Laatste Berichten Intervieuiv met de Flying Dutchmam in Bij de zeilers is nog alles mogelijk STADSNIEUWS MAANDAG 9 AUGUSTUS r*r> De strakke blik in de ogen was weg, de haren slingerden los om het hoofd, de ene grap na de andere plagerfi klonk op. 20 vonden wü Fanny Blankers-Koen temidden van de andere dames-athleten, haar vriendin nen van de baan. Acht dagen van spanning, van uiterste concentratie, van hoop en van angst, van opgeluchtheid na een overwinning en van be heersing voor het volgende nummer, dat alles moest afmatten, dat wek te een geestelijke moeheid, welke opluchting zocht in opgewekt gebabbel over de dingen, die achter haar lagen. Fanny heeft meeste voldoening van de 80 meter horden Inderdaad, Fanny vertelde het ons zelf. de geestelijke inspanning was in dit tournooi nog grot-er geweest dan de lichamelijke. Ik zou, zo zegt ze, met geen mogelijkheid aan het hoogspringen heb ben kunnen meedoen en ik ben blij. dat ik ook het vèrspringen heb laten lopen, al zegt iedereen achteraf, dat ik ook op dat nummer een goede kans zou hebben gehad voor een Olympische medaille. Maar een athleet kan ook te veel willen doen en een te veel zou verlammen. "Elke dag concentreren op de wedstrijd, op de start, op de tegenstandsters, aan honderd en een kleinigheden denken, dat wekt innerlijke spanning welke soms ondragelijk wordt. Eén dag had ik een inzinking, maar iedereen heeft zo goed voor mij gezorgd, dat ik er gemakkelijk overheen kwam. Als vanzelf kwamen wij te spreken over de vier overwinningen welke de „Flying Dutchmam", zoals een Engelse krant haar met een letterverwisseling typerend heeft genoemd, in dit Olym pische athletiektournooi heeft behaald. Fanny erkent ronduit, dat de zege op de 80 meter horden haar de meeste vol doening heeft gegeven, omdat de strijd om de eerste plaats zo fel was geweest. „Ik weet", verklaart zij, „ik was niet te laat weg en ook Maureen Gardner, die naast mij in de startholes zat, niet, maar de beide buitenbanen waren te vroeg weggegaan en de starter had ons moeten terugroepen. Dat deed hij niet en ik realiseerde mij in een onderdeel van een seconde, dat ik met een ach terstand begon. En dan moet je veen- BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 Augustus. De totstandkoming van het nieuwe kabinet had op de effectenmarkt geen merkbare invloed. De stemming op de staatstondsenmarkt weerspiegelde ver trouwen in het nieuwe bewind De conversielening 1947 kwam zelfs boven de 98% uit en de integralen verhieven zich tot 811/4 A 3/8. De meeste aandacht op de aa n delen- markt ging uit naar certificaten Ned. Handel Mi). Men sprak van 9% drvi dend in contanten. Onder invloed van deze geruchten liep de koei's van 169 tot 175 op. De gehele Ind^he markt ademde een iets betere geest BilUtmv was vast met een koers voor de sw>ck dividenden, variërend van f. f 785 Aandelen Indische Bank waren »oed prijshoudend. Aandelen Jarasche Bank werden op 179 «enoteerd.. Grote prijsver an deringen deden ach hi de cultuurfondsen niet vwr. Kon. ^Dhe werd vernomen op 344 345. De aangevende fondsen note rden iets Undever was aan de "zwakke kant op het verdere verloop hadden dc de neiging een Weligheid te- ten, vechten tegen de nadelige start, maar vooral ook decimeter voor deci meter proberen in te halen op de ande ren en dan op die korte afstand. En toch er voor zorgen, dat je het even wicht bewaart, dat je de snelheid nog opvoert. Op de laatste meters werd het beslist, ik had gewonnen, maar het was op het nippertje. En dan ben ik blij met een overwin ning in de estafette, niet voor mij zelf alleen maar vooral ook voor de andere meisjes". En als wij dan even glim lachen, als Fanny over de meisjes spreekt, omdat de ploeg»ult vierge huwde dames bestond, ook een wereld record, voegt Fanny er aan toe, dat het wisselen niet zo goed was gegaan, maar dat Gerda. Nettie en Xenia haar af stand uitstekend hadden gelopen. „En al begon ik dan met de laatste 100 me ter met een achterstand, die was toch niet zo groot, of ik kon de anderen in halen. Het gaf zo veel voldoening met zijn vieren op het „schavotje te staan en niet alleen, want deze overwinning was een zege van de gehele Nederlandse damesathletiek". Hoe was de verstandhouding tussen alle deelneemsters? Best, was het antwoord. „Er zijn er heel wat naar mij toe gekomen om raad te vragen voor de training, voor de maaltijden en menigeen keek vreemd op toen ik zei, dat ik geen buitenissig heden kende voor wat de oefeningen en het eten betreft". Het Australische meisje Strickland verklaarde toen zij dat allemaal hoorde, dat zij ook trainde en leefde, maar niet begreep waarom zij geen Olympisch kampioene was geworden. Nou, toen heb ik haar maar gezegd, aldus Fapny, dat de oorzaak heel simpel was. Zij was nu eenmaal niet zo snel als ik." En Fanny lacht nog als zij denkt aan het beteuterde gezicht van Strickland. „Je bent de populairste athleet van deze Olympische spelen, dat hebben wij in de afgelopen dag gemerkt, Fanny. Hebben ze het niet te bont met je ge maakt?" „Och wei nee," luidt de repliek. „De Engelse kranten vinden het nu eenmaal interessanter om bijzonderheden over mijn man en over de kinderen te ver tellen, ze hadden daar een bijzondere voorliefde voor. Maar over de technici* van mijn prestaties, over de voorberei ding, over de wedstrijden zelf, daar heb ik weinig van gelezen. En hoeveel handtekeningen ik wel niet heb gezet? Toen ik een keer met de underground ging, kwamen plotseling tientallen men sen haar mij toe. Niemand had hun verteld, dat ik Fanny Blankers—Koen was, maar ze wisten het blijkbaar alle maal. Leuk waren die orchideeën, welke ik heb gekregen na de 4 x 100 meter estafette, van de Amsterdamse bloemen markt. Als ze het met die huldiging in Nederland maar niet te bont maken als ik thuis kom. En dan rust. vacantle met de kinderen en daarna terug in 't gewone dagelijkse leven." „Als ik dat geweten had" T W«W> j 097 In het verdere verloop hadden ae rustig. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 9 Aug. Besommingen: RÓ"~53"T 17700; IJM. 15 M8150; IJM. 29 1 stoomtrawlers tezamen f 44500 IJM. 316 f.2260. Aanvoer verse \ls 6000 kisten. 15 f.460. VLAARDINGEN. 9 Aug. VL^ 30 met f.6878 besomming verse ha,r.l.n^Tenft» 1 Binnen van de haringvisserij. VL. 97 met 17 Sit; VL. 199 met 33 last; VL 196 met 15 last: VL. 85 met 38 last. Maat es groen, maximumprijzen. Maatjes en f. 36—s. Volle en maatjes f. 28.90—31.80. Volle f. 30.0031.90; Steur f. 20.70—21 60. Maatjes Noord f. 31.0031.70. Alles per kantje. AGENDA Den Haag (Binnenhof)Openlucht spel „Het wonderlijk uur", 9.30 uur nam. Katwijk aan den Rfln (kantoor notaris Van Hees): Aandeelhoudersverg. „Rijnstroom". 10 uur voorm. DONDERDAG: Den Haag (Binnenhof): Openlucht spel „Het wonderlijk uur", 9.30 uur nam. ZATERDAG: Den Haag: (Binnenhof)Openlucht spel: „Het wonderlijke uur". 9.30 u. nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Ridder der wraak" (14 Jr). 7 u. 9.30 uur; dagelijks 26 uur: actua liteiten. Lldo „De jeugd leidt het onderzoek" (14 Jr). Zat. en Zond. 2,30. 4.30. 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor ..Bathing Beauty' (alle leeft.) Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Rex „Opa ls zo dom og niet" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.15, 7 en 9.15 u. Trianon „Sneeuwwitje en de 7 dwer gen" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 7 Aug. 13 uur tot Zaterdag 14 Aug. 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 en Apotheek Reljst. Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgcester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274 (Van onze sportredacteur). Het Olympische athletiek- en zwem- tournooi behoort weer tot het verle den en vele deelnemers hebben de terugreis reeds aanvaard. Zo ook de Nederlandse zwemmers (sters) en ath- leten. Gistermorgen kozen zij met de dag boot het ruime sop en arriveerden gis teravond ongeveer te 7.00 in Hoek van Holland. Wij zijn de ploeg een stuk tegemoet gereisd, daar wij speciaal onze oud stadgenoot Wim Slijkhuis met zijn fraaie successen wilden feliciteren. Eer lijk gezegd hadden wij verwacht op het station Den Haag een flinke me nigte te zullen aantreffen om de oran jemannen en -vrouwen een hartelijk welkom toe te roepen. Echter niets van dat alles. Buiten Harry Kroon, de Ne derlandse 400 meter kampioen, waren wij de enige belangstellenden. De eer ste, die wij voor het coupévenster zagen zitten, was Jan Blankers. Wij infor meerden natuurlijk direct naar zijn snelle gade. Maar Jan Blankers deelde onfe beteuterd mede, dat hij alleen was. Wat was gebeurd? De organisatie was n.l. weer eens in de war gelopen. De autobus, die de dames-athleten van het kamp in Northwood naar de trein had moeten brengen, kwam stukken te laat. Jan Blankers keek dus in Harwich vergeefs naar zijn vrouw uit. De snelste sprintster ter wereld was ditmaal te langzaam geweest! Het geluk was met ons, want Wim Slijkhuis, die in Amsterdam woont, stapte in Den Haag over om zijn fami lie in Leiden te bezoeken. Onze natio nale kampioen was vergezeld van zijn vrouw, die een grote bos anjers, een geschenk van de K N.A.U. over de aim had. Toen het publiek op het perron in de gaten kreeg, dat daar een van de groten van de Olympische Spelen op de trein stond te wachten, werd hij na tuurlijk van alle kanten bestormd. Treffend vonden wij, dat een heer aan Wim vroeg „bent U Slijkhuis"? En toen Wim bevestigend antwoordde, ging de hoed van die mijnheer eerbiedig af en hij zei: „Mag ik U dan van harte feliciteren. Wij vonden het in Holland prachtig en wij hebben van de eerste tot de laatste minuut meegeleefd". In de trein hebben wij rustig met Slijkhuis zitten praten. Hij heeft ons zijn medailles laten zien en iets over het kampleven verteld. Over het alge meen vond Wim het niet best. Vooral het eten was slecht. Wij vroegen hem naar die official, die hem vlak voor de eindstreep van het nummer 1500 meter voor zijn voeten zou zijn gelopen. „Niets van waar", aldus Slijkhuis. „Lennart Strand raakte mij even aan, waardoor ik mijn balans verloor en struikelde. Maar als ik dat geweten had. Toen ik de 1500 gelopen had was ik nog zo fris als een hoentje. Mijn hele instel ling is verkeerd geweest. De bond had een schema opgesteld, waardoor ik op de vierde plaats ging lopen. Was dat niet gebeurd, dan had ik een prachtige kans op de gouden medaille gehad, want ik liep lekker licht en had zeker de twee Zweden kunnen slaan. Ik merkte het echter te Iaat. De 5000 meter liep ik veel stroever, je weet, dat je tut de favorieten be hoort en dat drukt je". Wij vroegen Slijkhuis verder of het voor hem een verrassing was geweest, dat Reiff de 5000 meter won. „Voor ons allemaal", vertelde Slijkhuis, „hij ging er onverwachts tussen uit en toen kon ik hem niet meer te pakken krij gen". In Leiden dook Wim ongezien in een taxi. Vlug naar huis en wij konden dat begrijpen. De nieuwe regering aanvaardt haar taak Nadat reeds j.l. Zaterdag de porte feuille van justitie was overgedragen aan mr Wyers, hebben vandaag de andere nieuwbenoemde ministers de departe mentale zaken van hun voorgangers overgenomen en hun plaats op het de partement ingenomen. De a.s. regeringsverklaring De Tweede Kamer ls telegrafisch bij eengeroepen tegen Donderdag a.s. te 1 uur. De minister-president, de heer Drees, zal dan een regeringsverklaring afleggen. Daarna zal de Kamer een no minatie voor het voorzittersohap opma ken, nu mr van Schaik zitting in het kabinet heeft genomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het debat over de regeringsverklaring eerst op Vrijdag as. een aanvang zal nemen. Zo nodig zal het dan in de vol gende week worden voortgezet. PRINSES-REGENTES ZAL HEDEN MIN.-PRES. DREES ONTVANGEN. Naar wij vernemen zal de Prinses- Regentes heden op het pales Soestdy'k de min.-president, de heer W. Drees, ontvangen. EERVOL ONTSLAG AAN MR VAN SCHAIK. Als voorzitter der Tweede Kamer. Bij K. B. is aan mr J. R. H. v. Schalk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorziter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig bewezen. Totale geltfhoeveeldheid gestegen met 970 millioen Blijkens een publicatie van het Cen traal Bureau v. d. Statistiek bedroeg de totale geldhoeveelheid in Nederland op 31 Maart j.l. 7683 millioen gulden, waarvan chartaal geld 3134 en giraal geld 4549 millioen. Op 31 December '47 waren deze cijfers resp. als volgt: 7536, 3205 en 4331 millioen en op 31 Maart 1947: 6713, 2955 en 3758 mil lioen. De totale geldhoeveelheid is in een jaar- tijds derhalve gestegen met 970 millioen gulden. Omtrent de stand der geblokkeerde tegoeden maakt 't C.B.S. bekend, dat het totaal geblokkeerd tegoed per 31 Maart j.l. 5672 millioen gulden be droeg, tegen 6544 millioen op 31 Maart 1947, 6384 millioen op 30 Juni, 6306 millioen op 30 September en 6078 mil lioen op 31 December 1947. PAARDEN IN VEILIGHEID GEBRACHT. De paarden, die gistermiddag bij Makkum op de Wadden voor de kust graasden en door het hoge water wer den verrast men zie elders zijn alle in veiligheid gebracht. De redders hebben tot diep in de avond gewerkt. Ongeveer halverwege Makkum en Kornwerderzand sloeg nog een bagger molen om. Bij de haven in Makkum knapte een paal van het electrisch net af; in Mak kum en Harlingen werden bomen ont worteld. Benelux-bespreking op landbouwgebied Drie rustdagen in Torquay UITREIKING BONKAARTEN. Morgen zijn aan de beurt voor bet nen waarvan het hoofd een stamkaart- afhalen van bonkaarten 810 de gezin nummer heeft van 59.401 tot en met 64.800. Het kantoor is geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2.00 tot 4.30 uur. Mee nemen alle stamkaarten en inwisselings stroken der bonkaarten. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is geduren de de maand Juli 1948 ingelegd f 360.985.58 en terugbetaald f. 464.813.65, ingeschreven zijn 246 nieuwe inleggers, terwijl 149 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 27.292 inleggers, hier onder begrepen 2.854 deelnemers aan de Afhaaldienst. bedroeg einde Juli 1948 f. 13.942.405,93. Door de Afhaaldienst werd in 9.509 stortingen f 34 697.— ontvangen. Er werden 124 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 2.579.42. Op de scholen werd f. 87.30 gespaard. ADJ. O.O. DRABBE KREEG GOUDEN MEDAILLE. Onder grote belangstelling werd Za terdag te Nieuw-Milligen de gouden medaille voor 36 jaar trouwe militaire dienst uitgereikt aan de adj -onderoff., de heer C. J. A. Drabbe, uit Leiden, van het voormalige 6e R.VA.. De troep van het Det. 2 RIT stond daarvoor opgesteld, waarna de kolonel Ir Biethouwer, de jubilaris de gouden medaille op de borst spelde. Met waarderende woorden schetste de Kolonel de militaire loopbaan van de jubilaris, die zowel teohnisch als militair bij zijn superieuren hoog staat aange schreven. Nadat de troep op de gebruikelijke wijze voor de jubileris had gedefileerd, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. I (Speciale reportage) Hoewel de zeilers zich eerst afvroegen waarom de drie tussenliggende dagen niet gestart werd, bleek toch achteraf dat de wedstrijdleiding het goed had ingezien, door deze drie dagen rust door te voeren. Uit een oogpunt van her kansing bleken deze drie dagen zeer waardevol. Een ieder had nu gelegen heid te experimenteren met schip en zeil. Duidelijk was tijdens de races ge bleken, dat de zeilers hier met zeer bijzondere plaatselijke omstandigheden hadden te doen: de grote schommelin- genwindrichting, de plotseling toe- en afnemende wind, de korte golfgang, het waren alle factoren, die het mogelijk maakten, dat ook de beste stuurlui soms plotseling vijf of tien plaatsen terug vielen om tien minuten later weer een zelfde aantal plaatsen te winnen Het kwam er nu dikwijls maar op aan wie de gelukkigste was in de laatste te zeilen rakken. Gezien het feit, dat in ons land gedurende deze zomer vrijwel tijdens ieder weekend een harde tot zeer harde wind woel, dan ls de lichte bries hier wel zeer in het nadeel van onze verte genwoordigers. Zo werd er deze dagen hard getraind en zelfs werden er oefen wedstrijden georganiseerd. Naar ons thans ter ore komt is de keuze voor het wedstrijdwater op Tor quay gevallen omdat in de baai zelf de getijstroom geen rol speelt. Vrijwel overal elders langs de Engelse kust is de gelijkstroom zeer hinderlijk, het geen vooral voor buitenlanders een nog groter handicap zou zijn geweest. Het verschil tussen eb en vloed is nl. onge veer drie meter. ONZE KANSEN. Hoewel de resultaten der Nederlan ders tot nu toe wat teleurstellend zijn geweest, ls toch nog niet alle hoop ver loren. Bob Maas en Koos de Jong zit ten nog in de kopgroep en bovendien kan er meer wind komen gedurende de resterende drie wedstrijddagen. Firefly-klasse: Sarby (Zweden) aan de kop met 3424 pnt.; 2. Evans (Ameri ka) met 2537 pnt.; 3. Herbulot (Frank- kijr) met 2383 pnt. De Jong (Nederland) en Mac Donald (Engeland) zijn 6 en 7 met ieder 2190 pnt. Indien men bedenkt, dat de eerste plaats 1423 pnt. oplevert, een tweede plaats 1122 en een derde 946 enz., dan is hier nog veel mogelijk. SWALLOW-KLASSE. De uitstekende ook in Nederland be kende stuurman Stewari Morris ligt hier in winnende positie met 3264 pnt. gevolgd door Portugal (strmn Bello) met 2539 en Canada (R >bertson) met 2294 pnt. De Vries Ier.' .cl bezet de tiende plaats met 1247 pnt. Een derde plaats is nog wel niet uitgesloten, doch dan moet alles meelopen. STARKLASSE. De bakermat der Stars lijkt een ster ke vertegenwoordigingte hebben. Amerika (strmn. Smart), leidt met 3892, gevolgd door Italië (Strauhno), met 3039 pnt., Engeland (Knowless) 2789 pnt. Nederland ls hier vijfde met 2340 pnt. Het verschil tussen Bob Maas en de nrs. 2, 3 en 4 is niet zo heel groot, zo dat wij ook hier nog wel een kansje hebben. Zonder afvalwedstrijden zou Maas nu de derde of de vierde plaats bezetten, daar hij geen uitgesproken slechte race heeft gehad, zoals zijn te genstanders. DRAKENKLASSE. De landstreken waar dit schip zijn oorsprong heeft, spreken wel sterk mee. Het is alles Scandinavië wat de klok sloeg. 1. Noorwegen met Thor- baldsen 3239 pnt.; 2. Zweden met Voh- lin 2637 pnt.; 3. Denemarken met Derntsen 1914 pnt. Nederland is 8ste met Jonker en 1218 pnt. Het kan nog meevallen. Er is nog een mogelijkheid voor 'n derde plaats, doch dan zullen Jonker en bemanning de tanden op elkaar moeten zetten. Dinsdag a.s. wordt weer gestart voor de resterende drie wedstrijddagen. Dezer dagen zijn te Den Haag bespre kingen gehouden tussen vertegenwoordi gers der Belgische en Luxemburgse land bouworganisaties en de stichting voor de landbouw. Van Belgische zijde waren vertegenwoordigd: de Belgische boeren bond, de „Alliance agricole" en de .Fe deration nationale des unions professi- onnelles", van Luxemburgse zijde de „Centrale paysanne Luxembourgeoise" Uitvoerig is van gedachte gewisseld over de landbouwpolitiek in de drie lan den en een mogelijke coördinatie daar van met het oog op de komende econo mische unie. De discussies hierover wa ren zeer vruchtbaar en hebben stellig bijgedragen tot een verheldering van el kanders inzichten. Men achtte het noe niet gewenst reeds bij deze eerste bespreking te komen tot het opstellen van conclusies ten aanzien van een gecoördineerde landbouwpoli tiek. Daartoe bleek noodzakelijk een voorafgaande grondige bestudering van de structuur van de landbouw in de drie landen terwijl een onderzoek naar de ex portmogelijkheden van het Benelux-ge- bied naar het consumptievermogen van de Beneluxbevolking in de eerstkomende jaren evenzeer noodzakelijk is gebleken. Besloten is na te gaan op welke wijze in de toekomst een intensief en perma nent contact kan worden verwezenlijkt. Hiertoe werd een kleine werkcommissie ingesteld, welke allereerst het eerstvol gende overleg zal voorbereiden. VUURWERK TE NOORDWIJK Op het strand voor Noordwijk wordt morgenavond een vuurwerk afgestoken. AMERIKAANSE CONSUL UIT ANTWERPEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks vier uur is de 42-jarige Amerikaanse consul uit Antwerpen H. M. Donaldson, oorspron kelijk afkomstig uit West Newton (V. S.) van het Amerikaanse ss. „American Defender", dat in de Merwedehaven te Rotterdam werd losgemaakt van de kant, overboord gevallen. Onmiddellijk maakte de sleepboot, die reeds vastge maakt had, weer los om naar het ach terschip te stomen, ter hoogte waarvan de consul in de diepte was verdwenen. De heer Donaldson kwam niet meer boven en men slaagde er niet in hem te vinden. De rivierpolitie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, heeft van vier uur 's middags tot negen uur 's avonds ge dregd, echter zonder resultaat. Het schip, dat uit Antwerpen kwam, waar de heer Donaldson zich aan boord had begeven, was op weg naar New York. SLACHTOFFER VAN GEVAARLIJK RIJDEN De vorige week werd de 69-jarige kruidenier V. te Deventer op straat ondersteboven' gereden door een 15-ja- rige wielrijder. Deze jongen hield met een ander een snelheidswedstrijd. Het slachtoffer hiervan kreeg een hersen schudding en is thans in het ziekenhuis te Deventer overleden. Vanmiddag besprekingen met Molotof? Verwacht wordt, dat de diplomatieke vertegenwoordigers der drie Westelijke mogendheden in de late namiddag een nieuw onderhoud met Molotof zullen hebben. Diamantensmokkel CUBAANSE MILITAIRE MISSIE IN ONS LAND Olympische Spelen TURNEN UITGESTELD TOT DONDERDAG. Door de zeer hevige regenval is het grote stadion te Wembley ongeschikt ge worden voor de turnwedstrijden, welke hedenmorgen zouden aanvangen. De wedstrijden zullen nu Donderdag in Earls Court worden gehouden. Het congres van de I.A.A.F. GEDELEGEERDEN VAN ISRAEL VERLIETEN ONDER PROTEST DE ZAAL. O)) het hedenmorgen te Londen ge houden congres van de International Amateur Athletic Federation werd de vraag gesteld welke de positie van Israel is in de federatie. Op voorstel van de president Lord Burghley besloten de af gevaardigden met 34 tegen 14 stemmen en 14 onthoudingen (waaronder Neder land) om de kwestie voorlopig aan te houden totdat de politieke situatie in Palestina duidelijker zal zijn geworden. De gedelegeerden van Israel verlieten daarop onder protest de zaal, een pro test dat een zeer merkwaardig karakter kreeg omdat volgensc deze gedelegeer den Israel in andere internationale sportfederaties zoals de FIFA en de FINA wel voorlopig is erkend. De gede legeerden deelden nog aan vertegen woordigers van de pers mede, dat zij deze kwestie nog bij het Internationaal Olympisch Comité ter sprake zullen brengen. Cubaans fregat in de hoofdstad Op hetzelfde ogenblik, dat op Schip hol een Belgisch militair toestel neer streek, dat een uit zeven leden bestaan de Cubaanse militaire delegatie naar ons land bracht, meerde aan het stenen hoofd in de Amsterdamse haven het Cu baanse fregat „Antonio Maceo" onder commando van kapitein Mallo. De Cubaanse militaire missie staat onder leiding van generaal majoor Genoveve Perez Damera en zal de. slag velden bij Arnhem bezoeken, een de monstratie van Nederlandse gevechts wagens bijwonen en tot slot een bezoek brengen aan de legertentoonstelling in Rotterdam. Woensdag vertrekken de of ficieren weer van Schiphol. De bemanning van het fregat, die tot Donderdag blijft, gaat „bij wijze van afwisseling" in de Amsterdamse grach ten varen op uitnodiging van het ge meentebestuur. De „Antonio Maceo" bracht de Cu baanse deelnemers aan de Olympische Spelen naar Londen Het bezoek aan ons land is officieus. MERLE COCHRAN EN SULTAN VAN HADRAMAUT TE BATAVIA. De heer H. Merle Cochran, het nieu we Amerikaanse lid van de C. v. G. D., is hedenmiddag te vier uur op Kemajo- ran aangekomen. Ter begroeting waren o m. aanwezig de heren Abdoel Kadir, Elink Schuurman, de consul-generaal der Ver Staten, H. Livengood en voorts leden van de staf der C v. G. D., als mede leden van de Republikeinse de legatie. Tevens kwam op Kemajoran aan de Sultan van Hadramaut, Ubaid, voor een bezoek van drie weken aan Batavia, waar hem door de Arabische gemeen schap en vooraanstaande Islamieten een grootse ontvangst is bereid. POKKENEPIDEMIE OP ZUID- SUMATRA BEZWOREN. Voor 250.000 dollar aangehouden. De Amerikaanse douane-autoriteiten hebben voor meer dan 250.000 dollar aan diamanten in beslag genomen bij twee vrouwen, die er van verdacht worden de agenten te zijn van een internationale smokkelbende. De vrouwen hadden de diamanten verborgen In geheime vakjes van hun koffers. Tips uit Nederland en België leidden tot deze inbeslagneming en toen de vrouwen uit twee verschillende vliegtui gen op het Laguardia-vliegveld stapten, werden zij ingerekend en gevisiteerd. De eerste arrestante was een zekere mrs Fanny Keller uit Chicago, die Don derdagavond werd aangehouden toen zij met een vliegtuig van de K.L.M. arri veerde. Zij kwam uit Antwerpen. Bij haar werden geslepen diamanten gevon den ter waarde van 100.000 dollar. De tweede vrouw. Helen List uit New York, stapte uit een toestel van de Pan-Ame rican Airlines, toen zij Vrijdagmorgen werd ingerekend. BU haar vond de po litie elf pakjes met onbewerkte diaman ten onder een valse bodem in haar kof fer. Geschatte waarde: 150 000 dollar. (United Press) Stormschade in Frankrijk Althans wat Nederlands gebied betreft. Aneta vernam van de territoriaal arts, dr F .J. H. Noordhoek Hegt, dat na een maandenlang inenting op het Neder landse gebied van Zuid-Sumatra de pok ken-epidemie aldaar ls bezworen. Het aantal sterfgevallen op Nederlands ge bied bedraagt voor zover bekend 60, doch waarsohijnlijk zal het werkelijke getal wel nabij de honderd liggen. Het sterfte cijfer op republikeins gebied is onge twijfeld hoog, dooh is niet nauwkeurig vast te stellen. NEDERLANDSE DAMESATHLETEN VERTROKKEN. De Nederlandse dames-athleten zijn vanmorgen naar Nederland vertrokken met uitzondering van Gre de Jongh, die voor de tweede maal de trein heeft ge mist. Frankrijk heeft gisteren zwaar van de storm te lijden gehad. Niet alleen aan de Westkust, waar bij schipbreuken 15 tot 25 mensenlevens verloren gingen en veel materiaal in de havens werd be schadigd, maar ook ver landinwaarts. Zo loopt de schade aan wijngaarden al leen al in de honderden milioenen francs. De schade in de marinehaven Brest wordt op 100 millioen francs ge schat. VERSTERKINGEN LANGS DE BERLIJNSE WESTGRENS? Het met Britse licentie verschijnende Berlijnse blad Telegraf meldt vandaag, dat de Russen loopgraven en artille rie-stellingen aanleggen langs de Wes telijke grenzen van Berlijn. STAKING IN WURTTEMBERG- HOHENZOLLERN. Als protest tegen de door de Franse autoriteiten gegeven bevelen tot de montage van fabrieken is in de staat Württemberg-Hohenzollern (Franse zo ne van Duitsland) een staking van 12 uur uitgebroken bij alle openbare diensten met uitzondering van het railverkeer. HET GEBRUIK VAN AMERIKAANSE PATENTEN DOOR DE SOVJET-UNIE Naar door vertegenwoordigers van de regering te Washington wordt me degedeeld, hebben 8 Amerikaanse maatschappijen aan de regering van de V.S. gevraagd om uitbetaling van bijna 14.500.000 dollar voor het gebruik door de Sovjet-Unie van hun paten ten krachtens de lend-lease-overeen- komst. AMERIKAANSE ZEEMAN VERDRONKEN De 42-Jarige assistent-steward van het Amerikaanse s.s. „Louis Lykes", Jack Burk Cykes uit Athens (Texas) ls Zater dagavond op de kade van de Merweha- ven te Rotterdam, waar zijn schip lag, gestruikeld, ln het water gevallen en verdronken. Na twee uur dreggen heeft de rivierpolitie het stoffelijk oversohot gevonden. DE DONAUCONFERENTIE. Op voorstel van de Sovjet-afgevaar digde Wysjinsky besloot de Donaucon- ferentie, die vandaag in commissie bij eenkwam, met algemene stemmen pers en publiek op alle vergaderingen toe te laten, tenzij de commissie anders be paalt. Zaterdag sprak de conferentie zich tegen toelating van de pers op commis sie-vergaderingen uit, ondanks het pro test van Engeland, Frankrijk en de V.S. De commissie, die de Russlsohe ont- werp-conventie voor de Donauscheep- vaart punt voor punt behandelt, heeft als haar voorzitter de Franse afgevaar digde Thierry gekozen. DE BLOKKADE VAN BERLIJN. De plaatsvervangende Amerikaanse commandant te Berlijn, Babcock, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het mi litaire Sovjet-bestuur de directie van de Duitse spoorwegen heeft opgedragen zich gereed te houden om op eerste aanzegging steenkooltrelnen van Helm- stedt naar Berlijn te laten lopen. HIJ voegde hieraan toe, dat deze Instructie, die Zacerdag is gegeven, ln officiële Amerikaanse kringen niet van veel be tekenis wordt geacht BRAND IN BELGISCHE OPLEIDINGSSCHOOL. Op de zolder van de luitenant-kolo nel Rensonkazerne. nabij St. Truiden (België), waarin de technische school van de Belgische luchtmacht is on dergebracht, is gisteravond brand uit gebroken. Het gebouw stond spoedig in lichterlaaie, daar de brandweer we gens gebrek aan water weinig kon uitrichten. Het brandde geheel uit. Veeel kostbaar lesmateriaal, o.a ra dar-instrumenten, Twee won'd. Een Bulgaarse delegatie is in Moskou aangekomen om over een han delsverdrag te onderhandelen. Bij een brand in een textielfabriek te Sjanghai kwamen 51 arbeiders om het leven en werden er 39 ernstig ge wond. Velen wisten zich in veiligheid te stellen door uit ramen van de derde en vierde etage te springen, Voor de Franse kust zijn van daag twee vissersschepen vergaan. Zeven opvarenden worden vermist. Zeven leden der Tsjechoslo waakse ambassade te Londen hebben bevel ontvangen naar hun land terug te ke ren ln verband met hun houding, die ongunstig wordt geoordeeld voor het nieuwe regime, zo meldt de „Daily Mirror". umenten, gingen verloren, brandweerlieden werden ge-

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3