Hoe Leiden 50 jaar geleden Inhuldigingsfeest vierde het DE UNESCO HELE HUISJES VOOR ZELFBEWONING Teriville van de studenten werd het feest 2 weken uitgesteld Radio-programma stelde een onderzoek in naar de situatie van de pers Koopprijs 17.000.— lm die Wereldraad zullen 0/ ste jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 21 Augustus 1948 Tweede Blad No 26471 Het Noordemde, gezien uit de Breestraat. De ouderdom biedt over het alge- keurig, rijk" afdwong. Men kon zioh meen maar heel weinig voordelen, doch voor een reeds vrij hoog bejaard cou- rantenbedrijf als het onze, is het toch wel heel gemakkelijk, wanneer men, om te weten te kernen wat zioh een halve eeuw geleden in de Sleutelstad heeft afgespeeld, enkel maar de oude jaargangen behoeft open te slaan. En dus gingen wij eens bladeren in deze oude folianten cm te zien hoe in 1838 Leiden het Inhuldigingsfeest van Klftingin Wilhelmina had gevierd. Het leek ons. logisch deze feestvie ring te zoeken rondom de 6de Sept. 1898, doch tot onze grote verbazing, vond deze feestviering in onze stad eerst op 22 en 23 September plaats, teneinde de studenten in de gele genheid te stellen mèt Leiden feest te vieren. dan ook niet bedwingen uiting te geven aan zijn tevredenheid, en stad genoot en vreemdeling stonden bewon derend al het schoons aan te zien, dat het oog bekorend voorbijtrok. De optocht, welke op tijd aan de Kweekschool voor Zeevaart terug was, slaagde uitstekend, dank zij aller me dewerking, niet het minst die der Leidsche dames. Het was schitterend. Leiden kan optochten orgamseeren. Maar de commissie werd dan ook door verscheidene personen met zeer veel welwillendheid bijgestaan. gróote stukken, te bewonderen "ran de Havenbrug, waarvan op den achter grond het station van „De Volharding" het middelpunt vormde en het stuk aan de Grofsmederij eerbied afdwong. Voorts de verlichting van Doezastraat, Nieuwsteeg, de verschillende gasver lichtingen aan „Mlnerva" en bij de fir ma C. C. Bender, de schitterende illu minatie met gas op 't Van der Werff- ,park, vanwege de Gasfabriek, de."... maar eindigen wij! Tegen den tijd, dat de groote mili taire taptoe in het Van der Werffpark zou aanvangen, was de groote loop naar het Steenschuur. De 250 man van hier en uit andere garnizoensplaatsen, achter het monument opgesteld, maak ten, vooral op hen, die zioh in het Park bevonden, een machtigen indruk. Zulk een taptoe was hier nog nooit eerder vertoond geworden. Toen het programma was afgetrommeld, afge- trompet, en afgespeeld, verdeelde de troep zioh in vieren, defileerden aldus voorbij den Burgemeester, die zich aan het voetstuk van het gedenkteeken -be vond, waarop de vier groepen met fak- 's Avonds had de groote illuminatie plaats, die ook, dank zij het stille weer, prachtig slaagde. Hoc.g schitterde de 0 De eerste da.g stond in het teken tempel op de Korenbeurs, verspreidend kels 'de stad doortrokken, ieder, een van de schooljeugd, die op de Bree- een zee van licht en tot zioh trekkend anderen weg nemende, wat de léven- als tot een machtigen magneet, aller i digheid niet weinig verhoogde. Door menschen bewonderend, moeilijk te groote mensohenmassa's werden ze op verzadigen oog. Zou het thans levend de maat der muziek of zingende ge- geslacht hier ooit weer iets dergelijks aanschouwen? En hoe sierlijk gingen straat oa. defileerde voor burgemeester Was en vervolgens op het Schutters veld op versnaperingen werd onthaald, 's Avonds brandde in de feestelijk ge tooide stad hier en daar de illumina tie er was een concert in de a giorno de duizenden lichten van dien slanken verlichte tuin van de buitensociëteit - „Amicitia" en er werden lichtbeelden vertoond op de Papengracht. De eigenlijke feestdag, 23 September, eette in met klokgelui en een muzikale langs, boven het water, ver, ver weg! reus over in die breede flonkerzee van zij-n tweevleugelig steunsel, om van daar uit weer aan weerszijden in een enkel vlammend lint door te loopen rondwandeling van drie muziekkorpsen, terwijl de 3 October Vereniging in het Waaggebouw baring, wittebrood en bier uitdeelde. Om 9 uur vingen op het Schuttersveld de volksspelen aan, En dan die lichtpaleizen, die wij contingent.' volgd. Die drukte, later ook zonder de mu ziek, duurde nog langen tijd voort en in de koffiehuizen heerschte, zoolang ze open waren, een prettige geest. Veel bewoners van gemeenten in den omtrek en ook van elders, vooral uit Den Haag, leveren daartoe een groot Stadszaal, Stadhuis en Waag noemen, hoe indrukwekkend verrezen zij voor de duizenden en duizenden, die hen op een afstand gadesloegen, stakend na afloop waarvan in de Plantage een voor een wijle het gehos, gedans, ge- «miflYit. Zniiks zangt geklap, hun luidruchtigheid, om Wilhelmina-linde werd geplant. Zulks ging gepaard met een rede van de toenmalige voorzitter van de afd. Lei den der Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, de heer G. P. van Oute- ren. welke rede door burgemeester Was -werd beantwoord. Aan de voet van de boom werd in een loden koker een oor konde ingegraven. Als aardige bijzonderheid kunnen wij hierbij nog vermelden, dat van de personen, die deze plechtigheid -bijwoonden, ten minste twee nog in leven zijn, t.w. de heer J, G. Ballego, destijds penningmeester der afdeling en de heer A. Zwart, oud-hoofdtuinman bij de Gem. Plantsoendienst, die het gat voor het jonge boompje groef en tofc 1933 deze boom heeft verzorgd! 's Middags werd een grote ALLEGORISCHE OPTOCHT gehouden. Wij menen de sfeer van de feeste lijkheden niet beter te kunnen weer geven dan door de verslaggever anno 1898, aan het woord te laten: „Men wist het wel, dat er alle zor gen aan dezen optocht waren besteed, "en verscheidene industrieelen goed voor den dag zouden kernen, maar toen ein delijk de cptooht voorbijtrok, hoorde men één uitroep van degenen, die een öergelijken optocht in andere steden hadden gezien: „Amsterdam of Rot terdam halen hier niet bij!" V/ij kunnen hier niet alle wagens be spreken, maar nog wel eens in herin nering brengen die van de firma Zaal berg en Zn., de Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne en Parfumerieënfabriek (Sanders en Co.), de Leidsche Stoom- bierbrouwerij „De Posthoorn" (M. H. van Waveren), de firma G. Wilhelmy Damsté en het boekdrukkersgi-lde. Daarna kwamen de bloemenwagen, de gemeente Leiden, de Leidsche Univer siteit en de eerewacht der studenten. Dat zich jonge dames bereid hadden verklaard op de wagens plaats te ne men, viel algemeen in den geest. Wat -werden ze toegejuicht! Maar niet min der de jeugdige meisjes, die in een prachtig met bloemen versierde schulp hulde braohten aan Koningin Wilhel mina! Zij reden vóór den Inhuldi gingswagen, die gevolgd werd door den militairen wagen, dien van de Kweek school voor Zeevaart en dien der Leid sche zeilers. Onnoodig te zeggen, dat, waar de onderdeelen alle, zonder uit zondering, zoo met zorg waren uitge voerd, met terzijdestelling van alle be krompenheid. een geheel werd verkre gen, dat elkeen de woorden „prachtig, Om vier uur was het uur van ge hoorzaamheid voor de café's aange broken: toen moesten ze sluiten, al keek het oog van de Heilige Herman dad ook nu niet al te streng. den tol hunner bewondering aan deze rijzige figuren te betalen. Bijna elke buurt, elke straat, elke steeg, gaf iets bijzonders te aanschou wen, de wijken der mingegoeden niet minder dan die der meergegoeden. Hoe góed bijvoorbeeld voldeed van 'n juist punt gezien, de verlichting met ballons over Stille Rijn en Apothekersdijk, die van vaartuigen in de Ouie Vest, die van de gelegenheidsstukken in het Noordeinde, een geheel verlioht café j zijn beschrijving, welke voor onze oren aan de Beestenmarkt, de onderschei- ietwat hoogdravend aandoet, dat is het dene muziektempels, pyramided obe- I beste bewijs, dat het Inhuldigingsfeest lisken, bloemeneilanden, enz., de vijf i te Leiden uitnemend geslaagd is!" Leiden heeft feest gevierd, zóó ge zellig, zóó goed als in langen ty<l niet heeft plaats gehad. Er was maar één roep over den afloop en dagen daarna werd in den huiselijken kring en zoo wel op straat als in sociëteiten en kof fiehuizen het feit besproken, dat ieder een zich had geamuseerd, dat 't ieder een was meegevallen Welnu, aldus besluit de verslaggever VOOR ZONDAG 22 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) ^CRO 8.00: Viering 700-Jarlg bestaan Keulse Dom; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: NCRV-koor; 10.00: dienst Geref. Kerk Dieren, voorg. ds G. van Abdel; 11.30: na kerkdienst: KRO 12 16: apologie; 12.35: orkest zonder naam; 1355: zonnewijzer; 13.00: nieuws: 13.15: orkest zonder naam: 13.40: Spl- neuza; ;4.00: cabaretprogramma; 14.40: muziekcorps van de schutterij: 15.00: Lon don Harpsichord Ensemble; 15.22: midden stand ln opgang; 15.35: verzoekprogram ma; 16.10: wereldwielerkampioenschappen Valkenburg. 16.25: Vespers; NCRV 17.00: studlodlenst. voorg. ds J. M. de Jong; 18 30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: oude psalmen; 19.15: Indisch Dagboek; 19.30: nieuws; KRO 19.45: Theaterorkest van de BBC; 19.50: boekbespreking; 20.05: A. Ru binstein .plano; 20.12: klein orkest; 20.45: Beethovenconcert; 2140: luisterspel „Een geschiedenis van het geluk"; 22.02: Spetet Johnny Ombach; 22.37: actualiteiten; 22.45- avongebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Boston Symph. Orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15' strijdlied; 8 18: muziek van Berlioz; 8.30: Nederland vacantleland; 8.40: Intermezzo; 9.12: postdulvenberlch- ten; 9.15: verzoekprogramma; 9.45: gees telijk leven; 10.00: Paul Godwin Trio; 10.30: voordracht- 10.50: Sldnev Torch speelt; 11.05: Omibeporkest; AVRO 12.00: Fairy Aviation Works Band; 12.30: Praags mannenkoor; 12.40: pianospel; 13,00: nieuws; 13.15: muziek uit Hongarije en Roemenië; 13.50: wereldwlelerkamploen- schappen Valkenburg; 14.00: zang en or kest; 14.05: boekbespreking; 14.30: Kamer orkest; 15.45: fllmpraatje; 16.00: orkest Renova; 16.30: sportflitsen; VARA 17.00: harmonlemuzlek; 17.15: gemengd zang koor; 17.30: Accordeonband: 17.45: wereld wielerkampioenschappen Valkenburg; 18.00 nieuws: 18.15: wereldwielerkampioenschap pen Valkenburg: 18.30: Openingsdlenst wereldraad der kerken te Amsterdam: AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15 waltztime; 20.45: hoorspel „Drie mannen ln de sneeuw"; 21.15: opera fragmenten; 22.20: openingszitting wereld raad der kerken Amsterdam; 22 50: gram.- muzlek; 23.00 nieuws 23.15—24.00: muziek van Llszt. VOOR MAANDAG 23 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) NCRV 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 9.00: W. Horowitz, plano; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: lichte klanken; 10.15: muziek van Schubert: 10.30: morgendienst o. 1. v. dr H. Holtrop; 11.00: Braziliaanse muziek: 11.20: voordracht; 11.40: zang en plano; 12.00: wereldraad der Kerken, Amster dam; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Ned. Kamerkoor; 13.00: nieuws; 13.15: R. Moehren. orgel; 14.00: vacantlevertelllng; 14.30: Russische muziek: 15.30: NCRV- koor; 16.00: bijbellezing; 16.45: muziek van Ravel; 17.00' voor de kleuters; 17.15: planorecital; 17.45: de Chinezen als han delslieden; 18.00: Vijf Zapakara's; 18.15: sport; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15 boekbespreking; 19.30: ac tueel geluld; 19.45: driehonderd Jaar nationaal bewustzijn; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: kerkconcert vocaal kwartet; 20 45: sleepboten op stations; 21.05: ensemble Euphonla; 21.35: nieuwe platen; 2145: volksconcert Residentie orkest; 22.30: verzoekprogramma; 22.45 avondoverdenking: 23 00: nieuws; 23 15: wereldraad der kerken; 23.20: Mandollna- ta; 23.4024.00: muziek van Wagner. Hilversum II (415 M VARA 7.00: nieuws: 7.15: ontbijtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8 18: lichte klanken; 9.00: gram.muzlek; 9.30: waterstanden 9.35: Holland dient het eerst geholpen (Van onze Parijse correspondent) Vorige zomer kwam in Parijs voor het eerst de commissie samen, waaraan door de leiding van UNESCO het culturele orgaan der Verenigde Naties de op dracht was verstrekt een onderzoek in te sêellen naar de situatie van pers, film en radio in een zeventiental bij deze organisatie aangesloten landen (zo als bekend, maken behoudens de Sovjet-Unie en enkele harer vazallen, Ingezonden Mededeling met inbegrip van de grond Te koop: de nieuw te bouwen hele huisjes aan de Maarsbergenstraat te 's-Gravenhage. EIGEN GROND. GEEN ERFPACHT. KOOPPRIJS f. 17.000.— HYPOTHEEK desgewenst f900W-. Rijksbijdrage ongeveer f.300.- per jaar. 1 Januari 1949 op te leveren. De hui zen bevatten beneden: grote woonka mer, grote woon-eetkeuken, ingebouwd buffet enz. en boven: twee grote slaap kamers, kleine slaapkamer en douche kamer benevens vliering. Verder vaste wastafels, Bruynzeel-keuken enz. De koper kan het huis zelf betrekken. Inlichtingen, tekeningen enz. N. V. STANDAARDBOUW. Bezuidenhoutse- weg 12.7, 's-Gravenhage. Tel. 77.08.87. gTam.muzlek: VPRO 10.00: morgenwijding door ds A. L. Broer; VARA 10.20: Merrie England; 10.30: voor de vrouw; 10.45. ziekenbezoek; 11.20: Alex van Amerongen. plano; 11.40: verkoopkunde; 12.00: Stra- diva Sextet; 12.30: weerpraatje; 12.33: wielerkampioenschappen te Valkenburg; 12.38 Kllima Hawailans; 13.00: nieuws; 1315: kalender; 13.20: Vaudeville Orkest; 14.00: Beethoven; 14.30: zomer en ge zondheid; 14.45: die Lustige Welber von Windsor; 15.25: hoorspel „De vleugels van de tijd"; 16.45: musetteklanken; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: wereldraad der kér ken; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.25: Metropole Orkest; 19.00: Fries programma; 19.30: Meester Trio; 20.00: nieuws; 20.05: dlneon van de dag; 20.15: Ramblers; 20 45: praatje over vogelwachten; 21.05: cabaret; 21.35: gram.muzlek: 21.55: J. Jong, orgel: 22.15' Omroeporkest; 23.00: nieuws; 23 15: wereldraad der kerken: 23.20; wereld- wielerkampioenschappen; 23.3024.00: po pulaire klanken. alle verenigde naties deeiuit van de Unesco, terwijl andere, voormalige neu trale landen, als candidaat-leden staan ingeschreven) In Augustus 1947 besloot men een tiental deskundige enquêteurs naar de betreffende landen te sturen ten einde na te gaan, hoe het daar gesteld was met de vrijheid van de pers, de oplei ding van journalisten en vooral de toe voer van grondstoffen en de situatie der machinerieën. Deze experts heb ben, na een onderzoek van drie maanden in verscheidene landen van Europa, Azië en Amerika hun rapporten opge steld, welke in een recente bijeenkomst van de betreffende commissie zijn be sproken. Drie landen blijken het zwaarst on der het gebrek aan papier gebukt te gaan: te weten, Nederland, Frankrijk en China. Zij komen 50.000 ten kranten papier te kort. Wanneer het diezelfde landen ook niet aan deviezen mankeer de, zou de toestand nauwelijks alarme rend mogen heten Thans ls zij dit wel. Daarom heeft de Unesco een beroep op Amerika en Canada gedaan. Bovendien stelt zij thans een plan op, waarbij ze kere culturele diensten van de zijde van armlastige landen, die met grondstof - fengebrek te kampen hebben, met pa pierleveranties of leningen zouden kun nen worden beloond Over de details van dit plan wordt voorlopig nog een stil zwijgen betracht. Ten einde zich voor overmatig opti misme te behoeden, is het goed even eens te weten, dat men tussen de regels van het rapport een nauwelijks verholen teleurstelling kan lezen over de geringe resultaten, die Unesco, tgn gevolge van gebrek aan belangstelling voor culturele behoeften van de kant van een aantal Regeringen, tot nu toe boeken mocht.. EVACUATIE EN RE-EVACUATIE. Transportkosten moeten voor 1 October worden gereclameerd. Naar wij vernemen verwacht de dienst voor maatschappelijke zorg van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de gel delijke gevolgen van evacuatie tijdens de oorlogsjaren, voorzover het bureau Af voer Burgerbevolking hiermede belast was. met 1 Januari 1949 te zullen heb ben afgewikkeld. Het laat zich aanzien, dat dan ook de Districts Bureaux Ver zorging Oorlogsslachtoffers zullen zijn geliquideerd. In verband hiermede verneemt het ANP. dat rekeningen bétreffende trans portkosten bil evacuatie en re-evacuatie, waarvan de transporten voor 1 Januari 1948 werden uitgevoerd, slechts tot uiter lijk 1 October a.s. voor het verkrijgen van vergoeding kunnen worden inge diend bil genoemde dienst. Trompstraat 3 te 's-Gravenhage of bij de onder hem ressorterende provinciale en/of districts bureaux Verzorging Oorlogsslachtoffers. Basisformule „Jezus Christus als God en Heiland" door Ds M. A. KRÓP. Amsterdam beleeft ln deze weken drie grote gebeurtenissen: t^e feeste lijke intocht van onze Olympische kampioene, mevr. Fanny Blankers Koen; de plechtige inhuldiging van onze Koningin; en daar tussen in de bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken. Verschillend van aard en be tekenis hebben alle drie hun nationale en internationale belang. Dit geldt nl. ook voor het doen en laten der Kerken. De afgelopen Wereld oorlog en de bedreiging van deze dag, doen maar al to duidelijk gevoelen, dat de Kerkgeschiedenis en de Wereldge schiedenis ten nauwste met elkaar ver bonden zijn. Daarom verheugt het ons ten zeerste, dat Amsterdam verkozen is om deze eerste bijeenkomst van de We reldraad te mogen ontvangen. Neder land neemt in de Wereldkerk een be langrijke plaats in. 1938: te Utrecht wordt besloten om te komen tot een Wereldraad der Kerken in oprichting. 1939: Eerste oecumenische Jeugdcongres ln Amsterdam. En thans 1948: wederom in ons land. Dit laatste mag zeker gezien worden als een stille hulde der Wereld kerk aan de Kerken in Nederland voor haar houding gedurende de oorlog. Dit moge ons als Nederlanders besef geven van onze roeping en verantwoordelijk heid. A.S. ZONDAG OPENING. Zondagmiddag wordt te drie uur, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, de ope- Hoe de Haagbruf er 50 jaar geleden uitzag. ningsdienst van de Assemblee gehouden, welke ook per radio zal worden uitge zonden/Voorgangers in deze dienst zijn: dr K. H. E. Gravemeyer, 's-Gravenhage; Aartsbisschop van Canterbury dr G. Fisher; dr John R Mott, Amerika; Rev. D. R. Niles, Ceylon; Pasteur Mare Boeg- ner, Parijs; Aattsbisschop van Upsala dr E. Eidem; Aartsbisschop van Thya- fceira dr S. Germanes. Uit deze namen blijkt welke kerkgroeperingen op dit ogenblik aan de Wereldraad deelnemen. In grote trekken kan men zeggen, dat de Protestantse Kerken in haar Calvi nistische en Lutherse vorm, bijna geheel vertegenwoordigd zullen zijn. Hetzelfde geldt (eigenlijk in nog veel sterkere mate) voor de Anglikaanse Kerkge meenschap .en de Vrije'Kerken (z.g. free Churches)de Orthodoxe Kerken, bui ten Rusland en de door Rusland direct beïnvloede gebieden, zijn evèneens ver tegenwoordigd. alsmede (op voet van kerkelijke gelijkheid) de op het zen- dingsveld ontstane kerken. 145 KERKEN UIT 42 LANDEN. Het betekent, .dat- 145 kerken uit 42 landén officieel vertegenwoordigd zullen zijn. Twee grote groeperingen worden gemist. In de eerste plaats de Rooms KatholiekeKerk, die meermalen heeft uitgesproken (hoe sympathiek zij ove rigens het werk der oecumenische be weging mag gadeslaan), dat het haar, krachtens haar kerkelijk wezen onmo gelijk is met andere kerken op voet van kerkelijke gelijkheid rondom één tafel te gaan zitten. Het ideaai der Wereld kerk kan, volgens haar. enkel verwe zenlijkt worden door hereniging binnen haar muren. Minder principieel, maar voor het ogenblik zeker niet minder de finitief, is de afwijzing der Orthodoxe kerken, die ter gelegenheid van de vijf honderdste jaardag der Orthodox Rus sische Kerk in Moskou bijeen zijn ge weest. In een officiële verklaring be schuldigen zij de oecumenische bewe ging vttn „politieke" en „anti-democra tische" doeleinden na te streven, waar aan de eigenlijke kerkelijke doelstellin gen vreemd zouden zijn. Afgezien van de huidige politieke situatie (die onge twijfeld een grote rol meespeelt) blijkt uit deze verklaring tevens, dat tussen Oosters en Westers Ohristendom een volkomen verschillende visie bestaat be treffende de verhouding Kerk en We reld Behalve deze grote groeperingen dient hier ook (zij het terloops) de aandacht te worden gevestigd op de z.g. Amerikaanse Raad der Kerken. Deze heeft, vlak voor de bijeenkomst van de Wereldraad, ook in Amsterdam zijn bij eenkomsten gehouden De betekenis van deze raad is niet groot. Het betreft hier een groepering van een zeer klein aan tal kleinere kerkformat'es (vooral uit Amerika), die aan dc Wereldraad beur telings „modernisme' er, „communis me" verwijten. Van Nederland uit zijn het vooral de Christelijke Gereformeer de Kerken, die met enthousiasme ach ter het werk van deze Raad staan. De Gereformeerde Kerken in Nederland, die, zoals men weet. besloten hebben aan de Wereldfaad voorhands nog geen deel te nemen, hebben zich bij deze gescheiden organisatie evenmin aange sloten. CONSTITUERING VAN DE WERELDRAAD. De bedoeling van deze Amsterdamse Assemblee is. in de eerste plaats, te komen tot constituering van de Wereld raad. Want, tot nu toe. heeft al het werk van Genève uit (onder letding van onze landgenoot dr W A. Visser— 't Hooft) een voorlopig karakter gedra gen. Dit heeft niet verhinderd, dat uitermate belangrijk werk verricht is aan onderlinge hulp der Kerken, Maar juist deze onderlinge hulpverlening heeft de behoefte aan sterker geéstelijk en organisatorisch contact levend ge houden. De bedoeling is, dat de Wereldraad de plaats wordt, waar de Kerken el kander kunnen ontmoeten, elkaar kunnen aanspreken op haar getuige nis en haar dienst in de wereld. Het ligt zeker niet in de bedoeling' een soort super-kerk te vormen, die als overkoepeling van alle deelnemende Kerken zou kunnen optreden; maar wel, dat de eenheid en de v e r- scheidenheid (hetgeen iets an ders is dan de gescheidenheid) der Kerken haar uitdrukkingsvorm moge vinden. Waar de gescheidenheid de verschei denheid zou belemmeren wordt door het werk der oecumenische beweging her enigend gearbeid. In de laatste dertig jaar zijn reeds 55 herenigingen tot stand gekomen. Maar het goed recht der verscheidenheid, als uitdrukkings vorm van de rijkdom der Kerk, blijft als een kostbaar goed gehandhaafd. Deze verscheidenheid kan zijn naar taal, kerkorde, liturgie of belijdenis. Op welke wijze deze verscheidenheid in de Wereldraad haar belevingsvorra kan vinden, is een der hoofdpunten der be sprekingen. Tegelijkertijd zal dan be sproken worden of de basis-formule van de wereldraad „Jezus Christ as Lord and Savior" (Jezus Christus als God en Heiland) thans als definitief zal wor den aanvaard, dan wel of zij door een andere dient te worden vervangen. Het. hoofdthema van de donferentie luidt: „Het Heilsplan Gods en de Chaos der Mensen". VIER THEMA'S. Dit thema valt in vier onderafdelin gen uiteen, waarover verschillende sec ties en commissies zich zullen beramen. Deze luiden: 1. De Universele Kerk van Christus in het Heilsplan van God. 2. Het Heilsplan van God en het ge tuigen der Kerk. 3. De Kerk en het verval van onze samenleving 4. De Kerk en de internationale vragen. Wanneer men deze onderverdelingen bekijkt, dan blijkt dat de eerste twee betrekking hebben op wat men zou kun nen noemen de typisch kerkelijke vra gen: Waar en wanneer is de kerk wer kelijk het teken van Christus' Koning schap? TDp welke wijze dient in de we reld van. 1948 het evangelie gebracht te worden? De kerken beginnen zich nl. rekenschap te geven, dat de vorm, waarin zij haar getuigenis tot nu toe maar al te vaak gebracht hebben ,de moderne mens niet meer aanspreekt, omdat deze zich daardoor ln zijn we zenlijke behoeften en 'noden niet ge troffen voelt. Het gaat hier dus over vragen van herkerstening, evangelisatie en zending. Maar tegelijkertijd weten de Kerken, dat haar boodschap waar deloos is, wanneer deze niet geïllus treerd wordt dgor haar dienst aan de wereld. Het gaat in Amsterdam dus ook over de materiële en morele ellende onzer na-oorlogse wereld, over de spanningen tussen Oost en West, over het ontwaken van Afrika en Azië, over anti-semitlsme en het Joodse probleem. Kortom het gehele veld der internationale vragen zal overzien en zo mogelijk doorploegd worden. Wat van al deze dingen het resultaat zal zijn, daarover hopen wij onze lezer» in volgende artikelen nader te kunnen berichten. Voorlopig lijkt het ons ver standig. om zonder al te hoog gespan nen verwachtingen, maar met ZMK nauwlettende aandacht, het gebeurea in Amsterdam te volgen en op r waarde te toetsen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5