Prinses Irene kreeg een fiets-versnelling Israël stelt vredesonderhandelingen voor Heden nieuwe besprekingen met Molotof WEERBERICHT De Donau-conferentie Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 No. 26458 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. zl507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Naar een vier-mogendheden conferentie? De afgezanten der Westelijke mo gendheden te Moskou hebben van hun respectieve regeringen opdracht ont vangen een nieuw onderhoud te ver zoeken met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen. In semi-officiële kringen zegt men, dat Woensdag instructie daartoe gezon den is. De instructie zou verder uitgewerk te bijzonderheden hebben bevat over voorstellen betreffende plaats en vorm van een vicrmogendhedenconferentie. Naar men gelooft bevatten de instruc ties tevens voorstellen aangaande de onderwerpen, die besproken zouden worden. In welingelichte kringen verklaard men, dat geen verdere onthullingen door de Westelijke ministeries van buiten landse zaken gedaan zullen worden over de stappen te Moskou, voordat de Sov jetregering de laatste voorstellen sal hebben onderzocht. Het einde van het hüidige stadium van onderhandelen over de Duitse kwes tie zou nabij zijn. De bespreking van heden zou voorlopig de laatste zijn. Voor zover kon worden nagegaan, waren de Westelijke afgezanten tevreden met de tot dusver geboekte resultaten. Volgens welingeliohte kringen te Mos kou is men bij de besprekingen aldaar in beginsel tot overeenstemming geko men, in de naaste toekomst een raad van ministers van buitenlandse zaken te houden. Tijd en plaats voor de bij eenkomst zouden op de bespreking met Molotof worden vastgesteld. Naar verluidt is er een voorstel tot bijeenkomst te Parijs aan het eind van deze maand of in het begin van de volgende. DEBLOKKERING DOOR DE SOVJETS. Het Russische militaire bestuur heeft de financiële blokkade voor het ogen blik opgeheven en met het Berlijnse stadsbestuur een overeenkomst getrof fen inzake het deblokkeren van de bij de centrale Berlijnse bankinstelling berustende tegoeden van het stadsbe stuur en van de West-Berlijnse indus trie. De Russen hebben volkomen on verwacht aan het stadsbestuur toe stemming gegeven een deel van het tegoed van 350 millioen mark op te nemen. Het stadsbestuur heeft 25 mil lioen opgenomen en zal daardoor in staat zijn aan het einde dezer week de lonen van het gemeente personeel, rond 130.000 man, uit te betalen. Het opgenomen bedrag is niet toerei kend om de uitstaande schulden ten be drage van honderd millioen af te lossen. Voorts zijn ook de Berlijnse firma's in de gelegenheid gesteld bedragen op te nemen, waardoor het gevaar dat zij mor gen geen lonen kunnen uitkeren, uit de weg is geruimd. De Russen hebben voor deze opname niet vastgehouden aan hun eis, dat het gehele geldverkeer van Ber lijn aan hun contróle zou worden over gelaten. Door een Britse financiële deskundige werd de plotselinge toegevendheid der Russen in verband gebracht met de be sprekingen te Moskou. Met betrekking tot deze besprekingen zouden de Russen de financiële verwikkelingen te Berlijn niet op de spits hebben willen drijven. Dit zou ongetwijfeld het geval geweest ziln, wanneer het grootste deel der be volking van West-Berlijn aan het einde dezer week geen loon in ontvangst had kunnen nemen. Men neemt hier aan, dat de Russen, door een acuut stagneren van het financiële verkeer te voorko- OVEREENSTEMMING OVER FRANS ECONOMISCH HERSTELPROGRAM. Het Franse kabinet heeft na een zit ting van 7 uur bekend gemaakt, dat het met algemene stemmen het eens is ge worden over een wetsontwerp tot uit voering van het economisch herstelpro gram van Paul Reynaud, de nieuwe minister van financiën. Heden zal de laatste hand aan het ontwerp worden gelegd, waarna bespre king in het parlement volgt. LENING VOOR DE BOUW VAN HOOFDKWARTIER DER V. N. Het Amerikaanse Congres heeft een wetsontwerp aangenomen, dat een lening van circa 65 millioen dollar toestaat voor de bouw van het hoofdkwartier der V.N. te New York. Het ontwerp was al eerder door de Senaat aangenomen en gaat nu naar president Truman ter onderteke ning. DE VERMISTE FRANSE VLIEGBOOT. Naar Reuter meldt, heeft een Ame rikaanse kustwachter, de „Campboel", geseind, dat twee drijvende zetels ge vonden zijn in de Zuidelijke Atlanti sche Oceaan, die naar men meent af komstig zijn van de vermiste Franse vliegboot. Enige tijd later berichtte een vlieg tuig. dat verdere wrakstukken gevon den waren. Men blijft zoeken. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige en langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in tempe ratuur. 7 AUGUSTUS Zon op: 5.10 uur: onder: 2U.2U urn- Maan op: 7.59 uur; onder: 21.46 uur (n.m.). Hoogwater te Katwï"- 5.03 en 17.34 uur Di1 nummer bestaat uit zes pagina's men, hebben willen verhinderen, dat de Westelijke geallieerden een uitweg uit de moeilijkheden souden hebben gezocht door te voldoen aan de Duitse verzoeken meer West-marken in Berlijn in om loop te brengen. In ingewijde kringen verluidt, dat plannen voor een invasie van Westelijk geld in Berlijn gereed la gen voor het geval de Russen de finan ciële blokkade zou hebben gehandhaafd. •Van Britse zijde wordt er uitdrukke lijk op gewezen, dat -de overeenkomst niet betekent, dat de Russen hun eisen inzake financiële contróle van Berlijn hiermede hebben laten varen. Men be schouwt de getroffen regeling veeleer als een tijdelijke overbrugging van de acute moeilijkheden, waarbij de Russen zich voornamelijk door hun eigen belang hebben laten leiden. AMERIKAANSE BOMMENWER PERS NAAR ENGELAND. De Amerikaanse luchtmacht deelt mede. dat heden uit Arizona dertig su- oerforten naar Engeland zullen vertrek ken voor oefeningen De groep is be stemd voor aflossing van een thans in Duiteland gestationeerde groep, die bin nenkort naar de VS terugkeert. Het totale aantal Amerikaanse super forten in Europa negentig blijft ongewijzigd. Troepenschip Grote Beer ARRIVEERT 16 AUGUSTUS TE AMSTERDAM. Het op 23 Juli j.L uit Tandjong Priok vertrokken troepenschip .Grote Beer" zal vermoedelijk op 16 Aug. a.s. in Amsterdam arrive ren. De volledige passagierslijsten van de Grote Beer liggen ter in zage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Koningin Wilhel- minastraat 15 te Katwijk aan Zee. Onder de opvarende bevinden zich de volgende demobiliserende mili tairen uit Leiden en omgeving: C. Bey, N. Ligtvoet, P. J. Pronk. W. H. Rietbergen. J. Bethe, N. van Groeningen, E. Guley, J. Horstman, H. Huisman, H. H. Zonderop, M. Martinali en W. v. Bork, allen uit Leiden: J. Veen en J. Schaut uit Haarlemmermeer: A. C. Remmer- zwaai. D. Muller. A. v. d. Plas en G. v. Duyn uit Katwijk aan Zee; C. E. H. v. d. Zalm. M. v. Duin, G. M. Koelenwijn, G. A. Steenvoorden sn C. W Stork te Noordwyk; C. Bakker uit Noordwijkerhout: A. M Dofferhoff uit Oegstgeest; P. Jager, M. Kamphuis, J. J. van Rooyen, A. VI. J. Boogert en F Huijzers uit Voorschoten, E. C Klomp en N. W. Oskam uit Waddinxveen. P. Th. Kortekaas uit Warmond en W. Brak. A. Suerink en H. W. Elfees uit Wassenaar. De Arabische vluchtelingen De Israëlische regering heeft de regeringen der Arabische landen uit genodigd vredesonderhandelingen te voeren, zo is officieel te Tel Aviv medegedeeld. Mosje Sjertok, de Israelisohe minister van buitenlandse zaken, heeft graaf Bernadotte na een onderhoud verzocht de uitnodiging aan de oorlogvoerende landen over te brengen. Na het onderhoud is Bernadotte naar Haifa vertrokken. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische liga, wilde nog geen- commentaar op het Joodse voorstel ge- Truman contra de republikeinen President Truman heeft op een persconferentie het onderzoek van het Congres inzake „communistische spi- onnage" een rookgordijn genoemd om de aandacht af te leiden van 't feit. dat het Congres niets doet tegen de stijgende kosten van levensonderhoud. Het onderzoek heeft volgens Tru man geen gegevens opgeleverd, die al niet reeds aan een „grote jury" zijn voorgelegd. Deze jury had de gegevens onvoldoende bevonden om regerings ambtenaren in staat van beschuldiging te stellen. Truman zeide, dat hij de verschil lende departementen had aangezegd de commissie van onderzoek geen ver trouwelijke inlichtingen te geven aan gaande de loyaliteit van regerings ambtenaren. Het onderzoek door het Congres haalde een groot aantal men sen door het slijk en had slechts tot doel het democratische beleid in dis- ere diet te brengen. Het republikeinse wetsontwerp tegen de inflatie noemde Truman een zwak compromis. De republikeinse leiding had zelfs geweigerd drie leden van zijn kabinet toe te staan terzake in de Congrescommissies verklaringen af te leggen. Wanneer, wat de verdeling en de prijzen van petroleumproaucten en brandstof betreft, niet handelend werd opgetreden, zou er de komende winter in de staten aan de Atlantische kust een brandstofcrisis uitbreken. Het republikeinse wetsontwerp tegen de inflatie, dat is ingediend in de plaats van Trumans anti-inflatiepro gram, is door het Huis van Afgevaar digden met 264 tegen 97 stemmen aan genomen. Het ontwerp gaat veel min der ver dan het program van Truman. Zo maakt dit ontwerp in het geheel geen gewag van de door Truman ge vraagde selectieve loon- en prijscon- tróle, bevoegdheid tot rantsoenering van bepaalde producten en een belas ting op bovenmatige winsten. Enkele democraten meenden, dat Truman tegen het wetsontwerp zijn veto zal uitspreken. Het behoeft dan om wet te worden een tweederde meerderheid van belde huizen. ven. De meeste ^waarnemers zijn van mening, dat de Arabische landen het voorstel zorgvuldig zullen bestuderen. Inmiddels wordt uit Lake success ge meld, dat Syrië geprotesteerd heeft te gen de bezatting van de petroleumraf- finaderijen te Haifa door Israëlische strijdkrachten. Dit was een schending van het bestand en de Veiligheidsraad werd verzocht tussen beide te komen. Graaf Bernadotte heeft aan de strijd krachten van beide partijen een waar schuwing gericht in de vorm van een officiële order, waarin hij zegt, dat uni laterale schendingen van het bestand de andere partij nog niet het recht ge ven, haar plioht om zioh van militaire actie te onthouden, te verzaken. De waarsohuwing is ook doorgegeven aan de waarnemers der V. N. op alle fronten. Van betrouwbare zijde te Alexandrië wordt vernomen;- dat- graaf Bernadotte een beroep op de gehele wereld zal doen om de driehonderd duizend Arabische Palestijnse vluchtelingen te helpen en de terugkeer naar hun woningen te ver zekeren. De terugkeer van weerbare mannen zou plaats hebben onder toezicht van waarnemers der V. N. Volgens deze bronnen zouden de Arabisohe staten wei geren de algemene toestand te bespre ken voordat een gunstige oplossing voor dit probleem is gevonden. Bernadotte sou trachten voor eind Augustus een op lossing te vinden of anders de zaak voor de Veiligheidsraad willen brengen. De Indonesische delegatie ontving KRIJGT DE HEER STIKKER BUIT. ZAKEN EN DE HEER SASSEN OVERZEESE GEBIEDEN? (Van onze Haagse Redacteur). De Indonesische delegatie ontving hedenmorgen de Nederlandse journa listen, die vragen konden stellen over het doel van de reis dezer delegatie. De bijeenkomst was sleoht bezocht en het gesprokene ging niet uit boven hetgeen reeds uit verschillende publi- catie's bekend is. Men sprak over het al of niet mee doen van Djokja, over de mate van onafhankelijkheid der deelstaten, de bevoegdheid der Federatieve regering en tenslotte over de streefdatum 1 Ja nuari 1949. Na afloop hadden wij nog gelegen heid enige heren te spreken. Zü waren voorzien van een lijstje met de namen der nieuwe kabinetsleden. Daarop stond de heer Stikker (WD) als minister van Buitenlandse Zaken en de heer Sassen (RK) van Overzee se Gebiedsdelen. Wij kregen de indruk dat deze delegatie mede gebruikt wordt, om zekere partijen tot spoed en zo nodig tot concessies te bewegen bij de vorming van een kabinet. CONTROLE OP HOOIBROEI DRINGEND GEBODEN! In Zijpe is de boerderij van de heer P. Vriens afgebrand tengevolge van hooibroei. De inspecteur van het brandweerwe zen in Haarlem tekent hierbij aan: Als gevolg van de vochtige zomer en de grote hitte van de laatste weken is de kans op hooibroei abnormaal groot. Het aantal boerderijen, dat in 't af gelopen jaar is afgebrand benadert 't aantal dat in hetzelfde jaar werd ge bouwd. De gevolgen daarvan zijn na tuurlijk heel ernstig. De strengst mo gelijke contróle op hooibroei is op het ogenblik geboden. DE DEELNEMERS AAN DE DONAU-CONFERENTIE TE BELGRADO Op de te Belgrado vergaderende Do nau-conferentie heeft de Amerikaanse gedlegeerde, Cavendish Cannon, de Russische bewering van de hand ge wezen, als zouden de Verenigde Sta ten het Donaubekken economisch wil len exploiteren. Integendeel verweet deze gedelegeerde Rusland, dat de Sov jets het beginsel van de vrije vaart vernietigen om zelf de Donau te kun nen beheersen. Daartoe waren in ver schillende Donaustaten transport- en exploi tatiemaatschappij en opgerioh t met Russisch eigendom en m de mees te gevallen effectieve Russische con tróle. Deze maatschappijen beheersten niet alleen de Donauvloot, maar had den ook de contróle verworven over de bruikbaarste havens, waardoor aan schepen van andere landen het ge bruik van grote Donau-havens werd onthouden. Aan ljet einde van zijn rede deelde Cannon mede, dat Amerika een ont- werp-conventie voor de Donau aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zal voorleggen. Dit Amerikaanse tegenvoorstel voor ziet in de instelling van een interna tionale Donaucommlssie, waarin be halve de oeverstaten ook Amerika de Sovjet-Unie, de Oekraïne, Engeland en Frankrijk zitting zullen hebben. Oostenrijk, dat door het Russische ontwerp eveneens uitgesloten werd, heeft in het Amerikaanse voorstel zfjn plaats met volledige rechten en ook voor Duitsland blijft een zetel gere serveerd, zonodig in afwachting van het vredesverdrag. De Amerikanen wensen de scheep vaart op de Donau vrij en voor alle handelsschepen toegankelijk, op basis van volkomen gelijkheid. De vertegen woordigers van alle nationaliteiten dienen zich te onderwerpen aan de bepalingen van de Donaucommissie en zullen vrij zijn in het openen van fac torijen en diensten. De Britse afvaardiging heeft op het secretariaat van de Donauoonferentie twee resoluties ingediend. De eerste strekt er toe aan het Internationaal Gerechtshof te verzoeken vast be stel len welke internationale accoorden be treffende de scheepvaart op de Donau nog van kracht zijn en welke staten bij die accoorden zijn betrokken. De tweede resolutie heeft ten doel het zelfde vraagstuk voor te leggen aan een internationale rechtbank, die uit 3 leden bestaat. Een van de leden zou moeten worden benoemd door de USSR, een tweede lid door Groot- Brittannië en Frankrijk en het derde door de secretaris-generaal der V.N. De rechtbank zou de erkende begin selen van het internationale recht moeten toepassen, hapr eigen proce dure moeten bepalen en haar beslis sing bij meerderheid van stemmen moeten nemen. Prachtig bloemencorso trok over Paleistuin-paden Om twee uur gistermiddag openden zich de grote witte deuren van het Paleis Soestdtyk. Een kinderbox werd voor de ingang op het bordes ge plaatst. Een ogenblik later tilde Prin ses Juliana haar jongste dochter over de rand van de box. Dit was het sein voor het begin van het grote verjaar- dagsdefilé langs het palcis Soestdijk. Buiten de paleishekken klonken de marsklanken van het muziekkorps van de huzaren van Borcel, dat de dui zenden kinderen, die gisteren op zo treffende wijze aan Prinses Irene een verjaardagsgroet brachten, voorafging. Gedurende meer dan twintig minu ten trok 't bloemencorso van de Baarn- se en in Baarn verblijvende kinderen aan het Prinselijk gezin voorbij. Het was een der meest aantrekkelijke stoe ten, die ooit over de veel bewandelde paden van de paleistuin trok. Met bok ken voortgetrokken wagentjes, waarin tussen gele en rode bloemen 'n bruids paar had plaats genomen, dat tezamen nauwelijks een leeftijd van twaalf jaar haalde, de wielen van alle meegevoerde fietsen met bloemen in nationale kleu ren getooid, een juweel van een geïm proviseerde zeilboot, een groep welpen uit Rotterdam, met de naam van hun stad hoog boven zich meedragende, na tuurlijk omringd door bloemen, een groep kinderen uit Hoek van Holland en uit tientallen andere plaatsen. „Vind Je het niet enig, al die leuke poppenwagens en zo?", vroeg de Prin ses-Regentes aan haar jarige dochter. Koning van Siam incognito in ons land HOE SNEE MEN WEL REED Gisteravond arriveerde de 20-jarige koning van Siam Bhumibal Adulyadey op het kasteel Oud Wassenaar. Tot het gevolg van de Koning behoorden prins Dhanie met twee dochters, een regent met zijn zoon en de Zwitserse gouverneur van de koning. Het gezel schap was gistermorgen met twee snelle Salmson-auto's uit Parijs ver trokken. Men had zo snel gereden, dat nota bene het bü de grens opgestelde begeleidingsescorte het gezelschap niet heeft opgemerkt! Op het kasteel Oud Wassenaar was ter begroeting aanwezig de consul-generaal van Siam, de heer G. A. Sardeman. La ter werd de koning nog begroet door mr W. C. baron Snouckaert van Schauburg, grootofficier van het Civiele Huis van H.M. de Koningin en mr J. Visser, chef van het protocol van het Min. van Buit. Zaken. De jonge vorst heeft uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven ons land incog nito te bezoeken en hij verzocht dan ook dadelijk de Siamese vlag, die op het kas teel was uitgestoken, in te halen als mede de uitgelegde statieloper te verwij deren. Koning Bhumibal Adulyadey zal gedurende zijn zevendaags bezoek ver schillende belangrijke waterwerken in ons land bezichtigen. En Irene zwijgzaam als zij is knik te uitdrukkelijk met het hoofd. WAT IRENE AL ZO GEKREGEN HEEFT?... Een paar dagen geleden was haar fiets plotseling verdwenen en niemand begreep, waar die nu weer gebleven was. Gisteren kwam zij plotseling weer te voorschijn, maar met een kleine verandering. Een lang gekoesterde wens was na melijk in vervulling gegaan: er zat een versnelling op. Irene raakte er niet over uitgepraat! En dan was er een autoped, die onmiddellijk het hart stal van „Pietie", die het cadeau van Irene meteen ook maar als het hare be schouwde! Een doos kleurpotloden had ook op het verlanglijstje gestaan en ook deze wens ging in vervulling. „Maar de versnelling spande toch do kroon", vond Irene. Namens de Nederlandse Strijdkrach ten werd een verjaardagstaart en een casette tafelzilver aangeboden. Dit ge schiedde door een deputatie van de Kon. Marine en het geschenk is bedoeld als een vervolg op de collectie tafelzilver, I die Irene vorig jaar van de strijdkrach- ten ontving. t Na deze aanbieding mocht de nieu we ponnywagen in de tuin worden ge probeerd. In besloten kring werd de verjaardag verder gevierd. Prins Bern- hard was speciaal voor het feest uit Londen overgekomen. Vanmorgen vroeg is hij weer naar de Olympische Spelen vertrokken. Koningin Wilhelmma begaf zich al vroeg naar haar kleinkind om haar fe licitaties en haar geschenk persoonlijk aan te bieden. Voor Nederland belangrijke dossiers van Göbbels ontdekt Ter gelegenheid van de verjaardag varv Prinses Irene hebben de Kinde ren van de lagere scholen van Baarn en Soest vanmiddag een bloemen corso gehouden en voor het Prinselijk gezin op het Paleis Soestdijk gedefi leerd. Het Prinselijk gezin slaat de voorbijtrekkende kinderen gade. Foto ANP—v d. W. BINNENLAND. Gisteren is ln de ouderdom van ruim 50 Jaar te Milaan overleden de heer Ed- mondo de Vecchl, dirigent aan de Italiaan se opera, die ook ln ons land een bekende figuur was. HIJ leidde hier een aantal Jaren achtereen de uitvoeringen der Ita liaanse opera. - De grootste luchtvaarttentoonstel ling, die Indië ooit heelt gekend, zal ge durende de Jubileumfeesten op TJillütan worden georganiseerd door de militaire luchtvaart Er zullen o.a. demonstraties i van rocket schieten, formatievllegen, bombarderen en parachutesprongen wor- I den gegeven. Voor het eerst sinus de bevrijding organiseert het laboratorium voor plan- tensystematiek en -geografie te Wage- 1 I nlngen wederom een Dendrologendag en wel op 16 September as In aansluiting hierop zal een tweede dag worden ge houden op 17 September, waarop deze keer vooral aandacht zal worden ge schonken aan de Aalsmeerse cultures. F,en 18-Jarlg.i Inwoner van Bergen op Zoom, Van de K., bood te Breda on bewerkt goud ten verkoop aan. Daar hij de herkomst hiervan niet kon aantonen werd de zaak in handen gegeven van de politie. Deze heeft Van de K verball- seerd wegens overtreding van het Devie- zenbeslult 1945. dat het zonder vergun- nlDg ln voorraad hebben van onbewerkt goud verbiedt Intussen zijn er andere mogelijkheden en deze onderzoekt de po litie nog. I Te Bandoeng Is plotseling overleden de heer G. Pastor, voorzitter van de In dische Katholieke Volkspartij en lid van de voorlopige raad van Pasoendan. „Antara" meldt, dat dr Takdlr Alis- Jahbana, hoogleraar ln de faculteit der letteren aan de Republikeinse Hogeschool te Batavia, die thans ln ons land ver toeft, om het Phllosophlsche Congres te Amsterdam by te wonen, van zyn func tie ontheven zou zyn, omdat hij de reis naar Nederland ondernomen heelt zonder vergunning van het Republikeinse mi nisterie van onderwys. Ter gelegenheid van het gouden re geringsjubileum van H. M. de Koningin zal te Delft een openluchtspel worden opgevoerd, getiteld „Vader Willem", ge schreven door de heer A. de Beurs. Een aantal opvoeringen zal worden gegeven op de binnenplaats van net gerestau reerde Prinsenhof. Een 35-tai leden van de Interna tionale Academie voor Vergelykende rechtsstudie is gistermorgen ln het Vre despaleis te Den Haag bijeengekomen. De rechtsgeleerden uit 20 landen zullen in de komende dagen het program vast stellen voor het derde internationale i congres voor vergeiykend recht, dat ln Augustus 1950 ln Den Haag zal worden i gehouden. BUITENLAND, i Erik Molnar, de Hongaarse minister van buitenlandse zaken 1? afgetreden. Hy ls tot ambassadeui te Moskou benoemd. Zijn opvolger op buitenlandse zaken is Raik. tot dusver minister van binnen landse zaken. De nieuwe minister van binnenlandse zaken is Janos Kadar. Ralk en Molnar zijn beiden communist. Een woordvoerder van de regering van India heeft verklaard, dat de toe stand In Hyderabad „te ernstig wordt, dan dat de regering van India verder onverschillig kan biyven" De laatste dagen was de toestand snel verergerd. Naar verluidde hadden de Razakars, mi litante Moslims, het recht Ln eigen hand genomen en zou de Nizam, de heerser van de staat, hoe langer hoe meer z(jn macht verliezen. Het vliegveld Melsbroen zal. volgens een verklaring van de Belgische minister van verkeer, een der belangrijkste vlieg- havens van het Europese vasteland wor den. Er zullen zes banen met een lengte van 2,4 tot 4,2 kilometer worden aange legd, zodat de grootste vliegtuigen er zullen kunnen landen. De modernste veiligheidsmaatregelen zullen landingen bij Iedere weersgesteld heid mogelijk maken en het landen en opstygen zal om de twee minuten kun nen geschieden De loodsen en werk plaatsen zullen 50.000 kub M. beslaan. De Amerikaanse communistische partij houdt te New-York haar natio nale conventie. Volgen» mededeling van den secretaris der party. Wluston, telt ztj thans meei dan 60,000 leden. Vyr bijzondere verslaggevers van de Parijse pers te Belgrado hebben mede gedeeld, dat Laprei, een verslaggever van A.P.P. en geaccrediteerd Journalist by de Donau-conferentie, verzoent ls Joego slavië te verlaten Een verzoek om uit stel was afgewezen De vyf Journalistei verklaren, dat de maatregel ln stryd is met de conventie van Genëve voor de vrijheid van be richtgeving. Zij verzoeken diplomatieke stappen. Na de bond van oud-arbeiders van Krupp heeft ook de gemeenteraad van Essen tegen de veroordeling van Alfred I Krupp en enige der andere gewezen dl- j recteuren van het concern geprotesteerd. De gemeenteraad heeft de hoop uitge sproken, dat de vonnissen geen ongun stige Invloed op het bedrijf mogen heb ben, „dat zou kunnen dienen voor de vreedzame opbouw van Europa". De ver beurdverklaring zou reeds moeliykheden ln het beheer hebben veroorzaakt. De Oostenrijkse regering heeft mee gedeeld voornemens tezyn bij de geal lieerde bestuursraad te protesteren tegen het wegvoeren van niet te vervangen spoorwegmaterlaal. eigendom van de Oos tenrijkse staatsspoorwegen door de Rus sen. Deze beweren dat het materiaal, waaronder ook wagons Duits bezit ls. Een aantal voormalige leiders der Berlijnse sociaal-democraten, die zich ln 1946 bij de socialistische eenheidspartij (SED) hebben aangesloten, heeft als lid van de SED bedankt en om heropneming ln de soclaal-democratlscnc party ver zocht. Overstromingen ln Venezuela eisten 36 doden en een honderdtal gewonden. De overstromingen die gepaard gingen met een wervelwind, teisterden La Guat- ra, de belangrykstp haven van Venezuela en omstreken ..Die neue Zelf", het blad der com- munlstlsche partij ln de Franse zone. mag twee weken niet verschynen wegens een aanval op het parlement van het i Saargebled. I In Beriyn zijn dezer dagen dossiers ontdekt van het Propaganda-ministe- rie van Göbbels, welke voor Nederland belangrijke gegevens bleken te bevat ten. in verband daarmede is 't hoofd van de afd. bronnenpublicatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie, dr A. E. Cohen, vandaag naar Ber lijn vertrokken om ter plaatse een na der onderzoek in te stellen. De heer G. W. Boissevain gezant bij het Griekse Hof BU K.B. is de heer G. W Boissevain benoemd tot Harer Majesteits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister by het Griekse hof. CULTURELE SAMENWERKING TUSSEN DE „VIJF LANDEN". In het verdrag van Brussel wordt in art. 3 gesproken over culturele sa menwerking. Reeds zyn te Londen be sprekingen begonnen over dit onder werp. Namens ons land wordt hieraan deelgenomen door mr H. J. Relnink, secr.-gen. van het min. van O ,K.W. en dr Jane de Jong, cultureel atta- chée by de Nederlandse ambassade te Londen. Tussen de vijf landen bestaat reeds een aantal culturele verdragen: nog onlangs werd een dergelyke over eenkomst gesloten tussen Nederlanden Engeland. Van de punten, welke van Nederlandse zjjde voor deze samen werking op vyf-landen-basis by deze conferentie naar voren worden ge bracht. zyn te noemen de uitwisseling van inlichtingen inzake onderwys- methoden, samenwerking inzake de aanmaak van kostbaar onderwysmate- riaal. uitwisseling van films en op ra dio-gebied een vyf-landen-golflengta en de stichting van een West-Europees cultureel centrum

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1