Constitutioneel Koningschap werkt als „vliegwiel' „Koningin Victoria", inspirerend voorbeeld voor onze Vorstin „Draagster van Kroon en Traditie" LWat is „Het geheim van het Noortleinde Vrouwen op de troon 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD D>'24 Augustus !<mr 'JVilhelmina: Door prof. dr A. C. Rüter Het jaar 1948 geeft rijkelijk stof tot herdenken en overdenken. Het is driehonderd jaar geleden, dat de souvereiniteit van de Nederlandse staat bij de vrede van Munster officieel erkend werd en hónderd jaar, dat in de grondwet van 1848 de grondslagen werden gelegd van die staat in zijn moderne vorm. Voor vijftig jaar ten slotte ging de stralend jonge figuur van Koningin Wilhelmina op van het Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk om de eed op de grondwet af te leggen en ingehuldigd te worden. Waarlijk reden te over, om te gedénken, en, wat méér zegt. dankbaar te gedenken. Die plechtigheid in de Nieuwe Kerk trekt telkens weer de blik, die dwaalt over de halve eeuw, waarin Koningin Wilhelmina aan het hoofd van de staat stond. Geen kroning maar een eed op de grondwet, het aanvaarden van de verplichting, om de staatsinstellingen, de rechten en vrijheden van het Nederlandse volk te handhaven. Zjj zijn gehandhaafd, eerst in een periode, die wel schaduwen, maar ook sterke lichtzijden had, dan in de angstige jaren van de eerste wereldoorlog en in de moeilijke tijd van crisis daarna, tenslotte, zwaarste taak van al, gedurende de tweede wereldoorlog, toen het land overrompeld en de regering in balling- t schap was. De eed op de grondwet, in 1898 afgelegd, is wel het volmaakte tegendeel van een blote formule geweest. CONSTITUTIONEEL KONING SCHAP ALS „VLIEGWIEL". verandert echter op het ogenblik, dat een conflict tussen ministerie cn volks vertegenwoordiging ontstaat. Dan stokt de parlementair-democratische ma chinerie cn moet zij over het dode punt geholpen worden. Zo hecht is de Koningin met de con stitutie verbonden, èn door haar eed én door haar beleid, dat het alleszins ge rechtvaardigd is. op dit ogenblik een be schouwing te wijden aan het hoofd van staat als constitutionele vorstin. Die be schouwing is intussen zo eenvoudig niet. De figuur van Koningin Wilhelmina en haar regering staan stellig strak genoeg getekend in onze geschiedenis, maar met de aard en de betekenis van het consti tutioneel Koningschap is dat even stel lig niet het geval. De Koningin bezwoer de, z(i het ge wijzigde grondwet van 1848 en men zou geneigd kunnen zijn, het constitutioneel koningschap in ons land met dat jaar aan te doen vangen. Juist is dat. strikt genomen, niet. Toen Willem I in 1813.de souvereiniteit aanvaardde, deed hij dat onder toezegging van een ..wijze consti tutie". Zij werd in 1814 afgekondigd en is met wijzigingen van kracht gebleven tot 1848 toe. De eerste en de tweede Ko ning hebben haar plechtig bezworen. ZU zijn beide, krachtens die eed, constitu tionele vorsten geweest. Tussen hun con stitutioneel koningschap en dat van Ko ningin Wilhelmina ligt echter een groot verschil. Zij regeerden autocratisch, de ministers waren ln de letterlijke zin van het woord dienaren van de Kroon, dooi de Koning naar eigen goeddunken ge kozen. de invloed van de volksvertegen woordiging was gering. DE OMMEKEER VAN 1848. Inderdaad voltrekt de grondwet van 1848 in dit opzicht de ommekeer. 7.ij brengt veel groter invloed van de volksvertegenwoordiging en ten op zichte van het koningschap de uiter mate belangrijke bepaling, geformu leerd in de korte zin, dat de Koning onschendbaar en de ministers verant woordelijk zijn. Dit betekent liet eind van het persoonlijk gouvernement van de Kroon, zoals dit onder Willem I en Willem II had bestaan: tussen de on schendbare Koning en de volksverte genwoordiging worden de ministers geschoven als verantwoordelijk voor het regeringsbeleid. Toch bracht deze bepaling nog geen constitutioneel ko ningschap, zoals wij dat in de laatste halve eeuw gekend hebben. Ook de derde Koning had een autocratische inslag en de neiging de ministers te zien als zijn kabinet, dat hij handha ven kon, ook indien het inging tegen de uitdrukkelijke wensen van de volks vertegenwoordiging. Het heeft twintig jaar geduurd, voor in de practijk vol ledig aanvaard werd, dat geen mini sterie regeren kan tegen het verlan gen van de Staten Generaal. De grondwet schreef dit "niet voor en doet dat nog niet. Het is een gebruik, een ongeschreven wet. die samen met de grondwet deel uit maakt van onze staatsinstellingen, van de constitutie van onze staat, indien men het woord con stitutie dan in ruime zin wil opvatten, ruimer in ieder geval dan grondwet al leen. In de tweede helft van zijn rege ring heeft Koning Willem III dat ge bruik als ongeschreven wet aanvaard en onder de regering van Koningin Wilhel- mina is dat zo gebleven, Hiermee is ech- ter volstrekt niet alles over de inhoud De vraag dringt zich op. welke die betekenis dan wel is. Vóór 1848 regeerde de Koning zelf met ministers, die inder daad dienaren waren van de Kroon en door haar gekozen, alles onder een zeer beperkte medezeggenschap en contröle van de volksvertegenwoordiging De Ko ning stond niet boven de partijen, hij stond midden in hun strijd, omdat de handelingen van de regering de zijne waren en onder zijn verantwoordelijk heid geschiedden. Na 1848 verschoof die verantwoordelijkheid wel is waar naai de ministers, maar Koning Willem III greep voor 1870 nog altijd persoonlijk in en drukte in meerdere of mindere mate zijn stempel op het regeringsbeleid. Na dat jaar wordt dit steeds minder het geval: in de parlementaire democratie, die zich ontwikkelt, speelt de politieke strijd zich niet af om. maar onder de hoede van het hoofd van de staat. Zijn functie verheft het staatshoofd boven de politieke partiien en hun st.rüd en uiterst, zelden grijpt het in 't politieke bedrijf daadwerkelijk in. Het is om 't koningschap stiller ge worden dan voorheen. Dit alles zegt intussen slechts, wat het moderne constitutionele koningschap niet is: het geeft zijn perken aan. Welke positieve betekenis heeft het echter bin nen deze perken? In dc parlementaire democratie dan vervult het constitutioneel koning schap allereerst de rol van regulator, van vliegwiel. Zolang het ministerie regeert overeenkomstig de wensen van de Staten Generaal, verloopt het landsbestuur vlot en is er voor regu lerend ingrijpen geen aanleiding. Dat Daartoe zou geen ingrijpen van de Kroon vereist zijn, indien in een derge lijk geval de regel gold. dat het kabinet steeds voor de volksvertegenwoordiging moet wijken. De nadelen van een der gelijke regel springen in het oog: het juiste inzicht in 's lands zaken behoeft niet perse bij de volksvertegenwoordi ging te berusten en evenmin is het ze ker, dat de kiezers op het punt in ge schil steeds achter de Kamer staan. De grondwet laat daarom zowel de moge lijkheid open. dat het ministerie heen gaat. als de andere, dat de Kamer ont bonden wordt. De beslissing ligt bij de Kroon. Eveneens treedt de constitutio nele vorst naar veren, wanneer een nieuw kabinet geformeerd moet worden en wel om de formateur aan te wijzen en de opdracht te verstrekken. Uit de aard der zaak wint de vorst dan de raad in van zijn adviseurs, maar dit blijft een raad, een advies. Moeilijker is het, de invloed van de Kroon aan te wijzen in tijden van nor maal bestuursbeleid, wanneer de consti tutionele vorst zich meer op de achter grond houdt. De moeilijkheid ligt daar in. dat de Kroon en haar ministers in zekere zin een eenheid vormen. Het over leg tussen de Kroon en de leden van het kabinet wordt daarom nooit openbaar gemaakt, zoals dit geschiedt met het overleg tussen regering en volksverte genwoordiging. De relatie tussen Koning en ministers is een gesloten boek of, zoals het wel genoemd wordt, „het geheim van het j Noordeinde". Dat er in die relatie in- vloed kan uitgaan van de vorst, indien deze een krachtige persoonlijkheid is, behoeft echter geen betoog. het Huis van Oranje. Viel dit laatste weg. dan zou het koningschap voor hem wel een bij uitstek lege vorm worden. De band tussen Nederland en het ko ningschap in het Huis van Oranje is niet alleen een staatsrechtelijke, maar sterker11 hlstorische en daarom des te Derde Biad No 26473 BOVEN DE POLITIEKE STRIJD. De constitutionele monarchie is het symbool van de Nederlandse staat. Zij staat in onschendbaarheid en on partijdigheid boven het gewoel van de politieke strijd. Zij waarborgt de con stitutie. dc rechten en vrijheden van het Nederlandse ,volk. Een niet gering deel der Nederlandse politieke groe peringen ziet hier een uiterst belang rijke functie van de constitutionele vorst: zij kennen hem de bevoegdheid toe om, uit een eigen recht, die vrij heden en rechten te beschermen, in dien zij in de partijstrijd van meer derheid en minderheid in de verdruk king mochten komen. Ten slotte is het constitutioneel ko ningschap een nationaal symbool: het vertegenwoordigt niet alleen de Neder landse staat, maar. wat belangrijker is. de Nederlandse natie, haar historie en instellingen. Dat dit in feite zo is. ligt overigens minder aan het koningschap als instituut dan aan de dragers van ae Kroon. Men kan moeilijk zeggen, dat het Nederlandse volk monarchaal is op de wijze,-waarop een groot deeL van de Duitsers dat b.v. voor 1918 was. Niet het koningschap als zodanig is voor de Nederlander bij uitstek de regerings vorm van zijn keuze daartoe heeft hij te lang in de republiek geleefd maar wel een constitutionele monarchie van KONINGIN WILHELMINA ALS SYMBOOL EN PLECHTANKER. Vijftig jaar lang is Koningin Wil helmina het symbool geweest van do Nederlandse natie en de Nederlandse staat .vijftig jaar lang heeft zij het constitutionele koningschap uitgeoe fend en haar regulerende functie ver vuld met een nauwelijks te overtref fen plichtsbetrachting en hoogheid van geest. Van die voortreffelijke kwali teiten is liet Nederlandse volk zich in de jaren van vrede en voorspoed zeer wel bewust geweest. De volle betekenis van 't constitutioneel koningschap van de Koningin is het Nederlandse volk echter eerst goed ingescherpt, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. In Londen vertegenwoordigde Koningin Wilhelmina de Nederlandse natie op wel zeer bijzondere wijze: zij verbeeld de in haar persoon ,,het vriic Neder land." Dit alles heeft de Koningin volbracht op een volstrekt eigen-wijze, die paste bij haar krachtige en markante persoon lijkheid- Men behoeft niet te tornen aan het „geheim van het Noordeinde", aan het volstrekt vertrouwelijk karakter van de besprekingen van de Koningin en de ministers, om te weten, dat het koning schap onder Koningin Wilhelmina aller minst slechts een ornament was. Zonder twijfel heeft de Koningin invloed uitge oefend. het meest wel in de critieke ja ren 19401945. De invloed van de on schendbare constitutionele vorst vindt echter haar kracht in zelfbeperking, om dat voor alles de plaats boven de par tijen gehandhaafd dient te worden. Men kan slechts vermoeden, wat een offers aan ontzeggen en verzaken van eigen inzicht de vervulling van dit koning schap aan een figuur als Koningin Wil helmina gekost heeft. Deze offers zijn echter niet vergeefs geweest. De positie van het constitutio neel koningschap in Nederland heeft se dert 1890 een duidelijke wijziging onder gaan en wel een wijziging ten goede. Het koningschap heeft in Nederland een bre der plaats en een algemener betekenis gekregen. De houding, die het socialisme tegenover de Kroon aannam, kan dit ge makkelijk verduidelijken. Onder de re gering van Koning Willem III was het socialisme niet alleen principieel repu blikeins en dus anti-monarchaal, het richtte zich ook bepaaldelijk tegen de persoon van de Koning. Dat persoonlijke element is niet meer aanwezig in de propaganda van de SDAP, die in 1894 optreedt, maar principieel republikeins is ook zij. Troelstra en de zijnen lieten niet na, het ln uiterlijkheden te demon streren ook al aanvaardden zij het con stitutioneel koningschap ln Nederland als een historisch gegroeide functie. door blijvend verbreed zou worden. Het is niet gebeurd cn de bewering lijkt niet gewaagd, dat nu ook het grootste deel der socialisten in het constitutio neel koningschap een symbool en oen plechtanker van de Nederlandse staat ziet. Dit vindt ten dele zijn oorzaak in de wnze waarop hot constitutioneel koningschap door Koningin Wilhel- j mma is uitgeoefend. kan dat een niet geringe mate van gees telijke neutraliteit vergt. Wie dit verklaren wil. dient tc beden- Ken, dat Koningin Wilhelmina niet alleen de draagster van dc Kroon was, maar bovendien van een traditie, die vrij wat ouder is dan het koningschap: ae verbondenheid van Nederland cn Oranje. DE GREEP VAN TROELSTRA. Zo kon het gebeuren, dat in 1918, toen Troelstra zjjn greep naar de macht wilde doen, dc tegenactie culmi neerde in een grootse huldiging van dc Koningin. Het gebaar is te verkla ren. al blijft het de vraag, of 't wenselijk was, de constitutionele vorst zozeer te betrekken in de strjid der partijen, te meer omdat Troelstra's aanloop nu niet bepaald in de eerste plaats bet koningschap gold. Hoe dat zij, men kon verwachten, dat de kloof tussen het socialisme en het koningschap hier- EEN PIJNLIJKE LEEGTE. In de tragische episode van de Lon dense ballingschap heeft de Koningin zich en haar functie een uitzonderlijke brede plaats geschapen in Nederland, wanneer zij thans wenst af te treden, fpootJ u?' 'Yet slechts een pijnlijke leegte achter als constitutioneel vorstin en als draagster van Nederlandse ge dachten, maar ook als krachtige en ï£0, !nw 8UUk .in ons openbaar leven. Het lijkt op het eerste gezicht zeer op merkelijk, dat een vorstin, die deze eigenschappen had. en ze toonde boven- [dien. met zo voortreffelijk gevolg het constitutioneel koningschap vervullen ■Zo lang - O God. dat niets ons scheid' - Oranje Neêrlands Kroon zal dragen. Wordt strafloos nooit een hand geslagen Aan Necrlands onafhanklijkheid." (Nlcolaas Beets, 1868) Diepe wederzijdse genegenheid (Van onze Londense correspondent). Reeds in haar jeugd heeft Engeland voor Koningin Wilhelmina bijzondere betekenis gehad. Daar toch heerste aan het einde van de vorige eeuw een der zeer groten uit de Britse ge schiedenis Koningin Victoria. Deze vrouw, die ver uitstak boven haar omgeving, heeft op de jonge Wilhel mina enorme aantrekkingskracht uit geoefend. Zich voorbereidende op haar latere taak, richtte zjj zich als vanzelf naar deze unieke figuur, die door haar persoonlijkheid een diepe in druk op de wereld maakte. Victoria was vorstin van een wereld rijk. tona m 1837 aan de regering kwam. was er dezelfde aarzeling als 61 jaar «>-•?£' »t0®n de ho°8ste macht op Prinses wilhelmina overging. Er gingen in En geland stemmen op. zoals later bij ons, dat een vrouw onmogelijk opgewassen zou zijn tegen politieke Intriges. Ook was er twijfel, of de Mohammedaanse bevolkingen der overzeese gebieden, bij wie de vrouw een ondergeschikte positie heeft, een Koningin zouden verwelko men. Beiden deden echter de vrees te niet, dat een vrouw daar geen gezag zou kunnen uitoefenen. Haar optreden bewees ook. dat het een fabeltje was, dat een vrouwelijk staatshoofd in mo derne tijden tot mislukking zou zijn ge doemd. Belde figuren vertoonden ook op ander gebied veel overeenkomst. Evenals Koningin Victoria verhief Ko ning kon zijn en die. zoals Albert, de harten moest winnen van het volk, dat meer geneigd was te letten op fouten, dan op deugden. .J VUlSliTCtLb IllCb tt-liCO UVCi UC lllliuuv* van het constitutioneel koningschap van Koningin Wilhelmina gezegd: wie die inhoud wil aanduiden, kan niet volstaan met een verwijzing naar de grondwet en deze ongeschreven wet. In het staatkundig leven van Neder land begonnen zich namelijk ln de twee de helft van Koning Willem III belang rijke veranderingen af te tekenen. Na 1870 begint de groei van politieke par tijen in de moderne sin en na 1880 zet deze zeer krachtig door. De formatie van moderne politieke partijen nu brengt een grote verandering teweeg in de practijk van ons staatsbestuur. Zodra de leden van de Staten Generaal niet alleen zit ting hebben als vertegenwoordigers van het Nederlandse volk. maar ook als ex ponenten van de georganiseerde politieke groepen, waarin dat volk verdeeld is. breekt de tüd aan voor het parlemen taire stelsel, zoals wij dat kennen en dat zonder dit partijwezen ondenkbaar is. Dit betekent onder meer de vestiging van een ander gebruik, n.l. dat het ministe rie niet alleen overeenkomstig de wen sen van de meerderheid der Kamers re geren moet. maar voortkomt uit de par tijen. die de meerderheid vormen. Ook dit staat niet in de grondwet beschreven, I het is wederom zoals gezegd, een ge bruik. een ongeschreven wet. De staat, waarvan Koningin Wilhel mina het hoofd was, berustte op de grondwet en de gebruiken van het parlementair stelsel. Naarmate het kiesrecht tot breder kring wordt uitgebreid, ten slotte tot algemeen kiesrecht toe, groeit de Nederlandse staat tot een parlementaire democra tie, die haar bekroning vindt in het koningschap. Dat was de staatsvorm, waarvan Koningin Wilhelmina de grondwet en ongeschreven wetten te handhaven had. Het zar zonder meer duidelijk zijn dat dit constitutioneel koningschap ecu gans andere betekenis had dan dat van Koning Willem I of van Koning Willem III in dc eerste twintig jaren van zijn regering. j... I evenals Koningin Victor Ook Wilhelmina zou dat later worden, i ningin Wilhelmina, die daarin was Victoria werd daarom een voorbeeld, i voorafgegaan door haar Moeder, de al- bewust of onbewust. gemene standaard van het hof tot een Een vrouw op de troon was dat in symbool van volmaakte burgerzin. Europa van die dagen niet een gebeur- Evenals Victoria zou onze Koningin tenis op zichzelf? Toen Koningin Vic- met een Prins huwen, die nimmer Ko- Evenals Victoria was Wilhelmina al lesbehalve een figurant. Beiden wer den gekenmerkt door roepingsbesef. Beiden werden vermaard om haar gezonde beslissingen, vaak dwingend van karakter. Beiden verloren door de troonsopvolging een gedeelte van haar bezittingen. Victoria moest het Koninkrijk Hannover afstaan, Wil helmina het Groothertogdom Luxem burg. De Middeleeuwse wet der Sa- lisclie Franken, welke nog van kracht was, verbood in deze gevallen name lijk troonsopvolging door een vrouw. Voor Nederland zou dit later blijken een zegen te zijn geweest, want het was voor ons land daardoor gemak kelijker buiten de eerste wereldoorlog te blijven. Evenals Victoria was Wil helmina bezield door een allesbeheer send plichtsgevoel. De waardigheid van hun ambt stond bij beiden op de voorgrond. Hun voorname levensstijl kristalliseerde zich ook in hun taal. Beiden legden getuigenis af van een oorspronkelijke geest. Beiden muntten uit door eenvoud. Europa's jongste koningin bezoekt de oudste, leeftijd de gast van Koningin Victoria m H.M. is op 15-jarige Windsor Castle. PERSOONLIJK CONTACT. Toen onze Koningin 15 jaar was, ging zij met haar Moeder voor het eerst naar Engeland. De reis was incognito, maar werd allerminst geheim gehou den. Beiden logeerden in Brown's Hotel ln een zijstraat van Piccadilly, hetzelf de hotel, dat Prins Bernhard gedurende de oorlog als zjjn verblijfplaats koos. Als kind had de Koningin een Engel se gouvernante gehad, die haar functie deelde met een Nederlandse collega. De jonge Koningin Wilhelmina, die prachtig lang haar droeg, had Victoria's complimenten in ontvangst te nemen over haar voortreffelijk Engels. Taal gevoel was haar aangeboren. Wilhel mina. die met haar Moeder vaak in een huurrijtuig door de stad reed, werd gefascineerd door de verkeersdrukte en bewonderde vooral de ,3obbies", de Londense agenten, die het verkeer zo uitstekend regelen. Al gauw kwam haar tekenboek te voorschijn en schetste zij paarden en hansoms tweewielige rij tuigen met de koetsier achterop. Het bezoek had vooral een opvoed kundig deel. Vele uren bracht het Koninginnetje ln het Britse Museum door. waar zij verschillende Uzi i volgde, die speciaal voor haar waren gearrangeerd. De Britse bladen noem den haar de „best opgevoede jongedame j van Europa en Amerika". Koningin Wilhelmina en Koningin-Regentes Em ma waren eind April we zijn in het het jaar 1895 in Londen aangekomen. Op 1 Mei kwam Koningin Victoria van een bezoek aan Duitsland terug en da delijk nodigde zij beide vorstinnen op het kasteel Windsor voor de lunch uit. Wilhelmina was in het geheel niet ner veus, toen zij voor het eerst tegenover Koningin Victoria stond, die overal zo veel ontzag inboezemde. Zelfverzekerd ging zij op de beroemde vrouw toe. Zij waren immers beiden Koningin! De oudste ontmoette de jongste. Deze manier van begroeting was kenmerkend voor Wilhelmina's karakter. Met jeug dige overmoed reageerde ze op de vraag van de 73-jarige Victoria: „En wat kun nen we voor je doen om je te verma ken, m'n kind?" .,Ik zou graag de pij pers horen spelen", antwoordde Wilhel mina zonder aarzeling. En de hele mid dag speelden de pijpers, in hun uitzon derlijke Schotse kledij. Op een andere keer moest Koningin Victoria audiëntie houden en Wilhelmina's liefste wens was die te mogen bijwonen. Dat kon echter niet, want het protocol liet niet toe, dat een buitenlandse souverein daarbij aanwezig was. Victoria wilde haar echter niet teleurstellen. Zo vond men er op, dat Wilhelmina in een zij vertrek alles zou kunnen zien door een spiegel, die speciaal voor deze gelegen heid op de deur werd aangebracht, welke zij zelf in de vereiste stand kon brengen. Koningin Victoria op haar troon en de binnenkomende buigende ambassadeurs, dit schouwspel was voor de jeugdige Nederlandse vorstin onver getelijk. Dc indruk, die Victoria van de minderjarige Koningin Wilhelmina op deed, was allerminst van voorbijgaande aard. Want in haar later beroemd ge worden dagboek, dat z(j heel haar le ven zorgvuldig bijhield, getuigde zij meer dan eens van haar intense be wondering voor de jonge Wilhelmina. „Zij is tenger en gracieus, heeft fijne trekken en is een zeer intelligent en een behoorlijk kind", noteerde zij op 3 Mei 1895. Victoria was bijzonder getroffen door Wilhelmina's innemende omgangs vormen. Het wederzijdse medeleven tussen de bejaarde vrouw en de Nederlandse vor stinnen komt eveneens treffend in het genoemde dagboek tot uiting, omdat dit niet alleen ontboezemingen als de aangehaalde omvat, doch ook authen tieke brieven en telegrammen, die zij van Koningin Wilhelmina en van de Regentes ontving. „Als God mij spaart om even lang als Gu te regeren, lieve tante, dan all ik r'1H[n rc£Vrlng met evenveel voldoe- Uivf FUrnen lerUe'ic" als Gii OP de Uwe. En zware verantwoordcliikheid is op myn schouders gelegd" einr 7ii voort, „maar gelukkig heb ilf mijn moeder naast mg. Nooit kan Ik dank- e?n Jr""* 2Un' dat God ""J zulk .cn Ue,hebbende moeder heeft geschonken, die de grootste steun cn zegen voor mg is", V-f„(„KüninS:n,:Mo"l-r beantwoordde felicitatie-telegram bg de Lesta makcn hp' a!'lfn beetje moe. Alles ging prachtig seinde zij terug. De eerste Engelse reis van het meisje Wilhelmina was een groot succes. Bij aankomst te Vlissingen gaf Koningin Emma in een telegram aan Victoria uitdrukking aan haar gevoelens van dankbaarheid voor alle ondervonden hartelijkheid. Drie jaar later, ln* April 1898. dus kort voordat Wilhelmina als vorstin zou worden ingehuldigd, ontmoette zij Koningin Victoria in Frankrijk. De laatste was opnieuw opgetogen over de charmante. Wilhelmina. die, zo legde zij in haar dagboek vast. nog even prettig en eenvoudig was als loen zij haar voor het eerst zag. Koningin Vic toria was van plan geweest Koningin Wilhelmina bij haar meerderjarigheid in Augustus van dat jaar te onderschei den met de „Victoria en Albert Orde", maar in haar enthousiasme voor de jonge Koningin reikte zij haar reeds thans deze onderscheiding uit. Een der eerste brieven, die Koningin Wilhelmina bij het bereiken van de 18- jarige leeftijd ontving, was een geluk wens van Koningin Victoria, vol warme genegenheid. Deze brief op dit voor Wilhelmina zo belangrijke ogenblik van haar leven was voor haar van de groot ste betekenis. Zij voelde zich meer dan ooit verbonden met Engeland's vorstin, die „dit immers zelf allemaal beleefd heeft", zoals Wilhelmina het in haar dankbetuiging formuleerde. OP DE PROEF GESTELD. Koningin Wilhelmina zou spoedig voor het eerst door de internationale gebeurtenissen op de proef worden ge steld. De Boerenoorlog stond op uitbre ken. Er dreigde een conflict tussen haar tedere gevoelens voor Koningin Victoria en haar afwijzende houding van de Britse politiek. In een ernstige, hoog gestemde brief deed zij een beroep op de bejaarde vorstin. „U zult, lieve tante, de gevoelens van afgrijzen beseffen, die mij vervullen bij de gedachte aan oorlog, temeer ln dit geval, waar twee volkeren gewapend te genover elkaar zullen staan, met een waarvan ik verbonden ben door banden van vriendschap en met het andere door gemeenschappelijke oorsprong „God geve, dat Uw wijsheid, ervaring en ruimheid van geest een weg vinden' om deze naderende catestrofe af te wen den!" Het was de eerste maal, dat in een ogenblik van crisis Koningin Wilhel mina op zo geheel eigen wijze haar per soonlijke invloed in het buitenland deed gelden. Zij zou het nog vaak moe ten herhalen. Hier klonk iets van de zuivere, men selijke bewogenheid in een taal, die de diplomatie ontzegd is. Hier was de moeder van een volk, die opsprong zodra er gevaar voor de haren dreig de.. Wilhelmina's stem klonk overal door. Ook in Engeland zelf vond zij weerklank. EEN AMERIKAANS MEISJE. Een Amerikaans meisje, dat daar op school was. stak haar mening niet onder stoelen of banken. Zij was het gloeiend eens met de Koningin. Het meisje heetteEleanor Roosevelt! Franklin Delano, haar neef. student in de Ver enigde Staten, getuigde ook van zijn sympathie voor de zaak der Boeren Victoria's leven was nagenoeg uitge diend. Haar overlijden kwam toch als een schok voor de wereld, die besefte, dat een der groten was heengegaan. Voor onze Koningin was het een zwaar persoonlijk verlies. Bij het aanvaarden van haar moeilijke taak was het vooral Victoria, die haar moreel zoveel steun gaf. In vele opzichten was de bejaarde vorstin Wilhelmina's leermeesteres. De herinnering aan deze grote vrouw zou voor onze Koningin een bliivende in spiratie vormen

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 9