplanting vindt op het Gerecht plaats Naar wij. vernemen zal de boomplan ting, in afwjjking van hetgeen in de feestgids is gepubliceerd, a.s. Maandag ochtend niet plaats vinden op het Pie terskerkhof, doch op het Gerecht. In verband met de radio-uitzending van de plechtige beëdiging en inhuldiging van H. M. Koningin Juliana is ook het tijdstip vervroegd en vastgesteld op kwart over negen uur. Zoals bekend zal de burgemeester, jhr mr F H. van Kin schot. deze plechtigheid verrichten, ter-; wijl het muziekgezelschap „Nieuw Le ven" ^muzikale medewerking zal verle nen. OOK DE W.B.V. „ONS BELANG" GAAT JUBILEREN. Herdenkt de Woningbouwvereniging „Ons Doel" in deze dagen haar 30-jarig bestaan, ook de W.B.V. „Ons Belang" gaat jubileren. Op Zaterdag 25 September zal deze vereniging haar 35-jarig be staan herdenken. Behalve een receptie in de middaguren in „De Harmonie" wordt 's avonds in de Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarvoor men zich de medewerking heeft verzekerd van het cabaretgezel schap van Fred Fagel. Op Zaterdag 18 September zal het bestuur namens de leden in het bestuurshuis Molenstraat 32a worden gehuldigd. VICTORIA REGIA BLOEIT! De Victoria Regia in de Hortus is weer in bloei gekomen. Hedenavond van 8.30 tot 10.30 uur zal de Hortus voor het publiek zijn geopend ten einde velen te doen delen in deze zeldzame schoon heid. Tevens bloeien de banaan en de pijpenbloem. Na een tournee in Scandinavië en een verblijf van drie maanden inlndië, zijn de Kilima's weer in ons land te ruggekeerd. Zondagavond zullen zij in onze stad een uitvoering verzorgen. Dagorders van H.M. Koningin Wilhelmina en H.M. Koningin Juliana AAN DE STRIJDKRACHTEN VAN HET KONINKRIJK. H.M. Koningin Wilhelmina heeft de volgende dagorder gericht tot de Strijd krachten ter .zee. té land en in de lucht: Bij het neerleggen van mijn regee ring wensch ik een persoonlijk woord van afscheid te richten tot u, Strijd krachten Ier zee, te land en in de lucht. Gedurende de lange jaren mijner regeering heb ik steeds staat op U kunnen maken. In den strijd, dien gij schouder aan schouder met onze bondgenooten en ik denk bovendien aan onze vis- schers en koopvaarders hebt ge streden voor de bevrijding van ons va derland en van Indonesië, hebben plichtsbetrachting en opofferingsge zindheid U gekenmerkt. Thans, terwijl de opbouw van vloot, leger en luchtmacht nog lang niet is voltooid, wordt een zware taak ver richt door onze strijdkrachten in In donesië voor het herstellen en behou den van orde en rust. Ook deze taak is vol ontberingen en eischt voortdu rend offers.- doch ook hier geeft gil alles wat van U gewaagd wordt. Ik heb mij steeds één met U gewe ten. Uw verrichtingen hebben mij trotsch op U doen ziin. Weest verze kerd. dat Uw loteevallen mijn belang- st>"ine zullen bliiven behouden. Ik vertrouw dat gii onder de reece- ring van Koningin Juliana het vader land even trouw zult dienen, als tij dens miin bewind. Mi"» Gods zegen steeds met U zijn. Een historische gebeurtenis: Hedenmorgen vond in het Paleis op de Dam te halftwaalf de plechtige troonsafstand plaats van H.M Koningin Wilhelmina. waarmee haar zegen rijk regeren was afgesloten. Het ceremonieel van de abdicatie plechtigheid was als volgt: In de Mozes en Aaronzaal was een langwerpige tafel geplaatst. In het midden van de lange zijde namen plaats Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Rondom de tafel namen voorts 26 personen plaats: 14 loden van het kabinet, de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. C. Beelacrts van Blok land, de ^oorzitters van de beide kamers der Staten Generaal, 3 gedelegeerden van de Indonesische missie, prof. Hoessein, dr Mansoer en dr Hoessain, de ge delegeerde van Suriname dr Pos, de gedelegeerde van de Nederlandse An tillen, Da Costa Gomez, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord Holland jhr dr J. F. baron de Vos van Steenwyk, burgemeester mr Arn. d'Ailly mej. dr M. A. Telllegen, directeur van het Kabinet der Koningin. Om kwart over elf waren allen inde zaal aanwezig, om half twaalf kwamen de vorstelijke personen binnen, die een ieder begroetten. Vervolgens sprak de Koningin een enkel woord en gaf daarna aan dr Teilegen opdracht de Acte van Abdicatie voor tè lezen. Deze was zeer fraai j uitgevoerd op perkament (circa 70 x 50 cm) door de kunstenaar van Tricht. De acte en de doos, die haar bevatte, werden gebonden door de Friese bind ster El. Menalda. By de acte behoort een groot zegel (circa 15 c.m. middenlijn), dat aan de voorkant het Rijkszegel van Koningin Wilhelmina toont (iedere Kóningin heeft een eigen zegel) en aan de ach terzijde het Rijkszegel. Na de voorle zing legde dr Teilegen de acte aan H.M. Koningin Wilhelmina voor, die op dat ogenblik nog Koningin was. Zodra zij haar handtekening had geplaatst en de pen van het perkament aftilde werd Prinses Juliana Koningin der Neder landen. Het tijdstip, waarop dit ge schiedt werd op de seconde nauwkeurig vastgesteld. Vervolgens tekenden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden de acte en ten slotte, toen intussen de acte aan het eind der tafel was neergelegd, alle overige gasten. Via de gele zaal gingen de vorstelijke personen naar de balcondeur. Teretond na het verklinken van de laatste slag van twaalf uur ging de balcondeur open en trad allereerst Koningin Juliana, dan Prinses Wilhelmina en Prins Bernhard naar bulten. Door middel van luidsprekers werd de op de Dam samen gestroomde menigte om doodse stilte verzocht. m PRINSES WILHELMINA SPREEKT: Prinses Wilhelmina sprak de volgende redevoering uit: Ik stel er prijs op u zelf mede te de len, dat ik zo juist mijn troonsafstand (APV) BETER DRUKWERK bestellen. dan... WERNER bellen 22325 waar ter wereld gij u ook moogt be vinden. Gedurende de regering mijner moe der hebt gij het vaderland steeds ge diend op een wijze harer waardig. Vre delievend van aard, hebt gii getoond, dat gij verbeten kunt strijden'voor vrijheid en gerechtigheid; indien dit nodig is, zelfs tegen een overmachtige vijand. Wat ik van mijn echtgenoot, die als bevelhebber der Nederlandse trijd- krachten U aanvoerde bij de bevrij ding van ons land en nu als Inspecteur Generaal in nauwe aanraking met U Is, steeds over U hoorde, heeft mij met trots vervuld. Nog altijd worden van U, strijd krachten in Indonesië, grote offers ge vraagd. Na moeilijke jaren van oorlog en bezetting zijt gij thans voor ge ruime tijd ver van huls en gezin. Te meer waardering heb ik daarom voor uw toewijding, zelfbeheersing en plichtsbetrachting bij het vervulen van Uw taak. Bü het aanvaarden van het Konink lijk gezag spreek ik de verwachting uit, dat alle strijdkrachten in de toe komst, evenals in het verleden, eens gezind en toegewijd hun beste krach ten zullen geven voor de belangen van het rijk. Ik reken op uw trouw. Juliana De ddgorder van H.M. Koningin Wil helmina ls even voor twaalf uur he denmorgen voor het front der troepen voorgelezen. Vervolgens is in aanslui ting daarop, na twaalf uur voorlezing gegeven van de dagorder van H.M. Koningin Juliana. In Indonesië geschiedt de voorlezing van de' dagorders te 19.00 uur pl. tijd. LID BEMANNING AMERIKAANSE SUPERFORT OVERLEDEN. In de loop van de nacht ls de werk tuigkundige Walter Doyle Roquet, die deel uitmaakte van de bemanning van de verongelukte Amerikaanse superfort, overleden. Van het vliegtuig is tot nu toe niets gevonden. Acht man bevinden zich thans nog in het St. Josephzieken- huis te Vlissingen. heb getekend, ten behoeve van mijn dochter, Koningin Juliana. Ik dank u allen voor het vertrouwen, dat gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank u voor de toegenegenheid en de warmte, waarmede Gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie ik uw toekomst tegemoet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind. God zij met u en de Koningin. Ik acht mij gelukkig met u allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin! EERSTE REDE VAN KONINGIN JULIANA. Dan sprak Koningin Juliana haar eer ste redevoering als regerend vorstin tot haar volk: Ik dank u, lieve moeder, dat gij mij op deze wijze hebt ingeleid. Ik voel het als een groot leed, dat we uw wijsheid en uw ervaring en bovenal uzelf voortaan zullen moeten missen als onze koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hieraan te moeten wennen, ik weet dat allen u van harte hun beste wensen meegeven voor deze levensperiode, waarin ge als Prinses Wilhelmina onder ons zult ver keren. Maar wij kunnen één ding voor u doen; de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwezen lijken. Ik doe in het bijzonder een beroep op de jeugd, om te trachten zulk een toe komst voor ons allen te vormen, dat daarin de hóógste waarden in ere wor den gehouden, waarvoor zo velen van de besten hun leven hebben gegeven. Voorts doe ik voor mezelf een beroep op uw aller vertrouwen, datzelfde ver trouwen, waarmee gij mij ln de vijf maanden, waarin Ik als regentes voor mijn moeder waarnam, tegemoet geko men zijt. Tezamen gaan wij moedig voorwaarts. Leve het vaderland. Het historisch ogenblik was hiermee ten einde. - KATWl/K AAN ZEE Herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk Vrijdagavond werd ln de Nieuwe Kerk een herdenkingsdienst gehouden, waar als sprekers optraden de Herv. predi kant, ds. D. Bouman en de Geref. pre dikant. ds W. van Boeyen Medewerking verlenen de drie plaatselijke zangkoren „Looft de Heer", „Excelsior" en het „Herv. Kerkkoor" en de muziekvereniging „U.N.I." onder leiding van de heer L. Haasnoot. Ds Bouman wees in zijn rede op Prins Willem van Oranje, die een treffelijk instrument in de hand van God is ge weest. Dat was Koningin Wilhelmina ook. Het was ook haai- roem, dat zij een goed bemiddelaarster geweest is. Bij de <n-atie Gods heeft zij de rechten en vrij heden der onderdanen bewaard. Ds Van Boeyen schetste in korte trek ken het leven van Prins Willem van Oranje, stond eveneens stil bij de 50- jarige regering van Koningin Wilhel-, mina. Ter afwisseling hadden de zangver enigingen zich laten horen begeleid door „U.N.I." die ook enige koralen ten beste gaf. Ds W. v. Boeyen komend voorjaar naar Indonesië Ds W. van Boeyen heeft hedenmorgen de benoeming ontvangen tot veldpredi ker met bestemming Indonesië in het komende voorjaar. In October a.s. zal ds W. van Boey en als predikant aan boord van het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" gedu rende een maand een reis meemaken. Goede sfeer in de raad hersteld Wilhelmina H.M. Koningin Juliana heeft de vol gende dagorder gericht tot de strijd krachten van het Koninkrijk: Strijdkrachten van het Koninkrijk, De raad van Voorhout vergaderde. De voorz. opende en zeide deze verg. belegd te hebben met de gedachte, dat de Inspect, van Volkshuisvesting en de architect Marien aanwezig zouden zijn. Beiden zouden een uitleg geven aan de raad omtrent de bouw van de ambts woning voor de burg. Eerstgenoemde was echter verhinderd. Bij de vaststelling der notulen was het een grote bijzonderheid dat deze niet alleen zonder opmerkingen maar met een compliment van de heren v. d. Nouland en Spierenburg werden vast gesteld! Een ingekomen schrijven van de heer v. d. Ploeg werd aan de agen da toegevoegd. In behandeling kwam daarna het voorstel tot de bouw van een burg.woning over te gaan en hier f. 40.000 voor te voteren. Aan de hand van de tekening merkte de architect op dat versobering zal worden toegepast op het thans vastgestelde aanbeste dingsplan van f36.206, zodat daarin de centrale verwarming ad f3600 kan worden genomen. Na weglaten van draaibare boekenkast, gasradiatoren en nog enkele kleinere luxe-artikelen kan echter niet meer bezuinigd worden. De leden van de raad krijgen nu ge legenheid tot bespreking van het voor stel, waaraan meerdere uren werden be steed. De heren Nijssen, v. d. Nouland, v. d. Ploeg, Spierenburg en v. d. Lans voerden hoofdzakelijk het woord. Hoofdzakelijk waren de bezwaren die hierbij werden aangevoerd, het ge brek aan verantwoordelijkheid voor de toekomst voor een gemeente welke noodlijdend is. Niet één der leden was tegen de bouw van de woning op zich zelf. De noodzaak werd er van inge zien. Uiteindelijk werd een voorstel ln stemming gebracht van de heer v. d. Nouland over het onderhoud van de tuin door de bewoner. Dit werd aange nomen. (Nijssen blanco en v. d. Lans tegen). Het voorstel van B. en W. inclusief centr. verwarming werd aangenomen met Nijssen en v. d. Ploeg tegen Een toegevoegd voorstel van B. en W. behelsde het gratis ter beschikking stellen van de speelweide aan de Oran jeveren. op 21 en 22 Sept. a.s. voor de feestelijkheden. De heer v. d. Nouland juicht dit van harte toe. Hij feliciteert B, en W. met deze stap, welke hij een stap in de goede richting noemt, om de verduisterde sfeer, welke in de gemeen te heerst, opgehelderd te krijgen. KATWIJK Raad huldigt beide Vorstinnen Gisteravond kwam de Raad van Kat wijk in bijzondere vergadering bijeen. Voor deze vergadering wareu door 3. en W., behalve de raadsleden met hun dames, vele personen uitgenodigd, die in Katwijk een vooraanstaande plaats innemen, o.a. ds De Valk, ds v. d. Krift, ds Boersema, ds Pijl, pastoor Hesp, he ren doktoren, notaris Verhees, de com mandant en ondercommandant van het vliegveld, de directeur van de We deropbouw, directeur van O.W., hoofd inspecteur Brasser, de directeur van het Zeehospitium, de gemeente-ontvanger, vertegenwoordigers van diverse corpo raties, de heer J. v. d. Perk, voorz. van K. en O., de heer Lammens, voorz. van V.V.V., de heren D. F E. Meerburg en D. Taat van de Redërsvereniging, de heer W. Taat van de Ned. Redding Mij., de heer W. v. d. Bene van de Christ. Besturenbond, en anderen. De heer N. v. Beelen speelde modulaties op volks liederen op een in de raadszaal ge plaatst orgel. Nadat B en W. en de raad waren binnengetreden, opende de bur gemeester deze bijzondere vergadering met het gebruikelijke gebed, om zich dan tot de aanwezigen te richten met een rede naar aanleiding van het 50- jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en het optreden van onze nieuwe Koningin Juliana Katwijk heeft zich door de eeuwen heen nauw ver bonden geweten met het Huis van Oranje. Spr. ziet terug over de halve eeuw, die achter ons ligt. Wanneer na 50 jaren het gehele vo.k van Nederland Koningin Wilhelmina voor haar bewind dank brengt., dan betekent dat, dat zij er in geslaagd ls een volk tot een een heid te doen opgroeien, dat voordien, zowel uit geloofsovertuiging als door verschillende geaardheid in de gewes ten. sterk verdeeld was. Spreker wijst er dan op hoe Nederland altijd is geweest een land, waar het vrijheidselement een belangrijke plaats heeft ingenomen. De Koningin heeft geregeerd „bij de gratie Gods". In heel haar leven heeft zij ge toond, dat deze woorden voor haar geen holle phrasen waren. Dan haalt de voorzitter aan wat Katwijk in die 50 jaren geweest is en nu is Aanvankelijk waren er 100 jaren voor nodig om Kat wijk van 4000 op 8000 inwoners te bren gen. De volgende 50 jaren bracht Kat wijk van 8000 op 20.000 inwoners. Spr. geeft een beeld van de vooruitgang van Katwijk op alle gebied in deze laatste 50 jaren. Nu begint in de Nederlandse ge schiedenis een nieuw tijdperk en staan wij voor de ambtsaanvaarding van Ko ningin Juliana. Spr. gaat terug naar haar kinderjaren, naar haar verblijf te Katwijk, naar haar studietijd toen zij woonde op ,,'t Waerle" aan de Noord- Boulevard. Dit verleden wordt thans afgesloten. Nog weinige uren en zij is onze Ko ningin. Geven wij haar ons vertrouwen, geven wil onszelf aan haar en haar Huis. Moge Koningin Juliana drukken de voetstappen van haar illuster voorge slacht. De raad besloot na deeze rede tele grammen van hulde en trouw te zenden aan beide Koninginnen Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus verzocht de voor zitter het gezelschap B. en W. te volgen naar de benedenzaal, waar de thee werd aangeboden en men nog lang ge zellig bijeen bleef. RI1NSRURQ Ledenvergadering Rijnsb. Boys In Vliethof hield de V.V. .Rijnsb. Boys" haar jaarlijkse ledenvergadering. Door afwezigheid van de voorzitter, werden de aanwezigen welkom geheten door de 2e voorz. de heer H. J. den Haan. pe notulen werden onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag van de secy., evenals dat van de penningmees ter werd voorgelezen en beide heren werd dank gebracht voor hun vele werk. De bestuursmededelingen bevatten o.a. die over het nieuwe terrein. Dit zal nog dit seizoen in gebruik worden ge nomen, hetgeen wel nodig is. aangezien met 8 elftallen aan de competitie wordt deelgenomen. Verder komt er deze win ter een grote feestavond. Alvorens tot de bestuursverkiezing werd overgegaan, richtte de voorz. hartelijke woorden tot de heer D. C. den Haan, die zich i. v. m. zijn studie niet meer herkiesbaar stel de. Ook aan het adres van ex-keeper Glasbergen werden woorden van waar dering en dank gebracht, nu hij. na 18 jaren van trouwe dienst, zijn plaats onder de lat heeft afgestaan. De drie aftr. leden van het bestuur, de heren H. J. den Haan. W. van Eg- mond en S. Kralt werden met alge mene stemmen herkozen. In de plaats van de heer D. C. den Haan werd ge kozen de heer G. v. d. Ven. In de kas- commissie werden benoemd de he^en D. v. Iterson, G. Zandbergen en H. Ra- vensbergen. De rondvraag leverde als gewoonlijk een geanimeerde bespreking op. WINKELWEEK-PRIJZEN. De prijswinnaars van de gehouden etalage-wedstrijd zijn als volgt: I. D. Goemaat; 2. H. de Mooij; 3. P. Ravensbergen; 4. A. v. d. Meij. Eervolle vermeldingen; A. Driebergen, J. van Nieuwkoop, Firma Grimbergen, J. H. B. Berkemeyer, C. Ravensbergen en G. Rodenburg. Herdenkingsdienst Maandagavond 6 Sept. zal in alle kerken alhier een Herdenkingsdienst gehouden worden. Ned. Herv. Kerk 7 uur ds K. J. H. Bur- gv en ds. M. J. J. Bonting. Ger. Kerk art. 31 ds pe Wal 8 uur. Chr Ger. Kerk 7 uur ds Brandsma. Z. h. st. werd dit voorstel aanvaard. Bekend gemaakt werd nu door de voorz. dat Vrijdag 10 Sept. a.s. de eer ste steen gelogd zal worden van de 37 gemeentewoningen, des morgens 11 u. Op 6 Sept. a.s. te 12.30'45 zal een speciale raadsverg. gehouden worden in verband met de Kroning van Prinses Juliana. Volgt nu voorlezing van het schrijven van de heer W. v. d. Ploeg. Het betreft hier een uitlating van de burgemeester in het verweerschrift van hem in ver band met het proces van perceel En gelse laan 12, waarbij de burgemeester de woonruimte-comm. alhier beschul digt er een „dorpspolitiek" op na te houden. De voorz. wil dit niet ln de raad brengen en verwijst de heer v. d. Plosg naar de Commissaris der Koningin. De heer v. d. Lans zou gaarne het besluit van de vorige verg. omtrent 2% gratificatie voor die ambt. wier wedde ligt onder f. 3.000 alsnog verhogen en het voorstel van B. en W. ad f. 4.032 aan te nemen .omdat zonder erg één ambtenaar door aanneming van f. 3000 buiten deze gratificatie viel, hetwelk de bedoeling niet was. Dit werd onder steund en z. h. st. aanvaard. Nadat gebleken was dat de verkoop Jubileumspeldjes stagneerde door oor aken Tan buiten af, volgde sluiting.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3