Nieuwe bespreking met Molotof WEERBERICHT Reynaud, de man met dictatoriale macht Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 No. 264671 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Deze week beslissing? Gelijk was aangekondigd, hebben de Westelijke vertegenwoordigers te Mos kou gistermiddag wederom een bezoek aan Molotof gebracht. De bijeenkomst duurde drie en een half uur. Bij hun aankomst op de Britse am bassade na het onderhoud op het Krem lin. weigerden de Westerse diplomaten iets aan de journalisten te zeggen, be halve Bedell Smith, die zeide: „Zoals gebruikelijk drie uur met Molotof. De bijeenkomst begon een weinig te laat". Toen de journalisten vroegen, of er iets was besloten voor een volgende bij eenkomst kregen zij geen antwoord. Ook niet op de vraag: „Heeft u er gedi neerd?" „Neen, neen, neen. we kunnen u geen antwoord geven," was alles wat de jour nalisten verder te horen kregen. Op de Britse ambassade, in aanwezig heid van de Britse zaakgelastigde, Ge offrey Harrison, begonhen de afgezan ten een gezamenlijk rapport klaar te maken voor verzending naar de drie Westelijke hoofdsteden. Dit rapport is later verzonden. Tijdens de conferentie met Molotof op het Kremlin woedde boven Moskou een hevig onweer met fel weerlichten en zware donderslagen. In kringen, die nauw contact houden met de drie diplomatieke vertegenwoor digers acht men het mogelijk, dat deze ontmoeting de laatste is geweest en dat defce week een beslüit te verwachten is. Maar alle zekerheid ontbreekt! Verklaring van Clay Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft in Frankfort he1r-v<5ïgënde verklaard: „Ik beschik niet -r -aanwijzingen, die duiden op enige vei^ndering in de po litiek van de Westelijke mogendheden t.a.v. West-Duitsland of het staken van de voorbereidingen voor de vorming van een voorlopige regering te Frankfort. Ik weet natuurlijk niet welke beslui ten eventueel in Moskou zullen worden genomen", zo voegde generaal Clay er aan toe Hij ontkende met de meeste nadruk, dat hij en zyn voornaamste ad viseurs dreigden te zullen aftreden in geval er een wijziging zou komen in de politiek t.a.v. West-Duitsland. „Ik heb mijn regering 34 jaar lang als soldaat J gediend en heb in al die jaren nog nooit i mijn ontslag ingediend of afgezien van welke taak ook, waaraan men mij gezet had, vanwege meningsverschillen", aldus Clay. .Enige maanden geleden verzocht ik heen te mogen gaan omdat ik daar, gezien mijn lange diensttijd, recht op heb. De regering verzocht mii ecliter in functie te blijven, hetgeen ik goed vond". Toen Clay gevraagd werd, wat naar zijn mening de Russen met de blokkade van Berlijn trachtten te bereiken, ant woordde hij: „Dat weet ik niet precies. Ik heb de indruk, dat een regeling van de valutakwestie niet voldoende is om de Russen te bevredigen, doch dat het in werkelijkheid hierom gaat, wat voor een regering Duitsland zal krijgen. Of ficieel echter gelden voor de Berliinse blokkade nog steeds technische moeilijk heden". Clay vervolgde, dat hij op het ogenblik nog niet kon instemmen met het voorstel van de anti-communisti sche partijen en vakverenigingen in Berlijn om alleen de Westelijke mark in West-Berlijn te handhaven. ,.wy be schouwen Berlijn als een door vier mo gendheden bestuurde stad en zijn ge kant tegen separatistische maatregelen". Clay maakte bekend, dat de drie Wes telijke militaire gouverneurs op de bij eenkomst van gisteren een besluit ge nomen hebben betreffende de laatste maatregelen ter voltooiing van de valu tahervorming. Ook waren maatregelen besnroken voor een gemeenschappelijk militair bestuur van de drie Westelijke pilllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Steunt het Wilhelminafonds 1 RADIO-OPROEP VAN i MINISTER DREES. H De minister-president, de heer jl H W. Drees heeft gisteravond voor H dc radio opgewekt bij te dragen tot het nationale huldeblijk voor M H,M. de Koningin, het fonds voor de kankerbestrijding in M Nederland. II De heer Drees noemde de H strijd tegen de kanker een na- tionaal en sociaal belang en H wekte alle Nederlanders op het H jubileuminsigne te dragen, dat §1 in de laatste week van deze maand in alle gemeenten des j| M lands verkrijgbaar zal zijn. T inwin zones. Generaal Clay onthulde, dat de Britse militaire gouverneur en hij het niet eens hadden kunnen worden over de toewijzing van staalafval aan Enge land en de V.S. en de kwestie thans naar de Britse en Amerikaanse regerin gen zou worden verwezen. Hij voegde er aan toe. dat op de aanstaande bijeen komst met Robertson te Dusseldorf maatregelen besproken zouden worden om de steenkoolproductie op te voeren zonder toepassing van de wet op de so cialisatie van de Ruhr-industrieen. „Wat dat betreft hebben wij het allang dui delijk gemaakt, dat wü niet bereid zijn om dit te laten geschieden door toedoen van de overheid, voordat de grondwet is opgesteld en een regering is gevormd voor een groter Duits gebied". Toen men hem vroeg of hij een tegenspraak zag tussen de order aan de Kugelfischer Werke te Scheinfurth om meer dan 600 machines als herstelbetaling aan Tsje- cho-Slowakije te leveren en het Ameri kaanse besluit, de firma toe te staan haar fabriek te herstellen antwoordde Clay kort en bondig: „ja". Volgens Clay had het herstel van de Wat er in Indië gebeurt UITVOER OVERTREFT INVOER. Voor het eerst sinds de Japanse ca pitulatie overtreft de uitvoer van In donesië de invoer uit het buitenland. In April 1948 namelijk bedroeg het export-overschot van Indonesië 7 mil lioen gulden, in Mei 9 millioen, terwijl ook over Juni een belangrijk overschot is gemaakt. Dit beeld steekt gunstig af tegen het „tekort" van 66 millioen in Januari van dit jaar. TIENTALLEN TERRORISTEN GEARRESTEERD. Betreffende de moord op 24 koelies, die bezig waren met de wegherstel- lingswerkzaamheden in het gewest Tifkatocnas, kan nader werden ver meld, dat de politie, die ter plaatse Duitse economie sedert de valutahervor- was gedetacheerd, er in geslaagd is, NOODLANDING VAMPIRE" OP SOVJETGEBIED. Officieel is medegedeeld, dat een schroef loos vliegtuig van het type ..Vam pire", van de Royal Air Force, afkom- Pleidooi voor Latijnse eenheid ARGENTINIË NEEMT INITIATIEF. De Argentijnse president, Peron, heeft stig van een basis in de Britse zone van zjch in een interview met het Brazili- Duitsland, by een proefvlucht op door ]aanse blad „Mundo" uitgesproken de Sovjets bezet gebied^en noodlanding voor de onmiddellijke oprichting van heeft moeten maken. De piloot is on- een ^oor zuid-Amerikaanse gedeerd. De Britse officieren zouden staterii om aidus een economisch blok tot stand te brengen, dat op gelijke voet met de andere economisch belang- geaeera. ue -Diu-se umcieren iuuucn staten reeds met Sovjetrussiche functionaris- I tot s' sen aan het onderhandelen gegaan zijn om het vliegtuig terug te krijgen. De noodlanding had in de buurt van Luebeck plaats. ming reusachtige vorderingen gemaakt. De afschaffing van de dollar-clausule voor bizonale exportcontracten zou af hangen van het resultaat van de onder handelingen in Parijs over een Euro pese valutapool, die de bilaterale clea ring in geheel Europa overbodig zou maken. „Wij zijn hier erg voor en wij mogen redelijkerwijze verwachten, dat de voorstellen dienaangaande zullen wor den goedgekeurd daar Averell Harriman. de Ambassadeur voor het ERP, zich er reeds voorstander van verklaard heeft", aldus Clay. Op dese foto staan twee paar tweelingen. De 11-jarige Ann en Peter Coom- ber te Hayse in het Engelse graafschap Middlesex, gaan uit rijden met de 14 maanden oude Michael en Mary Coomber. De moeder van het viertal, mevr. Coomber, heeft nog twee paar tweelingen van 15 en 17 jaar en nog een zoontje van 6 jaar. Negen kinderen, van wie vier stel tweelingen! Foto ANP-Bn. Hitier en Eva Braun voor zuiveringsrechtbank Drie leden van een Duitse zuiverings rechtbank zullen 15 September te München bijeenkomen om uit te ma ken of Adolf Hitler en Eva Braun al dan niet in de bunker van de Berlijnse kanselarij in April 1945 het leven lie- Scandinavische besprekingen ZWEDEN HOUDT VAST AAN NEUTRALITEIT. De ministers van Buitenlandse Za ken van Zweden, Noorwegen en Dene marken zullen op 8 en 9 September aanstaande te Stockholm bijeenkomen, aldus heeft het departement van Bui tenlandse Zaken te Stockholm mede- I gedeeld. In de eerste plaats zullen ten, aldus meldt radio München. Enke le getuigen zullen gehoord en Hitiers testament zal worden onderzocht. Als het hof tot een beslissing is gekomen, zal begonnen worden met de „zuivering" van Hitier en Eva Braun, wie beide l grove uitbuiting van de omstandighe den ten laste zal worden gelegd. De openbare aahklager verklaarde, dat in dien Hitier en Eva Braun niet dood verklaard werden, hij de maximum straf tien Jaar internering zou eisen. De Beierse advocaat dr Wischnit- ter heeft medegedeeld de verdediging op zich te zullen nemen. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Woensdagavond Wisselende bewolking met plaatselijk ochtendmist en enkele verspreide buien hier en daar met onweer. In het Noord- Westen van het land meest matige wind uit richtingen tussen West en Zuid. Overigens weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 18 AUGUSTUS Zon op: 5.28 uur; onder: 19.58 uur. Maan op: 20.08 uur: onder: 3.25 uur. (19 Aug. V.M.). Hoog water te Katwijk te 2.59 en 15.26 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. kwesties besproken worden, welke ver band houden met de aanstaande Alge mene Vergadering van de V. N. Aan de bijeenkomst der ministers zal een vergadering van de ministers van Handel, op 27 en 28 Augustus, vooraf gaan. Zij zullen kwesties bespreken, die in verband staan met het plan-Mar shall en de Scandinavische economi sche samenwerking. Reuters correspondent meldt nader: men verwacht, dat de Scandinavische ministers van Buitenlandse Zaken in Stockholm ook hun besprekingen zul len hervatten over de gezamenlijke mi litaire verdediging van Scandinavië, welke sedert de lente gaande zijn. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Unden, heeft openbaar verklaard, dat Zweden slechts aan een gezamenlijke defensie-regeling zal deel nemen wanneer een dergelijk blok neu traal blijft in oorlogs- zowel als in vre destijd. Truman tekent anti-inflatiewet President Truman heeft met „tegen zin" de door de republikeinen ingedien de anti-inflatiewet ondertekend. Tru man noemde de wet „zwak" en waar schuwde voor een economische ineen storting. Hij beschuldigde de republikeinen er van. dat zij nagelaten hadden de ver eiste wetsontwerpen in te dienen ter be strijding van de „exorbitante prijzen" Dit was een bewijs er voor, dat „de mannen die de 18de Congreszitting be heersten, een koers volgen ten voordele van speciale privileges en niet voor het welzijn van de gehele natie! Besluiten van Frankfort GEEN TREINVERVOER NAAR LEIPZIGER MES SE. De drie Westelijke militaire gouver neurs in Duitsland hebben, na hun te Frankfort gehouden bespreking, mede gedeeld, dat in West-Duitsland op Vrij dag as. twintig Westmarken per Duit ser ter beschikking gesteld zullen wor den, ter aanvulling van de veertig nieu we marken .die reeds, tegen inlevering van zestig oude marken, per hoofd zijn uitgereikt. Voor het einde van deze maand zal nog geen datum vastgesteld worden voor deblokkeringen van de bij de in voering der geldsanering geblokkeerde rekeningen. Geld, afkomstig van de verkoop van levensmiddelen, die in Bizonia op kosten der geallieerden zijn ingevoerd, zal ter beschikking gesteld worden van de nieuwe Duitse bank voor de wederop bouw, voorzover geen ander crediet voor wettige investeringsdoeleinden ter beschikking staat. Verder hebben de gouverneurs Ro bertson en Clay in een verklaring vast gesteld van mening te zijn, dat het niet juist Is, dat thans reeds, vooruitlopend op de toekomstige West-Duitse consti tutie, in afzonderlijke staten wordt be gonnen aan principiële wetgeving wat betreft de regeling van de verhouding tussen werkgevers en werknemers voor wanneer eenmaal een constitutionele Duitse regering zal zijn ingesteld. De grondwet zal moeten beslissen of dit onderwerp door de staten afzonderlijk of federaal behandeld moet worden. Verder meldt de correspondent van het A.N.P., dat de militaire gouver neurs der drie zones hebben besloten het treinverkeer naar de Leipziger Messe te verbieden. West-Duitse en West-Europese Messe- bezoekers zullen dus geen gelegenheid hebben per trein naar Leipzig te rei zen, doch zün aangewezen op ver voer per auto of bus. Aangezien ook het vervoer van goe deren onder dit verbod valt zullen West-Duitse firma's niet in staat zijn op de Leipziger Messe te exposeren. Markos' hoofdkwartier ingenomen Gisteravond is te Athene bekend gemaakt dat Aetomelitza, waar het hoofdkwartier van generaal Markos, de leider der Griekse guerillastrüders, ge vestigd was, is ingenomen. De verovering werd bekend gemaakt door het hoofdkwartier van de Griekse generale staf, dat er aan toevoegde, dat ook de verdedigingswerken van de troe pen van Markos in het gebied van Sta- vres in de Westelijke sector van het Grammosfront waren ingenomen als mede alle dorpen in de omtrek. Volgens andere berichten uit het Grammos-gebied is het front der gue- rillastrijders hier overal aan het instor ten. enige tientallen personen te arresteren. Met betrekking tot de ontvoering en moord van de 53 leden van de Nah- datoel Oelama, die bezig waren het avondgebed te verrichten in een Mos kee in het Taradjoese, weet een cor respondent van Aneta te melden, dat drie leidende figuren van het terroris me reeds zijn gevat. Eveneens zijn tientallen van de onruststokers gear resteerd. De zuiveringsactie wordt in beide gebieden voortgezet. POLITIEMAN GEDOOD BIJ REPUBLIKEINSE DEMpNSTRATIE A v--.jeD8AeS*-'-"-CCV-ï>' - iöö© Een Chinese politieman werd ge dood, toen gisteren op het erf van het „Gedong Republik Indonesia" (verte genwoordiging der republikeinse rege ring te Batavia) demonstrerende re publikeinen aan de vooravond van de republikeinse onafhankelijkheidsdag door de politie werden verspreid en een schietpartij ontstond. De republikeinen hadden een vreugdevuiA- ontstoken en aangezien demonstraties zijn verboden, greep de politie in en verspreidde zij de menigte. Plotseling werd op de po litie geschoten. Hierop werd onmiddel lijk door de procureur-generaal huis zoeking in „Gedong Indonesia" gelast. Bij deze huiszoeking werden slagwa penen gevonden en op een der aan wezigen een automatische revolver met twee patroonhouders. De eigenaar was een overste van het republikeinse leger en lid van de republikeinse delegatie. Twee Indonesiërs zijn gearresteerd. Alle bijeenkomsten ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Repu bliek zijn op last van de Nederlandse autoriteiten afgelast. rijke groeperingen zou kunnen onder handelen. „Afzonderlijk kan geen enkel Latijns land aan de internationale druk van de Slavische en Angelsaksische groepen het hoofd bieden", zo zeide hij. Vervol gens rechtvaardigde president Peron de door zijn regering aan generaal Franco verstrekte hulp als volgt: Argentinië is een Latijns land en de Spanjaarden zijn van hetzelfde ras en hetzelfde bloed als wij. Wanneer Argentinië aan het oude moederland hulp verleent, op het ogenblik, dat het door de Slavische en Angelsaksische volken toe afzondering is veroordeeld, is dit geen gebaar van wettige zelfverdediging, want afzonder lijke Latijnse landen zijn veroordeeld om het jachtterrein te worden van de andere rassen, die machtige en poli tieke economische blokken tot stand hebben gebracht Te voren had de pre sident er op gewezen, dat voor de La tijnse wereld met de val van Frankrijk en Italië een invloedscrisis is begonnen. DE DONAU-CONFERENTIE. fog Al is De oud-Engelandvaarders zullen H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum een geschenk aanbieden in de vorm van een penning. Aan de voorzijde is een afbeelding van de woning van H.M. in Londen met de tekst: „Gy zijt de schakel tussen hen. die thuis bleven en mü" - Juni 1942Nov. 1944. De achterzyde draagt de opdracht „Aan de Moeder van „Oranje-Haven". Een afvaardiging zal de penning op Dinsdag 17 Augustus aan de Koningin op het Loo overhandigen. Foto ANP-dWt. Parlement der Vierde Republiek boog voor politicus van de derde Van onze Parijse correspondent) Allen die de vergadering van het Franse parlement hebben bijgewoond tydens welke Paul Reynaud uitgestrek te volmachten voor zyn saneringspro gram werden verleend, gevoelden in tuïtief getuige te zyn geweest van een gebeurtenis van grote parlementaire, wellicht nationale betekenis. Van par lementaire betekenis in de eerste piaats omdat men een brilliante uiteenzetting van de minister kreeg voorgezet, die door de gedeputeerden met kennelyk ontzag en onverholen bewondering werd gevolgd, doch belangryk tevens, aange zien de volksvertegenwoordiging van de Vierde Republiek voor het eerst in haar korstondig bestaan biyk gaf over enige zelfkennis te beschikken. Het Franse parlement is in haar actuele samen stelling en structuur een orgaan, dat gesaboteerd door de communisten en ondermijnd door interne doctrinaire tegenstellingen zeer slecht functio neert en zich by herhaling niet in staat heeft getoond de grote vraagstukken van het ogenblik te kunnen verwerken. Het werkt te traag en te ondoelmatig. Reynaud heeft dit parlement thans met een groot vraagstuk geconfron teerd: het probleem van de economi sche toestand van Frankryk, dat, zon der de bystand van Amerika tot on dergang was en biyft gedoemd. Hetgeen BINNENLAND Hedenochtend ls met het K-L.M.- toestel minister Neher, gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, naar Batavia vertrokken. Als opvolger van mgr dr J. Witlox, die om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd is met ingang van 1 September as benoemd tot hoofdredacteur van „De Maasbode" pater prof." dr Stephanos Tesser O.P., hoogleraar ln de ethica en de sociologie te Zwolle. Tot mede-hoofd redacteur is benoemd de heer Leo Hazelzet, Kameroverzichtschrijver en hoofdredacteur ad interim. Bij een inval in een perceel aan de Harstenhoekweg te Scheveningen is een speelhol ontdekt. Vi|f personen werden gearresteerd en f. 7000 ln beslag genomen. Een van de gewonden bij de explosie op het betonningsvaartulg „Frans Naere- bout", de heer J. C. Ragut is te Zlerikzee overleden. In de omgeving van Oostburg zyn vier koeien gedood door de ontploffing van een in 'n weiland achtergebleven landmyn. A.s. Vrijdag zal een begin worden gemaakt met loononderhandelingen ln de vervoerbedrijven. De R'damse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft de zaak behandeld tegen de 24-jarlge voormalige SD-portler Joseph Gerrese te Rotterdam, die by arrestaties meerdere Nederlanders dood schoot De advocaat-fiscaal eiste de dood straf. BUITENLAND Inheemse Afrikanen zullen dit jaar voor het eerst een directe vertegenwoor diging hebben in de wetgevende raad van Noord-Rhodesla. De Russische overheid heeft in haar zone 6 Oostenrykse kranten ln beslag genomen en tot nader order verboden. 30.000 personen hebben de nationale bedevaart naar de St. Laurentlus-kapel. nabij Domazllce. ln het Zuid-Westen van Bohemen. bijgewoond De minister van volksgezondheid, Plojhar, richtte het woord tot de gelovigen en hekelde het gedrag van de Tsjechen, die het land hebben verlaten „en met de grootste vy- anden van het vaderland samenwerken" De minister van buitenlandse handel, Gregor, wees er van zynkant op. "dat er met nog meer yver dient te worden gewerkt en dat men zich nog enige tyd met weinig zal moeten tevreden stellen". Alle Chinese consulaten op Malakka hebben opdracht gekregen volledig met de Britse autoriteiten samen te werken. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat sinds het begin van de opstandige beweging ln Malakka 40 Chinezen vermoord zijn. De gemeente-autoriteiten van Brus sel hebben de herdenkingsviering van de bevrijding van Brussel op drie September wegens „onvoorziene omstandigheden" af gelast. Er zyn moeilijkheden ontstaan over de voorrang van vertegenwoordigende lichamen der vroegere verzetslieden, poli tieke gevangenen en oud-gedlenden. Saoedi-Arabië heeft een lenln) een jaar geleden ondenkbaar was en zelfs voor een maand nog aan René Mayer werd geweigerd, gebeurde thans: het parlement van de vierde republiek droeg een nauwkeurig omschreven deel van haar macht over aan een uitvoe rend minister. Een des te opvallender besluit, nu de representanten v. d. vier de republiek, die in een geest van ver nieuwing is geboren, hier een bijna on beperkt vertrouwen schonken aan een zeventigjarig politicus, die zyn reputa tie geheel onder de zozeer verafschuwde derde republiek gevestigd heeft en die voor de openbare mening het klassieke „stervende kapitalisme" symboliseert. Men behoeft er zich overigens geenszins over te verheugen, dat de diverse Fran se experimenten der laatste Jaren om aan de chaos te ontsnappen alle tot een heilloze mislukking gedoemd ble ken te zyn. Doch het kan een begin der genezing zijn, dat de volksvertegen woordiging die mislukkingen thans ein- deiyk openlyk en ondubbelzinnig heeft erkend. LOON HERZIENING IN RUIL VOOR LANGDURIGER ARBEID? „De Fransen hebben zich zolang aan gewend op handen te lopen, dat het moeite zal kosten hen in te doen zien, dat het veel eenvoudiger en practischer is zich eenvoudig van hun benen te be dienen". Met deze plastische formule ring pleegt de nieuwe minister van Fi nanciën die thans een macht bekleedt als nog aan niemand na de bevryding in Frankryk ten deel is gevallen, aan te geven dat zyns inziens het roer radi caal moet worden omgegooid wanneer men niet wil stranden op de klip, die thans met volle stoom tegemoet wordt gevaren. Iedereen wil meer verdienen, hetgeen begrypeiyk en noodzakelijk is. Maar zo dra de lonen worden verhoogd, stijgen dc pryzen in nog sterker mate en wordt ieders poshie verzwakt instede van ver sterkt. Voor de leningen, welke Rey naud uit wil schryven, heef* hij het vertrouwen van het gehele volk nodig, en om dit vertrouwen te winnen van de arbeidersklasse schünt hy zich niet bij voorbaat tegen herziening van de lo ner te willen kanten. Doch hij eist daarvoor een verhoogde arbeidspresta tie. omdat alleen een omvangrüker pro ductie hogere loonkosten mag motive ren Men verwacht daarom, dat aan de herhaaldelijk afgewezen looneisen der vakverenigingen gehoor zal worden gegeven, wanneer de arbeiders van hnn kant in uitbreiding van dc veer- tlg-uren-week zullen toestemmen. Het Franse parlement heeft uitein delijk voor Reynaud moeten zwichten onder een trommelvuur van cyfers en getallen, die hij aanwendde om zyn programma te verdedigen. Met groot vernuft en vertoon heeft Reynaud deze munitie gelost op het verantwoordelyk- heidsbesef van de gedeputeerden en het De Donau-conf eren tie heeft met 7 tegen 3 stemmen een „Westelük voor stel" verworpen om de rechten van België en Italië in ogenschouw te ne men in het kader der conventie van 192-1, wanneer de rechtsgeldigheid de zer conventie in discussie komt. De secretaris heeft aan de plenaire verga dering meegedeeld, dat Griekenland, België en Italië brieven hebben ge zonden, waarin zy verklaren, dat zy aan hun reohten vasthouden volgens de conventie van 1921, hoe ook de be slissing der vergadering aal luiden. Engeland, Frankryk en de Verenig de Staten hadden tevoren geweigerd zitting te nemen in een speciale com missie tot opstelling van de eind-tekst der conventie. Thans zal de redactie-commissie be staan uit Bulgarye, Joego-Slavië, de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakye. Een Brits-Amerikaans voorstel, ge schillen, welke uit de Donau-conven- tle voorkomen, naar het internationaal gerechtshof te Den Haag te verwyzen, is verworpen. Artikel 41 van het Sov jet-ontwerp, volgens hetwelk een der- gelyk geschil zal worden voorgelegd aan een verzoeningscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van oeverstaten, werd aanvaard. HERZIENING ZUID AFRIKAANSE IMMIGRATIEBEPALINGEN OP HANDEN. Saoedi-Arabië heeft een lening van de Amerikaanse Bank voor ln- en uitvoer parlement heeft er voor moeten capi gedeeltelijk laten verlopen uit protest tegen de houding van de Amerikaanse regering ln de Palestijnse kwestie. Van een lening van 25 millioen dollar ls slechts tien mllloen gebruikt. Een woordvoerder van de Saoedl-Arablsche legatie zeide: ,wij willen gaarne geholpen worden door tuleren. De strateeg en theoreticus Reynaud heeft reeds thans gezegevierd Moge ook de overwinning op de harde realiteit voor hem zyn weggelegd. Eerst dan zal men kunnen getuigen, dat Paul Reynaud slaagde, waar hy in Juni Dr Donges, Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken,heeft een drastische herziening aangekondigd van het Immigratieschema der vroege re regering, volgens hetwelk 70.000 per sonen in de afgelopen twee jaar naar Zuid-Afrika zyn geëmigreerd. Hy ver zette zich tegen de huidige bepalingen, omdat zy „buiten het parlement om" waren opgesteld en te veel ruimte ga ven aan immigratie. Ook was het selectiesysteem onvol doende. De nieuwe regering zou vasthouden aan de politiek van de premier Malan, volgens welke versterking van de Euro pese bevolking door immigratie zou worden voorgestaan mits de eigen be volking niet hieronder zou ïyden. De immigratie „op grote schaal" ln de afgelopen twee jaar had het wo ningprobleem verslechterd on was eveneens ongunstig geweest t.a.v. an dere tekorten. Het land bezag de im migratie met bezorgdheid en herzie ning was noodzakelyk evenals in an dere landen zoals Rhodesia, dat zyn deurenook te wyd had geopend. Her ziening was eveneens noodzakelyk met het oog op werkloosheid onder de ge- sohoolde arbeiders, wyd verspreide twijfel omtrent de „doeltreffendheid en kwaliteit van geïmporteerde ar beidskrachten" en het aantal mislukte sollicitaties van handwerkslieden. TRIEST IN VEILIGHEIDSRAAD. een vriend doch niet door Iemand, die onze 1940 faalde: in de redding van zyn va- vyand helpt". derland.... Sir Alexander Cadogan (Engeland) heeft de Joegoslavische regering in de Veiligheidsraad beschuldigd van schen ding van het Italiaanse vredesverdrag in Triest. Tevoren had de Joegoslavi sche regering Engeland en de V.S. van hetzelfde in hun zone van Triëst be schuldigd. Joegoslavië wordt er o.m. van beschuldigd door de invoering van de z.g. Joegoslavische lire het Italiaanse vredesverdrag geschonden te hebben en zich voorts niet te houden aan de be staande wetten en verordeningen door de oprichting van volksrechtbanken, die landeigenaren zonder schadeloosstelling van hun bezittingen beroofden en door andere maatregelen, die door de z.g. volkscomité's genomen waren. Dr Philip Jessup (V.S.) onderschreef Cadogan's verklaring volkomen en drong er nogmaals by de raad op aan, Joe goslavië om een gedetailleerd rapport over het bestuur van zhn zone „achter het yzeren gordyn" te verzoeken. Zon der een besluit te nemen, verdaagde de raad de behandeling van de kwestie tot morgen. FRITZ THYSSEN VOOR 't GERECHT De 74-jarlge Duitse grootindustrieel, dr Fritz Thyssen, is ln de Amerikaan se zone voor een zuiveringsgereoht ge daagd. Als voornaamste materiaal te gen hem wordt zyn boek gebruikt: „Ik heb Hitier gefinancierd", dat ln 1941 te Londen ls verschenen. De aan klacht beslaat driehonderd bladzyden. Thyssen wordt beschuldigd van lid maatschap van de nationaalsocialisti- sche party vóór 1933, financiering van Hitler's Putsch ln 1923 (door een by- drage van 100 000 mark a d. NSDAP, bydrage van een millioen mark na '33 en introductie van Hitler by de Duit se industriëlen. Na het proces, zo zegt Reuter, denkt Thyssen zich naar zyn dochter in Ar gentinië te begeven „om de rest van leven daar door te brengen."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1