II.>1. de Koningin richt zich tot het Nederlandse volk Grandioze vreugdedag in opgetogen Kroningsstad Blik in verleden en toekomst Herinnering aan Juliana van Stolherg's voorbeeld Magische kracht van een Gouden Kroon Triomfale intocht en imposante aubade Duizenden bewonderden luisterrijk Stadionspel WEERBERICHT 87ste Jaargang WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 No. 26479! „Ik vertrouw dat Gij veel zult verwezenlijken van wat in oorlogs jaren als toekomstdroom in ons allen leefde en nog leeft". LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no.: 57055 Ik heb de goede strijd gestreden Ik heb de loop geëindigd Ik heb het geloot behouden. Vóór de uitvoering van het spel „In Neérland's Tuin'dat gistermiddag in het Stadion te Amsterdam werd opgevo erd, heeft H. M de Koningin zich mét de navolgende rede tot het Nederlandse volk gericht: „Ik dank alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid alhier op dit ogenblik. Met vreugde begroet ik de vertegenwoordigers uit Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen die hierheen zijn gekomen om mijn jubüeum te herdenken en de inhuldiging van mijn dochter bU te wonen. Dat ik mij, vanwege mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon, heb moeten beperken, doet mü leed, maar ik geef allen die ik niet kan ontmoeten de verzekering dat ik met hun herdenking meeleef en met ware belangstelling volg al hetgeen zij hebben ondernomen om mijn jubileum te vieren. In het bijzonder waardeer ik daarbij het streven om niet alleen een feest te vieren zonder meer, maar om dingen tot stand te brengen Van blijvende waarde voor onze toekomst. Een kleine vergoeding voor het geen mij ontgaat is, dat ik thans door de microfoon tot u kan spreken en zo in persoonlijke aanraking met u kan zijn. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van al wat geschiedde in deze vijftig jaren. Slechts wil ik een enkel woord zeggen over het alles beheersende gebeuren van de jongste tijd; het verzet hier en in Indonesië, onze vrijheidsstrijd. In het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven, en allen, de levenden en hen die zijn heengegaan dank ik voor hun vaderlands liefde en voor wat zij mij gegeven hebben in hun samenwerking. Het is voor wij een vreugde te weten, dat ook mijn beide kinderen ieder op verschillende wijze, hun uiterste krachten hebben gegeven in grote strijd voor de bevrijding van hot vaderland en met U allen mijn actieve medewerkers zijn geweest. Zij kennen als gij het jongste verleden; als ikzelf hebben zij met u medegeleefd en begrijpen zij u. Thans loopt dit tijdperk voor mij ten einde. De strijdende taak, die wij allen tezamen gehad hebben, die wij zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga ik neerleggen. Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht van de toekomst, voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleurstelling ge worden. ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troonsafstand bind ik u dit op het hart. Met erkentelijkheid denk ik voorts aan velen, hetzij hoog of laag geplaatst, die' gedurende deze lange jaren mij bij het vervullen van mijn taak hebben bijgestaan. En thans gaan mijn gedachten terug naar het verre verleden, naar mijn kinderjaren en de liefde van mijn onvergetelijke grijze vader. Ik denk aan mijn Moeder, aan wie ik zo onuitsprekelijk veel ver schuldigd ben, aan haar, de wijze regentes, die mij opvoedde en met haar moederlijke liefde en zorg omringde, aan haar, wier hart steeds uitging naar de lijdenden in ons volk. Ik denk aan mijn innig betreurde man, die mij bij het vervullen van mijn taak tot grote steun is geweest en wiens nagedachtenis bij ons volk steeds in het teken zal staan van dienende liefde. Nu wend ik m\jn blik naar de naaste toekomst, naar dc troonsbe stijging van mijn dochter. Het is voor mij als moeder een aangrijpend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en ingewikkelde tijd, een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor mij op het beeld van onze stammoeder, wier naam zij draagt. Groot was het geloof, Groot waren de taaie volharding en offervaardigheid, Groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, de moeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan mijn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij, ge heel als kind van haar eigen tijd, bezieling moge putten uit deze lich tende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroeger en latere tijd geldt, „Ik heb de goede strijd gestreden „Ik heb de loop geëindigd „Ik heb het geloof behouden". Koningin Juliana zal eed op oude grondwet afleggen. Het lag aanvankelijk In de bedoeling, dat de plechtige afkondiging van de veranderingen ln de grondwet nog vóór 4 September a-s. zou geschieden. Dit is echter niet mogelijk gebleken. Zo mogelijk zullen de veranderingen voor de nieuwe zitting der Staten-Ge- neraal, welke op de derde Dinsdag van September wordt geopend, worden af gekondigd. Koningin Juliana zal dus Maandag a.s. de eed afleggen op de grondwet in de thans vigerende tekst. Koninginne-rijtoer naar de Jordaan. Geheel onverwacht heeft H.M. de Koningin besloten hedenmiddag om 5 uur een rijtoer door de hoofdstad te maken. Op deze tocht zal zij o.m. door de Jordaan, over de eilanden en door een gedeelte van Amsterdam-Oost rij den. Dr 8©el grootofficier Orde,van Oranje Nassau. Bij Kun Besluit van 27 Augustus ls dr L; J- M- Beel benoemd tot Groot- Officier ln de Orde van Oranje-Nassau. Maandagmiddag is deze onderscheiding aan de oud-mlnister-presiient uitge reikt in de vergadering van de Minister raad De Vorstin en de overige leden van de Koninklijke Familie op het balcon van het Paleis op de dam. Foto ANP-dHn. Overal in den lande ls gisteren met enorm enthousiasme Koninginnedag gevierd! Wat de ontelbare feestelijkheden betreft, bepalen wfl ons in hoofdzaak tot die te Amsterdam, waar de opvoering van "t Stadionspel „In Neérland's Tuin" in het centrum der belangstelling stond. Mede dank zy het schitterende weer de beroemde Oranjezon scheen gisteren ononderbroken de ganse dag! is dit spel,'waaraan de rede van de jubilerende Vorstin voorafging een gran dioos succes geworden! Maandag deed H.M. Koningin Wil- helmina Haar triomfale entrée in de hoofdstad, waar burgemeester d'Ailly Haar met een rede begroette. De Koningin beantwoordde diens welkomstgroet met een woord van dank. „Amsterdam zal voor my steeds zün de stad, waar het volksverzet tegen de overweldiger het eerst als 'n vlam naar buiten sloeg, de stad, die was „held- haftig, standvastig, barmhartig", al- dus de Koningin. Het zal mij dan ook een groot genoe gen zijn onder de regering van Koningin Juliana nog vele malen in Uw stad te vertoeven en te genieten van het schone en goede, dat zij te bieden heeft! Dat Amsterdam moge groeien en bloeien!, zo eindigde de Koningin. Hierna schreed de Koningin door de hal van het station gevolgd door de talrijke aanwezige gasten langzaam het Oranje-zonnetje, de Kroningsstad en de juichende duizenden tegemoet. Zij was gekleed in een paars fluwelen mantel met een parelgrijze hoed, ge sierd met een toef van struisveren. Voorts droeg Zij een eveneens parelgrijze zijden japon en een bijpassende schild padleren tas schillende Nederlandse studentcn- corpora, begaf H.M. zich in het Pa lcis. Even later gingen de deuren van het balcon open en verschenen Ko- ningin Wilhelmina in gezelschap van j het gehele kroonprinselijk gezin op j het balcon. Prinses Juliana droeg de kleine Marijke op Haar arm en dit I was het sein voor een donderende I ovatie van de voor het Paleis verza- melde menigte. Kort daarop begaf het gezelschap zich naar binnen en de inmiddels ge hesen koninklijke standaard toonde, dat de jubilerende vorstin haar paleis in de hoofdstad heeft betrokken. ten van de reeds op het Damplein verzamelde zangertjes, daar verza meld voor de te brengen aubade. Even voor elf uur verscheen ook Prins Bernhard op het balcon, die zijn filmcamera op de samengestroomde menigte richtte. DE GROOTSE AUBADE. Om klokslag elf uur verenigde het gehele Koninkiyke gezin zich met de burgmeester van Amsterdam, op het balcon en nam de grootse en ont roerende aubade een aanvang. Plechtig klonk het Wilhelmus, door allen, die op de Dam waren tezamen gekomen, meegezongen. En dan gin gen op een teken van dirigent Roes- ke de duizenden plastic oranje vlag getjes omhoog en zwol het gejubel tot een ware orkaan aan! Met dc hand wuivend dankte de vorstin voor deze ovatie. Stormachtig waren de toejuichingen, die telkens losbarstten als de Konink- ONTROERENDE ONTMOETING MET FRED. ROESKE. Toen H. M. de Koningin naar buiten kwam klonk onmiddellijk het Wilhel mus uit 30G kelen, gezongen door de gemengde koren onder leiding van de dirigent Fred J Roeske. Na de zang klapte de Koningin in Haar handen en riep; „De heer Roes ke". Ontroerd stapte de gryze dirigent van zyn dirigcntenstoel en liep op, de Vorstin toe, die hem hartelyk de hand I drukte en hem opdroeg alle leden van j het koor te willen bedanken. Dit be- loofde de heer Roeske en hy zei te vens: „Ook vijftig jaar geleden heb ik voor U gedirigeerd. Majesteit" En de Koningin antwoordde, niet minder bewogen: „Dat ben ik niet vergeten!" Bij de opvoering van Carel Bnels' Jiiblleumspej „In Neerlands Tuin" waren de meeste leden der Koninklijke Familie aanwezig. In de Koninklijke loge v.l n.r. Prinses Beatrix, Prinses Juliana, Koningin Wilhelmina, Burgemeester d'Ail ly, Prins Bernhard. Prinses Irene en Baron de Vos van Steenwljk, Commissaris der Koningin in de provincie Sloord-Holland. Foto ANP-v. d. W. TRIOMFTOCHT. Vijf rijen dik en op sommige plaatsen nog dikker, stond het publiek langs de straten, waarlangs vervolgens de Ko ninklijke stoet reed. Overal juichten de mensen, overal wapperden de vlaggen en overal stond een haag van stramme militairen, on derbroken door de erefronten, die overal opgesteld stonden. OP DE DAM. Op de Dam hadden zich reeds vroeg m de middag dikke hagen van belang stellenden gevormd en bij het naderen van het uur. waarop H.M. zou aanko men, dreigde de menigte zo groot te worden, dat de politie een deel van net plein moest afzetten. Inmiddels was het Prinselijk gezin incognito in het Koninklijk Paleis gearriveerd en omstreeks half zes vertoonden de klei ne Prinsesjes zich voor de ramen, lui de toegejuicht door de grote menigte, niet alleen op het plein zelf, maar in üle omliggende gebouwen, tot zelfs in ie dakgoten verzameld. Precies tien minuten voor zes kon- ïigde het luide gejuich op het Rokin ie nadering van de Koninklijke stoet xan. Het gejubel dat de stoet had om- jeven, bereikte zyn hoogtepunt! Toen R.M.'s auto voorreed klonk het Wil- lelmus, gespeeld door de stafmuziek /an de Amsterdamse politie, en negen ie vaandels van de erewacht en klon ken de commando's voor de voorge schreven eerbewijzen. H.M. \'erliet Haar auto en begaf zich 1 I na een korte Inspectie van de ere- wacht der Studentenweerbaarheid, i gevormd uit onderdelen van de I Weerbaarheidsformaties der ver Bijna 20000 zangeressen, zangers helmina een aubade in de ochtend van Paleis op de Dam. Na afloop defileerden ten de vorstin toe. Deze triomfale intocht was het sein voor een uitbundige feestviering, zoals Amsterdam bijna nooit tevoren gezien heeft. Bij het invallen van de duister nis togen honderdduizenden naar de binnenstad. De feeststemming werd nog verhoogd door de sprookjesachtige verlichting. Het feest zette zich na middernacht, toen de verlichting gedoofd was, voort in de café's en dancings, die tijdens de feestdagen langer geopend blijven. DE MORGEN VAN 31 AUGUSTUS. Amsterdam ontwaakte gistermorgen al vroeg, onder de tonen van talrijke muziekkorpsen, die taptoes en fanfares bliezen. De 35 saluutschoten, waarmede H.M.'s Karei Doorman om negen uur hulde bracht aan de jarige Landsvrouwe, waren waarlijk niet een reveille, want om negen uur was de stad al één roe zige menigte! Om kwart voor tien boden de stoere estafettelopers uit Axel 'hun oorkonde aan het Paleis aan. De Zeeuwse athle- ten hadden 2-0 uur gelopen met hun oorkonde, die een groet vah de Axelse bevolking aan Koningin Wilhelmina inhield. Om kwart over tien klonk een vro lijk gejubel over het Damplein. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet in groene feestjurkjes kwamen voor de ramen om een kijkje te nemen en even later verschenen zy met hun moeder, die de kleine Maryke op de arm droeg, op het balcon. Vriende lijk wuivend en lachend keken zy neer op de honderden wuivende vlaggetjes en lachende kindergezich kinderen bradhten H.M. Koningin Wil- haar 68e verjaardag voor het Koninklijk de deelnemers langs het Paleis en juich- Foto ANP-dHn. ïyke familie, die gedurende de aubade op het paleisbalcon was gezeten, aan de balustrade kwam staan om de hon derdduizenden Amsterdammers de ge legenheid te geven een glimp op te vangen van de jubilerende vorstin, die in lichtgrijs gekleed, telkenmale lachend dankte voor dit spontane eer betoon. De witte dlrlgeerstoel, waarop de bijna 80-jarige Fred J. Roeske zo eminent deze massale aubade had ge leid. was nu in beslag genomen door een batterij fotografen en filmopera teurs, die tientallen platen en meters film verschoten op de koninklijke fa milie. OVERWEGEND DROOG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Iets koudere nacht en ochtend met meest zwakke wind en op enkele plaat sen nevel of mist. Morgenoverdag: toe nemende bewolking maar overwegend droog weer. Matige, in het Noorden van het lano nu en dan vrij krachtige Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. t SEPTEMBER Zon op 5.51 uur; onder: 19.27 uur. Maan op: 3.45 uur; onder: 19.34 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 2.27 en 14,59 C bestaat uit wm pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1