Sfinx van het Kremlin verbergt zijn bedoelingen Duizenden jachten omringden de Piet Hein Schandaal In Frankrijk Mei een enkel woord Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT 87ste Jaargang WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 No. 26468 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Chromique Scandaleuse ER ZIJN zo de laatste dagen in Indië een paar dingèn gebeurd, die waard zijn er even de bijzondere aandacht op te vestigen, omdat zij eens te meer getuigen van de merkwaardige republi keinse mentaliteit, waarover wij reeds vele woorden schreven, doch die helaas nog altijd een onevenredig klein aantal goede verstaanders hebben gevonden, al is hun aantal ook gedurig groeiende. Hoe kan het ook anders? Niemand kan toch op de duur zijn ogen sluiten voor de werkelijkheid! Daar is dan in de eerste plaats de omvangrijke smokkelaf faire, waarbij tonnen opium hun weg vonden naar het buitenland, hetgeen tonnen gouds in de republikeinse staatskas deed vloeien, welke voornamelijk werden besteed aan de diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland. Onze minister-president, de heer Drees heeft in zijn jongste regeringsverklaring terecht zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de republikeinse rege ring om het euphemistisch te zeggen zo weinig toenadering toont, maar daarbij in één adem vergoeilijkend ge sproken over bepaalde republikeinse in stanties, welke moeilijkheden zouden scheppen zonder dat daarvoor de Indo nesische regering in de eerste plaats verantwoordelijk kon worden gesteld. Maar wat moet de heer Drees nu wel zeggen over dit smokkelschandaal in op tima forma, waarbij niet alleen de mi nister van financiën, dr Maramis be trokken is, doch dat blijkens het door de Ned.-Indische autoriteiten verspreide communiqué met medeweten van het gehele republikeinse kabinet is opgezet en uitgevoerd? De heer Maramis kreeg de officiële waarschuwing zich niet in Batavia te vertonen, daar hij andei's zonder meer zou worden gearresteerd, doch wat zal er gebeuren, wanneer straks in Djokja de republikeinse minister van financiën officieel Nederlandse deskundigen ont vangt. voor het voeren van monetaire of financiële besprekingen? De vraag stellen is het antwoord geven. Dan zal ongetwijfeld aan Zijne Excellentie de Smokkelaar de eer worden bewezen aan zijn hoge rang en stand, verschuldigd. Nederland streeft immers als hoogste ideaal na de wereld te overtuigen van zijn innige verknochtheid en bereidheid tot samenwerking! Dat de hoogste republikeinse autori teiten zich niet hebben ontzien voor het vervoer van de smokkelwaar misbruik te maken van de faciliteiten hun ver leend als diplomatieke onderhandelaars is een bijkomstige omstandigheid, welke in het kader van dit schandalig bedrijf nauwelijks meer pijnlijk mag heten!! DAAR is in de tweede plaats de te rugkeer van Soeripno, de republi keinse diplomatieke vertegenwoor diger te Praag, die werd teruggeroepen na de publicatie van zijn met succes be kroonde pogingen om consulaire betrek kingen aan te knopen met de Sovjet unie, Het is goed even ln de herinne ring terug te roepen, dat de Renville- overeenkomst gedurende de overgangs periode de Nederlandse souvereiniteit erkende en de uitbreiding der republi keinse diplomatieke vertegenwoordiging nadrukkelijk verbood. Men zal zich wel licht ook herinneren, dat de republi keinse regering na het bekend worden der Praagse overeenkomst zich er op beriep, dat Soekarno deze opdracht reeds lang voor de Renville-overeen- komst aan Soeripno had verstrekt (met blanco volmachten nog wel!), doch dat laatstgenoemde op eigen verantwoorde lijkheid had gehandeld! Het Nederlandse standpunt scheen ju ridisch en moreel onaantastbaar en het zoveelste papieren protest werd inge diend. Hoe weinig de Republiek zich daarvan aantrekt, blijkt uit het feit, dat het officiële republikeinse persbureau Antara niet eens meer moeite doet om de waarheid te verbloemen, doch open lijk spreekt over de door Soeripno ge vestigde „diplomatieke" betrekkingen. Hetgeen dus altijd weer een stap verder is dan „consulaire" relaties. EN TEN SLOTTE is er de rede, welke de president, ïr Soekarno gisteren heeft gehouden ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Republiek en waarin hij zulke absurditeiten heeft verkondigd, dat elk weldenkend mens de haren ten berge rijzen. Nederland, zo zeide hij, moet niet „pingelen" aan de datum van 1 Januari 1949, zijnde dit het tijdstip waarop krachtens het Linggadjatl-accoord er naar gestreefd zou worden Indone sië onafhankelijkheid te geven.. De oor spronkelijke tekst geeft die datum geenszins als definitief tijdstip, doch uitsluitend als streefdatum. Maar wie, zo vragen wij ons af, heeft Linggadjati overboord gegooid? Wie schond tot in den treure de order,, staakt het vuren" en wie trad de Renville-over- eenkomst met voeten? Wie verhinderde een harmonische opbouw van de sou- vereine Ver. Staten van Indonesië en ten slotte: wie brak kort geleden de po litieke onderhandelingen af? Het ant woord op al deze vragen is eentonig maar waar: Indonesië En is het nu niet het t-oppunt van brutaliteit om onder deze omstandig heden Nederland te verwijten, dat het zich niet houdt aan de regelen van het spel"3 Het is alles zó dwaas, dat we er hoe langer hoe meer voor gevoelen met de goedwillende elementen in de Indo nesische samenleving op zo kort moge lijke termijn tot een definitieve staat kundige constructie te 'komen en de Re publiek in haar isolement te laten staan, totdat criteria van redelijkheid en inzicht in het wederzijdse belang ook daar beginnen door te dringen. Want één ding moet toch zo langza merhand ook de meest ethisch-denkende Nederlander duidelijk zijn geworden: hoe meer Nederland toegeeft, hoe verder de Republiek zich terugtrekt. En dit snel kan ter wille van het nationale en in ternationale prestige niet ten eeuwigen dagp voortgaan Om nog maar niet te spraken over de twijfel en ontstemming, welke een dergeliike ..politiek" onder de overige deelstaten terecht veroorzaakt. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Rusland reorganiseert. Militaire concentratie allerwegen (Van onze Duitse correspondent). In Mei heeft generaal Schatrnow, de vertegenwoordiger van het Sovjetrussi- sche volkscommissariaat voor buiten landse aangelegenheden, achter geslo ten deurenen onder strenge bewaking een reeks besprekingen gevoerd met prominente communisten uit Duits land, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roe menië en Bulgarije. De conferenties hadden uit de aard der zaak een ge heim karakter en wat er over is uit gelekt, hebben wij weer te danken aan de vertellingen van sindsdien uit Praag en Warschau ontsnapte partij politici, afvalligen, die zich aan de ijzeren greep van het communisme onttrokken en zich met hun onthullin gen een alibi trachtten te verschaffen. Opmerkelijk is evenwel, dat ook zij, bij talloze afwijkingen in hun verhalen, overeenstemmend verklaarden, dat ge neraal Schatrnow zijn toehoorders in structies heeft gegeven met betrekking tot een radicale reorganisatie der Rus sische buitenlandse politiek. Ook deze herziening zou er in de eerste plaats op zijn gericht, de fouten van de Kominform te corrigeren, haar tanende invloed te ondervangen door de vorming van een geheel nieuw stel sel van communistische organen in al die landen, die tot de Russische in vloedssfeer behoren en door de oprich ting van een centrale voor geheel Euro pa in de Albanese hoofdstad Tirana, Deze centrale zou niet, zoals de Komin form te Belgrado, een zuiver politiek karakter dragen, doch zij het ook gecamoufleerd een militair hoofd kwartier moeten zijn voor alle door Rusland gecontroleerde staten. De po litieke consolidatie van de Balkan en Midden-Europa schijnt Moskou als veiligheidsmaatregel tegen de bedrei ging uit het Westen niet voldoende te zijn. Tegelijkertijd streeft het naar een organisatie van alle militaire hulpmid delen. De legers van Roemenië en Bul garije worden in wezen reeds gecom mandeerd door Russische generaals. In Polen is het nauwelijks anders. Van vele officieren, zowel van lage als van hoge rang, is niet bekend, welke nationaliteit zij in werkelijkheid bezitten. Het is geen geheim meer, dat ook talrijke stafoffi cieren van de voormalige Duitse weer macht in Russische dienst zijn en te gelegener tijd in staat zullen zijn op korte termijn een Duits leger te forme ren. Doch niet alleen buiten Rusland, ook in de Sovjet-Unie zelf wordt ijverig gewerkt aan een reconstructie van het leger. En alweer zijn het overlopers en afvalligen, vluchtelingen uit het Oosten en uit- Tsiecho-Slowakije, die over de reorganisatie ,?an de rode Armee deels opzienbare büzonderheden weten te vertellen, terwiil de Soviets zelf voor namelijk over hun luchtmacht details plegen mede te delen, die doen vermoe den. dat de rode generale staf een gi gantische moderniserings-progra mma afwerkt. De mogelijkheid van een oor log op vele fronten schijnt de Russische militaire autoriteiten er toe te hebben bewogen, haar strijdkrachten te verde len in vijf afzonderlijke legers., die elk in hun eigen gebied zelfstandig kunnen opereren. Met het oog op storingen, die door vijandelijke atoombommen teweeg gebracht zouden kunnen worden, wordt er rekening mee gehouden, dat een toe stand zou kunnen intreden, waarin het onderling verband tussen deze vijf groepen is verbroken en waarin zij van de vroeger gecentraliseerde verzorgings bases zijn afgesneden. Om dezelfde re den wordt een ravitaillerlngsproject ontworpen, dat er van uitgaat, de voed selvoorziening der strijdkrachten ge scheiden te houden van die der burger bevolking. Uit verscheidene bronnen wordt gemeld, dat Russische ingenieurs en technici, geholpen door een heerle ger arbeiders, die in vele gevallen on der leiding staan van Duitse, Poolse en Tsjechische vaklieden, dag en nacht in de weer zijn om naar het model van tijdens de laatste wereldoorlog uit Amerika geleverde of op de Duitsers buitgemaakte strijdmiddelen nieuwe wapenen te fabriceren. Monstertanks van meer dan 60 ton gewicht. Stalin orgels voor rakettenprojectlelen, die met een salvo een oppervlakte van een vierkante kilometer bestrijken, straal vliegtuigen en viermotorige superforten zouden b\j de laatste manoeuvres reeds zijn beproefd en vooral van de beruchte V-wapenen, die naar een verbeterd Duits patent od grote schaal zouden worden vervaardigd, schijnt men in de Sov- jetische militaire kringen veel te ver wachten. De berichten van de reorgani satie van het Rode leger gewagen ook van mutaties in de opperste leiding. Een reeks van namen van generaals, die sedert 1945 vrijwel in vergetelheid waren geraakt, duikt thans weer op. Timosjenko, Sioekoff, Tolboeknin, die klaarblijkelijk in ongenade waren ge vallen. zijn onlangs door Stalin in ere hersteld en belast met het bevel over legerkorpsen. De sterkte van het Rode leger wordt door buitenlandse deskun digen geschat op ongeveer 200 divisies van gemiddeld elk 10.000 man, waarbij de luchtmacht, die naar het heet, 400.000 man sterk is, niet is inbegrepen. Aangezien een sterk, goed uitgerust en modern georganiseerd leger ook tot de politieke inrichting van een grote mogendheid behoort en evengoed een werktuig kan zijn om de vrede te be waren als een wapen om geweld te ple gen. behoeft uit de hervorming van het Russische Militair-apparaat niet onher roepelijk de conclusie worden getrokken, dat Moskou het op 'n oorlog aanstuurt. Evenals haar politieke aspiraties, hult de Sovjet-Unie haar militaire plannen In een ondoorzichtige sluier. Geruchten en combinaties, fantasie en veronder stellingen ontwerpen een beeld, dat schrik aanjaagt en verontrust. Moeilijk is het te onderschedien tussen waar heid en droom. Moeilijk blijft het zo lang Moskou zwijgt en de sfinx van het Kremlin achter 'n geheimzinnige glim lach haar werkelijke bedoelingen ver bergt. DE FINSE GEHEIME POLITIE. Door een commissie van drie onaf hankelijke juridische deskundigen is in Finland een rapport opgesteld betref fende inbreuken op de wet, welke door de geheime politie van de oud-minister van binnenlandse zaken, Leino (com munist) gepleegd zouden zijn, Volgens het rapport had de geheime politie 80.000 personen (een vijftigste van de Finse bevolking) onder haar toezicht. Zü beschikte over een systeem om te lefoongesprekken af te luisteren. Men weet evenwel niet om welke personen het precies ging. Volgens de Finse bla den zou de geheime politie o.m. de tele foongesprekken van de president der republiek en van de ministers hebben afgeluisterd. Volgens het rapport zijn verscheidene personen louter op ver moedens aangehouden en is de politie voor politieke doeleinden van één par tij gebruikt. Wie heeft het militair geheim geschonden? (Van onze Parijse correspondent). In de nieuwe Kerk te Amsterdam, waar Koningin Juliana officieel inge huldigd zal worden, is men bezig de laatste hand te leggen aan de voorbe reidingen. De panelen van het beroem de orgel zijn na zorgvuldige restauratie weer op hun plaatsen aangebracht, de prachtige preekstoel is geheel schoon gemaakt en gerestaureerd. Een kijkje door de kerk, waar men juist bezig is de lampen aan te bren gen, die voor de speciale belichting voor de filmoperateurs en fotografen moe ten dienen. (Foto: ANP-dWt.) Men doet aan de verantwoordelijk heid der socialisten in de jongste Fran se kabinetscrisis o.i. niets af, wanneer men thans achteraf vaststelt dat de regering Schuman, naar menselijke be rekening, óók gevallen zou zijn als de partij van Blum de vorige maand een wat minder tweeslachtige rol had ge speeld en het oog wat meer op het landsbelang in casu de solidariteit met de partners van de Derde Macht en wat minder op een naderende verkiezingsstrijd en de communistische demagogen had gericht. Men komt na melijk thans iets meer te weten over -de schending van een geheim militair re- geringsplaneen schandaal, dat zó ern stig is, dat onder democratische ver houdingen zelfs een innerlijk krachti ge regering er wel door springen moest. En het kabinet van Schuman was nu juist niet zo heel erg sterkDoordat de socialisten een crisis forceerden over een overigens onbelangrijk punt enkele milliarden die een fractie van het militaire budget vormden kon dit schandaal tijdelijk aan de algeméne aandacht worden onttrokken. Thans echter is men doende het mysterie uit de windselen te doen en de verant- woordelijkheid vast te stellen van de toenmalige Katholieke minister van defensie, de momentele katholieke vice- president Teitgen, die vrij plotseling wegens overspanning, rust heeft moeten nemen, alsmede van een aantal gede- j puteerden, hoge ambtenaren, typisten en andere functionarissen, die beroeps halve met het bestaan van het plan op de hoogte konden zijn. Toen men in de Junimaand ten aan zien van de besprekingen te Berlijn met een fiasco ernstig rekening moest houden en het de taak van de rege ringschef was de consequenties van een breuk tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden onder ogen te zien. stelde president Schuman een hypotheseplan op dat liij drie leden van het kabinet de ministers van Bin nen- en Buitenlandse zaken en Lands verdediging alsmede acht hoge ge neraals ter studie en discussie zond. Uiteraard was dit een streng geheim document dat dan ook zelfs in de mi nisterraad niet eens ter sprake werd gebracht. Korte tijd later kwam het Schuman ter ore, dat verschillende ml- BINNENLAND Maandagmiddag la ln de Coöp. Zui velfabriek „Bergh" te Zeddam een ammo- nlaketel ontploft. De stukken vlogen door bet dak van de machinekamer. Er waren slecbts enkele lichtgewonden, die door de plaatselijke arts werden verbonden. De fabriek zal geruime tijd bulten werking zijn. Gistermiddag heeft een korte, doch felle brand gewoed bij de Kon. Zwavelzuur- fabrieken Ketjen N V- ln Amsterdam- Noord, waar een partij zakken naphtallne ln brand was geraakt. Naar eerst thans bekend werd is Zondagmiddag, tijdens de „Ronde van Helmond". Ingebroken in het pand van de heer A. aan de Ameidestraat te Hel mond Hierbij werden een bedrag van 6000 gulden, een gouden damespolshorloge, een gouden armband en een herenborloge ontvreemd. Ter gelegenheid van bet 700-jarlg bestaan van de gemeente Goor worden aldaar van 3 t/m 12 September a s. ver scheidene feestelijkheden georganiseerd. BUITENLAND Volgens een communiqué van het Hongaarse departement van binnenlandse zaken ls de Reutercorrespondent te Boe dapest. Laurel Varannai. door de veilig heidsdienst aangehouden en ln staat van beschuldiging gesteld wegens het zenden van tendentieuze berichten naar bet buitenland. Meer dan 24.000 leden van de ver enigde automobielarbeiders-unie hebben ln zeven fabrieken van de internationale Harvester-maatschapplJ in de V. St. het werk neergelegd als gevolg van het mis lukken der onderhandelingen over loons verhoging. Zondag a.s. zal de 21ste* bedevaart naar de IJzer gehouden worden, een voortzetting dus van de traditie van voor de oorlog. Maar dit is de eerste bedevaart na de bevrijding, en dat is aanleiding genoeg voor een felle woordenwisseling ln de Belgische pers over de vraag, of deze bedevaart olrbaar of onoirbaar is, of zij „Vlaamse plicht" ls of „als anti-nationaal" moet worden verboden. De dokters ln Chaurmont in Oost- Frankrijk, hebben aangekondigd in sta king te gaan, tot hun belastingaanslagen verminderd zouden zijn. Alle spreekuren in de stad van 18 duizend zielen waren afgelast. Ernstige gevallen hadden echter de aandacht. Volgens het gezondheidsbulletin van mevr. Kosenklna ls de toestand van de patiënte niet verbeterd. ZIJ heeft ingevolge inwendige bloedingen verscheidene bloed transfusies moeten ondergaan. De Indische minister van financiën, Chetley, heeft zijn ontslag ingediend daar men hem verweet ..de trusts en de groot Industriëlen te begunstigen". Het ontslag is aanvaard, hoewel men zijn goede trouw heeft toegegeven. In Bazel heerst een ernstige rood vonk-epidemie, Tot dusver moesten 300 personen ln het ziekenhuis worden op genomen. Alle lagere scholen zyn gesloten. litaire attaché's van buitenlandse na ties te Parijs met de inhoud van het project op de hoogte waren en het plan te Londen bij de militaire commissie der vijf Westelijke mogendheden zelfs ter sprake was gekomen. Ook in het parlement maakten enkele gedeputeer den. waaronder Paul Reynaud, toespe lingen op het geheime plan, met het verzoek aan de regering haar stand punt ten aanzien van de geruchten die de ronde deden te willen bepalen. 1 Juli jJ, was de minister van defensie toen wel genoodzaakt in de Kamer in bedekte termen het bestaan van het plan te erkennen, zonder echter de identiteit te onthullen van degene, die het had opgesteld, noch de inhoud van het project. Gezien de grote ernst van de zaak heeft thans de nieuwe premier André Marie de hoogste magistraat des lands, de procureur generaal Frette Dami- court opgedragen de plaats vast te stellen waar het lek gezeten kan heb ben. En zo is men dan nu getuige van een verschijnsel, dat waarschijnlijk uniek is in de annalen der parlemen taire geschiedenis: een rechter die volksvertegenwoordigers en zelfs mi nisters ondervraagt over een zaak, die de landsverdediging betreft. In politie ke kringen heeft deze gang van zaken, welke de parlementaire onschendbaar heid wel enigszins in de verdrukking brengt, grote deining, om niet te zeggen opschudding, verwekt, FRANSE LEGER NAAR NOORD-AFREKA? Ofschoon men het naadje van de kous nog niet te weten is kunnen ko men, schijnt het toch wel vast te staan dat het plan van Schuman de eventuele evacuatie van het Franse leger in tijd van oorlog naar Noord- Afrika tot onderwerp had. En het is dan ook zeer goed verklaarbaar, dat de Franse regering er weinig prijs op stel de zélfs haar intieme bondgenoten met het feit in kennis te stellen dat zij thans reeds de evacuatie van het eieen grondgebied diende te voorzien. Een hoge dunk betreffende het vertrouwen in de eigen militaire paraatheid werd inderdaad door zulk een veronderstel ling niet verraden. Anderzijds kon men met enig recht, onder de gespannen binnenlandse ver houdingen van het ogenblik, de demo raliserende reacties van het eigen volk duchten, dat weet, dat van elke drie honderd francs belasting er honderd aan de landsverdiediging worden be steed. Wij herhalen, dat het tot de elemen taire plichten behoort van een rege ring, de mogeijkheid van een geweld dadige uitbarsting onder ogen te zien, en in betrekking tot die eventualiteit haar militaire plannen te bepalen. Doch tot die elementaire plichten behoort het evenzeer, die projecten aan een strenge geheimhouding te onderwerpen. Militaire voornemens hangt men, zelfs in zogenaamde vredestijd, nu eenmaal niet aan de grote klok. De verant woordelijke autoriteiten hebben een zware schuld op de schouders geladen, toen zij bewezen aan dé fundamen tele eisen niet te kunnen voldoen. EEN GEVAARLIJKE PASSAGIER. Geen verschil tussen appel en pistool. Een eenzame passagier, die met een pistool de piloot van een Noors water vliegtuig in de hals schoot, heeft ver klaard het wapen voor een appel gehou den te hebben! De passagier was een ambtenaar van het ministerie van Justitie. De piloot zag kans het vliegtuig uit eer duikvlucht op te halen, hoewel hij even zijn bewustzijn verloren had Hij maakte daarna een noodlanding op het water en redde zijn aanvaller nog van de verdrinkingsdood. De piloot zeide later: „Indien dit een poging tot zelfmoord was, dan was het een tamelijk egoïstische daad". Gisteren was het hoogtepunt van de Sneker zeilweek. Mede in verband met het regeringsjubileum werd een vlootrevue en het z.g. admiraal-zeilen gehou den. De Prinselijke familie woonde deze grootste zeilgebeurtenis bij aan boord van het jacht „Piet Hein". Wij zien hier het Prinselijk jacht te midden van de honderden zeilvaar tuigen. („Luchtfoto KIj.M.") geweldige gevaarten op, waarop hon derden Friezen, dicht opeengepakt, trachtten ook en bik op het vorstelijke jaoht te kunnen slaan, waarop vooral Beatrix en Irene met grote verbazing dit schouwspel gadesloegen. Steeds meer boten omringden de „Piet Hein", steeds meer vernauwde zich de kring om het jacht. Reeds raakten enige zeiljachten het schip. De positie van de .Tiet Hein" scheen een ogenblik hachelijk. Toen kwam de rijkspolitie. Enorme, angstaanjagende stemmen klonken over het water. „Van de „Piet Hein" vandaan. De grote schoonmaak begon. De Beatrixen, de Pionokkio's, de Drie Gebroeders, de Froukjes, ze moesten er aan geloven. De onbarmhartige stem van politieboot RP 75 had het pleit gewonnen. Het water werd weer zichtbaar, de masten verspreidden zich over het water, de „Piet Hein" kon weer varen. Dat ge beurde zo tegen half zeven. Via de Friese meren ging het naar het IJssel- meer. Vannacht zouden de opvarenden aan boord blijven. Hedenmorgen vroeg, kwamen zij in Muiden aan en vandaar ging men per auto naar het Loo. Hartelijke ontvangst op het Snekermeer Om half drie gistermiddag arriveer de het Prinselijk Gezin met uitzonde ring van het jongste Prinsesje aan de Jousterkade te Sneek, waar de „Piet Hein" reeds lag gemeerd. Vijf minu ten later zette het jacht koers naar 't Sneekermeer. Het was een zeer rusti ge tocht, want de politie had aange kondigd, dat de toegang tot het Snee kermeer tot twee uur open was, zodat iedereen, die maar een boot bezat of een plaatsje op een vaartuig had kun nen bemachtigen op dat tijdstip al op het grote water lag. Het begon met een vlootrevue. Onder het gejuich der opvarenden en het lawaai der scheepstoeters voer de „Piet Hein" statig langs de honderden, ja, misschien wel duizend schepen, die daaT lagen. Prinses Juliana, de Prins en de Prin sesjes waren naar Sneek gekomen om een oude traditie te zien herleven. Het admiraalzellen. En zij zagen het. Drie groepen van elk zestien jachten, der tig m2, regenbogen en 16 m2, geleid door het admiraals jacht, zeilden in kiel- en in frontlinie voorbij. Het was een groots gezicht en de vorstelijke bezoekers sloegen de bewegingen der imposante groepen met onverflauwde belangstelling gade. Doch het admiraalzeilen, hoe kun stig en imposant het ook mocht zijn, zou niet het hoogtepunt vormen. Het hoogtepunt werd iets heel anders, n.l. een onverwachte, ongekunstelde, maar ook niet te stuiten doorbraak van de duizend boten, de schouwen, valken, larken, regenbogen, pampusjachten, sharpies, vrijbuiters en wat zich nog meer voor vaartuigen met of zonder zeil op het Snekermeer bevonden. Een ogenblik was het, of het water was verdwenen en met het water de „Piet Hein". Het was nog slechts een woud van masten en zeilen. Men kon over afstanden van honderden meters van de ene boot op de andere stappen. En temidden van dit gekrioel doken Partai Rakjat wil onderhandelingen niet hervatten OOK TEGENSTANDER VAN HET „IMPERIALISTISCHE" MARSHALL-PLAN. Volgens „Antara" heeft het eerste congres van de Partai Rakjat („Volks partij"), dat gehouden werd van 10 tot 12 Augustus, met betrekking tot bin nenlandse aangelegenheden besloten, accoord te gaan met het nationaal pro gram ln zijn geheel, het te steunen en zijn goedkeuring te hechten aan de houding van het hoofdbestuur van de Partai Rakjat, dat zijn medewerking verleende aan de vorming van de Ge- rakan Revoloesi Rakjat volksrevolu- tionaire beweging). Voorts besloot het congres, er bij de regering op aan te dringen de on derhandelingen niet meer voort te zetten. Als motivering van deze besluiten voert het congres van de Partai Rakjat onder meer aan, dat de C. v. G. D. van de Verenigde Naties tot dusver geen definitieve houding heeft aangenomen en dat het Nederlandse imperialisme stellig zijn beloften niet zal nakomen. Het congres besloot verder, er bij de regering op aan te dringen, zo spoedig mogelijk een algemene mobilisatie af te kondigen. De Partai Rakjat zal het verzet van het volk in de bezette gebieden, zoals West-Java, steunen. Tevens zal er bij de regering op aan worden gedrongen Tan Malakka en de zijnen in vrijheid te stellen, daar de redenen van zijn arrestatie niet vol doende geacht worden. De regering was indertijd overgegaan tot de arrestatie op verzoek van de republikeinse dele gatie, opdat de onderhandelingen met de tegenpartij voortgang konden vinden. Voorts dient Tan Malakka in vrijheid gesteld te worden, omdat zijn gevan genschap reeds lang genoeg heeft ge duurd; het is gebleken, dat de strijd voor de vrijheid sedert de arrestatie van Tan Malakka c.s. in kracht is af genomen, hetgeen de revolutie nadelig beïnvloedt Met betrekking tot de buitenlandse politiek van de Republiek besloot het congres, conform de Inhoud van het nationaal program, te allen tijde te zul len streven naar de erkenning van de Republiek door het buitenland, doch er voor zorg te dragen, buiten de di plomatie te blijven, die de Republiek in een eventuele oorlog zou kunnen be trekken. Het congres besloot ten slotte ieder plan, dat het imperialisme helpt voortbestaan, zoals het Marshall-plan, te verwerpen. TREIN MET EVACUEES UIT REPUBLIEK GEARRIVEERD. 75 in plaats van 275!! Verleden week Donderdagavond arri veerde op het station Manggarai te Ba tavia wederom een trein niet evacuees uit de Republiek. Ditmaal kwamen slechts 75 per sonen mede, hoewel het ln de bedoeling lag, dat met deze trein ook 200 ver weesde kinderen zouden meekomen. Het transport van deze kinderen is reeds herhaalde malen uitgesteld en ook dit maal waren er moeilijkheden gerezen, zodat zij op het moment van het ver trek van de trein nog niet te Gombong waren aangekomen. De trein vertrok dus zonder hen naar Batavia. (Aneta). ZEG MIJ WIE UW VRIENDEN ZIJN.. De republikeinse vertegenwoordiger in Australië, dr Roesman, heeft ter ge legenheid van de derde verjaardag van de vestiging der Republiek een receptie gegeven, die door de ambassadeur van de Sovjet-Unie, Nikola M. Lifanof, vooraanstaande leden van de Russische ambassade, de Chinese ambassadeur en vertegenwoordigers van de regeringen van India, Nieuw Zeeland en Australië werd bijgewoond. Er waren géén En gelse, Franse, Nederlandse en Ameri kaanse vertegenwoordigers aanwezig. Soeripno, republikeinse vertegen woordiger in Praag, zal Donderdagmid dag aan vice-president Hatta rapport uitbrengen betreffende het verdrag.dat door zijn toedoen tussen de Republiek en de Sovjet-Unie tot stand is gekomen om gezanten uit te wisselen, 5ldus meldt Antara. (Wij tekenen hierbij aan, dat Antara spreekt van „gezanten", waar tot dus verre slechts melding werd gemaakt van consulaire betrekkingen Red. L.D."), VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijktoenemende bewolking met vooral in het Zuiden van het land tijdelijk regen. Meest matige Zuid- Oostelijke wind. Later: wisselende bewolking met plaatselijke buien. Matige tot krachtige naar Westelijke richtingen draaiende wind. Koel weer. 19 Augustus. Zon op: 5.30 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 20.52 uur; onder: 4.38 uuf (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.37 en 16.03 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1