Leiden viert Koninginnedag Jubileum-comité biedt namens burgerij bet Gemeentebestuur een geschenk aan RECHTZAKEN Radio-programma WOENSDAG 1 SEPTEMBER Zhdanof overleden. Kolonel-generaal Alexandrowietsj Zhda nof is overleden Hij was de 52-jarige secretaris van met hoofdbestuur der Sovjet-Russische 'communistische partij. Hü werd som tijds „de logische opvolger" van Stalin genoemd en was één van de voorman nen bij de oprichting van de Komin- form. Zhdanof was Stalin's naaste me dewerker en werd beschouwd als het meest doortastende lid van het Sovjet- Russische politiebureau. Voor September 1947 (oprichting van de Kominform) was hij lid van het hoofdbestuur van de oorspronkelijke communistische internationale (Komin tern) totdat deze ontbonden werd. Als hoofdverdediger van Leningrad tijdens de oorlog vuurde hij de bevol king aan, het Duitse beleg te doorstaan. Hij was leider van de geallieerde be stuurscommissie voor Finland en mede ondertekenaar van het Fins verdrag. Zijn dood wordt genoemd „een zeer groot verlies voor de party en voor het gehele Sovjet-Russische volk". De begrafenis zal morgen op het Ro de Plein te Moskou plaats hebben. De plaats van het graf is aan de voet van de muur van het Kremlin. Zhdanof werd 2 Februari 1896 gebo ren als zoon van een schoolinspecteur. Op 19-jarige leeftijd werd hij reeds lid van de communistische partij, waarna hij onder de Russische soldaten aan het front bolsjewistische propaganda begon te voeren. In 1934 wed hij secretaris van de communistische partij te Le ningrad, in 1938 voorzitter van de com missie voor buitenlandse aangelegen heden van het Sovjetcongres. Zijn pro motie tot kolonel-generaal volgde in 1944. In 1943 ontving hij de orde van Lenin, het volgend jaar die van Suva- rof. In Maart 1946 werd hij benoemd tot secretaris van de communistische party der Sovjet-Unie en tot voorzitter van de opperste Sovjet. Wegens drukke werkzaamheden werd hy in Februari 1947 van de laatstgenoemde functie ontheven. HET „EUROPESE PARLEMENT". Uit betrouwbare bron te Brussel wordt vernomen, dat Frankryk en België in een gezamenlijk memoran dum het Franse plan ter voorbereiding van een „Europees parlement", aan de permanente raad der West Europese Unie zullen voorleggen. Dit besluit werd genomen op een ver gadering te Parys van Spaak, de Bel gische premier en minister van Buiten landse Zaken, en de demissionaire Franse premier, André Marie, en zyn mogeiyke opvolger, Robert Schuman. In het memorandum zal een voorbe reidende conferentie worden voorge steld. RODE KRUIS-CONFERENTIE. Aan de conferentie van het Rode Kruis te Stockholm is door 54 landen deelgenomen. De nieuwe conventie geeft aanvullingen op de twee bestaan de conventies betreffende krygsgevan- genen en zieke en gewonde soldaten, en is verdeeld in vier afdelingen. In de conventie worden collectieve bestraffingen verboden Arbeidsdienst in bezet gebied voor militaire doeleinden is verboden, doch wel mogen personen boven de achttien jaar aangewezen worden voor civiel werk ter plaatse. Wat betreft de behandeling van ge- interneerden: leden van een zelfde ge zin moeten in hetzelfde kamp worden ondergebracht en kinderen moeten by hun ouders gelaten worden. Poncet (Frankrijk)Tarhan (Tur- kye), Sloper (Brazilië), Lord Woolton (Br.) en graaf Folke Bernadotte (Zwe den) werden gekozen tot leden van de permanente commissie van het Inter nationale Rode Kruis. Er zal ook nog een Amerikaans lid worden aangewe zen. Twee deelnemers aan de militaire motor behendigheidswedstrijd in de plasvyver van de speelweide in de Leidse Hout. Foto Van Vliet Sensationeel was de 4 x 100 meter he ren. Tot het laatste wisselpunt bleven de ploegen vrijwel gelfyk, maar toen kreeg Wim Nota de staf - en was de stryd beslecht. Het Leidse elftal won in een aan- trekkelyke wedstrijd van de Techni sche Troepen uit Utrecht met 41. On ze stadgenoten waren over de gehele li nie sterker en dat slechts 4 maal ge scoord werd. was voornamelijk te wy- ten aan slecht schieten. Ne veertig mi nuten spelen gaf Polanen eindelijk Lei den en 10 voorsprong. Na de hervat ting vlotte het schieten beter. Polanen benutte een voorzet van v. d. Weyden, Rietbergen lostte een verrassend hard schot van het middenveld en Byl bracht ten slotte de stand op 4—0. In de laatste minuut redde de militaire middenvoor verdiend de eer. waarbij doelman Oudshoorn echter niet vry uit ging. Met dit militaire doelpunt kwam tevens het einde van een zeer geslaagde sportmiddag. In de Cadiclub, waar de deelnemers een maaltyd werd aangeboden, reikte kapitein Van Zwol de prijzen uit. De uitslagen van de athletiekwedstry- den luiden: Drie jongens te Apeldoorn verbrand. Gisteravond is tydens afwezigheid van de ouders, die naar de feestver lichting waren gaan kyken, door nog niet opgehelderde oorzaak brand ont staan in de woning van het gezin Dek ker aan de Veenweg te Apeldoorn. Toen de brandweer tot de brandhaard was doorgedrongen, vond zy 3 jongens, een vijfjarige tweeling en een jongen van 8 jaar, half verbrand, zodat hier geen hulp meer kon baten. De inboedel werd grotendeels door het vuur vernield. CHINESE AMBASSADEUR BIJ INHULDIGINGSPLECHTIGHEID. De ambassadeur van China in Ne derland, dr Chang Chien, is door maarschalk Tsjang Kai Sjek aangewe zen als speciale Chinese afgezant by de inhuldigingsplechtigheden van Ko ningin Juliana. WALCHEREN GETEISTERD DOOR RUPSENPLAAG. Walcheren schynt het land van de plagen te zyn! Na de coloradokevers en de torren is er thans een rupsen-inva sie De rupsen brengen grote schade aan j de koolgewassen toe door de kool tot op de nerven af te vreten. Ook kruipen zy de woningen binnen Men tracht het kwaad door besproeiing te bezweren. Vermoed wordt, dat het geringe aantal vogels, dat na de inundatie op Wal cheren is overgebleven, de oorzaak van deze plaag is. Ook in Zeeuws-Vlaande- ren komen thans rupsen voor. BEHANDELING GRONDWETSHERZIENING. De Eerste Kamer zal niet hedenavond, zoals aanvankelijk het voornemen was. doch morgenavond a.s. om halfacht bij een komen, ter behandeling van de Grondwetsherziening. De vergadering zal Vrijdag om elf uur worden voortgezet. LUNTEREN'S BURGERIJ SCHONK JUBILEUMKLOK. In de vroege ochtend van Konin ginnedag wfd op het plein by de N.H. Kerk f» Lunteren de Koningin Wilhelminaklok overgedragen, een ge schenk van bevolking van dorp en buurtschappen aan het gemeentebe stuur. Deze klok is gegoten door de firma Petit en Fritzen te Aarle Rixtel. zy heeft een gewicht van 663 kg en ver toont aan de ene zyde het opschrift: Koningin Wilhelminaklok 31 Augustus 1898—1948. Aan de andere zyde de spreuk- Si Deus pro nobis. Quis contra nos. (Als God met ons is, wie zal te gen ons zyn). Daaronder de regelen: „De vyand is door God verdreven God zelf heeft ons het land hergeven Hoort daarom naar mijn blyde klanken Om in dit huis dien God te danken." Een in marmer uitgevoerd medaillon van H.M. de Koningin. Leiden, dat reeds een hele feestweek achter de rug had, heeft zich gisteren wederom aan het „feesten" gezet Hoe wel het Jubileumcomité, dat ook deze feestviering voorbereidde, ditmaal een groot gedeelte aan het initiatief der buurtverenigingen die in eigen wyk feestvierden had overgelaten, was er toch ook nog wel het een en ander in de stad te doen. AUBADE VAN SCHOOLKINDEREN Nadat deze dag met klokgelui was in geluid volgde op het Stadhuisplein de aubade aan het gemeentebestuur, ge bracht door alle leerlingen der zesde klassen. Welluidend klonken hier de kinder stemmen in de stralende morgenuren. Begeleid door het Leidse Politie Muziek gezelschap en onder leiding van de heer N J. Swierstra, vertolkte de Spes Pa triae haar gevoelens, die burgemeester Van Kinschot daarna onder woorden bracht. „Zij is waarlyk onze landsmoeder. al dus de burgemeester, want waar leed te verwachten was. of vreugde te delen, was zij aanwezig. n 1940 hebben wy allen kunnen voelen hoe zwaar het voor haar geweest moet zijn, het land te verlaten en elders mee te werken in de stryd om onze bevry- ding. Nu trekt zij zich terug en meer dan ooit moet de jeugd van Leiden thans voelen, dat zy zich moet scharen om het Koninklyk Huis. want zoals zy by haar inhuldiging de woorden van haar vader gebruikte .Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen", zo moeten wy nu ant woorden: ..Nederland kan nooit genoeg voor Oranje doen". Dat moet de belo ning zyn. voor alles wat de Koningin voor ons gedaan heeft." KINDERFEEST IN DE STADSGEHOORZAAL. Onder de vrolyke tonen van het Leidse Politie Muziekgezelschap marcheerden de plm. 1500 jongens en meisjes vervol gens naar de Stadsgehoorzaal ter bijwo ning van het traditioneel geworden kin derfeest. Na een kort openingswoord in de grote saai door de heer P. Herfkens en in de Foyer door de heer N. B M, Vree burg, werd in byzyn van Burgemeester en Wethouders aan allen hartehjk dank gebracht die aan het welslagen van deze morgen hadden medgewerkt. In beide zalen zorgden de heer en mevr. Nolles voor een beschaafd en on derhoudend programma. Na vele tractaties en het zingen van enkele oranjeliedjes deed het gezelschap na de pauze de kinderen versteld staan over de vaak wonderlyke goochelkunst jes. Voor de Commissie met de talrijke dames en heren een voortreffelijk ge slaagd festijn! Inmiddels waren in de verschillende kerken de herdenkingsdiensten begon nen. waar in lied en woord de Aller hoogste werd dankgebracht voor de zegen, welke Hij het Nederlandse volk in het Oranjehuis en Koningin Wilhel- mina heeft geschonken SPORTFEEST IN DE LEIDSE HOUT. Het sportfeest in de Leidse Hout, waaraan werd deelgenomen door Leidse sportmensen, militairen en de athle- tiekploeg van Oxford, bleek in de mid daguren een zeer groot trekpleister te zyn. Vele toeschouwers hebben met in teresse de aantrekkelyke wedstrijden gevolgd, zodat de organisatoren een flink bedrag, vermoedeiyk 1000 gulden, kunnen overdragen aan de U.N.A.C. en het Prins Bernhardfonds. Begonnen werd op de speelweide met motorbehendigheids-wedstryden voor militairen, Spannend waren deze races uit de aard der zaak niet, daar de deel nemers. om strafpunten. te vermyden, natuuriyk zo voorzichtig mogeiyk langs de diverse obstakels reden. Vermakelyk waren zy echter wel. De „motorduivels" moesten n.l. in de piasvijver rond een ton ryden en daar deze vyver over een modderige bodem beschikt, gebeurde het enkele malen, dat een landsverde diger kopje onder ging. Tot eroot ge noegen van het publiek overigens! Ook de athletlekontmoeting mocht zich in een flinke belangstelling ver heugen. Wim Nota won, wy zouden haast schryven natuuriyk, de 100 meter in de goede tijd van 11.1 sec. voor kornet Van Erp van V. en L. De dames sprintnum mers waren voor de Engelse gasten: mej Brewer zegevierde in de finale 80 meter, zy het na spannende strijd met het Sportief meisje Montfoort; de 200 meter was onbetwist voor mej. Butler, terwyi ook de 4 x 80 meter estafette in een Oxfordzege eindigde. Korporaal Aykens van de Luchtstrijd krachten was by voorbaat gedoodverfd als de winnaar op de 400 meter. De Hollandman Pikart dacht er anders over en won. startend in de moeilyke buitenbaan, met een beduidende voorsprong. De 1500 meter bracht een Engelse ze ge (de enige by de heren). Kirkpatrick won op de laatste meters, na een nek aan nek-races, van sergeant Roffels, die door de grote krachtsinspanning zijn balans verloor en daardoor een by na zekere zege teloor zag gaan. 80 meter dames: 1. I. Brewer (Ox ford) 10.8; 2. A Montfoort. (Sportief) 10.8; 3. D. Richardson (Oxford) 10.9. 100 m heren: 1. Wim Nota (Holland) 11.1 sec.; 2. Kornet v. Erp (V. en L.) 11.2 sec.; 3. H. Kips (Holland) 11.5. 200 m dames: 1. C. Butler (Oxford) 27.2. Veldhoven (Bataven) 28.1; 3. C. Parrott (Oxford) 28 8. 1500 m heren: 1. K. Kirkpatrick (Ox ford) 4.17.4; 2. Sergt. Roffel (6e I.D.- Ass.) 4 17.6; 3. Sergt. De Wit (LSK) 4.17.6; 4. J. Vollebregt (Bataven). 400 m heren: 1. J. Pikart (Holland)) 53.4; 2. Kpl. Aykens 0LSK) 54.1; 3. Kornet F. Sterk (Art. O.C.-Breda) 54.3. Vèrspringen dames: 1. C Butler (Ox ford) 5.05 meter; 2. E. Pannekoek (Sportief) 4.94 m; 3. N. Ju (Brunhil- de> 4.87 m. 3000 m heren: 1. C. Kraan (Bata ven): 9.25.9; 2. Mar. Ie kl. C. Roos (Ol- denzaal) 9.30.8; 3. Verhagen (RTT) 9.37.4. Discuswerpen dames: 1. P. Veldhoven (Bataven). Polsstok hoog: 1. A. Gieske (Bata ven) 3.60 meter. 4 X 80 meter dames: 1. Oxford 41.6; 2. Sportief 42.— 3. Nw Brunh. 42.7; 4. Bataven 445. Bruntülde. 4 x 100 meter heren: 1. Holland 45.4; 2. Militaire ploeg 47.3; 3. Batarven 47.3; 4. Oxford 47.9. Speerwerpen heren: 1. De Boer (Do- nar). Uitslag motorwe&stryd: 1. Kopp. Rietbergen (ATT Leiden) 5 str.pnt. tijd 2.12; 2. Sergt. Jansen (ATT Leiden) 5 str.pnt. tyd 2.42; 3. Korp. Kloet (ATT Leiden) 5 str.pnt. tyd 3.83. ONTVANGST ELFTAL. „KAFFER" Zeer velen hebben deze middag het vertegenwoordigende ,,Kaffer"-elftal van Zuid-Afrika een enthousiaste ont vangst in de Sleutelstad bereid. Tegen 3 uur arriveerden de spelers, die er met hun speren en pyi en boog zeer stryd- lustig uitzagen, aan het Station, waar zy door de voorzitter van de Professo- renwyk,. de heer P. D. Beversluis, har telijk werden verwelkomd, waarna on ze broeders uit het stamverwante volk zeer tot genoegen van het hier in dich te drommen saamgestroomde publiek een vreugdedans uitvoerden. Gezeten in een door vier paarden getrokken koets maakten zy vervolgens een vreugde- tocht door de stad, waarna tegen vier uur op de speelweide van de Professo- renwyk de stryd werd aangebonden te gen het voetbalelftal van Hasselman en Pander. Een uiterst vinnige stryd ont brandde. Hoewel het aanvankeiyk de schyn had, dat het H. en P.-elftal het onderspit zou moeten delven, kon men niet tot doelpunten komen en eindigde deze enerverende kamp in een blanco stand De grootste' ontgoocheling be leefde men deze middag echter in het midden van het gevecnl toen alras bleek, dat door het vele kop- en knie werk de kleur van onze zwarte broeders niet was-echt was, hetgeen niet weg neemt, dat er een heuse interland sfeer hing SERENADE OP HET STADHUISPLEIN. Buitengewoon veel belangstelling naar schatting pl.m. 10.000 bestond gisteravond ook voor de serenade op het Stadhuisplein Nadat tc voren 4 muziekcorpsen een muzikale stertocht door de stad hadden gemaakt, verza melden deze zich op het plein, waar o.l.v. de heer Herman Stenz enige mu zieknummers werden uitgevoerd. Voor af had zich een groot gemengd koor, dat onder directie stond van mevrouw Tilly Stenz—Leening, in enkele natio nale liederen doen horen. Besloten werd met het gemeenschappelyk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, waarna „Nieuw Leven" nog een poosje bleef concerteren Geiyktydig verzorgde het muziekgezelschap „De Post" een openluchtconcert op de Nieuwe Beesten- j markt. In de Stadsgehoorzaal was Inmiddels een aanvang gemaakt, met de opvoering van het historisch spel „Vervlogen ja ren' dat voor deze gel°genheid was 1 geschreven door Pieter van der Does (P Kouwenhoven)Dp Timdelerclub. die dit spel ook reeds Maandagavond I voor de Leidse Chr. Oranjevereniging had opgevoerd, had hiermede een groot succes, waarin de aanwezigen ook de auteur deden delen. In een vyftal be- dryven gaf het stuk een indruk van de algemene feestvreugde, welke er heerste ten tyde van de geboorte en de kroning van Koningin Wilhelmina, van de mo bilisatie in 1916 en van het Nederland onder de bezetting, terwyl het laatste bedryf ons plaatste in de tegenwoordige tyd. Muzikale medewerking verleende beide avonden het Chr muziekgezel schap „Symphonia". Aan het begin van dit feestelijk samenzyn heeft de voorzitter van het Jubileumcomité nog medegedeeld, dat in de loop van de dag het volgende te legram aan H.M. de Koningin was verzonden Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Het comité Regeringsjubileum te Lei den, zich hierbij wetend de tolk van alle inwoners der stad, wenscht Uwe Majesteit eerbiedig geluk met Haar ge boortedag. God daarvoor dankend en jegens Uwe Majesteit vervuld met de diepste erken- teiykheid, brengt het U hulde en dank voor uw weldadig en zegenryk vyftig- jarig bewind. w.g. P. C. Lindenberg. voorz. N. G. Geelkerken, secretaris BUURTFEESTEN. In de verschillende wijken der stad hebben de diverse buurtverenigingen zich dapper geweerd. Voor het meren deel werd de ochtend dan wel middag gevuld met kinderspelen. Het Maredyk- kwartier belegde bovendien een ge- costumeerde voetbalwedstrijd, terwyl in de avonduren onder grote hilariteit der omstanders wedstryden voor ouderen werden gehouden. Een vrolyk beeld bood voorts ook de Hooglandse Kerk- gracht, waar het de B.V. „Om de St. Pancras" was, welke hier een aardig feest had georganiseerd. Hier trok voor al ook de belangstelling het tijdelijk monument, waarvan het alleen maar jammer is, dat het weer zal moeten verdwynen. Een mooie geste werd ver der door de B.V. Hooigracht aan de dag gelegd, welke behalve met het zen den van een gelukwèns-telegram aan de Koningin, haar ook een bedrag van f. 145.— overmaakte te bestemmen voor het fonds Kankerbestryding. De Bur- germeesterswijk had haar inwonenden gisteravond verzameld rond een hos- vlonder, waarvan later op de avond ook nog onder grote vreugde der om standers de burgemeester gebruik maakte Trouwens dit was niet het enige bezoek dat Leiden's eerste bur ger deze avond, in gezelschap van en kele leden van het Jubileumcomité, aan de verschillende wyken bracht. Ook de B.V Rodou in de omgeving van de Witte Rozenstraat, Tuinstadwyk, het Maredijkkwartier. Eensgezindheid en „Om de St Pancras" mochten in des burgemeesters belangstelling delen. Op vele plaatsen zei te deze belangstelling zich zelfs om in een spontaan deelne men aan de feestvreugde Ook het Haagwezkwartier had deze dag voor grote feestelykheden gezorgd, met als slot een wielerwedstrijd door de Swift combinatie. Als vanzelfspre kend bestond hiervoor overgrote be langstelling en niet in 't minst voor de burgerwedstryd uit het Haagwegkwar- tier zelf. Niet minder dan 9 „renners" uit de buurtvereniging bestreden elkaar om de hoogste eer en zeker was hier de reeds bejaarde Segaar een byzondere kop loper, door steeds alle aanvallen af te slaan en voor zyn doen in de sprint er nog een extra schepje op te gooien om verdiend als eerste de eindstreep te bereiken. Deze txitslag was: 1 Segaar; 2. Schroef 3 Pouw; 4. Crama; 5. De Waal. allen bewoners van het Hftagwegkwartier. In verband met de duisternis werd door de Swift combinatie besloten slechts één wedstrijd te verryden en wel een klassement wedstrijd over 75 ronden, met om de 2-5 ronden een klassement. Voor de wedstryd werd Jac. de Groot gehuldigd voor zyn byzondere presta tie door 's middags in de Ronde van Feyenoord derde te worden. Ook deze avond heeft deze renner laten zien, dat hy na een 100 km wed strijd nog zeer veel in zyn mars heeft door de zeer moeilyke grasbaanwed- stryd te winnen, ondanks tweemaal 'n lekke band! Na spannende duels en vele premies werd de einduitslag: 1. Jac. de Groot; 2. W Vreeswyk; 3. P. Bouthoorn en 4. C. de Raadt. Voor het Haagwegkwartier en Swift een zeer goede kijk op de nog altyd in disorediet staande wielersport. Hoewel wy in dit overzicht geheel niet op volledigheid willen bogen de stad is er te groot voor en onze krach ten te beperkt willen wii hier niet onvermeld laten de vrolijke feestviering in de Willemstraat en het kinderfeest van „Het Fruitkwartier" en „De Pro- fessorenwyk". Op 56-jange leeftijd is Zonuag j.x. ie Veghel (N. Br.), waar hy enige we ken geleden een maagoperatie had ondergaan overleden dr V. C. M. Leesberg, eertyds een bekend chirurg in onze stad. Dr Leesberg was niet alleen een chirurg wiens specialistische bekwaam heden in een uitgebreide medische kring in byzondere mate werden ge waardeerd. maar bovenal een warm voelend mens, die met zijn patiënten harteiyk meeleefde, waardoor tussen hem en hen een verhouding ontstond, welke bleef voortduren lang nadat zy het ziekenhuis hadden verlaten. Talrijk velen in Leiden en naaste om geving zullen zich zijn vriendelyke per soonlijkheid. nu hy de Grote Rust is ingegaan, met weemoed, maar met het hart vol dankbaarheid, gedenken. Hy ruste in vrede De teraardebestelling van het stoffe- ïyk overschot zal morgenochtend om tien uur plaatsvinden op de RK. be graafplaats te Veghel. Bevestiging en intrede dr K. E. H. Oppenheimer. 10 OCTOBER IN DE PIETERSKERK. Naar wij vernemen zal dr K. E. H. Op penheimer, Ned. Herv. predikant te Hal- lum (Fr.), die in de vacature van ds D. Kuilman is beroepen als predikant der Ned. Herv. gemeente te dezer stede, met de speciale opdracht tot het werk onder de studenten, op 10 October zyn Intrede doen in de Leidse gemeente Na in de morgengodsdienstoefening in de Pieterskerk door ds H C. Touw te Utrecht bevestigd te zyn, zal dr Oppen heimer in de avonddienst zijn ambtelyk werk aanvaarden. LEIDERDORP In Leiderdorp heerste op Koningin nedag de ouderwetse uitbundige vreug de. die tevens het traditionele kinder feest uitstekend deed slagen. Des mid dags werd verzamelen geblazen aan de Accacialaan, vanwaar een grote stoet naar het Gemeentehuis trok. De bur gemeester had daar een zanghulde in ontvangst te nemen De kinderspelen zelf vonden plaats op een weide naby de Does. Overigens was er aan de Does dubbele reden tot vreugde, aangezien des ochtends een nieuwe straat in, ge bruik was genomen. De bewoners had den dan ook byzonder veel werk ge maakt van de versiering. De avond was vry gehouden voor door buurtvereni gingen georganiseerde spelen, die daar van een dankbaar gebruik maakten. De fraaie winkeletalages, waarvoor een wedstryd was uitgeschreven, droe gen in niet geringe mate by tot opluis tering van de feestelykheden. OEGSTGEEST. De Maandag was in hoofdzaak gere serveerd voor kinderspelen op het ASC- terrein waarmede de gehele middag werd gevuld. De uitstekende organisa- fïe veroorzaakte een genoegiyke stem ming en een vlot verloop van de af wisselende nummers. Door jong en oud werd naar hartelust genoten. Des vonds was er uitgaande van de Oran- everemghig een lichtstoet in het cen- :rum van het dorp, en een soortgelyke manifestatie in de Indische wyk, ge organiseerd door Ons Genoegen. Een lichte menigte toeschouwers genoot an het kleurige en feestelijke schouw spel. De eigenlyke Koninginnedag werd ïangevangen met een plechtige Heilige Mis met Te Deum. geleid door Pastoor Looyaard. Het bestuur van de Oranje vereniging woonde deze herdenkings dienst bij. De schooljeugd bracht in de ochtenduren een zanghulde aan de burgemeester voor het gemeentehuis. Belde wethouders en enkele predikan ten waren mede aanwezig. Aan het einde sprak de burgemeester de kinde ren toe, waarby hy wees op de grote betekenis van de eenheid in ons volk, gevonden in de regering van het Oran jehuis. In de Pauluskerk had een dank dienst plaats, eveneens bygewoond door de Oranjevereniging en voorts enige kerkelyke autoriteiten. Het kerkgebouw was geheel gevuld. In deze dienst gin gen voor ds F. v. d. Heyden en ds B. C. Visser. In de raadzaal was voorts een felicltatieregister ter tekening neer gelegd, waar velen door hun handteke ning bydroegen tot de hulde van ons volk aan Koningin Wilhelmina. Het middagfeest ving aan met een kinder optocht, voorafgegaan door Werkmans Wilskracht. In het Wilhelminapark trok het ringsteken en de hindernis wedstrijd op rijwielen grote belangstel ling. De traditionele ringrijdery met versierde rytuigen op de Endegeester- laan trok wel de grootste belangstel ling. Voor de versiering verwierf D. Lubbe de eerste prijs, voor het ringste ken mej. Hooymans. De burgemeester I reikte met een toepasseiyk woord de prijzen uit. Het feest werd des avonds besloten met een concert en een taptoe van Werkmans Wilskracht. In de In dische wyk vonden des middags en des avonds allerhande festiviteiten plaats, die daar een viering van het jubileum in lntiejnere kring veroorzaakten. Ons Genoegen heeft daar een uitstekend p/ogramma samengesteld Des middags na de kinderoptocht, vonden daar al lerhande wedstryden plaats, des avonds hardrijden en stoelendans en tot slot een polonaise. VOORSCHOTEN Aan straat- en gevelversiering was veel gedaan dit jaar. waardoor het fees telijk aanzien van de gemeente in niet geringe mate werd verhoogd. De Wijn gaardenlaan ontving de eerste prys voor de versieringen, tweede werd Molen straat. 3 By dorpstraat De gevelversie- ringen werden als volgt beoordeeld: 1. B Hoog werf f Kroon. 2 J. Barmen t Loo. 3. Ju en v. d. Peet. De feestelyk heden werden geopend door de burge meester op het feestterrein tegenover het raadhuis Namens de bevolking werd besloten tot het zenden van een tele gram van hulde aan de Koningin. Werk mans Wilskracht verzorgde hierna een concert terwyl de avond met een tap toe werd besloten. Dinsdag speelde het carillon feestelijke klanken, waarna in de kerken herdenkingsdiensten gehou den werden. Ondertussen hadden de kinderen een genoegiyk feest. Voorts waren er kinderoptochten, volksspelen, een voetbalwedstryd en het openlucht spel „Vrouwenschaeck" LEIDSE HOUTSCHOOL. Naar wy vernemen zal de opening van de (M)ULO-afdeling van de Leidse Hout- school Donderdagmorgen 2 September Dlaats hebben ln de Chr. Kweekschool. LEIDENAAKS NEMEN DEEL AAN STADIONSPEL. Als vertegenwoordigster van de Neder landse Stcenlndustrie nam de C.V. „Ouder zorg-De Ridder en Co." gisteren onder lei ding van dé heer P. v. d. Voort deel aan het Stadlonspel te Amsterdam. In 2 auto- ousscn werd 's morgens de reis naar Am sterdam aanvaard. Na afloop van het Stadlonspel bood de Directie een diner en daarna een boottocht door de Amster damse havens aan Namens allen dankte de heer De Lange de Directie \oor de bui_ tengewone genoegiyke dag In de beste stemming had heel laat de terugtocht Dlaats en het was ver na het mlddernach- lelijk uur toen de ruim 50 deelnemers hun bed konden opzoeken. BRANDWEERDEMONSTRATIE BIJ DE KARNEMELKSBRUG. Voor zover zulks nog nodig mocht wezen hebben Maandagavond duizenden stad genoten ln de omgeving van de Karne- melksbrug zich nog weer eens op de hoogte kunnen stellen van de buitengewone pa raatheid en het uitgebreide materiaal der Leidse brandweer .welke hier een demon stratie gaf. Na enkele keurig uitgevoerd redlijn- en springdemonstratles volgde een waterballet, waarby met niet minder dan 13 stralen water werd gegeven, 't Geheel was een aardig kijkspel, dat door onze „vuurvreters" perfect werd uitgevoerd. Het Jubileumcomité Nieuwe Rijn/Botermarkt, dat het initiatief tot dit waterfestljn nam, kan tevreden zijn. terwyl het commandant Hagedoorn voldoening geschonken zal hebben zijn manschappen op deze wyze bezig-te zien. SOC. MEDISCHE DIENST DER KON. MARINE. Aan de feestavond, welke morgen ter gelegenheid van de ingebruikneming van de gebouwen van de Sociaal Medische Dienst der Kon. Marine in het Lido- theater zal worden gegeven, zal niet de Marinierskapel haar medewerking ver lenen, doch het Vaudeville-orkest o.l.v. Benedict Silberman. Naar wy van de Haagse balloncom mandant, de heer Boesman, vernemen, heeft hy tydens zyn Leidse ballonvaart de Nederlandse driekleur op 978 meter uit de gondel geworpen. De leerlingen van de scholen, uit gaande van de Geref. Schoolvereniging te dezer stede, hebben Maandag een boottocht gemaakt over de Kager-en Brasemermeren. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 1 Sept. '48. Er heerste vandaag een feestelijke stemming op de effectenbeurs. Onder invloqd van feestmuziek en passende versiering bleef de stemming opgewekt en in vervolg op Maandag" j.l., toen voor circa 1,8 millioen gulden aande len werd omgezet, was er ook thans wel enige affaire te bespeuren, voor- namelyk in de hoeken der Indische fondsen, die algemeen vry vast gedis poneerd waren. Ovgr het algemeen lagen de koersen ^ets hoger. Van cul tuurfondsen ging de meeste aandacht uit naar HVA, die tot 273 opliepen, voorts naar Deli-My., die tot 164% aantrokken en naar Amsterdam Rub ber, die 2% verbeterden. Op de markt der binnenlandse industriëlen viel Van Berkel door een vaste stémming op, die tot 133 steeg in de verwachting van een gunstig jaarverslag, dat binnen kort gepubliceerd zou worden. Ook in het verdere verloop bleef de stemming goed prijshoudend. De Ned. Staats- fondsenmarkt was eveneens iets beter; de conversielening 1947 kwam op 97 7/8. DE MOORD AAN DE COOLHAVEN. Wegens moord op de 33-j. buffetjuf frouw J. Bakker, op 1 Maart j.l. ge pleegd op de Coolhaven te Rotterdam, is de 37-j. chauffeur E. H. H. M. Soheffer veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De preven tieve hechtenis wordt in mindering ge bracht. De eis luidde zeven jaar. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. AARDIJK, 30/8 van Boston naar Vera Cruz. ALGORAB, 31/8 van Calcutta te Suez verwacht; ANNENKERK, 31/8 van Hongkong te Shanghai verwacht: AXEL- DIJK. 31/8 van Koh Slchang naar Soera- baya; BALI, SuezColombo, pass. 30/8 Kaap Guardaful; BOISSEVAIN. Mombassa Tamatave, 30/8 ten anker voor Paul Reunion, CERAM. JavaAmsterdam, pass. 31 8 Guardaful; CONGOSTROOM. 30/8 ten anker Loblto van Luanda. GORILLA. SingaporeManilla. 30/8 van Samboe; DELFLAND. Buenos AiresAmsterdam. 1/9 te Bahla; DELFSHAVEN. Cardiff- Montevideo pass. 31/8 Madeira; EDAM, New York—Rotterdam. 1/9 te Antwerpen; EEMDIJK, 1/9 van Houston te Rotterdam; GAASTERKERK. 31/8 van Belra te Dar es Salaam; GROOTE BEER. Amsterdam Java pass. 30/8 Kaap St. Vincent; HUGO DE GROOT. 31/8 van Genua naar Mar seille. JOBSHAVEN. 31/8 van Grand Bas- sam te Landana; KAMERLINGH ONNES, 31/8 van Macassar te Sangl EU; MUIDER- KERK. 31/8 van Monrovia naar Dakar; MIJDRECHT (T). 1/9 van New Orleans te Liverpool verwacht; PRINS JOHAN WIL.. LEM FRISO, RotterdamMontreal. 1/9 op 750 mijl Oost van Bell Isle; RANDKERK. Marsellle-Antwerpen. 31/8 pass. Flnlsterre; STAD ARNHEM. 31/8 van Gdynia naar Rotterdam. STAD VLAARDINGEN. 31/8 van Baltimore naar Nederland; STANVAC TALANG AKAR (T). 31/8 van Singapore naar Soengel Gerong; STUYVESANT, Pa ramariboAmsterdam, 31/8 van Panta del Gada naar Plymouth; SUMATRA, 30/8 van Amsterdam naar Antwerpen; TJIBODAS. 31/8 van Rlo de Janeiro te Loblto; VALE RIUS. 1/9 van Tandjong Pinang naar Blntam; WATERMAN. JavaRotterdam, pass. 31/8 11 uur Lissabon; 3/9 5 uur aan de Hoek van Holland verwacht; ZUIDER KRUIS. 30/8 van Batavia naar Rotterdam: ZIJPENBERG. RotterdamBagnoli, pass. 31/8 Gibraltar. VOOR DONDERDAG 2 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M). KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30. gram.muziek; 7.45 morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: werken van Borodin en T8jalkofskl; 9.45: liederen van Hugo Woll; NCRV 10.00: muziek van Handel; 10.15: morgendienst o. 1. v. ds J. A. Vink; 10.45: muziek van Franck; KRO 11.00: zie kenbezoek: 11.45: Russische koren; 12.00: Angelus; 12 03orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: tenor en orgel; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: Mandollnata; 14.30. Gershwin Med ley; 14 40: voor de vrouw; 15.00: Slowaakse suite; 15.30: Gerard Hengeveld. plano; 16.00; bijbellezing; 16.45: NCRV-koor; 17.00: Radio Jeugdlournaal; 17.30 ensem ble Lachman; 17 50: gram muziek; 18.15 over de CNV, 1830: Ned. strijdkrachten 19.00 nieuws: 19.15" Leger des Heils; 19.30 actueel geluld: 19.45: RVD antwoordt. 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15 Om roeporkest: 21.15: troon en volk; 21.30: muziek van Rubinstein: 2135 Hollands strijkorkest; 22,00: hulde en bede; 22.15: A'dams Vocaal ensemble; 22.45: avond- oveidenking; 23 00: nieuws; 23.1524.00: Symplionisch concert. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8 00: nieuws; 8.15: musetteorkest; 8.45: etudes van Chopin; 9.15: morgenwijding door ds W. Wlllemse; 9.30: waterstanden; 9.35: ar beidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10 35" gram.muzlek; 10.50: voor de kleu ters. 1100 orgelconcert: 11.45: stad en land van Groningen; 12.00: Queens Hall Light Orchestra: 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje. 12.38: pianoduo; 13.00: nieuws. 13.15: gram.muziek; 13.20: Metro- pole orkest; 13.50 wilhelmina ln het licht der poëzie; 14.20: solistenconcert: 15.00 voor zieken en gezonden; 16.00: Assortbnento. 17 00: kaleldosconp: 17 20: ?^rndl^tnU 1730 Pierre Pa»», orgel; 17 50. Rijk Overzee; 18.00: nieuws- 18 15" 1845 rt K HM Ro^al Fuseliers;' 18.4o spurt. 19.00 de Utrechtse Jaar beurs; 19 10: muziek van Wagner 19 25-41 bifrg^ S20 2(V 7:®?et^ovenrecltal te Edin- helmW' 20 5en Kon,"eln. Wil- 20.55. gram.muzlek: 2130 d* sssssr2.3voaVr%dKrdn5,n:.2i45! 2,.00: nieuws;

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6