Samenstelling Kroningsstoet op 6 September UIT DE RIJNSTREEK Officiële publicaties In de Ardennen verschijnen weer de bordjes Men spreekt Nederlands UIT DE OMSTREKEN Radio-programma MAANDAG 9 AUGUSTUS Commissie van ontvangst zal Koningin verwelkomen Thans kan worden medegedeeld, dat de plechtige inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam om elf uur zal aanvangen. Over de samenstelling van de vorste lijke stoet welke zich op die morgen van het Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk zal begeven, zijn bijzonderheden bekend gemaakt. Voorop zullen de twee herauten van wapenen, de ritmeester G. A. van Bors- sum Buisman en mr Th. graaf van Lijn den van Sandenburg met enige trompet ters gaan. Zij zullen de heraldieke cos- tuums dragen, welke ook by de inhul diging van Koningin Wilhelmlna waren voorgeschreven. Na hen volgen de twee Koningen van Wapenen eveneens in hun schilderachtige historische dracht met hun tekenen van waardigheid, zy zijn, geiyk g-emeld, de reserve-majoor der in fanterie J. B. P. M. de Swart en de re serve-kolonel der cavalerie jhr P. Six. De volgorde van de stoet is daarna al dus: de jagermeester jhr W. H. de Beau fort, de hoofden van hof-departemen ten, t.w. de eerste stalmeester W. F. K. Bisohoff van Heemskerok, de intendant van het Kon. Paleis en Domein Het Loo, ir S. G. van Geuns. de intendant van de Kon. Paleizen te Den Haag en Amster dam, tevens directeur van het Kon. Huisarchief, jhr ir P. F. O. R. Sickinghe, de opperhoutvester en jagermeester van het Kon. Jaohtdepartement van Gelder land, W. Brantsma, de jagermeester van het Kon. Jaohtdepartement van Zuid- Holland mr J. H. C. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, de groot-officieren jhr V. E. A. Boreel van Oldenaller, op perhofmaarschalk, E. N. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmen- hulzen, grootmeester-honorair en mr w. C. baron Snouokaert van Schauburg, ge volgd door de luitenant-generaal mr H. J Kruis, chef van de Generale Staf, drager van het Rükszwaard begeleid door twee officieren, de luitenant-admi raal C. G. L. Helfnch, bevelhebber der Zeestrijdkraohtcn, drager der Rijksstan daard begeleid door twee marine-officie ren de vier vaandels, van de Grena diers, de Jagers, het. Prinses Ireneregi- ment en het korps Mariniers, gedragen door de regimentscommandanten en door een hoofdofficier der mariniers, en daarna de opper-ceremoniemeester mr G C. D. van Hardenbroek. Deze opperceremoniemeester gaat H M. Koningin Juliana en ZJC.H. Bernhard, Prins der Nederlanden, vooraf. De aware, met hermelijn omzoomde mantel van Hare Majesteit wordt door vier harer Jaarvergadering Ned. Rode Kruis ONTPLOOIING VAN GROTE ACTIVITEIT. Tijdens de jaarvergadering van het Ned Rode Kruis, waar-op H.K.H. Prin ses Juliana als voorzitster optrad men zie elders bracht de directeur- generaal de heer H. P. J. v. Ketwich Verschuur het jaarverslag uit, dat een beeld gaf van het arbeidsveld en de activiteit van het N.RK. Het aantal afdelingen steeg in het afgelopen jaar van 312 tot 339, doch het ledencyfer toonde na de enorme styging in 1946 een teruggang van 610.000 tot 580.000. Wat de uitreiking van herinnerings kruizen 1940'45 betreft, hierop mag binnenkort de ministeriële goedkeuring worden verwacht. Tot grote voldoening stemt de ont wikkeling van het Ned. Jeugd Rode Kruis, dat in het afgelopen jaar van 7 tot 64 afdelingen steeg. Een van zyn belangrijkste acties Was het zenden van 10.000 geschenk-pakketten voor de jeugd van Indië Het Wellfare werk voor zieke militai ren kon als resultaat van zyn boeken- actie 320.000 boeken en ruim 1 millioen tydschrlften naar Indië zenden. In voorbereiding is het inrichten van kleine depots door het gehele land. om by rampen de getroffenen zo spoedig mogelijk hulp te kunnen bieden. Tussen de Colonnes van het R. K.- korps kwam een nauwe samenwerking, onder centrale leiding, tot stand. Per ultimo 1947 telden zy te zamen 3485 helpers en 2726 helpsters. Nadien toont het korps een aanzien lijke styging van het aantal colonisten, dat thans al de 7000 is gepasseerd. De bloedtransfusiedienst heeft zich ook op internationaal terrein een grote naam verworven. Einde 1947 stonden 31.666 donores ingeschreven, van wie 18.438 in het afgelopen jaar hun bloed gaven. De in 1947 opgerichte moedermelk- centrale bleek in een grote behoefte te voorzien. Men hoopt de droogcapaciteit van 1000 liter per jaar in 1948 tot 2500 liter op te voeren. 84 transporten naar het buitenland, van te zamen 9035 personen, meest kinderen werden door het N.R.K. ge leid. Veel werk werd verricht door het in- lichtingenbureau en voor het opsporen van vermiste personen. Na de alge hele concentratie van alle inlichtingen organen bevat het kaartsysteem niet minder dan 1,9 millioen namen. Als biyk van de grote belangstelling welke H.M. de Koningin heeft voor het werk van het Ned. Rode Kruis in Indië. schonk zy een bedrag van f. 75.000 ten behoeve van de uitbrei ding van medisch personeel. De korte afscheidsrede van de prinses werd beantwoord door de voorzitter, die in het licht stelde, hoe by het Rode Kruis-werk de innerlijke houding, de persoonlijke geestesgesteldheid beslis send is. Die geesf van liefde zo richtte hy zich tot H.K.H. die een gave is van God, hebben wy in U ontmoet. God moge U bewaren en zyn zegen schen ken! WERKKAMP VOOR BUITENLANDSE STUDENTEN. In Grijpskerk op Walcheren is door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C de Casembroot, een werkkamp ge opend voor studenten uit de Oostelijke staten van Europa, die sinds het einde van de oorlog in Duitsland en Frank rijk als „displaced persons" in kom mervolle omstandigheden hun studie voltooiden. Het verblijf van 6 weken wordt hun aangeboden door het Ne derlands Comité van de „World Stu dents Relief". In deze tyd willen zy medewerken aan de wederopbouw van Zeeland en enige weken de gast zijn van de Nederlandse studenten. adjudanten gedragen. Achter de Konin gin gaat haar grootmeesteres, mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van Seroos- kerken, geb. Jonkvr. Boreel, begeleid door de Dames du Palais en de hofda mes. Op haar volgen de chef van het Militaire Huis, de Sohout by Nacht A. A. Rost van Tonningen, de twee adjudan ten van Prins Bernhard C. C. Geertsma en F. Steinmetz en enige adjudanten in buitengewone dienst. De stoet wordt ge sloten door een aantal vlag- en opper- offlcieren. IN DE NIEUWE KERK. Bij de ingang der kerk wordt de Ko ningin welkom geheten door een Com missie van Ontvangst uit de Ver. Ka mers der Staten-Generaal. Daar ook sluit de ceremoniemeester jhr. D. G. de Graaff zich achter de Koningen van Wapenen bij de stoet aan. Wanneer Ko ningin en Prins door de voorzitter der Ver. Kamers der Staten-Generaal en de Commissie van Ontvangst naar hun ze tels zyn geleid, zullen de leden van de hofhouding zich achter de troon scha ren, de herauten van wapenen hun plaats naast de troon (aan de Damzijde) innemen en de Koningen van Wapenen zullen zich aan weerszyden van de troon opstellen. Aan weerszyden van de Troon staan eveneens de 'opperceremoniemeester en de ceremoniemeester. Op de eerste trede van het troonplatform de dragers der vaandels, op de tweede trede, rechts en links van de troon de dragers van de ry'ksstandaard en het rykszwaard. De Koninklijke Moeder van de nieu we vorstin zal met de beide oudste prinsesjes Beatrix en Irene en de moeder van de Prins Prinses Armgard terzijde van het troonplatform (aan de kant van de Gravenstraat) plaats nemen, daarachter bevinden zich de plaatsen van de vorstelyke vertegen woordigers by deze plechtigheid, de hoofden van buitenlandse missles cn Prins Bernhard's broeder Prins Asch- win. Daarachter weer zullen zich de leden van de hofhouding, die niet aan de stoet deelnemen, scharen. Nieuwe Marshalltoewijzing voor Nederland THANS VOOR RUIM 3V2 MILLIOEN DOLLAR. Voor 9 Europese landen, China en Triest is in het kader van het plan- Marshall opnieuw aankoopmachtiging verleend tot een totaalbedrag van 94.102.499 dollar Nederland krygt van de nieuwe toe- wyzing 'n bedrag van 3.689.770 d. (gxcl. vrachtkosten). De volgende producten kunnen hiervoor worden gekocht: (be dragen incL vracht) talk voor 660.000 dollar, lynolie (uit Canada) voor 837.500 dollar, lijnzaad (uit Mexico) voor 1.500.000 dollar, tarwe voor 407,730 dollar cn katoenen garens v. 1.100.000 dollar. Sedert de inwerkingtreding van het E.RP. is aan Nederland to dusver in totaal toegewezen (Incl. vrachtkosten) 63.257.916 dollar. Daarden worstelden met hoog water Prinses-Regentes en Prinsesjes thans naar Het Loo AFSCHEID VAN HET NED. RODE KRUIS. Zaterdagmiddag zyn HK.H, de Prin ses-Regentes en de vier Prinsesjes in het Paleis het Loo aangekomen voor een verblijf van enkele weken. Korte tyd later reed de Prinses-Re gentes weer uit om zich naar de con greszaal van de ten toons teling „Bloe men in Berg en Bos" te Apeldoorn te 'begeven, waar de algemene verga dering van het Ned. Rode Kruis werd gehouden. In een kort eenvoudig woord nam de Prinses hier afscheid als voorzitster, daar teveel andere werkzaamheden Haar thans in beslag nemen. Gaarne greep H.K.H. de gelegenheid aan om te zeggen met hoeveel liefde Zy dit werk sinds 1934, toen Haar va der was gestorven, had gedaan en hoezeer Zy aan het Ned. Rode Kruis was gaan hechten. De Pi inses-Regentes (besloot Haar afscheidswoord met de beste wensen voor het Ned. Rode Kruis in de hoop, dat Zij nog vele malen in deze kring zal mogen vertoeven. OORKONDE BURGERSCHAP VAN WATERINGEN. In Wateringen zal op 25 Augustus, aan alle 23-jarigen op plechtige wyze een oorkonde uitgereikt, vergezeld van een by blad. waarop de voornaamste rechten en plichten van de burger staan vermeld. De oorkonde zal zowel aan mannelyke als aan vrouwelyke personen worden uitgereikt, echter on der de vlag van Nederland en Oranje, Aan hen, die hiertegen bezwaar ma ken, zal de oorkonde niet worden uit gereikt. GEHEIMZINNIGE LANDING IN ENGELAND. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een niet geïdentificeerd vliegtuig versdheidene passagiers afgezet op een vliegveld in het graafschap Middlesex. Het vliegtuig is onmiddeliyk daarna weer opgestegen. Door de duisternis hebben de onbekenden zioh uit de voe ten kunnen maken zonder dat hun pa pieren nagezien werden. De politie stelt een onderzoek in. „De Duenna" vergaan? EEN DER OPVARENDEN OPGEPIKT Door de reddingboot van Guernsey, een der Kanaaleilanden, is gisteroch tend, een 54-jarige Nederlander opge pikt, N. Weisclmann geheten. Hy ge raakte spoedig bewusteloos en werd in het noodziekenhuis op Guernsey op genomen. Toen de drenkeling weer by kwam vertelde hy, dat hy met vyf anderen by ruwe zee het Nederlandse jacht „Duenna" verlaten had om zich met een roeibootje in veiligheid te brengen. Het bootje was echter omgeslagen en daarna had Weiselmann niets meer van de anderen gezien. Allen waren van een zwemvest voorzien. Toen Weiselmann door de redingboot werd opgepikt, ver keerde hy in een volkomen uitgeputte t-oestand. Hy had zes uur in het water gelegen en was bovendien gewond. Van Guernsey is een vliegtuig opge stegen om eventuele andere overleven den op te sporen. De reddingboot is ook weer uitgevaren. Reuter vernam nader van een woord voerder van Lloyds, dat volgens het re gister de „Duenna" (61 ton) toebehoort aan mevr. v. d. Broek te Southampton. Later is echter weer bericht, dat de eigenares en gezagvoerster een Britse vrouw zou zyn, mevr. D. S. van den Bergh. Men neemt aan, dat mevr. van den Bergh de echtgenote is van de in Lon den geboren luitenant-kolonel Donald van den Bergh, voorzitter van het „Nederlands Weldadigheidsgenootsohap" („Netherlands Benevolent Society") en lid der Londense magistratuur. Mevr. van den Bergh heeft de haven- j autoriteiten van Guernsey meegedeeld, i dat zy het plan had van Cherbourg naar j Zuid-Afrika te varen. 1 ALLEEN DE KOPPEN WAREN NOG ZICHTBAAR Door de Zuidwesterstorm werd het water van het IJsselmeer langs de Friese kust gistermiddag tot onge kende hoogte opgezwiept, By Makkum kwam het zo hoog, dat de Wadden voor de kust binnen korte tyd enkele meters onder water stonden. Omdat de Wadden in deze tyd van het jaar veelal droog liggen en er veel gras op groeit, worden er koeien en paarden, op geweld en dit was thans ook het geval. Toen het water zo ongewoon snel op kwam zetten, stond men voor de moeilijkheid om de dieren zo snel mogelyk op de vaste wal te brengen. Met de koeien gelukte dit, doch de paarden lieten zich niet vangen en konden daardoor niet in veiligheid gebracht worden. Na korte tyd waren alleen de kop pen der dieren nog zichtbaar. De Makkummers, die zich aan de oever verzameld hadden, konden de paarden met het blote oog nauwe lijks meer zien en soms overspoelde een stuifzeetje ze geheel. Voor op het wad worstelden drie paarden met het water. Enkele jonge Makkummers begavén zich te water om te trachten de viervoeters naar de wal te leiden. Ze slaagden er in om er één op hst droge te brengen, doch de belde anderen lieten zich niet be naderen en zwommen van de kust af. Gelukkig draaide 's avonds de wind naar het Westen, waardoor het water snel zakte. Door het invallen van de duisternis heeft men nog niet kunnen nagaan of er paarden verdronken zyn. GRANAATKOP EXPLODEERDE TE SCHEVENINGEN. „Er was toch geen kwaad b(j Een explosie versoheurde de Zon dagmiddagstilte in de Gerard Doustr. te 's-Gravenhage. Even later liep een Jongeman hevig bloedend de straat in en viel op het trottoir in onmacht. Het'was de 26-j. H.TM.-conducteur H. Knoops, die bezig was geweest de kop van een granaat te demonteren ten huize van zyn schoonouders, de fami lie Groeneveld. Bij deze explosie werd de 8-j. Bram G. aan armen en gezicht gewond. Hij werd in het Oogiyders- gasthuis opgenomen. De 17-j. Jan G. mocht, na behandeld te zyn voor 'arm en beenwonden, weer uit het zieken huis Zuid wal naar buds terugkeren. H. K. werd zeer ernstig aan beide alphen Fokveedag en kaastentoon stelling te Alphen Het ligt in het voornemen van de Fok- en controle Vereniging tc Al phen om op Woensdag 25 Augustus, evenals het vorig jaar op het üsbaan- terrein een fokveedag te houden voor stamboek en geregistreerd rundvee cn van geiten. Tevens zal aan die dag de traditionele kaastentoonstelling wor den verbonde nin het ysclubgebouw. ALPHENSE POLITIEHONDEN DRESSUUR CLUB. Op het terrein van de heer Binnen dijk aan de Verlengde Aarkade werd door de Politiehonden Dressuur Club de eerste onderlinge wedstryd gehouden, waaraan een wisselbeker als eerste prys verbonden is. De 1ste prijs in de A-klasse werd ge wonnen door de heer P. Spruyt te Bos koop, die tevens hiermede voor een jaar in het bezit kwam van de wisselbeker. 2de werd de heer G. Cuperus, 3de W. de Vos, 4de Poedel van Dam. In de klasse B verwierf de heer Kas pers de 1ste prijs: 2de de heer C. Boot, 3de de heer J. van Egmond, 4de mevr. Den Hertog. Een tweetal troostpryzen werden ge wonnen door de heer J. Verkade en mevr. v. d. Bos. Aan de heer Lammers werd als herinnering aan deze wedstry- den een medaille uitgereikt, De kerkeraad van de Geref. Kerk van Alphen besloot het aantal ouder lingen uit te breiden. Hiervoor zijn can- didaat gesteld de heren P. van Egmond, H. Goedhart, P. W. v. d. Heiden. H. Maaskant. E. v. d. Pol en J. Wiersma. roelofarenn*veen INBRAAK IN VEILINGKANTOOR. Lege brandkast hield zich goed. Toen hedenmorgen het personeel van de Groenteveiling het kantoor betrad ontwaarden zy tot hun schrik, dat alles overhoop was gehaald. Het bleek dat in brekers zich toegang hadden verschaft door verbreking van een ruit. Er was blijkbaar een poging ondernomen om de kluisdeur te forceren, doch daarmee had men het niet verder gebracht dan het boren van een klein gaatje door het stalen pantser. Was de deur bezweken, dan nog waren er geen grote verliezen geleden, aangezien des nachts nimmer grote geldsbedragen in de kluis worden bewaard. Om veiligheidsredenen wordt geld naar een veiliger oord gebraoht ge durende de nachtelijke uren. De politie stelt thans een onderzoek in naar de daders van deze overigens al verheu gend mislukte Inbraak. Ingezonden Mededeling De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, ls op 11 Aug- en 18 Aug. ver hinderd spreekuur te houden. De Burgemeester is op 11 en 18 Augus tus verhinderd spreekuur te houden. handen, vooral aan de linkerhand, ge wend. Hy zal waarschijniyk enige vingers moeten missen, zyn schoon ouders, vrouw en twee schoonzusjes, bleven ongedeerd. Het projectiel, waarschijnlijk de kop van een luchtdoelgranaat, werd door de broer van de (heer des huizes, de 58-j. P. M. G., enige tyd geleden In i 't Haagse Bos gevonden. Inplaats van i het gevaarlyke projectiel by de politie j in t-e leveren, gaf hy het aan zyn j neefjes „omdat er toch geen kwaad bij was". Maar de Hollanders moeten ?™ve',in<1.egcj^e„ huismoeders, die me- ters lint, garen, een lapje stof, een nog leren hun frankjes kinderschortje en andere nuttige arti- ,1,1 kelen inslaan tot grote vreugde van te besteden het Belgische verkoopstertje, dat nieu we cliënten (krijgt en haar procentjes ziet stijgen. Des avonds vindt men deze mama's terug op de frisse hotel- (Van onze Brusselse correspondent), terrassen, waar zy hun vreugde heb- „We zyn er in geloot", is tegenwoor- ken aan de duizenden rood-groene dig de telefonische gelukskreet, welke reclamelichtjes, die de lof zingen van vele Brusselse en andere Belgische n,uttdgc goederen en luxueuze drankjes, vrienden van Hollanders regelmatig te Overal in de Ardennen zyn de bord horen krygen, en enkele dagen later £s Men spreekt Nederlands" opnieuw belanden de oude Hollandse relaties in te voorschyn gekomen, en op Zonda- Brussel, bezield met een ongebreidelde f-f1* trekken weer oc volle 'bussen met kooplust en dito honger naar dure Nederlanders over Belgies slechte we- hotelmaaltyden. 6eEL- Wy hebben eens proberen na te gaan, op welke wijze de Nederlandse toerist in België momenteel zijn 300 frs. per dag besteedt, en toen bleek in de eerste plaats, dat de Hollander zich nog niet wil afstemmen op de moge lijkheden van het toch niet zo heel grote 'bedrag aan deviezen, dat te hun ner beschikking staat. De Hollander gaat als voor de oorlog naar zyn ver trouwde weekend-hotel, liefst naar 't peperdure Knocke, inplaats van naar het goedkopere Heist of Oostende, waar men voor heel wat redelyker prijs een uitstekend volledig pension krijgt. Een ander resultaat van ons onder zoek: de nachtclubs slokken het leeu wenaandeel op van vele toeristen-pot jes. Doch ook ontmoeten wy dagelyks SCHEEPSBERICHTEN. ALDEBARAN: BaltimoreRotterdam, pass. 5/8 Chesapeake: CERAM: 6/8 van Makassar naar Batavia: HELBERGEN: Rotterd.Savona, pass. 5/8 Kaap St. Vin cent; TIBERIUS. 5/8 van Curacao naar Maracalbo: WINSUM: 6/8 van Kingston te iMaracalbo; ZEELAND (S.S.M.): Danzlg Rotterdam 6/8 100 mijl van Kiel Radio, AAGTEKERK: Rotterdam—Australië, pass. 6/8 Kaap Carveiro; ABBEKERK: Australië Rotterdam, pass. 6/8 Port Soedan; HUGO DE GROOT: 7/8 van Balawan te Colom bo; LARENBERG: Melllla—IJmulden pass. 5/8 Flnisterre; LINGESTROOM: Amsterd. —IJsland, 5/8 te Huil. IIoll. West Afrika Hlnen: MUIDERKERK 5/8 te Loblta van Port Amboim naar No- voredondo; ZWIJNDRECHT: 6/8 v. Am sterdam naar Antwerpen. Holl. Oost Afrika Lyncn: AALSUM, 6/8 v. Mombassa naar Suez, BLOEMFONTEIN: 6/8 te Kaapstad van Tenerllfe; LIEVE VROUWEKERK: van Durban naar East London. Oceaan: POLYPHEMUS, 6/8 te Amster dam van Batavia. Ylnke en Co.: ZIJPENBERG: 9/8 te Rot terdam verwacht van Jucaro; BRITSUM: 6/8 te Rotterdam verwacht van Nuevltas; LARENBERG: 6/8 Kaap Flnisterre gepas seerd van Melellla naar Amsterdam. Nederland: VAN DER WAALS: 5/8 van Genua naar Port Said. hilleüom Auto-zending. Onder grote belang stelling heeft de auto-zending te Am sterdam met haar nieuwe modern ge bouwde auto .met geluidsinstallatie gis teravond- een bezoek aan onze gemeente gebraoht en een openluchtmeeting ge houden aan de Venneperweg. Prachtige gramofoonplaten werden gedraaid en toespraken gehouden door de heren D. Sohotvanger van Amsterdam, leider van het werk en W. C. F. Soheps, te 's-Gra venhage. Velen zetten zich voor hun hul zen om op deze mooie zomeravond te luisteren naar het gebodene. De auto- zending is een interkerkeiyke zaak waarin Ned. Herv., Geref. en Chr. Geref. samenwerken. katwijk aan zee Demonstraties van de Katwijkse Reddingsbrigade ZEER GROTE BELANGSTELLING VOOR INTERESSANT KIJKSPEL. Zaterdagmiddag, ter hoogte van het Zeehospitum, werden door leden van de K.R.B. op het strand en in zee verschei dene demonstraties gegeven. Op deze mooie zonnige zomermiddag was de be langstelling groot. Op de duinreep en de nabyzynde muur, langs de drie zy- den van het groot opengehouden vier kant op het strand, waren de zeer vele toeschouwers samengestroomd. Op het strand stond een geluidsinstallatie en voor de microfoon sprak de voorzitter van de KP.B. de heer P. Ouwerling. die zich een paar uur dapper weerde door het geven van de nodige toelichtingen. De instructeurs de heren C. Schuite maker en M. P. Viool hadden de leiding. Eerst werden er oefeningen gehouden die al meermalen hier beschreven zijn, zoals kettingredding, bootredding. EH BO-werk ook met de Whipperbrancard, redding met haspel. Ditmaal verleende de N.Z.H. Redding My. ook haar medewerking. Voor vele badgasten, die voor de eerste maal van hun leven de reddingboot zagen uit rukken, was dit een zeer grote attractie. Er stond Zaterdagmiddag een nogal stevige branding. De schipper C. Jon ker, wist de boot goed door de bran ding te brengen. Twee geduchte zwem mers de heren Jan v. d. Oever en Boy Kruyt bevonden zich in zee op 350 me ter ongeveer uit de kust. Zy fungeer den als drenkelingen. De reddingboot wist de zwemmers te bereiken en te „redden". De reddingboot koos weer zee en bleef nog een tyd oefenen. Aller belangstelling ging uit naar het laatste nummer, waarby een vliegtuig assistentie zou verlenen. Weer ging een zwemmer ln zee. Een vliegtuig van het vliegveld Valkenburg, dat van te voren reeds biljetten uitgeworpen had van de K.R.B., ging op zoek naar de quasi dren keling, toen de vlag gehesen werd. Het scheen een lastige opdracht te zyn. Herhaaldelyk zweefde de vliegmachine voorby. Maar ten slotte liet de majoor- vlieger Hartenboer de reddingsboei uit zyn vliegtuig vallen en deze kwam vlak bij de drenkeling terecht. De heer Ouwerling bedankte voor de microfoon de NZ.H.R. Mij. voor de ver leende medewerking. Daarvoor bracht hij ook dank aan de commandant van het vliegveld Valkenburg en aan ma joor-vlieger Hartenboer. PREDIKBEURT Katwyk-aan-Zee Oude Kerk: Dins dag nam. 8 uur, ds G. P. Klyn. PROGRAMMA VAN DE V.V.V.- STRANDFEESTEN. Het programma voor de VW-strand- feesten is als volgt samengesteld: Woensdag 11 Augustus n.m. 7.30 u. behendighjeidswedstryd met personen auto's op het parkeerterrein tegenover de muziektent. Donderdag 12 Aug. v.m. 9 v.ur auto- pedwedstrijden op de Zuid-Boulevard. Van 10 tot en met 14 jaar. 10.30 uur treinenloop van 10 tot en met 14 jaar; 2.30 uur het maken van zandfiguren van 8 tot en met 14 jaar; 3 uur vlag- getjessteken van 6 tot en met 8 jaar; 4 uur zaklcpen 8—14 jaar. Vrydag 13 Aug. v.m. 8.30 <uur for- tenbouw 6—14 jaar; 10.30 uur ringry- den 12—16 jaar; 11 uur baldragen 6 —10 jaar; 2 uur tobbetjesteken 1216 jaar; 4 uur snelheidsrace met kruiwa gens van 16 jaar en ouder; 8.30 uur lampionoptooht met medewerking van de muziekver „UJN.I.". Storm speelde over kampeertenten. - De opgestoken Zuidwesterstorm heeft Zondagmiddag op het gemeentekam peerterrein in de Zuidduinen een ge weldige consternatie teweeg gebracht. Tientallen tenten werden door de wind de lucht ingezeild met 't nood lottige gevolg, dat honderden kam peerders, groot en klein, eensklaps dakloos waren geworden. Een uitkomst was, dat de bunkers van de padvinderij zich in de dichte nabyheid bevinden, waar de daklozen voorlopig een verbiyf konden vinden. Verblind en gevallen Zaterdag avond werd de wielrydster M. Kor- pershoek uit Valkenburg op de Zeeweg alhier, zodanig door de lichten van een auto verblind, dat zy op de straat weg kwam te vallen en daarby een been brak. Na geneeskundige hulp werd zij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De extra-collecte in de Herv. Ker ken gehouden voor de Diaconie, heeft opgebracht f. 781,50. Gedurende de maand Augustus zal er in de muzektent tweemaal in de week een concert gegeven worden. Zoals reeds vermeld, wordt Dinsdag avond het eerste concert gegeven- Zaterdagavond 14 Augustus zal „Werkmans Wilskracht" uit Leiden er het tweede geven. KATWIJK AAN OEN RUN '1 oinbouwoverzicht Wat we de vo rige week verwachtte, nl. grotere aan voer van diverse producten, en daar door verlaging van de pry zen, is wel in vervulling gegaan, doch voor de tuin ders gelukkig van slechts korte duur. Want toen in de loop der week de hitte voorby was. liepen de prijzen, voorna- meiyk van bloemkool en was- en bos- peen, weer direct naar boven en waren weer zeer bevredigend, in het laatst der week zelfs zeer goed te noemen; bloem kool liep in de eerste soort weer naar f85 per 100, terwijl de mindere kwali teit nog van f.30 tot f.60 per 100 no teerde. En voor de Katwykse was- en bospeen, bekend om haar uitstekende kwaliteit zoals ze nergens gevonden wordt, werd ook een zeer lonende prijs gegeven. Waspeen deed van f. 14.50 tot f. 27,80 en bospeen kon gemakkelijk van f. 13 tot f. 28.50 opbrengen. Voor de telers een prachtige financiële uit komst. De bonen hebben het door het mooie weer vry' goed opgehaald en de aanvoer wordt steeds groter met zeer goed lonende pry zen; princessebonen in de prijs van f. 30 tot f. 52 en snijbonen van f.24 tot f.37 per 100 k.g., wat voor koudegrondsteelt zeer bevredigend is. In de slapryzen waren nogal schommelin gen, maar in het laatst der week waren ze inmiddels teruggelopen van f10 naar f. 4,50 in de eerste soort; afwijkende kwaliteit kon het niet verder brengen dan f. 1,401,60. Voor kroten en andy- vie was maar matige belangstelling, al hoewel de pry zen niet bepaald slecht te noemen waren. Kroten per 100 kg. de den van f. 8 tot f. 14 en andijvie, hoewel een byzonder vitaminerijk voedsel, werd maar zeer matigjes gewaardeerd. Voor aardappelen was de prijs in het algemeen nog steeds vry laag, zodat de huismoeders wel geen byzondere klach ten zullen hebben over het hoge budget van het huishouden vanwege de post aardappelen en groenten. De beste kwa- lieteit aardappelen gaan gemiddeld voor f. 7.60 tot f. 12.70 in de gewone, gebrui- kelyke maat. Ook de late aardappelen staan nog vry laag in prys. i.isse Burgeriyke Stand. Geboren: Wilhelmus Rubertus. z. v. N. Broekhof en M. J. Lemmers; Willem Ge rard, z. v. C. Kozyn en A. H. J. Vesseur; Nicolaas Cornells Adrianus, z. v. C. M. Koomen en J. A. Grimbergen; Anna Aga tha Maria, d. v. P. J. Langeveld en C. P. A Hermans; Wilhelmus Johannes en Anna Johanna, z. en d. van W. v, d, Star en M. K. Ganzevles; Johannes Ignatius, z. v. P v. d. Zwet en C .A. van Gerven; Mar- tlnus Gerardus, z. v. P. Zeegers en J. M. H. Rijnbeek. Ondertrouwd: W. J. M. Hootsmans en G. Numan; H. M. van der Reep en M. J. C. v. d. Aart, Gehuwd: P. J. J. Klebert en A. A. M. Strik; A A. Schakenbos en A. C. v. Beek; J. Elsenga en S. N. den Haan. Overleden: Anna Johanna Cornelia van Eden, echtgenote van J. van der Vlugt. oud 60 Jaar. wassenaar De heer D. N C. van wyk alhier slaagde voor het staatsexamen voor het gymnasium-eindexamen diploma A. LAATSTE POSITIE NED, SCHEPEN AALSDIJK: 7/8 van Havanna naar Mo bile; ABBEKERK: AustraliëRotterdam, 8/8 van Suez; ALHENA: Buenos Aires Rotterdam, 7/8 ter hoogte van St. Vin cent; AMSTELKERK: AmsterdamWesfc Afrika. 7/8 van Bordeaux: BOSCHFON- 1 TEIN: AmsterdamKaapstad, pass. 7/8 Kaap Verde; BOSKOOP: 8/5 van Tocopllla te Valparaiso; BUYS BALLOT; 8/8 van Montreal te Baltimore, daarna Holland; CELEBES: AmsterdamJava. 8/8 v. Ge nua DUIVENDIJKVancouverRotterd 8/8 te Londen; ETREMA (T.): 7/8 van Ertsvelder naar Rotterdam voor dokken; GAASTERKERK: 8/8 van Durban te Lo renzo Marquez; GAROET: 8/8 van Pladjoe naar Banka; GROOTE BEER: JavaAm sterdam, 8/8 te Suez; GROOTEKERK: 7/8 van Brisbane naar Melbourne; HUGO DE GROOT. BataviaAmsterdam, 8/8 v. Colombo; ITTERSUM: Rotterdam—Calcut ta. 8/8 te Marseille; JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT BatavlaaAmsterdam. 8/8 te Suez: KAMERLINGH ONNES: 8/8 van Singapore te Soerabaya; KLIPFONTEIN: Amsterdam—Kaapstad. 8/8 te Marseille; KOTA GEDE- 10/8 van Sorong te Makas sar verw.; LEERSUM: Houston—IJmulden, 7/8 op 1000 mijl West Vanscillies; MAPIA: BataviaAmsterdam. 8/8 te Suez; MOD- JOKERTO' RotterdamJava. pass. 7/8 23 uur Malta; MEERKERK: Rotterdam- Japan, 7/8 van Marseille; MELISKERK: 8/8 v. Pointe Nolre te Freetown; ORANJE: Batavia—Amsterd., 7/8 te Suez; ORAN JEFONTEIN: AmsterdamOost Afrika 8/8 te Antwerpen: OVERIJSEL: 7/8 van'san Francisco naar Portland; PERNA (T Z/po£-an rAruba naar Pauillac; RIDDER KERK: JapanRotterdam vla Le Havre pass 8/8 Gibraltar; SIBAJAK: Rotterd.— &Sf'«8/n8 10 uur Gibraltar; STRAAT 9/8 van Batavia te Belawan; STUYVESANT7/8 van Demara n Trini dad; TALISSE: AustraliëRotterdam, 8/8 te Genua; TJIBODAS 7/8 van Buenos A^res vis Loblto en Kaapstad naar Japan; PGNDOK, 8/8 van Melbourne n. Ade laide; TJISADANE. 7/8 van Soerabaya n Batavia: UTRECHT: 8/8 van Kaapstad te Port Elisabeth verwacht; VAN OSTADE- Paramaribo—Amsterdam. pass. 7/8 Lizard; NDAM: New YorkRotterdam 7/8 75 mijl Zd. van Nantucket; VOLENDAM: Buenos AiresRotterdam, pass. 8/8 Kaan Blanco; WESTERDAM: 9/8 van New York te Rotterdam: ZEEMAN- Batavia—Rotter dam. nass 8/8 Kaap Guardaful; ZUIDER KRUIS RotterdamJava, 8/8, 11 uur v. Zwemmen, duiken, grote vreugd; Zwemmend redden, grote deugd. VOOR DINSDAG 10 AUG. Hilversum I (301 M.) KRO: 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek van Faure en Beethoven; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15; opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: promenadeconcert; 10.00 voor de kleuters; 10.15 muziek houdt fit; 10.40: voordracht; 10.50: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: gra- mofoonmuzlek; 12.00: Angelus; 12.03: J. Weegenhulse, plano; 12.30: Olympische Spelen; 12.45: orkest zonder naam; 12.55: zonnewyzer; 13-00: nieuws; 13.15: orkest zonder naam; 13.45: uit de Bijbel; 14.00: Tsjechisch kwartet; 14.30: voor de vrouw; 15.00: filmselecties; 15.25: muziek van Künneke; 15.45: ziekenbezoek; 16.30: zle- kenlof; 17.00: vacantieprogramma; 17 15: orkest V. Sylvester; 17.30: wigwam; 17.45: overzeese kroniek; 18.00 gramofoonmuzlek; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: zlgeunermuziek; 19.30: voor de pad vinderij; 19.45: Niwlnklanken; 19.50: we deropbouw: 20 00: nieuws; 20.05: gramo foonmuzlek; 20.12; BBC promenade con cert: 20.55: klankbeeld over de EHBO; 21.10: voortzett. promenadeconcert; 21.50 cello-recital; 22.15: avondgebed en litur gische kalender: 22.30: Olympische Spe len; 23.00: nieuws; 23 1524.00: Omroep Kamerorkest. Hilversum II (415 M.) AVRO: 7.00: nieuws; 7 15: selecties; 7.20 Olympische Spelen; 19.45: New Mayfor Accordeon Band. 7.50: dagopening door dr. J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws, 8.15: aubade; 8.45: werken van Bach, 9.15: morgenwijding door ds A. C. Dlederiks; 9.30: waterstan den; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor d© vrouw; 10.35: plano en orgel; 10.50: voor de kleuters; 11 00: Tentoonstelling De Ne derlandse Vrouw; 11.30: Fre den Tonke- laar. piano; 12.00; vioolmuziek; 12.30: weerpraatje; 12.33 Pierre Palla, plano; 13.00: nieuws; 13.15: Romancers; 13.45: gramofoonmuzlek; 14.00: Voorlichtings dienst neutrale psychiatrische Inrichtin gen; 14.15: gramofoonmuzlek; 14.35: ra- diomatlné; 16.40: gezellige plaatjes; 17.00: Deens meisjeskoor; 17.15: filmkrant; 17.45: Olympische Spelen; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch, piano; 18.30: dierenbescher ming; 19.00: solistenconcert; 19.45: ge sprekken met dokters; 20.00: nieuws; 20.05 echo van de dag; 20.15: Renova Septet; 20.45: Wecnse muziek; 21.45: operette fragmenten van Lehar; 22.15: buitenlands overzicht; 22.30 Skymasters; 23.00: nieuws; 23.1524.00: van Weber tot Malllart.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2