Sfalin ontvangt Westelijke vertegenwoordigers Handelsovereenkomst met Bizone van Duitsland geparafeerd WEERBERICHT Morgen rijden Haagse trams vermoedelijk weer Staking en veroorzaakt ongerief worden betreurd, maar Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 No. 26455 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LODEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. <*1507 Witte Singel 1, Leiden - Giro ao.: 57055 Uitslag onbekend I Maarschalk Stalin heeft de verte genwoordigers der drie Westelijke mo gendheden gisteravond ontvangen. Het onderhoud duurde twee uur. Na hun bezoek aan maarschalk Stalin gingen Frank Roberts, de speciale afge zant van Engeland, Walter Bedell Smith de Amerikaanse ambassadeur, en Yves Chataigneau, de Franse ambassadeur, naar de Amerikaanse ambassade voor een gezamenlijke bespreking. Tegenover de pers weigerden zij zich over de conferentie uit te laten. Ook Molotof was aanwezig op de con ferentie met Stalin. De afgezanten schenen na de verga dering in een goed humeur. Een vol gende bijeenkomst hangt af van de reactie van de Westelijke vertegenwoor digers op hetgeen het Kremlin te zeg gen had en van de instructies, die de afgezanten van hun regeringen ont vangen. Ofschoon men in dit stadium slechts gissingen kon doen aangaande de uit slag van een conferentie met Stalin, was een bepaalde categorie van oordeel, dat. een vier-mogendheden-conferentie hetzij van ministers van buitenlandse zaken, hetzij van premiers de door Wallace in zijn brief aan Stalin voor gestelde punten als werkagenda moest aannemen. Dit zou inhouden, dat China en Korea ook ter sprake zouden komen. Stalin keurde in zijn antwoord aan Wallace de voorgestelde agenda goed en liet uitko men, dat hij alle problemen, die de vrede bedreigden wenst te bespreken. Wat Stalins antwoord ook zal zijn en welke houding de Westelijke mogend heden ook mogen aannemen, aldus Reu ter, Stalin zal niet licht de Westelijke toenaderingspogingen van de hand wij zen, indien hij gelooft, dat zij eerlijk gemeend zijn. Waarnemers te Moskou herinneren aan de uitspraak van Stalin, dat er geen reden is waarop twee verschillende sy stemen het kapitalistische en het communistische niet vreedzaam naast elkaar zouden kunnen bestaan. Men meent, dat de opvatting van het Krem lin is, dat de op handen zijnde bijeen komst de grootste gebeurtenis is sinds Potsdam en dat zij een ruime gelegen heid biedt om vele diepgaande geschil len, die sindsdien gerezen zijn, te be spreken. De gevolgen acht men van zeer groot belang voor de wereldvrede. Volgens zeer wel ingelichte kringen te Moskou zal Stalin in zijn antwoord met klem het Sovjet-standpunt naar voren brengen, dat men bovenal vrede wenst en de regeling van welke ge schillen ook, die na de oorlog gerezen ziin. Niet alleen maarschalk Sokolofskv. de chef der Russische militaire regering Zwitserland en Roemenië zitten elkaar dwars RBPRE S AILLE - MAATRE GELEN. De federale afdeling voor politieke zaken van Zwitserland heeft bekend gemaakt, dat de Roemeense regering gelast heeft, dat alle Zwitserse consu laten in Roemenië gesloten worden. Voorts was ,een Zwitser, die zijn hele leven in Roemenië had doorgebracht, „onder vernederende omstandigheden" uit het land gezet. Dit vormen volgens de politieke af deling repressaillemaatregelen naar aanleiding van de arrestatie in Zurich van de Roemeen Vitzianu die verdacht werd van economische spionnage. De Roemeense regering had verklaard, dat de gearresteerde de diplomatieke onschendbaarheid genoot. Vitzianu had echter nooit de diplomatieke satus ge had. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de arrestatie volkomen gerecht vaardigd was en de Zwitserse regering overweegt gepaste tegenmaatregelen, zo besluit de verklaring. SOVJETS VERNIELEN BRUGGEN. Sovjetrussische soldaten hebben drie bruggen langs de grens met de Ame rikaanse zone in Beieren vernield, om dat deze bruggen naar hun verklaring „illegaal" gebruikt worden, aldus meldt de Beierse staatspolitie. AANVAARDING DEMILITARISATIE JERUZALEM. De Joden en de Arabieren aanvaar den het principe der demilitarisatie van Jeruzalem, zo heeft graaf Bernadotte in een telegram, d.d. 1 Augustus aan de Veiligheidsraad medegedeeld. Uit de antwoorden van beide partijen aan de V.N.-bemiddelaar blijkt, dat de Arabieren bereid zijn tot het definitieve staken van het vuren in de heilige stad. Het antwoord van de Joodse staat behelst een aanvaarding van het prin cipe der demilitarisatie van Jeruzalem, maar tevens een protest betreffende Bernadotte's voorstellen betreffende de regeling van het vraagstuk inzake de heilige stad. In ziin telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad onderstreept Berna dotte. dat het niet ging om voorstellen, maar enkel om suggesties, die kunnen dienen als basis voor een bespreking. KOEL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enkele plaatselijke regenbuien. Zwakke tot matige, maar langs de Wad, deneilanden nu en dan vril krachtige wind tussen Noord en West. Koel weer. 4 AUGUSTUS.' Zon op: 5.05 uur: onder: 20 25 uur. Maan op: 3.18 uur: onder: 20.44 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 2.36 en 15.06 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. I in Duitsland, doch ook maarschalk Ro- kossofski, de opperbevelhebber der Sov jettroepen in het Westen waren te vo- ren onverwachts naar Moskou geroe- 1 pen. Dit waarschijnlijk om Stalin, voor dat hij de Westelijke ambassadeurs ont ving, over de politieke situatie in Duits land in te lichten en naar men kan aannemen, om rapport uit te brengen over de militaire maatregelen, die hij in de afgelopen weken in Oost-Duits- land, als voorzorg tegen een eventuele doorbraaak van geallieerde strijdkrach ten naar Berlijn, heeft getroffen. De Donau-conferentie SOVJETS ROEREN ZICH. De Donauconferentie. waar de Oos telijke statengroep 'n meerderheid van zeven tegen drie heeft op de Westelij ke, heeft eenstemmig besloten dat de beslissingen van <!e conferentie met eenvoudige meerderheid van stemmen genomen zullen -worden. De Sovjet-Unie heeft een ontwerp- conventie voor de contróle van de Donau ingediend volgens welke deze contróle uitgeoefend zou worden door een commissie, bestaande uit afge vaardigden van de landen, waai} de Donau door of langs stroomt. De com missie zou in Gratz f Roemenië zete len en elk land zou één afgevaardigde zenden. De Donau zal volgens de resolutie open staan voor alle handelsvaartui gen van alle landen op voet van ge lijkheid aangaande de te betalen rech ten. Oostenrijk zou het recht hebben eveneens tot de commissie toe te tre den na de ondertekening van het vre desverdrag. Er zouden twee administratieve bu reaux worden ingesteld, een voor de bovenloop en een voor de benedenloop. De Donaulanden zouden bepaalde rechten mogen heffen voor het onder houd van de rivier. Er zouden geen marine-vaartuigen van niet-Donaulan- öen op de rivier mogen varen. De ver plichtingen van de vroegere Donau- commissie zouden vervallen. Toen de Oostenrijkse gedelegeerde, graaf Rosenberg, de conferentie ver zocht de beslissing te herzien, dat Oostenrijk slechts adviserende stem zou hebben, antwoordde Wysjinsky, dat het sabotage was om terug te ko men op een eerder geregelde kwestie. Door het niet toekennen van stem recht wer-d volgens graaf Rosenberg te kort gedaan aan de eer van Oosten rijk. Hierop zeide Wysjinsky, dat ieder ander op de conferentie meer recht had de eer van het Oostenrijkse volk te verdedigen, dan de kringen waartoe Rosenberg behoorde. Deze hadden de Anschluss" voorbereid en Hitier tot het laatste ogenblik gesteund. De conferentie had niet slechts tech nische en economische aspecten, doch het belangrijkste aspect was het poli tieke, aldus Wysjinsky. 9 Naar te Lake Success wordt verno men, heeft de Sovjet-Unie geweigerd waarnemers van de V.N. tee te laten tot de Donauconferentie. Szakasits Hongaars president Hedenochtend heeft het Hongaarse parlement bij acclamatie Arpad Szaka sits tot president der republiek gekozen. Tijdens de stemming hebben de oppo sitie-afgevaardigden de zaal verlaten, met uitzondering van enkele leden van de onafhankelijke Hongaarse democra tische party (oppositie-party van pater Balogh). Onmiddeliyk na zyn verkiesing legde Szakasits de eed af. „Lindbergh-baby" nog in leven? Leeft het kind van kolonel Lind bergh, dat op 1 Maart 1932 in dc staat New-Jersey werd ontvoerd, in Dene marken? Volgens de correspondenten van verscheidene Engelse blader, te Kopenhagen heeft zekere Erik Nielson, een in het Noordwesten van Jutland wonende landbouwarbeider, onlangs verklaard, dat hü de vermaarde „Lind- bergh-baby" is. wiens ontvoering des- tyds de gehele wereld in opschudding heeft gebracht. De vingerafdrukken van 'de achttienjarige Nielson zouden overeenkomen met die, welke destijds zijn afgenomen van een aan de baby toebehorende ballon. Ook zou Nielson een frappante gelykenis met kolonel Lindbergh vertonen. Er zal thans nog een bloedonderzoek worden verricht. Twee maanden na de ontvoering van de baby is in een bos een ïykje aangetroffen, waarvan men veronder stelde dat het van de Lindbergh-baby was. In 1936 is Bernhart Hauptman als de moordenaar terechtgesteld. Benelux-conferentie te Brussel Ingevolge jle beslissing, genomen op de conferentie op het Chauteau d' Ar- denne. rijn gisteren delegaties van Bel gië, Nederland en Luxemburg byeenge- komen op het secretariaat-generaal van de Benelux te Brussel teneinde de mo gelijkheden van -de uitvoering van het op deze conferentie opgestelde program ma te onderzoeken. De conferentie stond onder voorzitter schap van baron Snoy (België), de Ne derlandse delegatie onder leiding van dr H. M. Hirschfeld. EEN VERZOEK VAN DE LAND- ARBEIDERSBONDEN De organisaties, verenigd in de Unie van Landarbeidersbonden, doen een ern stig beroep op de werkgevers in het Land- en Tuinbouwbedrijf, om geen arbeiders in dienst te nemen, die reeds j een volledige taak hebbën in een andere bedrijfstak. Eveneens vragen zy de aandacht hier voor van de werkgevers in de indus triële bedryfstakken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Haagse trams en bussen morgen weer gaan rijden. Het tramwegperso neel, dat lid is van de R.K. en Prot. Chr. organisaties, kreeg gisteravond van zijn besturen te verstaan, dat het tijdens een gezamenlijke vergadering der drie bonden die voor of op 9 Aug. zal worden gehouden, te kiezen zal krijgen tuisen een verbeterde Haagse loonregeling of de z.g. Rotterdamse regeling. Er werd aangedrongen op directe her vatting van het werk. doch beide groe pen weigerden dit te doen. voordat de uitslag van de vergadering der leden van de Ned. Ver. van Spoor en Tram wegpersoneel, die gisteravond in de Die rentuin werd gehouden, bekend was. TEGEN EEN „WELDE" STAKING. Pe vergadering van de 60 k 70 Prot. Chr. Haagse trammannen had een kalm verloop. Als leden van een vakorgani satie begrepen zy best. dat van een „wilde" staking weinig heil te verwach ten is. Zy verklaarden zich echter soli dair met hun bedrysgenoten. leden vap de Ned. Vereniging, die nog moesten vergaderen. H.i. sou directe werkher vatting een poging zijn om de staking te breken. Tot zulk een poging wilden zy zich niet lenen. Op de vergade^ng van de RK Bond St Rafael, waar een delegatie van het hoofdbestuur aanwezig was, ging het vrij wat rumoeriger toe. Hier waren tus sen de 2 en 300 tram- en busmannen, die hun mening over het bondsbeleid, alsook over het beleid van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel niet onder stoelen of banken staken. Harde verwyten klonken uit de monden van velen der ruim 20 sprekers. Met strie mende woorden werd het bestuur ge zegd. dat het zich op het gebied van de loonkwestie te weinig actief heeft be toond en de zaken in hetzelfde lang zame tempo als dat Van de Ned. Ver eniging heeft behandeld. Ook verweet men de bestuursleden, dat niemand hun ner zich tUdens de eerste dagen van de staking heeft laten zien. Ook hier werd uiting gegeven aan de Over de hoofdweg Dordrecht-Moerdyk worden naby eerstgenoemde stad een aantal nieuwe viaducten en bruggen gebouwd, die het verkeer uit Dordrecht naar de snelweg zullen leiden. In verband mat deze werkzaamheden is de rij baan ter plaatse door houten hekken in twee delen gesplitst, waarboven een nieuw viaduct wordt geboilw<j. Foto ANP-v. d. W. opvatting, dat een wilde staking weinig nut kan hebben, maar dat men nood gedwongen heeft mee moeten doen, om dat de loonsituatle, thans nog verergerd door het inhouden van fooibelasting over 1946, voor alle gezinnen onhoudbaar was geworden. Ook deze tram- en busmensen weiger den het werk te hervatten. Vejen der sprekers wilden niet aan vaarden, dat de staking onder com munistische invloed zou staan. Zü begrepen echter zeer wel, dat dc com munisten munt uit deze staking willen slaan en dat verdroot hen. Vernomen wordt, dat de drie orga nisaties, verenigd in de Unie Vervoer met de HTM-directie en de Haagse burgemeester overeen zouden zijn ge- kom om de oplossing van het con flict in zodanige banen te leiden, dat het niet-erkende stakingscomitë bui ten de afwikkeling zou komen te staan, maar dat aan de wensen van het Haagse tram- en bus personeel te- 'gemoet zou worden gekomen. EEN MANIFEST Het stakingscomité van het Haagse Tram- en Buspersoneel deed gisteren mededeling van een manifest, dat onder de bewoners van Den Haag en randge meenten zal worden verspreid. De sta kers zeggen hierin te betreuren, dat zü tot staking moesten overgaan en veel ongerief moeten veroorzaken, zy ver zoeken de lezers de billijkheid van hun optreden te willen inzien. Het gemiddelde brutoloon is volgens dit manifest f. 38 p. w., netto f. 32 p. w. De onlangs ontvangen aanslagen in de fooienbelasting, welke via het beöryf worden geïnd, belopen soms f. 5.- per week. zodat een personeels lid, dat met f. 27 p. w. naar huis gaat, niet tot de uitzonderingen behoort. In het. manifest wordt nadrukkelijk verklaard, dat deze staking door het ge hele personeel wordt gesteund en onder geen enkele politieke invloed staat. Desgevraagd verklaarden de leden van het stakingscomité, dat een hunner so cialist is. een communist, een gerefor meerd lidmaat en een Ned Herv. lid maat. Men distancieerde zich van de actie van „De Waarheid", die door by- zondere publicaties de indruk wekt, als zou deze staking een voornameiyk com munistisch karakter hebben. De stakingsleiding ziet mogeiykheden tot oplossing van het conflict groeiende. Men verklaarde vast te biyven houden aan de eisen tot gelijkstelling met het Rotterdamse en Amsterdamse tramper soneel. INTERPELLATIE AANGEHOUDEN Aan het begin van de gemeenteraads vergadering te Den Haag verzocht de heer Smitskamp (AR) vragen te mogen stellen over de Haagse tram- en 'ous- staking. Het communistisch raadslid Van Praag verzocht over hetzelfde onder werp een interpellatie te mogen houden. Op voorstel van de burgemester be sloot de raad de vragen en de interpel latie in afwachting van de ontwikke ling van het conflict op een volgende vergadering te behandelen. Toegezegd werd deze vergadering zo spoedig moge- ïyk biieen te roepen. Wethouder Van den Tempel deelde mede, dat bepaalde loonvoorstellen van looncommissies ten behoeve van de HTM gereed ziin en dat deze voorstellen by dé Raad van Beheer van deze NV in be handeling zün. Minister Gielen opent. „Wereldconferentie van Universiteiten" In de aula van de Utrechtse univer siteit werd gisteravond de wereldconfe rentie van Universiteiten geopend. De minister van O.,K. en W.. dr Jos. J. Gieien, sprak namens de Nederland se regering een welkomstrede uit in de Franse taal. In deze na-oorlogse tyd is voor de Internationale organisatie op het ge bied van oulbuur en wetenschap, wel ke in de Unesco is belichaamd, een belangrijk arbeidsveld weggelegd, al dus spr.. Op deze conferentie zal o.a. worden gespreken over het karakter van de Instellingen van hoger onderwijs, en over de wyzigingen, die de tegenwoor dige tyd daarin moet brengen, of wel ke deze tyd zelfs impliceert. Met de wens, dat in een openhartige gedachten wisseling ter bevordering van het hoger onderwijs en de wetenschap vruchtbare resultaten zullen worden bereikt, verklaarde de minister de conferentie geopend. Aan het congres nemen 350 gedele geerden, diplomaten en afgevaardigden van 32 landen deel. Prof. dr H. R. Kruyt, president van de Ned. Unesco- commissie, sprak een welkomstwoord, en legde de nadruk op de waarde van de conferentie, en prees de geest van de opvoedende, wetenschappelijke en culturele organisatie van de V.N., die zulk een lofwaardige vergadering heeft samengeroepen. De president van het Curatorium dei Utrechtse Universiteit, jhr Bos Ridder van Rosenthal, drukte er zyn waardering over uit, dat Utrecht geko zen was als de plaats van de zitting van dit congres. Hij betreurde 't oude» systeem, waar door de studenten het contact met bfm universiteit verliezen zodra zU hun graad behaald hebben en gaf in overweging een systeem te bedenken, waarbij gegr&deerden van tijd tot tyd naar hun universiteit terugkeren om hun interessesfeer op te frissen, speciaal op wetenschappelük gebied. Namens de Unesco, dankte mr Wel ter U. C. Laves, de Nederlandse rege ring, dat zy de conferentie te Utrecht heeft laten houden, en deed een be roep op de universiteiten van de ge hele wereld voor het leiderschap, dat de wereld kan samenbrengen in een eenheid van levensopvatting en levens- wyze. Hy gaf te kennen dat het noodza- kelyk zou kunnen blyken het gehele onderwüs-systeem te reorganiseren. De deelnemers werden hierop in de raadszaal van het Stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. 1 JUNI J.L. WAREN ER NOG 220 TRIBUNAALZAKEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.- H.) betreffende het aantal eigenlyke tribunaalzaken dat per 1 Juni 1943 nog niet was afgedaan, heeft de minister v. Justitie geantwoord, dat dit naar schat ting 220 bedraagt. HET WESTLAND RAAKT DE TOMATEN NOG KWIJT! (Van onze correspondent in het Westland) De warmte van de laatste dagen heeft zich stevig laten gelden in de aanvoer van tomaten aan de Westlandse veilin gen, die gisteren nogal ruim was, doch in elk geval niet overstelpend kon wor den genoemd, omdat reeds veel is ge ruimd. Ondanks het feit, dat de Engelse export is uitgevallen, bleek het toch nog mogelyk om de tomaten voor de mestvaalt te sparen, vooral ook dank zy het feit, dat België behoorlyk aan de markt verscheen en vrijwel alle to maten van de B-soort afnam, tegen een minimumprys van 25 ct. per kg. De A- soort weid voor een groot deel gekocht voor de fabrieken, tegen 18 ct. per kg.; terwyi de C-tomaten naar Duitsland „afgevoerd" werden. 90 van eerste „korte- verbanders" valt af Wanneer aan het einde van dit jaar ,de uitzendtermyn van de eerste groe pen der in 1945 direct na de bevrijding uitgezonden werkkrachten zal zjjn verstreken, zal waarschynlyk blijken, dat slechts ongeveer 10% in Gouver nementsdienst blijft. De rest Is geleidelyk aan overgegaan naar particuliere betrekkingen, is reeds teruggekeerd naar Nederland, om dat zy niet bestand bleken tegen de dienst in de tropen of zal aan het eind van dit jaar repatrieëren zonder verlen ging van het contract. Het aantal, dat onder deze eerste groepen valt, wordt I geschat op ongeveer 2000, aldus ver klaarde mr P van Hoogstraten, hoofd van de Hapz. Men kan dus aannemen, dat ongeveer 90% der eerste groepen kort-verband-aanstellingen aan 't eind van het jaar zal zyn geliquideerd. Doorn wil landgoed van ex-keizer behouden Tydens een speciale vergadering heeft de gemeenteraad van Doorn zich in een motie uitgesproken tegen de liqui datie van Huize Doorn, het landgoed van de overleden Duitse ex-keizer. Verkoop van dit landgoed met al zyn rykdommen aan anderen dan aan de gemeente, zou een groot verlies beteke nen voor Doorn, dat biykens de plan nen van de Planologische Dienst der provincie Utrecht voorbestemd is een recreatie-oord te worden. In de motie, die ter kennis ls gebracht van de Prinses-Regentes, de regering, de leden van de Staten-Generaal en vele andere autoriteiten en instanties, vraagt de gemeenteraad een regeling (bijvoorbeeld de vorming van een stich ting), waardoor het verlies van dit mo nument en de ramp, die dit voor de gemeente zou veroorzaken kunnen wor den afgewend. DR IIUENDER TE PARAMARIBO BEËDIGD. De nieuwe gouverneur van Surina me, dr W. Huender, is gisterochtend te Paramaribo met zijn gezin van boord van de „Stuyvesant" gegaan. Hy Ls in het gebouw van de Staten beëdigd. Dr Huender zeide dat de opbouw van een nieuw Suriname moet werden aange pakt .in de eensgezindheid, waartoe Koningin Wilhelmina aanspoorde in haar toespraak tot het Ryk by de be kendmaking van haar troonsafstand. GROOT GEZIN DAKLOOS DOOR BLIKSEMINSLAG. Een hevig onweder van Zondagavond heeft een ernstige ravage in Oss en omgeving aangericht. Vele bomen werden getroffen en een boerdery van het elf kinderen tellende gezin C. van Loosbroek te Kithoven werd in de as gelegd. Niets kon worden gered. Door storing van het telefoonnet arriveerde de Lithse brandweer eerst tegen twaal ven, toen zy zich nog tot nablussen kon beperken. Het vee was niet verzekerd, de inboedel zeer laag. TWEELING UIT EMPE JAMMERLIJK VERDRONKEN. IA Empe onder de gemeente Voorst zijn twee jongemannen van 18 Jaar verdronken, een tweeling uit het gezin van K. te Empe. De beide broers kon den niet zwemmen. Een andere broer kon zich niet zo vlug uitkleden en zag tot zyn grote schrik de beide jongens in de diepte verdwynen. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET DE CONGO. Naar de douanestatistieken over '47 aantonen, importeerde de Belgische Congo in dat jaar rechtstreeks uit Nederland 1.102 ton goederen ter waarde van frs 82,5 millloen. De Bel gische Congo voerde 7.950 ton produc ten uit ter waarde van fr 18 milliöen. De belangrijkste Nederlandse maat- schappy in de Belgische Congo is de „Nieuwe Afrikaanse Handelsvennoot schap". Het aantal in de Belgische Congo verbUjvende Nederlanders be draagt 564. Verkeer zal aanmerkelijk toenemen Zaterdag j.l. zijn t« Frankfort de handelsbesprekingen met de Bizone afgesloten, welke van Nederlandse zijde stonden onder leiding van mr S. Th. J. Teppema en van de zijde der Bizone onder leiding van mr W. M. J. Logan. Een overeenkomst ls geparafeerd, welke het handelsver keer tussen Nederland en de Bizone regelt voor het tijdvak van 1 Augus- BINNENLAND In de boerderij der familie Houwers te Llchtevoorde ls gistermiddag de bliksem Ingeslagen. De brandweer kon niet voor komen, dat de grote boerderij nagenoeg geheel afbrandde. De Inboedel werd echter vrijwel geheel gered. De schade (ongeveer f. 60.000) wordt door verzekering gedekt. De ruim 300 Amerikaanse studenten, die thans door ons land reizen, zijn gister middag ten stadhulze te Rotterdam officieel in de Burgerzaal ontvangen. Bij deze ontvangst waren aanwezig de am bassadeur der V. S.. dr Herfnan B. Baruch en dr Alan Valentine, directeur vaq de E C. A. missie ln Nederland Burgemeester Oud heeft hen toegespro ken. De „Slbajak" zal morgen met aflos- slngsdeiachementen van het K. N. I. L.. de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Ned .Indlë vertrekken De United States Lines hebben een nieuwe bootdlenst geopend van New York. Baltimore, Philadelphia. Norfolk en Bos ton, welke rechtstreeks Amsterdam zal l aandoen. Gistermorgen heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Gelderse kunst ln en om Arnhem" j te Arnhem. Te Harderwijk had de officiële opening plaats van de Visserij-tentoon stelling. die ln de week van 2 t.m. 7 Aug. aldaar te zien zal zijn, ln het kader der Jubileumfeesten. Tijdens een hevig onweer, dat gister avond boven Apeldoorn woedde. Is de bliksem Ingeslagen in een boerderij te Uddel, bewoond door de familie van Mll- Ugen. De boerderij kon niet behouden worden; de Inboedel werd grotendeels gered. Vier beesten. 4000 kilo hooi en een grote partij rogge werden mede een prooi der vlammen. Gistermorgen is het stoffelijk over schot van prof. dr B H. Molken boer O.P., praedlcator generatis en ere-lector ln de theologie te Nijmegen onder zeer grote belangstelling ter aarde oesteid. Na de plechtige mis gaf Ka-dlnaal dc Jong het stolfeiyk overschot de zegen. Van liet s.s „Sarangan". een na de oorlog door de Kon. Rott. Lloyd aange kocht Victoryschip. bleken bij aankomst te Mishaab aan de Perzische Golf twee bla^ den van de schroef, die eerst enkele weken tevoren te San Francisco vernieuwd was. gescheurd te zbn. Als oorzaak neemt men materiaalspanning aan. Gisterochtend ls het 2-Jarlg dochter tje van de familie Draaijer te Apeldoorn, tijdens het spelen bij een achter de Jacht- laan stromende Spreng ln het water ge vallen en verdronken. Gistermorgen werd de 74-Jarlge August van der Heyden uit Vlerllngsbeek door de trein NIJmegen-Roermond. nabij de onbewaakte overweg bij Smakt-Venray, gegrepen en op slag gedood. 12 Augustus a.s. hoopt mevr. de wed. M. Jansen-Steen te Yde gemeente Vries (Dr.) baar 100ste verjaardag te vieren. Zij ls nog zeer flink. BUITENLAND Te Tsjechoslowaakse consul-generaal ln Australië, dr Karei Sakh en zyn gehele >staf. behalve de vice-consul. Halla, hebben ontslag genomen „uit protest tegen het regiem ln hun land". ZIJ hebben zich onder de bescherming van de Australl°che regering geplaatst. Te Halderabad ls een cholera-epide- mle uitgebroken. Enkele gevallen met dodelijke afloop zün reeds gemeld Uit Bombay zijn 100.000 doses serum ge zonden. Bij Burgos ls een kruitfabriek ln de lucht gevlogen. Er zijn geen slachtoffers en de schade is niet aanzienlijk. Mgr Slgismund-Mlhalovlka, leider van de Hongaarse katholieken actie, die door een volksrechtbank tot 10 Jaar gevange nisstraf ls veroordeeld en er ln slaagde uit Hongarye te vluchten, Is te Rome aan gekomen. De Belgische geschiedschrijver Jules Garsou ls op 82-Jarlge leef tyd overleden. BIJ decreet ziin alle onderwijsinrich tingen in Roemenië, die door buitenlandse regeringen of Instellingen zyn opgericht en onderhouden worden, gesloten. Het Amerlk. ministerie van buiten landse zaken ls „gezuiverd van opstandige elementen, waaronder communisten en medestanders", zo heeft Bartel Jonkman (republikein. Michigan) ln het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden mede gedeeld. 134 ambtenaren waren ontslagen, omdat zij „een risico voor de veiligheid" vormden. Australië zal 10 Dakota's naar Gróot- Brlttannië zenden voor deelneming aan de voedselvoorziening van Beriyn. zo heeft de Australische premier. Chifley. mede gedeeld. Insgelijks zullen Australische be manningen ter beschikking worden ge steld. Indien Engeland zulks mocht wensen. De democratische volksunie ln Fin land .die om de communistische party is georganiseerd, zal een houding van scherpe expositie aannemen ten opzichte van de euwe regering. Van de vierling, die enige dagen geleden ln een daglonersgezin by Brno (Tsl. SI.) werd geboren, zijn tydens het weekeinde twee babies overleden. tus 19,48 t.m. 31 Juli 1949. Contingen ten zyn vastgesteld voor de in- en uitvoer in beide richtingen zowel van goederen als van diensten. De totalen der contingenten belopen 181 millioen gulden voor de uitvoer van Nederland naar de Bizone, 230 millioen gulden voor de uitvoer van de Bizone naar Nederland. De auto riteiten van de Bizone en de Neder landse regering hebben er bij het tot stand komen van deze overeenkomst naar gestreefd, een daadwerkeiyk be gin te maken met de toepassing van de richtiynen voor het herstel van de Europese economie, zoals voorzien in het Marshall-plan en de overeenkomst van Parys. Het is te verwachten, dat het handelsverkeer met de Bizone door deze overeenkomst en in vergeiy- king tot de laatste twee k drie Jaren aanmerkeiyk zal toenemen. Dc lysten der contingenten over en weer omvatten tal van artikelen zo als b v. dc levering van groenten en diensten aan Duitsland en aan dc andere kant de levering van tal van artikelen, welke Duitsland traditio neel naar zün Westelyke buren pleegt uit te voeren. Naar Reuter nog uit Frankfort meldt, zal Nederland v.n. levensmiddelen, che micaliën. tin. rubber en industrie-dia manten en de Bizone v.n. machinerieën, gezaagd hout chemicaliën, textielgoede- ren, electrlsche installaties en yzer- en staalproducten. alsmede voor 70 millioen gulden aan kolen leveren. Voorts voorziet de overeenkomst in het instellen van een gemengde com missie, bestaande uit vertegenwoordi gers van belde partyen Deze commissie zal op verzoek van elk van beide par- tyen byeengeroepen kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1