Kwartet in een flat HET GOUDVELD Sociaal-medische dienst op de bres voor de oorlogs-slachfoffers der Kon. Marine CALVEs Een werk, dat de ke'angsteüing van heel Nederland verdient VRIJDAG 3 SEPTEMBER Koningin Juliana en Prins Bernhard naar Sportfantasie Baar wij vernemen zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard het Stadion- •pel „Sportfantasie" op 4 September bij tonen. Prinses Margaret Rose arriveert Zondag De Britse speciale missie, die de in huldiging van Pinses Juliana zal bij wonen, zal as. Zondag om ongeveer halfvijf des middags op Schiphol aan komen. HK.H. Prinses Margaret Ruse en de beide andere leden van de spe ciale missie van de Koning van Enge land, de graven van Halifax en de Hertog van Beaufort zullen zich na aankomst ogenblikkelijk naar het Am- stelhotel begeven. De graaf van Athlone en zyn gemalin, Prinses Alice nicht van HM. de Ko ningin zullen de plechtigheden als persoonlijke gasten van Prinses Juliana bijwonen. Zij arriveren Zaterdag met de nachtboot uit Harwich in Hoek van Holland. Afgezant van koning Faroek bij inhuldiging De Egyptische gezant in Nederland zal bij de inh'uldlgingsplechtigheden zijn Egyptische Majesteit vertegenwoordi gen als ambassadeur in bijzondere zen ding. FELICITATIE-TELEGRAMMEN VOOR TROONBESTIJGING. De telegraafinrichtlngen zijn op 6 September zeer beperkt opengesteld. De genen, die van plan zijn ter gelegen heid van de troonbestijging een telegra fische gelukwens aan de leden van het Koninklijk Huis aan te bieden, wordt aangeraden deze telegrammen reeds thans doch liefst voor 6 September aan te bieden. De aflevering zal dan direct na de inhuldiging geschieden. De besprekingen te Berlijn De vier militaire gouverneurs te Ber lijn zijn gisteren opnieuw bijeen ge weest. Officiële Amerikaanse en Britse bekendmakingen zeggen hieromtrent: „De samenkomsten worden voortgezet en de volgende zal morgen plaats heb ben". Volgens welingelichte kringen hebben de vier geallieerde militaire gouverneurs een aansporing ontvangen, binnen 10 dagen hun besprekingen te beëindigen. Enige vrijheid van handelen zou hun echter zyn toegestaan, wat betreft het doen van mogelijke concessies. In ge noemde kringen was men van mening, dat de beslissende conferentie van de gouverneurs nog moet komen en dat het voorbarig zou zijn zich over te ge ven aan pessimisme of optimisme. De onderhandelaars in Moskou willen te- gén 15 September een uiteindelijke be slissing bereiken over de Berlijnse kwestie, als, zoals in Berlijn wordt ver wacht, de besprekingen met succes ver lopen, zo voegde men er aan toe. VERGADERING VAN BERLIJNSE GEMEENTERAAD WERD UITGESTELD. Volgens een officiële mededeling is de vergadering van de Berlijnse gemeen teraad opnieuw uitgesteld, omdat de militaire gouverneurs nog geen ant woord hebben gegeven op de brief die door het stadsbestuur was opgesteld en waarin werd gevraagd of Berlijn kon deelnemen aan de lopende besprekin gen, voorts omdat generaal-majoor Ko- tikof nog geen verzekering had gegeven, dat het raadhuis in de toekomst zou worden beschermd tegen demonstraties. De onder Sovjet-contróle staande radio van Beriyn heeft de drie voor naamste Duitse politieke partijen in West-Berlijn de sociaal-, liberaal- en christen-democraten beschuldigd van „heimelijke verstandhouding met de Westelijke geallieerde militaire be sturen met het doel de vergadering van de gemeenteraad op te schorten". Aanbieding Nationaal Huldeblijk KONINGIN SPRAK WOORDEN VAN GROTE DANK. H.M. Koningin Wilhelmina heeft gistermorgen ten paleize ontvangen de vice-voorzitter van de Raad van State, mr F. Beelaerts van Blokland, burgemeester d'Ailly van Amsterdam, burgemeester P. J. Oud van Rotter dam, burgemeester Visser van 's-Gra- venhage, de Commissarissen der Ko ningin in de provincies Friesland en Limburg, mr H. P. Linthorst Homan en mr dr F. J. M. A. H. Houben, mej. A. C. Schippers, vertegenwoordigster van de U.V.V., dr A. J. M. van Dal, secre taris van het Comité Nationaal Hul deblijk, de secretaris-generaal van het Dep. van Binnenlandse Zaken, dr C. Prinsen en de heer P. Besanger, directeur van het Bureau Nationaal Huldeblijk, die H.M. een kunstig ge- calligrafeerde oorkonde aanboden, be vattende dc mededeling van de vor ming van het comité Nationaal Hul deblijk. Burgemeester d'Ailly hield een toe spraak, waarin hij H.M. mededeelde, hoe uit alle lagen der bevolking kleine en grote giften waren en worden bij eengebracht, zodat hier van een waar lijk nationaal huldeblijk kan worden gesproken. De bestemming, die Hare Majesteit aan deze gelden heeft willen verlenen, heeft alom grote weerklank gevonden! De gelden, bijeengebracht in de overzeese gebieden, zullen voor de openbare gezondheidszorg in die ge bieden worden aangewend. De Koningin verzocht burgemeester d'Ailly Haar dank aan allen, die bij dragen (aan het Koningin Wilhelmina- fonds) hebben geleverd, te willen over brengen. Zij zeide het bijzonder oppry.s te stellen en er zeer door të zyn ge troffen, dat inderdaad door Nederlan ders van alle gezindten en afkomst bij dragen zijn geleverd voor de belang rijke bestemming van dit fonds en Zli sprak de hoop uit, dat het Nationaal Huldeblijk zowel in Nederland als in de Overzeese Gebieden zal morgen bydra- gen tot een verbetering van de gezond heidstoestand. HET MILLIOEN REEDS GEPASSEERD! De opbrengst van de collecten in ons land heeft het millioen reeds ver overschreden. H.M. heeft goedgevonden, dat door een jaarlijkse inzameling het Fonds blüvend zal worden versterkt. Er zal een commissie worden be noemd, waarin medische deskundigen zullen worden opgenomen, welke com missie omtrent de besteding der gelden uit dit Fonds zal beslissen. Daarbij zal tegen versnippering worden gewaakt. Mr P. J. Oud opende Congres Ver. v. Nfed. Gemeenten PLEIDOOI VOOR GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. Mr P. J. Oud heeft gisteren in het Kurhaus te Scheveningen het door 800 leden bijgewoonde congres van de Ver. van Ned. Gemeenten ge opend. Hy verklaarde in een uitvoe rige rede o.m. dat naar nieuwe vor men van autonomie voor de gemeen ten moet worden gestreefd. Spr. was verheugd over de gemeen- te-financiën. De regering heeft erkend, dat ook de gemeenten aanspraak heb ben op een eigen belastinggebied. Wat de politie betreft, wees spr. er op dat het Nederlandse bestuursstelsel gedecentraliseerd is, waarby het sy steem der gecentraliseerde politie niet past. Mr Charles P. Taft, zoon van de vroegere president der V.S„ president van de Federatieve raad van Chr. Ker ken in Amerika, gedelegeerde op de vergadering van de „Wereldraad der Kerken" te Amsterdam en gemeente raadslid van Cincinatti, sprak over„De geestelijke achtergrond van het plan Marshall". „Moeilijkheden en mogelijk heden van de Middenstand" REDE VAN DR W. C. GROENEVELD MEIJER. Namens de Minister van Ec. Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, bracht dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur van de Middenstand bij het Ministe rie van Econ. Zaken, heden een bezoek aan de tentoonstelling „Groningen 1948". Dr Groeneveld Meijer hield een rede over „Moeilijkheden en mogelijk heden van de Middenstand". Hy ging eerst na. hoe de Nederlandse midden stand in 1940 de oorlog inging, hoe hij er uitkwam en hoe hy er thans drie jaar na de bevrijding ongeveer voor staat. Nu de goederenvoorziening toeneemt, aldus spr., en zelfs in versterkte ma te door de werking van 't Marshall plan, komt de detailhandel te staan voor problemen, die hij de laatste acht jaren niet meer gekend heeft. De invloed daarvan is reeds duide- jyk merkbaar. De middenstandsbe- drjjven hebben een veel grotere be hoefte gekregen aan bankcredleten. De grotere voorraden stellen hogere eisen aan de bekwaamheid van de ondernemers. De tyd, dat het publick alles kocht tegen elke prys, is reeds voorby, hetgeen wel gebleken is uit het betrekkelük geringe resultaat van de laatste textieluitverkoop. Reeds wordt het zakendoen in verschillende branches, die enkele jaren geleden nog gouden tyden beleefden, met de dag moeilijker. Symptomen hiervan zjjn reeds zichtbaar, b.v. in de kunst handel en in de postzegclbranche. In de maand na de opheffing van de distributie liepen de omzetten in de middenstands-schoenwinkels met bU- na 30% terug. De omzet was toen ongeveer even hoog als in dezelfde maand van het vorig jaar. De vraag ls, of het strenge pryzen- regiem, dat thans nog geldt, nog lang gehandhaafd zal moeten worden, wan neer de goeder en voorziening nog iets beter wordt. Misschien zelfs worden de prijzen nu nog opgehouden door de prysbeheersing omdat maar al te vaak een maximumprijs tevens als vastge stelde iprijs besohouwd wordt. Zakken eenmaal de pryzen, dan is het nog de vraag of onder de gegeven omstandig heden een vermeerdering van de om zet zal optreden. Nodig zal zyn dat de middenstan ders, zoveel -lij kunnen, zich onder ling aaneensluiten. Wanneer we het gehele terrein over- schouwen, zo zei spr. tenslotte, dan kunnen we met dankbaarheid consta teren, dat onze middenstand gezonder en krachtiger is dan ooit tevoren. De drang naar ontwikkeling heeft de kwaliteit van bedrijven en onderne mers belangrijk opgevoerd, aan de cre- dietvoorziening ontbreekt, zoals on langs in de Tweede Kamer gezegd is, weinig of niets en op organisatorisch terrein, in het bijzonder door vrijwil lige filiaalbedrijven, inkoopcombina ties en andere vormen, werd en wordt veel bereikt. EEN D.APPERE 80-JARIGE GROOTMOEDER! Zü redde kleinkind van verdrinkingsdood. De 3-jarige Jan van de spoorwegbe ambte H. te Vroomshoop heeft zijn le ven te danken aan zijn tachtigjarige grootmoeder. Jan raakte bij het spelen in het nabij gelegen diepe kanaal. Zyn „oma" zag hem in het water verdwijnen er. begaf zich in het kanaal. Ze kon jan boven water houden, doch ze miste de kracht om zichzelf en kleine Jan op het droge te helpen. Voor by gangers schoten toe en wisten groot moeder en kleinkind op de kant te trek ken. Ingezonden Mededeling Er qaat ni&ts boven PUDDING CUSTARD.MAÏZENA Debatten over Grondwetsherziening (Van onze parlementaire Redacteur). Hoe wy er gekomen zyn, is ons zelf nog altyd niet duideiyk: maar wy be vonden ons gisterochtend eindelyk in de koele, serene hallen der Ka mer van Vyftig; oneindig ver weg ofschoon nog geen tien meter verwy- derd en feiteiyk in het middelpunt van de fonteinenspuitende en licht- sproeiende feestelykheid der residentie. Daarbuiten de blijde, de opgetogen massa's; hierbinnen de staatslieden en politici. De tribunes waren onwaar schijnlijk vol: op de gereserveerde ver toefden vele Ryksgenoten van Overzee. Maar zy verdwenen al spoedig. Kon er ook wel iets nieuws verno men worden? Het was te verwachten, dat de heer Anema (AR), zich tegen de Grond wetsherziening zou verklaren. Het was normaal, dat de heer Pollema (C. H.) tamelijk schoorvoetend mededeel de, dat „de grootst mogeiyke meerder heid zyner fractie (allen behalve de heer Reyers) niet direct afwijzend te genover 'de voorstellen stond". Terwyi hy schande sprak van de Nederlanders, die nog immer in Djokjase gevangen schap zuchten en zeide, geen genoegen te kunnen nemen met een verklaring, als de heer Drees terzake in de Twee de Kamer had afgelegd. Het kon niet anders, dat de heer Kerstens (Kath.) een iets ander geluid zou laten horen dan zijn fractieleider Kropman; hoe wel ook deze zich geheel achter het nieuwe kabinet schaarde, doch overi gens alles van de omstandigheden zag afhangen wat betreft het concreet te voeren Indisch beleid. Na hulde ge bracht te hebben aan de scheidende Koningin gaf hij de nieuwe Regering als zegenspreuk mede het devies der Nijmeegse Kath. Universiteit: In no mine Domini feliciter, wat toch een andere gevoelswaarde heeft dan het Nederlandse: In Gods Naam! Wel leek het ons een parlementair novum, dat de vorige bewindsman voor Overz. Gebiedsdelen, de heer Jonkman (Arb.) een brede uiteenzetting van de voorstellen gaf, die men eigenlijk een ministeriële rede-achteraf zou kunnen noemen; maar dan een, die hij per soonlijk had opgesteld, zonder de be perkingen van zijn ambtgenoten, geiyk hy die ongetwyfeld in het kabinet-Beel had te verwerken. De heer Beel kwam juist onder Jonkman's rede luisteren. Heden voortzetting. LEVEN VAN IIAN VAN MEEGEREN WORDT VERFILMD. De bewogen levensgeschiedenis van de schilder Han van Meegeren zal door Paramount worden verfilmd. Paramount zou met familieleden van de ovèrleden schilder reeds contracten van „geen bezwaar" hebben afgeslo ten. De beroemde Franse karakterspe ler Victor Francen zal de titelrol ver vullen, Hij zal dan eerst zyn befaam de baardje afscheren! FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 7) Wat zeg Je er van, Charles? Ze zingt werkelyk heel goed, moet je we ten. Het zal ons een bijzonder voor recht zyn, zei Charles beleefd. Wanneer juffrouw Cornish even met mij mee wil gaan, dan zal ik (haar aan de leider van de band voorstellen. Hoewel ze zioh doodverlegen voelde, stond Marianne op en met haar hoofd je fier opgeheven, volgde ze hem in de richting van de band. Er was een hoekje opzy van het podium, waarop de band zat, dat afgeschut was met palmen, en daar liet Charles haar even wachten, terwyi hy zich fluisterend anet Harry Charters, de populaire bandleider van het restaurant, onder hield. En even daarna stond Harry Charters met uitgestoken hand en een stralende glimlach voor haar. Het is by zonder vriendelijk van U, juf frouw Cornish. De bezoekers zyn erg gesteld op een lady-crooner, en we hebben alles gedaan om nog tydig een plaatsvervangster te vinden voor Do- reen. Laten we even de muziek doorlo pen en kyken of we samen iets voor elkaar kunnen brengen. Zyn stem klonk zo gewoon en non chalant, en zyn glimlach was zo vrien delijk, dat iets van de nerveuze angst van haar af viel, terwyl ze zioh over een stapel liedjes boog. Dit liedje ken ik, zei ze, o, en dat ook. O ja, en dat ook Mooi zo. We zullen U op laten treden na het eerstvolgende nummer, als U dat goed vindt. Ik zal het mijn boys uitleggen en ze zullen het U ge makkelijk maken. Marianne zou hard weggelopen zyn, als ze zijn „uitleg aan de boys" ge hoord had„een meiske van één van de beste families uit de stad ze wordt altijd gezien met die jonge Rankinik veronderstel dat ze geen noot kan zingenmaar hy is nu eenmaal een goede klantdus doen jullie je best om haar te helpen Het was alsof er sleohts enkele mi nuten verstreken waren,, toen ze zich zelf daarna aangekondigd hoorde wor den: Mejuffrouw Marianne Cornish, die zo vriendelyk is in te vallen voor Dor eenWij zijn er van overtuigd, dat haar prachtige stem U allen veel genoegen zal geven. Harry Charters hield haar hand vast, terwyl hy haar van achter het podium naar de microfoon bracht, en de men sen aan de tafeltjes applaudisseerden vriendelijk. Ze voelde hoe haar han den klam waren en hoe haar knieën trilden, maar toen ze de inzet van haar eerste nummer zachtjes hoorde spe len, stond ze uiteriyk kalm te wachten tot ze in moest vallen En hoewel haar stem even trilde en onzeker was by de inzet, kreeg ze haar zelfverzekerdheid steeds meer terug naarmate de aardige, vlotte melodie van het eerste liedje haar meer en meer zichzelf deed vergeten. Haar warme, volle gouden stem vervulde de gehele zaal. Na enige ogenblikken be gon men messen en vorken neer te leggen, stokten de gesprekken en keek iedereen gefascineerd in de richting van het slanke jongemeisje in de bruin fluwelen avondjurk, dat een dergelyk heeriyk geluid wist voort te brengen. Een laatste hoge noot klonk even na, voordat men in een stormachtig ap plaus uitbarstte. Het was een echt ap plaus, niet alleen maar een beleefd handgeklap. Het was enthousiast en 't vroeg om meer. Harry Charters keek zijn band met een vragende blik aan, en keek dan naar Marianne, die hem met een verlegen buiging haar dank baarheid voor zyn begeleiding trachtte te tónen. Dan hief liij zyn dirigeer stok weer en de eerste tonen van een volgende melodie brachten Marianne tot het bewustzyn, dat ze een tweede nummer moest zingen. Opnieuw begon ze en even zochten haar ogen het ge zicht van Larry, dat naar haar opge heven was. Dan keek ze snel een an dere richting uit,- maar uit het diepst van haar 'hart voelde ze zich voor hem, voor hem alléén, zingen. En hy was het dan ook, die het applaus, dat op dit tweede liedje volgde, leidde, z'n handen in'jeugdig enthousiasme byna kapot klappend en luid roepend om meer. Marianne draaide zich om en keek vragend in de richting van Har ry Charters, die knikte en haar een geruststellend glimlachje gaf. En zich weer tot de zaal wendend zong ze als derde nummer een droefgeestig, fyn Iers volksliedje. Maar juffrouw Cornish, zei Char les enige ogenblikken later niet een stem, waarin verrassing en enthousias me te horen waren, het was zéér byzonder! U hebt een prachtige stem. Ik kan U niet dankbaar genoeg zyn. O, het is niets, zei Marianne blo zend en glimlachend. Ze zat weer aan het tafeltje tegenover Larry en ze voelde haar hart vol worden van ge luk, toen ze zyn trotse en voldane blik cp zich gericht voelde. Ik heb nog nooit in het publiek gezongen, weet U, en het was goed voor me er mee te beginnen. Het was praohtig van U om me deze gelegen heid te geven. Charles maakte 'n afwerend gebaar, maar bleef nog by hun tafel staan. Marianne keek hem enigszins ver wonderd aan. Exouseert U my, juffrouw Cor nish, zei hy tenslotte. Meneer Ran kin zei straks als ik het goed verstaan heb, dat U met zingen uw carrière wilt maken, Ja, dat wil ik zeker. Ik bedoel, als het me zal gelukken. Als het je zal lukken! zei Larry lachend. Wat voor kans geef jij haar, Charles? Ze zal ongetwyfeld slagen. Juffr. Cornish had vanavond hier een bui tengewoon groot succes. Ik vraag me af, voegde Charles er aarzelend aan toe, of U er voor zoudt voelen dit succes te herhalen. (Wordt vervolgd) In Leiden geschiedt iets groots Invalide marine-mensen weer aan de slag. Een lasser aan het werk. (Foto Van Vliet) 39). Maar dat was nu juist waar Jo ris Goedbloed op gewacht had. Hy richtte zich onverwacht op en stootte zyn hoofd met kracht tegen de kin van de sheriff, die door deze onverwachte aanval zyn evenwicht verloor en ach terover tuimelde. „Snel. broeder", riep Joris, „laat ons van deze gelegenheid gebruik maken". Dat behoefde Billy Bulk geen twee maal gezegd te worden. Bliksemsnel wierp hy zich op de sheriff en enkele ogenblikken later lag deze zwaar ge boeid op de grond, terwyl Joris glim lachend op hem neerkeek. „Het spyt me, vriend, dat ik U aan het schrikken heb gemaakt, doch voor "de juiste uit voering van myn plan was dit onver- mydelijk", sprak hij. „We zullen U thans aan Uw lot moeten overlaten, doch ik twyfel er niet aan, of de een of andere barmhartige Samaritaan zal zich te zijner tyd over U ontfermen". En terwyl zy de sheriff langs de weg lieten liggen, verwyderde het tweetal zich in de richting, vanwaar zy geko men waren. Panda wa-s inmiddels de vlakte op gerend, gevolgd door de verbaasde goudzoeker. Opgewonden wees Panda in de verte: „Kyk, ik wist het wel, door het vele regenwater is de rivier weer gaan stromen. Nu kun je duidelyk zien, welke uitholling het is". En inderdaad, door een der geulen, die daarnet nog alle droog geweest waren, bruiste nu het water. Invalide marine-mensen worden weer in het arbeids proces ingeschakeld Nadat reeds enkele maanden met man en macht was gewerkt aan de inrichting en modernisering van de voormalige Kweekschool voor Zee vaart aan het Noordeinde te dezer stede om deze geschikt te maken voor huisvesting van de Sociaal-medische dienst der Kon. Marine, is deze dienst gisteravond officieel in gebruik gesteld. Tydens een aan deze ingebruikstel ling voorafgegaan persbezoek hebben wij ons eens op de hoogte kunnen stel len van het prachtige werk, dat men met deze nieuwe instelling voor heeft en dat van zo grote sociale betekenis is, dat het ongetwijfeld meer dan gewone interesse verdient! De officier van gezondheid 1ste klas se D. H. F. Wolters, is in dit milieu, naast de commandant, de lt. t. z. 1ste kl. H. F. Bach Kolling, de grote stu wende kracht. Zyn standpunt is dat het onjuist is, en maatschappeiyk niet verantwoord, om een door welke om standigheden dan ook invalide ge worden medemens medisch te verzor gen zonder tegelykertyd van het begin af aan het uiterste te doen om het etiket „onvolwaardig" van hem los te weken. Het systeem van de pensionnering van invalide werkkrachten is princi pieel altyd fout geweest. Het heeft de maatschappij enorme sommen gekost, en doet dat nog, maar droeg er in geen enkel opzicht tee by de betrok kene van een zeker minderwaardig heidsbesef te bevrijden en diverse daardoor opgewekte stoornissen op te heffen. Het kan zo geheel anders, heeft dok ter Wolters gezegd, en na eindeloos veel moeite heeft hy thans in Leiden de gelegenheid gekregen de juistheid van zijn stelling te bewijzen. Het resultaat is verbluffend! De Soc. Med. Dienst van de Marine heeft allen onder zijn hoede, die In mi litaire dienst, voor zover het de Zee macht betreft, onvolwaardig, invalide of ziek, zyn geworden. De therapie is daar bij gericht op herstel van het arbeids vermogen! Dat wil zeggen, dat de me dische en de maatschappelijke zorg voor de patiënt van het prille begin af nauw met elkaar verbonden zyn. Er is niets dat een invalide geworden mens meer en beter kan helpen dan de positieve overtuiging dat hy, z'n defecten ten spijt, op de duur weer als een volwaardige werkkracht aan de maatschappeiyke arbeid zal kunnen deelnemen! Daarom wordt er van de aanvang af naar gestreefd om de be trokkene. hoe primitief aanvankelijk dan ook, weer nuttige arbeid te ver schaffen. De S.MD. heeft momenteel een 600 man onder zyn zorgen. Tweederde deel daarvan vertoeft in ziekenhuizen en sanatoria, waar zy met cursussen e.d. al zoveel mogeiyk tijdens de medische behandeling klaar worden gemaakt voor hun taak om straks-zelf hun brood weer te verdienen. Tweehonderd zyn er ten slotte in Lelden. Tweehonderd, me rendeels jonge, mannen, die in militaire dienst hun tol betaalden en dusdanig gekwetst zyn, dat men hen vroeger voor de maatschappy onbruikbaar zou heb ben genoemd. Kerels, die een arm, een hand, een been of een voet missen en die recht hebben op onze hulp. VOOR ELK PROBLEEM EEN OPLOSSING. Gelukkig kan voor dokter Wolters en zyn helpers een probleem niet zo moei lijk zyn of hy vindt er een oplossing voor. De kansen voor de patiënt kun nen kleiner worden, de mogelykheden geringer, maar voor ieder, overigens ge zond, mens is er per saldo altyd een taak te vinden, welke een invalide even goed kan vervullen als een volwaardige arbeidskracht. De wetenschap dat zij weer zullen meetellen, verhoogt bovendien dik- wyis het tempo van het herstel. Er zyn van dat alles m Leiden voorbeel den te over! Er zyn al weer tal van door de SMD verzorgde jonge mannen in het bedrijfsleven teruggebracht op voor hen geschikte plaatsen en byna steeds met succes. Men heeft meer dan eens kunnen constateren dat het verantwoordelykheidsgevoel en het enthousiasme van deze mensen dat van de anderen zelfs overtrof Gelukkig is de hedendaagse techniek dermate ver gevorderd dat men ook kunstledematen aan velerlei werk dienstbaar weet te maken. De SMD zorgt er voor dat ontbrekende lichaams delen zo goed mogeiyk worden vervan gen met schitterend gevolg dikwerf en zet de mannen dan zo gauw mo gelijk aan de arbeid in de eigen werk plaatsen. In de voormalige Kweekschool voor Zeevaart zijn schoen-, kleer- en horlogemakers aan het werk, timmerlie den, smeden en electrisch lassers en er heerst een opgewektheid, welke men in een dergelijke omgeving nauwelijks voor mogeiyk zou hebben gehouden I DE STAAT FAALT. Maar welk een teleurstelling is het dan te horen dat men voor dat prach tige werk slechts geringe medewer king ondervindt. Op de meest primi tieve wyze heeft men de werkplaat sen moeten inrichten. Er is altyd weer tekort aan ruimte ey materiaal dat links en rechts bijeen moet wor den gezocht. Hier schiet de Staat dan toch wel waarlijk in z'n taak tekort. Et zyn veel beloften gebroken in de afgelopen jaren, maar moeten wy ten slotte niet alles doen om diegenen zoveel mogelijk te helpen, die voor het vaderland het beste gegeven hebben wat ze te geven hadden? En moet daar dah ook de verzorging van de mannen ran de landmacht niet even eens in betrokken worden? De medische leiders in Aardenburg (Utrecht), waar zy, die niet tot de ma rine behoren, verpleegd worden, volgen met grote waardering en belangstelling het werk van de SMD te Leiden, zy zien helaas geen mogelykheid om dat goede voorbeeld te volgen Het moest eigeniyk zo zyn, aldus zei ons dokter Wolters, dat ons werk werd uitgebreid over heel ons volk. In elke provincie behoort minstens één instelling te zyn als thans te Leiden, voor militairen zowel als bur gers. Natuurlyk moet dan voor een behooriyke outillage worden gezorgd, maar als wij zien dat b.v. de politieke delinquenten in hun kampen over prachtige werkplaatsen beschikken dan moet het niet zo moeiiyk zyn daar het nodige materiaal voor te vinden En als wy dan weten dat Nederland momenteel niet minder dan 280 000 invaliden telt dan behoeft over de noodzaak eigeniyk nauweiyks meer gesproken te worden! DE OPENING. Onder de zeer velen, die gisteravond de officiële ingebruikstelling van deze Dienst by'woonden, merkten wy o.m. op de luit. ter zee le kl. Eekhof als verte genwoordiger van de Cmdt Zeemacht, kol. Langeveld namens de Cmdt van het Korps Mariniers, kol Varkevisser, hoofd van de afd. Sociale Zaken der Kon. Marine, kol. Broekhof, chef van de Geneeskundige dienst der Zeemacht, kol. v. d. Donker namens de vlagoffi cier/personeel, luit. ter zee le kl. Lo- rang, hoofd van de onderafdeling de mobilisatie van het Ministerie van Ma rine. de hoofd vlootaalmoezenler De Sain. wethouder A. J. Jongeleen als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur, mr W. Herfst en de heer E. H. Moens, resp. secretaris en penning meester van het bestuur van de Kweek school voor Zeevaart, de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, dr ir P. C. Lindenbergh en vele anderen. Na een kort woord van welkom van de Cmdt, de luit. ter zee le kl. H. F. Bach Kolling, gaf de officier van ge zondheid le kl. D. H. F. Wolters een uiteenzetting van de bedoeling van deze Dienst. Wethouder Jongeleen, die na mens het gemeentebestuur de S.M.D. In Leiden een harteiyk welkom toeriep, zeide, dat het het gemeentebestuur tot grote voldoening strekt, dat de voorma lige Kweekschool voor Zeevaart weder om aan de Kon. Marme, en dan wel voor zulk een verheven doel, wordt af gestaan. Ook thans kan zy weer op de volledige medewerking van de gemeen te rekenen. Mr W. Herfst, sprekende namens het bestuur van de Kweek school voor Zeevaart, merkte op, dat dit bestuur het zeer op prys stelt, dat juist deze dienst.in zyn gebouwen een onder komen vindt. Het is dan ook van harte bereid dit werk te steunen, vooral daar hieraan zulk een ideële bedoeling ten grondslag lig. Achtereenvolgens boden nog hun gelukwensen aan korporaal Jurgens. die namens alle inwonenden een portret van HM. de Koningin over handigde, mevr. Van Heuven namens het Comité Rotterdam en de Mariniers, die haar woorden vergezeld deed gaan met de aanbieding van een enveloppe met inhoud, de heer Meeldyk als ver tegenwoordiger van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", de directeur van het Lido-theater, de heer Coppens, die de inwonenden wekelyks een gratis bio- scoopje aanbood, zulks op voorwaarde, dat de gemeente dan vrystelling van belasting zal geven, en ten slotte ka pitein Van Zwol. Na al deze vriendelijke woorden wer den de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de inrichting te bezichtigen, in aansluiting waarop in het Lido-theater nog een feestelijke samenkomst werd gehouden, welke o.a. werd afgewisseld door het Vaudeville-orkest, het cabaret gezelschap van de S.MD., Frans Wou ters en His Boys en Mieke Melchers. AGENDA ZONDAG. Stadsgehoorzaal: Killma Hawailans. uur. MAANDAG. Scliouv..^,.ri Hoofdstadoperette. 8 uur. StadsgehoorzaalCabaret Chlel de Boe* 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2