De Grondwetsherziening aangenomen Optimisme te Parijs over Moskou Franse niet"communistische Tiveede Kamer: Vereiste tweederde meerderheid ruimschoots bereikt WEERBERICHT Nederland gaat films maken Mei een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1948 No. 2647Ö LEIDSCH V, DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel li Leiden - Giro no.: 57055 vakbonden zeggen Sluier echter officieel nog niet opgelicht Over Moskou hangt nog steeds de sluier der geheimzinnigheid. In tegen stelling tot Londen, heerst er in Parijs echter een zeker optimisme. Volgens Parijse kringen zou te Moskou reeds een aanzienlijke mate van over eenstemming bereikt zijn op basis van herstel van de status quo van het ogenblik, dat de laatste vergadering van de ministers der grote vier in een mislukking eindigde. De Russen zouden zich op die basis reeds bereid hebben verklaard de blokkade van Berlijn op te heffen. Van hun kant zouden de Westelijke vertegenwoordigers er in hebben toegestemd, dat de Oostmark als munt voor geheel Berlijn geldt. De Russen zouden echter nog wensen, dat de besluiten van de Londense confe rentie worden opgeschort tot na de nieuwe conferentie der ministers. Op dit punt zou men nog niet tot overeen stemming zijn gekomen. In den beginne stonden de Russen er op, zo gaat Reuter's correspondent voort, dat de Westelijke mogendheden zich bij voorbaat accoord verklaarden met een beheer van het Ruhrgebied door de vier bezettende mogendheden De Westelijke vertegenwoordigers zou den er evenwel op gewezen hebben, dat deze kwestie juist door een nieuwe mi nisterconferentie zou moeten worden besproken en dat de huidige besprekin gen slechts ten doel hadden vast te stellen of zo'n conferentie nogmaals diende te worden gehouden of niet. Naar ik verneem, aldus de correspon dent, heeft Molotof toen een verzoe nende houding aangenomen en ver klaard, dat hij tevreden zou zijn, wan neer de Westelijke mogendheden een tijdelijke opschorting van de Londense besluiten ten aanzien van West-Duits- land zouden beschouwen als een nood zakelijk deel van het herstel van de status quo. INCIDENT BIJ EEN RAZZIA. Toen de Sovjet-politie, gesteund (naar men aanneemt) door Sovjet-sol daten een razzia op zwarte handelaren ondernam in de buurt van het Potz- dammer-plein, waar de grens tussen de Sovjet-zone en die van Groot-Brit- tannië loopt, vluchtte weer een aan tal Duitse burgers naar de Britse sector. Door de Russen Werden daarop scho ten op hen gelost. Naar verluidt, wierpen Duitsers, die juist binnen de Britse sector stonden, stenen naar Paul Markgraf, het hoofd van de politie in de Russische sector, toen hij met zijn auto op de plaats van het incident aankwam. Agenten van zijn politiecoms, die $e menigte tot rust wilden brengen, werden ook met stenen bekogeld. Volgens berichten uit Duitse bron zijn er geen doden gevallen bij de ach tervolging. Volgens het Duitse bureau ADN had, juist voor de razzia begon, een menig te zwarthandelaars een auto aangehou den. waarin een hoge functionaris van de onder Russische controle staande co- ODeratieve vereniging te Berlijn zat. Hij werd uit de auto getrokken en een rode vlag, die hij onder de arm droeg, werd in stukken gescheurd. Volgens de politie in de Britse sec tor zijn tussen de 15 en 20 schoten ge lost. De laatste berichten spreken van 8 k 10 gewonden. Een half uur na het incident verlieten de Russische solda ten het plein, waarop onmiddellijk ook de Britse en Amerikaanse militaire politie zich terugtrok. De Britse politie slaagde er süoedig in, aldus een officiële Britse verklaring, de stenen gooiende menigte tot kalmte te brengen. SOVJET-PROTEST. De Sovjet-autoriteiten hebben bij het militair bestuur der V. S. te Berlijn ge protesteerd tegen het feit, dat „Ameri kaanse voorraad-transportvliegtuigen over het Sovjet-hoofdkwartier teKarls- horst zijn gevlogen op een hoogte van honderd meter". Een hoge Amerikaanse luchtvaart autoriteit deelde Reuter mee. dat de legale weg voor de vliegtuigen toeval lig over Karlshorst voert. Volgens hem hadden radar-peilingen echter uitge wezen, dat de Amerikaanse vliegtuigen zelden op minder dan vijhonderd me ter hoogte vlogen. SOVJETS WILLEN BRITSE JAGER TERUGGEVEN. De Sovjet-autoriteiten in Berlijn heb ben de Britse autoriteiten medegedeeld, dat zij bereid zijn het Britse Vampire straalvliegtuig, dat Maandag een nood landing maakte in de Russische zone, terug te geven. RUSSEN LATEN EEN TREIN DOOR 430 gerepatrieerde Duitse krijgsge vangenen uit Engeland zijn gistermid dag in de Britse sector van Berlijn per speciale trein uit de Britse zone aan gekomen. De trein was door de Sovjets ter beschikking gesteld op verzoek van de Engelsen, die er op wezen, dat de krijgsgevangenen enige weken geleden uit Engeland in Duitsland arriveerden, doch wegens de Russische blokkade hun woningen in Berlijn niet konden berei ken. De trein reed de Russische zone binnen op een punt aan de Brits-Rus sische grens nabij Goettingen. Hy reed niet over het traject HelmstedtBer lijn, dat sedert het begin van de blok kade gesloten is. BERLIJNSE SOCIAAL-DEMOCRA TEN BOYCOTTEN RAADSZITTING De sociaal-democratische raadsleden van de Berlynse zakenwijk hebben een raadsbijeenkomst geboycot, waarin een Sovjet-instructie aangaande nood-wo ningen in discussie gebracht had moe ten worden. Ten gevolge van het weg blijven der sociaal-democraten was het quorum niet aanwezig. Twee dagen geleden hebben de Sov jet-autoriteiten de sociaal-democrati sche leider van de afdeling woningbouw in dit stadsdeel. Riedel, op staande voet ontslagen wegens „sabotage van Sov jet-orders voor het herstel van door bommen beschadigde gebouwen". samenwerking met regering op TEGEN REYNAUD. De niet-communistische Franse vak bonden, die ongeveer 2.500.000 arbei ders vertegenwoordigen, hebben gis teravond besloten hun samenwerking met de regering te beëindigen. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat „deze regering, evenals haar voorgangers, zich onmachtig toont, een politiek te voeren, die reke ning houdt met de belangen van het land en de arbeiders een stabiele koop kracht verzekert." De politiek der vak bonden en hun actie in de toekomst zullen bepaald worden door de afzon derlijke vakbonden tijdens bijeenkom sten. die de volgende week gehouden worden. Het besluit van de niet-com- munistische vakbonden is genomenon- der invloed van de groeiende onrust onder de arbeiders. Van deze onrust heeft de communistische CGT, die de economische plannen van Reynaud de „oorlog verklaarde", volledig gebruik gemaakt. In een brief aan premier Marie ver klaren de niet-comiministische vak bonden, dat zij tot 1 September zullen wachten om dan de resultaten van de economische campagne der regering te bestuderen. Het politieke bureau van de Franse communistische partij ver klaart in een communiqué, dat de reis van Reynaud naar Washington, waar hfj deel zal nemen aan de bijeenkomst van 't internationale monetaire fonds, „een nieuwe devaluatie van de franc voorspelt". De party spoort nogmaals aan, zich met alle macht te verzetten tegen Reynauds „exorbitante en on grondwettige" volmachten. DE ZAAK KOSENKINA. Een juridisch adviseur van het de partement van Buitenlandse Zaken der V S., Gross, heeft rechter D'ckstein ven het Hooggerechtshof te NewYoik doen weten, dat er „noch volgens in ternationaal noch volgens Amerikaans recht een grond bestond om mevrouw Kosenkina onder de controle der Sov jet-regering te stellen, zo lang ze ver bluf houdt in de Verenigde Staten". Gross deelde voorts mee, dat de Ame rikaanse regering dit reeds aan die der Sovjet-Unie kenbaar had gemaakt. Het antwoord op de diverse Sovjet-protes ten was in voorbereiding en zou spoe dig aan ambassadeur. Panjoeskin aan geboden worden. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Hier en daar ochtendmist. Overi gens half tot zwaar bewolkt met en kele plaatselijke buien en later in het Zuid-Westen van het land opklarin gen. Zwakke tot matige wind overwe gend uit Zuidelijke richtingen, mor gen overdag in het Zuid-Westen van het land draaiend naar Westehjke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 21 AUGUSTUS. Zon op: 5. 33 uur; onder: 19.52 uur. Maan op: 20.50 uur; onder: 7.02 uur (V.M.) Hoogwater te Katwyk te 4.46 en 17.09 uur. (Springty). (Van onze Parlementaire redacteur). Nog vier sprekers zegden gisteren in de Tweede Kamer hun mening over het wetsontwerp tot openbreking van de Grondwet. Maar het bleef uiteraard bij een getuigen voor eigen beginsel, een opnieuw afbakenen van de stel lingen der verschillende partijen, en voorspellingen over de toekomst. Die licht of donker werd ingezien, al tfiaar gelang de profeet met de voorstellen instemde of niet. Men heeft elkander gevonden onder het motto „gedane zaken nemen geen keer", zo constateerde de heer Scher- merhorn met voldoening. Wie, zoals de heer Gerbrandy, de verantwoordelijk heid voor het verleden afwyst, zo vond dezelfde spreker voorts, die mist rug- gegraat. De heer Sassen, minister van Overz. Gebiedsdelen, sprak namens de rege ring. Hij kon terecht met vreugde con stateren, dat met de overgrote meer derheid der Kamer een zekere mate van overeenstemming Is bereikt. ZJSxc, behoefde aldus by deze tweede lezing geen lang vertoog te houden; temeer niet, daar dit kabinet het niet op zyn weg vond liggen om te treden in het beleid zyner voorgangers. De heer Sas sen sprak openlijk uit dat de regering het als haar plicht beschouwt, de di verse Ned. belangen in Indié goed te behartigen. Maar het gaat om meer, zeide hij: om de vestiging van een ge ordende rechtsstaat, zy wil daarby 'n vast en bezield beleid voeren. In antwoord op de vragen van de heer Tilanus zeide minister Sassen, dat de Unie-koning een constitutionele koning zal zyn, en niet een absolu tistische macht, gelyk hier en daar m de Oost wordt gevreesd. De Unie zal een staatsrechtelijk karakter dragen. Maar zy zal nie£ mechanisch, doch or ganisch wezen: een zekere staatsrech telijke versmelting tot een eenheid met originaire functie. Wat de Unie organen betreft, uiteraard zal er meer dan één orgaan zyn, daar er meer dan één belang is, waarvoor de zorg aan de Unie is en zal worden gegeven. Met de door de heer Tilanus gewraakte woorden was gedoeld op het hoogste gezagsorgaan. De minister besloot met de woorden, dat het ontwerp voor de Nederlands Indonesische samenwerking moge zijn de grondslag, de richtiyn en de waar borg. De stemming over het openbreken van de Grondwet werd uitgesteld tot na de behandeling der overige voor stellen tot G.W.-wyziging in de avond vergadering. Tussen de bedrijven werd het nieu we lid, de heer Cals (Kath.), beëdigd. De overige wetsontwerpen tot wyzi- ging van de Grondwet gaven tot slechts korte discussies aanleiding. En ze waren te onbelangrijk om er hier over uit te weiden. Vermeld zy, dat wy thans konden kennis maken met de comm. heer Gortzak, die over meer dan gewone redenaarsgaven beschikt. In minister v. Maarseveen vond hij echter „z'n mannetje". De nu volgende stemmingen brach ten aan het licht, dat 98 Kamerleden aanwezig waren. Alleen de heren Wa gen aar en De Groot (beide Comm.) ontbraken. Het hoofdvoorstel, dat tot 't „open hakken" van de Grondwet, werd aangenomen met 76 tegen 22 (ter- wyl 66 tegen 32 voldoende ware ge weest) stemmen. Het kreeg derhalve niet slechts de vereiste twee-derden, doch zelfs meer dan een driekwart meerderheid. Vóór waren Kath., Arb., C.H.U. en V.V.D., terwijl alle overi gen, n.l. A.R., Comm., St.G. en de heer Weiter tegen waren. Het voorstel inzake het inkomen van de Koning, die afstand gedaan heeft van de troon, werd met alle 98 stem men aangenomen. Het voorstel tot invoering van het instituut van staatssecretarissen werd aanvaard met 8315 (C.H. en Comm.), en dat op de burgeriyke staat van be leg met 926 (alleen de Comm.). Onder drukke gelukwensen aan het kabinet ging de vergadering uiteen. De Eerste Kamer moet nu ook nog deze hele stof doorwerken. Frankrijk en Vietnam De Franse premier, André Marie, heeft in de Nationale Vergadering ver klaard, dat zyn regering haar volledige goedkeuring zal geven aan de begin selen, die zyn neergelegd in de over eenkomst, waarbij Frankryk de onaf hankelijkheid van Vietnam binnen de Franse unie zal erkennen. De overeen komst werd in Juni aan boord van een Franse kruiser in de baai van Along door de Franse hoge commissaris en ex-keizer Bao Dai getekend. De premier sprak de hoop uit, dat, zodra de omstandigheden zulks toelie ten, het mogelyk zou zyn een „volks stemming" voor de oprichting van een democratische regering voor te berei- den. De Nationale Vergadering keurde met 347 stemmen tegen 163 (commu nisten) de politiek der regering in In- do-China goed. De laatste foto van H.K.H. de Prinses-Regentes en Z.K.HPrins Bernhard Ultra-moderne inrichting te Amsterdam (Speciale berichtgeving) Aan de Duivendrechtsekade te Am sterdam. ver buiten het gewoel van de grote stad, zal a.s. Woensdag door mr Reinink, namens de regering, een Ne derlandse filmindustrie worden geopend. Ons nationale filmbedryf heeft het in de vooroorlogse jaren nooit tot grote bloei kunnen brengen, al maakte men b.v. met „Pygmalion" een product dat beloften voor de toekomst leek in te houden. Er is dikwijls geklaagd over het lage artis tieke peil van de Nederlandse film en stellig was dat niet geheel ten onrechte. Maar men dient te bedenken dat de toenmalige maatschappy „Cinetone" er als ieder ander bedrüf naar streefde winst te behalen en van oordeel was dat zy dat doel het meest zou kunnen benaderen door aan de wensen van het publiek zoveel mogelijk te voldoen. Artistiek werk streelt de eerzucht van de producenten, maar loont zich gewoon- lyk niet. Met de „Komedie om geld" deed men een prijzenswaardige poging, maar van de kosten f. 120.000 kwamen er slechts f. 12.000 terug De „Stichting Nederlandse Filmstudio" die eveneens de naam „Cinetone" voe ren zal, is op een gans andere basis ge schoeid dan de voor-oorlogse maatschap pij. Zij heeft ten doel een werkplaats te scheppen voor een Nederlandse filmin dustrie en het is voldoende als zü zich bedruipen kan. Winstbelangen staan niet op de voorgrond, al zou men met behoud van de ideële motieven gaar ne zien dat het mogelyk zou zyn inderdaad winst te maken teneinde daar uit subsidies te kunnen geven voor Hol landse films en er het aanschaf_-n vau nieuw materiaal uit te bekostigen. De studio's zijn tot stand gexomen door een krachtdadige actie van d° Ne derlandse Bioscoopbond, die-al enige ja ren achtereen behoefte heeft gevoeld aan de productie van nationale films. Zyn leden hebben daarvoor, geheel vrij willig, regelmatig een deel van hun re cette afgestaan en zo is er ten slotte voor de stichting, waarvan mr J Peters directeur is. een bedrag van een millioen gulden byeengebracht als bedryfskapl- Dit nummer bestaat uit vier pagina's. BINNENLAND. Bij K. B. is mr J. C Brons benoemd tot Harer Majestelts buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de repu bliek Cuba, alsmede bij de republiek Haiti en bij de Dominicaanse republiek. In de ouderdom van 71 jaren ls te. Amersfoort overleden prof. Ir G. Brouwer, oud-hoogleraai aan de Technische Hoge school te Delft en buitengewoon lid van de Nederlandse Octroolraa* Op 2 September a.s vertrekt het s.s. ..Polyphemus" naai Nederlands-Indië. Van deze gelegenheid kan gebruik gemaakt worden om zeepost te verzenden, mits de correspondentie uiterhjk twee dagen te voren ter post bezorgd ls. De Rotterdamse politie ls er in ge slaagd een deel van het geid, dat op 26 Januari en 24 Augustus 1946 uit de kluis van het hoofdpostkantoor aan de Cool- singel werd gestolen in totaal 300.000 gulden te achterhalen By een gerech telijke huiszoekirg ln de woning van een oom van eeD der 14 gearresteerden in deze zaak, de 59-1arlge A. M. J. van K.. werd in een schuilplaats een hangkast een bedrag van t. 9950 gevonden. Hedenmorgen geraakte een grote aanhangwagen van de flrmn Rozenman en Byier te Almelo ln het Aimelo-Vrie- zenveenkanaal De wagen wus geheel ge laden met suiker, rijst, alsmede flessen wijn, bier e d Van de lading ging alle ryst en suiker verloren. 1 BUITENLAND. De Noorse regering heeft ln antwoord op een telegram van graaf Bernadotte, bekend gemaakt, dat Noorwegen 50.000 kg. vis en visproducten naar Palestina zal zenden ten behoeve van Arabische en Joodse vluchtelingen. De zending zal binnen twee dagen in Beiroet of Akaba aankomen. De broodrantsoenerLng ln Polen ls opgeheven; er zal zelfs een zekere hoe veelheid graan geëxporteerd worden. De broodprijzen gaan omlaag. De staking in de Griekse post- en telegraaf bedrijven is afgelopen. De sala rissen zullen op dezelfde voet worden ge bracht als die van andere burgeriyke ambtenaren. Het straatverkeer lr. Marseille ls lamgelegd door een staking ln het transport-bedryf. Landarbeiders ln Noorwegen mogen j ln het vervolg slechts 48 uren per week 1 werken volgens een nieuwe arbeidsrege ling.' De Chinese regering heeft een reeks financiële maatregelen afgekondigd, die ten doel hebben een einde te maken aan de steeds meer om ziel» heeD grijpende in flatie. die reeds drie Jaar duurt en het nationale economische leven voor Ineen storting moet behoeden ZIJ voerde een gelelde gouden standaard valuta ln, „gouden Joean" geheten, welke voor 100 procent door reserve ls gedekt en onder contróle tegen buitenlandse valuta Inwisselbaar is. Tsjecho-Slowakye heeft van Pakistan toestemming ontvangen voor het vesti gen van 13 fabrieken der lichte Industrie in Pakistan. Na drie weken onderhandelen is een handelsverdrag tussen Joego-Slavië en Oostenrijk ondertekend. - De opstandelingen ln Malakka neb ben een Europeaan, zekere Boden, ver moord. Boden werkte op een wetenschap pelijk proefstation in de staat Johore. Hij ls de tiende Europeaan, die sinds het uit breken der ongeregeldheden om het leven is gekomen. De Britse autoriteiten hebben de stationschefs ln de Britse sector van Ber lijn verboden door middel van de perron luidsprekers nieuwsuitzendingen van de door de Sovjet-autoriteiten gecontroleerde radio om te roepen. Het congres van Europese, Aziati sche en Afrikaanse volken heeft een verklaring uitgegeven, waarin by de Britse regering wordt aangedrongen een tijds limiet vast te stellen voer het einde van het Britse bestuur over koloniale volken en de overdracht van de macht aan de mocratisch gekozen constituerende ver gaderingen. Gisteren oefende een groep militairen ten zuiden van Stockholm met een stuk 21-cm geschut van een kustbatterlj. Met een ontzettende explosie vloog het stük uit elkaar waarby negen man gedood ep vyf gewond werden. (U.P.). taal. Ongeveer zeven ton daarvan is no dig geweest voor de inrichting van de Studio's en van alles wat daar verder mee samen gaat, maar Nederland heeft dan nu ook een filmbedryf dat ultra modern geoutilleerd is en wedyveren kan met alle studio's van ongeveer de zelfde grootte in 't buitenlandEr u^erkt op het ogenblik een staf van 75 man personeel en alles is gereed om nog voor de officiële opening te beginnen met de opname van de Nederlandse ver- zetsfilm „Niet tevergeefs", waarvoor Ben van Eysselsteyn het scenario schreef. In een van de beide opnamehallen staat het décor vrijwel klaar (een boerdery met een molen!) en terwyi men daar bezig zal zyn, zullen in de andere hal de décors worden opgebouwd voor de vol gende scène. Men verwacht dat de film omstreeks eind November gereed zal zyn. Of zij dan in circulatie zal worden ge bracht hangt In hoge mate van de me dewerking van de regering af!. Met het maken van een Nederlandse film is minstens driehonderdduizend gulden ge moeid en dat zal in de naaste toekomst alleen lonend kunnen zijn indien de re gering bereid is de vermakelykheidsbe- lasting voor Hollandse films rigoreus te verlagen. Ingewyden zijn overigens van oordeel dat die verlaging waarover al geruime tyd besprekingen worden ge voerd op de niet te lange duur trou wens over de gehele linie zal moeten worden toegepast omdat anders talloze bioscoopbedryven in ernstige moeilijk heden zullen komen. Zoals het nu gaat, zo vertelde men ons. zullen binnen twee iaar de reizende bioscopen weer kansen krygen. De studio's te Amsterdam zyn tot nalf December bezet, daarna zal de maat schappy „Monopole" waarschynlyk aan de productie van een Nederlandse film beginnen. Er is bovendien contact met diverse buitenlandse maatschappijen en er is goede hoop dat dit tot resultaat zal lei den omdat vele van hen hier goedkoper oroduceren dan b.v. in Engeland en Frankrijk, waar een electricien geen hamer mag optillen en een timmerman geen knopje mag omdraaien. Enige reclamefirma's zullen in een kleinere hal een onderkomen vinden voor het vervaardigen van tekenfilms! Het bedryf is gevestigd in dezelfde ge bouwen. waarin ook de vroegere maat schappy Cinetone werkzaam is geweest. Tijdens de oorlog heeft de Ufa er een onderkomen gevonden, waarna er ach tereenvolgens de Grüne Polizei. de Ca nadezen en de B.S, gehuisvest zijn ge weest. Alles wat enige waarde had. was verdwenen en de gebouwen waren zwaar beschadigd. Een zeer groot deel van de restauratie is echter door eigen perso neel geschied, hetgeen de kosten aan- zieniyk heeft gedrukt. Ook alle décors, e.d. worden in eigen werkplaatsen ver vaardigd De Stichting Nederlandse Filmstudio wil er ernstig naar streven dat in haar bedrijf serieuze Nederlandse films wor den vervaardigd. In het bestuur hebben dan ook, behalve de heren Boekman, Miedema en Van Royen. namens de Ned. Bioscoopbond twee vertegenwoordigers van de reeerlng zitting, n 1. de heren Van der Wiel en Van Ginneken. Er is bovendien een culturele adviescommissie, welke Dogen zal het culturele en artistie ke peil van de films zo hoog mogelyk op te voeren. By de stemming vervingen Denemar ken en Griekenland Wit-Rusland in ck>' commissie voor de reohten van de I mens en de commissie voor de status der vrouwen, terwyi Turkye by tweede stemming de plaats innam van Tsje- eho-Slowakye in de sociale commissie. I Polen versloeg, eveneens in tweede I stemming, Griekenland en behield zyn j plaatsen in de commissies voor econo mische zaken en tewerkstelling en 1 transport en communicaties. Engeland werd herkozen in vier commissies (rechten van de mens, economische j zaken en tewerkstelling, transiport en communicaties en bevolkingen). De V.S. werden eveneens herkozen in vier commissies, de Sovjet-Unie in drie. De sociale commissie keurde een re solutie goed, die aandringt op de spoe dige vestiging van alle refugié's, die weigeren naar hun eigen land terug te keren De resolutie doet een beroep op alle staten deze vluchtelingen „in zo grote getale als mogelyk op te nemen". De Sovjet-Unie, Wit-Rusland en Polen stemden tegen. Roosevelt was optimistisch ten aanzien der Sovjet-Unie ALDUS HARRY HOPKINS. President Roosevelt was er na de ver gadering der grote drie te Teheran vast van overtuigd, dat de Sovjet-Unie zich „handelbaar en medewerkend sou to nen, wat betreft het bewaren van vrede in de wereld na de oorlog", aldus onthul lingen uit geheime documenten van Har ry Hopkins, een van Roosevelt's naaste adviseurs, in „Colliers Magazine". De documenten bevatten onder meer de vol gende mededelingen: 1. Stalin zeide. dat hy persoonlyk voorstander was van toe voeging van grondgebied aan het Britse imperium, in het bijzonder grondgebied van Gibraltar dat aan het Spanje van Franco behoort; 2. Roosevelt vroeg Sta lin om bases voor duizend zware bom menwerpers in de kustprovincies van Siberië, voor aanvallen op Japan; 3. Verder stelde hy voor Duitsland te ver delen in vyf autonome staten Op een vraag van Churchill welke territoriale belangen de USSR mocht hebben in de toekomst, zeide Stalln, dat het nu niet nodig was om over Sovjet-verlangens te spreken, maar dat wanneer de tyd daar was, ze bekend zouden worden gemaakt. Volgens Roosevelt's voorstel zou Duits land verdeeld worden in: 1. Hannover en Noord-West Duitsland: 2. Pruisen; 3. het gebied van Saksen en Leipzig: 4 Hessen-Darmstadt en Hessen-Kassei en het gebied ten Zuiden van de R>m: 5. Beieren Baden en Wuerttemberg. Het kanaal van Kiel, het Ruhrgebied en het Saarpebied zouden onder internationale contróle komen. ,-Na de eerste ontmoeting met Stalln", aldus Hopkins, „was Roosevelt van me ning dat Stalin toegankelijker werd on danks ayn cynische houding tegenover de rechten van de kleine landen". Verklaringen van president Truman President Truman heeft op een pers conferentie te kennen gegeven, dat naar zijn mening de „ondervragingen over splonnage" zoals het Congres die thans doet plaats hebben, in strydzyn met de wet op de rechten en burger iyke vryheden van Amerikaanse staats burgers. Tevens deelde hy mee, dat zyn re gering wegen zocht om een strenger anti-spionnagewetgeving tot stand te brengen. Daarby legde hy er de nadruk op, dat het ontwerpen van een zodani ge wetgeving zeer moeiiyk geacht moet worden met het oog op de burgeriyke en Individuele rechten. „Ik ben tegen enigerlei Gestapo-wet- geving", verklaarde de president. HU ontkende ook met kracht, dat gedu rende de oorlog enig geheim van be tekenis zou zyn uitgelekt. Aangaande de zaak Kosenkina zei Truman: „Ik ben van mening, dat dit er op wyst, dat er in Rusland veel mensen leven, die in de vryheid van het individu gelo ven, zoals de gehele Verenigde Staten dat doen". Met betrekking tot Palestina zei Truman, dat Amerikaanse troepen daar nimmer als zodanig gebruikt zouden worden maar ten hoogste via de be moeiingen van waarnemers der Ver enigde Naties of als versterkingstroe pen, indien de V. N. daartoe de be slissing zouden nemen. ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD DER V.N. De Sovjet-Unie beschuldigde giste ren Engeland en Amerika er van hun invloed aan te wenden om de commu nistische landen uit de commissies der VN. te werken vanwege hun sociale structuur. BAKKERS ARBEID OP 30 AUGUSTUS By beschikking van de minister van Sociale Zaken is in verband met de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin, goedgevonden, dat hoofden en bestuurders van bakkeryen en bakkersgezellen op 30 Augustus a.s. om 2 uur s'morgens met de bakkers- arbeid beginnen. In broodbakkeryen, voor welke een vergunning als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend, mag reeds te midder nacht worden begonnen met het ge reedmaken van deeg en ovens. Van deze vergunning mag slechts ge bruik worden gemaakt onder voorwaar de dat op 31 Augustus geen arbeid ver richt wordt. Deze voorwaarde geldt echter in broodbakkeryen, die tevens koek- en banketbakkeryen zyn, niet voor banketbakkersarbeid, verricht door het hoofd of de bestuurder der onder neming en door banketbakkers, ten aanzien van wie geen gebruik wordt ge maakt in bovenbedoelde vergunning. In de nacht van 31 Augustus op 1 September mag van middernacht af door één persoon van 18 jaar of ouder arbeid worden verricht, bestaande in het stoken van ovens. Aan een bakkersgezel, die tussen 20 uur 's avonds en 5 uur 's morgens ar beid verricht moet onmiddeliyk voor de aanvang van zyn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen drie uren ligt, een onafgebroken rusttijd van tien uren worden gegeven. GEEN BELGISCHE FRANCS VOOR COLLECTIEF BEZOEK. Naar wy vernemen is het contingent Belgische francs, door de Nederlandse Bank beschikbaar gesteld voor reizen, per touringcar nrtar België op collec tief paspoort, uitgeput. De regeling voor deze reizen, die oorspronkeiyk zou gelden tot 30 September a.s., moest daardoor reeds thans worden ingetrok ken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1