Nederlands waterpoloteam verliest mei ere van Italië Onze dames-estafetteploeg in het goud Onze zwemploeg onder de loupe Hijzelendoorn bij val gewond 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 9 Augustus 1948 Tweede Blad No 26460 Italië won het waterpolo-tournooi. De Italianen met de Hongaren en ons Ne derlands zevental op de derde plaats op de ere-tribne der overwinnaars. Foto ANP-R. liaanse backs wordt enige minuten ver bannen. Maar desondanks worden wij onder vuur genomen en het duurt maar even of Italië verovert de leiding 1—2. De Nederlanders blijven echter voortdu rend voor het vijandelijk doel zitten, maar ze schieten meestal slecht. Trou wens het, wordt hen niet gemakkelijk gemaakt. Want de Italianen spelen hard. Toch kan de gelijkmaker niet uitblijven. Die komt wanneer Van Feg- gelen de bal doorkrijgt van Ruimscho- tel. Een scherp hoog schot, dat zit 22. Even later neemt Italië revanche 32 en met deze stand is het rust. Oranje-ploeg werd derde in het tournooi (Van onze G.P.D.-redacteur) Zoals te verwachten was heeft het Nederlandse zevental het niet kunnen bolwerken tegen de Italianen. In een harde, vaak driftige strijd, die niet helemaal brandschoon was, maar die toch gunstig afstak tegen de vaak wildere vertoningen, die er aan Yooraf gingen, hebben de onzen met 24 het onderspit moeten delven. Zeker de Nederlanders waren over het alge meen sneller dan hun Zuidelijke tegenstanders, maar dit voordeel ging verloren doordat de Italianen zwaar der waren en oneindig veel meer rou tine bezaten dan onze ploeg, die na de oorlog vrijwel geheel opnieuw moest worden opgebouwd. Alleen Hans Stam was een oude gediende, 't Italiaanse team bevatte vele cracks met jarenlange wedstrijdervaring. Sommigen hunner hebben reeds voor de oorlog in Doetinchem tegen Ne derland gespeeld. Gezegd moet wor den, dat de jonge Nederlandse ploeg zich uitstekend heeft gehouden. Voor al in de eerste helft was het spel ge lijkwaardig. Op de duur waren de onzen echter niet opgewassen tegen het betere combineren der Italianen. DE OPSTELLING. De Nederlandse ploeg was als volgt samengesteld: J. J. Rohner, doel; C. Braasem, rechts achter; C. Korevaar, linksachter; H. Stam, midachter; F. Smol, rechtsvoor; R F. van Feggelen, middenvoor en A. C.' Ruimschotel, linksvoor. Nederland begint enthousiast en Ruimschotel stormt keer op keer op het Italiaanse doel af. Na een paar minuten geeft deze de bal door aan Van Feg gelen, die het leer van vlakbij in het doel drukt, 10. De Italianen reageren vurig en even later maakt hun midden voor gelijk met een onhoudbaar schot voor Rohner (11). De Nederlandse hoek op de tribune komt in actie, maar het aanmoedigende spreekkoor van „Holland spreekt een woordje mee" ondervindt enige „lucht- storing" van het gecadenseerde en ver beten „Italia, Italia" van de concurre rende supporters. De Italianen komen door deze hypno tiserende kreet op gang. Ze doen af en toe venijnige dingen en de voortreffe lijke Zweedse scheidsrechter deelt dan ook waarschuwingen uit. Een der Ita- Voor wie de vlag in top ging. ATHLETIEK 4 x 100 meter estafette dames: gouden medaille: Nederland 47.5 sec. (nieuw Ned. record); zilveren medaille: Australië 47.6 sec.; bron zen medaille: Canada 47.8 sec. Hoogspringen dames: gouden me daille: Alice Coachman (VS) 1.68 m. (nieuw Ol. record); zilveren me daille: Dorothy Tyler (Gr. Britt.) 1.68 m.; bronzen medaille: Oster- meyer (Frankrijk) 1.61 m. 4 x 100 meter estafette heren: gouden medaille: Groot Brittannië 41.3 sec.; zilveren medaille: Italië 41.5 sec.; bronzen medaille: Hon garije 41.6 sec. 4 x 400 m. estafette heren: gou den medaille: Verenigde Staten 3 min. 10.4 sec.; zilveren medaille: Frankrijk 3 min. 14.8 sec.; bronzen medaille: Zweden 3 min. 16 sec. Marathon: gouden medaille: Ca- broro (Argentinië) 2 uur 34 min. 51.6 sec.: zilveren medaille: Ri chards (Gr. Britt.) 2 uur 35 min. 7 6 sec.; bronzen medaille: Gailly (België) 2 uur 35 min. 43.6 sec. 10.000 m. snelwandelen: gouden medaille: Mikaelsson (Zweden) 45 min. 13.2 sec. (nieuw Ol. record); zilveren medaille: Johansson (Zwe den) 45 min. 43.8 sec.; bronzen me daille: Schwab (Zwitserland) 46 min. 2 sec. ZWEMMEN 200 m. schoolslag heren: gouden medaille: Joe Verdeur (VS) 2 min. 39.3 sec.; zilveren medaille: Carter (VS) 2 min. 40.2 sec.; bronzen me daille: Sohl (VS) 2 min. 43.9 sec. 1500 m. borstcrawl heren: gouden medaille: McLane (VS) 19 min. 18.5 sec.; zilveren medaille: Mars hall (Australië) 19 min. 31.3 sec.; bronzen medaille: Mitro (Honga rije) 19 min. 43.2 sec. 400 m. borstcrawl dames: gouden medaille: Ann Curtiss (VS) 5 min. 17.8 sec.; zilveren medaille: Karen Haxup (Den.) 5 min. 21.2 sec.; bron zen medaille: Cathe Gibson (Gr. Britt.) 5 min. 22.5 sec. WATERPOLO Gouden medaille: Italië; zilveren medaille: Hongarije; bronzen me daille: Nederland, H. M. de Koningin woonde demonstratie van Am. schoonspringers bij BRUCE HARLAN AMUSEERDE ONZE PRINSESJES. Wind en regen vormden de verre van ideale weersomstandigheden, waar onder Zondagmiddag in het Bosbad te Apeldoorn ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan nationale zwemwedstrij den werden gehouden. De grootste attractie van dit zwem feest vormde ongetwijfeld de demon stratie schoonspringen door 2 dames en 2 heren van de Olympische ploeg der V. S.: Zoe Ann Olson, Patricia El- sener, Bruce Harlan en Sammy Lee, alle vier tot de prijswinnaars van Lon den behorende, die de toeschouwers fa belachtige staaltjes van springkunst lie ten genieten. j De Amerikanen brengen een bezoek I aan ons land en zullen ook te Utrecht I een demonstratie geven. H. M. de Koningin, Prinses Juliana cn de 2 oudste Prinsesjes arriveerden een half uur na het begin op het terrein en bleven ondanks 't slechte weer tot het einde. Waarschijnlijk ten pleziere van de beide Prinsesjes gaf de Olympische kampioen Bruce Harlan ook nog enige komische staaltjes op de springplank te zien, waarmede hij niet alleen Haar, maar alle aanwezigen vermaakte. Na afloop werd het Amerikaanse kwartet en verscheidene Nederlandse spelers aan de Koninklijke Familie voorgesteld. NA DE RUST» Na de hervatting hebben de Italia nen bijna voortdurend een overwicht. Korevaar en Braasem grijpen telkens met succes in. Als Stam de kans krijgt, doet hij ver woede tegenaanvallen, maor zijn scho ten gaan meestal over het doel. Ruim schotel schiet van ver. maar het helpt niet. De Italianen willen het zekere voor het onzekere. Hun onstuimige landge noten op de tribunes beginnen te gil len. Italia, Italia. Ogino, de centrehalf klieft door het schuimende water, steeds sneller en als een torpedo vuurt hij het leder af, dat het wanhoopsge baar van Rohner negeert 24. Neder land voelt dat de kans verkeken is. Ruimschotel wordt er wegens weg zwemmen even uitgestuurd, samen met een Italiaan, die eveneens een overtre ding beging. Er volgen over en weer nog enige aanvallen, maar in de stand komt geen verandering meer. Nederland heeft met ere verloren. De onzen waren definitief zwakker, maar ze gaven uitstekend partij en maakten er van wat er van te maken was. Het stemt in elk geval tot voldoening, dat de jonge Nederlandse ploeg tot de drie sterkste ploegen ter wereld behoort. De mysterieuze Pietro (Van onze GPD-redacteur) Op een der tribunes van het Wembley Stadion zat Zaterdag Dorando Pietro, de man, die na de Marathonloop van 1908 de gouden cup van Koningin Alexandra zou hebben gekregen. Pietro, die nu al vele jaren restauranthouder is in Bir mingham, betoogt zulks althans zelf. HU heeft de persinterviews toegestaan over zijn dramatische intocht in 1908 en hij heeft zelfs gesuggereerd dat hij op de openingsdag van de Spelen een ere- ronde lopen zou in zijn van 1908 be waarde trui met het rugnummer 19. Het is niet onmogelijk, dat deze Pietro een fantast is. Een feit is het in ieder geval, dat hij zijn ereronde niet gelopen heeft en dat de Italiaanse officials hem vol komen negeren. Zij beweren zelfs dat Dorando Pietro, „de ware held van de I marathon van 1908, reeds in 1942 in Ita lië overleden en begraven is. Zijn we duwe is gaarne bereid dat te bevesti gen. De Birminghamse Pietro heeft zich door dit alles niet uit het veld laten slaan. Hij zegt dat dé man, die overleden is, zijn zwager is geweest. Zij leken als twee druppels water op elkaar. Die zwa ger droeg precies dezelfde naam, maar is zichzelf Tornros gaan noemen. Als zodanig startte hij in de Spelen van 1908 en werd hij veertiende. Ik zelf, zo zegt de Britse editie van de beide Pietro's, kwam als eerste in het Stadion en ik ging op bezoek bij Koningin Alexandra. Dat ik later die beker aan mijn zwager als geschenk heb meegegeven doet aan de feiten niets af. Wellicht heeft hij zijn vrouw verteld, dat hij de held van de dag is geweest en heeft hij die cup ge toond als bewijs, maar die vrouw kan daar verder niets van weten omdat zij niet in Londen is geweest. Het geheim van de twee Dorando's Pietros lijkt zeer mysterieus. De man uit Birmingham is van plan om binnenkort naar Italië te vertrekken om de zaak in het reine te brengen en om aan te tonen dat hij de ware Jacob is. De Italiaanse officials hebben inmiddels uit laten zoeken hoe precies het resultaat is geweest van de veelbesproken marathonloop. Op de 14e plaats is de Engelsman Barnes geëin digd. Er was ook een Tornros, maar die startte voor Zweden en eindigde als nummer 22. In de familiekring te San Remo zullen de Pietro's nu trachten uit te maken hoe het stuk zich veertig jaar geleden heeft afgespeeld. De man uit Birmingham Is daar ten zeerste op ge brand omdat het succes van zijn druk bezocht restaurant er in hoge mate af hankelijk van is Door Jan Stender Sportlievend Nederland kan met vol doening terugzien op de door de Hol landse zwem- en poloploeg geleverde prestaties. Met een vrijwel volledige inschrijving op alle nummers wisten onze meisjes, met uitzondering van Hanny Termeu- len, de finales te bereiken. Dit alleen reeds is een succes, dat nog nimmer heeft plaatsgevonden in de Nederlandse zwemgeschiedenis. Holland beschikt over voldoende jeug dige krachten. Het ontbreekt ons echter aan de super-klasse, zoals wij destijds hadden met een Rie Mastenbroek en Nida Senf, zwemsters van een kaliber, dat nu Denemarken bezit met een Ka ren Harup en Grethe- Anderson. De ba sis. waarop successen gebouwd kunnen worden, is echter veel breder dan vroe ger. Onze zwemjeugd. die nu reeds presta ties van wereldformaat verricht, zal zich binnen enkele jaren kunnen ont wikkelen tot de klasse van Nel van Vliet, Willy den Ouden etc. Niet uit het oog mag worden verlo ren dat de concurrentie enorm veel gro ter geworden is en onze trainingsmetho den door trainers uit andere landen zijn overgenomen en vaak verbeterd worden toegepast. Zo zal de strijd om aan de top te ko men en te blijven steeds moeilijker wor den Er zal meer geëist worden van de zwemmers (sters) en ook van de trai ners (sters) en dat zal in Holland, waar allen het zwemmen als amateurs be oefenen, een moeilijke factor zijn en blijven. Als wij de resultaten van deze Olympische Spelen bezien is er reden tot verheugenis. Indien Hannie Termeu- len niet zo jammerlijk gefaald had zij bleef met haar tijd liefst 3 seconden boven die welke zij op de Ned. Kam pioenschappen maakte zouden ook hier 3 meisjes uit Holland voor een der 3 ereplaatsen gestreden hebben. Nu viel deze eer te beurt aan Irma Schumacher en Marie Louise Vaessen. Het Heerlen- se meisje vocht voor wat ze waard was en veroverde een bronzen medaille. Dat onze meisjes op de borstcrawl veel pres teren, werd wel bewezen door de fraaie wijze waarop in de 4 x 100 m. estafette het Olympisch record van Berlijn werd verbeterd. Een record, dat op naam stond van de gouden ploeg met o.m. Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. De schoolslag bracht ons waarop wij gehoopt hadden, zij het dat het ook nu een dubbeltje op zijn kant was. Bij alle fenomenale prestaties, welke Nel van Vliet de laatste jaren verricht heeft, voegde zij nu de ontbrekende twee parels aan haar kroon toe. In de serie brak zij het Olympisch record, gevestigd in Berlijn en staande op naam van het Japanse meisje N. Machata met 4.9 seconde en bracht dit, op 2.57. De finale met de Nederlandse meis jes Tonny Hom en Janny de Groot, DE AANKOMST VAN FANNY BLANKERS—KOEN. Thans kan definitief gemeld worden, dat Fanny BlankersKoen Dinsdag middag om 2.30 uur op het stadhuis te Amsterdam zal worden ontvangen. Zij komt om 2.10 uur op het C.S. te Ara sterdam aan en zal dan in een open rijtuig door 4 witte paarden getrok ken naar het stadhuis rijden. Het athletiektoumooi beëindigd. Wim Slijkhuis kende zijn eigen kracht niet (Van onze GPD-redacteur) Vier gouden medailles en twee bronzen vormen de buit welke de Ne derlandse ploeg in de wacht heeft gesleept op het thans beëindigende Olympisch athletiektoumooi. Wü mogen daar alleszins tevreden mee zijn. Misschien dat men hier en daar zijn verwachtingen wat hoger had ge steld ten aanzien van Slijkhuis, maar in leidende athletiekkrlngen deed men dat toch niet. Slijkhuis heeft ongeveer een jaar geleden door zijn buitengewone prestaties perspectieven geopend, welke in de voorbije zomermaanden helaas niet konden worden gerealiseerd. Men verwijt hem nu een tekort aan hardheid cn veroordeelt het. dat hij indertijd een door de fameuze Brit Wooderson gegeven advies heeft gevolgd, om meer op snelheid dan op hardheid te trainen. In hoeverre dit juist is, zal wel nooit kunnen worden uitgemaakt. Achteraf bezien staat het wel vast, dat de critici geenszins door deze feiten in het ge lijk zijn gesteld. Ware bet anders geweest dan zouden strijd mbet nog gehouden worden waar in Slijkhuis werkelijk zijn laatste reser ves heeft uitgeput. Slijkhuis heeft al leen maar naar de derde man gekeken en moet dolblij zijn geweest, dat hij er in slaagde die te kunnen passeren. Hij moet echter ook innerlijk met stomme verwondering zijn vervuld, dat hij op dat moment nog geenszins aan het ein de van zijn krachten was. Zijn gewel dige jacht op Lennart Strand was het resultaat. Hij bleef nu ettelijke centi meters achter de Zweed, maar hij zou die achtervolging nog over een aanzien lijke afstand hebben kunnen volhou den en heeft dus bepaald alle mogelijk heden niet benut. Wie de zaken nuch ter bekijkt komt-tot de conclusie, dat noch op de 5.000 meter, noch op de 1500 meter de beste man heeft gewon nen. De beste man was Wim Slijkhuis. Ook vele buitenlanders erkennen dat. maar gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer Strand en Eriksson voor de macht van zijn ongeëvenaarde stijl en zijn tempo hebben moeten bukken. De eerste wed- EEN DUBBELTJE OP ZIJN KANT. Fanny Blankers heeft aan alle ver- De nederlaag van onze landgenoot op de 5.000 meter was onmiskenbaar, maar als de zenuwen hem geen parten had den gespeeld zenuwen, waar hij an ders nooit last van heeft dan zou zijn enorme eindsprint zonder twijfel tot voor Oranje zeer verheugende re sultaten hebben kunnen leiden. De Nederlandse dames hebben in de viermaal 100 meter estafette vóór De nemarken en de Verenigde Staten de eerste prijs behaald. De vier winnares sen van de gouden medaille: mevr. Xe- nia Stadt-De Jong, mevr. Nellie Wit- ziers-Timmer, mevr. Gerda van der Kade-Koudijs en mevr. Fanny Blankers- Koen tijdens het spelen van het Wilhel mus te harer ere op de tribune der Drijs- winners. Foto ANP-R. Athletiekleiders te hebben gesproken, mogen wij vaststellen dat Slijkhuis zich in die wedstrijd niet leeggelopen heeft, dat hij inderdaad lichamelijk de moge lijkheden had om de leidende Belg te benaderen en dat het uitsluitend mo rele factoren zijn geweest die hier de doorslag hebben gegeven. Die factoren hebben ook meegeteld op de 1500 meter. Niet Slijkhuis alleen maar ook de Nederlandse leiders en de pers hebben daartoe bijgedragen. Het zou volmaakt onbillijk zijn hem daar dus een verwijt van te maken zoals na af loop door menigeen is geschied. Onomstotelijk staat vast dat men de capaciteiten van onze landgenoot nim mer op hun volle waarde heeft weten te waarderen. Na dit tournooi, na zijn fabelachtig snelle eindstprint. zegt men dat het juist de 1500 meter is waarop hij zijn tempo en zijn soepelheid ten volle ont plooien kan. Voorheen is hem daar nooit op gewezen, omdat men het sim pelweg niet bevroedde. Wij allen, de verslaggevers, de athleten, de leiders, hebben Slijkhuis de idee bijgebracht, dat hij moeite zou hebben om in derace over 1500 meter tegen de Zweden, tegen de roemruchte Lennart Strand in het bijzonder, een behoorlijk figuur te slaan. Voorzitter Paulen vond zichzelf al op timistisch toen hij de verwachting uit sprak. dat Slijkhuis er misschien nog in slagen kon een derde prijs in de wacht te slepen. Mentaal is dit fout geweest, maar geen van de Hollanders heeft dat ver moed. Boze mensen hebben Slijkhuis ver weten, dat hij in die race uitsluitend op de derde plaats heeft gelopen. Dat hij zulks gedaan heeft geloven wij stel lig, maar greep hij daarmede al niet hoger dan vrijwel iedereen mogelijk achtte? De oranjeman had de gouden medail le in dit nummer kunnen winnen wij zijn daar ten volle van overtuigd. Maar de voorbereiding had dan een geheel andere moeten zijn en hi.i had er zich vol komen o pin moeten stellen. Wim Slijk huis heeft eenvoudig zijn eigen capaci teiten niet gekend en de deskundigen deden dat evenmin. wachtingen voldaan. Er was gerekend op drie Olympische overwinningen en het zijn er ten slotte vier geworden dank zU haar schitterende prestatie Zater dagmiddag in de 4 x 100 meter estafet te waarin eigenlijk zij alleen voor de zege heeft gezorgd. Voor ons was Groot Brittannië met de meisjes Manley, Pletts, Walker en Gardner favoriet, doch ook hier kwam nutuurlijk weer een surprise. Het was de Australische ploeg, die daar voor zorgde. Op de gun stige eerste baan startende, speelde zij van het begin af een grote rol en het heeft er zelf-s naar uitgezien dat zij de gouden medaille veroveren zou. Onze loopsters Xenia Stadt de Jongh, Nettie Witziers-Timmer en Gerda van der Kade-Koudijs hadden voortreffelijk partij gegeven, maar hun capaciteiten zijn per saldo niet van wereldklasse. Australië en Engeland gingen dus aan de kop en toen Fanny Blankers de stok moest overnemen, was er stellig een achterstand van drie meter op King (Australië) en Maureen Gardner (En geland). die zo schitterend gevochten heeft op de 80 meter horden. De sprint van Fanny Blankers was echter feno menaal. Reeds halverwege de baan was Gard ner geslagen en ook de Australische heeft uiteindelijk de vlag moeten strij ken. Wat ontwikkelde laatstgenoemde meisje evenwel een prachtig tempo en wat streed zij verbeten voor de zege. Het was een dubbeltje op zijn kant. Voor de vierde maal mocht voorzitter Sigfrid Edstroem, de bekende Zweedse electriciteitsmagnaat. intussen in een week tfjds de Nederlandse kampioene huldigen voor haar wonderlijk goede prestatie. En een uitverkocht stadion onder streepte dat van ganser harte. Geen deelnemer aan het athletiektoumooi is populair geweest als Fanny Blan kers. Mogen wij overigens wijzen op het merkwaardige feit, dat de Nederlandse estafetteploeg door uitsluitend gehuwde dames werd gevormd? Ook in dit op zicht trok de oranjeploeg terecht aller aandachtDe uitslag was: 1. Hol land 47.5 sec.; 2. Australië 47.6 sec.; 3. Canada 47.8 sec.; 4. Engeland. werd een fel omstreden overwinning voor Nel, slechis een 3,j seconde voor de tot nog toe onbekende Australische B. Lyons. Laatstgenoemde trainde sinds een half jaar de vlinderslag en maakte 2 min. 59 sec. Toen haar trainer by aan komst in Londen vernam, dat alle meis jes, op Eva Szekely na, de orthodoxe schoolslag zwommen, werd hier direct op omgeschakeld met voormeld resul taat. Nelly van Vliet heeft door haar presta ties op deze Spelen alles wat voor haar op schoolslag te bereiken is, behaald: Wereldrecordhoudster 100 yards school slag, 200 yards schoolslag, 100 m. school slag, 200 m. schoolslag, 400 m. school slag. 500 m. schoolslag. Olympisch re cordhoudster, kampioene van Neder land 1948, kampioene van Amerika '47, kampioene van Europa '47, Olympisch kampioene '48 Tevens is zij de schoolslagzwemster van de wereldrecord-estafette-ploegen op 3 x 100 yards wisselslag en 3 x 100 M. wisselslag. De jeugd van Tonny Hom in aanmer king genomen zij is n.l. 15 jaar en het feit dat er een behoorlijke reser ve aan schoolslagzwemsters in Neder land is, kan op dit nummer de toekomst met vertrouwen tegemoet worden ge zien. Op het nummer 100 M. rugslag kwamen wederom 3 meisjes in de fina le. n.l. Greet Galliard, Ria v. d. Horst en Dicky van Ekris. Met tegenstandsters van het formaat als Karen Harup was de kans op suc ces uitgesloten. Zowel Ria als Dicky zijn nog zeer jong en zij zullen over een jaar wel meer van zich doen spreken. Ria v. d. Horst werd In de finale met 1 min. 18.8 sec. 5e. terwijl Dicky v. Ekris de 6e plaats bezette met 1.18.9. De Ne derlandse kampioene Greet Galliard sloot de rU met 1.19.1. Onze zwemmers Kees Kievit en Bob Bonte deden het niet onverdienstelijk. Beide zijn jong en kunnen nog veel bereiken. Voor de heren schoolslag-zwemmers is het wel duidelijk dat, wil Nederland kans maken op de cre-plaatsen, zeer zeker de butterfly gezwommen moet worden. Het schoonspringen dames bracht eens te meer tot uiting welk een achter stand wij op dit gebied hebben: Een 8e plaats voor Kitty Heck een en 12e voor Cobi Floor. In Nederland is de oefen- gelegenheid uitermate gering, terwijl ook het springmateriaal onvoldoende is. De Amerikanen kunnen zeer zeker nog een ploeg afvaardigen, waaraan geen ploeg uit welk land ook, kan tip pen. Op schoonspringgebied bezitten de Yankees het monopolie! Onze waterpolospelers hebben na hun pech in Monte Carlo op de Europese kampioenschappen '47 nu erg gelukkig geloot. Na de ploegen van India cn Chili met grote cijfers verslagen te hebben, werd Spanje door een 52 overwin ning aan de zegekar gebonden. In de 2e ronde kwam Nederland te gen België uit, dat gelijk bij voetbal ook bij waterpolo, onze oudste tegenstander is. In een enerverende partij, zeer slecht geleid, wisten de Hollanders, dank zij keeper Rohner, die in geweldige vorm was, een gelijkspel uit het vuur te sle pen. Tegen het sterke Zweedse zevental werd in een uitstekende wedstrijd vijf maal gescoord, terwiil Zweden ons doel- net driemaal wist te vinden. Het veroveren van de oronzen me daille Hongarije en Italië zijn nog te sterk is dan ook een prestatie die niemand verwacht had. Dit zeer jeugdige zevental zal in de toekomst nog veel kunnen presteren. Twee jaren scheiden ons van do Europese kampioenschappen, welke ditmaal in Boedapest gehouden zul len worden. Wanneer evenals in an dere landen, nu reeds aan Ue voor bereiding gewerkt wordt, zal Neder land ook daar successen boeken. In de achtste finale sprint werd door het verkeerd passeren door zijn Uruqua- se tegenstander Rocca, onze landgenoot Hijzelendoorn tegen de grond geslin gerd. Op de bovenste foto zien we Rocca steunend met rijn handen op de baan en Hijzelendoorn achter hem liggende. Beneden: Hyzlendoorn wordt op een Foto ANP-R. brancard van de baan weggedragen. Tegenslagen voor het Nederlands team (Speciale reportage) We vonden Zaterdagmorgen vroeg een bijzonder optimistisch gestemde Nederlandse wielerploeg op het ter rein, waar de Olympische wielerwed strijden begonnen. Men had allehpop, dat Hijzelendoorn zich op de 1.000 m. voor de demi-finales zou kwalifiseren, terwijl men tevens goede verwachtin gen koesterde van de achtervolgings- ploeg Blankenauw, Faanhof, Har mans en Voorting. Maar vier uur later lag Hijzelendoorn. terug uit het hospitaal, in het renners kwartier met een pijnlijk vertrokken gericht en tal van verbonden plekken, terwijl de reeds in de eerste ronde van de achtervolgingswedstr. uitgeschakelde Nederlandse ploeg in tranen (Blanke nauw) en ruzie (Harmans) uiteengeval len was. Het ongeval van Hijzelendoorn was het gevolg van een geweldige eind spurt van de Uruqayer Rocca in de tweede heat van de achtste finales, waarbij de Uruqayer bezig was de sprint te winnen door Hijzelendoorn onder de rode lijn te passeren. Het was moeilijk uit te maken wat er zich op dat mo ment precies had voorgedaan. Wel zag men Hijzelendoorn nog voordat hij de eindstreep bereikt had. vallen, terwijl Rocca nog enige meters doorreed cm vervolgens drie maal over de kop te gaan en eveneens neer te smakken. De gewonde Nederlander, wiens gelaat he vig bloedde, draaide zich langzaam op I zijn rug om. strekte zijn armen uit en bleef zo rustig liggen, totdat men nem oer brancard naar het middenterrein vervoerde waar een diepe snede boven het oog geconstateed werd, die over brenging naar een hospitaal vereiste. De manager van onze ploeg, de heer Stol, deelde ons op dat moment mede, dat hij zou trachten zó snel terug te komen, dat Hijzelendoorn aan de kwart finales zou kunnen deelnemen aangezien de jury intussen Hijzelendoorn winnaar had verklaard en Rocca gediskwalifi ceerd had wegens ongeoorloofd passe ren. Rocco wentelde zich onmiddellijk na zijn val in hysterische gilbuien over j de grond, zodat hij door verschillende helpers vastgehouden moest worden. La ter bleek hij echter vrijwel niet gewond en hij kon zelfs, zonder daarbij gehol pen te worden, van het middenterrein naar het verkennerskwartier lopen. Uruquay had de tijd niet onbenut ge laten en een protest Ingediend tezen de beslissing van de jury, waarbij be toogd werd. dat Hijzelendoorn „twee maal zijn arm op onsportieve manier had uitgestoken en hij Rocca ten val 1 had gebracht Het duurde geruime tijd alvorens de betrokken commissie van de UCI ge noemd protest had behandeld. Ten i slotte werd besloten de wedstrijd tussen Hijzelendoorn en Rocca op Maandag morgen te doen overrijden, waarna de Britse wereldkampioen Harris in de kwartfinale tegen de winnaar van deze I race moet uitkomen. Deze beslissing was gebaseerd op "net feit. dat Hijzelendoorn bij zijn val de eindstreep niet gepasseerd was, men hier met amateurs te doen had en dit Olym pische wedstrijden waren, waarvoor enige consideratie gebruikt mocht wor den. Hijzelendoorn heeft dus nog een kans om de kwartfinale te winnen, maar gezien zijn toestand niet veel kans om Harris te verslaan. Ook zal het te bezien zijn of hij volledig fit zal zijn voor de wereldkampioenschappen. Onze achtervolgingsploeg heeft er weinig van terecht gebracht. Reeds spoedig bleek, dat Blankenauw het tem po niet kon volgen in de heat tegen Uruquay en hij wer ddan ook spoedig losgelaten. Maar er haperde ook wat met het overgebleven drietal, dat met ongeveer 70 meter door Uruquay werd geklopt. De beste tijd va ndeze ronde door de Fransen gemaakt (5 min. 3.6 sec). Er waren in totaal zeven hats, terwijl Finland alleen moest rijden en om zich te kunnen kwalificeren een snellere tiid moest maken dan de snel ste tweede in. casu Australië (5 min. 6,5), hetgeen niet gelukte. Nederlands's tijd was 5 min. 14.7 sec.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5