Zweedse voetbalploeg zonder veel moeite in finale Olympische kanttekeningen Gewichtheffen: een heerlijke sport Joe de Pietro, het wondermens Steeds draaiende wind maakte van het zeilen een pokerspel UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 11 AUGUSTUS (Van onze GPD-redacteur) Men merkt in Londen van de Olympische Spelen niet zo heel veel meer. Aanzienlijke contingenten deelnemers en supporters zijn weer ver trokken en vergeleken bij die van de eerste week staan de sportgebeurte nissen van thans grotendeels op het tweede plan. Daar komt bij dat er geen sprake van centralisatie meer is. Het betrekkelijk kleine aantal toe schouwers is op deze dagen verdeeld over boksen, wielrennen, paarden sport. hockey, gewichtheffen en voetbal en de kampplaatsen liggen der mate ver uit elkaar met de last van urenlange reizen dat van enige samenhang niet meer gesproken kan worden. De Olympische sfeer is verdwenen. Een soort katterige stemming bleef er van achter. Houders van kaarten en de mannen van de pers en de radio lopen zich te vervelen en men kan alleen nog maar hopen dat de voetbalfinale nog eens wat afwisseling brengen zal benevens sport van de beste kwaliteit. Half Hilversum liep uit DAVID EN GOLIATH. Om de tijd te dodeil ben ik een kijkje gaan nemen bij het gewichtheffen in de Empress Hall op Ear Is Court of juister gezegd in Brompton. De ruime hal geeft een wat circus achtige impressie, alleen de begeleiden de hoempamuziek ontbreekt. Gewichtheffen is een vreemde sport en zijn beoefenaars zijn wat eigenaar dige figuren: breed.en steil en uitpui lend van sidderende spierenbundels, die tot barstens toe worden gespannen als zij hun nummer „weggeven". De meest opvallende van allen zijn de beide Amerkanen Joe de Pietro en John Davis. Ik heb Joe de Pietro aan het werk gezien. Een knaapje dat even breed is als hoog, een manneke dat op de ker mis een buitengewoon attractieve figuur zou blijken te zijn. Joe heeft op de eerst edag in het ban- tamgewicht aanvankelijk niet de minste moeite gehad. Joe haalde zijn neus op voor al die concurrenten, die al steun den en zuchten bij een gewicht dat hij met een simpel handgebaar over zijn schouder kan gooien. Toen Joe eindelijk handelend optrad, verscheen hij in de arena met het air van de man die heel de wereld veroveren kan. Hup zei ik, eigenlijk onbewust toen zijn worstarmpjes met de staaf van enige honderden ponden de lucht in schoten. Hupen terwijl hij alleen een tikje rood aanliep in het gericht, had Joe Pie tro, die monteur van zijn vak is, het Olympisch- en het wereldrecord verbe terd. John Davis scoort nog stellig een 50 de kleine Joe. Hi) is de geweldenaar van dit tournooi en onze landgenoot Bram Charité uit Den Haag ziet in hem de kampioen van de zwaargewichten. Cha rité geeft zich zelf geen enkele kans op een prijs af is hij in Nederland dan ook zonder concuri*=iten. Op zijn 30ste jaar is hii al negenmaal achtereen landskam pioen. Hij weegt 95 kg en is 1.75 m. lang. Het nummer van rijn Zondagse boordje bedraagt 1816 cm.... Charité heeft het met drukken en trekken en stoten tot een totaal gewicht van 405 kg gebracht. Menige sjouwer man en verhuizer zal hem om zijn ca paciteiten benijden. Maar de Amerikaan John Davis scoort nog stellig een 50 kg hoger en dat is voor onze landge noot een volkomen onbereikbaar ideaal. MET EEN BLIK VOL DEVOTIE. Gewichtheffen is maar niet een dood gewone sport, waarbij een athleet een zwaar stuk ijzer omhoog tilt; het gaat integendeel met vele rituele handelin gen gepaard. De Koreanen doen dat bepaald in drukwekkend. Zij buigen bij hun optre den voor de zeer geachte jury, zij bui gen daarna in stille devotie voor het voorwerp van hun inspanning en hun verering: de staaf. Zij kunnen er soms minutenlang naar staren. Ik heb Namdjou gezien, de som bere man uit Iran, die deze wedstrijd wel heel zeker als de vervulling van een levenstaak moet beschouwen. Als hy „heft" kan men een speld horen vallen. Namdjou verkoopt zijn nummer uitste kend. Hij is een man die "weet wat het publiek voor zijn geld toekomt. De Iraan begint met zich te concen treren. Zelfs Karei Lotsy kan daar nog een lesje in nemen. Heen en weer loopt hij voor de staaf langs, heen en weer, waarbij hij af en toe over de schouder een zijdelingse blik op de staaf werpt en hardop een soort van gebed prevelt.... Dan plotseling wordt de ceremonie onderbroken. Alsof hij het gewicht nooit meer loslaten zal zo grijpt hij het vast. Allez brult een enthousiaste supporter in de zaal Het volgend ogenblik zweeft de staaf in triomf boven Namdjou's trans pirerende en paarsgeworden hoofd. EEN HEERLIJKE SPORT. Een gezonde sport bovendien, zegt men. De deelnemer Greenhalgh uit Bol ton heeft elf jaar achtereen in een zie- kenhuis gelegen, plat op zijn rug. Nu duwt hij de honderden ponden omhoog of het kinderspel is en een als altijd - chauvisnistisch Engels publiek juicht hem toe, alsof hij vergeleken met de an deren een buitengewone prestatie heeft geleverd. Gewichtheffen is in Engeland trou wens vrij populair. Er zijn meer dan 200 clubs met ruim 4000 geregistreerde leden, en er zijn er zeker tienmaal zo veel die de sport met geestdrift beoefe nen, doch niet bij een club of bond staan ingeschreven. FEESTELIJK WERDEN NEL VAN VLIET EN CLUBGENOTEN ONTVANGEN. De vijf leden van de Hilversumse zwemclub „De Robben", deel uitma kende van de Olympiysche ploeg, zyn gistermiddag in Hilversum terugge keerd en met groot gejubel ontvan gen. Het waren Nel van Vliet, Tonny Hom en Dicky van Ekris en voorts de beide leden van 't poloteam, doel man Joop Rohner thans binnenge dragen, omdat hij door een infectie aan zjjn rechtervoet niet lopen kon en Henny Kcetelaar. Ook trainer Jan Stender deelde volop in de toege zwaaide hulde. Een enorme mensenmassa vulde het Hilversumse stationsplein en de omlig gende straten. In een der wachtkamers van het station vond de eerste ont vangst plaats. Er werden hartelijke woorden gesproken door vertegenwoor digers van de kring het Gooi van de KNZB die erediploma's aan het vijf tal en Jan Stender uitreikten en door verschillende Hilversumse sport verenigingen Na een zegetocht in open landauers lanes een duizendkoppige menigte half Hilversum leek uitge lopen werden in de burgerzaal van het gemeentehuis Nel van Vliet en haar collega's door het voltallige gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester mr J. A. G. M.vanHel- lenberg Hubar hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de Hilversumse harten sneller hadden geklopt door de Drachtige prestaties der plaatsgenoten- finalisten en die van Nel van Vliet in het bijzonder. Als burgervader liet hü echter ook niet na een vaderlijke vermaning uit te delen: „Laat je", zo zei hij, „door deze welverdiende lof niet van je stuk brengen, maar blijf je zelf". Met een gelukwens aan de jonge zwemvereniging „De Robben" en spe ciaal ook voor trainer Jan Stender, be sloot mr Hubar zijn toespraak. Later op de middag vond een zeer druk bezochte receptie plaats in „Ons Gebouw", waar nog vele gelukwensen en geschenken werden aangeboden. Nederlandse sabeléquipe in de halve fina. De wedstrijd, waarvoor de Neder landse sabelschermers maandenlang getraind hebben, is nu aan de gang en op de eerste dag hebben zij getoond, dat deze training zijn nut had. De eerste ronde, waarin zij tegen Canada geloot hadden, werd, zoals wij reeds meldden, een eclatante Neder landse zege. Met 13 tegen 3 overwin ningen werden de Canadezen geslagen. De volgende tegenstander, Argenti nië, kwam met een zeer sterke ploeg. Alle vier de Nederlanders voohten als leeuwen. Henny Terweer en Mosman konden het echter niet redden, zodat het einde kwam met eeri 97 over winning van de Argentijnen. De kans om in de halve finale te komen was echter nog niet verkeken. Zij zoude de Tsjechen, die op scherm- gebied een zekere reputatie te verde digen hebben, moeten verslaan. Onze landgenoten overtroffen zich zelf en in een strijd, waarin iedere partij een gevecht was en het uiter ste van onze mensen vroeg, behaalde de Nederlandse équipe een schitte rende 97 overwinning. Voor de halve finale, welke vandaag wordt gehouden, hebben zich verder geplaatst: België, Hongarije, Ver. Sta ten, Italië, Frankrijk, Oostenrijk en Argentinië. Wanneer onze schermers dezelfde vechtlust vertonen, dan is 'n kans op een eervol resultaat zeker niet uitgesloten. Goede resultaten van De Jong en Bob Maas Gisteren was het de meest abnor male wedstrijd, die tot nu toe te Torgnay gezeild is. Het draaien van de wind maakte er een volledig poker spel van. Eerst werd de start drie kwartier uitgesteld, totdat dc wind in een bepaalde hoek bleef zitten en het mogelük was een in de windse start lijn uit te zetten. Toen het eindelijk zover was dat gestart kon worden met windrichting Zuid-West, lag de start lijn nog scheef op de baan zodat de stuurboordstart onmogelijk was. Do windsnelheid was drie tot vier meter per seconde. Onze^lrefly-zeiler De Jong was wel weer prachtig op tijd, maar zijn positie was aanvankelijk niet zo goed, ergens midden in het veld van de jollen. Tegen het einde van de wedstrijd kwam de kopgroep geheel stil te liggen en De Jong kon zich bij bakboord ruim wind aansluiten by de leiders. Toen de jollen rond merkteken 1 dobberden, lag Zweden op de eerste plaats, Canada op de tweede, België op de derde en Ne derland op de zevende plaats, doch met korte achterstand op de leiders. Het nu volgende duimwindrak bracht vele ver rassingen. De kopgroep kreeg zwakke tegenwind uit het Oosten, terwijl de achterhoede met een flinke bries uit het Zuiden kwam opzetten. Zelfs zo snel dat enkele jollen konden planeren. Hierdoor werd het jollenveld door el kaar geschift als loterijnummers in een doos. Vrijwel alle 21 jollen gingen binnen 20 seconden rond merkteken 3. De Jong ongeveer als tiende. Hij werkt zich nu uitstekend los uit de hem omringende jollen, zodat hij steeds vrije wind had. Hij lag echter bij een minder gunstige over bakboord zeilende groep, totdat plotseling de wind weer naar het Zui den omliep en daardoor de bakboord- groep in een zeer gunstige positie kwam De Jong wist dit voordeel prachtig uit te buiten door zich nu in de kopgroep te plaatsen als derde. Bü de finish was de volgorde Verenigde Staten, Canada, Nederland. Hiermede heeft De Jong zich op de vierde plaats genesteld in het algemeen klassement. MAAS VIERDE IN DE STARKLASSE. Na een ongelukkig begin heeft Maas in de Starklasse toch nog een redelijk resultaat weten te bereiken. Reeds bij de start wilde zijn schip niet lopen, het geen onderweg het gevolg bleek te zijn van een kluit zeewier die zich had vast gezet voor de kiel. Op het ruimwindse rak kregen Maas en de bemanning Stutterheim gelegenheid om hun schip schoon te maken aan de kiel. Op 't eerste grote kruisrak list Maas nu weer zien wat hij kan door de een na de ander te passeren en zich syste matisch op te werken. Dit feilloos ge stuurde kruisrak bracht hem zelfs op de vijfde plaats, de kopgroep was ech ter helaas onbereikbaar geworden door dat ook Italië en Engeland uitstekend stuurden. Amerika was Inmiddels drie geworden en Spanje vier. De ruimwindserakken brachten hier geen wijzigingen, doch op het laatste kruisrakje naar de finish zag Maas nog kans om de Spanjaard te achterhalen en als vierde te eindigen. Helaas lagen zijn grote concurrenten in de volgorde Italië, Engeland en Amerika weer voor hem zodat hij in het algemeen klasse ment niet kon inlopen In het totaal- klassement bezet Maas nu een degelijke vierde plaats. SWALLOWKLASSE. Ook hier een algehele bakboord-start, waarbij De Vries Lentsch goed wegwas en als derde bij merkteken 1 kwam. Op de laatste ruimwindrakken speelde de wind parten, de kopgroep waarbij zich De Vries Lentsch bevond, moest n.l. plotseling op gaan kruisen. De Vries Lentsch deed een poging om eerste te worden, doch toen draaide de wind weer helemaal terug van Zuid naar West, waarbij onze stuurman volkomen zonder wind kwam te liggen. Het erg ste was dat de andere schepen op 200 meter afstand wel wind kregen, zodat allen passeerden en Nederland 13 werd. Het is wel iammer dat een dergelijk noodlot De Vries Lentsch moest tref fen bil het laatste te ronden merkte ken. Nu was het onmogelijk nog in te lopen. Bij de finish lag Portugal op de eerste plaats gevolgd door Engeland en Frankrijk. Door 4-2 zege op Denemarken (Van onze GPD-redacteur). Het Zweedse el f tal lieeft zich zon der veel moeite in de finale geplaatst van het voetbaltournooi. De 42 over winning op Denemarken was echter veel minder indrukwekkend dan me nigeen zal hebben verwacht. In de Engelse pers en in het officiële pro gramma was ons de Zweedse ploeg afgeschilderd als zo ongeveer dc beste van het contingent. De suggestie zal waarschijnlijk moeten dienen om de eigen glorie te verhogen als de Britten in de eindstrijd tegen de Zweden in het veld komen. Het waren niet de Zweden maar de Denen, die op verrassende wijze van start gingen. Met keurig open spel scheurden zij de vijandelijke defensie uiteen en al na enkele minuten had linksbuiten Seebach een wonderlijk mooi doelpunt gescoord 1—0. Heel lang heeft de Deense ploeg dat spel echter niet kunnen volhouden. Al lengs kwamen de Zweden beter in vorm Hun voorhoede werd gevaarlijker, wist fraaie openingen te maken en een kwartier na de aanvang kopte links binnen Carlsson de bal in het doel waar de achter de lijn staande Zweed Gren het leer met zijn handen opving. Zeer terecht kende de arbiter het doelpunt toe omdat de keeper ver uit de goal was en de buitenspelpositie van de Zweed dus niet het minst hinderlijk kon zijn geweest 1—1. Enkele minuten daarna scoorde rechtsbuiten Rosen 21 en van dat ogenblik af was Zweden be paald superieur in de aanval zowel als in de verdediging. Gunder Nordahl leidde telkens weer op voortreffelijke wijze het offensief. Met scherpe lage passes de vleugels in actie brengend en de verdediging schoof als een harmonica in en uit zonder dat er een speld tussen te krijgen was. Het waë 41 voor Zweden toen men ging rusten en het was duidelijk, dat de Zweedse ploeg in deze vorm voor iedere concurrent in dit tournooi volkomen ongenaakbaar zou zijn. De Zweden zijn er echter niet in geslaagd hun spel op datzelfde hoge niveau te handhaven. Misschien heeft het zwakke reageren van de Denen daartoe bijgedragen. In leder geval werd het in de tweede helft een saaie en weinig belangwekkende vertoning, waarin alleen een doelpunt van de Deense linksbinnen even een kleine opleving bracht 4-^-2. De Zweden komen nu in de finale tegen de winnaar van de wedstrijd tus sen Groot-Brittannië en Joego-Slavië, welke heden zal worden gespeeld. De voor het publiek onzichtbare Nederlandse Olympische Ploeg, samengesteld uit Nederlandse werkstudenten, die in het Olympische kamp Uxbrldge zorgden voor het onderhoud van het gebouw Dorian, waar de Nederlandse manne lijke ploegen werden ondergebracht. Van links naar recht, staande G. P. Zoetemeyer (Delft). C. J. Smeekes (Tilburg), R. W. Oberman (Utrecht), H. Sickens (Delft), mej. H. Poldervaart (Leiden), C. A. A. Delen (Nijmegen), M. J. Gols (Utrecht), mej. M. v. d. Bosch (Utrecht), O. Gorissen (Utrecht), Th. Flint (Groningen), G. C. Holscher (Amsterdam) en zittende (midden): P. H. Soeters (Leiden), J. N. J. A. Dieteren (Nijmegen), H. W. B. Croiset van Uchelen (Amsterdam), W. Tamsma (Amsterdam), J. Helfrich (Groningen) en M. A. Wiegand Bruss (Rotterdam). BODEGRAVEN ZWITSERSE OLYMPISCHE POLOPLOEG ONTVANGEN. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Bodegraafse Zwem- en Polo club organiseerde deze club een zwem feest. Niet minder dan het Zwitserse team dat aan de Olympische Spelen te Londen had deelgenomen, nam de uit nodiging voor een polo-wedstrijd, te houden in het Bodegraafse zwembad, aan. 's Morgens reeds arriveerde het team, dat op doorreis naar huls, Holland aandeed. Het is een ware feestdag ge worden. Hollandse zowel als Zwitserse vlaggen wapperden overal. Na ontvangst door het bestuur der B.Z.C. werd een bezoek gebracht aan de kaasmarkt, waarna de Zwitsers officieel door bur gemeester en wethouders verwelkomd werden. Vervolgens stond op het pro gram het bezichtigen van de Zuivel fabriek „Oud-Holland". Hotel van Haaf- ten zorgde met een goede lunch voor de inwendige mens. De middaguren werden besteed met een rondvaart over de Reeuwijkse plas sen, terwijl de Zwitserse spelers vervol gens met hun Nederlandse gastheren konden kennis maken. De heer W. Boer hoogheemraad De heer W. Boer alhier is met ingang van 1 Aug. jj. benoemd tot hoogheem raad van het grootwaterschap Woer den. LEIDERDORP. ZES JUBILARISSFN GEHULDIGD. Dat de mens, die zo zijn plioht ver vult en volhardt, waardering verdient en gewaardeerd .vordt ook in groter kring, ook door hen, die niet tot zijn directe omgeving behoren, ook door 't Hoofdbestuur dei Ned. Mij. van Nij verheid cn Handel, daaraan wilde het vererend getuigschrift d*"- maatschap pij. dat gistermorgen werd uitgereikt aan een zes-tal jubilarissen der N.V. Ouderzorg - De Ridder en Co. alhier, uitdrukking geven. Het waren de heren H. Baars en D. v. d. Zwart uit Leiderdorp, D. Habra- ken uit Leiden en W. Hockx uit Zoeter- woude, die hun 25-jarig jubileum vier den en de heren J. Ba/velaar en W. P. Holswilder uit Leiden, die resp. reeds op 42 en 28 jaren trouwe dienst moch ten terugzien. Daartoe waren de jubilarissen met hun dames in „Het Wapen van Lei derdorp" bijeengeroepen door de direc tie, die hen bij monde van de heer H. van Poelgeest complimenteerde met hun jubilea, en hen het keurig uitge voerde getuigschrift overhandigde. Bovendien werd hen een zilveren medaille en een enveloppe met inhoud aangeboden. Nadat ook de loco-burgemeester, de heer M. P. Splinter, hen in waarde rende woorden had toegesproken, gaf de heer v. d. Zwart in dichtvorm een heel aardig overzicht van de voorbij gegane 25 jaren en bracht hij, mede namens zijn kameraden, dank voor de ontvangen eerbewijzen. Corman won door technische k.o. in derde ronde NEDERLAAG VAN QUENTEMEYER WAS ZEER AANVECHTBAAR. Gistermiddag kwam in de tweede ronde van het vlieggewicht onze landgenoot, Corman, die in de eer ste ronde van de Iranees, Rassaeli. had gewonnen, uit tegen de Burmees Maung Mijo Thant, overwinnaar van de Canadees Sandulo. Het begin was zeer snel met rappe aanvallen op ripostes van beide zijden. Eenmaal kreeg Maung onze landge noot in de touwen en zond met beide handen roffels af, die echter alle op de dekking van Corman belandden. In de tweede ronde was Corman zeer bewegelijk en handig met zijn duiken en ontwijken. Hij doorstond het offen sief van de steeds1- weer inkomende Burmees, meest veel nemen, maar be taalde terug met gelijke munt en was aan het einde van deze ronde frisser dan zijn donkere tegenstander. De derde ronde zette in met een aanval van de Burmees, die een Uhkse miste, waarop Corman bliksemsnel reageer de en hem na een korte slagenwisse ling vloerde voor zeven tellen. Corman begreep, dat hy het gevecht in handen had en viel aan als een tijger. Dc Burmees toonde zich een dapper strijder, maar dit bombardement was meer dan hy kon verdragen en na dat hy nog tweemaal voor zes en zeven tellen was gevloerd, maakte de scheidsrechter zeer terecht 'n einde aan de wedstrijd. Zo won Corman door technisch k.o. in de derde ronde. Buiten Corman heeft nu Quente- meyer, onze beste troef, door een zeer aanvechtbare uitspraak van de jury van de Argentijn Cia, die lang voor dat de golig voor de laatste 'maal luid de, al aan het eind van zijn bokslatijn was gekomen, verloren heeft van de zes Nederlandse boksers slechts Schu- bart zich weten te handhaven. De Zwitserse Olympische zwemploeg IN BODEGRAVEN WERD GEWONNEN MET 6—3. De Zwitserse Olympische zwemploeg, die, zoals bekend is, morgenavond in de zweminrichting „De zyi" een polowed strijd tegen het sterkste Leidse zeven tal speelt en verder op enige zwemnum- mers uitkomt, arriveert morgenochtend in onze stad. Op speciaal verzoek van de Zwitsers zal in de middaguren een bezoek aan Noordwijk gebracht worden. Het zwemfestyn, dat zal worden bijge woond #door de loco-burgemeester, d e heer Van Schaik, zal officieel worden geopend door de heer B. J. Moolenaar. secr.-pennlngmeester van de K.N.Z8. Op de zwemnummers zullen voor Lei den uitkomen: Schoolslag dames: Lies Mens en H. Caspers. Rugslag heren: H. de Tombe. Borstcrawl heren: C. Stomps. De Zwitserse poloploeg speelde gis teravond in Bodegraven tegen Zian. De wedstrijd eindigde, nadat de rust was ingegaan met 21 voorsprong voor de gasten, in een 63 zege voor de Zwit sers. EUROPESE ATHLETIEKKAMPIOEN- SCHAPPEN 1950 IN BRUSSEL. Tydens het tweedaagse congres van de International Amateur Athletiek Fede ration in het kader van de Olym pische Spelen gehouden werd beslo ten de Europese athletiekkampioen- schappen in 1950 te Brussel te houden. Als proef zal op het programma dezer kampioenschappen een 800 meter voor dames worden opgenomen. Bij de rondvraag verklaarde ir. Pau- len, dat ons land er prijs op zou stellen in den vervolge by uitslagen, ceremonies protocolaire enz. te worden genoemd als „Netherlands" of „Pays Sas", maar niet als „Holland" of „Hollande". WATERPOLO. DE ZIJL 4 WON VAN C.W.P. Een prettig gespeelde wedstrijd, waar in de Hagenaars met een boogbal de leiding namen. In de tweede helft was De Zyl het meest in de aanval en toen Roman keihard tegen de paal schoot, plaatste Rietbergen de terugspringende bal in het doel (11). Kort daarop gaf Roman met een onhoudbaar schot zyn club de leiding (21). Dezelfde speler liet even daarna een strafworp onbe nut, zodat met 21 het einde kwam. De beide andere wedstrijden, die op het programma stonden, n.l. De zyi 2— Merwede 3 en De zyi dames tegen BZV gingen niet door, daar de bezoekers niet kwamen opdagen. S.N.A.-DAMESDE ZIJL-DAMES 3—2 In deze Zondag gespeelde wedstryd liepen de Haagse dames hard van stapel en een 30 voorsprong in de eerste helft was het resultaat. Na de rust wo gen de partijen goed tegen elkaar op en Truus Sjardin en Janny Crama slaag den er in de achterstand tot 32 terug te brengen, waarmede alle kruit ver schoten was. Te Boskoop wonnen de adspiranten van Bodegraven met 53 van de Bos- koopse poloclub. De wedstryd Boskoop IIBodegraven I ging niet door, daar de bezoekers verstek lieten gaan, SCHAKEN. DE BONDSWEDSTRIJDEN VAN DE K.N.S.B. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstryden luiden: Hoofdgroep 4de ronde: Visser-Stum pers 01; Bunt-Mulder 1—0; Grappen- haus-Groeneveld 1-0; Raay-Kok 16-16 De afgebroken party Groeneveld-Bunt uit de 3de ronde werd 10. De stand na 4 ronden luidt: Stumpers 4, Baay en Visser 216; Kok, Grappenhaus en Groeneveld 2, Bunt 1, Mulder 0. Dames: In de match om het dames kampioenschap van Nederland werd de 4de party (Roodzant-Heemskerk) afge broken in een gunstige stelling voor me vrouw Roodzant. De afgebroken 3de party werd uitge speeld en door mevr. Roodzant gewon nen. De stand is dus nu 21 voor me vrouw Heemskerk met 1 afgebroken party. DUIVENSPORT. „Steeds Sneller" te Noordwyk - hield met jonge duiven een wedvlucht van at Vilvoorde. De duiven werden te 780 uur gelost. In concours waren 368 vogels. De uitslag luidt: A. Cramer 1, 24, 41, 67; G. Steenvoor den 2, 28, 29. 31, 50; L. Hoek 3, 22, 74; Th. Steenvoorden 4, 36, 39; J. Maryt 5, 10 11. 30, 66, 67, 77; A. Hazenoot 6; H. Smit 7, 38; J. v. d. Niet 8,12; A. Frank 9.89; A. van Duin 13, 47,54; G v. d. Poel 14, 16. 56, 76. Junioren: J. Vink 1, Gebr. v. Duin 2. J. v. Duin 3, 8; T Verwey 4, A. Vink 5, De Jong 6, B. Plug 7, gebr. v. d. Mey 9. Roelofarendsveen Aan de wed vlucht vanaf Vilvoorde (België) naar Roelofarendsveen, afstand 146 km., werd In totaal door 20 duiven deelgeno men. De uitslag was: C. Vesseur 1, 2, 3; J. v. Harteveld 4, 6, 9; Alb. de Jong 5, 7, 8; C: Riet broek 10. DAMMEN. Rijnsburgse Damclub Doordat Oli vier gisteravond zijn uitgestelde party tegen Vletter won (eerst na 80 zetten!), luidt de stand in de vier-kamp om de donateursbeker thans: P. Olivier Spun- ten, F. Laterveer 6 punten en W. Leeuwenburg en A. Vletter ieder 3 pnt. Donderdag wordt de laatste ronde gespeeld. Vaststelling voorlopige Grondwetsherziening nog heden? ER WORDT SPOED BETRACHT! Aan te nemen is, dat het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de grondwetswijziging (tweede lezing) vandaag nog zal worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling van de re gering, dit verslag met zeer grote spoed te beantwoorden. In die gedachtengang kan worden verwacht, dat de Tweede Kamer deze wetsontwerpen zal kunnen behande len in aansluiting op het debat over de regeringsverklaring, midden der volgende week. NIEUWE POOLSE GEZANT ZATERDAG IN NEDERLAND. Zaterdag a.s. arriveert per vliegtuig uit Warschau de nieuwe Poolse gezant, Ksawery Pruszynski, in ons land. Hy is lid van de Pools Democratisohe Ka tholieke Party. In de Spaanse burger oorlog was hy oorlogscorrespondent der Republikeinen. Gedurende de laat ste oorlog ls hy als oorlogscorrespon dent in Engeland, Frankrijk, Noorwe gen en Rusland werkzaam geweest. HORECAPRIJZEN BIJ VOORZIENINGSVOORSCHRIFTEN AANGEPAST. De prysregeling op Horeca-gebied is thans aangepast aan de onlangs afge kondigde voorzieningsvoorschriften. In het kort komt de wyziging van de desbetreffende pry s voorschriften neer op het vervallen van pryzen voor artikelen,, die niet meer geserveerd mogen worden (by gebakken aardap pelen) en op enkele pryswijzlgingen. Als gevolg van de voorgeschreven kleinere vleesportie is de prys voor de dagschotel met vlees verlaagd, terwyl voorts, overeenkomstig de bepalingen voor de goedkope menu's, is voorge schreven, dat, indien dagschotels wor den verstrekt, in elk geval twee goed kope schotels verkrygbaar moeten zyn. De kleine eetwaren, welke in niet by de Bedryfshoreca aangesloten be- dryven, zoals viswinkels en bakkeryen, voor gebruik ter plaatse worden ver kocht, zyn bovendien in prys verlaagd. De prysaanduiding, ook voor de goed kope schotels en menu's, moet duide lijk en overzichtelyk op gedagtekende lijsten zyn aangebracht. ONDERHANDELINGEN IN INDIË EEN WEEK UITGESTELD. Naar Aneta verneemt, is het vertrek van de C. v. G. D. naar Djokja voor de volgende onderhandelingsperiode te Kalioerang, een week uitgesteld. Waarschynlijk zullen voortaan vier- weekse in plaats van drieweekse perio den voor de besprekingen in de resp. hoofdsteden worden vastgesteld. ADIL POERADIREDJA VOOR DE RADIO. Hedenavond tussen 19.15 en 19.30 urn- zal de hear Adll Poeradiredja, eerste minister van de Staat Pasoendan en lid van de delegatie der Bandosngse staats-hoofden-conferentie, die thans ter toelichting van de door deze con ferentie aangenomen resolutie in Ne derland vertoeft, voor de zender Hil versum II een korte uiteenzetting ge ven van het doel, dat de staatshoof denconferentie zich met deze resolutie heeft gesteld. GEEN HANDELSDELEGATIE UIT DE SOVJET-ZONE NAAR FRANKFORT. De handelsdelegatie uit de Sovjet zone van Duitsland, welke deze week in Frankfort werd verwaöht, heeft volgens radio Hamburg haar bezoek zonder op gave van redenen afgezegd. Olympische Spelen NEDERLANDSE RUITERTEAM UITGESCHAKELD. Het Nederlandse team voor de sa mengestelde Olympische ruiterwed- strijd is als ploeg uitgeschakeld door het feit, dat „Glenn's Man" van de heer Siem, het paard, dat reeds voor het vertrek naar Engeland kreupel was, hedenmorgen nog niet hersteld bleek, zodat de heer Siem niet aan de dressirurwedstryd kon deelnemen. De Nederlandse ruiters zullen nu nog in dividueel in de samengestelde ruiter- wedstrijd uitkomen. SABELEQUIPE PLAATSTE ZICH NIET VOOR FINALE. De Nederlandse sabelschermers ver loren hedenmorgen ln de demi-finale van Italië met 313 en van de Ver enigde Staten met 2—9. Door deze twee verloren matches is Nederland voor de finale uitgeschakeld. SOERIPNO IN INDIË. Antara meldt, dat Soerlpno, de Republikeinse gezant te Praag, die in- dertyd de veelbesproken overeenkomst met Rusland heeft gesloten is aan gekomen in „een niet nader bekend gemaakte plaats op Java." D.U.W.-ARBEIDERS EN REGERINGSJ UBILEUM. De Raad van Vakcentralen heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Wederopbouw verzocht, ook aan de arbeiders in de D.U.W.-werken twee extra vacantieaagen met behoud van loon te geven ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjuoileum van HJvl. de Koningin en de inhuldiging Van H.K.h. ^rinses Juliana. Zoaio bekend is, heeft het College van Ryksbemid- aelaars aan de werkgevers een alge mene vergunning verleend tot het ver strekken van aeze verlofdagen. De drie Vakcentralen (.CNV, KAB en NVV) acnten het gewenst, aat ook de DUW- aroeiders hierin delen. „CIGARE PTEN-OORLOG" IN UfcKLijN. Volgens berichten in de West-Ber- ïynse pers overstromen de Russen West- henyn met goedkope clgaretten. De ac tie zou ten aoei hebben met de aldus verkregen Westmarken de propaganda in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland te financieren. Naar verluidt. heDDen de Amerikanen met spoed 120 miihoen eigaretten naar Berlyn gezon den om de Russische actie ai breuk te doen. Het officiële rantsoen eigaretten in West-Beriyn, dat op de bon kan wor den gekoent, bedraagt 40 stuks in de zes weken, tegen een prys van ongeveer i mark per pakje van 20 stuks. Naar schatting kan de Beriyner hiermede nog geen tien procent van zyn behoef te dekken. Hy vult zyn rantsoen dan ook aan met Britse en Amerikaanse eigaretten en met goedkope merken uit Oost-Europa, die door middel van een goed georganiseerd net van duizenden kleine agenten, caféhouders en straat verkopers overal volop te krijgen zyn, maar tegen een prijs die voor de door snee-roker vaak te hoog ls. De zwarte Engelse en Amerikaanse eigaretten kos ten ongeveer 12 mark per pakje. De goedkopere Oost-Europese eigaretten, die men beter vindt dan de Duitse, kos ten altyd nog 6 mark per 20. Te Medan zyn 7 Japanse oorlogs misdadigers aangekomen, die op ver zoek van de Ned.-Indische regering door de Amerikaanse bezettingsautori teiten in Japan zyn uitgeleverd. Twee grote prauwen zijn omeesla gen tydens de oversteek van Noesa Laoet naar Saparoea, twee eilanden ten Zuiden van Ceram. Aan boord bevonden zich on geveer 40 opvarenden, waarvan er 13 zlju verdronken. AGENDA donderdag: Den Haag (Binnenhof): Openlucht spel „Het wonderlijk uur", 9.30 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3