H.I.M.-Staking nog steeds ongewijzigd Het „zwarte schaap" der familie terug 15 Mei 1949 belangrijke versnelling van de treinenloop Molotof van vacantie teruggekeerd Vakbondbestuurders denken dat zij verlopen zal WEERBERICHT Frits van Dongen: „Filmen geeft geen voldoening" Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 No. 26431 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B w Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 41507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Zal Stalin de Westerse gezanten ontvangen? De Sovjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Molotoi, is Zaterdag te Moskou teruggekeerd en de verte genwoordigers van de V. S., Engeland en Frankrijk hebben daarop Zater dagavond afzonderlijk een bezoek ge bracht aan Molotof op diens mini sterie. Molotof was van zijn vacantie te ruggeroepen. Ofschoon de vertegen woordigers van de Westelijke mo gendheden zich van commentaar ont hielden, was de stemming te Moskou niet pessimistisch maar veeleer gema tigd optimistisch. Volgens wélinge lichte diplomatieke kringen hebben de vertegenwoordigers der Westelijke mogendheden Molotof een voorstel voor een onderhoud met Stalin over Duitsland en de kwestie Berlijn voor gelegd. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelde nog mede, dat de Amerikaanse en de Franse am bassadeur en de Britse vertegenwoor digers te Moskou Vrijdagavond reeds afzonderlijk een bezoek hebben gebracht aan de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin. De Westerse afgezanten zijn voorzien van nieuwe instructies om te streven naar een regeling van de Berlijnse kwestie en de weg vrij te maken voor algemene onderhandelingen met Sov jet-Rusland. Men beschouwt het als zeker, dat het dooel van deze Westerse stappen bij Zorin was, onverwijld de ernst tot uiting te doen komen, waarmede het Westen de situatie beschouwt. Men verwacht, dat maarschalk Sta lin de diplomatieke vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en de i V. S. hedenavond gezamenlijk op het 1 Kremlin zal ontvangen. Bevin, de Britse minister van buiten landse zaken, heeft het weekend in Londen doorgebracht om op de hoogte te blijven van de ontwikkeling te Mos kou. Hij heeft gisteren een rapport van zijn speciale afgezant te Moskou, Frank Roberts, ontvangen over diens onder houd met Molotof Reuters diplomatieke correspondent vernam op het Foreign Office, dat Ro berts nog geen voorbereidingen heeft getroffen om naar huis terug te keren. Het is onwaarschijnlijk, dat hij nieuwe instructies zal ontvangen zolang de Westelijke mogendheden niet op de hoogte zijn gesteld van maarschalk Stalins reactie op het voorstel tot het houden van directe besprekingen op het hoogste niveau aangaande de Berlijnse crisis. Te Londen is men van mening, dat de Sovjet-regering thans de vol gende stap moet doen. DE LUCHTBRUG. De Amerikaanse militaire gouverneur ln Duitsland, generaal Clay, heeft ver klaard, dat het derde vliegveld, dat voor Berlijn is ontworpen, het mogelijk zal maken de luchtbrug-prestatie te bren- i gen op 8000 ton voedsel en steenkool per dag, mits voldoende vliegtuigen be- schikbaar zijn. Een dagelijkse aanvoer j van 4500 ton zou voldoende zijn om de Berlijnse economie op een iets hoger peil te handhaven als op het ogenblik, doch 8000 ton per dag moest gesteld worden om ondanks perioden van slecht vliegweer een daggemiddelde van 4500 ton te kunnen handhaven. Er zou niet gezorgd kunnen worden voor huisbrand voor de 2.200.000 men sen in West-Berlijn, behoudens in bij zondere gevallen. DE BERLIJNSE POLITIE. Een der plaatsvervanger van Paul Markgraf, de door de Russen gesteunde hoofdcommissaris van politie te Berlijn, heeft de arrestatie bevolen van alle po- litie-agenten te Berlijn, die orders uit voeren van Johannes Stumm, de door de Westelijke mogendheden aangestelde opvolger van Markgraf. Het betrokken bevel luidt: „Alle mo gelijke maatregelen, arrestatie incluis, zullen worden genomen om te verze keren, dat niemand instructies van Stumm uitvoert. Degenen, die Stumm gehoorzamen, worden gerechtelijk ver volgd." BINNENKORT SOVJET-RUSSISCH BESTUUR VOOR BERLIJN? Volgens Westerse waarnemers zouden de Sovjet-Russische autoriteiten te Ber lijn voorbereidingen aan het treffen zijn voor invoering van een geheel onder Sovjet-Russische bescherming staand bestuur voor geheel Berlijn, dat moge lijk binnen enkele dagen of zelfs uren in functie zou treden. SOVJET-PROTEST TE WENEN. Volgens Tass, het Sovjet-persbureau, heeft Koerassof, de hoge Sovjet-com missaris voor Oostenrijk, bij de Oosten rijkse regering geprotesteerd tegen „tot oorlog ophitsende artikelen in de Oos tenrijkse pers". Hij kreeg ten antwoord, dat de Oostenrijkse regering genoemde artikelen niet goedkeurt en dat deze slechts in enkele bladen verschijnen. Er was opdracht, gegeven geschriften, waarin de wet wordt overschreden, in beslag te nemen. De Donauconferentie WEER WEST TEGEN OOST De Franse afgevaardigde ter Donau conferentie, Adrien Thierry, heeft ver klaard, dat Frankrijk zich niet gebonden zou achten door een nieuwe overeen komst waarbij geen rekening gehouden werd met verworven rechten en waar over niet alle betrokken partijen het eens waren. Ook de Britse delegatie verklaarde, te zullen vasthouden aan de verworven rechten, ook al werd er een afwijkend meerderheidsbesluit genomen. De Sovjetrussische gedelegeerde, Wys- jlnsky, antwoordde: „Dit is geen taal van medewerkers, doch van meesters. Wanneer Groot-Brittannië en Frankrijk voorwaarden willen blijven stallen, dan zal de deur, zoals zij voor hen geopend werd om binnen te treden, weer geopend worden om hen uit te laten. De confe rentie kan geen bedreigingen aanvaar- l den. Er zijn hier geen Benelux-vertegen- woordigers, tegen wie dergelijke taal ge bruikt kan worden". Ook de vertegenwoordigers van Tsje> eho-Slowakije, Joego-Slavië, Roemenië, Hongarije en Bulgarije keerden zich te' gen de aanspraken van Frankrijk op voorrechten, die, aldus de Oost-Euro- pese ministers van buitenlandse zaken, door de „imperialistische" mogendheden verworven zijn ten nadele van de recht matige belangen, de natuurlijke rechten en de souvereiniteit van de kleine Do- naustaten. Anna Pauker (Roemenië) gaf evenwel toe dat Frankrijk op de Donau belangen heeft te behartigen en noemde het wenselijk daarmede rekening te houden. Een Amerikaans voorstel, aan Oosten rijk volledige stembevoegdheid te geven, werd verworpen met zeven tegen twee stemmen, by onthouding van Frankrijk. De Oostelijke groep aanvaardde een Sov jet-amendement, dat Oostenrijk slechts raadgevende stem zou hebben, zoals oor spronkelijk door de grote vier voorge steld. Bij de stemming over dit amende ment onthielden de drie Westelijke mo gendheden zich. De H.T.M.-staking te Den Haag duurt voort. De directie van de HT.M deelde Zatetdag mede. dat zij „met afdelings besturen van de vakorganisaties omtrent de huidige situatie besprekingen ge voerd had". Het zgn. „actie-comité" heeft buiten de vakorganisatie om, een staking bij het bedrijf geprovoceerd, al dus een communiqué der directie, om dat het zich niet kon verenigen met de wijze, waarop de vakorganisaties zelf de onderhandelingen over de arbeids voorwaarden voeren. Dit comité ver zocht Zaterdagmorgen wederom om een onderhoud, hetwelk in volledig overleg met de vakorganisaties met de meeste beslistheid werd geweigerd. Zulks werd mondeling aan een deputatie van het comité medegedeeld. De staking heeft in hoofdzaak plaats onder het jongere personeel, dat door een betrekkelijk gering aantal comité leden tot deze staking is aangezet. De onderhandelingen omtrent de ar beidsvoorwaarden worden op normale "i'e. zoals gebruikelijk, met de meeste spoed voortgezet. Alle consequenties, welke voortsprui ten uit het niet hervatten van de ar beid zijn voor rekening van het actie comité en voor degenen, die aan hun drijven gevolg gegeven hebben," aldus eindigt het communiqué der directie. Ten aanzien van de looneisen staat de directie, aldus vernemen wij, op 't standpunt, dat de hiertoe ingestelde de looncommissie haar taak vervuld heeft en dat het ontwerp thans ter bestudering aan de leden van de per- soneelsraad is gezonden. De stakers willen de uitslag hiervan niet afwach ten. De moeilijkheid is, dat het jonge personeel op de minst gunstige voor waarden werkt en naar de mening van de directie is opgeruid. Het aantal stakers onder hen is het grootst. Het bedrijf telt 2300 man, van wie 1800 man rijdend personeel en poet- cers. Hierin is. aldus ite direct5'' p*n kern van 600 man jongeren in staking gegaan; deze kern heeft anderen meegesleept. Het Prot. Chr. georganiseerd personeel is voltallig aan de arbeid gegaan Ten aanzien van het winstcijfer van f. 15 mlllioen over de laatste twee jaar zeide de directie dat dit het bedrag aan exploitatieoverschot was. In werkelijk heid werd beide jaren ruim een millioen aan aandeelhouders uitgekeerd, waar naast resterende gelden gebruikt werden voor vernieuwingsfonds materieel, pen sioenfonds ed. De .zwarte millioenen" van de HTM bestaan uit tijdens de oor log niet belegde gelden die aankoop van nieuw materiaal, vergroting van het Densioenfonds e.d. mogelijk moesten ma ken Deze gelden werden, zoals in elk bedrijf, geblokkeerd. De directie van de HTM verklaarde met geen mogelijkheid te kunnen zeg gen, hoe lang deze staking zal duren. Gisteren zijn onderhandelingen ge voerd tussen het stakingscomité, dat de wilde staking bij de HTM leidt en de drie afdelingsbesturen van Spoor- en Tramwegpersoneel, die in een unie ver enigd zijn. Het comité heeft er op aan gedrongen, dat de unie de organisatie van de staking zal overnemen. Dit werd door de vakbondbestuurders geweigerd. Zii stelden de eis om de staking op te heffen, waarna zij in organisatorisch verband zullen trachten de bestaande kwesties op het gebied der loonverlan- gens op te lossen. Het stakingscomité weigerde echter de staking op te heffen EXPLOSIES TE CAIRO. In het centrum van Cairo heeft zioh gistel-middag een aantal krachtige ex plosies voorgedaan. De eerste ontploffing vond plaats achter het telegraafkantoor. Een tweede explosie gebeurde enkele mi nuten later op de eerste verdieping van een gebouw aan het Mustapha-Kemal- plein. Op het ogenblik van de explosies waren de meeste .winkels gesloten en was het op straat betrekkelijk stil wegens de geweldige hitte en de Zondag. Enkele voorbijgangers liepen liohte verwondin gen op. De Egyptische regering heeft een be loning uitgeloofd van 10.000 pond ster ling aan een ieder, die inlichtingen ver schaft, welke leiden tot de arrestatie en veroordeling van de dader of daders. ENKELE ONWEERSBUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar tijdelijk nevel of mist. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. 3 AUGUSTUS. Zon op: 5-04 uur; onder: 20.27 uur. Maan op: 1.58 uur; onder: 20.05 uur (L.K.) en heeft tijdens een vergadering van stakers hiervan mededeling gedaan. Hierdoor is aan de situatie niets ver anderd. Naar opvatting van de vakbondbe stuurders zal de staking binnen enige dagen verlopen. Men klaagt er over, dat bestuurders en conducteurs die zouden willen wer ken. in zekere mate onder terreur zou den staan. Het stakingscomité beweert evenwel iedereen vrij te laten. De sta kers hebben aan de directie van de HTM verzocht op werkdagen een dienst voor het vervoer van Haagse bleekneus jes naar het vacantiehuis te Kijkduin te 'mogen onderhouden, welke dienst iedere dag werd gereden. Burgemeester mr W. A. J. Visser van Den Haag heeft een onderhoud toege staan aan het stakingscomité van het Haags tramweg-personeel. Dit comité heeft hem een verzoek gedaan om te be middelen bii de staking. De burgemees ter heeft tot nu toe geen beslissing ge nomen of hij op dit verzoek zal ingaan of niet. De reeds gedurende negen jaar in Hollywood werkende Nederlandse ac teur Philip Dorn, de vroegere Frits van Dongen, is vergezeld van zijn vrouw, met de „Nieuw Amsterdam" voor een bezoek aan zijn familie en voor een vacantie- trip in ons land aangekomen. Van Dongen vertelde o.a. dat de laat ste film. waarin hü optrad „I remember mamma" naar het boekje ..Mammy's bankaccount" van Forbes was. met Ire ne Dunne in de hoofdrol. „Dit is de tweede maal geweest, dat ik het de moeite waard vond, om te filmen. De eerste maal was, toen ik in „Op hoop van zegen" sDeelde in Nederland. Wij hebben er 21 weken over gedaan en in tegenstelling met het maken van andere films was iede re acteur tot op de laatste dag ge ïnteresseerd. Er gebeurt eigenlijk niets in. Het gaat over een Noorse familie, waarvan de moeder haar vier kinderen totaal zonder zorgen wil laten opgroeien Ze moeten niet weten, hoe zij elke cent bij elkaar moet schrapen om hun dat onbezorgde leven te geven. Allen verkeren in de veronderstelling, dat mamma een bank rekening heeft, die ruimschoots vol doende is voor hun levensonderhoud. Op een dag komt het uit en de kinderen ziin teleurgesteld, dat hun moeder nooit de waarheid heeft verteld. Een simpel ge seven. maar de sfeer, die in deze film wordt gesuggereerd is subliem en goed." En Philip Dorn vertelt verder over ziln moeder een echte Scheveningse die hog nooit een van zijn films heeft ge zien, omdat zij die „levende lichtbeel den" niet met haar religieuse overtui ging in overeenstemming kan brengen; over zijn acht zusters en broers met hun talloze kinderen, de nu met spanning de terugkomst van het „zwarte schaap van de familie", zoals hij zich noemt, af wachten om hem een hartelijk ontvangst te bereiden. Over zijn getrouwde 21- jarige dochter Femia, die verleden jaar naar Amerika is gekomen en Ameri- kaanser is geworden dan hij zelf en ook even over zijn zoon, die op 17-jarige leef tijd onmiddellijk na de bevrijding, ten gevolge van TBC, opgelopen ln Duitse gevangenschap, is gestorven. Op 't ogen'blik heeft Frits van Don gen een contract lopen voor de film Little Women" naar het boek van Louise Alcott. dat in technicolor wordt vervaardigd, nadat het jaren geleden in zwart en wit met in de hoofdrol Katherine Hepburn, al eens is ge maakt. Hü gaat nog een kükjc nemen bij de Olympische Spelen en de Fcst- spiele in Salzburg bezoeken. Want het toneelspelen ligt hem nader aan 't hart dan de film. wat toch maar fa briekswerk is. „Voldoening heb ik er zo goed als nooit van gehad", zo zegt hü- Hij hoopt, dat er ook nog eens een Amerikaanse verfilming van „Op Hoop van Zegen" zal komen Minister Gielen in ernstige botsing met fietser Bouw van talloze nieuwe treinstellen Ir F. Q. den Hollander, president directeur der NV Ned. Spoorwegen, deelde tijdens een proefrit op 't baan vak UtrechtArnhem met een nieuw gestroomlijnd clectrisch wagenstel, mede, dat ingaande 15 Mei van het volgende jaar een belangrüke versnel ling in de treinenloop zal kunnen wor den verkregen. De keuze van hel tijd stip houdt verband met internationale afspraken op spoorweggebied. Voor de uitbreiding van het electrisch relzigersmaterieel is door de Ned. Spoor wegen bij Nederlandse bedrijven een or- Jer geplaatst voor het bouwen van 65 vierwagentreinstellen. 79 tweewagen- treinstellen en 13 „tussen"-rü tuigen. Deze laatste zullen tussen de bestaan- de rijtuigen ververst. de tweewagentreinstellen worden ge voegd. Een eerste treinstel heeft inmid dels de fabriek verlaten; het is Zater dag aan een proefrit onderworpen. De order is verdeeld in 3 bouwop drachten: allereerst zullen 14 vierwa gentreinstellen en 4 tweewagentreinstel len gereed komen. Daarna 51 vier- en 25 tweewagentreinstellen en ten slotte zullen nog 50 tweewagentreinstellen worden geleverd. Eind 1952 moeten al deze treinstellen ln dienst zijn genomen. Allereerst zullen deze treinen gaan riiden op het z.g. mid- dennet. De orders zijn verdeeld over de fabrieken van Reynes te Haarlem. Werk spoor te Utrecht en Allan te Rotterdam. De treinen zijn uitgerust met een ge heel automatische koppeling, de verwar ming geschiedt met warme lucht. Onge veer 15 maal per uur wordt de lucht in Mej. J. Geldens, particulier secretaresse van H.M. de Koningin, heeft Zater dag te Haaren (N.B.) een monument onthuld, in deze Brabantse gemeente op initiatief van een aantal oud-politieke gevangenen opgericht ter nagedachte nis aan hun overleden lotgenoten. Foto ANP—v. d W Togliatti ontslagen Togliattl heeft Zaterdagochtend het ziekenhuis verlaten. Hü is per auto naar huis gebracht. De wagen werd door po litie per motorrijwiel begeleid. Toen een meisje aan Togliatti een tuil rode bloe men wilde overhandigen, werd zij door de politie tegengehouden. Men veron derstelt dat de zieke per vliegtuig naar de Italiaanse Riviera zal gaan om er een tüdlang rust te nemen. In het eerste artikel, dat hij in het communistisch orgaan Anita" laat verschijnen, dankt hü allen, die hem hun sympathie hebben betuigd. Hij be schuldigt de regering ervan geen maat regelen te hebben genomen tegen de „fascistische bandieten". Togliatti ziet in de aanslag op zijn oersoon een onrust wekkende mani festatie van reactionaire krachten, die naar zijn zeggen, het land naar oorlogs- avonturen willen stuwen ten dienste van het buitenlands imperialisme, en bin nenlandse onenigheid willen verwekken. De protestdemonstraties in het land hadden krachtig bijgedragen tot de zaak van vrijheid en vrede van alle Europese volken. BINNENLAND De Burmese regering heeft besloten, uit voorraden, die bestemd waren voor Burmese consumptie, een hoeveelheid rijst van 5.000 ton ten geschenke aan te bieden aan de Republikeinse regering, als een bijdrage in de voedselvoorziening van Indonesiërs, die slachtoffers van de oor logshandelingen zijn geworden. Zaterdagavond gaf het Residentie- toneel te Den Haag zijn laatste voorstel ling. Een en ander ging met enig af- scheldsvertoon gepaard. In tegenwoordigheid van tal van militaire en burgerlijke autoriteiten, o w. de chef van de Generale Staf, mr. H. J. Kruis heeft luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich in de aula van Museum Boymans de Rotterdamse legertentoonstelllng ge opend. Morgen hoopt mevr. de weduwe de Loure-van Vlerken te Eindhoven haar 100ste verjaardag te vieren.. Zaterdag is ln het palels Raadhuis te Tilburg de tentoonstelling „Oude kunst in Brabants bezit" officieel geopend door minister J. Glelen. Deze tentoon stelling wordt gehouden in het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van het regeringsjubileum. De „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft gisteren een nieuwe belangrijke sleepreis onder nomen van Rotterdam naar Soerabaya. Hocwwater te Katwijk te 1.43 en 14 14 u. Het betreft hier de grote drijvende bok in Darbhanga (Voor-Indlë) zijn ..Bevrijding", welke in opdracht van het 15.0OO huizen ingestort en meer dan 50 Gistermorgen is ln de rivier de Merwede ter hoogte van de watertoren van Sliedrecht het lijk opgehaald van de 39- Jarlge W. Steelink uit Amsterdam. BUITENLAND De Tsjecho-Slowaakse voorlichtings dienst in ballingschap te Londen deelt mede. dat dr Jaroslav Stransky, minister van onderwijs tot Februari J.I., op zijn vlucht uit Tsjecho-Slowakije In de Wes telijke zones van Duitsland is aangekomen. Hij is het zesde lid van de vroegere rege ring, dat sedert de machtsovername door de communisten is uitgeweken. Volgens het Britse militaire bestuur ln Berlijn hebben 17.600 Duitsers uit de Westelijke sectoren van Berlijn zich ln de Sovjetsector laten Inschrijven voor het ontvangen van hun rantsoen levensmid delen. De Westelijke sectoren hebben een totaal Inwonertal van 2.200.000 Een Lancaster is nabij Karatsji neer gestort De bemanning, die uit vier kop pen bestond, kwam om het leven. In Berlijn hebben 50.000 personen deelgenomen aan een demonstratie, die door een vrouwenvereniging was georgani seerd om hulde te brengen aan de nage dachtenis van de Amerikaanse piloten, die by de voedselvoorziening van de stad het leven hebben verloren. Mevr. Clay, de echt genote van de Amerikaanse militaire gou verneur. woonde de plechtigheid bij. Volgens persberichten hebben de Griekse guerlllastrijders op de lijn Serres- Salonikl een trein ln de lucht laten vlie gen. waarbij talryke slachtoffers zyn ge vallen. De bezittingen van Mussolini's schoonzoon, graaf Clano, zullen niet ln beslag worden genomen, aldus luidt de beslissing van de Romeinse rechtbank. Ter hoogte van de kust van Cornwall (Eng.) is een vissersvaartuig „Pluvlose" genaamd, op een myn gelopen. Het vaar tuig en de bemanning van 14 koppen ver dwenen in de diepte. Het Britse departement van finan ciën heeft medegedeeld, dat met ingang van 5 Augustus Spanje wordt opgenomen op de lijst van landen, waar Britse toeris ten het Jaarlilks toegestane bedrag van 35 pond sterling aan deviezen voor ge bruik ln het buitenland mogen verteren. Bij de offlclele Ingebruikneming van het vliegveld .Jdlewlld" by New York ls door president Truman en door Thomas Dewey. de republikeinse candldaat voor het presidentschap, thans gouverneur van de staat New York, het woord gevoerd. Beiden deden een beroep op groter sa menwerking tussen de naties. De Joego-Slavlsche ambassadeur te Boekarest. Radon ja GoloebowitsJ, ls door 2ijn regering teruggeroepen doch weigert naar zijn land terug te keren. Hij stelt zich achter de Kominform. In een daglonersgezin ln Brno (Tsj. Slowakije) werd een vierling geboren en de dokter verklaarde, dat de vooruit zichten goed zyn, dat zy alle vier in leven blijven. Ivy Baldwin, een vermaard trapeze werker en parachutist, heeft zyn 82ste HET KRUPP-PROCES. Alfred Krupp werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en confisca tie van al zijn bezittingen. De tien anderen kregen gevangenis straffen variërend tot twaalf jaar. Al leen Karl Pfirsch, ohef van de afdeling voor verkoop van oorlogsmateriaal, werd vrijgesproken. DR HUGO ECKENER THANS GEZUIVERD. Een plaatselijk denazificatletribunaal heeft thans dr Hugo Eckener, de be roemde constructeur van de Graf Zep pelin, zuiver verklaard. Hoewel ln 1939 benoemd tot een hoge post in de bewa pening, trad hij nooit in functie. WEINIG SUCCES VOOR TRUMAN? President Truman heeft weinig ple zier beleefd van de besprekingen ln het Congres gedurende de eerste week van de speciale zomerzitting.. Van de elf punten van zijn anti-inflatienrogram zijn er slechts vyf in behandeling ge nomen en de daarover eevoerde bespre kingen bieden weinig hooü od succes. Het ls onwaarschijnlijk, dat het con gres tot entee anti-inflatlemaatregel zal besluiten, afgezien van enkele beperkin gen ten aanzien van het bankwezen en het consumentencrediet. De republikeinse leiders zyn vastbe sloten de soeciale zitting zo snel mo gelijk te doen eindigen. Men noemt thans als sluitingsdatum 14 Augustus FRANSE VLIEGBOOT VERMIST. Men verkeert in hat onzekere over het lot van de Franse vliegboot „Fbdrc". die gisteren met 52 personen aan boord uit Fort de France (Martinique) ls vertrok ken met bestemming Port Etlenne ln Frans West-Afrika. Vele vliegtuigen zün op zoek. WAPENVONDST TE ROCKANJE. Enige tijd geleden werden in de ge meente Roekan ie circulaires rondge stuurd, waarin men werd verzocht vuur wapenen in te leveren. Zaterdagmor gen begon de rijksrecherche, geas sisteerd door de riiksDolitie. in totaal 30 man. met een onderzoek naar nog eventueel verborgen wapenen. Bij vier mensen trof men te zamen ongeveer 2000 geweerpatronen. 3 eewerpn. epn revoU'pr en 3 handgranaten alles nog overgebleven Duits oorlogsmateriaal SCHULD LAG BIJ DRONKEN WIELRIJDER. Ter hoogte van de Vaartkamp op de weg tussen Breda en Ettcn heeft gisteravond een auto, bestuurd door minister dr J. J. Gielen, een zekere W. R. uit Zevenbergen aangereden, die per fiets uit de richting Etten kwam. R. werd ernstig gewond en is ln zorgwekkende toestand in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda opgeno men. De fietser, die ln kennelijke staat ver keerde en zonder licht reed, laveerde op onverantwoordelijke wijze over fietspad en ryweg, zodat dr Gielen, toen hij de man in het licht van zyn schijnwerpers opmerkte, zich voor een moeiiyke situa tie zag geplaatst. De minister trachtte uit alle macht een aanryding te voor komen, doch slaagde daarin niet. Wel bracht hij zichzelf in moeilijkheden, doordat zijn wagen, ten gevolge van het natte wegdek, begon te glijden. Dr Gie len zag geen kans meer de fietser te ontwijken en raakte deze met het bo vengenoemde gevolg. De auto glipte tus sen twee bomen door in een sloot aan de rechterzijde van de weg. Geen der Inzittenden, o.w. de echtgenote van dr Gielen en enige kinderen, ondervond nadelige gevolgen van deze manoeuvre. Later op de avond kon de auto uit de sloot worden opgetakeld. Het bleek, dat de wagen geen schade had opgelopen, zodat dr Gielen zyn weg naar Roosen daal normaal kon vervolgen. In samenwerking met de verkeers politie kwam de groep Ettcn van de rijkspolitie tot de conclusie, dat het ongeval te wijten is aan het onverant- woordeiyk rüdcn van de fietser. Hoogtijdag der Haagse feestviering verjaardag gevierd door over een 90 meter J' '""■'nmenBRi. lang touw te lopen, dat over een bergkloof -U en vvprd in beslag genomen van 40 meter diepte was gespannen. Na i de v'cr Dprcnnen werd proces Ministerie van O. G. wordt overgebracht, personen gedood ten gevolge van stort- I afloop van het gevaariyke experiment I uerbaal opgemaakt De huiszoeking ver- A I De sleepreis zal ongeveer drie maanden regens. Verscheidene honderden stuks vee i beden vrienden de jarige een verjaarstaart I 'ten rustle: arrestaties werden niet ver- Dit nummer bestaat uit zes pagina s duren. I zijn verloren gegaan. 1 van vyf verdiepingen aan. I ricljt. INSTELLING GEMEENTELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR BURGERS. In verband met de viering van het 700-Jarig bestaan van Den Haag werd Zaterdagmiddag in de gerestaureerde oude raadszaal van het stadhuis aan de Groenmarkt een bijzondere raadsvergadering gehouden. Duizend schoolkinderen brachten een aubade aan het gemeentebestuur, dat hen, na af loop op een ijsje tracteerde. Burgemeester W. A. J. Visser sprak een herdenkingsrede uit. De raad nam daar op een voorstel aan van B. en W„ waar bij een gemeentelijke onderscheiding voor burgers van 's-Gravenhage werd in gesteld. Burgemeester Visser sprak vervolgens ln de Groote Kerk tijdens een plechtige bijeenkomst voor genodigden. Hij gaf een historisch overzicht van de groei der ge meente gedurende de zeven eeuwen van haar bestaan, «et koninklijk mannen koor „Die Haghe Sanghers" verleende daarbij muzikale medewerking. Inmiddels begaven de Hagenaars zicli in verband met de tramstaking uitslïdtend per fiets en te voet naar de wegen, straten en pleinen, langs welke een zeer lange optocht van versierde wagens van Haagse bedrijven trok. Dui zenden hadden zich lang de route op gesteld. 100 verenigingen, 200 praalwa gens en 15 muziekkorpsen namen aan de optocht deel. 's Avonds werd o.a. van de prachtige illuminatie genoten. MAXIMUMPRIJZEN GEZOUTEN HARING. Met Ingang van heden gelden voor gezouten haring de maximumprijzen, welke zün opgenomen in de pryzonver- ordening haring en haringproducten 1948. De maximumverkoopprijs voor schoongemaakte, ter plaatse te consu meren haring wordt dan weer 10 cent per stuk. Zoor z.g. koelhuisharing mag eerst met ingang van 1 October één cent extra worden berekend. In de reeds bekende maximumver koopprijzen voor de reder of visser is een wijziging aangebracht, welke beoogt de onbillijkheid op te heffen, die zou ontstaan, doordat gekaakte maatjes haring met een aanmerkeiyk hoger stukstal per kantje dan gemiddeld werd aangenomen, tegen een uniforme maxi- mumorüs moest worden verkocht. De maximumverkoopnrtjzen voor de reder of visser voor gekaakte maatjesharing lulden nu als volet: per kantle. Inhou dende minstens 1100 stuks f 60.ld. met ten minste 1000 stuks f.54.ld. met ten minste 900 stuks f 48, id. met ten minste 800 stuks f. 42.ld. met minder dan 800 f.36.—. Deze staffeling sluit meer aan aan de normale prijs vorming bij vrtje markt. Nu de maximumoriisreepling is inee- eaan. zal gpen rekenine gehouden wor den met inkoonSnrlizen voor dp handel, welke on ren hoeer niveau llgeen dan d'e. welk- reed* in de prijzenverorde- nlng '-eooemd Bii doorverkoop mo- o r« heeste de roeds bekende en voor •^-'onrpti maatjesharing de gn- wyzigdf maximumprijzen worden bere kend.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1