Enthousiaste Koninginne-ontvangsf in de Jordaan DE NIEUWE BONNEN Parlementaire raad voor West-Duitsland bijeen Bloemenaanbieding namens de „Oudjes der Eilanden" WEER BERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 57ste Jaargang DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 No. 26480 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Om vijf uur klonken gistermiddag commando's over de Dam en ging de erewacht van de Marine in de hou ding staan. Even later kwam H.M. de Koningin, gevolgd door H.K.H. Prin ses Juliana en de drie oudste Prin sesjes naar buiten, waarna het gehele gezelschap plaats nam in de gereed staande open auto. Onder het gejuich van duizenden, zette de stoet de tocht naar de Jor daan in. a Door de smalle straatjes van de Jor daan reed al spoedig daarop een kara vaan auto's. Langzaam baande de stoet zich een weg tussen de mensen, onder het groen en over de pittoresque brug getjes. Koningin Wilhelmina en Haar Dochter, de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet keken haar ogen uit en be antwoordden enthousiast de van de straten, uit de ramen en de lantaarn palen opklinkende groeten. Overal in de. Jordaan was de feest verlichting reeds bij daglicht ontstoken om het effect van de voor de Jordaan zo grootse gebeurtenis te verhogen. Na een enthousiaste tocht, begaf men zich in de richting van de Amsterdam se eilanden. De aangetreden wacht van het gepavoiseerde opleidingsschip „Pollux" stond stram in de houding bij het voorbijrijden en in een langgerekte rij stonden enige honderden meters verder op het marine-etablissement de matrozen met hun vrouwelijke collega s, de Marva's met hand aan de mut&_ Via het Kadijksplein, waar de be volking der eilanden naar toe was ge stroomd ging het naar de Oostenbur gergracht. waar voor het wijkrebouw van de Ned. Herv. Gemeente de Ko ninklijke auto stilhield. De 88-iarige mevrouw Boon, die Koningin Wilhel mina heeft zien opgroeien in het Da leis Soestdiik, waar zij in een nabij gelegen villa in haar jonge jaren dienstmeisje was, bood dc vorstin een tuil roze en witte aniers aan meteen lint. dat het onschrift droeg: „Aan geboden door do ouden van dagen van de eilanden". Z\j deed dit na mens de honderden oudjes, die de evangelist der Hervormde kerk on de eilanden, de heer Jac. de Graaft m allerijl met behulp van de motorpoli tie en een scheepsroeper had verza meld. Evenals met mevrouw Boon onderhield H M. zich enige ogenblikken met hem. j Vervolgens werd door vele straten langs een opgetogen bevolking de terug tocht naar het Paleis op de Dam aan vaard. Eenmaal In het Paleis dwong de samengestroomde menigte tot een op nieuw verschijnen van de Koninklijke familie op het met planten omstren gelde balcon. Verklaring van Malan. De premier van Zuid-Afrlka, Ma lan. heeft in de Zuidafrikaanse assem blee verklaard, dat zyn regering ten volle sympathiseert met ae Westelijke Unie. De Unie van Zuld-Afrika, zo zei hij. schaarde zich naast „de anti communistische landen, omdat wij de communistische leer niet slechts als eéh gevaar voor de wereld beschou wen, maar speciaal voor Zuid-Afrika met zijn uitgebreide niet-blanke be volking." Hij zei voorts, dat de Unie het Britse gemenebest beschouwt als een kring van naties, waarmee zij bijzonder nau we betrekkingen onderhield, maar vol gens haar eigen vrije wil. Zijn regering wenste nauwe relaties te onderhouden met andere gebieden op het Afrikaanse continent, waar de Urne „een speciale positie inneemt als een land van blanken met een grote ervaring op het gebied der politiek ten aanzien van niet-blanken". Malan verklaarde voorts, dat Afrika behouden moest blijven voor „het volk van Afrika" en beschermd diende te worden tegen „Aziatische penetratie". De tijd was wellicht rijp voor een Pan-Afrikaanse handvest met het doel het continent, tegen deze „penetratie" te beschermen. Malan zou wegens drukke bezigheden, zo zei hij, de confe rentie van gemenebest-premiers te Lon den in October niet kunnen bijwonen maar had er in beginsel geen bezwaar tegen. Congres voor een Verenigd Europa. te interlaken bijeen. Tweehonderd leden van dertien Euro pese parlementen ain te Interlaken bij eengekomen op het congres voor een centrale regering van een verenigd Europa. Het congres is geopend door oe Belgische socialistische afgevaardigde, tevens president van de Europese par lementaire unie. George Bohy. Churchill heeft een boodschap gezon den waarin hli zelde: „We zijn sneller vooruitgegaan dan een jaar geleden zou zijn voorspeld door welke politicus ook. Het succes, dat ons gecombineerd stre ven reeds heeft gehad, moet ons inspi reren om voort te gaan en de zaak^ van belang voor Europa en de wereld, te bliiven dienen". Goede wensen werden ook door ae Italiaanse premier, De Gasperi de Franse socialistische leider. Ramadier, gezonden. Het congres zal tegen het einde der zitting een beroep doen op alle Europese eerste ministers, ministers van buiten landse zaken en presidenten van parle menten. JAM Een ontwerp hiervoor, waar gedetail leerde voorstellen tot het vormen van een Europese federatie aan zijn toege voegd, is uitgegeven. Er wordt daarin op aangedrongen, dat de vijf onderteke naars van het Brusselse pact een Euro pese constituerende vergadering bijeen zullen roepen bil wijze van begin. De grondwet, door deze vergaderine ont worpen. zou de vorm geven aan de toe komstige unie In het ontwerp staat ver der: De Europese parlementaire unie heeft een Europa dat een element van vrede zal ziln tot doel. is tegen niemand gericht en wil een schakel vormen tussen de grote wereldmachten, die dreigen te botsen. Onder de afgezanten bevonden zich 18 West-Duitsers, die op een Brits voor stel met algemene stemmen en onder applaus als volle leden met stemrecht werden geaccepteerd. Engeland wordt door 27 afgezanten vertegenwoordigd. Naar verluidt waren de meningen in deze delegatie nogal uit eenlopend. Verder waren vertegenwoordigd: Oos tenrijk, België. Denemarken. Frankrijk. Engeland. Griekenland Italië. Luxem burg. Nederland en Turkije Men wacht nog op de Zweedse delegatie. Portugal. Noorwegen IJsland en Eire, die ook bij het plan-Marshall zijn aangesloten, heb ben ceen delegatie gezonden. TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met vannacht enige regen en morgen enkele plaat selijke buien voornamelijk in het N.-W. van het land. Matige In de kuststre ken tildelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur. 3 AUGUSTUS Zon op: 5.53 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 5.22 uur; onder: 19 50 uur <LK.). Hoog water te Katwijk te 3.16 en 15.45 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Een fiaaie zoute door de sprookjesstad Amsterdam Velen zullen een kijkje willen nemen in 't sprookjesachtig ver sierde en vooral verliohte Am sterdam. Voor hen, die terug schrikken voor een kruistocht door de gehele hoofdstad, doch die slechts de fraaiste gedeelten willen bewonderen, geven wij hieronder een zeer geslaagde route. Komende uit het Centraal sta tion volgt men het Damrak, over de Dam via Rokin (of Kal ver straat) naar het Muntplein, van daar door de Reguliersbreestraat naar 't Rembrandtplein, vervol gens de Utrechtse straat, waar na men links de Keizersgracht in slaat, langs de gracht naar de Amstel (rechtsom) tot het Am- stelhotel. Daar stapt men op lijn 10 waar men meerijdt tot de Rozengracht. Lopende volgt men dan de Rozengracht tot de ach terzijde van het Dampaleis. Deze route biedt een gezicht op de indrukwekkendste en vrolijkste gedeelten van de hoofdstad des lands. HHIIIIIIIIIIIIINIIIIIIHIIIIIHlIhlIllllllllllllllllllllllllllllllUlllllyj Prinselijk Paar vloog over Lichtstad. Het Prinselijk Paar heeft gister- E avond in de Dakota PH-PBA, een der particuliere vliegtuigen van Prins Bernhard, een vlieg- H tocht over de Lichtstad Amster- dam gemaakt. Opgestegen om halftien te Schiphol, landde het vliegtuig daar weer om ruim tien uur. Het Prinselijk Paar keerde om halfelf weer in het Koninklijk Pa- leis terug, toegejuicht door een enorme menigte. De machine, waarmede dit tochtje over de lichtende sprook- jesstad gemaakt is. werd bestuurd door de Kapitein-vlieger van de staf van Prins Bernhard, G. Son- EE derman. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiui Zal Schuman slagen c.g.t. roept op tot actie Schuman's pad bij het vormen van een kabinet in Frankrijk gaat niet over rozen. Het schijnt, dat de socialisten aarzelen om medewerking te verlenen aan het ontworpen en door Schuman uiteengezette regeringsplan. Het uitvoerend comité van het alge meen Frans vakverbond (C.G.T.)dat onder communistische invloed staat, heeft besloten vaststelling van het basisloon te eisen op 13500 francs per maand in plaats van, zoals eerst gesteld was, 12.900 francs. Het huidige basisloon bedraagt 10.500 francs. Ook het uitvoerend comité van de „Force ouvrière" heeft de eis inzake het basisloon gewijzigd en thans een bedrag gesteld van 13.350 per maand. Verder stelt dit comité een „glijdende loonschaal" voor „ingeval de regering zich onmachtig toont de detailprijzen te fixeren", en een levensonderhoud- gratificatie, met ingang van 1 Augustus, van drieduizend francs per maand. In de loop van gisteren werd melding gemaakt van verschillende korte sta kingen, die gevolgd werden door op tochten of demonstraties, waarbij ho gere lonen of lagere prijzen geëist wer den. Vele van dergelijke 'stakingen en manifestaties werden gehouden door communisten, socialisten en christelijk- democratische partijgangers gezamen lijk. De arbeiders worden door de C.G.T. opgeroepen zich tot actie gereed te houden, met de uitnodiging alle over blijfselen van de scheuring in de vak beweging te likwideren en opnieuw eenheid te bereiken, zonder welke geen goede uitslag mogelijk is. Ten. slotte stelt het dagelijks bestuur de „ernstige gevolgen van de Marshall- politiek" aan de kaak, en schrijft aan het plan Marshall de werkloosheid, het teruglopen van de uitvoer en de „wur ging van onze eigen industrie" toe. Truman over de arbeid. In een verklaring heeft president Truman de arbeiders geprezen, wter productie, zo zeide hij, had meegehol pen „onze natie tot een hoeksteen te maken in het internationale streven om de wereld te herstellen en een blij vende vrede tot stand te brengen". De verklaring werd uitgegeven ter ere van de 66ste jaarlijkse viering van de dag van de arbeid, die dit jaar op 6 Sep tember valt. De president zegt verder in zijn verklaring: „Ons doel Is nu de productie blijvend te verhogen en de levensstandaard te verbeteren. We moe ten een inflatie de kop indrukken voor dat zij ons tot een economische ramp voert". Het minimum loon moet vol gens Truman verhoogd worden van veertig tot vijf-en-zeventig cent per uur en de sociale voorzieningen zouden verbeterd moeten worden. „De arbeid zal vooraan staan bij de uitdaging van de problemen voor de democratie in vredestijd", aldus de verklaring. Besprekingen worden voortgezet. Gisteren hebben de vier militaire gouverneurs van Duitsland te Berlijn weer vergaderd. Officieel zwijgt men over het resultaat. De Berlijnse autori teiten hebben verzocht de besprekingen bij te mogen wonen. Ook te Moskou hebben de Wèstelijke vertegenwoordigers besprekingen ge voerd. EEN SOVJET-VLUCHTELING? Volgens de New York Times zou 'n kolonel van het Sovjetrussische leger een deskundige op luchtvaart- en rakettengebied die naar zijn eigen bewering eer. „speciale opdracht" voor maarschalk Stalin zou hebben uitge voerd. uit de sovjetrussische zone van Duitsland naar Engeland gevlucht zijn. De kolonel noemt zich volgens 't blad „burger Tokaef". Hij zou een verkla- .ring van een omvang van vierduizend woorden over de redenen van zijn „breuk met het Sovjetregiem" geschre ven hebben en deze verklaring zou door het bureau te Londen van de New York Times ontvangen zijn. Volgens het blad is de aanwezigheid van de kolonel in Groot-Brittannië door het Britse departement van Bui tenlandse Zaken bevestigd. Tokaef, die reeds enige weken in Engeland zou vertoeven, zou in zijn verklaring zeggen, dat hij hoge func ties bi) het Sovjetrussisch militair bestuur in Duitsland heeft bekleed en eertijds een der secretarissen was van de Sovjetrussische sectie van de geal lieerde bestuursraad in Duitsland. DE „EUROPESE KOLONIËN OP HET WESTELIJK HALFROND". Verleden jaar is door de 21 Ameri kaanse republieken op de conferentie te Bogota besloten, dat een Zuidame- rikaanse commissie, het probleem van ae „Europese koloniën op het Weste lijk halfrond" zou gaan bestuderen, wanneer twee-derden van hun aaatal daarmede zou instemmen. Thans is door de Pan-Amerikaanse Unie mede gedeeld. dat slechts elf republieken te kennen hebben gegeven vertegenwoor digers voor een dergelijke commissie te willen zenden. Er zouden veertien in stemmende antwoorden nodig zijn ge weest. Een woordvoerder van de Pan- Amerikaanse Unie verklaarde, dat, of- I schoon de termijn voor berichten van instemming thans verstreken was. de plannen voor het instellen van een commissie niet terzijde gelegd zouden worden De lijst zou worden openge houden totdat de vereiste veertien ant woorden of meer zouden zijn ontvan gen. SCHACHT BLIJFT NOG GEDETINEERD. Dr Schacht zal gedetineerd blijven, ondanks het feit, dat hij door het zui veringshof van Ludwigsburg in hoger beroep werd vrijgesproken. Dr Schacht blijft voorlopig gedetineerd op last van het Amerikaanse militaire bestuur. Dr Schwamberger, die de voormalige minister van Financiën heeft verde digd, heeft verklaard, dat hij bij de hoogste gerechtelijke instanties te Washington protest zal aantekenen als zijn cliënt niet binnen 48 uur in vrij heid is gesteld. Een groot aantal oorlogsschepen heeft voor de duur van de feestelijkheden in Amsterdam ligplaats gekozen in het IJ, waar hun contouren des avonds ln het licht van talloze gloeilampen en schijnwerpers tegen het donkere water afste ken. Ook de etablissementen en schepen van de grote rederijen zijn geïllumi neerd. Een overzicht van het Binnen-IJ met links op de voorgrond de „Karei Doorman". (Foto ANP-v. d. W.) Tijdens de inhuldigingsplechtigheden in in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zullen voor de troon van Koningin Juliana de symbolen van het Koningschap worden geplaatst. Kroon, scepter en rijksappel op de daarvoor bestemde kussens. (Foto ANP). binnenland. Vandaag zal mr J. Mlllus. directeur der Kon. Ned. Jaarbeurs van 'Q.OO tot 19.10 uur een kort* voordracht houden ln het programma van de A.V.RO voor Radio Hilversum 1. teT Inleiding van de komen de najaarsbeurs die van 7 t/m 16 Sep tember zal plaat* vinden Prof. dr A. A Ceuse. hoogleraar aan de faculteit dei letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Indonesië te Ba tavia. Is benoemd tot tijdelijk president der unlverslteM van Indonesië. Het „Nederiandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw" zal 24 en 25 September a.s. ln gebouw ..Bel- levue" te Amsterdam een congres houden over de wnnlnenood De Algemene Militaire Pensioen- bond zal Dlnsdae 14 en Woensdag 15 September zlin algemene vergadering houden ln ..Amlcltla" te 's Gr&venhage. BUITENLAND. Een vliegtuig van de Sabena, met 10 personenen en drie leden van de beman ning aan boord, wordt ln de Congo ver mist. Ook bijna alle bij de A PI, aange sloten vakbonden (de AF.L. telt 7 mll- lloen leden) zuhen de candldatuur van Truman en Barklev voor het president schap en vlce-preslaentschap steunen. De Zuidafrikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de staat het volledig monopolie en de con trole van de exploitatie en behandeling van radlo-actleve stoffen en de opwek king van atoomenergie krltgt en dat voor ziet ln de Instelling van een commissie voor atoomenergie. Het Britse departement van voed selvoorziening heeft medegedeeld, dat Gr.- Brittannië ei ln toegestemd heeft prac- tlsch alle Australische boter en kaas. die in de komende zeven *aren voor uitvoer ter beschikking zullen komen, te kopen. Arbeiders hebben op protestvergade ringen |.ln alle delen van Toego-Slavlë" hun veroordeling uitgesproken over ..de laster-polltiek, welke ln zekere landen tegen Joego-Slav c en de leiding van zijn staat wordt gevoerd De Poolse politie heeft een jverval uitgevoerd cd de kantoren - van het R.K. weekblad „Tygodnlk Warszawskl". De kan toren zijn vergezeld en enige arrestaties hadden plaats. Opstelling van een grondwet. 65 algevaardigden uit de Westelijke zones van Duitsland en Berlijn zijn gistermiddag in de universiteitsstad Bonn bijeengekomen op de eerste zit ting van de parlementaire raad voor deze zones. De 11 ministers-presidenten der drie Westelijke zones hebben de taak van het uitwerken van een grondwet over gedragen aan deze raad. In de vooraf gegane weken hebben de ministers- presidenten en staatsdeskundigen reeds richtlijnen voor een dergelijke grond- wet opgesteld. Bij deze besprekingen is gebleken, dat vele grote moeilijkheden te overwinnen waren, voornamelijk door het feit, dat het door de bezet ters beloofd bezettingsstatuut nog steeds op zich laat wachten. Ook wil men een grondwet maken, die de toe komst voor geheel Duitsland omvat. De te Bonn bijeengekomen raad is voor de hem voorgelegde richtlijnen niet gebonden, zodat in de komende weken de verschillen van mening tus sen de christelijke en sociaal-democra tische partij waarschijnlijk tot moei lijke besprekingen zullen lelden. Het ontworpen schema draagt het stempel van de meerderheidspartij, de christe- lijk-democratische unie, en het legt zeer sterk de nadruk op de federatieve opbouw van de komende West-Duitse staat. De sociaal-democratische partij voelt meer voor een bondsrepubliek. De so cialistische minister Menzel uit Dus- seldorf heeft een voorstel in deze geest ingediend. Bovendien zal de raad zich hebben te beraden over de nieu we grensregeling der staten; de daar voor ingestelde commissie is evenwel zelf nog niet tot een advies kunnen komen. De eerste zitting van de raad heeft weliswaar opnieuw duidelijk het bestaan der tegenstellingen doen uit komen, doch daar bovenuit een een stemmige vertolking gegeven van de wens, splitsing te voorkomen. De rede van de minister-president van Noord- rij n-Westf alen, Arnold, was een harts tochtelijke roep om vrijheid Arnold zeide, dat het Duitse volk zich even zeer verbonden voelt met de bevolking van het Saargebied als met „de aan Polen verloren gegane stad Breslau". Arnold stelde als ideaal: „Duitse een heid in een herenigd Europa" en vroeg van de geallieerden dat zij „net Duitse volk eindelijk in staat zullen stellen een eigen bijdrage aan het her stel van Europa te leveren." De minister-president van Hessen, Stock, zeide, dat de wereld de Duitse democratie niet voor de tweede maal in de steek mocht laten. De CDU-voorzitter. Adenauer, die tot voorzitter van de raad gekozen werd. was van mening, dat de raad vrij moet blijven in zijn arbeid zolang deze binnen het raam van de aegeven opdracht blijft. Adenauer heeft on langs de Londense richtlijnen voor West-Duitsland op de scherpste wijze gecrltiseerd. De militaire gouverneurs hebben zich bij de plechtigheid door hun politieke adviseurs laten vertegenwoordigen. Zelf zaten zij in Berlijn opnieuw met maarschalk Sokolofsky aan één tafel. Er zijn evenwel geen stemmen opge gaan, die verwachten, dat de West- Duitse plannen enige vertraging zul len ondervinden door de Berlijnse be sprekingen. Het deelnemen van vijf Berlijnse po litici, onder wie prof. Reuter en Jakob Kaiser, aan de vergadering te Bonn, ziet men als symbool van het verlan gen naar een uitbreiding der nieuwe republiek tot het gehele Duitse gebied. Men was evenwel realistisch genoeg om aan de Berlijnse vertegenwoordi gers niet meer dan een raadgevende stem toe te kennen. De eerste zitting heeft voorts aan getoond, dat de enige tegenstand te gen de staatsvorming ln West-Duits land van communistische zijde zal ko men. De belde communistische vertegen woordigers in de raad hebben n.l. met een voorgesteld, dat de raad zichzelf zou opheffen en zou weigeren zijn taak te vervullen. De raad wees het com munistische voorstel met vrijwel alge mene stemmen af. Medio volgende week zal de raad met zijn werkzittingen beginnen. Wan neer hij dit werk voor het eind van October voltooid heeft, kan. indien van een volksstemming wordt afgezien, de grondwet nog dit jaar van kracht worden en kan nog dit jaar de eerste West-Duitse bondsraad worden bijeen geroepen om een minister-president te kiezen. Officiële overdracht paleis Chaillot aan V. N. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren het paleis Chaillot te Parijs, waar 21 September a.s. de algemene vergadering der V.N. geopend wordt, officieel aan de V.N. overgedragen. Hij overhandigde de algemene secretaris Trygve Lie een gouden sleutel als symbool van de extraterritoriale status van het gebouw tijdens de bijeenkomst. „Het complex gebouwen zal voor de duur van de zit tingen inderdaad een soort territoriaal enclave vormen onder de hoede en het gezag der V.N aldus Schuman. Ver der zeide hij nog: „Wij Europeanen be rusten er in, dat het zwaartepunt der wereldpolitiek zich van ons verwijdert, doch wij weten ook, dat niets blijvends zal worden gebouwd, tenzij de regerin gen lering trekken uit het verleden en bezield worden door de waardevolle be ginselen, die alle catastrophes door staan. Parijs is zowel het levend bewijs van een groot verleden als één van de geestelijke laboratoria van de moderne mens. Daar is de juiste sfeer voor dege nen, die gaan beraadslagen over de rechten en plichten van mensen en vol ken, de bevestiging van de vrede en de sociale en politieke structuur van dc wereld". Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 Sept. 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het Stopen van: BONNEN VOOR BROOD: 167-2 brood: 800 gram brood (geldig t.m. 11 September) ALLE BONKAARTEN 810: 173 algemeen: 400 giam brood of een rantsoen gebak. DE BONKAARTEN KA, KB EN KC 810: 178 algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet (geldig t.m. 25 September). DE BONKAARTEN KD. KE 810: 184 algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet (geldig t.m. 25 September). TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC, 808: 97, 98, 101 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 September worden ge bruikt. De bonnen 178 en 184 algemeen voor voedingsvetten zijn drie weken geldig. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 800 kun nen worden v.-nletlgd. TT De 100.000 in Amsterdam Dat de drukte in Amsterdam enorm is, weten wij nu wel. Maar gisteravond werden de re cords zo wat overtroffen: niet min der dan 99.546 reizigers trokken naar dc verlichte Kroningsstad, dus bijna 100.000 mensen zetten aan het Centraal-Station voet aan wal. Wat moet dit de volgende avon den worden? Want er zijn nog enige millioenen die de Amsterdamse lichtjes niet zagen. Communistisch gewroet te Djokja. NIEUW POLITBUREAU VOOR AGITATIE EN PROPAGANDA. Op een bijzondere conferentie van de Republikeinse Communistische partij (PKI)die werd bijgewoond door alle leden van het centraal comité, het Politbureau, etc. werd besloten tot oprichting van een nieuw Politbu reau. In het secretariaat voor Algemene Zaken van dit Politbureau hebben zit ting Moeso, die enige weken geleden met Soeripno te Djokja is aangekomen na afwezigheid van Jaren, die hij deels in Rusland heeft doorgebracht; Da- roesman, v.m minister van Staat (lid PKI), Tan Ling DJie en Ngadiman. Sjarifoeddin werd belast met het se cretariaat voor defensie. Alimin, be kend communistenleider, Loekman en Sardjono vormen het secretariaat van agitatie en propaganda en Soe ripno kreeg het secretariaat van buitenlandse aangelegenheden. De conferentie besloot, aldus Anta- ra, tot ratificering van de ontwerp resolutie van de PKI van 31 Augustus, beogende de ontbindng van de illegale PKI en verwezenlijking van een fusie tussen PKI, Partai Socialis de Partal Boeroeh (Arbeidersbond), hetgeen in middels geschied is. SALUUTSCHOTEN TE BATAVIA OP 6 SEPTEMBER. Op het ogenblik, dat Koningin Ju liana in de Nieuwe Kerk te Amster dam plechtig wordt ingehuldigd (dat is 19.15 uur Bataviatyd) zal een sa- luutbatterjj, die is opgesteld tegenover het paleis van de Landvoogd op het Koningsplein, het eerste schot van 100 saluutschoten lossen. Deze saluutbatte- rjj is de enige, die op 6 September in de Archipel zal vuren. 51 VERDACHTE INDIVIDUEN IN VERZEKERDE BEWARING. Gisteravond hebben patrouilles van de algemene politie en de militaire in lichtingen dienst van het basis com mando in samenwerking met net bur gerlijk bestuur te Batavia en te Tand jong Priok 51 verdachte Individuen ln verzekerde bewaring gesteld. Onder hen bevinden zich vele geïnfiltreerde sub versieve elementen. LAATSTE EER VOOR ZJDANOF. Gedurende verscheidene uren heeft alle verkeer te Moskou behalve de ondergrondse stilgelegen, terwjjl het stoffelijk overschot van Zjdanof werd overgebracht naar het Huis der Vak bonden, waar het zou worden opge baard. De kist werd gedragen door genera lissimus Stalin Molotof. Worosjolof, SJvernik en de overige leden van het politieke bureau der communistische party van de U.S S.R. Boven de Ingang van het Huls der Vakbonden hing een grote foto van de overledene. De omfloerste ïykbaar was bedekt met bloemen en kransen. Mili tairen betrokken de wacht. De menigte trok voorby om het stoffeiyk overschot van ZJdanol de laatste eer te bewfjzen. Tezelfdertijd werden ln de grote be drijven te Moskou, Leningrad. Kief, Gorki. Odessa en overal waar de dode bijzonder bekend was. rouwplechtlghc- den gehouden. Stalin nam van een Jonge arbeider de erewacht bij het stoffeiyk overschot, van Zjdanof over.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1