Het 25-jarig bestaan der Ned. Herv. School Maatregelen lof verlaging der bouwkosten Ontvangst van Amerikaanse studenten in nieuwe PANDA ÉN HET GOUDVELD STADSNIEUWS Laatste Berichten De FATALE-INJECHE DINSDAG I AUGUSTUS N00RDW1IKERH0UT Opgewekte herdenking en feestviering Had Zondag de werkelijke viering plaats van het 25-jarig bestaan der school, Maandagmorgen begonnen al vroeg de feestelijkheden. Vele protest, gezinnen hadden de vlaggen uitgesto ken. In optocht gingen de leerlingen van de school naar hotel v. d. Geest, waar de heer Devilee uit Leiden hen bezig hield met poppenspel en goochel toeren. Tussen de bedrijven door wer den de kinderen rijkelijk getracteerd. 's Middags 3 uur had in dezelfde zaal een drukbezochte receptie plaats van het schoolbestuur. DE RECEPTIE. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de burgemeester, de heer Van Iersel, beide wethouders Voet en Warmerdam, de secretaris de heer Pijnenburg, pastoor v. d. Waarden, verder nog vele hoofden van R.K. en Prot. scholen uit het dorp en de omliggende gemeenten. Ook het oud-hoofd der school, de heer Voy was tegenwoordig. Allereerst voerde de burgemeester Van Iersel het woord. Hij bracht na mens de burgerlijke gemeente zijn har telijke gelukwensen aan het jubilerende schoolbestuur, herdacht de strijd der voorvaderen, en bracht dank aan God, die niet toeliet, dat de bijzondere scho len door de Duitsers waren verdwenen. Spr. herdacht de goede verhouding tus sen het bestuur en de gemeente, en hoopte dat Gods zegen op bestuur en personeel zou mogen rusten. Pastoor v. d. Waarden bracht namens het bestuur der St. Jozefscholen zijn gelukwensen oyer. Hij herinnerde aan de goede verstandhouding tussen het R.K. en Prot. deel der bevolking. „Het kan ook niet anders", aldus spreker, „foeWen voeren het zelfde beginsel, kinderen op te voeden voor- God, kerk en Maatschappij". Hij hoopte dat de samenwerking zo zou mogen blijven en dat het bestuur en personeel krachten zou mogen worden gegeven om het Chr. beginsel hoog te houden. Ds Van Noort uit Vlaardingen, oud voorzitter van genoemde schoolvereni ging, vond het jammer, dat er zo velen zijn, die de Chr. scholen willen doen verdwijnen en daarvoor in de plaats op de openbare scholen godsdienst onderwijs willen laten geven. Want al wordt dit gegeven, zij missen toch het ene: n.l. het gebed. Deze scholen leiden de kinderen op tot een goed mens. maar niet tot de hemel. De kinderen moeten gewezen worden op de plaats bij het kruis. School en kruis moeten innig verbon den blijven. Hij wenste Gods zegen voor bestuur, personeel en ouders. De heer Voy blikte terug in 't ver leden. Als oud hoofd heeft hij de schoonste ervaringen van zijn leven.. Hij feliciteerde het jubilerende bestuur, in zonderheid de secretaris en penningm., de heren G. C. Wesseling en G. Muse gaas, die onafgebroken de school 25 jaar hebben gediend. Het tegenwoordig hoofd, de heer P. J. Arends herinnerde aan de moeilijke omstandigheden, waaronder bestuur en personeel hebben moeten werken. Hij ontvangst, nemen. bracht dank aan de hartelijke samen werking die er steeds heeft bestaan tussen bestuur en personeel en hoopte dat dit mocht blijven voortduren tot het heil der kinderen. Ook sprak hij nog namens de kerk voogdij hartelijke woorden van geluk wensen. Verder werd het woord nog gevoerd door Zr. Beatrix, het hoofd der R.K. school der St. Victorparochie, de heer v. d. Berghe, oud hoofd der Chr. school in Voorhout en mevr. v. Dijk namens de Dameskrans. Verder waren nog brieven van gein' wensen binnengekomen van de Inspec teur L.O de heer Tazelaar en de heer Kranendonk, inspecteur van C.V.O. Nadat in de pauze verversingen wa ren rond gediend, sprak de voorzitter van het schoolbestuur ds Spallng, woor den van dank aan God, die het bestuur vergund heeft het werk te .mogen doen. Ook tot de oprichter der school, ds P. Hofstede, wendde hij zich met woor den van dank voor het vele, dat hij verricht had. AVONDFEEST. 's Avonds had het comité een gezel lige avond georganiseerd voor het be stuur, leden en oud-leerlingen. Het was een vrolijke en gezellige avond, geheel verzorgd door oud leerlingen. Vooral de revue: ..25 Jaar Chr. onderwijs", welke de voornaamste voorvallen uit het leven der Chr. school weergaf, oogstte veel bijval. Grote en kleinere stukken wer den opgevoerd en talrijke consumpties rondgediend. Beide Jubilarissen werden gehuldigd en mochten een cadeau in ontvangst nemen, 't Geheel was keurig verzorgd. Ten slotte bracht de voorz. dank aan het comité, voor de keurige uitvoering. De heer Timmers, voorzitter van het comité, moest een bloemenhulde in Ds Noort, voorheen predikant der Ned. Herv. Gemeente te Noord wij kerhout. biedt het jubilerende schoolbestuur zijn gelukwensen aan. SPEELTUINVERENIGING „MORSCHKW ARTIER" Zaterdag j 1. trok het zangkoortje van de Speeltuin-Ver. „Morschkwartier" naar het concours, dat het Meisjeskoor „Hol lands Glorie" te Maasdam organiseerde. Vooraf werd de Maastunnel bezich tigd en daarna v.rerd de reis verder per auto voortgezet om in Maasdam te laten horen, hoe de Leidse meisjes kunnen zingen. De meisjes kwamen onder leiding van de heer F. Cappendijk uit in de afde ling A en behaalden met het hoogste aantal punten in die afdeling, t.w. 307 punten, de eerste prijs. BU K.B. is de tibulalre rang van reserve-luitenant-kolonel aan de reser- ve-majoor der genie, G. F. E. Klers al hier verleend. CONCERT LEGER DES HEILS. Het behoort tot de hoge uitzonderin gen, dat het „Nationaal Muziekcorps" van het Leger des Hells (Stichter Wil liam Booth) een bezoek aan onze stad brengt. A.s. Zondag zal dit het geval zijn, wanneer 't corps in de Remonstrant se Kerk een middagconcert zal geven. Aan de reserve-luitenant H. van Calcar alhier van het wapen der infan terie is bij KB. met ingang van 1 Aug. J l. e eivol ontslag verleend uit de mili taire dienst. Gisteren is bij de N.V. Sfjthoffs Uitgeversmaatschappij de 37-j. boek drukkei", A. de W., tijdens zijn werk zaamheden met zijn linkerhand bekneld geraakt in een cylinderpers. Na ter plaatse te zyn verbonden, is hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. UITREIKING VAN BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen plaats aan gezinnen, waarvan het hoofd 'n stamkaartnum- mer heeft van 37801 tot en met 43200 aan 't distributiekantoor ingang Lan- gebr.ug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Alle stamkaarten en in wisselingsstroken der oude bonkaarten, meenemen. Gistermiddag te kwart over een is de 61-jarige wielnjdster, C. S., die van de Rhijn-zichtbrug afkwam, op de Haag,weg aangereden door een auto, die zij geen voorrang verleende. Ze liep een soheurwondje 'op aan het lin keroor en kneuzingen in de borst De E.HJD. vervoerde haar naar het ziekenhuis. Olympische Spelen TERWEFR PLAATST ZICH VOOR DE TWELDE RONDE Onze Nederlandse floretkampioen. Henny Terweer, wist zich in een vrij sterke poule van het floret schermen voor heren als vierde te plaatsen. Door dit resultaat kwalificeerde onze land genoot zich voor de tweede ronde. Beide andere Nederlandse floret schermers, Kuypers en Zoet, konden zich niet handhaven. GRIEKS-ROMEINS WORSTELEN. In de Empress Hall begonnen heden morgen de Olympische kampioen schappen worstelen Grieks-Romeinse stijl. De Nederlander Van Dijk kwam het eerst op de mat tegen Biebel (Ar gentinië). Na een wel boelende, maar niet zeer snelle partij tussen deze twee vrijwel gelijkwaardige worstelaars, werd onze landgenoot ten slotte win naar met 1 tegen drie strafpunten. KIKI HECK EN COBY FLOOR ACHTSTE EN TWAALFDE. Vanmoren werd 't nummer schoon- sprlngen voortgezet met de vier vrije sprongen. Het was jammer, dat Kiki Heek haar beste sprong niet zo goed maakte, niettemin wist zij van de tien de op de achtste plaats te komen Coby Floor bleef twaalfde geklas seerd. Evenals bij de heren bezetten drie Amerikaanse ingezetenen de drie eer ste plaatsen. Victoria Draves werd Olympisch kampioene met 108.74 pnt., de zilveren medaille was voor Zoe Ann OLsen (108.23 pnt.) en de bronzen voor Patricia ELsener (101.30 pnt.). Door de 7-0 overwinning van Zweden op de Verenigde Staten komt het Nederlandse waterpolo-ze vental thans in de volgende poule met Zwe den, België en Spanje. ECHTPAAR ERNSTIG AANGEREDEN. Zwaar gewond naar ziekenhuis Bij de Vechtbrug op de Rijksweg te Muiden is gisteravond het echtpaar C. S. K. en J. Chr. K. uit Hilversum, dat oversteken wilde, door een voor bijsnellende auto aangereden en In deerlijke toestand op de weg gevon den. De 56-j. vrouw is met een zware hersenschudding en een gebroken been naar het Diaconessenziekenhuis te Naarden vervoerd. De man liep ver scheidene hoofdwonden op De bestuurder van de auto. die ver moedelijk uit Groningen komt, reed na de aanrijding snel door. De groeps commandant van de rijkspolitie te Muiden geeft hem in overweging zich bekend te maken. Het curatorium van de door de „Vereniging tot bevordering van de stu die van het Frans" opgerichte bijzon dere leerstoel in de Franse Létterkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft tot hoogleraar benoemd dr H. Brug- mans te 's-Gravenhage. Op het te Putten op de Veluwe ge houden Zang- en Muziekconcours be haalde onder leiding van de heer J. H. v. d. Velden Oosthoek's Mannenkoor te Zoeterwoude een eerste prijs In de 2de afdeling met 317 punten. In de 2',i jaar dat dit koor bestaat, is dit de 4de maal dat een eerste prijs be haald weid. Zij liggen hoger dan noodzakelijk Ten einde te komen tot een verlaging der nog steeds bijzonder hoge bouw kosten, heeft de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting een aan tal nieuwe maatregelen genomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe woningen zal worden ge gund, zal van 1 September 1948 af verlaagd worden en wel met f. 2.50 per M3. De practijk wijst uit, dat de huidige bouwkosten hoger liggen dan noodza kelijk is; aldus de Afd. Voorlichting van het desbetreffende ministerie. Zulks blijkt o.m. uit het feit, dat in verschil lende gevallen tot gunning kon worden overgegaan tegen prijzen welke soms zelfs zéér belangrijk beneden de maximumprijzen lagen en uit het feit, dat verschillende aannemers nog steeds In de gelegenheid zijn bij de huidige prijzen zwarte lonen aan de bouwvak arbeiders te betalen. Waar de hogere bouwkosten voor het grootste deel door het Rijk moeten worden gefinancierd, acht de minister het niet langer ver antwoord de huidige toestand te laten voortduren. De Directeur-Generaal van de Arbeid en het College R\jksbemiddelaars hebben zich in verband met het voorgaande bereid verklaard bespre kingen te voeren met de organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf om, in aansluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in de gemeenten Amsterdam, Gro ningen, Arnhem, Nijmegen en Eind hoven, te komen tot een oplossing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij behoorlijke arbeidsprestatie ook een behoorlijk loon kan worden ver diend. Verder zal dè minister er op toezien, dat. meer nog dan in het verleden is geschied, het evenwicht zal worden ge handhaafd tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het be schikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Zouden Immers te veel werken in uit voering zijn, dan treedt stagnatie bij het werk op en stijgen de bouwkosten. Het werk, dat momenteel in uitvoe ring is, heeft een zodanige omvang bereikt, dat het noodzakelijk Is de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerderen. De goedkeu- ringspolitiek van de oveheid zal er dan ook op gericht zijn in het nog resterende deel van 1948 de hoeveel heid in uitvoering zynde werken meer in overeenstemming te brengen met de beschikbare arbeidskrachten en materialen. GEEN VERMINDERING DER BOUWACTIVITEIT. Het is geenszins de bedoeling te ko men tot drastische vermindering der bouwactiviteit. Maar in die sectoren der bouwnijverheid, waar in het eerste half jaar van 1948 te veel werken in uitvoe ring zijn genomen, zal thans een be perking der goedkeuringen moeten plaatsvinden. Dit zal het bouwtempo ten goede ko men. Er behoeft dus geen vrees te be staan dat minder nieuwe woningen gereed zullen komen. Eerder zal het tegendeel het geval zijn. Door bovengenoemde maatregelen hoopt de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te bereiken, dat de omvang van de bouwnijverheid in Ne derland meer nog dan tot dusverre wordt afgestemd op de arbeids- en ma teriaalpositie, waardoor de bouwkosten kunnen dalen ende tijd. die met de uitvoering der werken gemoeid is, be langrijk kan worden bekort. In dit verband past ook de nieuwe maatregel, welke bepaalt dat van heden af geen goedkeuring mag worden ver leend voor werken welke de overheid geheel of gedeeltelijk financiert, dan nadat een steenfabrikant of -handelaar zich schriftelijk heeft bereid verklaard de eventueel nodige metselbaksteen en (of) kalkzandsteen binnen een zodanige termijn te kunnen leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vin den. RIJWIELENFABRIEK DE MUSTANG IN ASSEN UITGEBRAND. Door tot nu toe onbekende oorzaak Is vandaag „De Müustang" rijwielenfa- briek van de Gebrs. De Geeter te As sen door brand volkomen vernield. Verzekering dekt de schade, die zeer groot is, da^x ook grote hoeveelheden rij wi el - onderdelen en machines verlo ren gingen. KATWIJK AAN ZEE DE DUINEN ZIJN VRIJ! Eindelijk zajn de Zuid- en de Noord- duinen uitgezonderd de zeereep vrijgegeven om er in te vertoeven, ten minste voor hen, die zich op 't politie bureau alhier een duinkaart verschaf fen i 25 cent. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 3 Augustus. De koersen neigden vandaag tot een kleine reactie, waarbij Kon. Olie en Indische bank op de voorgrond traden. De aandacht concentr*erde zich weer in hoofdzaak op de Staatsfondsen- markt, v/aax de 3% Nederland 1947 iets in herstel was en vandaag weer op 97 5/8 belandde, waarmede deze obll- De Leidse Prijscontrole nam een stembureau heeft naast de heer J. van zestal gouden horloges in beslag, welke i Santen tC.P-N.), die voor verscheidene uit de smokkelhandel afkomstig: wa- groepen van provinciën gekozen was, ren. De horloges werden tegen te hoge I benoemd verklaard tot lid der Eerste Prijzen verhandeld; tegen twee perso- Kamer de heer S. D. Schoonenberg te nen werd proces-verbaal opgemaakt. 1 Amsterdam. De besprekingen te Moskou Dadelijk na het onderhoud van de drie Westerse afgezanten met Stalin is te Washington een eerste beknopt ver- gaties weer verder zyn afgekomen van slag binnengekomen van de Ameri- de 97%, het punt waarop, ncraohtens kaanse ambassade te Moskou. de voorwaarden van ae uitgifte, net In bevoegde kringen te Washington Rijk verplicht is over te gaan tot wordt verklaard, dat in dit verslag een schulddelging door inkoop ter beurze, „licht optimistische noot" doorklinkt. In het Grootboek 1946 kwam wederom Ook in de Engelse pers klinkt een geen notering tot stand. De binnen- gematigd optimisme, hoewel van enige l landse dollarlening trok een nact zijden wordt gewaarschuwd tegen aan tot 1017/8.^ Vandaag „buitensporige concessies". De voorzitter van het centraal Dr Hirschfeld sprak over het 1 hum® over de samenwerking tussen j-v ••li orLS lanc* en de andere West Europese JL/Ultse probleem landen, en tenslotte dr H. M. Hirsch- De Amerikaanse studenten, die ge- 'Ih0'1 durende vier dagen in Leiden verblijf I drg Hirschfeld vereist kemfkvan de houden om in Nederland de werkinggeschiedenis én hettaraiiïS uit en de noodzaak van het Marshallplan j Duitse volk dat 'JUndiSmiS+icSfi te bestuderen, kregen hedenmo^en 'n tkt^en 1 viertal lezingen te verwerken, n.l. van de heer M. Weisglas over de Benelux, van prof. dr F. A. G. Keesing over monetaire vraagstukken, prof. S. Post- FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 6) Dus was de koffie op dat blad inderdaad vergiftigd? Vergiftigd? Hij snoof. Peters, van de analyse-afdeling, gaf een paar druppels aan een rat en het beest stierf binnen twee minuten. Typische atro pine-hyoscine reacties. En denken zij werkelijk, dat een van ons drieën het gedaan moet heb ben? Wat kunnen zij anders denken?... tenzij een van de dieetmensen plotse ling gek geworden is en een koffie-en- hyoscine cocktail in elkaar gedraaid heeft. Oliver Lord ging op een kruk zitten en haalde zenuwachtig zijn vingers door zijn haardos. Knudsen moet van die koffie gedronken hebben, even voor hij zioh ging wassen. Hij kan het niet eerder hebben gedaan, of hij zou in elkaar gezaakt zijn vóór hij nog klaar was met steriliseren. Hij keerde zich plotseling tot Rona. Die politle-broer van je was alle machtig beleefd en correct, maar het was me volkomen duidelijk, dat hij mij al die tijd meer dan half verdacht. Mij verdacht! Alsof ik in staat zou zijn, om de chef te vermoorden! Hij stond op en begon de zaal op en neer te lopen. Je weet, hoe ik over Knudsen dacht, Rona. Hij heeft mij prachtig behan deld; pikte mij uit een dozijn jonge doktoren uit, om zijn assistent te wor den en gaf mij allerlei kansen. Het is toch wel een sinistere grap, dat ik nu degeen moet zijn, die er van verdacht wordt, hem vermoord te hebben. Trachtend zich kalm te houden, zei Rona: Ik denk toch niet, dat men Jou enigermate meer verdenkt, dan Venner en mij, wel? Jou?, herhaalde hij Inspecteur Heath zal toch wel nauwelijks zijn eigen tyeine zusje van zo Iets verden ken. En wat Venner betreft, weet leder een, dat hij alleen maar een oude uit gedroogde zeurkous ls, die Knudsen 20 jaar lang aangebeden heeft, Venner met zijn narcotica en zijn grappige bij baantje van het behouden van de kaartsystemen geen normaal mens zou hem verdenken. HU bleef voor Rona staan en stak zijn handen in zijn zakken. Daardoor blijft er maar één mogelijke authen tieke moordenaar over, liefste kind, en dat ben ik. Natuurlijk ben ik niet op het bureau van de chef geweest, voor hij er heen ging, maar er is niemand, die bewijzen kan, dat ik dat niet deed. Je lijkt wel gek, om het te doen voorkomen, of jij de enige mogelijke verdachte bent, zei Rona. Zelfs als je Venner en mij niet rekent, dan is mevr. Broderick er ook nog. Zij was op het bureau van de chef, vlak voor de operatie. Caroline! Oliver's mond ging van verbazing wijd open. Wat voor de drommel deed zij daar? Dat weet ik niet. Maar zij waren vrij heftig aan het debatteren over het een of ander. De jonge internist staarde haar aan. Je wilt toch niet zeggen, dat je Ca roline er van verdenkt, haar eigen broer vergiftigd te hebben? Rona was cynisch genoeg, om te we ten, wat er achter die verontwaardigde ongelovigheid in zijn toon verscholen was. Een paar maanden geleden zou Oliver nooit zo gaaiw de verdediging van Mevr. Broderick hebben opgeno men. Maar sedert de vrouw van de directeur hem in haar kring opgeno men had als een van de aantrekkelijke Jongelui, die op Linette's partijtjes konden komen, was het wat anders. Vroeger had Rona nog al op gehad met die vooruitstrevende hardhoofdlge Jongen uit een plattelandsstadje, die gewerkt had, om aijn lessen op de me dische school te kunnen betalen, en die tedere minuut van zijn vrije tijd be steedde aan zijn thyroid-onderzoekin- gen. Zy waren goede vrienden geweest en tracteerden zichzelf af en toe op een eenyoudig soupertje en een blo- scoopje van veertig cent. Maar dat al les en een deel van Rona's respect voor hem was verdwenen by het opkomen van de nieuwe Oliver Lord, die een plaats op de maatschappelijke ladder probeerde In te nemen en Linette Cilnt en haar moeder het hof maakte. Hy herhaalde: Denk je werkelijk, dat Caroline de chef vermoordde? Ik wil er alleen maar mee zeg gen, snauwde Rona, dat zij er even veel gelegenheid voor had, als wij al lemaal. Maar dat is toch krankzinnig, zy was zyn zuster; zij hield van hem. Daar heb ik nooit iets van ge merkt. ïk heb nooit geweten, dat Ca roline Broderick om iets anders gaf, dan om haar eigen geld en de kansen, om een man voor Linette uit de Al- manach de Gotha te halen. Maar het ls niet meer dan natuuriyk. dat jij een vrouw verdedigt, die Je champagne by kwart liters tegelUk te drinken geeft. Oliver staarde haar stom verbaasd aan. Toch greep hy haar ruw by de arm. Het wordt tijd, dat wy dit eens uitpraten. Waarom voor de duivel zou Ik niet naar Linette's partytjes gaan? Zii is een aardig meisje. Het doet me plezier, dat je haar aardig vindt. En ik vind Caroline Broderick ook aardig. Zy toont een zeer intelligente belangstelling in myn thyroid-onder- zoek. (Wordt vervolgd) 13). De sheriff reed in een woeste galop, tandenknersend over de weg. En omdat die weg slecht was, was hy beter geschikt voor een paard, dan voor een auto. De plichtsgetrouwe sheriff schoot dan ook flink op. De gestolen auto pas seerde hy al vlug en na een kort onder zoek constateerde hij, dat er niets van over was dan een wrak. Daarom ver volgde hy zyn weg en kreeg na een juosje de vrachtauto in het oog. Nu, op die vrachtauto vond, zoals we kunnen weten, het weerzien van Panda en Nick Nugget met Joris Goedbloeden Billy Bulk plaats! „Heb ik van m'n leven!" sprak Joris verbaasd, „Als dat de kleine Panda niet is! Die treft men nu ook letterlijk over al aan!" „Laten we ze bewusteloos slaan!" stel de schurk Bllly Bulk voor. „Probeer dat maar eens!" riep Nick Nugget, de goudzoeker, Op dat span nende moment was de sheriff de vracht auto dicht genaderd en by wyze van waarschuwing schoot hy zyn revolver In de lucht af. De chauffeur stopte on middellijk en stak zyn hoofd uit het raam. „Is er iets, sheriff?" vroeg hy vriendelijk. ingesteld. De taak van de bezettende mogendheden is daardoor tweeledig, n.l. het bijbrengen van een democrati sche levensopvatting en het stimuleren van een positieve Duitse bijdrage tot het Europees herstel. Voor Nederland is het een eerste vereiste, dat de han del tussen ons land en Duitsland wordt hersteld. Enerzyds zal Duitse export een belangrijke bijdrage tot het Europees herstel moeten leveren, an- derzyds is voor het herstel van ons land ook een export naar Duitsland noodzakelijk. Tenslotte besprak dr Hirschfeld het probleem van de Duitse herstelbetalingen. BURGEMEESTER VAN KIN SCHOT SPREEKT DE GAS TEN TOE. Omstreeks twee uur verzamelden de deelnemers aan de. studietoer zich in de juist deze ochtend geopende, zij het nog niet geheel voltooide nieuwe ont vangsthal van het stadhuis, waar in tegenwoordigheid van de wethouders Van Schaik, Jongeleen en Menken, en de rector-magnificus, prof, nir J. C. v. Oven, burgemeester Van Kinschot een welkomstwoord namens de gehele bur gerij sprak. De burgemeester beperkte zich in hoofdzaak tot een overzicht over de geschiedenis van Leiden en van het Leidse stadhuis. Leiden heeft het geluk gehad, afgezien van twee tragische bombardementen, gespaard te blijven voor verwoesting van histo rische gebouwen gedurende de bezet ting. De oorlog heeft evenwel een aan zienlijke vertraging veroorzaakt in de voltooiing van het stadhuis, dat na de brand van 1929 achter de gerestau- reerde gevel werd opgetrokken. Dien- j tengevolge kon eerst heden de nieuwe ontvangsthal, waarin diverse onderde- j len nog moeten worden afgewerkt, in gebruik worden genomen. Burgemeester Van Kinschot eindigde met de wens, dat de deelnemers aan de cursus nog een aangename en leer zame tocht mochten maken, en ge- noegiyke herinneringen zouden bewa ren aan het kortstondige bezoek aan Leiden en Nederland. Een vertegenwoordger van de Ame rikaanse ambassadeur in Nederland dankte voor de prettige ontvangst en de door Leiden betoonde gastvryheid, die niet slechts thans, doch reeds vele jaren her banden van vriendschap tussen Leiden en Amerika vestigde. Spr. herinnerde aan Leiden als we- tenschapsstad. waar beroemde Ameri kanen in het verleden mede hun we tenschappelijke vorming hebben geno ten, en memoreerde tenslotte in enkele woorden aan het verblijf van prof. Hocking van Harvard University als gasthoogleraar te Leiden. het eerst een notering tot stand ul aandelen Billiton, waarvan de tweede rubriek gedaan werd op 310 «divi dend. Voegt men daarbij de pjUs van een Stockdividend, dat heden l. 7io a f 738 noteerde, dan komt men op cir ca 445 tegen een koers van 46o voor het bekend worden van de dmdend- betaling, waaruit duidelijk het nog ge ringe absorptie vermogen van de markt blijkt. Kon. Olie liep, na pnis- houdende opening, 2% terug tot 337%,. Akoi bleef op 163%. Het verelag van de Unilever was nog niet in brede lering bekend. Aandelen Philips 2 punten la- eer op 253. Indische fondsen weinig veranderd. Aandelen Indische Bank wederom iets in reactie evenals aan delen Kol. Bank. Over de gehele linie sloot de markt in een kalme stemming. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hessel Gerrit. z. van B Dekker en T. Posthuma; Adriaan Hendrik, z. van a H van Schouwen en H C. Jansen: Wllhel nus Antonlus Adrianus. z van S. W. Berk en P. J. Angevaare; Rolf Justus, z van R. Streng en H. Hagen; Johannes Willem, z. van G. van der Steen en A. van den Oudenaller; Jean Charles, z. van A. P. van Schoonhoven van Beurden en S. Ober- neck; Josephina Jacoba Antonla Maria, d. van A. van der Krogt .en A. M. Kaskes; Hubertus Arnoldus. z. van J. J. W. van Went en M. N. Jansen: Cornelia Helena, d. van C. van der Welfden en L. van den Berg; Ilermanus Cornells, z van C. Boter- mans en A. M. Rulgrok; Magdalena. d. van J van Weeren en M. de Jong; Martha Helena, d. van P. Bllkman en A. C. van don Kerkhof." Cornelia Magdalena. d. van W Plalsler en J van 't Zand; Jan. z. van n A van den Beukei en A. M. C. Bent velzen; Maria Johanna Cecilia, d. van P. Rosbergen en C. C. W, van den Tol; Marius Jan. z. van J. Koedijk en A. M. van den Bogaard; Dirk. z. van S. Breijer en A. Ros; Casper, z. van C. Volkers en G. du Prle; Petronella. d. van T. Prins en M. van der Star; Frédérique, d. van B, Quispel en M. van Peskl. OVERLEDEN: J. de GoeiJ, dr., 1 Jaar; B. Scherpenberg, hulsvr.. van A. J Enders, 38 jaar; N. Roest, wed. van D. Schrler. 73 Jaar. GETROUWD: J. M. Langver jm en P. J. M. van der Bom, ld: A. van Llenden Jm en J. A. Hemerik Jd; P. A. J. Schamper Jm en M. A. van Berge Henegouwen jd; S. Zwarts Jm en J. W. M. Rietveld Jd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Aug. Coöp, Groentenvelllng. aardappelen 6—8.30; andijvie 41—55; augurken 5—29; bospeen 12—18; bloem kool IA 1230. 1 4—31. II 4-20. III 4-11; doperwten 46; feroene kool 69; komkom mers IA 9—23. I 7—23. II 517 Hl 4—11; kroten p. bos 1,803,40; per 21— stek 4—7; kg 316; meloen, ananas en suiker 21- 81 gulden; netmeloenen 21 gulden tot 81; Idem perzikken 1,9040, Idem per kg 2860; peterselie 11,70; postelein 47; Eronkbonen 15; rabarber 56,20; rode ooi 6.30—7.40; selderie 1—1,70: sla I 1.80 —7.10; idem II 1.50—1.90; stoofla 6; snij bonen 2954; spinazie 413: stambonen 2747; stamisnijbonen 19—34; stokbonen, 4155; tomaten 1226: bonken 12; tuin bonen 710; uien kg 1217; waspeen 9- 17; peen II 4,40: pruimen per kg 32—52. BODEGRAVEN, kaasm. 3 Aug. Aanv. 173 partijen kaas. Prijzenle soort f. 1.72—1,75: 2e soort f. 1 68—1.70" zwa re soort tot f. 1.77, Handel matig. ROTTERDAM, veemarkt 3 Aug. Totaal aanvoer 2164 212 Paarden; 128 Veulens 150 Vette koeien en ossen; 813 Gebruiksvee; 123 Graskalveren; 274 Nuchtere kalveren; 12J Schapen en lammeren: 47 Varkens- 235 Biggen; 64 ^«b-Ven en gel'en Pry zen per stuk: Kalf koelen le kwal, f 820, 2e kwal. t. 720, 3e kwal. f. 620; Melkkoeien f. 800. f. 700, f. 600; Vare koeien f. 560, f. 475. f 400; Vaarzen f 600, f 450, f 350; Pinken f. 425, f. 3fl^ f. 250; Graskalveren f. 230 f. 140, f. 100; Biggen per week f. 48, f. 40, f. 33.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2