Dramatisch voetbalgevecht op Highbury Spoltend met alle beginselen der sportiviteit Slijkhuis het grote raadsel Glansrijke zege van Nederlands hockey elftal 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 2 Augustus 1948 Tweede Blad No. 26453 De hel van Deurne overtroffen (Van onze G.P.D.-redacteur) In de loeiende heksenketel van Arsenal is de Olympische geest Zaterdag voor eens en voor goed ten grave gedragen! Op de gewijde grond van Highbury, Engelands meest befaamde voetbalveld, heeft de voetbalwedstrijd tussen Groot-Brittannië en Nederland elk spoor van sportiviteit, elk teken van onderlinge waardering helaas ten volle moeten ontberen. Het heeft geen zin de waarheid te verbloemen en te ontkennen, dat hier ploegen tegenover elkaar hebben gestaan, die na een behoorlijke eerste helft alles in het werk hebben gesteld om de zege te bevechten ten koste van alles, ten ko6te, zo nodig, van het lijfsbehoud van zichzelf of van dat van de tegenpartij. De felheid, waarmede na de hervatting gestreden werd, ging al spoedig alle perken volkomen te buiten en het was duidelijk, dat vooral de Engelse toeschouwers, die door het beroepsvoetbal nogal het een en ander gewoon zijn, daarin groeiden. Voor zover het aanvankelijk tegenover de prestaties der amateurs nog wat onverschillig, misschien zelfs ironisch ge staan had, ging het publiek nu medeleven op een wijze, welke wij van het sportieve Engelse volk nauwelijks denk baar hadden geacht! Het zweepte door zijn oorverdovend gejoel de spelers, van beide partijen, tot daden op, die in elke wedstrijd onduldbaar zijn, maar wel zeer teleurstellend moeten worden genoemd in een tournool, onder de auspiciën van het Internationaal Olympisch Comité! Dat Nederland de verliezende partij is geworden, heeft met dit alles niets te maken. Wfl zullen geen poging doen de kwestie van de schuldvraag te onderzoeken. Wij constateren wel, dat een gooi- en smijtpartij, als die van Zaterdag, eenvoudig niet had mogen voorkomen en b\j menig toeschouwer bange voorgevoelens heeft gewekt voor het verdere verloop van dit toumooi. Prins Bemhard aanwezig Het liep alles zo anders dan men ge hoopt had. Prins Bemhard was geko men en onze ambassadeur te Londen, Michiels van Verduynen. Er was een 22.000 man publiek, waaronder een be langrijk Hollands contingent, en de weergaloos mooie grasmat van het ge heel door fabrieken en huizen afgeslo ten terrein lag er zo verlokkelijk bij. dat men zich met genoegen in het niet al te warme zonnetje te kijken zette voor deze strijd tussen twee elftallen, die tot de sterkste van het Olympisch toumooi werden geacht. Er zijn in de eerste helft weinig te kenen geweest die wezen op een nade rend drama. Nadat midvoor Appel al heel in de aanvang een fraaie scorings- kans over open doel had gekopt van dichtbij, had hij in de zesde minuut bliksemsnel naar buiten switchend met een keurig schot op kniehoogte de Engelse keeper volkomen bij verrassing geslagen. En het in de zestiende mi nuut door de Britten gescoorde doel punt (11) kon wel teleurstelling bij de Hollanders brengen doch opwinding bij niemand. Keeper Kraak was zonder twijfel de oorzaak van onze tegenslag. Er is een tijd geweest waarin Kraak tijdens elke wedstrijd een noodlottige fout beging. Hij heeft er thans twee op zijn geweten en de eerste heeft ge leid tot de gelijkmaker der Britten. Een door de rechtshalf McBain ge nomen vrije schop van grote afstand was uiterlijk van elk gevaar gespeende Kraak dacht de bal echter met een fraai gebaar over de lat te stompen. Hij maakte zijn berekening iets ver keerd en sloeg het leer in het eigen doel! FALENDE LEIDING. De onverklaarbare onstuimigheid, Waarmede na de pauze het spel van weerszijden werd hervat, zomede de wijze waarop de doelpunten elkaar op volgden, gepaard met een helaas zeer ondeskundige leiding, hebben de wed strijd daarna geheel kapot gemaakt. De heer Vald Laursen uit Denemar ken heeft een zware schuld op zich ge laden! Deze man kende vermoedelijk de spelregels wel. maar hij liet helaas na ze goed toe te passen waardoor de ene ongerechtigheid op de andere kon vol gen. Hij kende bovendien zeer stellig de geest niet waarin die regels moeten worden aangewend om conflicten te voorkomen. En hij lokte daarbij bij voortduring protesten en gejoel uit van de duizenden die het op de staantri- bunes (Arsenal heeft bijna uitsluitend De Engelse keeper Simpson plukt de bal van het hoofd van Appel. (Foto ANP—R.) staanplaatsen) in de middagzon ge leidelijk warmer begonnen te krijgen: uiterlijk zowel als inwendig! DE BRITTEN KREGEN GELIJK. Van krachtsverschil in het veld was niet veel sprake. Dit Britse elftal was bepaald sterker dan dat op de Olym- pische dag onze ploeg partij heeft ge diend en toen met 21 werd geslagen. Alle kranten in Londen waren het er over eens dat er voor de Britten een redelijke kans op succes was als zij er in slagen zouden gedurende het eerste half uur de felle aanvalsstoten van Oranje te weerstaan. Die verwachting is uiteindelijk bewaarheid. Maar welk Het derde Britse doelpunt. Kelleker heeft vrij spel, nadat Kraak de bal verlo ren heeft. Krijgh doet nog een vertwij felde poging. (Foto ANP—R.) een bijkans tragische worsteling is er aan vooraf gegaan! Zij, die na de hervatting meen den, dat het eerstkomende doelpunt de beslissing zou brengen, zijn bedro gen uitgekomen. Waarschijnlijk wa ren de gemoederen daar te fel voor opgezweept. Men wilde eenvoudig niet verliezen en liep desnoods een aantal tegenstanders plompverloren omver om tjjdig bij de bal te kunnen komen. Twee gelijke systemen stonden hier tegenover elkaar. Twee groepen ook, clie het best de punten hadden kunnen de len als dat mogelijk ware geweest. Het cupsysteem van dit toumooi staat zulks helaas niet toe. Een gelijk spel bete kende een half uur verlenging met daarna eventueel een reprise op het zelfde terrein. Men was vastbesloten ten eerste om dat te voorkomen en ten tweede om zich op te werken naar de volgende ronde. Naar weerszijden golfden de attaques met geleidelijk meer verrassend gevolg. Lenstra, de helaas weer wat te zelf zuchtige Wilkes en de bepaald verdien stelijk spelende en goed schietende nieuwe midvoor Appel uit Sittard stichtten herhaaldelijk verwarring in de overigens goed sluitende Britse de fensie. waarin de Schotse keeper Simp son zich na een zwak begin, geheel her steld had. En bij de tegenpartij waren het voornamelijk de veteraan rechts binnen Hardistry (de uitblinker van de Olympische dag) de nooit versagende lange midvoor Mc Hvenny en voor al les linksbuiten Kippax, die het onze spelers heel moeilijk maakten. Hardistry toonde zich ook nu weer een voetballer van formaat met een zeer groot tactisch inzicht. Hij maakte helaas, misschien onbewust, bij zijn at taqueren de vreemdste gebaren met ar men en hoofd en sloeg niet minder dan driemaal een oranjeman knock out! Kippax was de speler van de verfijn de techniek. Een amateur, die als links buiten staat opgesteld in 't profteam van Preston North End. kent de knepen van het voetbalvak tot in de perfectie. Men zag dat telkens weer aan zijn specta culaire rennen langs de lijn en aan de listige schijnbewegingen, waarmede hij onze defensie herhaaldelijk uit positie speelde! Het rechterdeel van onze ver dediging: Krijgh en Van Bun, heeft een verre van degelijke indruk gemaakt. Maar is het zo'n wonder, dat iemand als de BV V-er Krijgh. die in dit ge zelschap toch al bij voorbaat de zwakste moest worden genoemd, tegen een der gelijke technische vaardigheid en tegen die wonderlijk mooie dribbels niet op gewassen vermocht te zijn? GEEN TECHNISCHE KNOCK OUT. Toen het, veertien minuten na de pauze, door een keurige kopbal van Hardistry, 21 voor de Britten gewor den was, heeft het er even naar uit ge zien dat zij het pleit hadden gewonnen. De Nederlandse ploeg was echter al lerminst knock out en vocht voor haar leven. Vier minuten later zorgden Van der Tuyn, Lenstra en Appel in fraaie sa menwerking voor de gelijkmaker (22). Dit doelpunt bracht de lont bij het vuur der opwinding en er werd ge smeten dat het een aard had. De on zen waren daarbij even schuldig als de Britten. Iedere actie lokte reactie uit en een betere arbiter dan de heer Vald Laursen zou vermoedelijk twee maal een strafschop tegen Terlouw hebben gegeven. Hij zou bij ons geen woord van critiek hebben gevonden. Tcrlouw, hoewel wat traag star tend, is een uitstekende stopperspil, maar hij moet weten dat hij zijn vuis ten thuis moet laten als hij tegelijk met een tegenstander naar de bal springt! Het was nog steeds 2—2 toen Ter- louw eenmaal zijn gerechtvaardigde straf leek te zullen krijgen. Merkwaar dig genoeg gaf de arbiter een vrije Voor wie de vlag in top ging. Athletiek: 100 meter heren: Gouden medaille: Dillard (V.S.) 10.3 sec. Zilveren medaille: Ewell (V.S.) 10.4 sec. Bronzen medaille: Labeach (Pa nama) 10,6 sec. 400 meter horden heren: Gouden medailleCochran (V.S.) 51.1 sec. (nieuw Ol. record). Zilveren medaille: White (Cey lon) 51,8 sec. Bronzen medaille: Larsson (Zwe den) 52,2 sec. Vèrspringen heren Gouden medaille: Steele (V^3.) 7,825 meter. Zilveren medaille: Bruce (Australië) 7,555 meter. Bronzen medaille: Douglas (V.S) 7.545 meter. 50 km. snelwandelen: Gouden medaille: Lundgren (Zweden) 4 uur 41 min. 52 sec. Zilveren medaille: Godel (Zwit serland) 4 uur 48 min. 17 sec. Bronzen medaille: Johnson (En geland) 4 uur 48 min. 31 sec. Speerwerpen dames: Gouden medaille: Baume (Oos tenrijk) 45.57 meter (nieuw Ol. record). Zilveren medailleParviainen (Finland) 43,79 meter. Bronzen medaille: Carlstadt (Denemarken) 42,08 meter. Zwemmen: Schoonspringen heren: Gouden medaille: Harlan (V.S.) 163,64 pnt. Zilveren medaille: Anderson (V. S.) 157.29 pnt. Bronzen medaille: Lee (V.S.) 145.52 pnt. 100 meter borstcrawl heren: Gouden medaille: Ris (V.S.) 57,3 sec. Zilveren medaille: Alan Ford (V.S.) 57,8 sec. "Bronzen medaille: Kadas (Hon garije) 58,1 sec. Schermen Floret-équipe heren Gouden medaille: Frankrijk 3 overw. Zilveren medaille: Italië, 2 overw. Bronzen medailleBelgië, 1 overw. schop buiten het penaltygebied me ters van de plaats der overtreding! en drie drukgebarende en protesteren de Engelsen, bijna wild van opwinding, vermochten er niet in te slagen de scheidsrechter van de onjuistheid zij ner decisie te overtuigen. Op zichzelf kan men dit laatste geen fout noemen omdat de arbiter heeft te beslissen naar eigen inzicht. Het was echter wel typerend voor zijn „leiding", dat hij „discussie" toestond, nu en ook later telkens weer Zestien minuten voor het einde wis selden Lenstra en Rijvers van plaats. Kees Rijvers was ten slotte tot op dat ogenblik een vrijwel onbetekende fac tor geweest en met het genie Lenstra voor doel was er wellicht een kans op de overwinning. „Abe Abe Abe!" riep telkens weer de Nederlandse toeschouwersschare in spreekkoor. Het succes kwam aan de andere kant! Weer stompte Kraak een bal onvoldoende weg en het was dit maal de Ier Kelleher, die de score ver hoogde (32). Doch Holland hield vol en toen Lenstra een fraaie pass naar links gaf, loste Faas Wilkes een der mate venijnige kogel dat Simpson reeds lang was geslagen, voordat hij wist wat er gebeurde. (3—3). DE CLIMAX. In de verlenging van een half uur hebben de gevechten hun hoogtepunt bereikt. Het was of men van weerskan ten zijn bezinning verloren had. Via het omringende rode gravelpad duikelde Kippax hals over kop in de een halve meter lager beginnende betonnen staan- tribune! Rechtsbuiten Hopper kwam zo danig in botsing, dat hij volkomen groggy bulten de lijn kwam te liggen. Doch ondanks de adviezen van zijn ver zorgers, die een hersenschudding vrees den, stormde hü zich losrukkend* al waggelend de arena weer in Olympische glorie gaat per saldo bo ven 'smensen lichamelijke welstand! Nog bij de laatste wisseling van speel- helft was de slag onbeslist. Voor de definitieve afrekening moes ten alle reserves der manschappen wor den verzameld. Trainers en soigneurs en allerlei vreemde persoonlijkheden snelden het veld op tijdens de korte pauze. Overal lagen spelers op de grond. Er werd gewrongen en getrokken en ge wreven aan benen en armen, natte sponzen werden over de gezichten ge haald. adviezen gegevenEen won derlijke. maar ook bepaald tragische vertoning, voetbal onwaardig! Mc II- venny, de Britse midvoor .genoot" ten slotte de „eer" om met een fraai lang schot aan de Engelse ploeg de zege te bezorgen (43). Op dal' moment heeft rechtsbuiten Hopper zich uit het veld moeten laten wegvoeren, omstuimig be jubeld door een niet tot bedaren te brengen publiek. Wat baatte het nog dat Holland haar opstelling weer wijzigde en zelfs Ter louw mee ten aanval stuurde? Het voet balspel had immers afgedaan! Groot-Brittannië stond voor en er waren nuttige middelen om de reste rende vijf minuten vol te maken. Bij een doeltrap kun je de bal altijd bij vergissing aan de verkeerde kant van de goal leggen om hem daarna kalmp jes naar de andere zijde te transporte ren. Keiharde trappen tot ver in de tri bunes geven prachtig oponthoud en wat Is wijzer beleid onder dergelijke om standigheden dan het leer bij een vrije schop tevoren een eind weg te Ja gen om het daarna onder je arm over éen afstand van tientallen meters heel voorzichtig naar de plaats van de over treding te dragen „De profs doen het ook" zei vergoe lijkend een Engels journalist. Het zij zo. Wij zullen in ieder geval moeten vaststellen dat de gebeurtenis sen van deze Zaterdagavond voor ons en voor ieder, die van de sport nog enige goede invloed op de internatio nale samenwerking heeft menen te mo gen verwachten, tot een diepe teleur stelling hebben geleid. Laten onze spelers ten slotte blij zijn, dat zij voor verdere beproevingen zijn gespaard. Dit was nog slechts het be gin. Wij vrezen helaas dat het hierbij niet zal blijven. Drie Nederlandse dames in halve eindstrijd 100 M. De Ruyter liep weinig tactisch en Houtzager faalde Zaterdag stonden de drie series 5.000 meter, waarin ook onze landgenoot Slijkhuis aan de start verscheen, op het programma, maar welk een ver schil in stijl werd daarin gedemon streerd. In de tweede serie een Zato- pek en een Ahlden, die vochten om elke meter grond, die elkaar in een felle eindspurt de overwinning be twistten, terwijl zij wisten, dat niet alleen de nummers 1 en 2, maar zelfs de nummers drie en vier in de finale zouden worden geplaatst. Maar hier toonden Zatopek en Ahlden hun karakter als wedstryd-athlcet. Beiden wilden geen genoegen nemen met plaatsing in de finale. Zij beiden zouden het nu al uitvechten wie de sterkste was. Zatopek had steeds het tempo aange geven met Ahlden op de tweede en de Fin Makela op de derde plaats. In de laatste ronde ging de Zweed' Zatopek voorbij, nam vijf meter voorsprong, maar met een schitterende eindspurt tracht te Zatopek het verloren terrein te her winnen. Bijna gelukte het hem. met slechts 0 2 sec. verschil werd hy op de streep geslagen. En lachend trok hij daarna zijn trai ningspak aan alsof hij wilde zeggen: och dat was maar een spelletje, een duel met een concurrent, die ik in de finale toch wel te pakken krijg. Maar intus sen had men een tijd gelopen van iets meer dan 14 min. en 35 sec. In de beide andere series ging het wat kalmer toe. Hier streed men inderdaad voor de plaatsing en niet voor de overwinning, want waarom zou men onnodig energie versDirer> zoals Ahlden en Zatopek had den gedaan? Slijkhuis liep een race, welke hem zo goed ligt. Afwachten, in de voorste gelederen. Op de tweede of derde plaats trachten het tempo te drukken om dan in de voorlaatste ronde met een machtige versnelling van het tem po de strijd in'zijn voordeel te kun nen beëindigen. En zo ging het ook in deze serie, waarin hem krachtige tegenstand werd geboden door zijn oude rivaal Gaston Reiff (België), door de Zweed Alberts- son, die op de 10.000 meter zo schit terend had gelopen en door de Fin Perala. Slijkhuis won in 15 min. 6,8 sec., een tijd, welke niets zegt omtrent zijn vorm en zijn eventuele kansen in de finale. Slijkhuis is voor ons en niet alleen voor ons, maar voor alle buitenlandse jour nalisten. een raadsel gebleven. Wellicht camoufleert hij zijn vorm, maar menig een heeft de indruk gekregen, dat hij of verrassend goed in de eindstrijd voor de dag zal komen ofsterk zal teleurstellen. De derde serie werd ge wonnen door de Zweed Nijberg (14,582). In de 800 meter halve eindstrijden waren de meeste deelnemers te sterk voor De Ruyter, die bovendien weinig tactisch liep door een gehele ronde al leen te leiden in plaats van een wat rustiger positie in te nemen. Alleen heel groten, overtuigd van hun buitengewo ne krachten, kunnen zich die weelde permitteren. ONZE DAMES Drie athletes wisten zich te klasseren voor de halve eindstrijd op de 100 me ter. Weinig fraais viel er in dit num mer te zien. Alleen Fanny Blankers— Koen viel natuurlijk op en de Britse Manley. Onze landgenote noteerde 12 sec. de Engelse athlete 12.1 sec. De tijden waren niet snel en men giste algemeen naar de oorzaak hier van. Nerveusiteit en onbekendheid met de Olympische baan en sfeer? Xenia StadtDe Jong werd tweede in haar serie, (12,9), maar over de plaat sing van Gre de Jongh in de laatste se rie op de tweede plaats begrepen wij niet veel..Want een elkeen had haar duidelijk als derde zien eindigen. Zij zelf maakte een wanhopig gebaar: uit geschakeld. Hoe groot was dan ook haar verbazing toen de spreker mededeelde, dat zij tweede was geworden. Een vijfde en een zesde plaats bij het landgenoten onderdoet, speerwerpen moge niet onverdienstelijk heten, zowel Jo Teunissen als Ans Ko ning hebben dit seizoen al betere pres taties verricht dan resp. 40.92 en 40.33 meter. Het viel ons op, dat de aanloop van beide landgenoten technisch veel te wensen over liet. Laten wij hopen, dat zij op dit punt iets hpbben geleerd van de Olympische kampioene Baume en vooral ook van de Finse Parviainen. die op dit punt niet voor haar mannelijke Houtzager faalde op het beslissende moment, in de finale kogelslingeren vol komen, nadat hij in de ochtenduren bij de kwalificatie met de eerste worp bo ven de 50 meter was gekomen, de tweede al in dit seizoen. De teleurstelling voor hem zal wel buitengewoon groot zijn ge weest, maar zolang hij nog niet geleerd heeft zich in belangrijke ogenblikken te beheersen en te concentreren, zal hij het niet tot topprestaties brengen. Slijkhuis, in Londen „de Vliegende Hol lander" genoemd, wint de derde serie in de 5.000 meter voor de Belg G. Reiff en de Zweed Albertsson. (Foto ANPR.) Bromberg scoorde driemaal. Rode Duivels met 4-1 geslagen (Speciale reportage). Met een overwinning, die aan duide lijkheid niets te wensen overliet, heeft de Nederlandse hockeyploeg Zater dagmiddag het Belgische elftal met 41 geslagen. Deze wedstrijd was te vens de opening van het hockeytour- nooi der Olympische Spelen. Sedert de bevrijding is ons nationale team sterk vooruit gegaan. Nog nimmer is het verschil in techniek zo duidelijk naar voren gekomen als deze middag. Na een wat aarzelend begin, waarvan de Belgen dankbaar profiteerden door reeds in de eerste minuut, in feite bij de eerste aanval een doelpunt te scoren, legden de Nederlanders hen volkomen hun wil op en moesten de Rode Duivels zich er toe beperken het samenspel der Oranjehemden zoveel mogelijk af te breken. Het was Niemegeerts, de linksbinnen in de Belgische aanval die in de eerste minuut van dichtbij Richter passeerde 01. Geleidelik kwam daarna de Ne derlandse machine op toeren. Zonder de Belgen terug te dringen kwamen on ze landgenoten in het offensief en na dat Bromberg een keer fraai was door gebroken, maar hoog over schoot, Esser op de linkervleugel herhaalde malen schitterend met listige, aalvlugge han digheid Mechelynck en Dubois in de luren had gelegd, legde Kruize in de 3e minuut de grondslag voor de gelijk maker. Temidden van drie tegenstan ders wist hij de bal te behouden, bijna door te breken, waarop hij vlak voor de strafcirkel het balletje afgaf aan rechtsbinnen Boerstra Het HHIJC midden trio gaf toen een fraai staaltje van samenspel te zien, want Boerstra sloeg de bal onmiddellijk terug naaf links, waar midvoor Brom berg juist binnen de cirkel hard en onhoudbaar inschoot (11). Na de rust scoorde Kruize na tien minuten uit een scrimmage (21) en weer tien minuten later gaf Esser fraai af aan Bromberg, die langs linksback Cayman gleed en langs de uitlopende Boekmans in het verlaten doel schoot (3—1). Ten slotte had ook rechtsbuiten Van Heel nog een aandeel in een der doelpunten. Een zijner goede voorzetten schoot Bromberg zonder stoppen langs de Belgische doelman (41). Bromberg verrichtte daarmede de hattrick. DRIJVER EN KRUIZE DE UITBLINKERS. Deze Hagenaar blonk wonderlijk ge noeg tijdens de wedstrijd in technisch opzicht zeker niet uit (dat deden Drij ver en Kruize), maar het gaat om de doelpunten en in productiviteit had hij geen concurrenten. Boerstra en Van Heel op de rechtervleugel waren de zwaksten in de voorhoede en bleven iets onder de maat. De middenlinie was voldoende met Langhout als uit blinker en Loggere, die wat minder actief was dan gewoonlijk. Tiel was hier de zwakste. Met Drijver van de L.M.H.C. heeft ons land een back, die onbetaalbaar is wegens zijn bijzonder rustige maar niettemin uiterst snelle en accurate ingrijpen. Derckx, hoewel goed kon niet in zijn schaduw staan. Keeper Richter ging wellicht niet geheel vrij uit bij het Bel gische doelpunt maar verrichtte in de tweede helft enkele zeer fraaie saves. Bij de Belgen was nog steeds spil Enderle de beste. De ploeg als geheel bleef onder de maat. Het vertoonde spel was rommelig terwijl de Belgische voor hoede in het bijzonder zeer weinig stickvastheid demonstreerde. De defensie van het Nederland^ hocke y-elftal ln actie. (Foto ANP—R.)

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5