Militair vliegtuig na duikvlucht aan rand van Valkenburg neergestort Kwartet in een flat Optimisme over Moskou Twee inzittenden omgekomen, vier burgers gewond, huis en schuur ernstig beschadigd WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 No. 26474 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Zoals wii in een gedeelte van onze oplaag van gisteren reeds konden be richten, is gistermiddag om vijf minuten voor lialfdrïe een twee-persoons jager van het type Firefly, deel uitmakende van Squadron IV van het vliegkampschip Karei Doorman, welk toestel op Valkenburg was gesta- tionneerd, tiidens een oefen-duikvlucht aan de rand van de bebouwde kom van Valkenburg te pletter gevlogen, waarbij een huis en een aange bouwde schuur ernstig werden beschadigd. De twee inzittenden van het vliegtuig, de 21-jarige piloot, adelborst eerste klasse van de Koninklijke Marine Reserve F. J. C. Meulenberg uit Utrecht, en de 18-jarige matroos- schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel, werden gedood. Beide slachtoffers waren ongehuwd. Door rondvliegende brokstukken van het toe stel en de getroffen gebouwen werden vier personen gewond, n.L de 57- jarige M. Blansjaar uit Leiden (beenbreuk), de 25-jarige A. C. van Vel- zen uit Leiden (hersenschudding), de 10-jarige L. Schaap uit Valkenburg (beenbreuk) en de 27-jarige mevr. B; OomsKromhout (hoofdwonde). FUSIE DRIE ZUID-WEST-DUITSE STATEN. Over een ontwerpverdrag voor de fusie van de drie Zuid-West-Duitse sta ten Noord-Wuerttemberg-Baden (Ame rikaanse zone) Zuid-Wuerttemberg (Franse zone) en Zuid-Baden (Franse zone) is te Karlsruhe door afgevaardig den van de dTie staten overeenstem ming bereikt. Men verwacht, dat het verdrag door de respectieve regeringen en door de conferentie van de 11 West-Duitse mi nisters-presidenten voor het eind van de maand sal worden goedgekeurd en zo het eerste stadium zal vormen van de herziening der Duitse statengrenzen, waar de Westelijke mogendheden om hebben verzocht. Tenzij de militaire gouverneurs be zwaren hebben, zal over het verdrag een volksstemming worden gehouden, waar bij het In elk der drie staten met een eenvoudige meerderheid kan worden aangenomen. De plaats, waar het ongeluk zich af eerde. Links op de voorgrond de resten van de door de vleugel getroffen kas, verder op de voorgrond de tientallen meters lange voor, die de vleugel door het bouwland trok alvorens af te knap pen. Op de achtergrond de gebouwen waartegen de resten van het toestel te pletter vlogen. Arbeiders zijn bezig de overal verspreide resten bijeen te brengen. Foto Van "Vliet Toestel geheel versplinterd Het vliegtuig is so volkomen versplin terd, dat het uiterst moeilijk zal zijn aan de hand van de overblijfselen met zekerheid vast te stellen, wat de oorzaak van het ongeval is geweest. Volgens des kundige ooggetuigen heeft het vliegtuig van ongeveer 3000 meter hoogte een duikvlucht genomen, waaruit het waar schijnlijk door een technische storing niet tijdig kon worden opgetrokken. Eerst enkele meters boven de grond schijnt het toestel in zo goed als hori zontale vlucht te zijn gekomen in de richting van de bebouwde kom van Val kenburg en slechts ongeveer 100 meter daarvan verwijderd aan de zijde van het vliegveld. Wat nadien gebeurde, kan slechts wor den vermoed. Waarschijnlijk heeft de piloot het gevaar tegen de, huizen aan de rand van het dorp aan de Broekweg te pletter te slaan willen voorkomen door een scherpe wending. Aangezien echter het vliegtuig vlak over de grond scheerde, raakte de linker vleugeltip die bij de wending naar beneden werd ge drukt, een op het bouwland staande kas van de tuinder P. v. d. Zwart, die volkomen werd versplinterd. Daarna ploegde de vleugel door het land en knapte af! Het daardoor volkomen on handelbare vliegtuig smakte met een enorme snelheid tegen de daken van de laatste woning aan de Broekweg. be woond door de tuinder P. v. Ooms en een aangebouwde schuur. Bij het raken van de grond en bil het treffen van de gebouwen werd het vliegtuig volkomen versplinterd, terwijl de inzittenden on herkenbaar werden verminkt. In hon derden meters omtrek lagen de versplin terde resten van het toestel verspreid. Een stuk van de afgebroken vleugel en een groot deel van de motor waren de enige grote resten die te vinden waren. De motor kwam 500 meter van de plaat-s der eerste botsing door het dak van de daar gelegen kalkfabriek, doch richtte alleen materiële schade aan. Aan het dak van het getroffen huis was een grote lap van een gele parachute van een van de inzittenden blijven hangen. Kort voor de ramp vertoefden nog 20 padvinders in de schuur, die voor een groot deel werd verwoest. Door him on bewust tijdig vertrek zijn zij aan de dood ontsnapt. Onmiddellijk na het ongeval waren twee ambulancewagens van het vlieg veld op de plaats van het ongeval, even als personeel voor opruimingswerkzaam heden. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers werden, voor zover zit te vinden waren, naar het vliegveld over gebracht. De gewonden werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd, behalve de heer Van Velzen, die naar huis vervoerd werd. BELGIË HEEFT ZIJN RAAD VAN STATE. De wet, waarbij een Belgische Raad van State is ingesteld, is van kracht ge worden. De raad bestaat uit twee afde lingen, een voor wetgeving en een voor administratie. De afdeling wetgeving verstrekt ad vies over de ontwerpen en amendemen ten, die haar door voorzitter van Se naat of Kamer worden voorgelegd. Be halve in gevallen van grote spoed en van begrotingswetten moeten de minis ters het advies van deze afdeling wa gen over alle voorontwerpen van wetten en uitvoerings-besluiten. De afd. administratie verstrekt advies over alle vorderingen tot schadevergoe ding tegen een overheidsorgaan inge steld, als geen enkel rechtscollege be voegd is. De uitvoerende macht is niet aan dit advies gebonden. Deze afdeling wijst voorts arrest in competentiegeschillen tussen overheids organen en kan onwettige handelingen of reglementen van de uitvoerende macht vernietigen. HYDERABAD WENDT ZICH TOT DE VEILIGHEIDSRAAD. In een brief heeft de Voor-Indische staat Hyderabad de Veiligheidsraad verzocht tussenbeide te komen bij het geschil met India. Zoals bekend, eist India, dat Hyderabad zich by India aansluit. Hyderabad deelde de Veilig heidsraad mede, dat het eventueel van zijn recht gebruik zou maken de zaak aanhangig te maken bij de algemene vergadering vaoi de V.N., die volgende maand te Parijs bijeenkomt. SLECHTS ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot krachtige langs de Wad-, denkust aanvankelijk nog harde wind uit Westelijke richtingen. Wisselend be wolkt met enkele verspreid optredende buien. Voornamelijk in het Noord-Wes ten van het land. Iets lagere tempe ratuur. 26 AUGUSTUS Zon op: 5.41 uur; onder: 19.41 uur. Maan op: 21.51 uur; onder: 13.02 uur (V.M.) Hoogwater te Katwyk te 7.22 en 19.41 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's Sovjet-Consulaten in de V.S. gesloten De Sovjet-regering heeft besloten alle Sovjet-consulaten in de Verenig de Staten te sluiten. In de betreffen de verklaring verlangde men ook de sluiting van het Amerikaanse consu laat in Wladiwostok. Deze Sovjetrussische stap is gedaan in antwoord op de verwerping door de V.S. van de Sovjetrussische klachten over „ontvoering" van mevr. Kosenki- na, en Samarin, en op de daarna ge volgde order tot vertrek aan de Sov- jetmssisohe consul-generaal, Jacob Lomakin, Bovendien heeft Moskou medegedeeld, dat de overeenkomst voor de opening van een Amerikaanse consulaat te Le ningrad thans als ongeldig moet wor den beschouwd. De Sovjetregering blijft er op staan, dat aan de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie vrije toegang tot Kosen- kina en Samarin verleend moet wor den. De beschuldigingen tegen Lomakin, dat hy misbruik gemaakt zou hebben van zijn prerogatieven en positie, wor den door de Sovjetregering als „geheel ongegrond en niet in overeenstemming met de feiten" verworpen. De Sovjetregering beschouwt in de huidige omstandigheden een normale werkzaamheid der Sovjetrussische con sulaten in de VS. als onmogelijk. Zij heeft daarom besloten terstond tot sluiting van de twee Sovjetrussische consulaten in de VS., gevestigd te New York en San-Francisco, over te gaan en is van opvatting, dat, volgens het beginsel van wederkerigheid, ook het Amerikaanse consulaat te Wladi wostok terstond gesloten moet worden, terwijl op dezelfde gronden de over eenkomst omtrent een Amerikaanse consulaat te Leningrad als vervallen moet worden beschouwd. Amerikaanse functionarissen hebben als hun mening te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie van de sluiting der consulaten over en weer het meeste nadeel zal ondervinden. De Sovjetcon sulaten te New York en San Francis co vormden belangrijke bronnen van inlichtingen op handelsgebied en van andere aard voor de Sovjetregering. ONRUST OP SICILIË. Te Caltanisetta op Sicilië is het ge hele bestuur van de plaatselijke afde ling der communistische partij gearres teerd, alsook de communistische vak verenigingsleiders. Het arbeidsbureau te Caltanisetta, dat door communisten wordt beheerst, is door de politie bezet. Voorts is gearresteerd de communisti sche afgevaardigde bij het autonome Siciliaanse parlement in Palermo, Gino Cortese. Men gelooft dat de arrestaties ver band houden met de ongeregeldheden die in December j.l. te Caltanisetta heb ben plaatsgehad. Er werd toen tegen de duur te gedemonstreerd. (Een staking is uit geroepen) Uit Palestina De minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Sjertok, zou hebben meegedeeld, dat er voorlopige vredes onderhandelingen plaats hebben tussen de Arabieren en Israël. Volgens de ra dio te New York heeft Sjertok te ken nen gegeven, dat de besprekingen in een niet nader te noemen hoofdstad wor den gehouden. Het zo uslechts een „voor lopige gedachtenwisseling" betreffen. Van Arabische zijde wordt dit echter met klem tegengesproken. Het Amerikaanse consulaat te Jeru zalem heeft medegedeeld, dat een ge heimschrijver van het consulaat, George Para, door leden van de Stern-groep werd ontvoerd, omdat hij veel gelijke nis vertoonde met een voormalige Brit se inspecteur van politie. Para werd na 16 uur te zijn vastge houden, vrijgelaten. Een protest is in gediend. Een officiële Transjordaanse woord voerder heeft medegedeeld, dat brigade generaal John Glubb pasja, de Britse commandant van het Transjordaanse Arabische legioen, na zijn verlof naar Transjordanië zal terugkeren. De strijd in Griekenland In betrouwbare kringen te Athene verklaart men, dat de Griekse regering besloten heeft nog 30.000 mannen voor het leger op te roepen op voorstel van de Amerikaanse militaire missie in Athene. Na hun opleiding zullen zij aan de gevechtseenheden worden toegevoegd en oudere soldaten aflossen, die reeds twee jaar tegen de guerillastrijders ge vochten hebben. De bedoeling zou zijn met de nieuwe lichting de sterkte van de buitenposten langs de 80 km lange grens met Albanië op te voeren en gar nizoenen in de bevrijde gebieden te ves tigen of weer in te richten. Na de nederlaag van de guerilla's in het Grammos-gebergte is het zwaarte punt van de veldtocht in Griekenland thans verplaatst naar het Oosten in de richting van West-Macedonië teneinde de guerillastrijders te beletten een nieuw front te scheppen in het gebied van het Vitsigebergte. Ongeveer 1.500 guerilla strijders souden daar in de burnt uit Al banië weer in Griekenland gekomen zijn en zich gevoegd hebben bij de 800 man, die daar al waren. Terwijl eenhe den van het Griekse leger de Albanese grens ten Noorden van Nestorian pro beerden af te sluiten, bombardeerden de verzetslieden Maandagavond de stad Kastorïa v.af de Vltsi-toppen. Saboteurs bliezen de waterinstallatie in een na burige plaats op. door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. Morgen beginnen wij met de pu blicatie van een nieuw feuilleton, dat bovenstaande titel draagt. Korte inhoudsopgave: De vier kinderen Cornish blijven, nadat hun ouders bij een vliegtuig ongeluk om het leven zijn gekomen, in moeilijke financiële omstandig heden achter. Hoewel zij tot dus verre een zorgeloos leven gehad hebben en de slechte financiële toe stand, waarin zij blijken te verke ren, een onaangename verrassing voor hen betekent, klagen zij niet over de gewijzigde verhoudingen =n pakken zij ieder op eigen wijze aan om uit de moeilijk heden te komen. De oudste kan met Inspanning van aller krachten haar medische studie afmaken, terwijl ile andere kinderen toekomstplan nen opgeven en banen zoeken om Dmniddellyk geld te verdienen, leder stelt zich op eigen wijze schrap tegenover de zich voor doende problemen en het eind brengt een gelukkige opllsslng voor allen. Nieuwe aankoopmachtigingen van de E.C.A. De E.C.A. heeft weer nieuwe aan- koopmaehtigingen voor een totaalbe drag van 29.445.989 dollar aan Oosten rijk, de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland. Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Noorwegen, en Triest verstrekt. Deze nieuwe machtigingen brengen het totaalbedrag van alle tot dusverre verstrekte machtigingen op L228.358.345 dollar. Onder de machtigingen voor Noor wegen komt een post voor van 660.000 dollar voor de aankoop van olieproduc ten in Nederlands West-Indië. VUREN OP VIER UITHOEKEN VAN HET KONINKRIJK. Op 6 September a.s. zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en de nieuwe Ko ningin Juliana grote vuren worden ont stoken op de vier uiterste hoeken van het Koninkrijk der Nederlanden, n.l. te Uibhuizermeeden in Groningen, op Aru ba, in Nickeri (Suriname) en te Merauke op Nieuw-Guinea. BINNENLAND. H. M. Koningin Juliana zal op Maan dag 20 September ten paleize Noordelnde te 's-Gravenhage een receptie houden. Zo spoedig mogelijk zal zich uit Batavia een delegatie van Nederlands-In- dië per vliegtuig naar Japan begeven, om in Tokio besprekingen te voeren met de daarvoor in aanmerking komende in stanties. ter voorbereiding van een te treffen regeling nopens het handels- en betalingsverkeer met Japan. Het Belgische Ministerie v. Land bouw heeft medegedeeld, dat in overleg met de Nederlandse autoriteiten de con- tingentering op de invoer van Neder landse pootaardappelen is afgeschaft, zo dat alle belanghebbenden een invoer vergunning kunnen krijgen. Antara meldt, dat op de nationale tentoonstelling In Solo brand is uitge broken, waardoor zes personen zijn ge wond en minstens 40% van de tentoon stelling, welke een waarde had van 5 mll- lioen roepiahs, In vlammen is opgegaan. Men verwacht, dat de Franse effec tenbeurzen spoedig de notering van Ne derlandse effecten zullen hervatten. De Haarlemse melkbezorgers, die de week van 14 tot 21 Augustus vrij heb ben genomen en de melkbezorging aan de huizen hebben stopgezet, zullen op last van het bedrijfschap voor zuivel al len bekeurd worden door de C.C.D., we gens overtreding van de verordening, die gebiedt dagelijks, behalve des Zondags, melk aan huis te bezorgen. BUITENLAND. Te Oostende is een nieuw Belgisch lichtschip, de „Oostende I", te water ge laten, dat dienst zal doen voor de Belgi sche kust. De stakers bij de Austin automo bielfabrieken te Birmingham hebben be sloten het werk te hervatten op voor waarde, dat hangende de onderhandelin gen. de directie haar besluit om loon naar resultaten te geven, zal opschorten. De staking begon verleden week Donder dag. 17.000 arbeiders waren er bij be trokken, doch zij werd niet officieel ge steund door de vakbond. Negen personen zijn gedood bij een botsing tussen een Dakota C 47 van het Amerikaanse leger en een Mitchell B 25, 8 kilometer ten Noorden van Newton (N.- Jersey). De Mitchell, waarvan alleen de punt van de vleugel beschadigd werd, keerde naar zijn basis terug, Op 75-jarige leeftijd is overleden Prosper Verheyen, stichter van de Bei aardschool te Mechelen en lid van de Nederlandse Maatschappij van Letter kunde. De Iraanse regering zal drie Euro- peese deskundigen verzoeken Iran van advies te dienen Inzake de rechten van dat land met betrekking tot de Brlts- Iraanse petroleummaatscnapplj, en ook in verband met de vraagstukken van technische, economische. Juridische aard. De Joegoslavische gezant in Perzlë, Azim Alihodzic, heeft medegedeeld, dat hij en alle leden van de Joegoslavische legatie hun ontslag genomen hebben. ZIJ hebben de Sovjet-unie om „bescherming" Bakkersarbeid tijdens de inhuldigingsfeesten In verband met de inhuldiging van Prinses Juliana heeft de Minister van Sociale Zaken vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van broodbakkeryen en aan bakkersgezel len, om in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4September met de bak kersarbeid te beginnen. In broodbakkerijen voor welke een vergunning als bedoeld in art. 37, le lid. der Arbeidswet 1919, is verleend, mag Vrijdagavond om 22 uur reeds worden begonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Van een en ander kan gebruik worden gemaakt onder voorwaarde, dat op Maandag 6 September geen arbeid wordt verricht. Deze voorwaarde geldt echter in broodbakkerijen, die tevens koek- en banketbakkerijen zyn, niet voor banketbakkersarbeid, verricht door het hoofd of de bestuurder en door ban ketbakkers, ten aanzien van wie van de vergunning geen gebruik is gemaakt. In de nacht van Maandag 6 op Dins dag 7 September mag één persoon om middernacht beginnen met het stoken der ovens, onder voorwaarde dat op Maandag 6 September geen arbeid wordt verricht, met uitzondering van banketbakkersarbeid als bovengenoemd. Bakkersgezellen, die op Vrijdag 3 September voorarbeid verrichten tussen 22 uur en middernacht, mogen die dag ten hoogste tien uur en in de week waarin die dag valt ten hoogste 50 uur werken. Bakkersgezellen die niet aan deze voorarbeid hebben deelgenomen mogen op Zaterdag 4 September ten hoogste 13 uren en in de week waarin die dag valt ten hoogste 50 uur werken. Aan een bakkersgezel, die tussen 20 uur en 5 uur arbeid verricht, moet onmid dellijk voor de aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren is gelegen, een onafgebroken rust tijd van tien uur worden gegeven. Aan broodbakkers, die van de vergunning gebruik maken en in wier broodbakke rijen dus op Maandag 6 September niet gewerkt mag worden, is het toegestaan op Zaterdag' 4 September des morgens 7.30 uur met het vervoer en om 8 uur met verkopen en afleveren van het brood te beginnen. Italiaanse hulde aan onze Vorstin Onze Romeinse corespondent meldt: Op 31 Augustus a.s. om negen uur des avonds Nederlandse tijd zal men op de golflengten 31.15 en 25,40 een speciaal voor Nederland bedoelde uitzending uit Rome kunnen beluisteren. Als sprekers zullen optreden Z. Exc. Taliani, chef van het protocol bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken en voordien gedu rende vele jaren gezant te 's-Graven hage en H.M.'s gezant bij de Italiaanse republiek W. graaf van Bijlandt. De eerste spreker zal zich van de Franse taal bedienen. De sprekers worden ingeleid door on ze correspondent te Rome, de heer Luydjens. Voorts zal de Italiaanse radio op zes September a.s. een wijziging aan brengen in haar reeds vastgestelde pro gramma voor het binnenland en enige Nederlandse liederen uit Valerius' Ge- denk-clanck ten gehore brengen, afge wisseld met Javaanse gamelan-muziek. Dit programma, dat een hulde wil zijn aan H.M. Koningin Juliana zal worden beëindigd met het Wilhelmus. HET MOB1LISATIE-OORLOGSKRUIS B(j K.B. van 11 Augustus 1.1. is inge steld het „Mobilisatie-Oorlogskruis", waarover wij indertijd reeds bijzonder heden publiceerden. Naar wy vernemen, is de uitvoerings beschikking van dit kruis nog niet ge reed. Het heeft dus geen zin een aan vrage voor deze onderscheiding in te dienen. T.z.t. zal bekend gemaakt wor den, wanneer en op welke wijze het kruis zal worden uitgereikt. ALLE ONDERHANDELINGEN OPGESCHORT? Het Republikeinse Voorlichtingsbu reau te New York heeft Maandag een bericht gepubliceerd onder de titel „de Republiek schort de besprekingen op, totdat haar rechten zijn gegarandeerd". Het bericht zegt, dat het werkcomité van het voorlopige parlement van dè Republiek eenstemmig het besluit van de eerste minister Hatta n.l. om geen onderhandelingen met de Nederlanders te voeren, totdat de diplomatieke on aantastbaarheid van de Republikeinse delegatie gewaarborgd zal* zijn, heeft aanvaard. Het bericht geeft verder de Republikeinse versie van het incident te Batavia op 16 Augustus j.l. Koningin Elizabeth van België bij inhuldiging Een communiqué van het Koninklijk Paleis te Brussel deelt mede dat Ko ningin Elizabeth van België zich naar Nederland zal begeven, om de Prins- Regent te vertegenwoordigen bij de in huldiging van HK.H. Prinses Juliana. Zij zal vergezeld zijn van baron Pa- peians de Morchoven en prins Albert de Ligne. Gratie voor politieke gevangenen ZOU ZEER GROTE GROEP OMVATTEN. Volgens de Nieuwe Courant zal ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana gratie worden ver leend aan politieke gevangenen en ge- interneerden. De opgelegde straf zou met een minimum van een maand en een maximum van een jaar worden ver minderd. Het is al mogelijk om bij goed gedrag een derde gedeelte van de straf voorwaardelijk kwijt te schelden, zodat gratieverlening kan betekenen, dat zij die tot vijf êt zes jaar zijn veroordeeld, vrij komen. Het is duidelijk, dat het hier een zeer grote groep politieke de linquenten betreft. RESTAURATIE VAN HET PALEIS NOORDEINDE. In de afgelopen weken is met man en macht gewerkt aan het herstel van het Koninklijk Paleis aan het Noord einde te Den Haag, dat door de grote brand zoveel schade heeft opgelopen. Doordat deze restauratie met het oog- op de komende feestelijkheden in een kort tijdsbestk moest geschieden, heb ben de herstelwerkzaamheden 'n voor lopig karakter gekregen. Het paleis bevindt zloh dan ook nog niet in zijn vroegere staat, doch is in zoverre gerestaureerd, dat het zijn rol bij de intrede van Koningin Juliana in de residentie kan vervullen. De grote gaten in het plafond van de hal zijn gedicht en met een plaatijzeren dakbedekking heeft men de openingen in het dak van het paleis afgesloten. Ook de kamers van het personeel zijn weer opgebouwd. AMSTERDAMS FEESTVERLICHTING TREKT GROTE BELANGSTELLING. Tienduizenden togen gisteravond naar de Amsterdamse binnenstad, om, bij wyze van ..hors-d'oeuvre", een blik te slaan op de imposante feestverlich ting, die daar gedeeltelijk werd ontsto ken. Hoog boven het gewoel stond de in haar strakke lijnen geïllumineerde Westertoren temidden van de met licht- guirlandes behangen grachtengordels. Ook brandde reeds op enkele plaatsen de verlichting van particuliere gebou wen, die vooral op de grachten een in drukwekkend décor vormden. Te Berlijn blijft echter spanning Vast staat, dat de besprekingen te Moskou zullen worden voortgezet. De Russen schijnen nieuwe gezichtspunten in het geding te hebben gebracht. Deze nieuwe denkbeelden zouden hierin bestaan, dat de Sovjet-Unie „de rechten van de Westelijke mogendheden om Berlijn mede te besturen op ondub belzinnige wijze zou erkennen". De Westelijke geallieerden zouden hun „recht om de straten en wegen naar Berlijn te gebruiken" erkend zien. Even eens zou zijn komen vast te staan, dat de Westelijke mogendheden het recht hebben mede-toezicht te oefenen op elke valuta, die tot valuta van Berlijn wordt gekozen. Volgens welingelichte kringen te Moskou, aldus seint Reuter's col-respondent aldaar, gelooft men, dat Stalin door zijn laatste bijeenkomst met de Westelijke afgevaardigden de Inter nationale toestand een gunstige wen ding heeft gegeven. Naar verluidt zijn de afgevaardigden „buitengewoon te vreden" met de aard van een medede ling die Stalin hun gedaan heeft. KOTIKOF BESCHULDIGT BERLIJNSE GEMEENTE- AUTORITEITEN. Generaal-majoor Kotikof, bevelheb ber van de Sovjet-zone van Berlijn, heeft In een aan de plaatsvervangende burgemeester van Berlyn Friedensburg overhandigde brief de gemeente-autori teiten beschuldigd van „herhaalde over tredingen van de Berlijnse gemeente wet". Kotikof beschuldigt de gemeente- autoriteiten van verdeling der Berlijnse politie, van het geven van toestemming tot het invoeren van aparte muntstel sels en tot het oprichten van wissel kantoren voor inwisseling van Westerse tegen Oosterse marken tegen zwarthan- delskoers. Naar verluidt heeft Friedensburg ge antwoord. dat hij zich niet met de in houd van de brief kan verenigen en een onderhoud met Kotikof persoonlijk op prijs zou stellen. SOVJET-VLIEGTUIGEN IN FORMATIE BOVEN BERLIJN Naar Reuter meldt, hebben zeven Yak-vliegtuigen (Sovjet-Unie) op een hoogte van 1600 meter boven de Ame rikaanse zone van Berlijn gevlogen. Volgens het veiligheidsreglement is het verboden in formatie boven Berlijn te vliegen. RUSSISCHE MAJOOR VRIJGELATEN. Majoor Lepedev, de majoor van het Russische leger, die Maandagavond in de Britse sector werd gearresteerd om dat hij te hard gereden zou hebben, is door de Britse autoriteiten op vrije voeten gesteld. DISTRIBUTIE VAN BLADEN IN BERLIJN. De distributie van alle kranten en periodieken in de Sovjet-sector van Berlyn zal van 1 September af door de militaire autoriteiten worden gecontro leerd, volgens een order van generaal- majoor Kotikof. Politieke waarnemers hebben ver klaard, dat deze order geen kans heeft erkend te worden in de Westelijke sec toren van Berlijn. DE VERONGELUKTE AMERI KAANSE VLIEGTUIGEN. Nader wordt gemeld, dat twee Dako ta's en geen Skymasters tegen elkaar zijn gevlogen in de buurt van Rapolz- hausen. De toestellen waren op weg van Tempelhof naar het Rhein-Main vlieg veld te Wiesbaden. De reddingsploegen tonden nog niet zeggen hoe groot het aantal personen is, dat om het leven is gekomen, daar zij de smeulende wrak stukken niet dicht genoeg kunnen be naderen tengevolge van de enorme hitte. Volgens het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te V.'iesbaden zou ieder vliegtuig vermoedelijk een bemanning van twep Ontwon hebben gehad.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1