Molotof met vacantie Haags tram- en buspersoneel in staking Juliana zal schrijden onder 70 meter lange pergola WEERBERICHT Slechts enkele wagens reden heden uit Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 31 JULI 1948 No. 26453 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefopn Dir. en Adm.: 25041; Red. 31507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Wil Moskou oorlog of vrede? Zonder overdrijving kan men thans zeggen, dat het geschil Oost-West het beslissende stadium begint te benaderen. In de eerste plaats komt in Berlijn zelf de toestand op kook-punt door alle besluiten en tegen-besluiten. Feitelijk is Berlijn, practisch gesproken, al in twee delen uiteengevallen, dat der Sovjets en dat der Westelijke drie. „Waarbij be paald treffend is, hoe de Berlijner zich niet door de Sovjet-beloften laat ver leiden en partij kiest voor het Westen. Moskou heeft de strijd om de sympathie der Duitsers grondig verloren Ten gevolge van deze ophitsing ont staan echter verhoudingen, die niet al te lang zijn te handhaven zonder dat het tot botsingen komt. In de tweede plaats drijven de Wes telijke mogendheden de kwestie van Berlijn naar een beslissing. Wanneer Moskou thans nog niet gaat inzien, dat zelfs voor een gewelddadig optreden niet meer zal worden teruggedeinsd, dan kan men het Sovjet-centrum openlijk van kortzichtigheid beschuldigen. Washington, Londen en Parijs zijn het eens geworden over een nieuwe ge meenschappelijke stap, die ditmaal door de drie gezanten mondeling zal worden gedaan. De Westelijken willen een con ferentie over het gehele Duitse vraag stuk aanvaarden, zoals Moskou eiste, maar tevoren dient de blokkade van Berlijn te worden opgeheven. Zij weige ren pertinent onder dwang aan de con ferentie-tafel plaats te nemen. En zij weten de ganse wereld, het Sovjet-blok uitgezonderd, achter zich te hebben. Elke aarzeling is evenwel ter zijde ge steld, gelet op het feit, dat zelfs Bevin in het Britse parlement openlijk uit sprak, dat de mogelijkheid van „geweld" niet was uitgesloten, ook al werd met de meeste ernst naar een oplossing ge streefd. En kracht werd bijgezet aan deze uitlating, door feitelijk de in gang zijnde demobilisatie stop te zetten. De Britse Labour-regering weet zich in deze opvatting verzekerd van de vol le steun der oppositie. Trouwens, op het gebied der buitenlandse politiek heerst er in Engeland steeds overeenstemming, al is er verschil over de modaliteiten daarvan mogelijk en af en toe merk baar. Wil Rusland verdere samenwerking dan wel oorlog. Zo wordt momenteel de vraag. Enkele Britse toonaangeven de bladen doen dat zeer duidelijk naar voren komen. „Bevin kon niet alles zeggen, wat ge daan wordt om de Sovjet-bedoelingen te peilen, zo verklaart de „Times". Hij zeide echter genoeg om aan te tonen, dat de Britse regering samen met de Amerikaanse en de Franse alles doet om een vreedzame en eerlijke regeling te verzekeren, „indien dit door Moskou mogelijk wordt gemaakt". En de „Manchester Guardian schrijft, dat de moeilijkheden in Berlijn binnen enkele uren opgelost zouden kunnen worden, indien de Sovjet-Russen be zield werden door een „redelijke geest van samenwerking". „Wij wensen uit te maken of een dergelijke geest van com promis en samenwerking nog levend is". Hoewel nog niet precies bekend is wat de komende stap van het Westen inhoudt, is niettemin de bedoeling niet aan twijfel onderhevig. Moskou zal kleur moeten bekennen, het zal er niet on der uit kunnen komen. Om te chicaneren heeft Moskou ech ter weer iets nieuws uitgevonden. Mo- lotof vertoeft plotseling niet meer in de Russische hoofdstad en een plaats vervanger schijnt al evenmin aanwezig, zodat de drie gezanten van het Westen voor een vacuum staan. Van het wek ken van gematige stemmingen gespro ken Inmiddels begint er schot te komen in de vorming van een West-Duitse staat. De Duitsers hebben blijkbaar in gezien. dat zij het verstandigste doen, i om mede te werken aan een herleving van een zelfstandig Duitsland, zi) het i getemperd door een bezettende macht en zij het niet in overeenstemming met de idee van een verenigd Duitsland. De harde realiteit heeft de Duitsers blijk baar eieren voor hun geld doen kiezen! Voor de Rus begint in dit opzicht de tijd te nijpen wil hij de vorming van een West-Duitsland, dat volledig met het Westen zal samenwerken, tegen- Spanning te Berlijn blijft De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, generaal Bedell Smith, heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld, dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, met vacantie en niet te bereiken is. De persfunctionaris van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, McDer- mott, zeide, dat Bedell Smith niet wist hoe lang Molotof afwezig zou zijn. In antwoord op een vraag voegde hij er aan toe, dat hy niets te horen had ge kregen over de verblijfplaats van Sta lin of de plaats waar Molotof zijn va cantie doorbracht. RUSSEN WILLEN COMMUNIS TISCH BESTUUR IN BERLIJN. Gisteren zijn prominente vertegen woordigers der communistische partij (SED) der liberaal democratische partij en der christelijke democratische unie uit de oostelijke zone in het hoofd kwartier van het Sovjetrussische mili taire bestuur te Berlijn in Karlshorst ontvangen. Zij werden in het kantoor van kolonel Toelpanof, die zelf uitste- dig was, te woord gestaan door drie Sovjetrussische officieren. Bij deze ge legenheid werd hun medegedeeld: Ten eerste: dat de aanvankelijk be oogde demonstraties en incidenten tij dens de vergadering van het gemeente bestuur van 29 Juli op uitdrukkelijk be vel van Moskou waren afgelast. Ten tweede: dat de eenheidspartij haar strijd tegen „nood en onderdruk king" moest voortzetten en dat zij daar bij kon rekenen op de volledige onder steuning der Sovjetrussische bezettings autoriteiten. Ten derde: dat van Sovjetrussische zijde iedere gewenste medewerking zou worden verleend om Hermann Matern, de eerste voorzitter der Berlijnse een heidspartij, tot burgemeester en Karl Liitke, de voorzitter van de communis tische fractie in het Berlijnse stadspar- lement, tot tweede burgemeester te be noemen. Ten vierde: dat maarschalk Sokolofs- ky bereid was de leiding der eenheids partij te ontvangen onmiddellijk nadat zij de leiding van het bestuur van Ber lijn zal hebben overgenomen. Uit deze mededelingen meent men te kunnen afleiden, dat Moskou van plan is ziin politieke koers te handhaven en er niet aan denkt, tegenover de Wes terse machten een tegemoetkomende houding aan te nemen. In een brief aan m^vr. Schroeder, de burgemeester van Berlijn, verklaart Kotikof, de Sovlet-bevelhebber van de Sovjet-sector, dat hij geen rekening houdt met het besluit van de gemeen teraad om Markgraf te ontslaan en dat hij deze nog steeds als de chef der po litie beschouwt. Kotikof zegt verder te betreuren, dat mevr. Schroeder zich niet verzet tegen „hen, die Berlijn verde len". DE LUCHTBRUG. De vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die meedoen aan de opera tie-luchtbrug, hebben gisteren hun re cord verbeterd door in 323 vluchten 1918 ton voedsel, steenkool en andere voor raden naar Berlijn te brengen. „De voedselvoorziening van Berlijn door de Royal Air Force kost de Britse regering circa 60.000 pond sterling per week", zo verklaarde de onderstaats secretaris van Buitenlandse Zaken, Mayhew, in het Lagerhuis. TRUMAN VRAAGT BEVOEGDHEDEN Bij het indienen van zijn halfjaar lijks economisch rapport in het Congres heeft president Truman er gisteren nog maals op aangedrongen hem de be voegdheden tot het instellen van een contróle op prijzen en lonen en van een belasting op bovenmatige winsten en tot het regelementeren van de credietver- strekking door de banken, te verlenen, die hem in staat zullen stellen de in flatie tegen te gaan. Het ligt in de bedoeling der Ame rikaanse regering om de prijzen der ar tikelen, die voor het levensonderhoud noodzakelijk zijn, met 4% terug te bren gen. Inhuldigingsplechtigheden te Amsterdam op 6 September Al het andere, dat anders de wereld zou kunnen bezig houden, zoals b.v. Pa lestina, het steeds openlijker optreden tegen het communisme in het Verre Oosten, de dreigende crisis in Belgie over de koningskwestie, de handhaving van maarschalk Tito tegen de Komin- form in, het vormen van een minder heidsregering in Finland, de greep van Moskou naar Hongarije, al dit gebeu ren blijft op de achtergrond, hoewel de aangelegenheden, waarbii Moskou recht streeks betrokken is, bijzonder scherp dienen te worden gadegeslagen Wil Moskou oorlog of vrede9 Het is die vraag, die thans openlijk wordt ge steld en de wereld plaatst voor zeer-ver- strekkende gevolgen. DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Langs de Westkust: veel binnendrij- vende wolkenbanken, overwegend droog weer met zwakke tot matige Zuid-Wes telijke wind Ongeveer dezelfde tempe- natuur als vandaag In het overige ge deelte van het tand: plaatselijke och tendmist. overigens enkele overdrijvende wolkenbanken met droog weer en weinig wind. In de Noord-Oostelijke provincies koeler 1 AUGUSTUS. Zon op: 5.01 uur: onder: 20.31 uur. Maan op: 0 40 uur: onder: 18.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.58 en 12 ®ir (2 Augustus 0.31 en 1312 uur>. Pil nummer bestaat uit zes pagina's Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin heeft de N.V. Nederlandse Glasfabriek .Leerdam" als kunstniiverheidsproduct een kristal len plaquette met de beeldenaar van de Vorstin vervaardigd. Over de plechtigheden in verband met de inhuldiging van Koningin Ju liana op 6 September a.s. in Amster dam kan thans het volgende worden medegedeeld. RIJTOER 4 SEPTEMBER. De nieuwe vorstin zal 's middags Haar eerste officiële tocht door Amsterdam maken over een lengte van 11 km. in de crème calèche, die ter gelegenheid van de inhuldiging in 1898 door wijlen Koning-Moeder Emma aan Haar doch ter geschonken werd. Tijdens deze rit in draf zal Koningin Juliana geëscor teerd worden door officieren van voor heen bereden wapenen in ceremonieel tenue en een ere-wacht van Amster damse burgers in hofrok te paard. INHULDIGING 6 SEPTEMBER. Evenals in 1898 zal de vorstin te voet van het Paleis op de Dam naar de Nieuwe kerk gaan onder een circa 70 meter lange pergola, een baldakijn van de traditionele visnetten, gedra gen door palen die worden vastge houden door adelborsten en leerlin gen van de scholen van reserve-offi cieren. Een der erewachten bij het Paleis zal, evenals in 1898, worden gevormd door leden van de Ver. Stu- dentencorpora. DE PLECHTIGHEID IN DE KERK. Koningin Juliana en Bemhard, Prins der Nederlanden, zullen in de kerk hun zetels innemen op het troonplatform voor het koorhek. De Koninklijke moeder van de nieu we vorstin zal met de drie oudste Prin sesjes aan de rechterzijde van het troonplatform plaats nemen. Achter de troon zullen zich de leden van de hof houding in ambtscostuums scharen. Voor de troon staat de credenstafel, waarop de symbolen van rijk en ko ningschap zijn uitgestald: de konings kroon. de scepter, de rijksappel en de grondwet. Als koningen van wapenen zijn aan gewezen de reserve-majoor der In fanterie J. B. P. M. de Swart te 's-Hertogenbosch en de reserve ko lonel der cavelerie jhr P. Six te Am sterdam, beiden bekend uit het ver zet. De Marshall-hulp Hoffman, de leider van het Marshall plan, heeft verklaard, dat de Europese landen in de toekomst zelf zullen mo gen beslissen, welk aandeel zij van de Amerikaanse hulp in het kader van het plan-Marshall zullen ontvangen. Hij deelde mede, dat in beginsel overeen stemming is bereikt tussen de ECA en de organisatie voor Europese economi sche samenwerking ten aanzien van de verdeling van de verantwoordelijkheid voor het ontwerpen en ontwikkelen van het Europese herstelprogramma. Voorts deelde Hoffman mede, dat de ECA aan de deelnemende landen heeft verzocht voor het einde van dit jaar hun volle dige geconsolideerde jaamrogramma's voor het eerste jaar van de uitvoering van het Marshall-plan, dat April 1949 eindigt en voor het tweede jaar. dat April 1950 eindigt, alsmede een uitge breid programma voor de gehele periode van vier jaar in te dienen. Wanneer het jaarprogramma van een land eenmaal is goedgekeurd, zo zeide Hoffman, dan zal dat land rechtstreeks met de E.C.A. te Washington onderhandelen over het vaststellen van het gedeelte van het programma dat door leningen en het gedeelte dat door schenkingen zal wor den gefinancieerd. Als herauten van wapenen zullen fungeren de ritmeester G. A. van Borssum Buisman te Wassenaar (die in de oorlogsjaren van Engeland uit enige malen boven Nederland „ge- dropped" is) en mr Th. graaf van Lynden van Sandenburg te Utrecht, zoon van een der herauten van wape nen van 1898. Het Rijkszwaard, embleem van het wereldlijk gezag, zal gedragen worden door de luitenant-generaal mr H. J. Kruis, chef van de generale staf, de Rijksstandaard door de luit.-admiraal C. E. L. Helfrich, bevelhebber der zeestrijdkrachten. Voorts zullen in de kerk de vier vaan dels van de grenadiers, de jagers, de Prinses Irenebrigade en het korps ma riniers een plaats krijgen. WANDELRIT DOOR AMSTERDAM. In de middag na de inhuldigings plechtigheid, om halfdrie zal Koningin Juliana een tocht in de gouden koets maken. Deze rit van 5 K.M. door Am sterdam zal stapvoets geschieden. H.M. zal dan vergezeld worden door een es corte van officieren in ceremonieel tenue en een belangrijk escorte te voet van vertegenwoordigers van leger, ma rine en luchtmacht. Mr v. Schaik kabinets formateur Dr L. J. M. Beel heeft H.K.H. de Prinses-Regentes verzocht hem te ont heffen van de hem verstrekte op dracht. De Regentes heeft daarop mr J. H. van Schaik opgedragen een kabi net te vormen. Mr Van Schaik heeft verzocht, de opdracht in beraad te mogen houden. Onze Haagse redacteur meldt nader: Mr van Schaik is gisteren met zijn be sprekingen begonnen, die al terstond tot de kern der moeilijkheden kwamen, wijl de Kamerpraeses ook al bij de formatie pogingen van de heer Beel druk was ge raadpleegd. Men is van mening, dat de heer Van Schaik slechts als formateur wenst op te treden en voor zichzelf geen porte feuille begeert. Nochtans is hij bereid, indien nodig, ook zelf in het nieuwe ka binet zibting te nemen. Malan in Zuidafrikaanse Senaat in de minderheid MET ÊÊN STEM. De verkiezingen voor de Zuidafri kaanse Senaat hebben tot uitslag gehad, dat 22 zetels aan de regeringspartij en 18 aan de oppositie zijn toegewezen. De andere 4 zetels worden bezet door in landse vertegenwoordigers, die normaal de oppositie van maarschalk Smuts steunen. Daar de voorzitter van de Se naat uit de leden van de regeringspartij wordt gekozen en niet aan de stemming deelneemt, zal de regeringsfractie in de Senaat waarschijnlijk een minderheid van 1 stem hebben. In politieke kringen is men van oor deel, dat de regering haar meerderheid niet zal kunnen herstellen door de in landers van hun zetels te beroven, daar een dergelijk besluit een twee-derde meerderheid vereist. Een slag in de feestdrukte: In de afgelopen nacht werd tijdens een In het Capltolthcatcr te Den Haag gehouden vergadering van ongeveer 600 man rijdend personeel van de Haagse Tramwcgmaatsehappii bcslo- ten, hedenmorgen in staking te gaan De vergadering was vrij rumoerig, doch slechts enkele aanwezigen maak ten kenbaar bezwaren te hebben. de HTM en een klein aantal autobus sen de remises. Het overgrote deel van de ochtendploegen van tram- en bus- personeel nam echter aan de staking deel. Op de knooppunten van lijnen, vooral bij de remises, werd druk ge post. Reeds een jaar geleden heeft een groep in het HTM-personeel kenbaar gemaakt, dat de geldende lonen en loonregelingen voor hen niet aanvaardbaar zijn. Uit de Nederlandse Vereniging voor spoor- en tramwegpersoneel en de HTM-directie werd een looncommissie ingesteld. Volgens piededeling ter vergadering heeft deze commissie haar werk nog niet volbracht. Men is zowel over de houding van de vereniging als van de HTM- directie ontevreden De stakers eisen een loonregeling zoals die voor het Rotter damse trampersoneel bestaat. Invoering van deze regeling zou vol gens de stakingleiding gemiddeld 15% loonsverhoging betekenen en boven dien een nieuwe technische loonrege ling in zes klassen. Tijdens enr^' houden besprekingen hebben vertegen woordigers van het personeel naast de Rotterdamse regeling de voorwaarde gesteld, dat eens verkregen rechten en persoonlijke regelingen, die gunstiger zouden liggen, niet mogen worden ge schaad. Nadat tijdens een nachtvergadering, die in het begin van de afgelopen week gehouden werd het besluit viel om te staken als de eisen niet zouden worden ingewilligd besloot men in de afgelopen nacht dit besluit ta effectueren. Om vier uur vannacht begaven sta ker sploegen zich naar de remises en personeelswagens om collega's, die niet ter vergadering waren, van het besluit op de hoogte te stellen Vanmorgen tussen halfzes en half- acht verlieten enkele motorwagens van BINNENLAND Tijdens een receptie in het gebouw van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam hebben vele zijner vrienden en relaties o.a. burgemeester mr Arn J. d'Allly gis termiddag afscheid genomen van mr A G. G. Tydeman. die als directeur van deze instelling aftrad. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Irene op 5 Augustus a.s. zullen de kinderen der lagere scholen van Baarn en Soest een bloemcorso houden. Er zal gedefileerd worden voor de Jarige Prinses en de overige leden van het Prinselijk gezin. De coöperatieve in koop vereniging te Bedum heeft een kwantum artikelen, die niet meer voor verkoop in aanmerking komen, zoals Engelse soepen e d. naar Wenen verzonden, waar men er evenveel belangstelling voor schijnt te hebben als ons vólk gedurende de bezettingstijd. Van 31 Juli tot 7 Augustus vindt te Malmoe het 33ste internationale Espe- ranto-congres plaats Nederland is ver tegenwoordigd door Ir J R G. Isbruecker. De opvarenden van het s.s. ..Zulder- Met ingang van 3 Augustus a.s. kan wekelijks correspondentie per zeepost worden verzonden voor de staat Israel. Het Amerikaanse bureau voor de burgerlijke luchtvaart heeft aan de directie van de „Chicago and Southern Airlines Ine" een uitbreiding harer luchtlijnen naar de Zuid-Amerikaanse gebieden aanbevolen. In deze aanbevelingen komt o.a. de ex ploitatie van een luchtverblndlng naar Aruba. Ctiracao en Caracas voor. Gisteren 16 de „Tablnta" te Quebec aangekomen met 300 Nederlandse lmmi- Santen, merendeels landbouwers, die zich Canada gaan vestigen. In een woonark aan het Spaarne is gisteren de 160.000ste inwoner van Haar lem geboren in het gezin Bouwens van BUITENLAND De Tsjechoslowaakse ministeries van voorlichting en transportwezen nemen proeven met het vertonen van films in spoorwegrljtulgen. teneinde by het reizen over lange afstanden de reizigers met film voorstellingen verstrooiing te kunnen bieden. De proefnemingen, die nog worden voortgezet, hebben tot dusverre bevredi gende resultaten opgeleverd. Gilbert Green, de voorzitter van de afdeling der communistische party te Chicago, een van de twaalf communlsti- kruts" dat met militairen onderweg naar Sche leiders, die beschuldigd zyn van aan- Indië is. kunnen in Port Said post ont- j zetten tot omverwerping van de Amerl- vangen, mits deze uiterlijk 1 Augustus In 1 kaanse regering, heeft zich aangemeld, de brievenbussen zit j Thans zoekt men alleen nog naar Gus Voor corrcoondentl" die direct bij aan- Hall de voorzitter van de afdeling Ohio, komst lr Batavia moet worden uitgereikt, „ict_r S„d/.6U»uSdatUm vermUt lng^folge ee" ontploning! ging id augustus. dle gjstemamjddag plaats had in de myn Gistermorgen '5 on de Groene Zoom 1 te Edgewater. in de buurt van Blrmlng- te Rotterdam de 2-Jarlge Pieter de Wit ham En mijnwerker werd gedood en der- wonende aan de Bree. die In een onbe- tien andere gewond. Alle telefoonverkeer pompstation niet openstellen voordat de waakt. ngenbHk uit grootmoeders huis naar in de mijn is onderbroken. Op het ogen- Joden bereid zijn 300.000 Arabische vluch- bn't'*" ""p door een tram overreden en blJk van de ontploffing bevonden zich telingen uit het Joodse gebied van gedood. I 300 man ln de mijn. 1 Palestina weer toe te laten. De enige overlevende van de „Cata- llna", een vllegboot die midden Juli bij Macao in zee stortte, heeft verklaard, dat vier Chinezen als passagiers aan boord waren gekomen en ln de lucht getracht hadden de bemanning te overmeesteren, ten einde dc passagiers te beroven. De „piraten" waren van plan geweest het vliegtuig op een eenzame plaats op een rivier te laten dalen. Een der luchtrovers kon vliegen, aldus deze overlevende. De minister-presidenten van de Brlts-Amerlkaanse zone hebben besloten een som van 500.000 mark ter beschikking te stellen voor de gezinnen van de slacht offers van de ramp te Ludwlgshafen. Het dorp Paloe (Italië) ls door een brand totaal verwoest. Er zyn geen slacht offers te betreuren. Sir Oswald Mosley. de Engelse fas cistische leider, doet sedert kort te Londen een blad met fascistische tendenzen drukken, dat in het Duits ls opgesteld en tot titel heeft ..Deutsches Flugblatt". Manschappen van de Britse genie zijn er gisteren ln geslaagd de grote schuil kelder in de Tiergarten op te blazen. De bunker bezweek onder de explosie van een lading van 35 ton dynamiet. Door het geweld van de explosie werd ook een stuk van de toren van de beschadigde Kalser Wilhelm-kerk aan het eind van de Kur- fuerstendamm afgeslagen. Het vorig laar had men tot twee maal toe tevergeefs gepoogd de bunker op te blazen. Van de zijde der Transjordaanse regering ls medegedeeld, dat Transjor- danië de Joden niet zal toestaan water naar Jeruzalem te pompen vla het door de Arabieren bezette Latroen, aan de weg naar Tel Avlv. De Arabieren zullen het Over het algemeen lieten de stakers uitrijdende voertuigen met rust, ook al werd het bedienend personeel uitge jouwd. Ook by halten trachtten posters werkwilligen over te halen om het werk neer te leggen. De stakingsleiding van vier man, be horende tot een stakingscomité van 24 man heeft het parool uitgegeven om de handen thuis en de hoofden koel te hou den. Men wil. zo verklaarde de leiding, het publiek, dat van de enkele rijdende voertuigen gebruik maakt, niet hinde ren. Overal langs de straten stond van morgen het publiek doorgaans vergeefs op transport te wachten, hetgeen wat zersren wil in een stad van een half millioen inwoners! En dat tijdens de drukke feestdagen! Van het stakingscomité vernamen wy, dat de Amsterdamse en Rotterdamse collega's de staking zullen steunen. In de nacht-sociëteit van Haagse taxti- chauffeurs is besloten om de stakers fi nancieel te helpen De vraag naar taxis is zo groot, dat men het publiek niet be hoorlijk bedienen kan. Zoltan Tildy afgetreden ALS HONGAARS PRESIDENT. De Hongaarse president, Zoltan Tildy, is afgetreden. Dit volgde op de arrestatie van zyn sohoonzoon Victor Csornoky. De arres tatie zou geschied zyn op grond van hoogverraad en ernstige misdrijven. In een brief aan het parlement zegt Tildy: „Ik wens ln verband met deze stap er de nadruk op te leggen, dat ik het volkomen eens geweest ben met de tot dusver gevoerde politiek van de Hon gaarse volksdemocratie en met alle maatregelen van de republikeinse rege ring. Ik heb myn hoge constitutionele functie derhalve niet opgegeven uit po litieke overwegingen. Ik moest dit besluit wel nemen omdat iemand uit myn on middellyke omgeving ernstige misdrijven had begaan tegen de Hongaarse repu bliek en de belangen van ons volk. Daar om kan Ik niet van het Hongaarse volk verwachten, dat het my volledig en on- voorwaardeiyk zyn vertrouwen schenkt, dat nodig ls voor de uitoefening van de hoge constitutionele waardigheid". Tildy's verzoek om ontheffing van zyn functie werd aanvaard. Het parlement ls voor 2 Augustus by- eengeroepen om verdere constitutionele maatregelen te nemen. NEWFOUNDLAND BIJ CANADA. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Canadese regering maatregelen wil treffen voor de aansluiting van Newfoundland, dat zich bij volksstem ming daarvoor heeft uitgesproken, by de Canadese confederatie en dat de Britse regering hiermede accoord gaat. De Donau-conferentie geopend Te Belgrado ls de Donau-conferentie door de Zuidslavische minister Simic geopend 11 landen zyn vertegenwoor digd, nl. Groot-Brlttannië, Frankryk, Sovjet-Rusland, de Verenigde Staten, Joego-Slavië, Roemenië, Oekraine, Hongarye, Tsjecho-Slowakye en Bul- garye. Oostenryk is door waarnemers vertegenwoordigd. De Britse en Amerikaanse gedelegeer den protesteerden tegen het voorstel van de voorzitter, dat het Frans en het Russisch als de officiële talen ter con ferentie beschouwd zouden worden, en stelden voor het Engels als officiële en als werktaal te gebruiken. Men kwam ten slotte overeen, dat het Frans en het Russisch de officiële talen zouden zijn en het Frans, Russisch en Engels werk talen. Kominform nabij Praag bijeen? Geruchten nopens een byeenkomst van de Kominform te Praag doen hoe langer hoe meer de ronde, waarnemers wyzen op de geiyktydige afwezigheid van Jacques Duclos te Parys en van Zjdanov te Moskou, terwyi Nenni te Praag is gesignaleerd. „Uit deze feiten en andere, die de vo rige bevestigen, zo sohryft de diploma tieke redacteur van „Combat" meent men te mogen afleiden, dat momenteel ln de nabyheid van Praag een byeen komst van de Kominform wordt gehou den, waaraan, In stryd met de gewoonte, Molotof zou deelnemen, gezien de be- langrykheid van de beslissingen die op de byeenkomst zullen worden getroffen. De vergadering zou betrekking hebben op het verzoek van sommige landen van het Oosterse blok, deel te nemen aan het plan voor het Europees herstel en ln aanmerking te komen voor de Ameri kaanse hulp. Of de beslissing dienaan gaande al dan niet positief ls, aldus ..Combat", toch staat het vast dat Polen, Tsjecho-Slowakye en Joegoslavië ten zeerste wensen de tekortkomingen van het plan-Molotof aan te vullen. ONDERHOUD VAN CLAY MET LEIDERS VAN DUITSE VAKBONDEN. Tijdens een onderhoud van generaal Clay, opperbevelhebber van de Ameri kaanse zone, en zyn politieke adviseur, Murphy, met vertegenwoordigers van de vakbonden In de Brits-Amerikaanse zone heeft generaal Clay de vakbonds leiders een loonsverhoging beloofd. Ver der verzekerde hy hun, dat de vakbon den de eigendommen van voor 1933 weer zouden terugkrijgen en de militaire overheid gevolg zou geven aan de wen sen van de vakbonden betreffende de verdeling van de grondstoffen. Met be trekking tot de instelling van bedrijfs- raden verklaarde Clay, dat deze kwestie eerst geregeld zou kunnen worden als Duitsland over een nieuwe grondwet en een regering beschikt. HET KRUPP-PROCES. Alfred Krupp en vyf van zyn naaste medewerkers zyn door het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neu renberg schuldig bevonden terzake van roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden. Vier verdaohten werden vrygesproken. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend dat ln de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Landmacht: soldaat W. B. van Rijswijk uit Schiedam: Sergeant C. J. Ventevolgel uit Goes. Kon. Ned.-Indische leger: Jav. mi litie soldaat Paiman uit Ned.-In- dië; Chin, soldaat 2e klasse der inf. Thio Soen Lie uit Ned.-Indië. Kon. Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. ONDERZOEK DUBBELE GESLACHTS NAMEN STOPGEZET. Na de invoering van persoonsbewyzen in het begin van de oorlog hebben de secretarissen-generaal van Binnenlandse Zaken en Justitie besloten om de Hoge Raad van Adel een onderzoek te doen teilen naar de rechtmatigheid van het voeren van dubbele geslachtsnamen. Dit onderzoek is thans stopgezet. Het is ge bleken, dat het vele kosten met zich bracht en tevens veel extra werk voor de rechteriyke macht. Thans acht men het niet verantwoord, dit minder be- langryke werk voort te zetten. WERKNEMERS BEROEPS-, PERSO NEN- EN GOEDERENVERKEER PROTESTEREN, Algemene loonregeling geëist. Gistermiddag werd in Utrecht een buitengewoon congres gehouden van de zes in de „Bedrijfsunie Vervoer" en de Unie Verkeer" samenwerkende orga nisaties van werknemers in het beroeps-, personen- en goederenvervoer, vertegen woordigende ongeveer 100.000 georgani seerde werknemers. Besproken werd de stand van zaken betreffende de wijziging van de loonregelingen voor het tram weg-, bus- en beroeps-goederenvervoers- personeel Ondanks de hitte werden heftige de batten gehouden, waarby 20 sprekers het woord voerden. Ten slotte werd een mo tie aangenomen waarin ernstige afkeu ring wordt uitgesproken over het feit. dat door de houding der werkgevers organisaties na een half jaar onderhan delen nog steeds geen resultaat ls be reikt. Er moet gestreefd worden naar een algemene regeling der lonen en overige arbeidsvoorwaarden voor het gehele be roepsvervoer. hetgeen echter geenszins mag betekenen een nivelering naar be neden. Verder uitstel van een aanvaard bare overeenkomst kan tot ernstige moeilijkheden leiden - aldus besluit de motie. De vergadering machtigde de hoofd besturen der organisaties alle nodig» stappen te doen om het gestelde doel te bereikei en verklaarde zich bereid alle door de hoofdbesturen uit te eeven pa rolen te zullen opvolgen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1