„Van den Tyran vernieten heb iek den slagh verwacht" Het Driewerf Enzovoorts imyn DINSDAG 24 AUGUSTUS Juliana. Stammoeder der Oranjes. Het is alsof haar moeder had voor zien, dat zy een tweede stichtster van een bloeiend koningshuis zou worden. Geboorte en troonsaanvaarding van Wilhelmina stonden in het teken van eenzaamheid ron<J de troon. Een een zaamheid welke in de jaren vóór de geboorte van Juliana nog werd ge accentueerd, die in later jaren ander maal beangstigde en achteraf gezien een groot deel van Wilhelmina's re geringsperiode heeft beheerst. Eén enkele loot aan de Oranjestam is een angstig plechtanker voor ons volksbestaan! Wtf weten nu, dat Ju liana inderdaad de ban van eenzaam heid rond de troon voor lange tijd gebroken heeft en wij mogen in die zo typerende naam een voorteken zien, dat de band tussen Nederland en Oranje nog gedurende vele generaties bestendigd zal blijven. Zó groot was reeds voor de geboorte de vreugde alom in het land, dat tal loze acties werden gevoerd om de aan staande moeder geschenken aan te kun nen bieden. Men behoeft echter slechts te denken aan de wensen, welke Ko ningin Wilhelmina heeft geuit ten aan zien van het nationale huldeblijk bij haar gouden regeringsjubileum, n.l. de gelden besteed te zien aan het welzijn van het volk door er kankeronderzoek en -bestrijding mee te stimuleren en te denken aan de naam die zo grote be duiding heeft voor de tuberculosebe strijding in ons land, de Emmabloem- collecte, om te beseffen hoe Wilhelmina over die voorbereidingen oordeelde: met waardering en dankbaarheid doch te vens met de wens, die hulde vooral te betonen door steun aan liefdadige in stellingen. In allerlei vorm, vooral door steun aan zuigelingenzorg, gaf ons volk aan die wens gehoor, denkende aan de sident Armand Fallières te ontmoeten, die ons land en Hof in 1911 had be zocht. DONKERE WOLKEN. In 1913 begonnen zich reeds donkere wolken over Europa samen te trekken, doch binnenslands heerste nog vredige welvaart. 100 jaar geleden was het, dat het Franse juk werd afgeschud, ter ge legenheid waarvan Koningin Wilhelmi na getuigde „Het vaderland IS herwon nen". Oud Wassenaar was het toneel van de voortzetting der Edinburgse wereldzendingsconferentie en wie zich de diep religieuze inslag van onze Ko ningin bewust is, datzelfde jaar zo tref fend tot uiting gekomen in haar his torisch geworden uitspraak „Christ avant tout", weet dat deze conferentie haar onverdeelde belangstelling genoot. In Juni bezocht zij de tentoonstelling „De Vrouw" in Amsterdam, ter gele genheid van- het reeds genoemde eeuw feest. Vrede sprak vooral uit haar plech tige opening van het Vredespaleis van Carnegie in Den Haag, waarvoor in 1907, tijdens de tweede vredesconferen tie. de eerste steen was gelegd. Even werd ook Nederland betrokken bU de groeiende internationale conflic ten. Een onzer bekwaamste officieren, overste Thomson, sneuvelde tijdens in ternationale politiediensten in het bij de tweede Balkanvrede gestichte Konink rijk Albanië. Het stoffelijk oversohot, dat op een Nederlandse oorlogsbodem naar ons land werd overgebracht, werd in Groningen ter aarde besteldveertien dagen voor het afkondigen van de mo bilisatie. De Koningin getuigde van haar medeleven bij dit verlies voor het Ne derlandse leger, dat in de Jaren die daarop volgden zozeer in het middel- punt van haar gedachten en onver moeide werken zou staan. Ook op politiek gebied werkte de internationale onrust enigszins door. Voor het eerst in de geschiedenis liet ons staatshoofd onder invloed van de zich van buiten af opdringende wijzi gende politieke oriëntering van grote volksgroepen zich door de voorman der socialisten, Troelstra, voorlichten over de politieke situatie toen op het buitenland geïnspireerde politieke on rust de vorming van een nieuw kabi net vereiste. Wy weten thans, hoezeer de Koningin na die eerste stap in 1913 de linkerzyde van onze politieke wilsvorming heeft leren verstaan, na dat deze een integrerend deel van ons volk is gaan beheersen. Ook in dit opzicht heeft zy zich ten volle gesteld op het standpunt van constitutioneel Vorstin. Op internationaal gebied was de Ko ningin de trotse woordvoerdster van ons land, toen België een na een ge wonnen oorlog blijkbaar onvermijdelijke annexatiedrang zelfs uitstrekte tot Zeeuws Vlaanderen en Zuid-Limburg en toen de geallieerden de uitlevering verzochten van de Duitse ex-keizer, die in ons land als traditioneel politiek asyl zijn toevlucht had gezocht. GROEIT EEN KLOOF IN ONS VOLK? En toch Revolutionaire kreten mochten ver stomd zijn en plaats hebben gemaakt voor het gejuich van dat deel van de bevolking dat meer dan ooit Oranje voor Nederland wilde behouden, toch had de situatie als geheel een wijziging onder gaan. Koningin Wilhelmina heeft ons volk geleid en is de personificatie van ons volksbestaan geweest gedurende een halve eeuw, waarin naar later blijken meerderde internationale contacten van ons land maakten het onvermijdelijk, dat die wijzigingen in wereld- en maat schappijbeschouwing ook tot ons bin nenlands politiek bestel zouden door dringen. Ook in ons land werkte de verwar ring des geestes door, die de wereld bui ten onze grenzen kenmerkte, leidend tot een slepende economische crisis, tot de politieke bewustwording van de ar beidersklasse als een opzichzelf verheu gend verschijnsel, doch tevens tot ex cessen daarvan als het ontbindende communisme en het mensonterende fascisme en nationaal-socialisme. Nieuwe krachten werken steeds ont bindend, omdat zij zichzelf eerst een plaats voor het bestaan moeten ver overen. De nieuwe krachten van deze jaren na de eerste wereldoorlog tast ten ook de band tussen Nederland en - Oranje aan, een band die grote groe pen van ons volk verbroken wilden zien, dezelfde drang welke in 1918 zulke benarde dagen baarde. Onverwacht toch nog brak in 1914 het eerste omvangrijke wereldconflict uitMeer dan ooit toonde Koningin Wilhelmina in die jaren van Nederlandse neutraliteit tijdens een volkeren en landen ver woestende wereldworsteling te beseffen, wat de situatie van haar vroegToen op 31 Juli 1914 mannen uit alle standen en leeftijds groepen haar wapenrok aangordden, werd zij niet slechts hun leids- vrouwe, doch de eerste soldaat onder hen. Onvermoeid en onversaagd Een lieftallige foto van H.M. Ko ningin Wilhelmina op 18-jarige leeftijd. knellende banden van een steeds groeien de werkloosheid welke de samenleving in een zorgelijke ban gevangen hield. De voorzitter van de Tweede Kamer, welke op de gedenkwaardige geboorte dag bijeenkwam, sprak de wens uit „Geve zo de Almachtige, dat deze Oran- Persoonlijk maakte zij inspectiereizen naar de kwartieren, naar de depóts en de eenzame grensposten, naar de oplei dingscentra, de militaire tehuizen en ontspanningslokalen: onvergetelijk is ook de majestueuze, strak-eenvoudige doch waarlijk koninklijke gestalte, die de troepenonderdelen schouwde en de erewachten langs schreed. In de bloei van haar 35-jarlge leven vormde waar digheid de achtergrond van haar diepe zorgzaamheid voor 's lands welzijn. Per soonlijk nam zij, behalve vervulling van haar militaire taak, het initiatief tot de oprichting van het Koninklijk Natio naal Steuncomité, persoonlijk richtte zij telkenmale het woord tut het volk om het aan te sporen tot volharding in steeds zwaardere plichtsbetrachting. Di rect ook verkeerde zy temidden van haar getroffen volk, toen in Januari 1917 het water de streken rondom de Zuiderzee teisterde en toen in 1918 de Drentse veenbranden kommer en zorg van de oorlogsangst kwamen verzwaren. Zó geleid bewaarde ons volk vol doende kracht om zelfs In die moei lijke jaren nog het vérstrekkend en tot veel verplichtend besluit te nemen tot drooglegging van de Zuiderzee! Terwijl rond onze grenzen de aarde verschroeide en de volkeren verstier ven in een zich voortslepende, uit mergelende oorlog, begon ons volk een vreedzame strijd voor nieuw land, werk voor nieuwe handen terwyl de tijd meer werk vroeg van de handen die er waren, leven voor nieuwe gcf neraties terwijl de bloem der jonge lingschap door geheel Europa ver bloedde. Slechts een enkele maal krijgt een constitutioneel vorst gelegenheid, voor aan te staan in het politieke spel der mogendheden, doch de bijzondere oor logsomstandigheden wij zullen het ook en vooral in de tweede wereldoorlog zien leggen in dit opzicht soms zware verantwoordelijkheid op de drager van de kroon. Persoonlijk ingrijpen van Ko ningin Wilhelmina in de Maartcrisis van 1916 en tijdens het prille voorjaar van 1918 heeft ons volk behoed voor een te elfder ure onvermijdelijk schij nende deelneming aan de reeds besliste krfjg. BENARDE NOVEMBERDAGEN. Niet minder dan de oorlogsdagen zelf brachten ook de eerste jaren na het staken van de strijd hun bijzondere problemen. Morele ontwrichting, bege leidend verschijnsel van iedere oorlogs periode. ontladen angstspanning, ver minderde noodzaak van eenheid, socia le troebelen in de door de oorlog uitge putte landen rondom, vooral ook ledig heid van zovele handen gedurende zo lange jaren verleidden een deel van ons volk zich te keren tegen het Konings huis, tegen de persoon van de Koningin, tegen alles wat de grondslag vormde van onze op dat moment uiteraard al les behalve rooskleurige nationale sa menleving. De opofferende liefde van de Koningin gedurende de vier oorlogs jaren had dit niet vermogen te voorko men, had het wellicht zelfs gestimuleerd. Méér dan „Koningin over" was zij im mers die jaren „burgeres in" ons volk, dat zich daardoor voor een deel liet verleiden tot verontachtzaming van de eerbied en dankbaarheid, welke de his torie van het Oranjehuis en onze Lands vrouwe het gehele volk behoorden af te dwingen. Paraatheid en moed kenmerk ten ook in die angstige Novemberdagen van 1918 de houding van de Koningin, die gebalde vuisten deed verkeren in een juichende armenzee op het Malie veld. in Den Haag, waar geestdriftige soldaten de paarden van haar koets spanden om haar zelf het veld rond te rijden. Een ijverig historicus heeft zich eens gezet tot het nauw keurig vaststellen van de ware betekenis van het „Enz. Enz. Enz." achter de in officiële stuk ken steeds gebezigde naam en voornaamste titels van Koningin Wilhelmina. Dit driewerf „Enzo voorts" inclusief de met name gevoerde titels, vertegenwoordigt een serie, beginnende bij (alpha- betisoh gerangschikt) barones van Asquoy en eindigend met barones van Hoge en Lage Zwa- luwe, in totaal 64 stuks. Het zijn: Barones van Asquoy, onafhankelijke vrouwe van Ame land, erfburggravin van Ant werpen, barones van Arley, am- baoht-svrouwe van Baarn, baro nes van Beilstein, erfburggravin van Besancon, vrouwe van Bor- culo, barones van Breda, baro nes van Bredevoort, gravin van jetelg, indien zij eenmaal moge het eerst zijn in ververwyderde toekomst! tot de troon harer vaderen mocht wor den geroepen, moge zijn toegerust met al die gaven en eigenschappen van hoofd en hart, die haar alleen zullen kunnen in staat stellen om de duur zame liefde van haar volk te bezitten". De spreker zelf zal niet hebben durven verwachten, dat de toen geborene met zo volledige overgave en zo verheugend resultaat zich heeft beijverd, aan de strekking van die wens te kunnen vol doen op het moment dat zy tot haar hoge taak zou worden geroepen, het jaar 1948. Ons volk is voorts dankbaar gestemd, dat het inderdaad zo vele lan ge jaren heeft mogen duren, aleer het de zegeningen van Juliana's serieuze voorbereiding harer taak zal genieten, hoezeer het ook tevens dankbaar is voor haar ernstig plichtsbesef, diepe offer vaardigheid en onbestreden kundigheid. De overweldigende feestvreugde bij de geboorte werd zo mogelijk nog overtrof fen door het enthousiasme, waarmee de Residentie de doopstoet op 5 Juni 1909 beiubelde. Het scheen aanvankelijk of de betrek kelijk rustige bloei van Nederlands wel vaart voor geruime tijd bestendigd zou worden en alsof de internationale poli tiek daarbij geen spaak in het wiel zou steken. Wel rommelde het in de Bal kan, doch in eigen land en naaste om geving blijft het vredig. De dagelijkse taak van de Koningin, nu verzwaard met de opvoeding van Juliana, werd slechts doorbroken door gebeurtenissen van meer dan gewoon belang, welke dit vertrouwen op een rustige naaste toekomst rechtvaardigden. Het Belgi sche Koningspaar bezocht in 1910 ons land, het jaar daarop bracht onze Landsvrouwe een tegenbezoek aan onze Zuiderburen, in 1912 reisde zij nog ver der naar het Zuiden om in Parijs pre- Buren, barones van Blitgenbach, barones van Colijnsplaat, baro nes van Cranendonok, gravin van Culemborg, barones van Cuyck, barones van Dasburg, barones van Diest, gravin van Diez, barones van Dongen, am- bachtsvrouwe van Ter Eem, am- baohtsvrouwe van Eemnes, ba rones van Eindhoven, barones v. Geerbruidenberg, barones van Grave, barones van Grimbergen, barones van Herstal, barones van LJsselstein, gravin van Kat- zenelnbogen, barones van Klun- dert, gravin van Leerdam, vrou we van de Lek, vrouwe van Lichtenvoorde, barones van Liesvelt, hertogin van Limburg, vrouwe van Het Loo, barones van St. Maartensdijk, hertogin van Mecklenburg, barones van Meerhout, barones van Mont- foort, barones van Naaldwijk, prinses van Nassau, Koningin, der Nederlanden, barones van Niervaart, barones van Noseray, prinses van Oranje, barones van Polanen, barones van Prinsen land. barones van Soherpenisse, barones van Siohem, ambachts- vrouwe van Soest, ambachts- vrouwe van Soestdijk, gravin van Spiegelberg, barones van Steenbergen, barones van Turn hout, markgravin van Veere, gravin van Vianden, barones van St. Vith, markgravin van Vlissingen, barones van Vorst, barones van Warneton (Waas ten), barones van Willemstad, barones van Zevenbergen, baro nes van Hoge en Lage Zwaluwe. Tien dezer titels, n.l. die van Beilstelfi, Bütgenbaoh, Diez, Eindhoven, Katzenelnbogen, Klundert, Lek, Montfoort, Vian den en St. Vith zullen niet op de nieuwe Koningin overgaan. Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik tan Mecklenburg—Schwerln bij hun verloving in 1900. zal vérstrekkende fundamentele wijzi gingen in de maatschappij hun oor sprong vonden of hun beslag hebben gekregen. In deze halve eeuw zijn de eerste decennia na de eerste wereldbrand in de geschiedenis van ons volk een harde en koude tijd. In de herdenking van Koningin Wilhelmina's regering moeten wij, als wij eerlijk zijn, die kou de en hardheid laten spreken. Toen ift.- JIty8 de wapenen werden ge strekt,. enkele jaren .later wde tyrannie van het wapengeweld plaats maakte voor de dwingelandij van onrechtvaar dige verdragen, toen Nederland met handhaving van theoretische neutrali teit deel ging nemen, meer dan voor heen, aan het internationale politieke leven door lidmaatschap van de Volken bond, huisvesting van het Permanente Hof van Internationale Justitie en gastvrijheid aan talrijke conferenties op het gebied van internationaal recht te verlenen, toen ving een tijdperk aan waarin de wereldbeschouwing van wel haast alle volkeren een door bittere ontgoocheling gevoede fundamentele omwenteling zou ondergaan. De ver- De tragiek van Iedere vernieuwings drang, de drift tot excessen om in ieder geval tot het oorspronkelijk gewenste doel te kunnen doorstoten, heeft ook de S.D.A.P. gekend in do dagen, dat zij in haar worsteling voor het welzyn van de grote volksmassa de liefde tot het Koninklijk Huis on dergroef en daarmede ons nationaal bewustzijn verzwakte. De saamhorig heid van ons volk rond de troon, in do stormen dier jaren verloren ge gaan, zou eerst hérvonden worden toen in de jaren na 1933 zowel de steeds dreigender gevaren buitens lands als de Venezuelaanse rebellen- aanval op Curacao en dc muiterij der Zeven Provinciën de noodzaak van eenheid in het Ucht stelden en toen het persoonlijk leed van Koningin Wilhelmina door het overlijden van haar moeder en echtgenoot de aan hankelijkheid tussen volk en Vorsten huis weer vergrootte. Doch voordion werden bij een groot deel van het volk de Oranjefeesten slechts vorm zonder inhoud en deden begrippen als „Oran- jelol" hun intrede. Een moedige daad. welke in de gehele wereld grote be wondering afdwong, verrichtte H.M. na de Boerenoorlog, toen Zij Haar kruiser „Gelderland" naar Zuid-Afrika zond om Paul Kruger te halen. Onze foto toont „Oom Paul" tijdens de officiële ontvangst door de beide Koninginnen. Dit alles wil niet zeggen, dat Oranje geen harten sneller deed kloppen. Slechts was ons volk niet meer één in de liefde voor de dynastie. Het grootste deel der Nederlanders, dat in Oranje een veilige burcht voor het bestaan bleef zien, gaf daaraan op ondubbelzinnige wijze uiting. een belangrijk jaar. Vooral heden ten dage zyn wij ons maar al te zeer be wust, welke problemen de wereldwijde spreiding van het Koninkrijk der Ne derlanden opwerpt, hoezeer de banden die de Rijksdelen bijeen houden zorg behoeven om bewaard te blijven. Één maal slechts, thans ruim 100 Jaar ge leden, bezocht een Oranje, Prins Hen- Toch juicht Holland Den Brielle hoorde Koningin Wilhel mina binnen eigen wallen spreken bij de 350-jarlge vrijheid van de geuzen- veste in 1922, hetzelfde jaar onthulde de Vorstin te Scheveningen een gedenk teken voor in de oorlog omgekomen vissers, waarop de spreuk gebeiteld stond „Zij zijn waar nacht noch nevel is", voordien onderschrift van door haar geschilderde briefkaarten, verkocht ten bate van de nabestaanden dier vissers. Datzelfde jaar werden de banden met de weinige overgebleven Vorstenhuizen aangehaald door een bezoek aan Zwe den en Noorwegen, het jaar daarop kwam Koning Gustaaf van Zweden ons land bezoeken. Natuurlijk richtte de Koningin zich ook tot de deelnemers van het eerste Nederlandse congres voor inwendige zending in 1923 te Amster dam. Grote luister brengt dat jaar voorts de herdenking van het zilveren rege ringsjubileum van de Koningin, waar bij als nationaal huldeblijk het graf van de Vader des Vaderlands te Delft werd gerestaureerd, eerst in 1937 tot voltooiing gebracht. Op 9 Febr. 1925 verleende de Leidse Universiteit haar het eredoctoraat in de rechten bij het 350-Jarig bestaan der academie, waar bij de rector-magnificus prof. mr A. J. Blok als promotor optrad. Reeds had Groningen in 1914 haar het eredocto raat in de letteren en wijsbegeerte toe gekend, terwijl Amsterdam daaraan in 1938 het eredoctoraat in de economi sche wetenschappen zou toevoegen. 1926 bracht de opgewekte herdenking van het zilveren huwelijk der Koningin, doch tevens de watersramD in het Zui den des lands, waar de Koningin ter stond temidden van de getroffenen ver toefde. 1927 betekende de meerderjarigheid van Prinses Juliana, die in vele opzichten langs dezelfde lijnen haar opvoeding genoot als haar moeder indertijd van Koningin Emma ontving, waarmede op nieuw hulde werd gebracht aan de grote paedagogische kwaliteiten welke deze toonde te bezitten. Juliana's meerder jarigheid, voor de aanvang van haar gelukkige studiejaren te Leiden, bracht mede. dat zy op 2 Mei van dat jaar door de Koningin zelve werd geïnstalleerd als adviserend lid van de Raad van State. Ook in een ander opzicht was 1917 191Unuiseltjk geluk. drik, jongste zoon van Koning Willem II, het Rijksdeel waar negentig procent der bevolking woont. Er zijn verschil lende omstandigheden, die een sterker persoonlijk contact in de weg stonden, zowel vroeger als thans, doch opmer kelijk blijft het verschijnsel op zichzelf. Dat niettemin in brede kringen in In donesië een dikwijls betoonde aanhan kelijkheid voor het Vorstenhuis bestond, was niet in het minst te danken aan de zorg, die Koningin Wilhelmina tel- Vervolg op pag. 32) 2—2 zicht van John Bull ten spijt naar Europa over te brengen. Aan het com pliment „de enige man op de troon" doet de boodschap herinneren welke Koningin Wilhelmina tijdens haar la tere ballingschap in Londen ontving van een Hollands vrijheidsstrijder, die haar Bijn dank voor haar werk door een En gelandvaarder liet overbrengen: „Zeg haar, dat zij de enige kerel is tussen veel oude wijven 1" 1895: in Fries costuum. JULIANA, TWEEDE STAMMOEDER VAN BLOEIEND ORANJEHUIS. Groot was derhalve de vreugde, toen na lange stille jaren een.nieuwe ver wachting gerechtvaardigd werd. Juliana was de zinrijke Oranjenaam, in 1909 geschonken aan de dochter, waaraan Koningin Wilhelmina op 30 April van dat jaar het leven schonk. Juliana Louise Emma Maria Wilhel mina. Foto van HM. op 11-jarige leeftijd, welke diende voor de vervaardiging van de eerste beeldenaar. HOLLAND BEJUBELT EEN KONINKLIJK PAAR. Kort nadien, terwyl nog alom de bewondering voor dit onverschrokken optreden levendig was, ging een uiterst blijde mare door het land. In het najaar van 1900 brachten beide leden van het Vorstenhuis een vrij langdurig bezoek aan Duitsland en de dag na haar terugkeer op 16 October deed Wilhelmina in een bood schap aan beide Kamers mededeling van haar verloving met Hertog Hen drik van Mecklenburg-Schwerin. „Moge deze gebeurtenis onder Gods zegen bevorderlijk zijn aan het wel zijn van ons land" waren dc woorden waarmee zij dit enerzijds zo persoon lijk geluk ook geheel ons volk tot heil wenste. Een laaiend geestdriftig Den Haag was op 7 Febr. 1901 getuige van de bruidstoet, waarin het jonge paar. ge zeten in de door Amsterdam bij de troonsbestijging geschonken gouden koets zich begaf naar het Palels Noord einde. waar het burgerlijk huwelijk werd voltrokken door mr Cort van der Lin den en naar de Grote Kerk, waar het huwelijk kerkelijk werd ingezegend door de Hofprediker ds Van der Flier. Der gewoonte getrouw maakte de familie van het bruidspaar deze weken voor de jonggehuwden tot een vreugdetijd. Die familie was het Nederlandse volk. De eerste jaren van het koninklijk huwelyk kenmerkten zich door huiselijk geluk, doch tevens diepe zorg. Hoewel het landsbestel zich langs rustige banen ontwikkelde, sloegen nu en dan de golven der politieke opwin ding en sociale ontwikkelingsdrang hoog op. zoals bij de voor die tijd sensatio nele spoorwegstaking van 1903. Een gro te stimulans voor nijverheid en handel, kunst en wetenschap ging uit van de belangstelling, die onze Landsvrouwe toonde voor deze peilers van onze volks welvaart. Tijdens lange en plichtsge trouwe studiën maakte zij zich ver trouwd met de problemen van heden en toekomst. Zij bracht bezoeken aan alle delen des lands om plechtigheden bij te wonen of, zoals in 1906 in Zee land, deelneming te betuigen bij de ver liezen van leven en goed door onze aardsvijand, het water. Donkere wolken pakten zich reeds Irj 1902 en de daarop volgende jaren boven het jonge huwelyk en daarmede boven ons land samen, toen de vurige en ge rechtvaardigd schijnende hoop op de geboorte van een Oranjetelg vervloog, waarbij de dreiging van de dood over het leven van onze Jonge Koningin lag. Herstel trad in, maar onder de dank baarheid voor het behoud der Vorstin vormde zich een ondergrond van vrees voor het voortbestaan der dynastie.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6