r J9 SÖiFl Reuzen van de weg binden Zaterdag strijd aan met Cauberg Zal Theo Middelkamp zijn wereldtitel prolongeren? Basket-ball behoort in Amerika tot de populaire sporten Sportsplinters De FATALE-£NJECnrIE MIEP EN HET Kerkelijk Leven VRIJDAG 20 AUGUSTUS De Weieldkampioenschappen Wielrennen Nauwelijks is de grote vierjaarlijkse sportgebeurtenis, de Olympische Spelen, achter de rug of een ander groot Internationaal sportfestijn komt de aandacht vragen. Een sportfeest, dat zich binnen onze eigen landspalen zal afspelen, namelijk de wereldkampioenschappen wielrennen, welke Zaterdag a.s. zullen aanvangen en op Zondag 29 Augustus zullen eindigen. Het feit, dat deze wereldkampioenschappen onmiddellijk op de Spelen volgen, waar door reeds vele wielerprominenten uit alle delen van de wereld zich in West- Europa bevinden, is wel de voornaamste reden, dat de bezetting van dit wcreld- tournooi kwantitatief aanzienlijk groter is, dan de laatste jaren het geval is geweest. Twee en twintig landen zullen met hun meest vooraanstaande renners vertegenwoordigd zijn, hetzij op 21 en 22 Augustus te Valkenburg (waar de wegwedstrijden voor amateurs en professionals gehouden worden), hetzij te Amsterdam, waar de pistiers op de stadionbaan elkaar ontmoeten om de regenboogtrui. „DE BEUL VAN VALKENBURG" WACHT. De wegwedstrijden worden gehouden op hetzelfde parcours, Waarop ook in 1938 de wereldkampioenschappen wer den georganiseerd en waar vele reuzen van de weg roemloos ten onder gingen, wijl de Cauberg, die de naam van „de beul van Valkenburg" verwierf, nog meer meedogenloos bleek te zijn, dan velen hadden verwacht. Diezelfde Cauberg zal ook nu weer de hoogste eisen stellen aan de klimcapa- citeiten van de amateurs, die hem 20 maal moeten beklimmen en van de be roepsrijders, die er 25 maal tegen om hoog moeten worstelen resp. over een totale afstand van 220 en 270 km. Tot dusverre mochten aan de wed strijden op de weg van elk land slechts vier renners aan de start verschijnen. Dit was een grote handicap voor de sterke wielerlanden die uit een groot arsenaal van krachten konden putten en daarom heeft de Internationale Wieler bond besloten aan dit bezwaar eniger mate tegemoet te komen door het aan tal deelnemers aan de wegwedstrijden van dit jaar vast te stellen op zes man per land, hetgeen de betekenis van de strijd om de titel in niet onbelangrijke mate ten goede kan komen, OLYMPISCHE REPRISE. De amateurwedstrijd wordt een reprise van de Olympische wegwedstrijd. De zelfde renners, die te Londen aan de start versohenen, komen naar Valken burg. Frankrijk met de Olympische kampioen Beyaert, Zweden met Johans son en ons land met Voorting, de pech vogel Blankenau, Peters, Grift en de kampioen 1948 Plum. Voor deze wed strijd werd. behalve de genoemde lan den ook nog ingeschreven door Noorwe gen, Oostenrijk, Denemarken, Polen, Luxemburg. Zwitserland, Amerika, Tsje- oho Slowakije, Zuid-Slavië, Turkije, China, Italië, Hongarije. Nieuw Zeeland, België, India, Zuid-Afrika, Australië en Engeland. Het merendeel van deze lan den start met 6 renners, zodat het bij HET REGERINGSJUBILEUM. De Amerikaanse vertegenwoordigers. President Truman heeft bepaald, wie de Verenigde Staten officieel zullen ver tegenwoordigen bij de jubileumfeesten Van Koningin Wilhelmina tussen 31 Aug. en 6 September. Het zijn de Amerikaan se ambassadeur in Den Haag. Herman Baruch, mevrouw Eleanor Wilson Msa- doo, een dochter van de voormalige Dre- sident der Verenigde Staten en Thomas J. Watson, president van de „Interna tional Business Machines Company". MINISTER STIKKER VOERT BESPREKINGEN. Mr D. U'. Stikker, minister van Bui tenlandse Zaken, voerde te Ulvenhout besprekingen met de Belgische minis ter van Buitenlandse Handel, de heer Van der Straeten Waillet, in aanwe zigheid van de secretaris-generaal der douane-unie, dr E. J E. M. N. Jaspar. De besprekingen droegen een oriënte rend karakter ter kennismaking met Benelux-problemen en de verdrags partners, die er bij betrekken zijn. de start wel een gedrang zal zijn. De Cauberg zal er wel voor zorgen, dat lyt veld onderweg sterk gedund wordt. BARTALI KOMT. Onder de beroepsrenners schuilen krachten, die ook dit jaar weer naam hebben gemaakt in de Ronde van Frank rijk en andere klassiekers. Frankrijk zal keuze maken uit Marcelaok, Caput, Le Strat, Teisseire, Lazarldes, Caffi, Dan- quillaume en Idée. Luxemburg verschijnt aan dë start met een aantal renners, wier namen reeds een goede klank in Nederland hebben gekregen door hun HET PROGRAMMA VALKENBURG Zaterdag 21 Augustus 11.00 uur: start wegkampioen- schap voor amateurs. Zondag 22 Augustus 11.00 uur: start wegkampioen- schap voor beroepsrijders. OLYMPISCH STADION AMSTERDAM Maandag 23 Augustus 9.30 uur: voorritten achtervol ging voor amateürs en profs. 19.30 uur: kwartfinales achter volging en le serie 100 km achter grote motoren. Dinsdag 24 Augustus 19 30 uur: halve finales en fmale achtervolging beroepsrijders; 2e serie 100 Ion achter gTote mo toren. Woensdag 25 Augustus 19.30 uur: halve finales en finale achtervolging amateurs; 3e serie 100 km achter grote mo toren. Donderdag 26 Augustus 19.30 uur: le herkanssingsrit 100 km achter grote motoren. Vrijdag 27 Augustus 9 30 uur: voorritten sprint ama teurs en beroepsrijders; 19.30 uur: halve finales en finale sprint amateurs; 2e herkanssingsrit 100 km achter grote motoren. Zaterdag 28 Augustus Rustdag. Zondag 29 Augustus 14 00 uur: halve finales en finale sprint beroepsrijders; finale 100 km achter grote mo toren. Het programma wordt elke dag aangevuld met bijnummers. DE SNEEKWEEK. Holland wint Regenbogen-teamwedstrijd Op de laatste dag, die tevens het slot vormde van de tweedaagse teamwed strijd voor Regenbogen tussen Fries land en Holland, wisten de Hollanders de achterstand, die zij Woensdag op gelopen hadden, te niet te doen en met 4 punten voorsprong op de Friezen in het totaalklassement te eindigen. De totaalstand luidt: Holland 38,1 p.; Friesland 34,1 p De groepswedstrijd van de* Valken leverde de volgende uitslag op: 1. Sneek I 41.2 p.; 2. Sneek n 33 p 3. De Kaag II 30 p.: 4. De Kaag I 19 p. De uitslagen van gisteren, voor zover het de Kaagzeilers betreft, luiden: Regenbogen groep 1: 1. Jan v. Gent, strmn. dr v. d. Zfjpp (Sneek); 2. Duke strmn Jesse (Den Haag). Regenbogen groep 2: 1 Algri, strmn Alberda (Sneek); 2. Dolfijn, strmn Vrolijk (Sneek): 3. Eelco. strmn Berg- sma (Voorburg). Pampusklasse: 1. De Welle, strmn Sustring (Leeuwarden)2. Elder, strmn Ouwerkerk (Leiden). 12 M.2 Sharpieklasse: 1. Rap, strmn Mledema (Hoogezand)2. Hinde, strmn Langezaal (Den Haag). WATERPOLO LZC 3 VERLOOR MET 10—1. Een mistroostig beeld gaf gisteravond de polowedstrijd LZC 3De Zijl 2. De thuisclub verscheen met slechts 6 spe lers, van wie er nog één wegens ziekte moest uitvallen. Na een onverwacht doelpunt van Overdevest. nam De Zijl het spel geheel in handen en door San ders en De Tombe werd het spoedig 14. Ook in de tweede helft zorgden beide spelers voor de doelpunten. Beide raakten drie maal de roos, zodat LZC met een 10—1 nederlaag op de kant kon klimmen. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie WEDVLUCHT VANAF VILVOORDE. Aan dit concours, gehouden op Zon dag 8 Augustus, werd deelgenomen door 1134 jonge duiven, welke gelost werden te 7.30 uur. De eerste duif werd gecon stateerd te 20.40.22 uur en bereikte een snelheid van 1956 80 meter per minuut. De laatste vogel arriveerde te 20.55 33 u. De uitslag luidt: Chr. v. d. Pluym 1, P. de Klerk 2. J. J. Vllegenhart 3. 40. 42. -56, 64. J. Slra 4. 106. N Waasdorp 5. 21, 78. 107 J. Vogelenzang 6. A. van Dijk 7. 31. 59. 105, H. E. Chrlstiaanse 8 32. 36, 108, 110, G. A. van Albada 9. 126. 127, P. v. d. Berg 10 103, P. v. d. Leek 11, 62, 80. 99. H. Oskam 12, 15. 53, H. van Riet 13, 157, J. Bennlng 14, Th. Harteveld 16, 79. 156, H. Abspoel 17, 112, prestaties In de eerste Ronde van Ne derland, die in Mei j.l. met zoveel geest drift door de wielerliefhebbers werd ge volgd: Goldschmidt, Kirohen, Dlederich, Klemens, Kemp, Blver en Ackermann. De Zwitsers, die tot zeer ernstige gega digden voor de titel moeten worden ge rekend, wijl zij in hun land natuurlijk zeer vertrouwd zijn geraakt met een bergachtig parcours, komen ook nu weer met een sterke ploeg voor de dag. Wij noemen Kuebler, Tarohini en Plattner. Ook de Italianen zullen waarschijnlijk hoge ogen gooien. Hun team vermeldt namen als Gino Bartali, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, Coppi, Magnl en nog een paar van die knapen. De Bel gen brengen sterke troeven in het veld en onder de vertegenwoordigers van onze Zuiderburen bevinden zioh renners, die in de Ronde grootse prestaties hebben geleverd, kerels als Tmpanis, Lambrecht en Schotte. ZAL DE „FIETSENDE GEK" MEERIJDEN Ten slotte de Nederlandse ploeg, waar in als kopman start Theo Middelkamp, die verleden jaar in Reims voor de eer ste maal in de geschiedenis voor Ne> derland de wereldtitel bij de profs ver wierf. Naast Middelkamp moet onmid dellijk worden genoemd Gerrit Schulte, die dit jaar op de Cauberg met zoveel macht het kampioensohap van Neder land veroverde. Schulte heeft echter dezer dagen een val gemaakt, waardoor het nog niet zeker is of hij zal deelne men. Het zou stellig voor onze nationale ploeg een groot verlies zijn, indien de Bossche reus, die de Fransen eens „le fou pedalant" noemden, aan de kant zou moeten blijven staan. Voorts telt de Ne derlandse ploeg Jef Jansen, die verleden jaar zoveel bijdroeg tot de overwinning van Middelkamp en die, evenals in 1947, ook nu weer de Ronde van Frankrijk heeft uitgereden. Dan zien we nog de Limburgers Lambriohts en Sijen, belde renners met goede kwaliteiten, die het parcours door en door kennen en de in België wonende Frans Pauwels, die op de Cauberg steeds goed naar voren is gekomen. Het zal een strijd van formaat wor den. Over de wedstrijden op de baan zullen wij in een volgend artikel iets vertellen. M Jongeneel 18, 23. M. Noordervllet 19, 133. P. van Dijk 20. 45. 70. 89. 143. 147, J. Nlevaart 22. W. Kapaan 24, 150. A. v. d. Blom 25. 63. J. van Klaveren 26, A. van Rooyen 27. P. Neuteboom 28, 100, D. Ythoven 29, 82. H. van Alphen 30, 37, 47. 87, J. Cave 33. P. Kramp 34. G. Devllee 35 86, B Geenjaar 38, H. Schouten Sr. 39. J. J. van Dort 41, 57, 72 102, 138, 155, A. v. d Voort 43. 44, 101. 141, A. van Noord 46. A. Villbrlcf 48. 50. 61, 149 P. Helversteyn 49. 145, H. v. d. Luyt 51. 84. 85. W. Sinteur 54. C van Dijk 55- 66. T. Platteel 58, J. van Alphen 60. Ill, P. Schenkeveld 62. N. Bemelman 65. 130, P. Vogelenzang 67, D. Blok 68. 115, C. Velthuyzen 69, J. Mlnke 71. W. Slra 73, 81, 90. 128, C. Hoogeveen 74. F. W. Meyers 75, K. Stlk- kelorum 76. 77, R. P. de Graaf 83, 98- 116, F. Hofman 88. 120. B. Ahrends 91. 104, 114, -J. van Alphen 92, J. Pracht 93. 113. 142, 158. H van Gelderen 94. J. den Hollander 95. 136. A Gilzenlj 96. D. v. d. Blom 97. P. Fasel 109, 122. 132, N. Hogervorst 117, W. Villbrlef 118, P On derwater 119, J. Smit 121, A. Piket 123, J SI era 124. 125, H. V. de Haas 129, W. Slera 131. H. Flbppo 134. Jac. v. d Burg 135. 139 143. H. Sterk 137. 154. Gebr.de Groot 140. W. v d. Ahrend 146, A. v. d. Blom 151, 152. 153, 162, J. Vegen 159, J. Krekelaar 160. TENNIS. DAVIS CUP: AUSTRALIËTSJECHOSLOWAKIJE. Gisteren begon te Boston de inter- zone-finale voor de Davis-Cup tussen Australië en Tsjecho-Slowakfje. Het eerste enkelspel tussen Quist (Austra lië) en Cernik (Tsjecho-Slow.) werd door de Australiër gewonnen met 62, 13—11, 60. Australië leidt dus met 1—0. KORFBAL FLUKS IN FRIESLAND De eerste wedstrijd van Fluks in Fries land verliep weinig succesvol Tegen het sterke Wordt Kwiek, meer dere malen noordelijk kampioen, verlo ren de roodwitten met liefst 81 ,ook al doordat de vermoeiende reis hen nog in de benen zat. De tweede wedstrijd verliep veel beter. Tegen de eveneens sterke le klasser LDO uit Terwispel werd na spannende strijd gelijk gespeeld (3—3). Rondom Leiden-Gent Bridge - Het Leidse bridgeteam voor de wedstrijd tegen Gent werd als volgt samengesteld: H. J. Reekers, A. v. Tuyn, J. Vrijenhoek, L. v. Wingen Sr., de heer en mevrouw Van Wingen Jr., H.^ A Meester, N. Verboog en N. v .d. Star tallen „De Sleutels"). J. J. Epskamp en T. Bonte (VOG) en H. D. v. Weizen. Morgenavond te 3 uur wordt in „Het Gulden Vlies" een viertallenwedstrijd ge speeld, terwijl Zondagmiddag om 1 uur in dezelfde zalen een wedstrijd zal wor den gehouden volgens het Mitchell du plicate systeem. Turnen - De Leidse kleuren zullen door de volgende tinners worden ver dedigd: Wim Polanen (Jahn), H .J. La- bordus, J Pommer, leider. P v. d. Hoe ven, J. den Hertog, H. den Hertog, M. Mulder. A. de Vink en A. Taverne (res). Behalve Polanen zijn alle turners lid van Excelsior. Voor Leiden zullen als juryleden op treden de heren A. Metz en W. Röhner. De wedstrijd vangt om 20.00 uur aan in de Stadsgehoorzaal, De algehele leiding Is in handen van de heer Coers. Schermen - Voor onze stad zullen op de mat verschijnen: sabel: Van Vliet, Verzijden, Jager en P. Erades. Floret- v. d. Belt Lichtenberg, Quar- tero en Van Kampen. Wedstrijdleider is de heer Gijsberti Hodenpiil; scheids rechter de heer Jean Vandervoodt (R'dam). - Voetbal - Onmiddellijk na de ontmoe ting Rest van LeidenLa Gantoise. wel ke om halfvijf aanvangt, zal het ge- meentenersoneel van beide steden een wedstrijd spelen. CRICKET FLAMINGO'S—MCC. Te Bilthoven werd gisteren een wed strijd gespeeld tussen een team van de Flamingo's en de M.C.C., die in een draw eindigde. (Flamingo's 166 voor 8; MCC 87 voor 6). Amsterdam en Gent demonstreren in Stadsgehoorzaal Morgenmiddag zullen in het kader van de sportuitwisseling Leiden-Gent twee basket-ball teams in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal binnen de lijnen komen om de Sleutelstad met dit uiterst snelle spel kennis te laten maken. Het ligt in de bedoeling van de or ganisatoren dit -spel in onze stad po pulair te maken en te trachten een of meer basket-hall verenigingen op te richten. Tijdens de demonstratie zal de Ne derlandse promotor van dit spel, de heer D. Schmüll, sportleider van de Maatschappij voor Jonge Mannen te Amsterdam 'n zusterorganisatie van de YM.C.A. een uiteenzetting geven van de techniek, terwijl gelijkertijd enkele spelers dit. demonstreren. Di rect na deze demonstratie, welke te 16 uur aanvangt, wordt dan de wedstrijd AmsterdamGent gespeeld. Teneinde een beeld te geven van de ontwikkeling van dit spel, kunnen wij de volgende bijzonderheden medede- len: In 1891 voelde de leraar lichame- j lijke opvoeding van het Springfield College (USA) de grote behoefte aan een spel, waarbij vrijwel alle spieren J in beweging kwamen, gepaard gaande aan sportiviteit, snelheid, techniek en tactiek. Hij ontwierp het basket-ball spel, dat in vorm veel lijkt op het Hol landse korfbal en beantwoordde aan de gestelde eisen. Langzamerhand won het basket-ball in Amerika terrein en momenteel telt het daar duizenden clubs In het land van Uncle Sam be hoort bij een belangrijke finale een aantal van 10.000 toeschouwers niet tot de zeldzaamheden. Ook ln ons land is reeds een groot centrum van basket-ball clubs ont staan, voornamelijk in Amsterdam, Haarlem en het Gooi. Aanvankelijk werden de beoefenaars van deze sport vooral bij de korfbalverenigingen ge vonden, omdat de korfballers reeds over' de vereiste techniek en tactiek beschikten en weldra zeer gevreesde tegenstanders waren. Daar het spel tegemoet komt aan de eisen: snelheid van bewegen en reactie, uithoudingsvermogen en be hendigheid, is het een uitstekende in door training en weldra volgden dan ook vele athleten, tennissers, voetbal lers en handballers. De blindpartij dammen, welke gis teravond onder grote belangstelling in de muziekschool werd gespeeld tussen Laros en Huisman, eindigde in remise. Zondag a.s. speelt ASC I op haar terrein een oefenwedstriid tegen Voor burg I. In het ASC-elftal zal een vijftal Indonesische studenten meespelen: t.w.: Abdul Karim, Edmir Karim, "R. Brard, B. Manus en I- Hiya. De spllplaats wordt wederom bezet door Van Nierop. WIELRENNEN IN KATWIJK SNORDEN DE BANDJES. Rysbergea won de sprint Uitgaande van de V. V. V. werden voor de eerste maal in Katwijk wie lerwedstrijden gehouden. Er namen 22 'bekende renners deel, de meesten uit Leiden en omliggende dorpen. De or ganisatie was in handen van de Leid se Ren- en Tour vereniging „Swift- combinatie" Begonnen werd met een sprint: 5 series van 2 ronden. Uitslag 1ste serie: 1. R. Riethoven; 2. L. van Vel- zen. 2de serie: 1. Jac. de Groot; 2. P. Bouthoorn. 3de serie: 1. W. Rijsber- gen; 2. O. de Raadt. 4de serie: 1. W. Vreeswijk; 2 Joop Riethoven. 5de se rie: 1. H. Knopperts; 2. K. Zoetemelk. Demi-finale: 1ste serie: 1. Jac. de Groot; 2. R. Riethoven. 2de serie: 1. W. Rosbergen; 2. W. Vreeswijk. Finale: 1. W. Rijsbergen; 2. W. Vrees wijk; 3. R. Riethoven. Een klassementwedstrijd over 30 ronden (7500 meter) voor renners, die niet in de sprintfinale geplaatst wa ren, had het volgende resultaat: 1. Joop Riethoven; 2. P. Bouthoorn; 3. C. de Raadt; 4. J. Vervoren. Aan het laatste nummer, een kop pelwedstrijd over 70 ronden (17.500 m), werd deelgenomen door zeven ploegen. Hier was de uitslag: 1. J. de Groot en W, Vreeswijk met 3 ronden voor sprong; 2. W. Rijsbergen en P. Bout hoorn; 3. R. Riethoven en C. de Raadt; 4. Joop Riethoven en H. Knop perts. PROF.WIJK WINT OOK DE LINDENBERGH-BEKER. In de eindstrijd om de Lindenbergh- beker speelden gisteravond de juniores van de Professorenwijk (15—17 jaar) te gen de Burgemeesterwijk. De professo ren namen vanaf de aftrap het heft handen .echter zonder succes. Op ae burgemeesters-defensie met Meyer aah het hoofd, liep elke aanval te pletter. Voor de rust dan altijd, want na de her vatting gooiden de professoren er nog een schepje op en doelpuntte eerst de linksbuiten en daarna de linksbinnen. Met deze 20 stand kwam tevens het j einde. Door deze zege is de Professoren- wijk dus in het bezit gekomen van twee bekers. Zoals wij gisteren meldden won nen de professoren eveneens de Leidse Studenten Corps-beker. In dit tournooi rest nu nog de senioren-eindstrijd om de door burgemeester Van Kinschot uit geloofde beker tussen Professorenwij k en Tuinstadwijk. Basket-ball wordt gespeeld in een lokaal met een afmeting van 17 bij 30 meter (gemeten binnen de speellijnen). Elke ploeg bestaat uit vijf spelers, ter wijl twee scheidsrechters voor de goe de gang van zaken zorgen. Het is de bedoeling om de bal door samenspel in de korf van de tegenpartij te de poneren. Deze korf bestaat uit een ijzeren ring van 45 cm. diameter en is bevestigd op een houten berd van 1.20 m. bij 1.80 meter, drie meter boven de grond. De bal kan direct of na effect tegen het bord in de korf worden ge worpen. Wil men de bal voor zich uit spelen dan mag dit slechts geschieden door het leer met één hand te stuiten. Zodra de bal met twee handen wordt aangeraakt, moet worden doorgegeven aan een medespeler. Onder de borden bevinden zich de straf wonpgebieden Elke partij mag buiten het veld nog 5 reserve's hebben, welke, na melding bij de scheidsrechter, vermoeide spe lers mogen aflossen. De speeltijd bedraagt 4 maal 10 mi nuten (volgens Amerikaanse regels) en 2 maal 20 minuten volgens de voor schriften van de F.I.B.A., de interna tionale federatie. FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 21) Natuurlijk, maar waarom....? Dat zul je gauw genoeg weten. Jim keek weer even naar Oliver. Zo is alles klaar, nietwaar? Zeker, grinnikte Oliver, zowel de val, als de kaas. All night. Dan gaan we. De twee mannen gingen door de deur die door de waskamer naar de operatiezaal leidde en verdween. Rona, die er niets van begreep, ging naar buiten naar de gang en liep naar het boveneinde van de trap waarlangs de anderen zouden moeten komen. Binnen zeer korte tijd kwam Hugh Ellsworth aanzetten en vroeg: Wel, Rona, sta je op schildwacht? Zij gaf hem de voorgeschreven bood schap en hij slenterde de gang af en verdween door de deur van Knudsen's bureau. De volgende was Gregory Venner. die er kleintjes en nogal opgewonden uit zag. Rona zond hem naar de operatie zaal langs dezelfde weg. Ten slotte verscheen dr Broderick zelf. Zijn gelaat zag nog asgrauw en hij be woog zich als in trance. Hij reageerde slechts met een knikje op Rona's in structies en liep eveneens de gang door. Na nog enkele ogenblikken gewacht te hebben, volgde Rona hem. Zij vond het bureau van Knudsen leeg en wilde juist naar de operatiezaal gaan, toen zij het geluid van stemmen hoorde en het geheel gezelschap weer binnenkwam, voorafgegaan door Jim. Ik geloof, dat we toch beter hier kunnen praten, zei hij. Heren, gaat u zitten alstublieft. Inspecteur Heath's scherpe ogen gin gen van Ellsworth naar Venner en rust ten ten slotte op dr Broderick. Ik heb u allen gevraagd om hier te komen, omdat ik het wenselijk vind, dat u pre cies weet, waar wij staan. Het spijt mij dr Broderick, dat ik u op een dergelijk ogenblik ook hierin moet halen. maar.. De Directeur welfde even met de hand, en zei bedaard: U weet, dat er niets is, maar dan ook niets, dat ik niet zou willen doen, om deze vreselijke zaak opgehelderd te krijgen. Dat doet me genoegen, dr Brode rick, want ik denk, dat die zaak heel spoedig opgeklaard zal zijn. De hele op zet van de twee misdaden is nu duide lijk en het blijkt een buitengewoon sme rig zaakje te zijn. Iemand hier in het ziekenhuis heeft mevr. Broderick geld afgeperst, waarbij hij zekere inlichtin gen over haar dochter als hefboom ge bruikte. Mevr. Broderick zelf heeft nooit geweten, wie het was, maar zij vertelde een en ander aan haar broer en die wist de chanteur te vinden en dreigde hem aan de kaak te zullen stellen. Hij werd vermoord voor hij hier de kans toe kreeg. Hy zweeg even. De moordenaar zette alles op 't feit, dat de methode, welke hij voor het vergiftigen van dr Knudsen gebruikte, nooit aan de dag zou komen. Na de misdaad gooide hij wat hyoscine in de overblijfselen van dr Knudsen's koffie, hopend, ons van 't rechte spoor af te brengen en de ver denking te laden cp diegenen, die bij het lunchblad hadden kunnen komen. Dat gaf hem niet alleen een uitstekend alibi, maar het had ook heel gemakke lijk de oorzaak kunnen zijn, dat de waarheid nooit aan het licht zou zijn gekomen. Zoals Lord al zei, zou het zelfs bij de lijkschouwing bijna niet mo gelijk geweest zijn, te bewijzen, dat de hyoscine niet toegediend was in de koffie, die Knudsen dronk. Hugh Ellsworth had gespannen staan luisteren. Een ogenblik dacht Rona, dat hij interrumperen zou, maar hij bleef zwijgen. Later op de avond, ging de In specteur voort, slaagde de moorde naar er in een gesprek af te luisteren tussen Rona en mevr. Broderick. Hij hoorde, dat mevr. Broderick een beetje van die koffie gedronken had. Daar zij niet vergiftigd was, waren zowel zi) als Rona in staat, de koffielist aan de kaak te stellen. Hij hoorde ook, dat Rona toevallig op het idee van die sui ker gekomen was, die hoewel niet ver giftigd, toch een zeer gevaarlijk be wijsstuk was. Om die twee redenen, doodde hy mevr. Broderick en trachtte hy Rona te doden. Jim keek even naar Oliver. Ik geef toe, dat ik verwachtte, dat dat halve suikerklontje vergiftigd zou zijn en toen wij ontdekten, dat dat niet het geval was, begreep ik niets meer van de toegepaste methode. Lord hier, heeft echter een theorie. Ik wou, dat u als medici, dat eens hoorde juist zoals hy het mij vertelde. Oliver stak een sigaret op. In de eerste plaats, zei hij, wou ik even een vraag stellen. Wij waren allen vrij goed met Knudsen bekend. Heeft een van u ooit geweten, of vermoed, dat er iets met hem aan de hand was een definitieve ziekte, bedoel ik, die behandeling met medicijnen eiste? Dr Broderick keek een beetje ver baasd. Hugh Ellsworth keek Oliver nieuwsgierig aan en het was Gregory Venner, die sprak. Met nadruk zei hij: Maar dat is nonsens Iedereen weet, dat Knudsen trots was op het feit, dat hij nog nooit van zijn leven een dag ziek was ge weest. Ik weet, dat hij daar trots op was, ging Oliver voort. En het is logisch om te veronderstellen, dat, als er wer kelijk iets met hem aan de hand ge weest zou zijn, hij alles gedaan zou hebben, om het te verbergen, zelfs voor zijn beste vrienden en helpers. Dit is naar mijn mening inderdaad, wat er gebeurd is. Op het ogenblik van zijn dood en gedurende een vrij lange tijd te voren, was dr Knudsen ziek. En niemand van ons heeft het ooit ver moed. Hij zweeg even. Behalve de man, die hem vermoordde. Iets van dr Broderick's normale ge wichtigheid kwam terug, toen hij zich in zijn steel voorover boog. U schijnt te vergeten, dr Lord. dat er een lijk schouwing is geweest. Als Knudsen Inderdaad, zoals u oppert, aan een kwaal geleden had, zou dat toch zeker aan de dag gekomen zijn. Dat is nog niet zo zeker, dr Bro derick. De ziekte, waar ik over spreek, behoefde, mits gced behandeld, gedu rende het leven of bij de lijkschou wing geen zichtbare tekenen te verto nen. En het schynt, dat dr Knudsen, ondanks zijn verachting voor interne behandeling, een bekend middel had gebruikt, om zijn kwaal te bedwingen. Er heerste een gespannen stilte. Plotseling ging Oliver ver dei*: Het was dat klontje suiker,dat mij het idee aan de hand deed. Het zette sui ker op de voorgrond als een middel, dat voor de moordenaar belangrijk I was. Hij duwde zijn sigaret op het asbak- j je. Toevallig zag Rona, dat Knud- j sen op een klontje suiker knabbelde, even voor de operatie van vanmiddag. Bij verschillende gelegenheden had zij hem al eerder op suiker zien knabbe len. rWordt vervolgd) is weer terug van vacantie 28). Intussen worstelde de oude Nick Nugget met Billy Bulk, maar, zoals we al vaker hebben gezien, was dat geen partij voor hem. De bandiet was veel sterker en daardoor was het een klein kunstje voor hem om de oude goud zoeker over de afgrond te duwen. Met een hese gil stortte Nugget achter Pan- I da aan, naar beneden. Hij viel en viel en viel en er zou beslist een akelig on geluk gebeurd zijn, wanneer hy niet in een dicht struikgewas was terecht ge komen. Dit brak zijn val en na een paar ogenblikken kon hij dan ook zijn hoofd weer oprichten. „Waar ben ik?" steunde hy. „Beneden!" zei een stem naast hem en toen hij opkeek, zag hij, dat Panda's hoofd eveneens uit de struiken stak. „Hoe is het mogelijk!?" mompelde de oude goudzoeker. „We leven nog! Wat een wonder! Overigens zyn we verder van huis dan ooit, want de kaart kry- gen we nooit meerl" zij is in de Be tuwe geweest en neuriet nu een liedje uit haar kinderjaren: „Jantje zag eens pruimen hangen. Oh, als eieren zo groot!" Miep weet het: nu is het PRUIMENTIJD Van Mevr. R. Lotgering-Hillebrand heeft zij de volgende wenken voor pruimentijd gekregen. PRUIMENDESSERT 4 gr. beschuiten, 12 mooie pruimen. 1 el. suiker, beetje limonadestroop, 20 gr. boter. Maak pruimen schoon, snijd ze ln kleine stukjes, laat toegedekt even staan met suiker en limonadestroop. Klop het el. voeg li dec. uitgelekt prulmensap met wat water bij. Overgiet beschuiten met dit vocht. Bak ze vlug ln hete boter. Op leder bord een Deschult co bedekken met l de stukjes pruimen. j VEEL PRUIMEN? Goed voor Inmaak. 1 Prulmenmoes. lang Ingekookt tot het van bodem loslaat, blyft zondei suiker lang goed. Mét suiker geven pruimen een heer lijke Jam. Gehalveerde pruimen met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd wor den. Zoetzuur van pruimen geeft van de winter een herinnering aan de zomertijd. Pruimen zijn heerlijk op boterham. Met peren en appelen samen vormen zij °en lekkere vruchtensla Proemen-bólle, ln het Noorden een 'be kend wlnter-nagerecht, ls oud brood met pruimen gekookt. Wees niet zuinig met dit fruit, zegt Mlep, want „aan een boom zó volgeladen mist men twee. drie pruimen niet." SCHEEPSBERICHTEN. ALHENA 19/8 van Buenos Aires te Rot terdam; BACCHUS 18/8 van Mutsuma te Istanboul; GOUWE 18/8 van Rotterdam te Lovlsa; KATWIJK 13/8 van Holtenau naar Gefle; KELBERGEN, SfaxAmster dam pass. 18/8 Kaap Bon; LARENBERG. IJmuidenMelllla, pass 18/8 Startpoint; LINDEKERK 18/8 van Antwerpen naar Londen; PRINS JOHAN WILLEM FRISO 19/8 van Antwerpen te Rotterdam; SIBA- JAK. Rotterdam-Batavia, 18/8 ln Rode Zee ter hoogte van Port Soedan; TIBE RIUS 18/8 van Puerto Cabello te La Gualra; WICKENBURGH. Rotterdam-Ca sablanca pass. 18/8 Dungeness. K.N.S.M. BACCHUS 18/8 van Mut- zuna te Istanboel naar Patras; BOSKOOP 17/8 te Pisco van Antofagasta naar Cer- ro-Azul; DANAE 18/8 van Algiers naar Oran; DEO DUCE 18/8 van Aarhus te Kopenhagen naar Amsterdam; HELDER 17/8 te Callao van Guayaquil naar Mol- lendo; HERA 18/8 van Antes naar Am sterdam; HESTIA 19/8 te Antwerpen van Trinidad naar Amsterdam. ILOS 19/8 te Rotterdam van Amsterdam naar Antwer pen; IRIS 18/8 van Amsterdam naar Ham burg; NIOBE 19 8 van Mantyluoto te Amsterdam- ODYSSEUS 19/8 van Ham burg te Odense naar Nykoeblng; STEN TOR 18/8 van Rotterdam naar Algiers; STRABO 18/8 van Aarhus naar Gothen burg. Nederland CERAM 18/8 van Belawan naar Suez; JAVA 16/8 te New Orleans van Mobile naar Kaapstad; JOH. VAN OLDEN- BARNEVELT 18/8 Ouessant gepass. naar Amsterdam; LOMBOK 18/3 van Oroquteta naar Los Angeles: RADJA 17/8 te Buenos Aires van Kaapstad naar Montevideo; TALISSE 18 8 Ouessant gepass. van Ge nua naar Amsterdam; TAWALI 18/8 van Birma naar Ampenam; VAN DER WAALS 18/8 van Aden naar Balven. Gruno FIDUCIA 19/6 Kiel gepass. v. IJmuiden naar Korsoer- GLORY 18/8 te Hernösand van Skelleftea: KUWI 19/8 Kiel gepass. va nRotterdam naar Hernö sand; MARTHA 18/8 van Hull n. Gran gemouth; ZEELAND 18/8 van Amsterdam naar Emden. Oost-Afrlka Lijn AALSUM 18/8 te Suez van Pórt Soedan naar Port Said; LEKKERKERK 18/8 te East Londen, van Port Elisabeth naar Durban. Vinke en Co. ROSSUM 18/8 Bruns- buttel gepass. van Uleaborg naar Rotter dam. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ABBEKERK, Australië—R'dam. 19.8 van Genua; ALDABI. R'damBuenos Aires. 19/8 200 mill DZ St. Vincent KV; ALDER AMI N 19/8 nog te Khorramshar; ALGENIB. Buenos AiresR'dam. pass. 19/8 C-anarlsche eilanden; AMSTELKERK 19/8 van Dakar naar Freetown; AXEL- DIJK. 19/8 van Pladjoe naur Slmgo- ra (Slam); BALI, New YorkAlexandrië pass. 19/8 Malta; CELEBES. A'dam Java, 20/8 te Aden; LEID BRUYNZEEL, R'damBorneo \ermoedell1k 23/8 van Aden; MAASKERK, 19/8 van Lagos te Tacoradl; NIEUW AMSTERDAM. New YorkRotterdam, pass. 19/8 Bishop Rook; ORANJEFONTEIN, Amsterdam Kaapstad, 19/8 van Tenerlffe. RAKI, New YorkBatavia. 18/8 van Singapore; RUYS, 19/8 van Shanghai naar Hong kong; SAROENA. 19/8 van Pladjoe naar Singapore; SIBAJAK. R'damBatavia, pass. 19/8 Perlm; STAD HAARLEM. Saf- flVI aardingen. pass. 19/8 Ouessant wordt 21/8 12 uur aan de hoek van Hol land verwacht; STAD LEIDEN, 19/8 van Rotterdam to Philadelphia; STAD MASSLUIS, 23/8 van Baltimore te Am sterdam verw.; STAD MAASTRICHT, vermoedelllk 20/8 van Genua naar La Goulette en Nederland; TANKHAVEN 2 (T); 19/8 van Moeslrlvler naar Manilla: TJIBADAK. 20/8 van Makassar te Socra- baya; TJIMENTENG. 19/8 van Hong kong te Kobe; VALERIUS. Kobe-Blntang pass. 19/8 van Dlemenstraat. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Nij- kerkerveen N. Koreman. te Scherpenisse, die bedankte voor Strljeh. Bedankt: voor Amsterdam (buurtge- meente Noord-West) G Sarasom te Rot terdam -Feyenoord Chr. Geref. Kerken Beroepen: ts Baarn M. Holtrop te HaarJem-C. Generale Synode Geret Kerken ad art. 31 K.O. De kerkeraad der Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 K. O. te Amers foort heeft als roepende kerk. gehoord de bezwaren die van verschillende kant bij hem waren binnengekomen, de generale synode, die 21 Sept. a.s. aldaar zou aan vangen, thans uitgesteld *'-f 19 October d.o.v.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2