Engeland leeft mee met het Regeringsj ubileum r Duilslands ex-kanselier Bruening over de huidige wereld De Wereldraad een feit Men blijft wachten op Rome en Moskou Radio-programma Zaken" Internationale jeugd slaat lianden ineen van Voor de Vrouw ZATERDAG 28 AUGUSTUS Geen Christelijk Marshallplan Door ds M. A. Krop Gij alle gewenste nuchterheid is het onmogelijk niet mede betrokken te worden in de bijzondere sfeer, die het wereldcongres der kerken kenmerkt.Kerk en wereld zijn wel op zeer bijzonder gelukkige wijze verenigd. Alles werkt mee: de openingsdienst, de vergadering, waar de Wereldraad werd geconsti tueerd, de keuze en de behandeling van het thema. Het begon Zondagmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Reeds daar werd duidelijk, dat dit nieuwe kerkelijk gebeuren opbloeit uit het le ven zelf. Geen vaste kerktaal: ieder sprak, beleed, zong en bad in eigen taal en op eigen wijze. Geen nieuwe orde van dienst; men voelde zich ver plaatst in een nieuw Pinkstergebeuren, „waarbij de grote daden Gods in eigen taal verkondigd worden" (Hand. 2). EEN BONT GEZELSCHAP. Gezeten tussen een Duitser en een Amerikaan, met achter me een Indiër een voor mij een neger, zag ik de stoet der kerkelijke afgevaardigden de kerk binnenkomen. Het wit, paars, rood en zwart der kerkelijke hoogwaardigheids bekleders werd afgewisseld met het meest eenvoudige burgerpakje. De nau we band tussen zending en oecumeni sche beweging werd onderstreept door het feit, dat de 83-jarige voorman der zending, John Mott, en de jonge Me thodistenpredikant uit Ceylon D. T. Niles de preek hielden. De 23ste Augustus 1948 zal waar schijnlijk dezelfde plaats (zo niet gro ter) in de kerkgeschiedenis innemen, als die der zeven grote consilies uit de eerste tijd der Christenheid. Velen waren hun ontroering nau welijks meester, toen de aartsbisschop van Canterbury, dr G. Fischer, de Wereldraad voor geconstitueerd ver klaarde. Hiermede was de lange weg van tasten cn zoeken ten einde ge bracht. Een weg waarvan Zondag avond dankbaar getuigd werd, dat hij was afgelegd onder de leiding Gods. Dr W. A. Visser-'t Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad, die met luid applaus begroet werd. tekende de opdracht, waarvoor de Wereldraad zich thans gesteld ziet. Hier is een plaats, waar de kerken elkaar kunnen leren be grijpen, naar elkaar kunnen luisteren enelkaar kunnen helpen. De eerste taak is de vorrping ener oecumenische elite. Het wegblijven van het patriar chaat van Moskou weet hij aan een misverstand, gevolg van het geringe persoonlijke contact tussen\de leiders van het patriarchaat en die van de We reldraad. De stoel der Roomse Katho lieke kerk blijft open en we bidden voor haar komst. Hetzelfde zei de Orthodoxe prof. G. Florovsky: „Er zal geen chris telijke eenheid kunnen zijn. totdat Ro me meedoet. Ik bedoel niet het tegen woordige Rome, maar de waarheid en de erfenis, waarvoor Rome verant woordelijk was en is, in spijt van alles wat hiertegen kan worden ingebracht." Deze verklaringen zijn des te belang wekkender in verband met het bis schoppelijk mandement van het Neder lands episcopaat, dat Zondag ji. voor gelezen is. MAGISTRALE REDE KARL BARTH. Het thema der conferentie werd o.a. belicht door de bekende prof. Karl Barth uit Bazel. Het getuigt van de kracht van de Wereldraad, dat zijn critiek dankbaar werd gehoord en aan vaard. Zijn rede werd bijgewoond door het Prinselijk Paar, tot wie de voorzit ter der vergadering, ds Boegner, bijzon der hartelijke woorden richtte. Barth betreurde het, dai bij het stu diemateriaal, de vraag van het huidige eigendomsrecht niet duidelijk aan de orde was gesteld; aangezien wij de zelfde boodschap hebben t.o.v. het god deloze Oosten als t.o.v. het Goddeloze Westen. „Het gaat om Gods plan en niet om het een of andere Christelijke Marshallplan. Want het staat niet aan ons ter beoordeling of de wereld her- kerstend zal worden, dan wel of de boodschap van Gods barmhartigheid door een kleine minderheid betuigd en beleden wordt." BEWOGEN APPÈL. De Wereldraad is geen super-kerk, waar met dwingend gezag beslissingen worden genomen en uitgevoerd, maar een verheven platform, waarop alles be sproken kan worden. Dit bleek Dinsdag toen de onderwerpen der verschillende secties aan de vergadering werden voor gelegd. „De. ene kerk van Christus is verdeeld. We kunnen over onze ver schillen vechten; we kunnen net doen of ze er niet zijn; we kunnen er ook over praten in een sfeer van weder zijdse liefde en begrip." (Craig). „Onze Christelijke roeping is, niet be zorgd te zijn over de verandering van de huidige wereld, maar over de wijze waarop wii de wereld dienen te veran deren." (Florovsky). De middagvergadering was buitenge woon aangrijpend. Een Engelse, mrs. Bliss, deed een bewogen appèl om radi caal te breken met het funeste onder scheid tussen geestelijkheid en leken- dom. De mening, alsof betaalde geeste lijke menagevs eigenlijk de kerk zouden vormen, is funest. HOOGTEPUNTEN. Het hoogtepunt vormden de toespra ken van mr John Forster Duller, de rechterhand van Dewey en (bij een re publikeinse overwinning in Amerika) de mogelijke opvolger van Marshall, en prof Hromadka uit Praag. Beide spraken over de internationale situatie en beiden wezen de gedachte, alsof een nieuwe oorlog de enige mo gelijkheid tot oplossing der interna tionale geschillen zou geven, energiek af. Maar beiden deden dit wel op zeer verschillende wijze. Hromadka legde zeer sterk de nadruk op het feit, dat de Westerse suprematie na deze oorlog definitief gebroken was en dat bij een eventuele oorlog (aange nomen dat het Westen deze zou win nen) er geen sprake van zou kunnen zijn. dat de overwinnaars een nieuwe wereldordening tot stand konden bren gen. Dit hadden de ervaringen, na de eerste en tweede wereldoorlog, wel be wezen. „Alles is vloeiend geworden, ook onze begrippen van recht en ordening. Het is de roeping der kerk, van de bodem af alles opnieuw te doordenken, zonder zich op één bepaalde zijde te plaatsen". VOOR ZONDAG 29 AUG. Hilversum I (301 M.) NCRV: 8.00: nieuws, 8.15: muziek van Tartlni; 8.30: morgenwijding o l.v. ds J. A. Tazelaar; KRO: 9.30: nieuws: 9.45: gramofoonmu- ziek; 9.55: muziek van Mozart; 10.25: In leiding; 10.30: Hoogmis Lambertuskerk Hengelo; 12.00: Angelus; 12.03: Lew Wnue, orgel, 12.15: apologie; 12.35: ju bileumuitzending: 12.55; zonnewijzer; 13.00: nieuws: 13.15: orkest zonder naam; 13.40: Splneuza; 14.00 Goolse Kring; lt.oo: danssuite van Künneke; 15.30: causerie; 15.40: muzikale tombola; 16.10: wielerkampioenschappen; 16.25: tweede Vespers te Nijmegen; NCRV: 17.00: dienst Grote Kerk Hilversum, voorg. prof. dr A. A. van Ruler: 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: Psalter Sextet; 19.15: Indisch Dag boek; 19.30: nieuws; KRO; 19.45: Hill bmie Songs; ïy.óu: ooekoesprekmg; 20.05 cello en plano. 20.12: galaconcert te Maastricht; 22.15: suite voor twee pia no's; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondge bed en liturgische kalender, 23.U0: nieuws; 23.1524.00; lichte gramofoon- muziek. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied: 8.18: grammuz.; 8.30: voor het platteland: 8.40: Barcarole; 9 13: postdulvenberlchten: 9.15: verzoek programma; 9.45: geestelijk leven; VPRO 10.00: profeten en apostelen; 10.30 Avond maalsdienst Wereldraad der Kerken; AVRO 12.00; nes Gars de Paris; 12 40: gemengd koor- 13.00: nieuws; 13.15: gra- mofoonmuziek; 13.20: orkest J. Renova; 13.50: belaardconcert St Jan te Den Bosch; 14.05: boekbespreking; 14.30: or kest G- Deloof; 15.00: filmpraatje: 15 15: Kamerorkest; 16.30: sportflitsen; VPRO 17.00: het Prot. Kerklied; VARA 17 30; Stem des Volks Almelo; 17.45: wieler kampioenschappen; 18.00: nieuws; 18.15: populaire muziek: 19.00: radlolympus; 19.30: Stradlva Sextet; AVRO 20.00: nieuws- 20.05: actualiteiten; 20.15: Om roeporkest; 21.00: hoorspel „Drie mannen in de sneeuw"; 21.30: Romancers; 22.00: cabaret; 22.30: hoorntrio van Brahms, 23.00: nieuws; 23 15: Wereldraad der Kerken: 23.2024.00: Toscanlnl dirigeert. VOOR MAANDAG 30 AUG. Nationaal programma over Hllv. I en II (301 cn 415 m.) - 7.00 fanfare; 7.01 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek: 7.30 Radio Kpperkwartet; 8.00 nieuws; 8.15 orgelspel door J. Jong: 8.45 opgewekte klanken; 9.30 waterstanden; 9 35 strijk kwartet van Mozart: 10.00 Hllv. I; mor genwijding door Henri de Greeve; Hllv. II: morgenwijding door ds J. H. Sillevis Smltt; 10.30 vllftig jaar Nederlandse mu ziek: 11.00 voordracht; 11.20 aubade aan de Koningin op de Maliebaan te Den Haag; 12.00 Vril en BUI; 12.30 weer- praatje; 12.33 Les gars de Paris; 13.00 nieuws: 13.15 progTamma uit alle delen des lands; 14.00 orkest A. Kostelanetz; 14.15 de zorg voor de volksgezondheid ln de laatste 50 Jaar; 14.35 bonbonniére; 15.35 korte instrumentale soil: 16.00 de ontwikkeling van het schoolwezen in 50 jaar; 16.20 orkest Malando: 16.45 NCRV- koor; 17.00 reportage aankomst Konin gin Wllhelmlna ln Amsterdam; 18.00 nieuws; 18.15 Kon. Mil. Kapel: 18.45 ge mengd koor; 19.00 declamatorlum; 19.40 onze volkswelvaart ln de laatste halve eeuw: 20.00 nieuws; 20.05 Jubileumgroe- ten van Nederlanders over de gehele we reld; 20 50 50 jaar Nederlandse muziek: 21.05 onze volksvertegenwoordiging in 50 jaar; 21.25 50 jaar Ned. muziek. 21.40 klankbeeld over Koningin Wllhelmlna; 22.15 cabaret: 23.00 nieuws; 23 15 her haling- reportage aankomst Koningin Wllhelmlna ln Amsterdam; 23.3024.00 orkest Louis Levy. Amerika amuseert zich EN HEEFT ER WEL EEN PAAR DOLLARS VOOR OVER. (Van onze correspondent te N -York) Indien men al het geweeklaag over de hoge kosten van levensonderhoud sedert het einde van de oorlog leest, dan zou men mogen verwachten dat de Amerikaan wel wat zuiniger zou worden t.a.v. uitgaven voor minder es sentiële dingen Het tegendeel blijkt waar te zijn. Er wordt in Amerika flink verdiend en er wordt flink uit gegeven ook. Let maar eens op wat de Amerikaan zich in 1946 aan pleizier gunde: voor sterke dranken.... 9.500.000.000 recreatie (bezoek aan theaters, sportvelden, paardenrennen enz.) 7.942-.000.000 aan automobielen S 7.627.000.000 Daarbij steekt nogal ongunstig af wat b.v. aan opvoeding werd besteed: 4.600.000.000 aan rookgenot 3.410.000.000 aan verzorging van het uiterlijk (bar biers schoonheidssalons, toiletartikelen 2.321.000.000 voor kerkelijke en liefdadige doeleinden 1.525.000.000 Deze cijfers slaan op een bevolking van 140 millioen, dat wil zeggen dat voor sterke dranken gemiddeld een kleine 70 per hoofd der bevolking werd uitgegeven. Wanneer men dan verder bedenkt dat een grote klasse automatisch tot de niet drinkers be hoort (kinderen en een groot aantal vrouwen) dan is het duidelijk dat de groep der effectieve verbruikers zeker niet met een droge keel heeft rondge lopen. Amsterdams feesttooi kost meer dan een half millioen! Ondanks de wens van H.M. de Ko ningin. dat soberheid betrac-ht zal wor den, hebben de versieringen in de hoofdstad bij elkaar een groot bedrag gekost. Ieder aangebrachte guirlande van lampjes kost f. 10 tot f. 13 en als men de Amsterdamse grachten zou opmeten, zou men tot de ontdekking komen, dat zij heel wat metertjes lang zijn! De kosten van de verlichting op hctl Rembrandtsplein en het Leidseplein - zjjn ongeveer f. 15.000, de Kalverstraat verslond niet minder dan f. 60.000. In het algemeen kan men zeggen, dat de versiering tweemaal zoveel guldens kost, als het aantal lampjes, dat wordt1 gebruikt. De stadsarchitect, de heer Feitkamp, schat het bedrag op f. 600.000. De gemeente Amsterdam draagt hier f. 180.000 bij, de rest betalen particulie ren en instellingen. Het aantal kilome ters groen, dat in de versieringen door de gemeente aangebracht wordt, is in tussen van 12 tot 15 km. aangegroeid. Dulles daarentegen wees op het feit, dat dank zij de invloed der Christelijke kerk er in het Westen geen sprake meer was van een strijd van allen tegen al len, omdat een sociale omwenteling langs vreedzame weg plaats gevonden had. Het communisme ontkent de mo rele wetten en de individuële waarde van de mens. Het zal de roeping der kerk zijn, met nadruk, aan deze morele wetten vast te houden, maar tegelijker tijd te betuigen, dat Christus voor de gehele wereld en niet alleen voor het Westen, gestorven is. In een persconferentie betoogdë Dul les, dat dank zij de tussenkomst der kerken het charter der UNO ingrijpend gewijzigd was, n.l. wat betreft de rech ten van de mens en de discussievrijheid ln de Assembly-vergaderingen Speciale programma's van de B.B.C. (Van onze Londense correspondent). Ook Engeland leeft mede met het re geringsjubileum van H.M. de Koningin en met de troonsopvolging. De bladen wijden sympathieke artikelen aan de figuur van de scheidende vorstin en aan Prinses Juliana en in de filmjour naals worden beelden gegeven van de voorbereiding der feestelijkheden. Op 31 Augustus zal de BBC in haar derde programma (514.6 en 203.5 M.) om 9.05 uur des avonds een speciale uilzending van vijftig minuten aan Koningin Wilhelmina wijden. Schrij ver en regisseur van dit klankbeeld is Michael Barsley, die een maand in ons land heeft vertoefd voor het ma ken van opnamen. Het programma draagt tot titel „Queen Wilhelmina, a portrait and a greeting". De histo rische inleiding is geschreven door professor G. J. Renier. hoogleraar in de Nederlandse geschiedenis aan de Universiteit van Londen. Na een overzicht van de jeugdjaren van onze Koningin en van de belang rijkste gebeurtenissen uit haar latere leven, wordt uitvoerig stilgestaan bij de oorlogsperiode. De heer H. van den Broek, de „Rotterdammer" van Radio- Oranje, geeft een beschrijving van Harer Majesteits bezoeken aan Broad casting House en haar radiotoespraken. Hoe men ln het verborgen luisterde zal dr H. Wamsteker, uit Haarlem, die een K.P. leider was, voor het Engelse pu bliek schetsen. De microfoon gaat dan Duitsland niet alleen de zondebok „Het Duitse volk mag niet wegens 12 Jaar de 1000 jaar van zijn overige ge schiedenis vergeten", aldus verklaarde dr Heinrich Bruening, Duitslands rijks kanselier van de jaren voor 1933. in een interview met de hoofdredacteur van de „Sued-Deutsche Zeitung". „Het Duitse volk moet weer in de richting zoeken, waar het eens voor beeldig was, bijvoorbeeld in zijn ideeën van recht. Een volk moet zijn evenwicht verliezen en zich in radicalisme zelf ver scheuren, als het de geboden van zijn historische overlevering verlaat en poogt een staat te construeren volgens zuivere theorie. De geschiedenis van het Duitse rijk heeft geen oorzaak zich voor de ogen der overige wereld te ver bergen, die nog veel van haar zou kun nen leren. Duitsland was eens een rechtstaat, wiens burgers zo streng over eventuele misdaden of onmenselijkheden waak ten, dat zij desnoods nadelen op het ge bied der buitenlandse politiek op de koop toe namen," aldus Bruening. ..Heden ten dage verkeren de Duitsers in het gevaar opnieuw in een uiterste te vervallen: in de totale ontkenning van hun eigenlijke aard en in de strij digheid met hun geschiedenis. Al is zelfcritlek ook gerechtvaardigd, zij mag niet egocentrisch en mateloos zijn. Wel iswaar wegen in Duitsland ten gevolge van zijn gecompliceerde geografische ligging alle politieke fouten en verzui men bijzonder zwaar, maar de daaruit groeiende verplichtingen mogen de Duitsers er niet toe verleiden, het mo rele klimaat van de gehele overige we reld te miskennen. Een klimaat dat tot een ijzige temperatuur daalt. Ik heb aldus Bruening gedurende de laatste tien jaar te veel kennis van het werkelijk verval op openbaar en par ticulier gebied in alle delen der wereld opgedaan om nog geneigd te kunnen zijn Duitsland in dit opzicht geïsoleerd te betrachten. De morele afkoeling geeft weliswaar niemand een vrijbrief, maar het is farizeïsch te midden van een wereldontwikkeling slechts een en kel volk tot zondebok te maken". Dr Bruening, wiens bezoek aan Duits land „een zuiver particulier karakter" draagt en die zich heeft moeten ver plichten, zich niet in de Duitse bin nenlandse politiek te mengen, heeft vele oude vrienden bezocht, onder andere de soc. dem. ex-minister van binnenlandse zaken Karei Severing, de cx-minister Treviranus en de aartsbisschop van Paderborn. Gevraagd naar zijn indruk van Duitsland antwoordde dr Bruening. dat hij van het huidige Duitsland de beste indruk heeft, in het bijzonder van de Duitse energie en van de Duitse wil tot opbouw. 55 Niets is zo gecompliceerd als „zaken doen". Want er zijn „zaken" en „za ken", of wel „eerlijke" en „oneer lijke" zaken en hij, die het prin cipe „zaken z y n zaken" huldigt, bedrijft meestal de laatste cate gorie. Het is in de zakenwereld alle maal erg ingewikkeld, omdat de een vindt, dat-ie nog volkomen eerlijk te werk gaat, terwijl de an der dan allang zegt, dat de gren zen van het betamelijke overschre den zijn. En wee degene, die dat uitzoe ken moet en te beoordelen heeft, of zakenlieden al of niet in het „zakelijk-zedelijke" over de schreef gegaan zijn. Eerlijkheid en oprechtheid win nen het op de duur altijd, zélfs in de zakenwereld. Dat zien wij aan die 73-jarige William L. Walton, wiens zaak 37 jaar geleden over de kop ging, waarbij hij met een hoop schulden bleef zitten. Maar hij zwoer niet te zullen rusten, voordat hij elke schuld terugbetaald had. Hij slaagde daar in, dank zij hard werken als employé in een grote Londense winkel. Toen Walton onlangs een van laatste schulden, nJ. 54 pond Inclusief interest ad 4% sinds 1911 aan een firma in Manchester had afbetaald, kreeg hij die prompt terug met een erkentelijk briefje erbij. Daarin stond: „U heeft in de zakenwereld een oprechtheid be toond, die él te zeldzaam is. Wij danken U hartelijk voor het geld, maar we hadden 't al sinds lang afgeschreven en vergeten..,." Walton was de oorspronkelijke 42 pond schuldig voor geleverde boorden en overhemden, maar in harde crisistijd ging zijn taak fail liet, ondanks het feit, dat hij al gemeen als consciëntieus zaken man bekend stond Ziet: als iedereen zo nauwgezet te werk ging, wat zou het er dan heerlijk op de wereld uit zien! We zouden geen deurwaarders meer nodig hebben, noch advo caten We zouden niemand meer be hoeven te pompen om dat tientje van verleden maand of 'n straatje moeten omlopen, om schuldeiser X of Y te óntlopen. En Lieftinck zou met zijn extra- kosten ad 25 cent wel op de kast kunnen gaan zitten' Want niemand is zo edelmoedig als Amerika, dat hele landen zo maar zonder blikken of blozen van zijn millioenenschulden verlost.... Wat mensen meestal betreft: die houden elkaar om 'n dubbeltje nog aan! En wat die Walton betreft: onze hulde voor zóveel geweten in het dikwijls gewetenloze zakenleven! FANTASIO. naar Maidenhead, waar de Koningin gedurende de oorlog gewoond heeft. Personen, met wie zij daar in aanraking is gekomen, zullen haar levenswijze in deze plaats beschrijven. De commissaris van de Koningin in de provincie Zee land, jhr, Casembroot zal vertellen, hoe de Koningin na de bevrijding van het Zuiden de grens bij Eede overschreed. Hierbij is ingelast het bezoek, dat Hare Majesteit onlangs aan Sluis bracht. Een reportage wordt gegeven van de indrukken bij de overdracht van het studentengeschenk aan deze gemeente, bestaande uit een nieuwe beplanting aan de buitenzijde der -stad. De com missaris van de Koningin in Friesland, mr Linthorst Homan, spreekt een woord van hulde namens dit gewest. Hij geeft o.a. een beschrijving van het geschenk van deze provincie, n.l. de restauratie van graftombes van enkele stadhouders, d'e te Leeuwarden begraven zijn. Een speciale hulde zal worden ge bracht door leger marine en lucht strijdkrachten. Kapitein Baron van Voorst tot Voortst spreekt over het contact met H.M. de Koningin met de Nederlandse troepen in Engeland. Majoor Mulder, drager van de M.W.O. getuigt van de bewondering van de luchtmacht voor de Koningin en kor poraal Kuyl, die na de terugkeer van de „Tromp" door de Koningin werd ontvangen, verhaalt van zjjn indruk ken bjj deze gebeurtenissen. Michael Barsley was de enige corre spondent, die het Prinselijk paar tijdens de Regetta te Sneek aan boord van de Piet Hein mocht ontmoeten en hij geeft een levend beeld van het ongedwongen familietafereel, dat hij op het Konink lijk jacht aanschouwde. Het programma zal worden besloten met een toespraak in het Engels van Prins Bemhard, die echter niet spreekt als lid van de Koninklijke fa milie, doch die als oud-opperbevel hebber der Binnenlandse Strijdkrach ten de gevoelens zal vertolken, welke de onder hem dienende manschappen jegens de Koningin hebben bezield. Het Nederlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel zorgt voor de muzikale omlijsting, die gevormd wordt door een aantal liederen uit „Valerius' Gedenkklanck". Voor Nederlandse luisteraars, die het derde programma misschien niet kunnen opnemen, is het interessant te vernemen, dat de uitzending in iets verkorte vorm door het Light Program (261 M.) zal worden herhaald en wel op 5 September om 16.30 uur. Ook in de uitzending voor overzee zal een deel van dit speciale programma worden op genomen. Op 29 Augustus, des avonds om 21.30, zullen de Engelse luisteraars bovendien worden meegenomen naar Nederland in een uitzending „Window on Holland" indrukken uit Amsterdam en Rotter dam, de droogmaking der Zuiderzee, volkszang uit FrieslanS, bezoeken aan Walchere, Eindhoven, Arnhem en de slagvelden en de viering van het 700 jarig bestaan van Den Haag. Nederland wordt in de Britse aether de komende week dus wel goed bedeeld! Voorbereiding van Internationale Jeugdraad (Van onze Londense correspondent) Jonge mensen uit een groot deel van de wereld zijn naar Londen gestroomd om er te beraadslagen over internatio nale samenwerking op het gebied van jeugdwerk Daarmee was reeds dadelijk na de oorlog een begin gemaakt. Op initiatief van een aantal jeugdleiders uit OOK FEESTVREUGDE IN CANADA „Canada roept Nederland", de Neder landse uitzendingen uit Canada op de 'golflengten 16.84 en 19.58 M. zendt op 31 Augustus om zes uur des avonds een speciaal programma uit met een rede van de Nederlandse ambassadeur in Ca nada, mr van Royen, flitsen van het bezoek van Koningin Wilhelmina in 1942 en 1943 aan Canada, een korte toe spraak van de Canadese minister-pre sident Mackenzie King en uittreksels uit de radiorede van Koningin Wilhelmina, in 1942 in Canada gehouden. Het caril lon van de vredestoren van Ottawa zal het Wilhelmus spelen. SLACHTOFFERS VLIEGTUIG ONGEVAL VALKENBURG BEGRAVEN. Onder buitengewone grote belangstel ling is gistermorgen de matroos-schrij ver tweede klasse F J. Palings uit Oud- Gastel, die bij het vliegongeval met de „Firefly" bij Valkenburg om het leven kwam, in Oud-Gastel begraven. De bestuurder van het vliegtuig, de 21-j. Utrechtse adelborst eerste klasse Kon. Marine Reserve F. J. G. Meulen- berg, werd met militaire eer op de R.K. begraafplaats te Utrecht ter aarde be steld. diverse landen, die tijdens de bezetting naar Engeland waren uitgeweken, is in November 1945 de Wereldfederatie der democratische Jeued opgericht, die zich wensté te beschouwen als de spreekbuis van de jeugd van alle landen. In wer kelijkheid echter kwam deze federatie geheel ond^-- communistische invloed en was zij derhalve niet langer represen tatief voor de rest van de jeugd. Dit werd merkwaardig genoeg tijdens een persconferentie volmondig erkend door de leider der Franse delegatie, die zelf communist is en bestuurslid der federa tie. Hij verklaarde, dat hij deze gang van zaken ernstig betreurde en dat hij het in dit opzicht dus niet eens was met zijn medebestuursleden! De Londense conferentie, welke slechts een verkennend karakter droeg, stelde een ontwerp-charter op voor een inter nationale jeugdraad, die fungeren wil als een soort ronde tafel, waaraan de jeugd van alle landen zonder onder scheid kan plaatsnemen ter uitwisseling van ervaringen op het gebied van jeugd werk. De bedoeling is, dat de functie, welke oorspronkelijk de Wereldfedera tie op zich nam, thans door het nieuwe orgaan zal worden vervuld. Het karak ter van de raad zal consultatief zijn. Een eenheidsorganisatie voor de jeugd uit de gehele wereld achtte men een utopie. Minstens vijftien nationale or ganisaties moeten het charter goedkeu ren voordat de nieuwe organisatie in werking kan treden. Men stelt zich o.a. voor het onderlinge contact te verste vigen door internationale publiciteit, ook door middel van radio en film De conferentie heeft zich uitvoerig verdiept in de problemen van de be steding van de vrije tijd als middel tot zelfontplooiing en in het vraagstuk van arbeid en productie. Er waren enige honderden afgevaar digden uit 27 landen, de Nederlandse delegatie telde 25 leden, die de meeste ""gdoreanisaties vertegenwoordigen. Ook enkele Indonesiërs waren aanwezig. Ons land viert feest Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt Overal in ons land wapperen de vlag gen ter ere van het Koninklijk Jubi leum en de Kroning. Iedereen maakt zich op om feest te vieren en men wil ook ln de huiselijke kring gaarne iets extra's klaarmaken. Omdat men op deze dagen bij mooi weer liefst veel buiten wil vertoeven om de versieringen te zien en mee te doen aan de feeste lijkheden, zal de huisvrouw er rekening mee houden dat het menu gemakkelijk te bereiden moet zijn, zodat ook zij van deze feestdagen kan genieten. Een scho tel. b.v. een jachtschotel of gortschotel, welke reeds een dag van te voren bereid kan worden en op de dag zelve wordt opgewarmd, gegeven met sla of kom kommer, vraagt weinig tijd. Een feeste lijke Oranjepudding, b.v, van een pakje sinaasappel-gelatinepudding, die met yoghurt of stijfgeslagen eiwit gegeven wordt,«Jtan ook de vorige dag al ge maakt worden. Iets extra's zal men ook gaarne wil len geven. Voor de huisvrouwen die zelf iets willen klaar maken laten wij nog enige recepten volgen: ORANJE GEBAKJES (16 stuks). 200 gram (3 kopjes) bloem en 10 gram bakpoeder of 200 gram zelfrijzend bak meel, 100 gram (2/5 pakje) boter of margarine, 70 gram (4% eetlepel) basterdsuiker, iets zout ongeveer 2 eet lepels melk. De bloem met het bakpoeder en het zout vermengen. De boter of de mar garine tot kleine klontjes snijden, de suiker en het vocht toevoegen en het geheel tot een stevig deeg kneden, dat soepel doch niet nat mag zijn (anders voegt men nog iets bloem toe). Van dit deeg 32 ronde koekjes steken (hier een glas of dekseltje voor gebruiken), 16 kleinere rondjes en 16 zeer kleine rond jes (ter grootte van een vingerhoed). Deze koekjes op een bak-plaat leggen en in 15 min. in een matig hete oven gaar en lichtbruin bakken. Heeft men geen oven, dan probere men een inge vette koekenpan met deksel erop. op een zéér zacht pitje. Vervolgens maakt men Crème au beurrc van: 1/4 liter melk, 25 gram (121^ eetlepel) maizena, 60 gram suiker, 50 gram boter of margarine, zout, (vanillesuiker of si naasappelessence) De melk op een klein deel na aan de kook brengen met de suiker en iets zout. Met de rest van de melk de maizena aanmengen en hiermede de melk bin den. De vla onder roeren iets af laten koelen en de boter of de margarine er door mengen. De crème verder onder roeren, koud laten worden en op een koele plaats wegzetten om op te stijven. Is ze stijf, dan mengt men door 2/3 ge deelte van de crème een pakje vanille suiker en de rest kleurt men oranje met sinaasappelessence. Ook heeft men nog nodig glazuur van: 80 gram poedersuiker, 1 eetlepel wa ter, sinaasappelessence. De poedersui ker zeven, het water toevoegen en enige druppels oranje-essence. Als de koekjes gebakken zijn, de grootste twee aan twee op elkaar plak ken met een laagje witte crème au beurre. Het bovenste koekje glaceren door het met een mes te bestrijden met oranje glazuur. Op de koekjes een klei ner rondje plakken met witte crème au beurre. Dit eveneens glaceren en vervol gens het kleinste rondje er bovenop zetten met witte crème. Hier bovenop met oranje crème au beurre (met be hulp van een spuitzakje of een papieren zakje) een torentje spuiten. Ook spuit men nog wat garnering op de uitste kende rand van het onderste koekje. BOKKINGTOASTJES. Toastjes of geroosterde sneetjes brood, gerookte bokking, een uitje, wat peper en fijngehakte peterselie, boter of mar garine. De toastjes besmeren met wat boter of margarine. De bokking schoonmaken en fjjnsnijden. Een uitje zeer fijn hakken of raspen en met wat peper door de bokking roeren. Hiermee de toastjes be leggen en er wat fijngehakte peterselie overheen strooien. Luxor Deanna Durbin vertolkt in haar nieuwste film ..Mijn onbekende echtgenoot" de rol van de echtgenote van een doodgewaande zeekapitein ten einde daardoor in de gelegenheid te zijn te voorzien in het onderhoud van negen door haar geadopteerde oorlogsweesjes. Natuurlijk is de kapitein helemaal niet dood. hetgeen tot tal van complicaties aanleiding geeft, aangezien -de jonge dame inmiddels smoorverliefd is geraakt op de kleinzoon van haar pseudo-echt- genoot De film is er een van wisselen de stemmingen, soms uitbundig van vro lijkheid, anderzijds gevoelig tot op het randje van het sentimentele af. Het slot is evenwel onverdeeld vrolijk, waar de uit de dood herrezen zeeman zijn rech ten op de bekoorlijke Deanna spontaan overdraagt op zijn kleinzoon, die daar mede meteen vader wordt van een kroostrijk gezin Deanna doet haar tal loze bewonderaars in aeze film volop ge nieten van haar ongekunsteld spel en van haar zuivere zangstem. In het voorprogramma namen wij met grote waardering kennis van de door A. Koolhaas met bekwaam vakmanschap en liefde vervaardigde jubileumfilm van H.M. Koningin Wilhelmina „Moeder des lands", door de Nederlandse Filmclub verheven tot „Film van de maand". Lido prolongeert, zoals te verwachten was, de prachtige speelfilm „Een onver getelijke melodie", geïnspireerd op het leven van Frederic Chopin met een schitterende vertolking van Paul Manl. Rex Een van de charmantste En gelse boekjes, die sinds jaar en dag ver buiten de grenzen van Engeland door tallozen gelezen zijn, is ongetwijfeld het verhaal van Judy, het weeshuismeisje, onder de oorspronkelijke titel „Daddy Longlegs" van Jean Webster. Het tekent op meesterlijke wijze de sfeer in dit ka rakteristiek Engelse weeshuis, een sfeer die zo sterk overeenkomt met het voor Engeland typerende kostschoolleven. Te vens brengt het op roerend eenvoudige wijze onder woorden .hoe een jong wees meisje. ..overgeleverd" aan de nukken van een hardvochtige regenten-troep, tegen de omringende wereld opkijkt. Wij zouden dit gegeven allerliefst in een En gelse film behandeld zien, doch ook de Nederlandse filmische weergave van dit onsterfelijk verhaal brengt iets terug van de herinneringen aan wat zovelen onzer als boek hebben genoten. Het spel Is verdienstelijk, en dat het Nederlands zo weinig past bij de typisch Engelse sfeer is niet de schuld van de film. Slaagt men er ln, door dit Nederlands omhulsel heen te zien. dan kan men van de inhoud genieten. Casino Na „Bathing Beauty" brengt „Operette-liefde" een showfilm in de Sleutelstad, die op geheel ander karakter kan bogen. Hier is niet de show alles overheersend, al blijft dit hoofdzaak, doch een belangrijk element in deze film is ook het verhaal dat dé cors vormt: een overmoedige wedden schap van een charmant en bij de hand koormeisje, dat zij drie man nen zó het hoofd op hol kan maken, dat zij haar een huwelijksaanzoek doen. Overmoedig, want na de eerste, gemak kelijke slachtoffers, dient zich een moei lijker object aan. Zó moeilijk zelfs, dat het koormeisje in plaats van hem in haar netten te vangen, zelf aan Amor ten prooi valt alvorens natuurlijk ook deze laatste hindernis voor een ge wonnen weddenschap te nemen. Het einde is uiteraard, ondanks nog enkele strubbelingen, een rijke zegen door For- tuna en Amor aan alle hoofdpersonen. Trianon De kleuren- en rhythme- tovenaar van het witte doek. Walt Dis ney brengt ons deze week het overtui gend bewijs, dat zijn fantasie en inspi ratie allerminst zijn uitgeput: In Salu- dos Amigos betreedt hij nieuwe paden, die naar een ongekende, doch tevens zeer aantrekkelijke mengeling van wer kelijkheid en verbeelding leiden. Nieuwe paden worden niet alleen in. ook vóór de film betreden: Walt Disney gaat met zijn staf medewerkers op jacht naar nieuwe denkbeelden en figuren in de. Zuidamerikaanse landen. Uit deze trip is een van zijn meest geslaagde films gegroeid n.l. een mengeling van opna men van landschap, dansen, kleder drachten, stedenbouw etc. en korte ge deelten tekenfilm, die de zoëven ge noemde opnamen ln de Disneystijl ver werken tot los van elkaar staande shorts. Daardoor wordt bereikt, dat wij de fi guren in de tekenfilms, die wij oorspron kelijk geneigd zün als louter fantasie en onwerkelijke sprookjesfiguren te be schouwen meer als voortreffelijk ge slaagde caricaturen van de werkelijk heid leren zien. Zij winnen daardoor aan aantrekkelijkheid en humor. Boven al echter brengt deze film een mees terlijke' kleurentechniek, een meesle pende en opbeurende vaart, een speels heid van geest en een vrolijkheid die ieder der toeschouwers reeds na de eer ste opnamen volkomen gevangen hou den. Nogmaals: een voortreffelijke film, die wij gaarne langer hadden gezien dan het kleine uurtje, dat hil ons meevoert naar Brazilië. Argentinië, het land dei- Inca's en Azteken en vooral het land dPr sneelse fantasie. Hoewel de kortheid van de film ge legenheid biedt een tweede boeiende film in hetzelfde programma te draal en: Nanook, het oude verhaal van het Ieren der Eskimo's ln een nieuw kleed.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6