De Nederlandse vlag aan de hoogsle mast Onverwacht succes voor Marie Louise Yaessen Slijkhuis wint bronzen medaille voor Nederland Fanny Blanken is rs werelds snelste sprintster Nederlands liockey-elftal aan het hoofd in poule C r;.?, Officiële publicaties DINSDAG 3 AUGUSTUS De eerste keer in onze athletiekgeschiedenis. (Van onze GPD redacteur) Dit was voor Holland een glorieuze dag. In de stromende regen ging het rood wit blauwe dundoek voor de eerste maal ter ere van Fanny Blankers-Koen, aan de hoogste Olympische mast en wü moeten vrezen, dat dit voor ons op deze Spelen een zeer uitzonderlijke gebeurtenis zal zijn. Dat onze sprintster inderdaad de snelste zou blijken te zijn had eerlijk gezegd de hele Hollandse kolonie niet enkel gehoopt, maar ook wel verwacht. Series zowel als demi-finale openden in dat opzicht bepaald optimistische perspectieven. Maar er zijn vele factoren, die bij een dergelijke kamp een doorslaggevende rol kunnen spelen. Het was met een zekere huivering, dat wü dachten aan die dramatische race te Oslo waar Fanny Blankers te struikelen kwam en daardoor haar kansen ver speelde Zij heeft ons ditmaal niet lang in spanning gelaten. Want na een goede start schoot de vertegenwoordigster van Oranje als een wervelwind uit haar holes. En al na de eerste 25 meter wisten wü dat de gouden medail le voor Holland zou zün. Als één man rezen overal in het stampvolle Stadion, de Hollanders op van hun plaatsen, wild van enthousiasme over de schitterende prestatie van onze kampioene, die in haar onstuimige vlucht alle andere volkomen kansloos achter zich liet. Wij hebben niet gezien wie er tweede was of derde. Niemand van de Holander^ had er belangstelling voor. Men zag slechts die gloeiende Oranjebroek en die wapperende blon de haren, die daar door de finish gingen om er te verdwüncn in een groep van uitbundig jubelende landgenoten met Karei Lotsy aan het hoofd. Fanny's tüd van 11.9 sec. is de beste van dit tournooi. Van enige recordver betering kon nauwelijks sprake zijn op deze wat zwaar geworden baan en bij een voor haar zo onbeduidende tegenstand. Met niet meer dan 115 sec. staat Helen Stephen's (Ver. Staten) in 1936 geves tigde wereld- en Olympisch record trou wens ook wel buitengewoon scherp. Der mate scherp, dat er vermoedelijk in de eerste jaren niemand zijn zal, die er aan tippen kan. Tenzij er plotseling verrassingen komen mochten van achter het. ijzeren gordijn, waar een sportvolk wordt opgekweekt, dat tot wonderbaar - lüke verrichtingen in staat schiint te zijnMerkwaardig genoeg speelt het zwarte ras in dit opzicht geen rol, merkwaardig omdat de mannelijke zwarte sprinters telkens weer van de allerhoogste klasse blijken te zijn en een bepaald dominerende positie by de Spelen zijn gaan innemen. De niet geheel gerechtvaardigde hoop van de Britten, dat hun vertegenwoor digster de 18-jarige typiste Manley een greep zou kunnen doen naar de titel, werd volkomen in duigen geslagen. Haar tijd was 0.3 sec. langer dan die van onze kampioene, precies gelijk aan die van het meisje Strickland uit Australië Ten slotte nog iets over de belde an dere Nederlandse meisjes die op de 100 meter uitkwamen. Gre de Jongh startte in de halve eindstrijd buitengewoon slecht, haar concurrenten waren reeds weg toen zij nog uit het startblok moest komen. fll Overigens was zij niet geheel fit, een lichte keelontsteking moet haar beslist hebben gehinderd, waardoor het reac tievermogen geleden heeft, dat trouwens toch al door de vreemde omgeving, de overgrote belangstelling, de spanningen de nerveuslteit op een zware proef werd gesteld. Xenia Stadt-de Jongh kwam ook niet op tijd uit haar startblokje. 'Zij lag pas op hoog tempo, toen de strijd reeds voor haar verloren was. DE OLYMPISCHE CEREMONIE Direct na de 100 meter ving de Olym pische ceremonie aan. Fanny Blankers- Koen klom het podium op, geflankeerd op de tweede plaats door de Britse Man ley en door de Australische Strickland voor de derde prijs. De tonen van het Wilhelmus klonken plechtig door het grote Wembley Stadion, iedereen luis terde aandachtig toe. De polsstokhoog springers en de discuswerpers stonden Voor wie de vlag in top ging. Athletiek: 100 meter hardlopen dames: gouden medaille: Fanny BlankersKoen (Ned.) 119 sec. Zilveren medaille: Manley (Gr. Britt.) 12.2 sec. Bronzen medailleStrickland (Austr.) 12.2 sec. 5000 meter heren: Gouden me daille: Gaston Reiff (België) 14 min. 17.6 sec. (nieuw Ol. record). Zilveren medaille: Zatopek (Tsj. SI.) 14 min. 17.8 sec. Bonzen medaille: Wim Slijkhuis (Ned.) 14 min. 26.8 sec. 800 meter heren: Gouden medail le: Whitfield (VS) 1 min. 495 sec. (nieuw Ol. record). Zilveren medaille: Wint (Jamai ca) 1 min. 49.5 sec. Bronzen medailleHansenne (Frankrijk) 1 min. 49.8 sec. PolsstokhoogspringenGouden medaille: Smith (VS) 4.30 meter. Zilveren medaille: Kataja (Fin land) 450 meter. Bronzen medaille: Richards (VS) 4.20 meter. Discuswerpen: Gouden medaille: Consolini (Italië) 52.78 M. (nieuw Ol. record). Zilveren medaille: Tosi (Italië) 51.78 meter. Bronzen medaille: Gordien (VS) 50.77 meter. Zwemmen: 100 meter borstcrawl dames: Gouden medaille: Grete Andersen (Den.) 1 min. 6.3 sec. Zilveren medaille: Ann Curtiss (VS) 1 min. 6.5 sec. Bronzen medaille: Marie Louise Vaessen (Ned.) 1 min. 7.6 sec. Floret-schermen dames: Gouden medaille: Hone Elek (Hong.) 6 overw. Zilveren medaille: Klachmann (Den.) 5 overw. Bronzen medaille: E. Mueller Preiss (Oostenrijk) 5 overw. Worstelen: VlieggewlchtGou den medaille: Vlitala (Finland). Zilveren medaille: Palamir (Tur kije). Bronzen medaille: Johansson (Zweden). Zwaargewicht: Gouden medaille: Bobis (Hongarije). Zilveren medaille: Anderson (Zweden). Bronzen medaille: Armstrong (Australië). Vedergewicht: Gouden medaille: Bilge (Turkije). Zilveren medaille: Johin (Zwe den). Bronzen medaille: Mueller (Zwit serland) Bantamgewicht: Gouden medail le: Akar (Turkije). Zilveren medaille: Leeman (VS). Bronzen medaillq: Kouyos (Frank rijk). in de houding, athleten. die vol respect waïen voor de grote zege, welke Fanny Blankers-Koen voor het kleine landje had weten te veroveren. En na het "Wil helmus daverde het in het Stadion van het enthousiast handgeklap, waarin me nigeen moest denken aan deze merk waardige vrouw, die op bijna 30-jarige leeftijd en moeder van twee kinderen zijnde, in de sport toch nog zo'n prach tig resultaat heeft weten te behalen, een uitsondering welke waarschijnlijk wel nooit zal zijn voorgekomen. Het Olympisch vuur te Torquay Een fakkel van Olympisch vuur. aan gestoken aan de grote vlam, die in het Weinbley-Stadion brandt, kwam gister morgen te Torquay, het centrum der Olympische zeilwedstrijden, aan. Voor de laatste loper de fakkel het Engelse badplaatsje Torquay binnen droeg, defileerden deelnemers en offici als van de 23 deelnemende landen, waar onder Nederland, aangevoerd door Grie kenland langs de burgemeester, die de Spelen to Torquay daarna voor geopend verklaarde. De plechtigheid werd beslo ten door het zingen van de Olympische hymne en het Halleluja. Nederlands waterpolo zevental was successen naar het hoofd gestegen Gistermiddag heeft Nederland de eerste wedstrijd in de tweede ronde gespeeld tegen Spanje, welke werd gewonnen met 52, nadat de rust met een 21 achterstand was ingegaan. Door deze overwinning behoort Nederland tot de eerste acht. De ploeg was in de tweede ronde m een poule met Spanje en India, inge deeld., Daar zü reeds in de eerste ron de won van India, behoeft niet meer tegen dit team te worden gespeeld. Over het algemeen was het een slechte wedstrijd van onze landgeno ten, vooral voor rust. Zij hebben het in de eerste ronde te gemakkelijk ge had. Bovendien maakte de scheids rechter de indruk niet veel van de regels te kennen. De eerste goal werd door Spanje gescoord. Een schot va.n linksvoor Castillo hield Salomons niet goed, waardoor midvoor Mastres de bal alsnog de goal kon Inwerken (0-1). Even later kon Smol door goed aan geven van Ruimschotel gelijk maken (11). Even voor rust kon Castillo het tweede doelpunt scoren, nadat de Ne derlanders drie goede kansen hadden gemist. Tijdens de rust werd een har tig woordje met de jongens gesproken ,en inderdaad, het hielp. Het spel werd meer open gegooid en men was veel actiever. Bovendien werd Van Fegge- len weer ingeschakeld en hü wist zijn bewaker door een snelle draalbeweging driemaal te misleiden (42). Boven den nam hij nog eenmaal keurig ds bal uit handen van de midachter Mar ti, zodat het einde kwam met een 5-2 overwinning voor de Oranjeploeg. VERDERE OLYMPISCHE UITSLAGEN. WaterpoloBelgiëZweden 11 Egypte—Frankrijk 3—3; Italië—Hon garije 4—3. Hockey: ArgentiniëSpanje 32; BelgiëPakistan 12. Voetbal: achtste finales: Korea Mexico 5—3; ZwedenOostenrijk 3—0; ChinaTurkije 04; ItaliëVer. Sta ten 9—0. Consolini wint het discuswerpen Whitfield de 800 meter en Smith het polsstokhoogspringen NIEUWE OLYMPISCHE RECORDS Buiten de 5ÖOO meter werden giste ren nog drie herennummers beslist: de 800 meter, het discuswerpen en het polsstokhoogspringen. De 800 meter was voor Whitfield (V.S.), die pas 300 meter voor het einde naar voren kwam en in de nieu we Olympische recordtijd van 1 min. 49.2 sec. won. Hansenne, de Franse fa voriet, stelde teleur. Hij had het veld in de eerste ronde geleid, met 54,3 se conde over 400 meter, maar toen na 500 meter het tempo versneld werd, kon hij niet" volgen. Achter Whitfield kwam de man uit Jamaica, Wint, met grote passen als tweede, terwijl Han senne zich met de derde plaats tevre den moest stellen. Het discuswerpen was natuurlijk voor Consolino, de Italiaanse reus, die nu 52.78 meter een nieuw Olympisch re cord vestigde. En Owen Smith, 't Ame rikaanse lichtgewichtje, had aan 4.30 meter voldoende om wederom voor de Verenigde Staten een gouden medaille te veroveren by het polsstokhoogsprin ger Ten slotte werden nog de series en de tweede ronde gelopen van de 200 m voor heren, waarbij goede tijden wer den gemaakt en enkele malen 21.3 werd afgedrukt. Een spannende finale staat ons op dit nummer te wachten; In de series veroverde Lammers met een tijd van 22 sec. de tweede plaats, doch werd in de kwartfinale uitge schakeld. In deze beslissing bezette onze landgenoot de vierde plaats ach ter Mc Kenley (Jamaica), Ewell (VS) en Valle (Gr. Britt.). Sc'nolte werd in zijn serie derde in 225 sec. Vijf Nederlandse athleten bij de Koning Naar het A.N.P. verneemt, zullen verscheidene deelnemers uit diverse landen Dinsdagavond door de Engelse Koning op Buckingham Palace ont vangen worden. Vüf Nederlanders zün voor deze ontvangst uitgenodigd. On der leiding van de chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy zullen De Loo- per (hockey), Slükhuis (athletiek), De Ruyter (athletiek), Braasem (wa terpolo) en De Vroet (voetbal) naar Buckingham Palace gaan om ons land bjj deze receptie te vertegenwoor digen. SLIJKHUIS NIET IN DE STEEPLE. Wim Slükhuis zal niet deelnemen aan de 3.000 meter steeplerace waarvoor hü oorspronkelijk stond ingeschreven. On ze landgenoot zal -in de komende dagen alleen uitkomen op het nummer 1500 meter waarin hü Gaston Reiff opnieuw als tegenstander zal treffen. Olympisch Allerlei De Nederlandse sabelschermers zullen ook deelnemen aan de personele wed strijden floret, welke vadaag aanvan gen. Op deze wedstrüden zullen voor ons land uitkomen: Kuypers, Terweer en Zoet. De Amerikaan Anderson, die Zaterdag bü het schoonsprlngen van de 3 meter plank 2 werd achter zijn landgenoot Harlan, kwam gisteren bij een sprong van het 10 m. platform, zo ongelukkig terecht, dat hij onmiddellijk naar' het ziekenhuis moest worden vervoerd. Hier constateerde de geneesheer een long- krleuzing. Anderson's toestand is bevre digend. Karei van der Meer zal Donderdag a.s. de wedstrijd Engeland-Frankrijk leiden voor de kwart-finale van het voetbaltournooi. De loting voor de kwart-finales van het voetbaltournooi, die Donderdag a.s. zullen worden gespeeld, had het volgen de resultaat: Zuid-Slavië—Turkije, Ko reaZweden, Gr. BrlttanniëFrankrijk, en DenemarkenItalië. Tijdens het congres van de Internatio nale Schermbond, waarbij Nederland vertegenwoordigd was door kol. F. Sche pers. werd besloten de wereldkampioen schappen in April 1949 te Caïro te hou den. Onze reserve-Fireflyzeiler Visser werd gisteren eerste tijdens een oefenwed strijd, waaraan door 17 zeilers werd deel genomen. Onze vertegenwoordiger De Jong werd derde en wilde waarschijn lijk het nodige nog experimenteren. DE OOSTENRIJKSE VOETBALPLOEG MISDROEG ZICH Gisteren is na EngelandNederland weer en laten wij hopen ook de laatste zwarte bladzüde m de geschiedenis van het voetbaltournooi 1948 geschreven en wel door Oostenrijk, welks voetbalploeg zich zodanig misdroeg, dat de Britse scheidsrechter Ling zich niet alleen ge noodzaakt zag na de rust het spel te onderbreken öm de naam van linkshalf Jaksch te noteren, maar later zelfs rechtsback Kowanz, een der beste spe lers van het Oostenrijkse team het veld uit te zenden, zodat Oostenrijk op een achterstand van 20 met tien man moest doorspelen, waardoor het zich de laatste kans ontnomen zag zich te re habiliteren. Na genoemde incidenten was de wedstrijd, die tot op dat moment uiterst interessant geweest was. het aankijken niet meer waard. Vooral niet nadat de Zweden door hun rechtsbuiten Rosen de stand op 30 hadden ge bracht, die tevens de eindstand zou worden. Derde plaats in eindstrijd 100 meter borstcrawl (Speciale reportage) De derde zwemdag bracht Neder land het grootste succes. Wat iedereen hoopte, maar niet durfde uitspreken, gebeurde. Marie Louise Vaes&cn tikte als derde achter Grethc Andersen en Ann Curtiss aap in de eindstrijd 100 m. borstcrawl cn veroverde de bronzen medaille voor Nederland. Irma Schuli- macher werd een mooie zesde en wordt dus ook In het ereboek der Olympi sche Spelen opgenomen. Als één dit succes verdiend dan is het zeker het Heerlense méisje, dat na de Europese kampioenschappen in Mona co, in September 1947, in training bü mevrouw Braun is gekomen. Alles en Magistraal vertoon van technische Vaardigheid. Fraai spel tegen Denemarken Een tweede 41 zege en wat meer zegt, behaald door bijna magistraal vertoon van technische vaardigheid, was het hoopgevende resultaat voor de Nederlandse hockey ploeg van de wedstrüd NederlandDenemarken. Met twee gespeelde en gewonnen wedstrüden uit de vier, die ons elf- >tal in deze groep moet spelen, staat het thans fier aan de kop. De weersomstandigheden waren déze avond geheel verschillend van die, waaronder Zaterdag tegen de Belgen werd gespeeld. Toen een vrij warm zonnetje, nu constant een druilerige regen, die de fraaie grasmat op de sportvelden van de Guinness Bierbrou werij zo glad maakte, dat glijpartijen schering en Inslag waren. Ondanks deze handicap vertoonden de oranje hemden zulk fraai spel, dat evenals Zaterdag: de Belgen de Denen niets anders overbleef dan afbrekend werk te verrichten. De technische superiori teit van onze ploeg steldé de spelers in staat prachtige staaltjes van sa menspel te vertonen; de technische in ferioriteit der Denen was er daarente gen de oorzaak van, dat in vrijwel geen enkele Deense aanval enige sa menhang was te bespeuren en dat hun spel 'n onbesuisd karakter droeg. Onze ploeg kende feitelijk geen wakke plek. De enige, die wat onder de maat bleef, was rechtshalf Lang- hout, anders een terrier, die steeds vasthoudt, maar die ditmaal linksbui ten Jensen'nogal eens moest laten pas seren. Keeper Richter kon zich niet onderscheiden, want hij kreeg niets te doen. In de achterhoede vertoonde vooral Derckx verbluffende stickvast heid. Hij greep ditmaal steeds zeer oordeelkundig in en vormde met de immer goed spelende' Drijver een so lide backstel. In de voorhoede speel de Bromberg zijn beste laiidenwed- strijd. Hü stak zelfs boven Kruize uit. Dit HHYC-binnentrio wedijverde weer in kundige vaardigheid. Van de bui tenspelers was Esser de snelste, de handigste en de meest waardevolle, hetgeen overigens geen depreciatie in houdt voor rechtsbuiten Van Heel. SENSATIONEEL BEGIN. De wedstrijd had een vrij sensatio neel begin. Reeds in de derde minuut stormde Kruize naar voren, gaf een mooie pass naar Boerstra, die de bal onmiddellijk doorsloeg naar Bromberg. Deze brak door en doelpuntte (10). Drie minuten later maakten de Denen bij een verwarde aanval gelijk, toen middenvoor Blach schuin voor 't doel staande een hoog diagonaal schot in zond, dat Richter onmogelijk kon stop pen (1—1). Weer twee minuten later haalde Van Heel sprintend langs de lijn nog net een lange pass bü de hoekvlag. Hü zette voor en Kruize schoot de bal berekenend langs Boye Nielsen (2—1). Vlak daarna kregen de Oranjehemden even buiten de straf- cirkel een vrije slag te nemen. Met 'n even listige als onverwachte beweging gaf Van Heel een tik naar de dichtbij hem staande Kruize, die de bal niet goed raakte. Nielsen reageerde echter te laat en het was 31, nog voor er tien minuten was gespeeld dus. Gedu rende de rest van de match bleef Ne derland steeds domineren. Na de pauze wist de Deense achter hoede die op haar grondvesten had staan wankelen, zich ietwat te herstel len, zodat het bij éèn Nederlands doel punt (een go^d ingeslagen bal van Boerstra uit een voorzet van Esser) bleef (4—1). Keeper Nielsen voorkwam Der ongeluk nog een vijfde doelpunt met zijn hoofd. Een keihard: schot van Boerstra kon hij niet tijdig ont wijken. Hoewel de witte kogel hem te gen de slaap raakte, speelde hij verder alsof er niets gebeurd was. Noch haJ bij er en.g letsel oü opgelopen. Pakistan heeft gisteravond met 2—1 van België gewonnen door welk re sultaat de stand in groep C waarin, naar bekend, "n halve competitie wordt gespeeld, thans als volgt is: 1. Nederland 3 2 0 0 4 82 2. Pakistan 1 1 0 0 2 21 3. Frankrijk 10 0 11 2—2 4. Dennemarken 2 0 111 36 5. België 2 0 0 2 0 26 De landen, die na deze halve com petitie als nummer een en twee in de~e groep eindigden, worden in de halve finales geplaatst. Competitie-indeling voor de èlubs uit Leiden en Omstreken 3e klasse A: Alphen, HBC, Hilllnen, LFC, RKAVV, Roodenburg, SJC, Tone- gido en TYBB. 3e klasse B: Concordia, DHS, De Hollandiaan. Laakkwartier, Leonidas, de Musscnen, VDL, VIOS en Wassenaar. 4e kiasse A: Alph. Boys, BSM, DO COS, Hlilegom, Lisse, Lugdunum, Rouwkoop, Teylingen en WSB. 4e klasse B: Alphla, ASC, Bodegraven, HDV. LDWS, Maasstraat, VVD, VVP en Te Werve. 4e klasse C: DOSR, DSO, Lenig en Snel. SOA, Spoorwegen, VOGEL, Voor burg, Wilhelmus en Zwart Blauw. Res. 2e klasse A; ADO 3, CVV 2, For- tuna 2, Gouda 2, HDVS 3, Laakkwar tier 2, LFC 2, SW 3, UVS 2 en VUC 3. Res. 3e klasse A: Alphia 2, ASC 2. Laakkwartier 4, Lugdunum 2, Postdui ven 2, RVC 3, Scheveningen 2, UVS 3 en Wassenaar 2. Res. 3e klasse B: Alphen 2„ Archipel 2, Lugdunum 3, Roodenburg 2. RVC 2, Scheveningen 3, SJC 2, UVS 4 en Westerkwartier 2. (Sportkr.) DUIVENSPORT BELANGSTELLING IN ROELOFARENDSVEEN. Dat de belangstelling voor de post duiven in Roelof arendsveen ook levendig begint te worden, bewees de deelname aan de wedstrüd van Zondag 1 Augustus De duiven werden opgelaten in Kath. Waver (België) 129 km. 22 duiven na men aan deze tocht deel. Wü laten hier de uitslag van de eerste 10 aankomende volgen: Eig. Co Rietbroek 1 en 6; A. O. de Jong 2-4-5; J. van Harteveld 3; C. Vesseur 7-8-9; P. van Ruiten 10. alles heeft zij daarvoor over gehad. Het resultaat bleef dan ook niet uit. In Jan. 1948 noteerde zy 1 min. 10 sec. en dao nog wel op een 25 meter baan. In de volgende maanden werd zij steeds beter, ook op de 50 meter baan, zodat zü op de Nederlandse kampioenschappen, welke op 11 Juli in. Den Haag werden gehouden, als tweede eindigde. Ook deze laatste week hield zij volkomen rust in het kamp te Northwood, waar de Nederlandse zwemsters zün onderge bracht. Wel'viel het enkele meisjes op, dat Marie Louise Vaessen, die altüd nog al stil was, gistermiddag te zamen met Irma zeer opgewonden was. Zy wa ren beiden geladen van vechtlust. Zü hadden de juiste mentaliteit en bewezen wat zy waard waren. Toen Marie Louise aan het eindpunt aan tikte en een landgenoot drie vingers op hield, haalde zij haar schouders op: „Dat kon toch immers niet." Toen ech ter de voorzitter van de K.N.Z.B., Jan de Vries, haar uit het water haalde toen moest zü wel aannemen, dat het waar was. OP LAATSTE 50 METER WERD DE STRIJD BE SLIST. Marie Louise Vaessen had de zevende baan, naast de Amerikaanse Ann Cur tiss en de Zweedse Ahlgren.Irma Schuh- macher Jag naast Fritzie Nathansen en Irmgard Fredin. By de start, die prach tig verliep, was Marie Louise Vaessen op de derde plaats achter Ann Curtiss en Grete Andersen, terwül de laatste leidde. Bü het keerpunt, na 50 meter, lag Grete Andersen nog steeds eerste, gevolgd door de Amerikaanse en Marie Louise Vaessen en Irma Schuhmacher, die practisch gelyk keerden. Op de laatste 50 meter werd de strijd beslist. Irma Schuhmacher zakte iets af, doch Marie Louise Vaessen hield de twee fa vorieten, Grete Andersen en Ann Cur tiss goed bü. Grete Andersen won het Olympisch kampioenschap in de tijd van 1 min. 6,3 sec. Tweede werd Ann Curtiss in 1 min. 6,5 sec. en Marie Loui se Vaessen werd derde en won dus voor Nederland de bronzen medaille in de tijd van 1 min. 7,6 sec. De verdere uitslag was: 4. Karen Harup (Denemarken) 1 min: 8.1 sec.: 5. Irmgard Fredin (Zweden) 1 min. 8,4 sec.; 6. Irma Schuhmacher (Ne derland) zelfde tüd; 7. Ahlgren (Zwe den) 1 min. 8,8 sec.: 8. Fritzi Nathansen (Denemarken) 1 min. 9,1 sec. „DE LUCHTBODE" (Boskoop). De Postduivenvereniging „De Lucht bode" hield een wedvlucht van St. Ka- thrijne Wavre met jonge duiven afst. 118 km. De vogels werden gelost om 755 uur. Aankomst le duif 9.11.04. Laatste duif 9. 20.58. Uitslag: 1-5-13 M. van Vliet: 2-17 C. F. Middelkoop; 3-28 J. Hoogerdiik; 4-9- 16-18-23-30-32 H. van der Willik: 6-20 W. Koster; 7 A. Sytzema: 8 A. J. Rave- Stein; 10-11-12-14-15-19-22-24-25-26-29 G. Lamorêe, 21 J. Kraan; 27-31 J.'Dege- kamp, In concours 127 duiven. „Dc Blauwband" te Sasscnhcim hield Zaterdag een wedvlucht met jon ge duiven vanaf Maastricht, afstand 173 km. De 87 in concours zijnde vogels wer den gelost te 12 uur. Aankomst eerste duif: 2 uur 55 min. 24 sec., snelheid 987.50 meter per min., laatste duif 3 uur 21 min. 38 sec., snelheid 858.10 meter per min. De uitslag luidt: H. van Nie- kerk 1, 2, 3: L. J. Drost 4, 19, 22. 23; J. Haver 5; J. van Nieuwkoop 6, 21; B. Roodenburg 7. 10; H. J. Krom 8. 11, 16. 17; J. Moolenaar 9, 13; P. C. Baartman 12; J. A. Meeuwissen 14; C. Drost 15; C. Algera 18, 20. WIELRENNEN „SWIFT-COMBINATIE'* De Swift-leden W. Vreeswyk, J. Ver meulen en Jac. de Jong reden te Castrl- cum in een wedstrijd voor nlewelingen over 80 km. J. Vermeulen en Jac. de Jong gaven op wegens pech, W. Vrees wyk bezette van de 40 deelnemers een goede 8e plaats in dezelfde tijd als de winnaar. Onvergetelijke strijd tussen Reiff en Zatopek (Van onze G.P.D.-redacteur). Het succes van Fanny Blankers had Zou nu ook Slükhuis? Óch wy wisten kans gaven tegen een onvermoeibare ere van zijn zege op de 10.000 meter tot Slükhuis is ten slotte een der besten omstandigheden niet in zün voordeel? veld en zouden zwaar stampende lopers Ahlden, daar niet veel meer last van over de baan glijdt? TEMPO VOOR SLIJKHUIS TE HOOG. Uiteindelyk hebben zü gelijk gekre gen. die beweerd hebben, dat Slijkhuis te week is voor een constant hoog op geveerd tempo. Al van de aanvang af poogde Zatopek zijn, naar hü zelf ook gemeend heeft, zwaarste concurrent murw te maken. Ogenschijnlijk lukte dat niet en werden alleen acht van de twaalf andere lopers er de dupe van, die al in de vijfde ronde de kopgroep los moesten laten. Gevieren stormden zij door de plassen en de modder, die hen tot in de nek spatte over de baan en er was by geen van hen voorlopig enig teken van ver ontrusting. Maar terwijl Zatopek de ploeg aanvoerde was er toch één man, die de byzondere attentie trok: Reiff, de vierkante Belg, die men evenals Za topek in rood shirt en witte broek, dik wijls nauwelijks van de Tsjech te onder scheiden vermocht. Reiff deed opval lende dingen, toonde een moed en een macht die verbaasden. Hü mocht dan byna regelmatig de leiding aan Zatopek laten, telkens versnelde hij toch de pas ons een tikje overmoedig gemaakt, het wel. dat de deskundigen hem weinig loper als Emil Zatopek, die juist ter eerste luitenant bevorderd was. Maar, In Europa op de 5 K.M. En waren de Stonden de plassen niet op het gras- als Zatopek en eigenlyk ook de Zweed hebben dan onze man, die als een hinde om naast de Tsjech op te marcheren en als het ware diens capaciteit te toetsen. Een merkwaardig duel, dat op de duur toch onheil ging inhouden voor de man aan de kop. De grote aanval kwam in de tiende ronde. HÜ was eigenlijk nog onver wacht. Terwül het publiek van zün plaatsen oprees en het lawaai kolkte onder de overkapping der tribunes, sloeg de Belg zyn slag, onverbiddelyk en hard. Zes, zeven meter liep hy op Zatopek uit en op dezelfde afstand volgde de oranje man, die Ahlden gepasseerd was, achter Zatopek. De voorlaatste ronde moest beslis send zyn voor onze kansen. Soepel, glij dend gingen de lange benen van Slük- •huis al sneller en sneller in adembene mend wonderlyk rhythme. Zatopek was geslagen, de attaqué op Reiff zou een aanvang nemen. Stellig, er gaapte een gat van meer dan tien meter tussen de voorste twee, maar de befaamde spurt van onze loper zou dat per saldo nog kannen en ook moeten overbruggen. DE GOTE SLAG. Verstomd was het geroep van „Zato pek, Zatopek", verstomd het ,.Heja Heja", van Noren cn Finnen en Zwe den. Ópgewonden volgden 80.000 paar ogen de beide lopers. Reiff of Slük huis? Het zou de Belg zijn. Nerveus omkijkend naar Zatopek bleef onze landgenoot in hetzelfde tempo door gaan. Murw gelopen ten slotte dan toch door die machtige draf over de sintelbaan, die zün reserves had uit geput en hem geen kans meer gaf Fanny Blankers-Koen, die de gouden medaille won, in de finish op de 100 meter. Foto ANP-K. De Wethouder van Onderwijs, de Heer J. C. van Schalk, zal Woensdag spreekuur houden van 1011 uurk De Wethouder van Fabricage, de Heer A. J. Jongeleen zal a.s. Zaterdag 7 Aug. spreekuur houden van 9 tot 10 uur. De Belg G. Reiff wint de 5.000 meter in Wembley Stadion in 14 min. 17,6 sec., een nieuw Olympisch record. De Tsjech Zatopek, die tweede werd, ziet men links; Slykhuis werd in deze race derde. voor een laatste wanhopige eindspurt. O, die spurt kwam en het was de tweede sensatie van deze race, doch zy kwam van de Tsjech, die na een kennelük diepe depressie in de laatste ronde nog waarlük weer opveerde. Niet ten onrechte had Slijkhuis hem gevreesd. Niet ten onreche is Zatopek's faam het laatste jaar over de banen ge- gaau. Dit was een inderdaad grootse gebeurtenis als door een meesterhand in schène gezet. Dan stormde de Tsjech in de laatste bocht onze man voorby, daar ging hy naar voren in een zo verbysteren| tem po, dat en Slykhuis en Reiff als het ware stil schenen te staan. Met klein verschil ging de Belg als eerste door de finish en het was een zeer verdiende zege. Maar wü zyn overtuigd, dat niet hü, maar Zatopek het goud zou hebben ver overd indien hü de moed en de kracht zou hebber, gehad om zün moorddadige aanval tien meter eerder In te zetten De race blyft er nochtans onvergete- lük door. Reiff, zowel als Zatopek verbeterden met resp. 14 min. 17.6 sec. en 14 min. 17.8 sec. het Olympisch record, dat sinds 1936 met 14 min. 225 sec. op naam stond van de Fin Hoeckert. Wat er in Indië gebeurt GEEN RVD-COMMENTAREN MEER VOOR RADIO-INDONESIË - De woordvoerder van de RVD heeft na het uitspreken van het wekeiyks Dinsdagavond-commentaar, waarin dit maal de Republikeinse beschuldigingen inzake een Nederlandse blokkade van de Republiek werden behandeld, meege deeld dat voortaan geen RVD-commen- taren door Radio-Indonesië meer zullen worden uitgezonden. Ook het wekelykse commentaar op „het binnenlands ge beuren" komt te vervallen. JOSEPH SCOTT WEER IN C.v.G.D. De C.v.GD zal worden aangevuld met Joseph W. Scott, die na afwezig heid van een half jaar, zün plaats in de Amerikaanse delegatie wederom zal innemen. Scott kwam naar Indonesië met de C.v.G.D. in haar oorspronke lijke samenstelling en was toen advi seur yan Graham. De huidige Ameri kaanse plaatsvervangende "gedele geerde, Oharton Ogburn. onderbrak zyn negendaagse tocht door Sumatra, om Scott vandaag in Batavia af ie halen. Het ideaal der L.R.B zou zijn Aan ied're brug een haak ol lijn.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3