Machinale Houtbewerker UIT DE OMSTREKEN Amerikaanse studenten in Leiden Laatste Berichten A. E. v. d. VOET Zn constructiewerken - stalen ramen MAANDAG 2 AUGUSTUS HILLEGUM BU AANRIJDING DODELIJK GEWOND. luterdagmiddag werd de 60-jarlge bakkersknecht Van Dongen op de Van Weerestinstraat alhier met zyn bakkers wagen aangereden door een auto, die door een andere auto werd gesleept. Van Dongen werd ernstig gewond in het Haarlemse Diaconessenhuis opgenomen, waar hij kort nadien is overleden. De chauffeur van de gesleepte auto was J. S. uit Haarlem. Burgemeester bespreekt tram, bus en stoptrein in de raad De Hillegomse Gemeenteraad besprak de gevolgen van het Ministerieel besluit tot goedkeuring van de reorganisatie plannen der NZH, inhoudende ophef fing van de lijn HaarlemLeiden. De burgemeester, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, deelde allereerst mede, dat het gemeentebe stuur officieel nog van niets wist en het bericht slechts uit de pers vernomen had, Hy gaf als zijn mening te kennen, dat de actie aer gemeenten uit de Bol lenstreek niet zoals vanuit de Raad werd geconstateerd vruchteloos ge weest was, maar geloofde dat de NZH dank zij de actie verplicht was geweest, t.a.v. het Departement aanzienlijk gro tere concessies te doen dan waartoe zij tegenover de gemeenten bereid was ge weest. Zolang men omtrent de nieuwe dienst regeling nog geheel in 't duister tast. kan men geen actie tegen het Ministerieel besluit beginnen. B. en W. zullen er ech ter op toezien, dat de busdienst geen verslechtering van het vervoer in de streek betekent. In dit verband is het college ook dili gent t.a.v. de weder-indienststelling van de stoptrein, waardoor het busverkeer vooral op de spitsuren aanzienlijk zcu worden ontlast. De raad ging ah.st. accoord met het voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden aan de Prins Bernhardstraat alhier, waarop de nieuwe openbare lage re school zal verrijzen, en met een ver hoging van de belasting voor luxe hon den tot f. 12. Naar aanleiding van het feit, dat het vrijwel onmogelijk is schilderwerk aan de gemeentelijke gebouwen verricht te krijgen, gaf de burgemeester als zijn me ning te kennen dat de onwillige houding van de schilderspatroons straks B. en W hoe ongaarne ook, wellicht het pad van een gemeentelijk schildersbedrijf, in sa menwerking met andere gemeenten, zul len opdrijven. Dit bedrijf zou dan ook het onderhoudswerk aan de hulzen der woningbouwverenigingen voor ziin reke ning kunnen nemen. Hoe ongewenst B. en W. deze figuur in 't algemeen ook achten, als het zo doorgaat, zal men er noodgedwongen toe moeten overgaan, voor bestudering van het Marshallplan Een vierdaags bezoek, dat besteed wordt aan lezingen en tourisme VOORJAARSBLOEMENTENTOON STELLING TE HILLEGOM. De afdeling Hillegom van de Unie van Landarbeiders heeft aangeboden, koste loos het terrein rond huize „Treslong", waar men in 1949 de vollegronds-ten- toonstelling hoopt te houden, daarvoor in orde te brengen. KATWIJK AAN ZEE Prestatie-zwemotcht Zaterdag heb ben de volgende leden van d^ Katwijk- se Reddingsbrigade deelgenomen aan de Zee-prestatietocht, die te Bloemen- daal-strand gehouden is en die de tocht volbracht hebben n.l. de dames A. v. d. Voort, M. van Egmond, S. van Ame- rongen, J. Franse, J. A. Brand en de heren W. L. Schaap, A. P. A. Dolk, M. P. Viool, B. Vis, M Haasnoot, J. J.van Rijn, P. Ouwerling, M. Verdoes, A. Was senaar en L. Kruyt. Onze plaatsgenoot de heer Muize- laar slaagde te Haarlem voor deHoofd- acte. Voornamelijk met het oog op de badgasten zal de Katwfjkse Kunstkring op 12 Augustus a.s. in de Kapel door George Renesse een pianoconcert laten geven. VALKENBURG RAADSAGENDA. Hedenavond te 8 uur komt de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen, ter bespreking van de navol gende agendapunten Beëdiging nieuwgekozen raadslid de heer N. Ouwersloot Vaststelling nieuwe reglementen op de rechtstoestand van de secretaris, ontvanger en ambt. Bur gerlijke Stand. Vaststelling nieuwe ver ordening precariorechten. Beschikbaar stelling gelden voor woningverbetering. VOORSCHOTEN OPENING SPEELTUIN EN BUURT FEEST LEIDSEWEG-NOORD. In het stralende" middagzonnetje mar cheerde een kleurige kinderstoet, gewa pend met vlaggen en vooraf gegaan door de geluidswagen langs de Leidseweg. Dit was de inzet van een zeer belangrijke en prettige middag. Belangrijk: want deze middag zou de lang verwachte speeltuin geopend worden; prettig: im mers vele spelletjes en versnaperingen wachtten hun. Nadat het hele stel over het speelterrein was uitgefladderd (en toen bleek pas goed welk een groot aan tal kinderen de Leidseweg bezit) nam direct de,voorzitter van de Buurtvereni ging, de heer F. v. d, Broeke het woord om alle aanwezigen hartelijk welkom te heten, maar inzonderheid de burgemees ter, de gemeentesecretaris, de heer Buijs, chef van de beplantingsdienst en mevr. Romijn, raadslid. Na veel moeite was eindelijk het terrein gevonden om als speelterrein te dienen, velen hebben hier aan hard en belangeloos gewerkt, waar voor de voorzitter allen hartelijk dank zegde. Hierna verkreeg de burgemeester het woord, die er zijn vreugde over uit sprak, dat door eendrachtig samenwer ken van gemeentebestuur en buurtver eniging zo'n keurig speelterrein was ont staan. Met een vermanend woord aan de jeugd, toch vooral zuinig om te sprin gen met de verschillende speeltuigen, Ongeveer driehonderd Amerikaanse studenten en zeven professoren, allen van de „University of Vermont", zijn Za terdagavond met de „Prinses Beatrix" uit Harwich in Hoek van Holland ge arriveerd voor een vierdaags bezoek aan Nederland. Het verblijf hier vormt een onderdeel van de „Marshall-plan in action course", die in samenwerking met het ..Institute for International Education" in Parijs en de Nederland se Bond voor Buitenlandse Studenten- Betrekkingen ln Leiden voor deze stu denten is georganiseerd. „LEIDEN ZAL DE BASIS VAN DEZE CURSUS ZIJN" Prof. F. Kaufmann, leider van de groep, zette ons doel en organisatie van deze twee maanden in beslag nemende trip uiteen. „Deze tour", aldus prof. Kaufmann. „is een normale universi teitscursus, die echter al reizende wordt gegeven en waaraan zelfs de examens niet ontbreken. Het doel is de bestude ring van de economische geografie en de moderne economische geschiedenis van West-Europa en van het Plan- Marshall. De colleges worden gegeven door experts op genoemde terreinen ln de landen, die bezocht worden. Op 12 Juli kwamen wij met de „Ta- binta" In Le Havre aan. We bezochten eerst gedurende twee dagen Parijs, ver volgens gingen wij drie dagen nanr Lon den, waar o.a. sir Stafford Cripps een lezing voor ons hield, daarna verbleven we 14 dagen In Birmingham, waar de professoren van de universiteit aldaar colleges gaven en nu zijn we dan in Nederland". Woensdagochtend vroeg vertrekt men naar België. In Brussel zal de groep in vijf afdelingen worden gesplitst, die resp. het Ruhrgebied, het Saargebied en Lotharingen. Normandië en het in dustriegebied in Noord-Frankrijk. Zwit serland en centraal Frankrijk zullen gaan bezoeken. In Parijs komen allen weer tezamen. Op 12 September vertrekt deze groep met de rest van de 1500 studenten en professoren, die van Juni af over Euro pa zijn uitgezwermd, met de „Volen- dam" van Rotterdam naar de Ver. Stoten. Nadat de deelnemers aan de tour Za terdagavond reeds in Leiden waren ge arriveerd en hun intrek hadden geno men op hun diverse adressen, woonden velen van hen gisterochtend de speciale Engelse dienst in de Hooglandse Kerk bij, waarin prof. J. de Zwaan voorging. Gidsen van „Oud-Leiden" voerden een aantal deelnemers in het laatste deel van de ochtend langs de aardigste pun ten van de stad. Des middags werd een bezoek aan Den Haag gebracht, waar o.a. het Binnenhof en het Mauritshuis werden bezichtigd. Theo van der Pas gaf ten slotte des avonds een pianorecital voor de deelnemers. DE OPENING DOOR PROF. Mr J. C. VAN OVEN. Hedenochtend werd de eigenlijke cursus in het Groot-Auditorium inge leid door prof. mr. J. C. van Oven, die de studenten en hoogleraren welkom heette in Hollands oudste Universi teit. Het kennis nemen van dè wer king van het Marshallplan in Europa, aldus spreker, kan slechts wanneer men de landen zelf en de samenle vingen in de 16 „Marshall-landen" kent. Hier in Nederland wordt de maatschappij in hoge mate beïn vloed door het bevolkingsprobleem. Hoewel wij een klein volk vormen, is ons land te klein en het een welva rend bestaan te verzekeren. Daarbij komt nog, dat de bevolking zeer snel groeiende is, door een zeer hoog ge boortecijfer en het laagste sterftecij fer van Europa. Slechts drie jaar ge- sieke chaos van drie jaar geleden In aanmerking nemen, kan men als bui tenstaander oog krijgen voor wat in Nederland reeds op het gebied van geestelijke en materiële wederopbouw en herstel is gepresteerd. Spr. schetste de gang van zaken in de universitaire wereld gedurende de be zettingsjaren, waarin hy speciaal wees op de leidinggevende rol, die de Leidse universiteit heeft gehad by de weer stand tegen de geesteiyke Duitse ter reur. Prof. Van Oven wydde tot slot enkele woorden aan de hulp, die het Amerikaanse volk ons biedt door de Marshall-hulp en op andere wyze, en betuigde hiervoor de dank ook van de Leidse academie. In aansluiting op deze officiële ope ning, gaf prof. dr J. Tinbergen, direc teur van het centraal planbureau, een historisch overzicht over de voor oorlogse situatie in Nederland, de door de tweede wereldoorlog veroor zaakte economische. financiële en materiële veranderingen in de struc tuur der Nederlandse samenleving en over de huidige economische activiteit en problemen Omstreeks het middaguur onbving bur gemeester Oud van Rotterdam de deel nemers ln het stadhuis aldaar, waar te vens de lunoh werd genuttigd. Des mid dags werd een rondvaart door de haven gemaakt, waarna aan boord van de Nieuw Amsterdam lezingen werden ge houden. „Nationaal huldeblijk" VORMING VAN EEN PLAATSELIJK COMITÉ Evenals elders hier te lande is ook in onze gemeente een plaatselijk comité ge vormd, dat zich ten doel stelt onder de bevolking gelden in te zamelen ter ver- kryging van een fonds, dat aan Hare Majesteit de Koningin als nationaal huldeblijk, in verband met haar 50-jarig Regeringsjubileum, zal worden aangebo den en waarvan de gelden zullen wor den aangewend ten behoeve van de kan kerbestrijding. Dat dese bestemming de volle sympa thie heeft van de gehele bevolking staat vast. en dat Lelden, als medisch cen trum, hier een ereplicht heeft te ver vullen, is evenmin aan twijfel onder hevig. De aandacht wordt er op gevestigd, dat belanghebbenden zich tot de Inspecteur der Belastingen kunnen wenden, ten einde te verkrijgen dat hun bijdra ren als bedrijfskosten van de winstbelasting worden vrijgesteld. Het comité is overtuigd, dat de gehele Leidse bevolking zal medewerken om een bedrag by een te brengen dat èn Hare Majesteit tot grote blijdschap zal stem men èn tot groot heil zal zUn voor de gehele bevolking. Bijdragen kunnen wor den gestort op Giro-rekening No. 9200 van de Amsterdamsche Bank, bykantoor Lelden, met vermelding: bydrage „Na tionaal Huldeblijk". Het werkcomité bestaat uit de heren: prof. dr G. O. E. Lignac voorzitter: H. C. Smit, secretaris; E. H. Moens. pen ningmeester; leden: D. C. Kok, apothe ker; J. C. Meyboom, arts; W. v. Rossem, chirurg; M. I. Smit, voorz. Fed. v. Buurt-Ver.; H. de Wilde, voorz. K. en O. GOUDEN BRUIDSPAAR. As. Woensdag zullen van het echt paar H. de RoodeDe Groot, wonende aan de 5e Binnenvestgracht 6, de gouden bruidsdagen ingaan, terwyi op 18 Aug. de trouwdag valt. Bruid en bruidegom, die in Woerden ln het huweiyksbootje stapten, hebben dit bootje in de eerste periode van hun echteiyke staat inder daad wel laten varen. Niet minder dan bijkans 20 jaar hebben zy op schier alle wateren van Nederland de man was schipper gevaren, totdat zy in 1921, maar ook toen nog op een woonark, in Leiden meerden. Thans wonen zij al leden leefde dit volk aan de rand van u-eer 14 jaar aan 5e Binnenvestgracht, de^ondergang^door dei Ondanks vele zorgen zijn zy verheugd, dat zy. in het bezit van een goede ge zondheid en omringd door 10 kinderen, 30 kleinkinderen en 5 achterkleinkinde ren, hun gouden bruidstyd tegengaan. Hoewel hij de naam vergeten heeft, gaat de bruidegom er wat trots op. dat hij op één van zyn vaartochten nog eens de burgemeester van Koudekerk uit het water heeft gehaald. Bruid en bruide gom proficiat! welvaartsbronnen en de uithongering gedurende de laatste oorlogswinter. Eerst wanneer wij deze bevolkings problemen en de economische en phy- Ons Distributiehoekje Vervroeging bonaanwijzing vlees Met het oog op de bij de handel aanwezige voorraden vlees en vleeswa ren en in verband met het warme weer is, vooruitlopend op de aanwyzJng van nieuwe bonnen op 5 Augustus a.s., de bon 084-vlees van Zaterdag jJ. af gel dig. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rantsoen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal ein digen op Zaterdag 28 Augustus a.s. W. v. d. LAAN 50 JAAR GETROUWD. Morgen zal het een halve eeuw geleden zyn, dat te Leeuwarden het huwelijk werd voltrokken tussen de heer W. van der Laan, thans reeds gedurende meer dan 25 jaar de populaire voorzitter der 3 October-Vereniging en mej. T. van der Vegte. Ofschoon het gouden echtpaar zich aan alle huldebetoon onttrekt door zich buiten de stad te begeven, weten wy ons veler tolk, wanneer wy de heer en me vrouw Van der Laan nog vele goede jaren toewensen! UITREIKING VAN BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen plaats aan gezinnen, waarvan1 het hoofd een stamkaartnummer heeft van 32400 tot en met 37800 aan het Dis tributiekantoor ingang Langebrug van 8 30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Medenemen alle stamkaarten en de Inwisselingsstroken der bonkaarten. De Times ziet invloed van Djokja verminderen FEDERALE GEDACHTE WINT VELD. Onder de titel „Opschortingen op Ja va" schrijft de Times: „Na het behan delen van het laatste rapport van de Commissie voor Goede Diensten over de verhouding tussen Nederland en de Re- oubliek heeft de Veiligheidsraad op beide partyen 'n beroep gedaan om zioh strikt te houden aan de punten van de Renville-overeenkomst, hun onderhan delingen te hervatten en de beginselen van de Renville voor het bereiken van een politiek acooord in aoht te nemen. Een van de moeilijkheden, welke de Vei ligheidsraad door zyn resolutie wenst op te lossen is de onderbreking van de po litieke besprekingen. De Nederlandse de- J .ra tie heeft Den Haag om nieuwe in structies gevraagd, doch heeft deze niet ontvangen, omdat er nog geen nieuw kabinet is. De republiek voert dit aan als excuus voor het afbreken der onder handelingen, doch het is twijfelachtig of dit de werkelyke reden is. Het schijnt, dat de republiek bang is, omdat zii gepasseerd wordt bil de fede rale onderhandelingen, die ook zonder republiek tekenen van goede vooruit gang vertonen. De federale gedachte vindt ingang zowel by de locale Neder landse autoriteiten als by de autoritei ten der deelstaten. Staten als Oost-Indonesië, West- Borneo en Oost-Sumatra geven thans direct uitdrukking aan de nationalis tische gevoelens van hun volk, dat meer en meer geprikkeld wordt door de obstructieve tactiek van de repu bliek, door haar superieure houdingen haar totalitaire neigingen. Het resul taat is, dat veel van de patriottische gevoelens, die eerst uitgingen naar de republiek zijn overgegaan in andere kanalen. Thans heerst er groot ent housiasme voor het toekomsti""» fede rale Indonesië, ingericht volgens door de Nederlanders aangegeven lyncn. Deze ontwikkeling heeft in geen enkel opzicht de beweging voor zelfbestuur verzwakt, doch heeft haar nieuwe, meer constructieve methoden ver schaft. De voortgang, die gemaakt wordt, toont duidelijk aan. dat de Indonesische federatie waarschynlyk niet lang op zich zal laten wachten en dat de republi keinse regering de veranderingen die hebben plaatsgehad sedert de dagen.dat zij zichzelf als kampioene van het Indo nesisch nationalisme kon noemen, zal moeten aanvaarden. MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Zaterdagavond omstreeks halftien klonk in de Langestraat te Amsterdam een schot uit een vuurwapen. De 38-ja- rige Surinamer J. Chr. had de trekker overgehaald en daarbij gericht on zijn vroegere verloofde, een 27^-jarige dienst bode uit de Langestraat. De Surinamer zou nooit een plaats in de Olympische equiDe voor het pistoolschieten krijgen, want hy miste en raakte de 32-jarige chauffeur A. J. van A. eveneens uit de Langestraat, die sich in de buurt be vond. De chauffeur krees een wond aan de linker slaap, maar kon, na in het Binnengasthuis verbonden te zyn, naar huis terugkeren. De Surinamer werd 's avonds laat van zyn bed gelicht en en overdenkt nu ln een koele cel zijn zonden Gemeenteraad van Leiden ZITTING VAN HEDENMIDDAG. In de zitting van hedenmiddag van de Gemeenteraad, die werd gepresideerd door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, werd benoemd tot onderwij zeres (leidster) aan de Montessori- - lagere school (Schuttersveld) mej. M. L. J. Jong, alhier, terwyl de heer D. Bos nia, hoofd opl. sohool Langebrug, werd aangesteld tot hoofd van de opl. school Cronesteinkade. De opbrengst van de collecte ten bate van de Prot. Ohr. Kinderbescher ming bedroeg helaasniet f. 25.000 zoals Zaterdag Is gemeld, doch f.2500, Waarmede de organisatoren overigens toch óók heel biy zyn! ZWENDEL DIET EXPORT VERGUNNINGEN VOOR MARSHALLHULP. Volgens senator Kenneth Wherry (re publikein, Nebraska) wordt het effect van het Europees herstelprogram in ge vaar gebraoht door gèzwendel met ex portvergunningen, tot bedragen van mil- lioenen dollars, voor verschepingen van zekere schaarse goederen, die periodiek ln bepaalde hoeveelheden aan bepaalde landen worden toegewezen. Op grond van materiaal, verzameld door de senaatscommissie, waarvan Wherry voorzitter is, concludeert de se nator, dat de schaarste aan bouwmate rialen en auto's bijvoorbeeld mede aan dit gezwendel te wyten is. Wherry stelt als tegenmaatregel voor een nauwere samenwerking tussen het bureau voor internationale handel en de douane en wijziging in de methode van toewijzing van uitvoervergunningen. Tijdens de herdenking van Jean Jaures te Leuven heeft het Nederlandse socialistische kamerlid jhr mr Van der Goes van Naters een rede gehouden, waarin hy het belang van een Verenigd Europa in het licht stelde. „Wil een Europese Uunie doelmatig zyn", zo zei- de hij, „dan zal zy noodzakelyk een socialistische moeten zyn, verwezeniykt door sociaal-democraten", aldus spreker H.T.M. STAKING DUURT VOORT. De staking by de H.TJM. duurt on verminderd voort. Volgens vertegenwoordigers van het stakingscomité rijden ook vandaag nog enkele trams en bussen, doch minder dan Zondag. Zy achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er nog vandaag een verandering zou optreden. ONGEREGELDHEDEN In verband met de tramstaking deden zich ongeregeldheden voor. Zo werd op de Parallelweg een schakelaar buiten dienst gesteld. Op de Nieuwe Parklaan werden stukken yzer en kettingen op de rails gelegd. Op de Parallelweg werden door de politie twee personen aange houden, die zand tussen de wissels strooiden. Op de Parallelweg werd voorts een ruit van lijn 12 vernield, doordat men stenen door deze ruit wierp, Op verscheidene plaatsen moest door de po litie tegen onwillige elementen worden opgetreden. De politie zal de orde en rust met kracht handhaven. Tydens een heden gehouden verga dering van stakers werd medegedeeld, dat een deel van het personeel op de Wassenaarse lijnen zich by de stakers heeft aangesloten. Hierdoor is deze dienst van vyf tot twee motorwagens ingekrompen. Verklaard werd, dat het byeengeza- melde steunbedrag voor de stakers de f10.000.reeds heeft overschreden. Naar schatting van het stakingscomité zou het aantal stakers thans rond de 2000 liggen. Ten einde de financiering van de sta king in juiste banen te houden is door de stakers een financiële commissie in het leven geroepen. De ramp bij de I. G. Farben Volgens officiële gegevens van het mi litaire bestuur te Ludwigshafen zyn er na de ramp bij de I G. Farben reeds 613 lyken geborgen. Er zou nog een 50- tal lyken onder het puin liggen. Op 9 Augustus zal de fabriek weer worden opengesteld en in de minst ge troffen afdelingen zal het werk worden hervat. Volgens de mening van deskun- riven zal de herbouw en wederuitrus- tlng van de werkpalatsen. die om het centrum van 'de ontploffing waren ge legen zes maanden in beslag nemen. AUSTRALISCHE WAPENS NAAR MALAKKA. De Australische premier, Chifley, heeft verklaard, dat Australië bereid was wa penen en uitrusting uit eigen voorraad naar Malakka te zenden wanneer Groot- Brittannië er om zou verzoeken. (Wil len de vakverenigingen ook? Red. LD). DE POLITIEKWESTIE TE BERLIJN. Laatste Olympische berichten NIEUW OLYMPISCH RECORD DISCUSWERPEN. Reeds met zyn eerste worp ln de he denmorgen gehouden voorwedstry'den van het nummer discuswerpen vestigde de Italiaan Con9olini een nieuw Olym pisch record. Hy wierj 51.08 Meter. Het oude record stond sedert 1936 op naam van de Amerikaan Carpenter met 50.48 meter. EUROPESE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN 1950 IN BOEDAPEST. Tydens de bestuursvergadering van de LE.N. (de Europese Zwemfederatie) heeft het bestuur besloten de Europese zwemkampioensohappen van 20 tot 27 Augustus 1950 te "Boedapest te verzwem- men. Tydens deze vergadering werd onze landgenoot Jan de Vries tot vice-voor- zitter gekozen. KIKI HECK EN COBY FLOOR OP TIENDE EN TWAALFDE PLAATS. Vanmorgen kwamen de twee Neder landse schoonspringsters aan de beurt in het zwemstadion te Wembley. Kiki Heek was aanvankelyk enigszins nerveus en maakte juist de twee gemakkelijkste der verplichte sprongen niet goed. Zy plaat ste zich na de eerste serie sprongen als tiende. Coby Floor leek ons niet goed uitgerust, In het klassement bezette zy de 12e plaats. De eerste drie plaatsen werden door Amerikaanse meisjes Inge nomen. „Twee politiemachten, als rivalen, die elkander voor illegaal uitmaken, zyn be gonnen elkaar te arresteren", aldus dr Stumm. de door de Westerse autoritei ten erkende Berlynse politiechef. Twee oolitie-ibeambten van het nieuwe Wes telijke hoofdbureau in de Amerikaanse sector bevinden zich thans in de Sovjet- sector in arrest, nadat zij naar die sec tor gegaan waren om er archieven van daan te halen. Stumm zeide, dat tegen degenen, die voor de arrestatie van de twee politie' mannen verantwoordeiyk waren .straf rechtelijke vervolging zou worden Inge steld. Tot op hedenmorgen had onge veer 65 procent van de stedelijke politie macht zich onder de orders van dr Stumm gesteld. TUNNEL ONDER DE MONT BLANC. Het ministerie van openbare werken in Frankryk heeft dezer dagen de plan nen goedgekeurd betreffende een tunnel, die onder de Mont Blanc zal worden ge graven. Reeds veertig jaar geleden heeft een Frans ingenieur dit plan aangeboden. In 1931 heeft men een Frans-It^llaans- Zwitsers comité In het leven geroepen, om de kwestie te bestuderen, maar de oorlog in Ethiopië maakte een einde aan de onderhandelingen. Over een lengte van 12.650 meter zal deze tunnel dwars door de Alpen wor den gegraven. De afstand tussen Italië enerzyds en Frankryk, Zwitserland, het Rynland en de Benelux-landen ander- zyds, zal zodoende met 500 km. worden bekort. Het werk, dat begint zodra de ministeriële beschikking door een wet zal zyn bekrachtigd, zal 4 jaar duren. De kosten, aan het werk verbonden, zul len worden teruggewonnen door tolrech ten, welke de 110.000 automobilisten moeten betalen, die, naar. men schat, jaariyks deze nieuwe verbindingsweg zullen gebruiken. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Yvonne Theodora Wilhelmlna, d. van P. J. van Rijzen en J. M. Rysbergen; Maria Margaretha, d. van B. M. de Planque en M. M. van Eek; Petrus, z. van J. Zaalberg en E. van Riet; Johanna Elisabeth, d. van G. van der Kwaak en L. P. de Vos; Pieter, z. van J. Dol en O. J. Vlsscher; Dlna, d. van J. A van de Wiel en D. Koet; Anna Petronella Joslna, d. van A. P. Schenk en G. H. van Dijk; Teuntje, d. van P. L. de Bock en W Keljser; Johanna Maria The- resla, d. van J. C. Brasker en A. M. van Meygaarden. Christina Margaretha, d. van P. Riet kerken en M. van Rosse; Charlotte Con stance Stephy, d. van J. Brouwer en J. J. de Wys; Johannes Jacobus, z. van J. W. Eelstgeest en C. C. Q Borst; Johanna Clara, d. van C. W. Brouwer en J. H. Hardljzer; Johannes Willem, z. van J. W. Snik en M. Chaudron; Antonlus Petrus, z. van P Hessollng en A. G. Peters; Marlnus Johannes, z van N. Kralt en T. Glas bergen; Johannes Hendrlkus, z, van N. Kralt en T. Glasbergen. OVERLEDEN: N. Vry, hulsvr. van J. J. Leemans, 47 Jaar; C. M. Marks, hulsvr., van Onder water, 75 Jaar; M I. Winkelman, d„ 6 maanden; W. G. Bak, hulsvr. van Hogen- doorn, 51 Jaar. A. C. Laman, vr., 73 Jaar. BEURSOVERZ1CHT AMSTERDAM, 2 Augustus. Sinds jd. Vrydag hebben zich geen ge beurtenissen voorgedaan, die op het ver loop van de effectenmaxkt van overwe gende invloed kunnen zyn. De beurs had dan ook wederom een zeer kalm verloop en de afzonderlyke hoeken boden weinig stof tot bespreking. Het opmerkelykste feit van de dag was de zwakke stem ming voor de Nederlandse staatsschuld. De staatsobligaüiën waren over de ge hele linie niet ongevoelig lager en dit kwam het scherpst tot uiting voor de conversielening 1947, die een fluctuerend verloop had en inzakte tot 97%, waarna een lioht herstel tot 97 7/16 volgde. Er bleek voor deze stukken in het geheel geen vraag te zyn. De belangstelling, die Vrijdag j.l. te bespeuren viel voor aan delen Indische bank bleek geluwd. De koers was eerder iets \r\ reactie en de affaire was aanzieniyk verminderd. Het zelfde was het geval voor de aandelen Kol. Bank en de certificaten Handel My. die Vrijdag in sympathie met Indische Bank vast gestemd wéren. De stockdivi denden Billiton werden verhandeld op f 740 tegen Vrijdag 760. Op de Industrie- markt werden Aku ex dividend 7 ge noteerd op 163. Unilever, waarvan mor gen het jaarverslag verschynt, bleef aanvankelyk op het vorig peil gehand haafd, maar ljep tegen het slot iets be neden de 300 terug. Philips reageerde na geopend te zyn op 258 tot 255. Kon. Olie had een verlaten aarilplik en liet practlsch geen enkele fluctuatie zien. De koers bewoog zloh bussen 340 en 341. De rnddsche cultuurfondsen waren prijshou dend voor de rubberwaarden, maar voor HVA en Tabakken eerder Iets zwakker. De affaire had weinig te betekenen. besloot de burgemeester zijn openings rede. Onder gejuich werd daarna door de Burgemeester de vlag gehesen, er konden de jongens en meisjes bezit ne men van de wippen, zweefmolen en zandbak. Hierna volgden verschillende behendigheidsspelletjes, waaraan allen met zeer veel animo deelnamen. Later op de avond werd het feest voor de oude ren Ingezet met een behendigheidswed- stryd voor motorryders. Later kwamen de dames" en heren aan de beurt, met recht was het een feest voor „kinderen van 0 tot 80 jaar". FEESTAVOND NEUTRALE KLEUTERSCHOOL. De zaal was weliswaar niet vol toen voorzitter J. H. Krooshof de feestavond ten bate van de Neutrale Kleuterschool CDende. maar de stemming zat er spoe dig goed in. De medewerkenden, die zich allen spontaan b0<=chikbaar hadden ge steld deden dan ook wel zeer hun best. om d° aanwezigen van alles wat. en van dat alles h°t beste te geven. De gebroe ders Van Strien gaven muziek en zang, enkele kinderen zongen, musiceerden en speelden toneel. Mr DIxi tekende met vaardige hand en Mr Schuyer, de in Voorschoten zo langzamerhand zeer be kende en geliefde goochelaar en tele- naath, deed allen verwonderd staan met ziin telenathtisch" exoerimenten en ziin vingervlugheid Voordat een geslaagde verloting nog velen gelukkig maakte met een mooie prijs sprak de heer Krooshof dan ook zeker namens alle aanwezigen toen hit allen hun belangloze me dewerking dan'-1- -m hun een tot weer ziens toeriep. WARMOND AANBESTEDINGEN. Door arohiteot Geels te Leiden had voor rekening van de woningstichting Warmunda alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een achttal wo ningen. Hoogste inschrijver was maa-t- sohappy De Vier te Amsterdam voor f. 101.250.laagste de firma Rooyen te Noordwyk voor f. 86.000.— Voorts vond de aanbesteding plaats voor de bouw van een woonhuis voor re kening van de heer Oudshoorn te En- spyk, waarvoor de hoogste inschrijver was de firma Van Noort te Benthuizen voor f. 26.650.laagste de firma Burgy te Lelden voor f. 21.350 Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anna Jacoba, d. van C. J. Wassenaar en A. A. Kouwenhoven, Franclscus Christia- nus Maria, z. van F. W. v. d. Berg en G. A. van Rooljen; Willem Koenraad. z. van C. W. Heljl en D. J. v. d. Berg; Gerardus Johannes, z. van W. G. v. Grieken en C. A. Beugelsdijk: Johanna Martina Maria, d. van G. de Winter en H. J. v. d. Kerk hof; Leonardus Jacobus, z. van H. J, Beu gelsdijk en A. A. M. Welslnk. Getrouwd: C. P. S. Verdegaal, 40 Jaar en E. Moerkerk, 29 Jaar. Overleden: C. J. van Wlnsen, wedr. van F. M. J. van der Hoorn, 84 jaar; Anna Verskuys, wed. van H. Slkklng, 77 Jaar. WASSENAAR KONING VAN SlAM ARRIVEERT WOENSDAG IN OUD-WASSENAAR. Woensdag 4 Aug. a.s. arriveert in Kos- i teel Oud-Wassenaar de Koning van gevraagd. Aanmelden: HAAGSE CLUBFAUTEUIL FABRIEK, Veurseweg 178, Voorschoten. Halte Gouden Leeuw. MORSCHWEG 21 - LEIDEN - TELEF. 21098 GEVRAAGD Stalen motorboot met kajuit, W.C. enz. te koop gevraagd. Brieven met prijs en afmetin gen, Heemskerkstraat 63, Lelden B Net meisje gevraagd voor 2 a 3 ochtenden per week. Mevr. Zierfuss. Cobetstraat 1. •R 2 analystes zoeken 2 onge meubileerde of gestoffeerde kamers. E. Sandberg, Elba- dwarslaan 2, Sassenhelm. Metronome te koop gevraagd. Brieven met prijs aan het Bur. v. d. Blad onder No. 5044 k. Gevraagd een werkster voor 3 halve dagen per week. Louise de Colignylaan 13, Oegstgeest. Allcenst. Heer zoekt ztt- slaapkamer ln omgeving Oegst geest. zonder pension. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4989 k Te koop gevraagd: compleet Khakipak. P. Huls. Burgemees ter Ketelaarstraat 191. Warmond. AANGEBODEN Wegens omstandigheden mo torboot te koop aangeboden. Sleboldstraat 34. B Aangeboden salonameuble ment best. uit 2 ronde era- Onderwijzeres zoekt met Si am, vergezeld van zyn twee dochters, j fitP l m h ?e^ds, (^e,kl, lets, versleten) een adiudant en pen recent Zii zullen zit-slaapkamer (of belden) met 4 st. pl. tafel voor f.150.. Ook een aajuaant en een regent, ^y zuilen warme maalt. Ph. W. A. Brou- bij gedeelten. Brieven Bur. ongeveer een week aldaar verbiy ven, wer, Vleutenseweg 64, utrecht.1 d. Blad onder No. 4964 k. Te koop Camera z.g.a.n. merk Volgtlander, beeld 6x6 met etui. De Sltterlaan 61. Hout. Nog 7 kubieke meter duims delen, baddlng en deu ren. plm. 900 pannen. Tous- salntkade 9. Tc koop aangeboden 2 per- soons ledikant met vooroorlogse Auplng. Te bezichtigen Hooi gracht 97 A. Lelden. B Tc koop nieuw radiotoestel, bekend merk. 3 golflengten, prima en zuiver geluld, billijke prys. Meidoornstraat 27. Lelden. B Snybonenmolen aangeboden f. 3,50 en wandkleed f. 10. bel den als nieuw en led. bood schappentas f. 10. Te zien 's morgens": Maarsmanssteeg 8. B Dames- en Jnngensrywlel Aangeboden een prima dames- rywlel met terugtraprem, ver lichting enz. geheel compleet. Tevens een Jongensrywiel voor leeftyd 8 tot 12 Jaar. Heren gracht 84, Lelden. Tuinbanken, tuinstoelen, ook voor café's, gieters, slang, grasmaalmachines enz., her stellen van bascules enz. Gal vaniseren, vertinnen. Vanouds adres A. J Hartwljk, Nieuwe Beestenmarkt 79. to. het Marktkantoor. Telef.. 26627 - 24013. Het Ringen huls! Voor verlo vingsringen slaagt U altijd. Keuze uit nonderden, ln alle Prijzen en gewichten Met en zonder inlevering. Machinaal vergroten en verkleinen. Morschstraat 9. Lelden. Telef. 24920. B Pcrz. kleden en tapyten een Oosterse kleurenpracht, mits U ze door ons laat behandelen. Alle reparatlën worden door ons vakkundig verricht. WIJ maken biyvend motvrlj. Atelier Marokko. Buitenruststraat 8 A Vloerkleden. Alle soorten worden door ons vakkundig gerepareerd en gereinigd. Des gewenst ln enkele dagen klaar wy makend biyven motvry. VrlJbl. alle gewenste Inlichtin gen. Atelier ..Marokko" Bulten I -uststraat 8 A. Lelden. Te koop aangeboden 4 stoe- B Aangeboden babybox. A. van Haaster. Prins Hendrikstraat No. 24 A. stad. B Te Ocstgcest aangeboden ruime gestoffeerde of gemeub. zlt-slaapkamer (parterre op het Zuiden en straatzijde, voor 1 of 2 personen, volledig pension. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4999 k. B Tc koop aangeboden motor bakfiets m. gesloten bak. Alleen 's avonds na 6 uur. Piet van Leeuwen. Straat ter Leede 92, Warmond. Wonlngrull LeldenDen Haag. Aangeb. moderne flat op goede stand to Den Haag, bev. 4 kamers en keuken (huur f. 6.75) ln ruil voor huls ln Lelden of omgeving. Brieven onder No. 5043 k Bur. v. d. Blad Goud, Zilver en Diamant koopt SpeJJer door het gehele land. Jan van Houtkade 18, Lelden. Tel. 26869. Taxatie op verzoek aan huls. DIVERSEN B Dlcrcnasj'l. - Aangebracht zwervend omtrek Brandelerkade pittige Welsh Terrier, reu, korte staart, ziet uit als zwart bruine ruwharige foxterrler, lichte po- elgenaren moeten eens komen kyken. Naaimachine defect? wy repareren bij U aan huls, klaar terwijl U wacht. Dat betekent voor U geen vervoer geen we ken wachten en geringe kos ten. J B. H Schoots. Rijns- burgerwee 29 B Lelden Telef. 26664 B Verloren een bruine tas met inhoud, vermoedelijk van Bees tenmarkt naar Morschsingel. Wed. zeer gedupeerd. Terug be zorgen tegen beloning, Morsch singel 18. 16 Prima Java-kapok matrassen in allerlei maten. Ook 3-dellge verentljken, prima kwaliteit. Overtrekken en by vullen, des gewenst ln één dag retour. Beleefd aanbev. Gebrs. Th. en G. Akerboom, Bedden- en Ma- trassenmakery, Morschstraat 27 Lelden. Verhuur Rnno's. dag, len. 2 armstoelen (old finish). middag en per uur. In- en ver- koop. Jachtnaven De Trekvaart H. Geyaman, MaredJJk 149 A, Brieven onder No. 5008, Bur. kooi v. d. Blad. 1 - 1

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3