Nel van Vliet Olympisch kampioene Nederlands hockey-elftal versloeg Frankrijk Deense zwemsters „half dood van de honger' Een tweede Olympische titel voor Fanny Blankers? Ham Eft Felle Australische eindsprint bracht adembenemende spanning Radioprogramma WOENSDAG 4 AUGUSTUS Ditmaal willen wij beginnen met een overzicht te geven van de Ne derlandse athletiekprestatles van de vierde dag van het tournooi. Daar was dan in de eerste plaats de schitterende verrichting "van Fannv Blankers-Koen op de 80 meter horden, haar glansnummer, waarin zy in de serie en de halve finale extra klasse demonstreerde. Niet alleen in snelheid was zij alle tegenstansters volkomen de baas. maar ook haar stijl was soepel en geruisloos, geen enkele maal werd een horde aange raakt en het lopen tussen de horden was evenwichtig als altijd. Geen wonder, dat zij het Olympisch record met niet minder dan 0.3 sec. ver- beterde en tevens 't wereldrecord (11.3 sec.), dat zij in haar bezit heeft, evenaarde. Nieuw recordtijd op 80 meter horden MAUREEN GARDNER VIEL TEGEN. Sterk viel de Britse Maureen Gard ner tegen, die zich nauwelijks voor de eindstrijd kon klasseren. Het viel ons op. hoe slecht de start van Gerda van der Kade-Koudijs was, een euvel, dat wij ook reeds bij de»sprinters hebben kunnen constateren en dat toch verbe terd moet kunnen worden. Het kostte haar nu een plaats in de finale. Jan Zwaan liep op de 110 meter hor den mee en eindigde als vierde in zijn serie. Hij hoorde in dit selecte gezel schap niet thuis. Op de 110 meter horden zijn de Ame rikanen wederom favoriet. Met tijden als 14.2 sec. van Dixon en 14.3 sec. van Porter in de series maken de vertegen woordigers van de V.S. de beste kansen. Opmerkelijk was de schitterende stijl waarmede Dixon over de horden ging. Niet met de armen gespreid of één arm voor en één achter ging hij over de ob stakels, maar hij dook er met het lichaam als het ware over, doch op een wijze, welke het evenwicht geenszins verbrak Een klein drama deed zich op deze dag nog voor. Donald Pinlay. de aflegger van de eed voor alle deelne mers. de man. die aan drie Olympische Spelen heeft deelgenomen, leidde in zyn serie van het hordennummer en zou ze ker als eerste over de finish zijn ge gaan als h\j niet bij het springen over de laatste horde zijn evenwicht had ver loren en twee meter voor de eindstreep op het gravel terecht kwam. Hij werd laatste en verdween dadelijk van het veld, diep onder de indruk van zijn fa len. PATTON WON DE 200 METER. In het hoofdnummer van de dag, de Onze zeilers vallen tegen BOB MAAS DE BESTE NEDERLANDER. De uitslagen van de eerste dag der Olympische zeilwedstrijden luiden: Swallow-klasse: eerste race: 1. Portu gal 2 uur 2 min. 42 sec 2. Zweden 2 uur 3 min. 52 sec.; 3. Gr. Brittannië 2 uur 4 min. 9 sec. Nederland (De Vries Lentz) kwam niet door de. finish. Star-klasse, eerste race: 1. Italië 1 uur 56 min. 52 sec.; 2 Gr. Brittannië 1 uur 57 min. 51 sec 3. Nederland (Bob Maas) 1 uur 58 min. 14 sec.; 4. Ver. Staten 1 uur 58 min. 54 sec.; 5. Zwit serland 2 uur 0 min. 23 sec. Firefly-klasse, eerste race: 1. Frank rijk 1 uur 30 min. 49 sec.; 2. Ver. Staten 1 uur 31 min. 9 sec.; 3. België 1 uifr 31 min. 16 sec.; 4. Eire 1 uur 31 min. 58 sec.; Canada 1 uur 32 min. 10 sec.; 6. Nederland (De Jong) 1 uur 32 min. 15 sec. Drakenklasse, eerste race: 1. Noor wegen 3 uur li min. 3 sec.; 2. Zweden 3 uur 11 min. 15,5 sec.; 3. Denemarken 3 uur 11 min. 58 sec.; 4. Finland 3 uur 12 min. 7 sec.; 5 Nederland (Jonker) 3 uur 12 min. 43 sec. Onze roeiers hebben geloot De double scull van de Nederlandse ploeg Van der Meer en Neumeyer van "Willem III hebben als tegenstanders in de heat geloot België en Uruguay. Don derdag beginnen de voorwedstrijden. Zelfs indien onze landgenoten Don derdag zouden verliezen, dan zijn zij nog niet uitgeschakeld, daar, iedere ploeg tweemaal moet worden verslagen. In de vier zonder struuman heeft de ploeg van de Delftse Sport gélukkig getrokken, want zij kwam terecht in een heat van slechts twee boten De tegen stander in deze heat is Zuidslavië. Voor wie de vlag in top ging. ATHLETIEK 200 meter hardlopen heren: gou den medaille: Patton (VS) 21.1 sec.; zilveren medaille: Ewell (VS) 21.1 sec.; bronzen medaille:- La Beach (Panama) 21,2 sec. Kogelstoten: gouden medaille: Thompson (VS) 17.12 meter (nieuw Ol. record); zilveren medaille: De- laney (VS) 16.68 meter; bronzen medaille: Fuchs (VS) 16.42 meter. Hink-stap-spronggouden me daille: Ahman (Zweden) 15.40 me ter; zilveren medaille Avery (Au stralië) 15.365 meter; bronzen me daille: Sartalf (Turkije) 15.025 m. ZWEMMEN 200 meter schoolslag dames: gou den medaille: Nel van Vliet (Ne derland) 2 mih, 57.2 sec.; zilveren medaille: Lyons (Australië) 2 min. 57.3 sec.; bronzen medaille: Novaak (Hongarije) 3 min. 0.2 sec. Schoonspringen dames: gouden medaille: Victoria Draves (VS) 108.74 pnt; zilveren medaille: Zoe Ann Olsen (VS) 108.23 pnt; bron zen medaille: Pat. Elsener (VS) 101.30 pnt. 4 x 200 m. estafette heren: gou den medaille: Verenigde Staten 8 min. 46 sec.; zilveren medaille: Hongarije 8 min. 48,4 sec.; bronzen medaille: Frankrijk 9 min. 8,1 sec. SCHIETEN Petite carabine: gouden medaille: Cook (VS) 599 pnt; zilveren medail le: Tomson (VS) 599 pnt; bronzen medaille: Johnsson (Zweden) 597 punten. De resultaten van de Nederlan ders waren: Brussaard 588 pnt, Schoonman 580 pnt. en Both 572 pnt. finale van de 200 meter, waarin geen enkele Europeaan zat, zegevierde Mei Patton na een prachtige race.- Met zijn magnifieke stijl sloeg de 23-jarige stu dent zijn landgenoot Ewel, die alweer als tweede eindigde. Maar de laatste kon nu niet beweren, zoals bij de 100 meter tegen Dillard, dat hij als winnaar over de streep was ge gaan, want Patton was duidelijk eerste geworden. Het kogelstoten leverde een drievou dige overwinning op voor de Amerika nen. Thompson; Delaney en Fuchs bra ken het Olympisch record van Woellke, daterend van Berlijn 1936. volkomen. Alle drie bleven er ruim boven en de Olympische kampioen Thompson kwam dicht in de buurt van het wereldrecord van zijn landgenoot Torrance. Het Olympisch record op de 10.000 meter snelwandelen werd in de series door niet minder dan vijf wandelaars verbeterd. Mikaelssun. de Zweedse ex pert in dit nummer maakte de beste in druk en met een tijd van 45 min. 3 sec. verbeterde hij het oude Olympisch re cord van Goulding (Canada), date rend vanStockholm 1912 met niet minder dan 80 seconden. Zij is verschrikkelijk dat meisje. (Van onze verslaggever) •Hoe prettig is het te constateren dat de sportieve opvattingen der Yankees uitstekend zijn. Ann Cur- tiss de meest beroemde zwemster van het laatste jaar. Wereldrecord- houdster op drie afstanden heeft dat zo duidelijk getoond. Och, de Deense zwemstertjes op de 100 M. vrije slag konden wel aardtee prestaties leveren, maar dat zij de „grote" Ann Curtlss zouden kun nen kloppen, geloofden er maar weinigen. Stellig de Amerikanen niet, die zelden aan een min'der- waadigheidscomplex lijden. Niette min was de 19-jarige gymna'stiek- lerares Greta Anderson uit Dene marken kordaat en voortvarend genoeg om de Amerikaanse „star" op grandiose wijze te overtroeven. Wat zei Ann Curtiss? ,.Zij is verschrikkelijk", zei ze „dat meisje". Ik heb geen enkel excuus. Het is helaas na beslissende wedstrijden wel eens andes. Ann Curtiss zal overigens toch voldoende successen op haar credit krijgen tijdens, dit tournooi. Het zal tevens haar afscheid zijn van het wedstrijd zwemmen. Na deze Spelen gaat zij trouwen met een Amerikaanse baseballspeler en zij heeft het stellige voornemen om dan nog alleen voor haar genoegen een baantje te trekken. VERRASSENDE OVERWINNING VAN TERWEER OP d'ORIOLA. Van de drie Nederlandse schermers, die gisteren op de personele wedstrijden floret uitkwamen, wist alleen Henny Terweer met een vierde plaats in de eerste de tweede ronde te bereiken. Ook toen kwam hij weer in een sterke poule, waarin hij voor de tweede maal op deze dag de 19-jarige wereldkampioen d'Ori- ola ontmoette en verder de Argentijn Galini, de Belg Hafeez, de Brit Paul en de Zwitser Schlaepper. Hoewel de jeug dige Nederlandse kampioen hierin niet een van de eerste vier plaatsen heeft weten te bemachtigen, heeft hij toch een schitterend succes geboekt door de Fransman d'Oriola te verslaan en hem de enige verliespartij te berokkenen. D'Oriola had in de ochtend alle zeven partijen gewonnen en in de middag zag het er naar uit dat hij deze prestatie zou herhalen. Tot hij door onze land genoot werd geslagen. Ook de partij te gen de Braziliaan Alessandri werd door Terweer gewonnen. De overigen gingen verloren. De beide andere Nederlanders hadden niet zo veel succes en werden reeds ln de eerste ronde uitgeschakeld. Ingezonden Mededeling Verenigde Staten Olympisch kampioen 4x200 M. estafette NIEUW WERELDRECORD. De estafette-ploeg van de Verenigde Staten heeft gisteravond het Olym pisch kampioenschap behaald 4 x 200 meter estafette zwemmen, waarbij zij tevens het wereldrecord, dat op naam van Japan stond met een tijd van 8 min. 51.5 sec., gemaakt in Berlijn 1936. met niet minder dan 5.5 sec. verbeterden en op 8 min. 46 sec. brachten, hetgeen te vens een nieuw Olympisch record be tekende. Hongarije werd tweede in 8 min. 48.4 sec., waarmede dit land dus ook nog onder het wereldrecord van Japan bleef. Toen Jany als laatste zwemmer voor Frankrijk in het water ging, lag Frank rijk nog vierde, maar hij wist de laatste man van Zweden in te halen. (Hamameliscreme) DOO540 £75cV Drie overwinningen in vier dagen. Maar doelman Richter kreeg nu meer te doen Voor de derde achtereenvolgende maal in slechts vier dagen slaagden de oranjehemden er in een overwinning in dit Olympische hockeytoumooi te behalen, maar ditmaal waren de onzen minder productief. Verdiend was de zege zeer zeker, maar keeper Richter heeft toch heel wat meer benauwde ogenblikken gehad dan in de beide vorige ontmoetingen. De Fransen hebben vrij veel scorings kansen gehad, maar het snelle reactie vermogen ontbrak, terwijl het samenspel te ver werd doorgevoerd. Aan de andere zijde was het Esser, die met sublieme snelle rushes langs de lijn, waarbij hij meermalen drie tegenstanders passeerde, alle voorhoedecollega's ln de schaduw stelde. Overigens deed ook het spel van de vier HJH.Y.C.-ers weldadig aan, ver geleken bij dat van de Franse aanval. Er zat meer vaart, maar vooral meer over leg in. Het was een uitzondering Indien Nederlandse spelers, ook die der achter hoede en middenlinie, de bal in het wilde weg naar voren plaatsten. Het was fris, verrassend goed open spel, dat met een beetje meer veine tot een 40 score zou hebben kunnen leiden, indien de Franse doelman Butin niet in grootse vorm was geweest. Na de rust slaagde toe in een regen van schoten, die Kruize, Bromberg en Boerstra afvuurden, te keren. Het eerste Nederlandse doelpunt werd in de zevende minuut geboren uit een voorzet van Van Heel, waarbij Kruize de bal aalvlug tussen twee Fransen stopte en van dichtbij in het doel deed verdwij nen (10). Tien minuten voor de rust snelde Van Heel langs de lijn en zette in volle vaart hard voor. Bromberg, die meegerend was op de rechtsbinnen plaats, nam de bal meteen op zijn stick en met een diagonaal schot was Butin ten tweede male geslagen (20). Na de pauze werd nog een Nederlands doelpunt geannuleerd wegens vermeende sticks van Kruize, die uit een voorzet van Van Heel doelpuntte. In de stand kwam geen wijziging meer. NEDERLAND DOOR DERDE OVERWINNING IN HALVE FINALE. Wat ook het resultaat mag zijn van de Zaterdag a.s. te spelen hockeywed strijd tussen Nederland en Pakistah.dat gisteravond door een daverende 90 zege op Denemarken iedere reden tot twijfel aan haar grote kracht wegnam, zeker is thans reeds, dat ons nationale elftal zich door de 20 overwinning op Frankrijk van een plaats in de halve finales heeft verzekerd. Olympische kanttekeningen. Fanny Blankers-Koen neemt de laatste horde en snelt onbedreigd op de finish af. En de Franse meisjes vermageren zienderogen (Van onze GPD-redacteur). Er is veel rumoer bij deze Olympische Spelen, veel opwinding en veel onder ling gekrakeel. Als een bont feuilleton trekken zij iedere dag aan ons voorbij. En het is de moeite waard er enige aandacht aan te schenken. De niet al te gunstige voedselpositie in Engeland veroorzaakte waarschijn lijk wel een van de meest precaire pro blemen. Zij zijn bij tienduizenden naar Londen gekomen, de vreemdelingen uit alle landen en zfj hebben in grote ge tale onderdak gevonden bij particulie ren. Wat zij te eten krijgen stemt over een met het Britse rantsoen. Maar veel hebben de Engelsen niet en de berei ding is veelal anders dan wij en al die andere gasten, dat gewend zijn. Der halve regent het klachten van mensen, wier magen nu na een week al een wan hopige roffel slaan en men heeft zelfs de autoriteiten en de pers er in ge mengd! Ook vele deelnemers klagen steen en been. „Wij zijn half dood-van de honger", seinden de Deense verte genwoordigers naar Kopenhagen. „Stuur ons brood!" Dat brood zal wel gezonden worden. Of het ter bestemder plaatse komt, is een andere kwestie. Ook de Fransen zonden grote voorraden. Tot op de dag van vandaag wachten zij er ech ter nog op. zy zijn piet ontevreden over het Britse ontbijt, maar de rest noem den zij onvoldoende. Op een stukje vis. een paar aardappels en een tomaat, met Zenuwslopende 200 meter race in Wembley. (Van onze GPJD.-redacteur) - In liet schaterende licht van de schijnwerpers, toegejuicht door een tot bar stens toe gevuld zwemstadion, heeft Nel van Vliet Dinsdagavond haar hoogste Olympische triomf gevierd. Terwijl de duizenden zich om haar verdrongen, stond daar dat ene meisje, ln blauwe trainingsbroek en oranjeblouse, verlegen lachend op het podium. Dolgelukkig met haar zege, maar nog nauwelijks haar zenuwen de baas. De kamp op de 200 meter borstcrawl is een der meest enerverende en zenuwslopende geweest, welke ik ooit heb meegemaakt. Zenuw slopend voor ons op de tribunes, die onze onrust te verbergen poogden ach ter een orkaan van lawaai. Zenuwslopend misschien nog meer voor de acht meisjes die hier voor de grootste decisie in haar zwemloopbaan stonden.... BH de start al was het duidelijk, dat Nel Van Vliet moréel niet zo sterk was als dat gewoonlijk met haar het geval is. Vooral de Hongaarse Novaac was beduidend sneller weg en geen Holland se smeekbeden vermochten Nel's tempo dusdanig te verhogen, dat zij op de eerste drie banen naast de leidende zwemster kon komen te liggen. Op de derde plaats volgde opnieuw een Hon gaarse, Szekely, het meisje dat een der vorige dagen evenals onze landgenote het Olympisch record had verbeterd en als de zwaarste concurrente beschouwd werd. SCHOOLSLAG OF BUTTERFLY7 Het was al spoedig geen vraag meer, omdat Szekely zich aanzienlijk minder snel toonde dan zij in Monaco en ook in de voorwedstrijden te Londen is ge weest. Alleen Szekely „vinderde" en zij was bepaald niet ln staat in deze race een dominerende rol te vervullen. Tiendui zend mensen volgden met onbeschrijf lijke spanning die beide meisjes daar aan de kop. Nog bij het laatste keer punt had de. Hongaarse een geringe voorsprong. Nu zou het moeten gebeu ren. Nu moest de Hollandse komen. En zij kwam. Sneller gingen de ar men, vloeienderwerd de beenslag en reeds 30 meter voor de finish wist ieder dat Novaac gesagen was. Zij wist het zelf ook, was kennelijk in eens uit haar cadans en alleen een enorme wilskracht heeft haar naar het eindpunt gebracht. Nog bij de ceremonie protoculaire liepen de tranen van teleurstelling over haar lijkbleke wangen. Nel van Vliet dus Olympisch kam pioene? Nieuwe schrik voer als met toverslag door de Hollandse gelederen. Want terwijl een Szekely en een No vaac onverbiddelijk waren afgewezen, was onzegbaar snel de Australische deelneemster Lyons komen opzetten. Haar fenomenale eindspurt wekte herinneringen op aan die van Zatopck op de 10.000 meter hardlopen. Aan Nel. aan ons, aan Holland was uiteindelijk de zege, maar wij hebben Ln de laatste seconden de adem inge houden en er klonk een kreet van op luchting en vreugde, toen onze land genote als eerste aantikte. Eén tiende sec. voor het Australische meisje. Het was na afloop als toen in het Stadion Fanny Blankers triomfeerde. Wezenloos stond de kampioene een ogenblik huilend voor zich uit te kijken. PRINS BERNHARD FELICITEERDE. Eén van de eerste, die haar geluk wenste met het succes was Prins Bern- hard, die de verrichtingen met belang stelling had gadegeslagen. Toen kwamen daar Ma Braun, Jan de Vries. Karei Lotsy, Jan Stender en al die anderen en het leek alsof er al leen Hollanders in de swlmmlngpool waren. Nel's tyd, 2 min. 57.2 sec., betekent een verbetering van Olympisch record, evenals die van Lyons. Het oude record stond met 3 min. 1.9 sec. op naam van de Japanse Maehata en werd in 1936 gevestigd. Het werd sindsdien echter al enige malen verbeterd en nog dezer dagen maakte onze landgenote in de .serie een tijd van 2 min. 57 sec. Voor de tweede maal Is hét rood wit en blauw aan de hoogste Olympische mast gegaan. Duizenden Hollanders hebben ons volkslied uit volle borst meegezongen. De klassering van Jannie de Groot (5) en Tonny Hom (7) betekende geen slecht resultaat in dit sterke interna tionale gezelschap. Toch hadden wij meer verwacht van Jannie de Groot, vooral omdat zij de laatste weken steeds tijden had gemaakt, die om en nabij de drie minuten lagen. RONDOM HET BASSIN. Een verblijf in het onmetelijke zwem bad te Wembley brengt sportieve vreug de zowel als feestelijke ontspanning. Driemaal per dag ls hier het puikje van het zwemvolk uit- 58 landen bijeen, 's Morgens, 's middags en 's avonds. Het is er één en al Jeven en bedrijvig heid en er komen er honderden om onze zwemsters en zwemmers aan te moedi gen en morele steun te verlenen. De voetballers onder opperste leiding van Herberts en Boeljon voelen er zich al volkomen thuis en vele athleten voegen zich by hen. Onze polospelerfc lopen er rond in dermate feestelijke oranjehem den, dat de jeugd nimmer aflaat by het bedelen om handtekeningen. By de of ficials zien wij Jan de Vries en Ben Molenaar en boven het concert van aanmoedigingen uit klinkeh bij voort during de stemmen van Ma Braun en Ben Planjer. Wedyverend in enthou siasme en onstuimigheid. Daar is verder Jan Stender, de veel gesmade en de altijd bij zeer velen ook nog zeer populaire Ma Braun, onze of ficiële trainster. Maar wat gebeurt het vaak in de oefenuren, dat de meisjes vragen om Stender's advies. Het is moeiiyk dan van de waterkant weg te biyven. Te moeiiyk soms maar volkomen ver klaarbaar. „Holland spreekt een woordje mee" dreunen onze supporters over de tribunes als de anderen hen terten. Holland spreekt mee Inderdaad. Ook op deze Dinsdag weer. Drie meisjes in de demi finale van de 100 M. rugslag, zy het dan wellicht met geringe kans op de zege, en dan die glorieuze over winning van onze Nel. NEL VAN VLIET. DE 100 METER RUGCRAWL DAMES. Ria van der Horst, Greetje Gaillard en Dicky van Ekris hebben zich in de halve finale geplaatst, die op 4 Aug. wordt geewommen. Ria en Greetje wonnen haar serie, terwyl Dicky v. Ekris vierde eindigde. Haar tyd was evenwel zo snel, dat zy zich toch nog voor de halve eindstrijd kwalificeerde. De Deen se Karen Harup verbeterde ln haar se rie met een tijd van 1 min. 15.6 sec, het Olympisch record, dat sinds 1936 op naam stónd van Nida Scheffer—Senff met 1 min. 16.6 sec. De tijden van de Nederlandse meisjes waren: Ria van der Horst 1 min. 18.7 sec., Greetje Gaillard 1 min. 18.2 sec. en Dicky van Ekris 1 min. 19.3 sec. wat fruit na, kunnen zy niet fit biyven. Klagen zy tetgen iedereen. „We worden met de dag magerder", vertelde my de 17-jarige schoo.nspring- ster Nicole Pellissard, „en alleen bief stuk kan ons reddenNicole zal wel niet gered worden, tenzy de zen ding uit Frankrijk nog heel spoedig ar riveert Ik heb geadviseerd per dag een extra maaltyd te nuttigen in de stad. Een storm yan protesten van de om my heen dringende en heftig gebarende Fransen was het gevolg. „Wy hebben geen geld", betoogden zy. „In totaal hebben wy per persoon 9 pond Sterling toegewezen gekregen, dat is volkomen onvoldoende, wy voe len ons als bedelaars, het is 'n schan de!" Er zyn Fransen en ook Finnen ge weest, die deze moeiiykheden hebben zien aankomen. ZWARTE KAARTJES. zy kochten daarom tevoren in hun eigen land boekjes met toegangsbewy- zen om die nu in Londen ln ponden om te zetten. Een official hield ons zyn boekje voor met een waarde van honderd pond aan tickets. „Er is een ander, zei hy. die voor 400 pond heeft gekocht". Maar toen zy een poging deden om deze „cheques" by het zwembad en by het stadion te gelde te malden, vielen hun plannen in duigen. Kaartverkoop, buiten de loketten om, is verboden en de Britse beambten dreigden met ern stige straffen als de vreemdelingen er mee door zouden gaan. Het heet nu dat het Intern. Olym pisch Comité in overweging heeft ge nomen de betrokkenen te helpen. HARRIS IN DE CONTRAMINE. De Britse wielrenner Reg. Harris, we reldkampioen op de sprint, is in de contramine. Grote figurén in de sport wereld hebben nogal dikwyis veel noten op hun zang. De leiders van het Brits Ol. Comité zonden hem een ultimatum, volgens hetwelk hij in de loop van Dinsdag in Londen moest zyn om te trainen. Harris is echter obstinaat. Hy ts al in Heme Hill geweest, geen cabi nes om er behoorlijk te rusten, geen behoorlyke gelegenheid om je te ver kleden èn om je heen davert het lawaai van de werklieden, die nog steeds aan het. bouwen zyn! „Daar hebben ze 18 maanden tyd voor gehad" zegt Harris, „en nou is het nog niets". En Harris, de 28-jarige directeur ener maatschappy is promvt in zijn zilver grijze Jaguar (van niet minder dan f. 20.0001 naar zyn huis in Manchester teruggekeerd om er te biyven tot het tournooi begint. Als zy hem daar rus tig laten, zal hy zonder twyfel de 1000 meter-sprint winnen. Hy verklaart dat althans zelf. En hy acht zich eveneens bij voorbaat wlpnaar in de tandemrace met zyn partner Alan Bannister. Trai nen behoeven zij niet samen, verklaart hy. Zij deden dat trouwens nooit! EN SLIJKHUIS? Er lopen in Londen geruchten over Siykhnls, die zich op de 5000 meter niet ten volle zou hebben gegeven als gevolg van moeiiykheden tussen hem en dc leiders van de athletiekploeg. Het zou de reden ziin dat zyn eind spurt is uitgebleven! Ik heb het hem zelf gevraagd, zyn eerste antwoord was niet direct bevre digend. „Daar bemoei ik me niet mee", zei hy bruusk en wrevelig draaide hy zich om. Maar ons gesorek ging toch door. En Siykhuls verklaart pertinent, dat in een race als deze alle kwesties voor hem verdwenen zyn. Het tempo was echter zo hoog en de baan zo enorm zwaar, dat hy geen kans tot een eind spurt meer zag. Toen hü Zatopek pas seerde meende hij, met Reiff op onge veer tien meter voor zich. nog een rede lijke kans op de zege te hebben. De Belg had de situatie evenwel volkomen door en op het moment., dat Slijkhuis de Tsjech voorby ging en zich dus extra Inspannen mnest, verhoogde ook de Belg het tempo. „Ik zou dat precies net zo hebberi gedaan", zegt onze landgenoot. ..Het was tactisch zeer goed gezien en Ik kon er eenvoudig niet tegenop". De oranjeman erkent door de fenomenale spurt van Zatopek te zijn verrast. Juist omdat hij meende dat de Tsiech. on danks zijn enorme hardheid, in een zo diepe depressie was geraakt, dat er geen redding meer mogelijk scheen. Van Jan Blankers, onze athletiek- deskundiee bij uitnemendheid, kreeg ik een toelichting, welke klopt met die van Siykhuis. Met nog vier ronden voor de boee heeft men onze loper een teken gegeven om naar voren te gaan. Hi1 gebaarde evenwel daarvoor niet meer voldoende reserves te hebben. Sliikhuis zal nu op Donderdag uitkomen in de strijd over 1500 meter. Voor Nederland liikt dat een kansloze race. Men heeft alleen de Indruk, dat onze landgenoot gebrand is od een hernieuwd duel met de Belg Reiff. En Jan Blankers meent, dat zy toevallig ln dezelfde serie zyn Ingedeeld! WATERPOLO. DE ZIJL-DAMES VERLOREN VAN S.N.A, Het eerste doelpunt was voor De zyi, toen een Haagse dame uit het water werd gezonden en Truus Sjardin scoor de. S.N.A. liet het er niet by zitten en bracht met twee doelpunten de stand in haar voordcel, waarop Janny Crama met een handige bal voor de gelijkma ker zorgde. De Haagse keepster keerde op verdiensteiyke wyze enige schoten, hetgeen haar clubgenoten dermate in spireerde, dat zy de stand op 42 brachten. Kort voor het einde schoei Cobi Teyn tegen de lat en de terug springende bal werd door Gees Blaauw keurig ingeschoten, zodat de Leidse dames een 43 nederlaag leden. ZWEMMEN. ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL". Hedenavond te zeven uur worden in de zweminrichting „De zyi" de jaar- ïykse onderlinge zwemwedstryden ge houden van de zwem- en poloclub „De zyi". BUURTVERENIGINGENCOMPETITIE Gisteravond speelde ln de verliezers- ronde Burgemeesterwyk tegen Rond de Haven. Na een sportieve en vry geiyk- opgaande strijd wond Rond de Haven met 21. In de winnaarsronde by de Junioren van 1517 Jaar verloor De Kooi met 50 (regl.) van Tulnstadwyk. SCHEEPSBERICHTEN. AALSUM, 3/8 van Zanzibar te Mom- bassa; AARDIJK, 3/8 van New Orleans te Rotterdam; ABBEDIJK. HavannaAnt werpen, pass. 2/8 Portland Bill; ABBE- KERK, Fremantle—Aden, 1/8 750 mijl Zd Oost van Kaap Guardaful; ALCYONE. 2/8 van Schiedam naar Casablanca; ALDE- RAMIN, 2/8 nog te Rastanura; ALKAID. R'damPernambuco, pas^. 1/8 Beachy Head; BEVERWIJK, 2/8 van Gdynia te Rotterdam CLAVELLA (T), Casablanca Tripolls. pass. 2/8 Gibraltar; CLEODORA (T). 2/8 van Rotterdam naar Curasao; LINGE, Wasa-Rotterdam, pass. 2/8 Bruns- buttel; LOMBOK, 3/8 van Bahrein te Singapore; MAETSUYCKER, 3/8 van Ge- ralaton te Singapore verwacht; VAN DER WAALS, RotterdamPerzische Golf, 2/8 van Marseille; ZEEMAN, BataviaRotter dam, 2/8 90 mijl West anderhalf. K.N.S.M.: ATLAS. 1/8 te Genua van Savona naar Gibraltar; BACCHUS. 2/8 te Alexandrlë van Algiers naar Beiroet; DANAE, 2/8 van Cartagena naar Valencia; NOORDWIJK. 1/8 van Paramaribo naar Trinidad; SCHIE, 2/8 van Madeira naar Barbados; STUYVESANT. 2/8 te Parama ribo van Madeira naar Demerara; VENUS, 2/8 van Gibraltar naar Lissabon; Oceaan: POLYPHEMUS, 1/8 te Londen van Batavia naar Amsterdam. Boll. Oost Afrika Lijnen: CONGO- STROOM. 1/6 van Cogo naar Port Gentll: MFJ ISKERK, 31/7 te Pointe Noire van Luanda: MUEDERKERK, 4/8 van Novo naar Lobito. Holl. West Afr. Lijnen: KLIPFONTEIN, 2/8 van Antwerpen naar Southampton. VOOR DONDERDAG 5 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Karekleten; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: voor de vrouw; Ö.Ö5: solisten; NCRV 10.00: strijkkwartet van Richter; 10.15: morgendienst o. 1. v. ds C. Spek; 10.45: alt en orgel; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.46: muziek van Grleg; 12.00: Angelus; 12.05: Klaas van Beock; 12.30: Olympische Spelen; 12.45: orkest Klaas van Beeck; 12.65: zonnewllzer; 13.00: nieuws; 13.15: zang en plano; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: orkest; A. Kostelanetz; 14.30: voor de vrouw; 14.50: S. Gu8trard. orgel; 16.00: bijbellezing; 15.45: zomerliederen; 16.10: Olympische Spelen; 16.50: vocaal kwartet; 17.00: jeugd journaal; 17.20: Busch Strijkkwartet; 17.45: Olympische Spelen; 18.00: Busch Strijk kwartet; 18;i5: land- en tuinbouw; 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.16: Leger des Hells; 19.30: actueel geluld; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: plaatvarla; 21.00: Amerikanen en wij; 21.20: muziek van Couperin; 21.30: studlo-tulnconcert; 22.16: de vaart der volken; 22.35: nieuwe platen; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: muziek van Tsjalkofski. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.20: Olym pische Spelen; 7.45: gram.muziek; 7.50: dagopening door dr A Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: gram.muziek; 9.15: morgenwijding door ds P. C. Vermeulen; 9.30: waterstan den; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw: 10.35: musetteklanken; 10.50: voor de kleuters; 11.00: Franse opera muziek: 11.45: volkszang demonstratie; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: bekende melodieën: 13.00: nieuws; 13.15: Kwintetspelers; 13.45 orkest Alftedo Campoll; 14.00: reportage tentoonstelling Het Diamant te Antwerpen; 14.20: solls- tenconcert; 15.00: voor zieken en gezon den; 16.00: gevarieerde muziek; 16.30: Portugese muziek; 17.00: kaleldoscoop; 17.30: orgelconcert; 17.50: het leven der bosnegers ln Suriname; 18.00: nieuws; 18.15: Engelse marsmuziek; 18.30: Sky- ma6ters; 19.00: de Indo, het kind van cle rekening: 19.15: alt. cello en plano: 19.45: Mlscha Elman, viool; 20.00: nieuws; 20.05: Oiymplsche Spelen, finale 100 m. rugslag dames; 20.15: meesters der melodie; 21.00: hoorspel „Techniek en Noodlot"; 21.35: Lya Gauty, zang; 21.55: Pierre Palla, orgel; 22.15: Kon. Marine ln oorlogstijd; 22.30: Olympische Spelen;' 23.00: nieuws; 23.15X orkest Glenn Miller: 23 4.n24.00: cha»» sons van Mireille.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3