Luchtbevoorrading van onze troepen in Indié Kwartet in een flat PANDA EN HET GOUDVELD Hele keukenuilruslingen dalen per parachuie neer Naar nieuwe onrust in Frankrijk? Zullen door de Parijse U.N.O.-vergaderingen worden doorkruist? stakingen VOOR DE JEUGD 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 28 Augustus 1948 Tweede Blad No 26477 (Van een bijzondere medewerker). De bevoorrading uit de lucht van onze afgelegen buitenposten speelt in Indië nog alttfd een grote rol. Vrywel dagelijks worden „luchtdroppings" uit gevoerd; het is de ..Luchtverplegings-compagnie", die tezamen met het 20e transport-squadron der Indische Militaire Luchtvaart, dit prachtige en nuttige werk verricht. De Luchtverplegings-compagnie werd in Indië door de Engelsen georgani seerd. Kort na de Japanse capitulatie was het de z.g. Air Dispatch Compagnie, een onderdeel van de Britse Royal Army Service, die dat werk boven Indië speciaal ten behoeve van de Brits-Indiërs uitvoerde. Langzaam aan echter werden de Hollanders in de geheimen ingewijd en zy namen het geleidelijk geheel van de Britten over. De Luchtverplegings-compagnie werd opgericht met het hoofdkwartier in Batavia en onderafdelingen in Semarang, Soera- ba ja, Padang en Medan. Eerst werd gebruik gemaakt van de Dakota's van het 19e squadron; later, toen dit squadron werd opgeheven, van die van het 20e squadron. Er wordt gedropt boven afgelegen posten, die over land moeilijk of niet te bereiken zijn, zoals die welke midden tussen de bergen liggen en wel die, waar de lange verbindingslijnen ver voer over land onmogelijk maken. Al les wat deze posten nodig hebben, wordt per parachute uitgeworpen: voedsel, zoals kisten boter, suiker, melk etc. ben zine, munitie, medicijnen, brancards. Als gevraagd wordt: „Kan dit of dat gedropt worden", luidt het antwoord altijd „Ja". En in de meeste gevallen gaèt het ook. al moet natuurlijk met diverse factoren rekening worden ge houden, zoals de grootte van de deur opening e.d. Zo werd eens een com plete oven aan parachutes neergelaten, gehele keukenuitrustingen als -potten, pannen, teilen, zelfs koekepannen dalen per parachute op de meest afgelegen posten neer De afwerpterreinen liggen vaak op de onmogelijkste plaatsen midden tus sen de bergen en wanneer we dan be denken, hoe de Dakota's tot het uiterste beladen zijn en met minimum vliegsnel- heid op zeer lage hoogte moeten vlie gen, dan kunnen we begrijpen, hoe de piloten maar al te vaak badend van transpiratie achter hun volanten zit ten. Vooral in de tijd van de natte moesson, als het erg slecht weer is en men veel last van remous heeft, is het droppen een uitermate moeilijk werk. Normaal droppen de Dakota's bij een vliegsnelheid van 170 k.m./h van een hoogte van 100 150 M.- Tenminste met de 18-voet parachutes. Met de 24-voe- ters moet op groter hoogte worden af geworpen. Het afwerpterrein moet aan tal van eisen voldoen. Een lengte van 400 M. en een breedte van 100 M. zijn theoretisch voorgeschreven en bepaalde kentekenen, die geheim zijn en voortdu rend wisselen, moeten zijn aangebracht, zodat de piloot kan zien, of hij het juiste terrein te pakken heeft. Maar in de praktijk komen de parachutes maar al te vaak neer op een klein voetbal veldje en wat er dan door de beide pi loten, die de Dakota vliegen, en door de vier jongens achterin, die de zaak naar buiten gooien, gepresteerd wordt om de lading precies op het veldje te krijgen, grenst aan het ongelooflijke. EEN DANKBAAR WERK. Men kan zich intussen voorstellen, wat deze droppings voor de soldaten, die van de buitenwereld zijn afgeslo ten en eenzaam en verlaten op een buitenpost zitten, betekenen. De jon gens krijgen dikwijls vrij van dienst als er een dropping komt en veelal zit ook de inlandse burgerbevolking al urenlang in de buurt van het af werpterrein te wachten op de dingen, die komen gaan. Als de boel gedropt is, maakt de Dakota vaak met wie gende vleugels een scheervlucht laag over het veld („We gaan de parachu tes even volblazen", zeggen de vlie gers, en dan gaat het eventjes be hoorlijk er van langs!) en het enthou siasme van de jongens kent dan geen grenzen meer! FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 3) Bill staarde voor zich uit naar de grond en za^ al zijn plannen en dro men in rock opgaan: hij wilde een cursus volgen in Londen aan deLucht- vaartsohool, vervolgens een uitgebrei dere cursus op het Aldermaston In stituut, waar adspirantpiloten theore tisch verder werden onderlegd en exa mens moesten afleggen in wiskunde en andere moeilijke vakken. Hij was reeds enige tijd voor de diverse cursussen ongeschreven, maar in gedachten schrapte hij zichzelf reeds van de leerlingenlijst. Een dergelijke opleiding kostte geld, en er was niet veel kans er iets bij te verdienen, daar de cur sussen al zijn tjjd in beslag zouden ne men. Nee, hij zou het piloten-beroep vaarwel moeten zeggen, althans totdat Ruth klaar was met haar doktersstu die, en er meer geld beschikbaar zou komen. Hij hief zijn hoofd op en zei met een enigszins hese stem: Ik zal er op de een of andere manier ook wel komen. Ik zal zo gauw mogelijk een baantje zien te vinden. Jullie behceft over mij niet bezorgd te zijn. Ruth stak een hand naar hem uit en streek hem even over zijn ruige, slordige haar. Misschien was zij de eni ge, die zich precies realiseerde wat Bill op dat moment opgaf. Ze stonden elkaar zeer na, Ruth en Bill, en sinds hun kinderjaren hadden ze alles sa men gedeeld, ambities en plannen, kindervreugde en verdriet. Wanneer Ruth haar poppen openknipte endaar- na weer in elkaar naaide, had Bill haar operaties steeds met grote aan dacht gevolgd. En Ruth's handige vingers waren steeds te zijner beschik king geweest om hem te helpen met het vervaardigen van vliegtuig-model len. Ze hadden samen urenlange wan delingen gemaakt naar de toppen van de heuvels om de modellen van daar uit te proberen. Ginette en Marianne wisten dat er een zeer speciale band -tussen Ruth en Bill bestond. Ruth voelde öp dit moment tranen branden achter haar oogleden, en het gebaar, waarmee ze over Bill's haar streek, was één en al tederheid Marianne gaapte, en strekte haar armen uit boven haar blonde hoofdje. Ik moet me gaan verkleden. Larry zou me om zeven uur komen halen. We gaan naar een diner-dansant in €e Superbe. Alwéér, Manny? Ja, waarom niet? Er is geen re- Vooral tijdens de politionele acties is er door de Luchtverpleging-compagnie een macht werk verzet. De grootste op dracht, ooit uitgevoerd, vond plaats op een dag, toen de grondtroepen, die op rukten naar Tjilatjap, zo snel optrok ken, dat de tanks, carriers en bulldozers zonder benzine kwamen te zitten. Van Kemajoran stegen 's morgen 10 Dako ta's op, die waren volgeladen met ben zine. ondergebracht in grote drums, welke elk aan 4 parachutes werden neergelaten, 's Middags werd hetzelfde nog eens herhaald met niet minder dan 13 Dakota's. Het doel werd bereikt: de opmars kon voortgaan en werd niet door benzinegebrek opgehouden! Hoe belangrijk de droppings waren, blijkt ook uit het volgende: door erg slecht weer was het eenmaal absoluut onmo gelijk een dropping uit te voeren. Het gevolg was. dat drie posten moesten terugtrekkenTrouwens men herin nert zich hoe ook de geallieerde neder laag bij Arnhem oorzaak was van het feit, dat de grondtroepen door het zeer slechte weer niet van voorraden uit de lucht konden worden voorzien 15.000 PARACHUTES AFGEWORPEN. Sedert het begin van de politionele actie tot op heden werden niet min der dan 15000 parachutes uitgewor pen, meer dan twee millioen Engelse ponden aan vracht! Op het ogenblik heeft men enkele tienduizenden pa rachutes in voorraad, die van ver schillend type zijn. Zo heeft men de 18-voet parachutes van katoen, de 24- voeters van zijde en de 28-voeters, die gemengd van zowel katoen als zijde zijn. Zelfs heeft men parachutes van jute, die echter alleen voor kleinig heden gebruikt worden. De kwaliteit van de ..chutes" laat niets te wensen over en het komt wei nig voor. dat een parachute niet open gaat. Als het voorkomt, is het meestal geen pakfout. Theoretisch is elke para chute, die gedropt wordt, afgeschreven, maar omdat we een arm land zijn, tracht men natuurlijk zoveel mogelijk parachutes terug te krijgen. De katoe nen valschermen moeten elke 2 maan den opnieuw -gepakt worden, de zijden elke 6 weken! De Luchtverplegings-compagnie telt thans een 200 man. Zy omvat een para chute-afdeling, een transport-afdeling, een afdeling „operation", lading-con- tróle, ontvangst- en verzending etc. Voor het vouwen van de parachutes wordt gebruik gemaakt van Indische meisjes, die hiervoor een korte opleiding ontvangen. Bij elke dropping gaan 4 man mee, soldaten of korporaals, die op het teken van de piloot de vracht door de deuropening naar buiten wer pen. Als het afwerpterrein nadert, be gint een bel te rinkelen, drie korte sto ten. Dit betekent voor de jonèens: „Ge reedstaan". De pakken worden dan voor de deur-opening opgestapeld. Rinkelt de bel opnieuw, nu één langgerekte toon, dan wordt met een flinke duw en een ferme trap de boel over boord ge gooid, De vier jongens hebben allen zelf een parachute bij de hand om in geval van nood te kunnen springen. Tjililitan, het militaire vliegveld van Batavia, is de standplaats van het 20e squadron en er wordt nu, wat de drop pings boven West-Java betreft, van dit vliegveld af geopereerd. MIDDEN TUSSEN DE WOESTE BERGEN. Om een indruk te krijgen van de gang van zaken bij deze droppings maak te ik als verslaggever een vlucht mee met een der Dakota's die elke Zaterdag morgen dezelfde route vliegt en boven drie verschillende posten aan de zuid kust van Java groente, fruit en vlees afwerpt. Woorden schieten welhaast te kort om de indruk weer te geven, welke deze 2V> uur-lange vlucht op me maakte. De slingerende en stampende Dakota mid den tussen de woeste bergen met hun remous en hun verraderlijke valwinden (en nü was het nog goed weer, maar straks als de natte moesson komt. de beide piloten ingespannen „roeiend" achter hun volanten: de vier jongens achterin, drie Hollanders en een Am- bonnees, koud, gespannen, vermoeid, de een uit Friesland, de ander uit Breda en de derde uit Ridderkerk, eenvoudige jongens, die als infanterist uit Neder land vertrokken en nooit hadden kun nen crcmen ooit te vliegen en nu elk reeds ver over de 100 vlieguren op hun naam hebben; de telkens rinkelende bel, de dalende parachutes, de scheer vlucht, die na afloop gemaakt werd met razende snelheid op enkele meters hoogte boven het afwerpterrein, de enthousiast zwaaiende jongens op de grond, het was alles groots en indruk wekkend en het deed me opnieuw be seffen, hoeveel er door onze jongens in Indië achter de schermen gepresteerd wordt en hoe weinig men dit in Neder land waardeert Ingezonden Mededeling RESOLUTIES CONGRES VAN EUROPA OVERHANDIGD. De heren W. Drees en mr D. U. Stikker, Minister-President en minis ter van Buitenlandse Zaken, ontvin gen gistermiddag een delegatie van het „Congres van Europa". De leider van de delegatie, de heer P, A. Kerstens, heeft tijdens deze ontvangst de resolu ties van dit in Mei gehouden congres aan beide ministers overhandigd. De delegatie bestond uit de heren dr H. Brugmans, mr Charles Rutten en de heren P. *A. Kerstens, J. C. van Broekhuizen en P. van Stam. De heer Kerstens vroeg of er enig uitzicht is op beraadslaging over de resoluties in het Nederlandse kabinet en of contact over 'dit vraagstuk door de vijf landen zou worden opgenomen. Minister-president Drees verklaarde een dergelijk contact nodig te achten en minister Stikker zeide, dat hij zich te dien aanzien reeds oriënteert. De luchtverplegings-compagnie en het 20e squadron der Militaire Luchtvaart doen hier in Indië een werk, dat de meest hartelijke dank verdient, niet alleen van onze jongens op de buiten posten, maar van het gehele Neder landse volk. Het is immers een lands belang, dat Neerland's zonen op de buitenposten, die het toch al zo ont zettend moeilijk hebben, weten hoe zeer hun werk en hun opoffering op prijs worden gesteld en het zijn de telkens terugkerende zilveren vogels met hun rood-wit-blauwe cirkels on der de vleugels, die hen doen besef fen, dat zjj niet worden vergeten (Van onze correspondent te Parijs). Het „Cartel van de Baisse" het eco nomische comité van socialistische, confessionele en neutrale vakbondlei ders, dat als verbindingsorgaan met de regering moest dienen, heeft thans alle relaties met het kabinet-Marie verbro ken. Dit is een belangrijk besluit omdat dit comité de uitdrukking was van de wil der niet-communistische arbeiders, om in samenwerking met de autoritei ten, de inflatie doelmatig te bestrijden en het ruïneuze wapen van de stakings actie onaangeroerd te laten. De breuk met het kabinet kan daarom het bank roet van een politiek van Coöperatie tussen arbeiders en regering betekenen. Met als gevaarlijk alternatief: een een heidsfront met de commun:sten tégen de bewindsvoerders des lands. Het besluit is van de kant der syn dicaten zeker niet de vrucht van een onvervaarde inpulsiviteit. Maandenlang heeft het Cartel geduld uitgeoefend en ontelbare malen is het met beloften afgescheept, welke geen van allen zijn gehonoreerd. En toen Reynaud de le den van het Cartel tot 1 September om uitstel van het ultimatum 'met loon eisen vèrzocht, omdat het vertrouwen was uitgeput, werd dit verzoek afgewe zen. Die afwijzing werd openbaar toen door de regering officieel bekend werd JUBILEUM-PRIJSRAADSELS RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (U16 jaar) vijf. de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, of naar WASSTRAAT 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. Ie JUBILEUM- PRIJSRAADSEL. Schrijf 21 woorden op, elk van 6 letters (by no 5, 8, 13 zijn het 2 kleine woor den, samen van 6 letters). Op de kruisjes komt iets te staan in verband met de feesten eerst van boven naar beneden gelezen langs de beginkruisjes. en daar na verder van beneden naar boven langs de andere kruisjes. jaargetijde werelddeel, zeer hard lopen, bericht of nieuws. voedingsmiddel (2 lett.) en naampje voor Moeder, lompe en onbeholpen jongen. iemand, die snel een belangrijk bericht over moest brengen, (vroeger). tegenstelling lane (4 lett.), en uitroep van blijdschap, een taal. geldzuchtig, vrekkig, altijddurend, zonder einde, plaats aan de Utrechtse Vecht, nachtvogel (3 lett.), en tegenstelling van in. zeer flink. tegenstelling van verliezen, als no 11. een naam geven, tegenstelling van vuil. betrouwbaar. uit naam van. als no. 2. 1 1 2. x X 2. 3. X X 3. 4. X X 4. 5. X X 5. 6. X X 6. 7. X X 7. 8. 8. 9 X X 9 10. X X 10. 11. X X 11. 12. X X 12. 13. X X 13. 14. X X 14. 15. X X 15 16. X X 16. 17. X X 17. 18. X x 18. 19. X X 19. 20. X X 20. 21. X X 21. Ingezonden Mededeling den om er iets in te zien. Ik ben oud I genoeg om met Larry uit te gaan, en hij neemt mij liever mee dan een van de andere meisjes, zegt hij. O. ik weet wel Rüth, dat je Larry niet erg aardig vindt, maar je kent hem niet zoals ik hem ken. Hij is werkelijk erg lief. Lief misschien wel. Daar kan ik natuurlijk niet over oordelen. Maar hij is té rijk, té populair, té veel de aan gebeden jongeling. En je bent nog maar twintig Lieve help, zei Marianne onge duldig. Heb je vergeten, aat moeder met twintig jaar trouwde? Dat is heel iets anders. Ze ging niet uit met nu eens deze, dan die jongeman, en zou zeker niet de halve nacht uit mogen blyven. Vader leerde haar heel normaal nader kennen in haar eigen omgeving. Marianne vertrok haar charmante gezichtje in een grimas. Arme moe- °r tc dodelijk vervelend zijn geweest! Maar hoe dan ook, de tijden zijn gelukkig veranderd. Wat denk je. dat Larry zou zeggen, ais ik hem uitnodigde om een prettige rusti ge avond bij mij thuis door te brengen om naar me te kijken, terwijl ik aan het handwerken was? Hij zou het geen vijf minuten uithouden! Ginette, mag ik je goudleren Sandaaltjes lenen. Ik doe vanavond mijn brulMluwelen jurk aan. Wat....: O, jaals je dat wilt, doe ze dan maar aan, zei Ginet te vaag. Alleen moet één van de gespen vastgenaaid worden. Dat zal ik in orde maken, beloof de Marianne, en ze danste de kamer uit. Ginette keek naai' Ruth en er was iets onzekers in de uitdrukking van haar gezichtje. Ik kan het me eenvoudig maar niet voorstellen," zei ze misschien wel voor de honderdste keer. Ik kan het niet verwerken. We hebben al deze ja ren behoorlijk kunnen leven en nooit zorgen gekend. We hadden het goed, ik bedoel, dat we alles konden krijgen, wat we wilden, kleren en luxe, en ge noeg geld om uit te gaan. En nu op eensbljjkt het niet waar te zijn. We zijn arm Ik begrijp het ook niet, zei Ruth kalm. Ik heb me al afgevraagd, of vader en moeder eigenlijk niet voor vacantie cp weg waren naar Texas naar de boerderij van Ocm Paul, maar alleen cm hem finantiële steun te vra gen. Hij most fantastisch rijk zijn en hij is Moeder's enige brcer. Misschien is dat wel zo, zei Bill. 'Als ze. zoals de oude Comstock be weert, de laatste jaren alleen cp het kapitaal hebben geleefd, dan moeten ze aardig wanhopig zijn geweest, toen ze begonnen te zien, dat het opraakte. Het is allemaal afschuwelijk, we zul len er nooit precies achter komen. Nee, stemde Ruth toe en haar gedachten gingen naar het grote vlieg tuig, dat naar Amerika onderweg was geweest en plotseling verongelukt was met alle inzittenden. James en Marga ret Cornish hadden tot de passagiers behoordVader en Moeder, die zor geloze, vrolijke mensen, die nooit moeilijkheden schenen te hebben In de flat in Kingsea was de schok I en het verdriet over het ongeluk groot i geweest. Nu, nadat enige weken voor- bij waren gegaan, was de felheid iets i minder geworden en elk van de zo plotseling verweesde kinderen verwerk te het thans persoonlijk op eigen wijze. Een tweede schok had de oude heer Comstock, de notaris, veroorzaakt, toen hij de kinderen de financiële po sitie van de familie uiteenzette. Toch j was deze schok gering in vergelijking met de eerste geweest, en ze hadden de toestand moedig aanvaard zonder klagen en bitterheid. Het was alleen I noodzakelijk, zoals Ruth zei, hun leven j te reorganiseren, en wel met zo weinig mogelijk omslag en spijtigheid. En dit 1 waren ze nu bezig te doen. tenminste I dit zou voor elkaar komen, wanneer Marianne en Bill baantjes vonden. (Wordt vervolgd) 35). Toen de sheriff ei achter geko men was, dat het Joris Goedbloed en Billy Bulk waren, die hem, als agenten vermomd, zo lelijk bij de neus gehad hadden, werd hij verschrikkelijk boos. Hij had onmiddellijk zijn paard geza deld om de twee schurken achterna te zetten en hü had gezworen, dat hy ze te pakken zou krijgen. Het spoor vol gen was een kleinigheid voor hem ge weest en zo was ook de sheriff in het ravijn aangekomen. „Zy kunnen niet ver af meer zijn", mompelde hy, terwijl hy zijn paard de sporen gaf. Ondertussen waren Joris en Bulk nog steeds aan het graven. Het was een warm werkje, maar de dorst naar goud had hen zo te pakken, dat ze niet op of om keken. Zodoende hadden ze niets in de gaten van de sheriff, die over de vlakte kwam aangalopperen. Ze schrokken dan ook ontzettend, toen ze plotseling een barse stem ach ter zich hoorden roepen: „Handen om hoog!" Alsof ze door een adder gebeten wa ren sprongen ze overeind en zagen daar de sheriff, die dreigend een revolver op hen gericht hield. In een ogenblik wa ren ze stevig gebonden en toen haastte de sheriff zich naar Panda en Nick Nugget, die hij onder duizend veront schuldigingen van hun boeien oevrtfdde. II (Ingezonden door Henk Binnendijk) Mjjn geheel is een plaats in Utrecht. Eerst noem ik een verwonding (of een gebroken getal), daarna een lengtemaat, ten slotte een voegwoord. III (Ingez. door Marijke Groenendijk). Lc ben geen goud, en toch kostbaar. Geen vloeistof, en toch vloeibaar, Ik ben niet levend, en toch vlug. Wie ben ik? IV (Ingezonden door Ida Sandberg). Mijn geheel is een spreekwoord van 9 letters. 4, 6, 6, 8 is een meisjesnaam, Als je moe bent, heb je 1. 2, 3 9 nodig. 3, 6, 7, 8 is een lekkernij, 5, 6, 7, draagt Zwarte Piet by zich. V (Ingezonden door Tom Muller). Met b ben ik veel op Borneo, met 1 ben ik niet vast. met m groei ik in het bos met v ben ik een dier, met r ben ik een paard. VI (Ingez. door DuDco v. Weerlee). Verborgen vruchten. 1. De waard beidt zyn gasten. 2 Mijn broer Ap pelt de noten. 3. Hap, eer je kauwt. 4. Word wakker. Stien, 5. Denk je om je les voor Steno, Otto? VII Ingezonden door Willy Jansen) a. Hoeveel boterhammen kan men van een heel brood snijden? b. Welke boer verricht zijn werk altijd met het grootste rumoer? Beste raadselnichtjes en-neefjes, Daar ben ik weer. enik breng met een een verrassing mee. Maar eerst wil ik weten: hebben jullie een fijne va cantie gehad, al heeft het weer niet meegewerkt? Ik nog wel hoor. Vertel er wat over. En nu de verrassing: Jubi- leum-prysraadsels! En weTzo: we be ginnen weer aan een nieuwe serie prijs raadsels voor 4 v/eken. maarter ere van het 50-jarig jubileum van Koning in Wilhelmina en de inhuldiging van Prinses Juliana tot Koningin maken we het ook in onze raadselhoek feestelijk, en worden er tweemaal 'zoveel boeken verloot als anders, dus zes onder alle groteren en zes onder alle kleineren. Dus bij elkaar worden er maar liefst 12 boe ken beschikbaar gesteld Nu. wat zeg gen jullie daarvan? Geef het antwoord maar met een groot aantal goede oplos singen. De vacantietyd is nu bijna om en ik verwacht dus. dat iedereen weer present is. Nu. dat zal ook niet anders zijn, want wie is er met alle feestelijk heden van deze week niet in eigen stad terug? - Ik zal, na zo lange tijd. en voor nieuwelingen (die hartelijk welkom zijn), nog even alles herhalen: Wie 3 of 4 keer per maand steeds genoeg goede oplossingen inzendt (boven de raadsels staat, hoeveel), loot mee voor een boek. Ieder, die geregeld inzendt, heeft dus een kans. En nu, met onze jubileum prijsraadsels. is de kans tweemaal zo groot.Bovendien komen na de 4 weken de namen van alle goede oplossers in de krant. Elke week beginnen de raadsels nu met een groot raadsel, waarvan de oplossing op de feestelijkheden betrek- kina- heeft Dit raadsel, het voornaam ste, telt natuurlijk voor 2 goede oplos singen En verder blijft er, als steeds, nog keuze uit 6 andere raadsels, inge zonden door nichten en neven uit onze raadselkring. Jullie mogen ook weer nieuwe raadsels inzenden dus! Ik wil er nog bijvoegen, dat de prijsraadsels na tuurlijk in de eerste plaats bestemd zijn voor kinderen, wier Ouders abonné op het Leidsch Dagblad zyn. Dat spreekt eigenlijk vanzelf, want anders heb je de krant niet. Mocht echter in enkele gevallen de krant door twee gezinnen samen gelezen worden, dan moet de naam van de abonné er' bij. Dit om teleurstelling te voorkomen. Nu weten Jullie alles, enmet alle krachten aan het werk. Ik houd me aanbevolen voor een briefje er bij over alles wat je van de feestelijkheden ge noten hebt. En in je vacantie, niet te vergeten! Ten minste, als daar tijd voor over blijft. Want door het feest hebben iullie het druk! Ik verwacht stapels brieven, hoor. Werk plezierig aan de raadsels prettige feestdagen verder, en tot volgende week. Allen ha-telük ge groet door jullie Raadseltante. Mevr. M. J. Boterenbrood. PLOSSINGEN der raadsels uit het hummer van 31 Juli 1948. 4 9 2 3 5 7 3 1 6 1. os. Os; 2. rat, zegge; 3. Rome, varen. 3 Mand. rand. zand band, hand. tand. 4 Eén ei. want na één ei is zijn maag niet nuchter meer 5 Pepermunt; peper. munt. f Hans: 1. hooi. 2. appel 3. neus 4. -ok. r' Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. vat. den. oor. kreeft, veer. ui, wiel, lat. gravin, neen, zalf ar. 3. Met 3 letters; het woordje dat. gemaakt dat per 1 September de brood-, vlees- en zuivelpryzen niet onaanzLn- lijk zouden stijgen. Dit was de laaiae druppel: de regering heeft, volgens het Cartel, voor de boeren gecapituleerd; doch er is geen enkel motief voor de ar beiders om de prijs van die capitulatie te betalen. Samenwerking met Rey naud, aldus het Cartel, is door hemzelf onmogelijk gemaakt. Aldus staan thans de stukken aan de vooravond van de bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, die binnen de poorten van Parijs ge houden zullen worden. Staat Frankrijk thans een nieuwe reeks van stakingen te wachten? Het gevaar is geenszins denkbeeldig. De ontevredenheid onder de arbeiders is algemeen en zal zeker nog stijgen, wanneer de vacantieperiode is afgesloten en elk gezin weer met de harde realiteit wordt geconfronteerd. De communisten behoeven die ontevreden heid alleen maar te exploiteren, te or kestreren. EEN KANS VOOR DE COMMUNISTEN. De achterdocht tegen hen was groot. I Doch herinneringen kunnen vervagen tegen de harde werkelijkheid van de j dag. te weten een portemonnaie, die steeds te licht is om er de nodige levensbehoeften uit te voldoen. Intus- I sen is de anonieme dirigent oftewel de heer Benoit Franchon, algemeen se- i cretaris van de communistische C.G.T. i met een portefeuille vol opdrachten uit Moskou teruggekeerd. Er is voor hem een meesterslag te slaan. Welk een brill ant succes zou het voor het Krem- I lin niet zijn, wanneer de zittingen van de Veiligheidsraad in het Palais Chail- i lot door de stakingen van de Franse ar beidersklasse gesaboteerd konden worden? De eerste stap naar nieuwe sociale con flicten de breuk in het overleg met de regering is thans gedaan. En wat be- I langrijk is: deze stap was géén commu- I nistisch initiatief. Aller ogen zijn thans gericht op de kleine scherpzinnige Paul Reynaud. Zyn eerste regeringsmaatre gel (prijsverhoging der landbouwpro ducten) is dus door de steden als een j capitulatie voor het land. en door de arbeiders als een uitdaging aan hun adres begrepen. Doch de uitgeslapen Reynaud moet deze reactie hebben voorzien. Men kan verwachten dat de j terugslag der verhoogde broodprijzen door een andere maatregel zal worden gecompenseerd. Nieuwe loonsverhogin gen? Het is mogelijk. Wellicht in ruil voor een langere werkweek. Doch men moet wel vaststellen, dat het geen ge lukkig gesternte is waaronder het plan- Reynaud geboren wordt. Het wederzijds vertrouwen is afwezig. De wil tot sa menwerken eveneens ORGANISATIE VOOR ONTSNAPPING UIT TSJECHO-SLOWAKIJE ONTDEKT. De Tsjechosiowaakse veiligheidspolitie maakt bekend dat zy in de Zuidmoravl- sohe stad Znojme elf personen gearres teerd heeft, onder wie de prior van het klooster. Zij worden er van beschuldigd betrokken te zijn by een organisatie, die politieke vluchtelingen' helpt ontsnap pen. De volkspartij en R.K. liohamen zouden de bedoelde organisatie .gesticht hebben. Men zou samengewerkt hebben met een klooster te Wenen. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene R.K priesters en leden van de orde der Dominicanen. De prior ls pater Antonin Zemek. Alle gearresteer den zyn voormalige leden van de Volks party en onderhielden contact met een voormalig parlementslid dier party, Chu- doba, die zich thans buitens lands be vindt. Behalve van het over de grens smokkelen van „politiek gecompromit teerde personen" worden de arrestanten van „leugenachtige tegen de staat ge richte propaganda", besohuldigd. Van Wenen uit worden de uit Tsje- oho-Slowakye gesmokkelde personen, aldus de beschuldiging, overgebracht naar de Westelijke zones van Duitsland. De officiële verklaring meldt voorts, dat de besphuldigden by hun activiteit aan wijzingen kregen door middel van de „Rot-Weiss"-zendre, waarnaar in het klooster van Znojmo geregeld geluisterd werd. Onder de besohuldigden bevindt zich ook een politie-officier. SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI, Rotterdam-Buenos -v^res 27/8 te Rio de Janeiro. AMSTELKERK, 26/8 van Tacoradi te Accra. ANNEN- KERK, 27/8 van Manilla te Hongkong. BANTAM 25/8 van New-Orleans te Galveston. CERONIA (t) 26/8 van Ber- re naar Abadan. CORILLA (t) 26/8 van Pladjoe naar Singapore. DELFTDIJK, Rotterdam-Vancouver 26/8 van Graves- end. KLOEKOE, Amsterdam-Java 26/8 kaap St. Vincent gepasseerd. KOTA GE- I DEE 27/8 van Soerabaja te Batavia. LEMSTERKERK 26/8 van Bombay naar I Rotterdam LUTTERKERK. Bombay— I Rotterdam pass, 26/8 Flnisterre. MA- I CUBA (t) Abadan-Singapore, pass. 26/8 'Point de Galle. MAASKERK 26/8 van I Monrovia naar Freetown. MACOMA (t) Rouen-Gibraltar v.o. pass. 26/8 Oues- isant. MAETSUYCKER, Geralton-Penang '26/8 te Singapore. MODJOKERTO, Rot- I terdam-Java 25/8 10 uur te Belawan. MOLENKERK. Hongkong-Rotterdam 27/8 te Colombo. MUIDERKEPK 26/8 van Pointe Noire naar Taco-ebl NIEUW AMSTERDAM. Rotterdam— New-York 26 8 22.20 uur van Southamp ton. NIGERSTROOM, Amsterdam West Afrika pass. 26/8 Las Pairnas. OMALA (t) Abadan-Beyrouth pass 26'8 Perim. REMPANG, Amsterdam- T<va pass. 26/8 Pantelaria SAM/Mil/ 3 van Bordeaux naar Martinique S.' - TIGA, Rotterdam—Java, pass 2<- °0 uur Dover. STAD ALKMAAR 26 n IJmuiden te Narvik TAMO Rurn s Aires-Nedprland pass 26'R Per*-—Mo Noronha TJITJALENGKA 26 '8 van Batavia naar Semarang. VAN 'T H "F, Hull-Ceuta pass. 25/8 16 uur Finisterre. WESTLAND 26/8 van Amsterdam te Hamburg. WELTEVREDEN Rotterdam -Batavia 27/8 te Londen. WILL!** RUYS. Rotterdam—Batavia Da« '3 Ras Benas. (Rode Zee) WINTERS WIJK 26/8 van Bona naar Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5