Spoedig nieuwe stap van het Westen bij Stalin H.M. de Koningin zal titel voeren van Prinses der Nederlanden Na 4 September volkomen rust SBHi WEERBERICHT IPat er in Indië gebeurt Tramdienst Leiden-Haarlem wordt omgezet in busdienst Hevige ontploffing bij I. G. Farben te Ludwigshafen Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 29 JULI 1948 No. 2645 li LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. .41507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 De particulier secretaris is door H. M. de Koningin gemachtigd ten ant woord op de hieromtrent gestelde vragen, mede te delen dat de Koningin weer evenals voor het overlijden van Koning Willem III de titel zal voeren van Prinses der Nederlanden. De Koningin dan Prinses Wilhelmlna der Nederlanden zal zich vesti gen op Het Loo, waar enige vertrekken in de Westelijke vleugel voor Haar in gereedheid zijn gebracht. In het Paleis op de Dam zijn eveneens enige vertrekken voor de Koningin ingericht. Het landhuis „Ruigehoek", persoonlijk eigendom van de Koningin, zal Haar tot verblijfplaats dienen als Zij in Den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit het openbare leven terugtrekken en voor lopig algehele rust nemen. Zij zal dus na 4 September niet deelnemen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk Haar positie zal begrijpen en Haar zo nodige rust zal eerbiedigen. JOEGOSLAVISCHE KLACHT OVER TRIEST. De Joegoslavische regering heeft de autoriteiten van de Brits-Amerikaanse zone van Triest er van 'beschuldigd te pogen hun gebied bij Italië in te lijven en de Veiligheidsraad verzocht naar deze kwestie een onderzoek in te stel len. De Joego-Slaven beschuldigen de Amerikaanse en Britse autoriteiten van .schending van het Italiaanse vredes verdrag". Door 'n munt-overeenkomst tussen Italië en het geallieerde mili taire commando zou „de monetaire grens" opgeheven zijn en de munt van Triëst onder Italiaanse souvereiniteit zjjn gebracht. Voorts zou Triëst ook wat betreft de buitenlandse handel geheel aan Italië ondergeschikt ge maakt zijn. De Joegoslavische regering verzocht de Veiligheidsraad de betroffen over eenkomsten van onwaarde te verkla ren. omdat deze een situatie scheppen, die „de handhaving van de internatio nale vrede in gevaar kan brengen." Verder zou de raad de Amerikaanse en Britse regeringen aan hun interna tionale verplichtingen moeten houden. Joegoslavische communisten houden voet bij'stuk ACHTER MAARSCHALK TITO. Het vjjfde congres van de Joegosla vische communistische party heeft by handgeklap eenparig het program van de party goedgekeurd. Maarschalk Tito, Djilas en de andere leden van het hoofdbestuur, die door de Kominform werden gecritiseerd, zyn herkozen. Het congres keurde eenparig een mo tie goed waarin verklaard wordt, dat de door de Kominform uitgebrachte critiek onjuist, onrechtvaardig en niet te recht vaardigen is. Na de stemming hebben de deelnemers staande de internationale gezongen. In de motie wordt de houding van het hoofdbestuur ten opzichte van de door de bolsjewistische party uitgebrachte beschuldigingen goedgekeurd en vastge steld, dat het hoofdbestuur de principes van het Marxisme-Leninisme niet ver zaakt heeft, dooh deze juist toepast en dat de Joegoslavische communistische partij alles in het werk zal stellen om het geschil te regelen en om de bolsje wistische party de gelegenheid te geven ter plaatse te constateren, dat haar be schuldigingen onrechtvaardig waren. Tot slot wordt verklaard, dat de Joe goslavische communistische party door haar weigering de jongste vergadering van de Kominform by te wonen, niet de Kominform heeft verlaten en dat zy weer haar plaats zal kunnen innemen na de regeling van het geschil. Nu ook Sovjet-chicanes te Wenen Naar te Parjjs van gewooniyk be trouwbare zyde wordt vernomen, zullen de afgezanten van de drie Westelijke mogendheden in Moskou voorstellen, dat maarschalk Stalin hen tegelijk zal ontvangen, wanneer zij, zoals overeengekomen, contact zullen opnemen met de Sovjet-rege ring. Voorts is van dezelfde zjjde medegedeeld, dat de drie Westelijke mogendheden zyn overeengekomen, dat haar vertegenwoordigers ieder afzonderlijk eerst 'n onderhoud met Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, zullen trachten te verkrijgen om in het kort hun standpunt inzake Duitsland uiteen te zetten en zekere stappen voor te stellen ter voorbereiding van bespre kingen tussen de vier mogendheden. Iedere ambassadeur zal Molotof een aide-memoire overhandigen. Indien maarschalk Stalin er in zou toestemmen hen gezamenlijk te ont vangen, zullen zij gelijkluidende no ta's overhandigen, waarbij een vier- mogcndhedenconfcrentie over Duits land wordt voorgesteld. Washington. Londen en Parijs blij ven met elkaar in nauw contact in deze kwestie. Mitterand, die staatssecretaris voor Enkele dagen slechts geleden stonden de beesten met natte poten in de Nederlandse weilanden, die door de aanhoudende regens doorweekt wa ren. Thans staan de paarden en koeien opnieuw in het water, maar nu om enige verkoeling te zoeken voor de brandende zon, die ons grillige kli maat een hittegolfje heeft 'bezorgd. A.N.P.-Foto/Zr. Geheime agenten bij de V.N.? Marshall heeft op een persconferentie verklaard niet te weten of sommige le den van het V.N.-secretariaat en van be paalde afvaardigingen anti-Amerikaanse bedrijvigheid uitoefenen. Hij wilde een comité van drie leden in het leven roepen, dat de beschuldigingen zal nagaan die door ambtenaren van het departement van buitenlandse zaken in de parlementscommissie voor immigra tie naar voren zyn gebracht. Sobolof, die tijdens de afwezigheid van Trygve Lie het ambt van secretaris generaal van de V.N, waarneemt, heeft in verband hiermede verklaard, dat de diensten van Lake Success hun dossiers niet ter beschikking zullen stellen van de onderzoekers. De V.N. heeft niets te verbergen, aldus Sobolof, maar de actie van het departement van buitenlandse zaken zal zich moeten beperken tot op sporingen op grond van eigen dossiers. HITTEGOLF HOUDT AAN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag, byna overal zeer warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toenemende bewolking met een kleine kans op en kele verspreid optredende opweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelyk tussen Oost en Zuid-Oost. 30 JULI Zon op: 4.58 uur; onder: 20.34 uur. Maan op: 23.49 uur; onder: 15 18 u. (L.K Hoog water te Katwyk te 9.41 en 22.09 uur (Doodty). Dit nummer bestaat uit zes pagina's DE FINSE REGERINGSVORM. De Finse president, Paasikivi, heeft Fagerholm (sociaal-democraat) instruc tie gegeven ofwel een coalitieregering van sociaal-democraten en agrariërs te vormen ofwel een sociaal-democratische minderheidsregering. Fagerholm verklaarde, dat het naar zyn persoonlijke opinie een sociaal-de mocratische minderheidsregering zou worden. Aanvankelijk had Paasikivi opdracht gegeven ook de Volksdemocraten communisten en linkse socialisten in de regering op te nemen, doch deze weigerden toen Fagerholm hun verzoek om toewyzing van vijf minister-porte feuilles niet wilde inwilligen. voorlichting is, verklaarde dat de nota was opgesteld „om het rechtstreekse contact van regering tot regering te vergemakkely ken." Uit gezaghebbende bron te Londen verneemt Reuter, dat Frank Roberts de voornaamste privé-secretaris van Bevin, uit Londen naar Moskou is vertrokken, waar hy Engeland zal ver tegenwoordigen bij de overhandiging van de nota. Sir Maurice Peterson, die zich thans te Londen bevindt, is in verband met zyn gezondheidstoestand niet in staat deze missie te vervullen. SPLITSING TE BERLIJN. Dr Stumm, de door de Westelijke bezettngsmogendheden aangewezen politie-prefect van Berlyn, heeft gis teravond bekend gemaakt, dat het hoofdbureau van de Berlynse politie op 2 Augustus van de Russische sec tor naar de Amerikaanse sector zal worden verplaatst. „Alle Berlynse politiemannen, .die trouw willen blyven aan de constitu tie, moeten zich melden aan 't nieuw bureau," aldus heeft Stumm verklaard. Van nu af aan moeten alleen de door het nieuwe hoofdbureau in de Ameri kaanse sector gegeven orders als geldig beschouwd worden." Markgraf daarentegen heeft op de Berlynse politiemannen 'n beroep ge daan, de orders van Stumm te nege ren. De burgemeester van Beriynmevr. Louise Schroeder, heeft generaal-ma- joor Kotikof. de Russ. commandant in Berlyn. meegedeeld, dat zy zyn be vel tot wederindienststelling vanMark- ;raf niet kan uitvoeren. De drie Westelijke militaire bestu ren hebben mevr. Schroeder doen we ten dat zij 't gemeentebestuur erken nen als het enige wettige gezag in der- gelyke aangelegenheden en Maxkgrai desavoueren. ,0 De buitengewone vergadering van de Berlynse gemeenteraad op heden, be looft een stormachtig verloop te zullen hebben In de kringen der communis tische minderheid rekent men er op, dat de situatie er toe zal leiden, dat een speciaal bestuur en een afzonder lijk politie-apparaat zullen worden ge schapen voor de drie Westerse secto- Al^meen is men van mening, dat prof Ernst Reuter, die verleden jaar reeds tot eerste burgemeester van Ber lijn werd gekozen, dcch wiens installa tie door een veto der Sovjet-Russen werd verhinderd, thans zal worden be noemd tot burgemeester van West- Berliin Prof. Reuter behoorde tot de oprich ters van de pacifistische vereniging .Neues Vaterland". Toen hy in 1918 uit Russische krijgsgevangenschap te rug kwam, was hy overtuigd commu tes maanden lang fungeerde hij als secretaris-generaal in de leiding der communistische partij. Tijdens de re volutie van 1919 wendde hij zich van de links-radicalen af en werd redac teur van de „Vorwarts", het orgaan der Berlynse sociaal-democraten. In 1931 koos Maagdenburg hem tot bur gemeester Nadat het nationaal-socla- lisme in Duitsland de macht had ver overd, werd Reuter enige malen naar een concentratiekamp overgebracht. Toen voor de derde maal het gevaar dreigde, dat hy zou worden gearres teerd, week hij uit naar Turkye, waar hy adviseur werd van het ministerie van economische zaken en verkeer. In Turkije werd hy benoemd tot pro fessor aan de academie voor hogere Turkse beambten te Ankara. Pas na de bevryding kwam hij naar Berlyn terug, waar hij in 't gemeentebestuur chef van de afdeling verkeer werd. Planters achten toestand onhoudbaar HERSTEL VEILIGHEID OP ONDERNEMINGEN! De Luit. G.G. heeft van de planters te Tjibadak een telegram ontvangen, waarin zy aandringen op onmiddellijke en doeltreffende maatregelen teneinde de veiligheid op de ondernemingen te herstellen en te verzekeren. De huidi ge toestand is onhoudbaar. Door aan houdende terreur verliest de bevolking het vertrouwen in het wettig gezag. De plantersvrouwen verkeren Steeds in spanning omtrent het leven van hun man, hetgeen geaccentueerd wordt door de voortdurende, gedwongen ge zinsscheiding zonder uitzicht op her eniging. Voortzetting van het bedrijf cp deze wijze is niet meer mogeiyk. Het. telegram was ondertekend door de ..planterskring te Tjibadak, omvat tende 40 ondernemingen". Selectie Indonesiërs voor buitenlandse diensten INSTELLING ENER COMMISSIE. De Luit. G.G. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft Indone siërs te selecteren voor buitenlandse diensten. Leden zyn: prof. mr dr Hoesein Djajadiningrat, secretaris van staat voor O.. K. en W., Raden Abdcel Ka- dir Widjojoatmodjo, secretaris van. staat voor Alg. Zaken en plaatsver vanger van dr Van Mook; T. Elink Schuurman, hoofd van de directie Ver re Oosten en thans voorzitter der Ne derlandse delegatie voor de onderhan delingen; R. Schrader, hoofdambtenaar van O., K. en W., en S. A. Almasawa, hoofdambtenaar van de R.VJD. De commissie is inmiddels met haar werkzaamheden begonnen. Teleurstellend nieuws voor de Bollenstreek. Minister zal datum nader bepalen De minister van Verkeer en Energie,ir Vos heeft gisteren het door de directie der NZHVM ingediende reorganisatie-plan goedgekeurd, hetgeen inhoudt, dat de tramdiensten Leiden—Haarlem, HeemstedeHaarlem en Amsterdam—Pur- merend vice-versa binnenkort zullen worden opgeheven en vervangen door busdiensten. De minister zal de datum, waarop deze reorganisatie in werking treedt, nader bepalen, doch naar wfj van de zyde der N.Z.H.V.M. vernemen, zullen daarmede vermoedelijk nog wel enkele maanden zyn gemoeid, waarbU het in de bedoeling ligt eerst de stadslijn te Haarlem te liquideren en daarna de tramlyn LeidenHaarlem te transformeren in een busdienst. Dit besluit van de minister zal met gemengde gevoelens worden ontvangen. Wy herinneren er aan, dat de Haarlemse gemeenteraad zich destyds in het pro bleem „tram of autobus" met 31 tegen 5 stemmen ten gunste van de bus heeft uitgesproken, zulks voornamelijk op grond van het feit. dat de tramtreinen in de nauwe Haarlemse binnenstad een voortdurende aanslag op de veiligheid van het verkeer betekenen. In Haarlem functioneerden tot dusverre nog slechts twee tramlynen, welke de binnenstad doorkruisten, te weten die naar Heem stede en die naar Leiden; op alle stads- ïynen was reeds bustractle ingevoerd. Zal derhalve dit besluit door de bur gerij der Bloemenstad met vreugde wor den begroet, geheel tegenovergesteld zal de reactie zyn in de tussen Haarlem en Leiden gelegen gemeenten, die zich una niem vóór handhaving van de trdm heb ben uitgesproken. Als voornaamste be zwaar bracht de Bollenstreek de vrees tot uitdrukking, dat vervoer per auto bus vooral by byzondere drukte gedu rende de Bollent(jd en tijdens de spits uren niet in staat zou zyn om te voor zien in de vervoersbehoefte, waartegen- 600 doden, 1500 gewonden In het grote complex van de che mische fabrieken der I. G. Farben te Ludwigshafen heeft zich gisternamid dag een ontploffing voorgedaan, waar schijnlijk in een klein gebouw voor het bereiden van aethyl-chloride, ten gevolge waarvan over een oppervlakte van twee vierkante kilometer grote verwoestingen werden aangericht, een zeshonderdtal mensen om het leven kwam en ongeveer vijftienhonderd anderen gewond werden. Verscheidene uren na de ontploffing woedden op het terrein van de fabrie ken nog grote branden. Dichte rook wolken hadden zich uitgebreid over de stad. Bulldozers en tractors van het Amerikaanse leger rameiden zich een ACTIVITEIT LN DE SOVJET-ZONE. Sedert enige tijd ontwikkelen de Sovjet-Russen rondom Berlyn 'n bui tengewone activiteit. De militaire in stallaties tussen Zossen en Wunstorf, ongeveer 40 km ten Noorden van Ber lyn, waar in de laatste dagen van de wereldoorlog het hoofdkwartier der Duitse weermacht was ondergebracht, wordt in alleryl gerestaureerd en uit gebreid. De ondergrondse kazematten worden voorzien van de modernste ap paraten voor radio en radar. Een on dergrondse miniatuurspoortrein en 'n stelsel van electrische üchten verbin den de diverse commandostations. Naar verluidt zal hier 't hoofdkwar tier van het Westelyke Sovjetleger, dat tot dusverre te Insterburg in Oost- Pruisen en bij Breslau was gestation- neerd, worden gevestigd. Het gehele complex zal zich diep onder de grond 'bevinden en zich onder een enorm deksel van beton uitstrek ken, zodat het tegen bommen van het zwaarste kaliber en, door zyn herme tische afsluiting van de buitenwereld, missohien ook tegen uitwerking van atoombommen bestand zal zyn. NU OOK WENEN? Alle uitgangen, op één na (de Sem- mering-route)zyn afgesloten voor de Britten, die Wenen willen verlaten, tengevolge van de weigering der Sov jetautoriteiten om de orders betreffen de de bewegingen der Britten af te stempelen. Ongeveer 120 aanvragen wachten thans op afstempeling. De Semmeriag- rcute is twee maal zo lang als de nor male weg naar het muziekfestival te Salzburg. Naar uit betrouwbare bron wordt gemeld, kunnen ook de Amerikanen slechts van één weg, die uit Wenen voert, gebruik maken. BINNENLAND. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal morgen met aflosslngsdetachementen be horende tot het KNIL. de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Ned. Indlë vertrekken. 's Nachts hebben inbrekers hun slag geslagen in het Rijksbureau voor hulden en leder aan de Keizersgracht te Amsterdam. De kluis van het bureau werd opengebroken en een bedrag van f. 37.700 aan contanten ontvreemd. John Foster Dulles, adviseur voor buitenlandse aangelegenheden van de Republikeinse candidaat voor het presi dentschap der V.S.. Thomas Dewey. heeft meegedeeld, dat hij te Amsterdam de conferentie van de Wereldraad der Kerken zal bijwonen en de conferentie zal toe spreken. BUITENLAND De Tsjechoslowaakse premier Zapo- tocky. heeft medegedeeld, dat zijn rege ring* een alliantie met Hongarije over weegt. Indien een dergelijke alliantie wordt gesloten, zullen met alle volksde mocratieën verdragen bestaan, aldus de premier. Het personeel van de Bank van Italië Is sedert gisteren in staking. Door onbekende oorzaken 16 een burgervliegtulg. dat een oefenlngsvlucht maakte, te Melun (ln Noord-Frankrijk) neergestort. De 4 Inzittenden zijn ver brand. By een ongeval met een autobus, dat zich ln Stiermarken heeft voorge daan, zijn 18 personen zwaar gewond. De autobus reed door het slechte werken der remmen met grote snelheid van een helling af en kwam aan de rand van een afgrond op een telefoonpaal terecht. Trygve Lie. de secretaris-generaal van de V.N.. ls gistermiddag uit Genève op het vliegveld Northolt- by Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat hy de Olympische Spelen wilde bijwonen. Het Amerikaanse slagschip „Neva da". dat de atoomproeven van Bikini doorstaan heeft, heeft ook thans drie dagen lang stand gehouden tegen aan vallen met geheime wapens. De schade was slechts oppervlakkig. Morgen zal het schip door een kanonnade van het slag schip „Jowa" tot zinken worden gebracht. Inbrekers hebben de te Londen wo nende moeder van ex-konlng Peter van Joego-Slavlë van Juwelen beroofd ter waarde van 10.000 gulden. Prins August Wilhelm, zoon van de Duitse ex-keizer, ls door de Duitse politie ln de Amerikaanse zone gear resteerd en onder borgtocht weer vrijge laten. Het arrestatie-bevel was afkomstig van het districtsgerechtshof van Potsdam (Sovjet-zone) en de beschuldiging luidde „misdaden tegen het mensdom". August Wilhelm was reeds door een zuiverings hof veroordeeld tot twee en een half Jaar kamparbeld en confiscatie van 40 procent van zijn bezittingen. Een beambte van de Britse bestuurs commissie voor Duitsland is tien uur door de Sovjet-Russen vastgehouden en ondervraagd. „Men wilde weten of wij veel troepen in de nabyheld hadden". De beambte had Duitse chauffeurs, ln dienst van de commissie, naar de Sovjet-sector gebracht voor de inwisseling van hun geld. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen zullen ln Engeland vier speciale postzegels en een luchtpostenveloppe uit gegeven worden. BIJ provinciale verkiezingen In Quebec (Canada) heeft de ..Union Nationale", de partij van premier Maurice Duplessls een grote overwinning op de liberalen behaald. De party heeft reeds 76 van de 92 zetels behaald de liberalen 7 en een partyioze candidaat 1. Acht zetels zyn nog onbeslist. weg door de ruïnes in verwoede pogin gen om de branden te stuiten. Groepen arbeiders, verbysterd en spookachtig van aanzien door de vio lette methylkleur waarmede zy be smeurd v/aren, dwaalden rond tussen de ruïnes, terwyi de Amerikaanse en Franse brandweren in zware stryd ge wikkeld waren met de tientallen me ters hoge vlammen, die een grote tank met het explosieve methanol bedreig den. Een der directeuren van de fabrieken schatte, dat een 125-tal van de vyfhon- derd fabrieksgebouwen vernield was. By de uitgangen van het fabrieksterrein dat 5 km. langs de Rynoever is gele gen. stonden groepen Duitse mannen en vrouwen te wachten, in de loop iets te zullen vernemen over het lot van fami lieleden, die zich ten tyde van de ramp op het terrein bevonden. Een Amerikaanse korporaal, die zich op vyftien kilometer afstand bevond, verklaarde later, dat hy, toen hy het geluid van de ontploffing hoorde, een grote, paddestoelvormige rookwolk ten hemel zag stygen, zoals op een foto van een atoombom-explosie. Vele Duitsers schenen aangetast te zijn door de giftige gassen, die zich door het in brand geraken van chemicaliën ontwikkeld hadden. Na de- eerste ontploffing deed zich nog een reeks kleinere explosies voor, waardoor brandende brokstukken in het rond vlogen en nieuwe branden sticht ten. Een Duitse dokter, die een man be kneld vond onder puin, zag zich genood zaakt het slachtoffer terstond met een gewone timmermanszaag een been te amputeren. Amerikaanse legerauto's werden over de Ryn gezet om gebruikt te worden voor het wegvoeren der slachtoffers. Ambulances uit Heidelberg en Mann heim gingen over en weer over de rivier. De Fransen zonden autobussen vol Duitse verpleegsters en dokters uit Kai- serslautern, 32 kilometer van de plaats des onheils verwijderd. Nadat zich 10 uur des avonds een nieuwe ontploffing had voorgedaan werden alle personen, die niet by het reddingswerk betrokken waren, uit het gebied van de ramp geëvacueerd. Amerikaanse officieren schatten, dat 80 procent van het fabriekscomplex vernietigd is. Rond het gebied werden 2.700 gewonden verpleegd en verder weg nog 3.500. Des nachts deden 600 Amerikaanse manschappen dienst. Gevaar voor uitbreiding schynt thans geweken. In Ludwigshafen is geen ruit heel en in Mannheim is een groot aantal rui ten verbrijzeld. Over het terrein van de ontploffing hangt een scherpe lucht, die volgens chemici van phosgeengas af komstig zou kunnen zyn. Men ver moedt, dat de ramp door ontbranding van aethy-chloride is ontstaan. Indien dit uiterst ontvlambare gas uit een hou der zou zijn ontsnapt, zou het door de grote hitte tot ontploffing hebben kun nen komen. Een Frans technicus van de „Ba- dische anijn" verklaarde echter dat de ontploffing van de aethyl-chloride „abnormaal hevig" is geweest ln ver houding tot de opgeslagen hoeveelheid en dat men aldus kan komen tot aan vaarding van de mogeiykheid van mis dadige opzet. over van de zyde der N.Z.H.-directie de verzekering werd gegeven, dat de fre quentie, wanneer de noodzaak daartoe mocht biyken, desnoods zal worden op gevoerd tot een vyfminuten-dienst, waarby in het byzonder werd gedacht aan de trajecten LeidenLisse en Haar lem— Hillegom v.v. De veronderstelling sohynt gerecht vaardigd, dat met de nieuwe autobus dienstregeling in kwartierdienst zal wor den gereden. Bloembollenburgemeesters wachten af met vrees in het hart. Terstond na het bekend worden van bovenstaand besluit hebben wy telefonisch aan de burgemeesters van Sassenheim, Lisse en Hillegom hun oordeel gevraagd. Hun eerste reacties laten zich als volgt samen vatten; „Een definitief oordeel valt nog niet te geven. De practyk zal uit- eindelyk moeten uitmaken of hier door een verbetering in de ver keerssituatie wordt bereikt of het tegengestelde. Met enige vrees zien wy de toekomst wel tegemoet, want de aanvankeiyke plannen van de N.Z.H. betreffende frequen tie en aantal wagens van de nieu we busdienst werden door de be sturen van alle bollengemeenten volstrekt onvoldoende geacht. Veel hangt af van de voorwaarden, die de minster aan deze goedkeuring van de reorganisatieplannen heeft verbonden." Het Britse Elftal voor de wedstrijd tegen Nederland Het Britse voetbalelftal voor de wed strijd tegen Nederland, die Zaterdag a.s. op Highbury, het Arsenalterrein, zal worden gespeeld, werd vanmor gen als volgt samengesteld: Doel; Simpson (Scotland). Achter: Neale (Engeland! en Man- ninc 'Wales). Midden: Mc Bain (Schotland), Lee ■Engeiand) en Fright «Engeland). Voor: Hopper (Engeland). Hardlsty, aanvoerder (Engeland), Mc Ilvenny (Engeland), Kelleher (Ierland) en Klp- pax (Engeland). De ervaring zal moeten uitwyzen of de bezwaren der Bollenstreek al dan niet steekhoudend zijn geweest. De Leidenaars ten slotte zyn ln deze tweestrijd in zekere zin het minst ge ïnteresseerd. Anders dan in Haarlem geeft dit besluit voor hen geen aan leiding -tot vreugde, omdat het tracé van de iyn de binnenstad niet bereikt en de vervanging van trams door bussen voor hen dus geen berekenbaar voordeel of nadeel ten aanzien van de verkeersin tensiteit betekent. Voor Leiden is alleen van belang, dat de verbinding met de gemeenten in de Bollenstreek er niet slechter op wordt, zodat de bevolking in de toekomst zich niet in mindere mate op de Sleutelstad zal oriënteren dan tot nu toe het geval is en voor een dergelyke veronderstel ling biedt de thans aangekondigde tech nische omzetting o.i. vooralsnog geen redelyke grondslag. Rest nog te vermelden, dat de tram- verbinding tussen Leiden en Haarlem dateert van 1881 en dat het oude stoom- trammetje zyn laatste rit maakte op de Oudejaarsavond van 1932. Thans moeten de electrische tramtrei nen het veld weer ruimen voor de auto bus. BELANGRIJKE VERBETERIN GEN IN HET BUSPLAN? De aanvankelyk ontworpen bus dienst, die vooral in de bollenstreek scherpe critiek uitlokte, was gepro jecteerd met een wagenpark van 14 moderne bussen, waarvan telkens enige in reserve zouden worden ge houden in Leiden en Haarlem, om extradiensten te kunnen inlassen op de spitsuren. Naderhand, wellicht on der invloed van de protesten, die naar aanleiding van het eerste plan loskwamen, werd het reorganisatie plan gewyzigd in dien zin, dat niet minder dan 30 bussen voor de lyn tussen Leiden en Haarlem beschik baar zouden zyn. Bovendien werd het plan geopperd bussen in diverse plaatsen langs de route in reserve te houden inplaats van in Leiden en Haarlem, om bij plaatselijke drukte die de gewone diensten niet kunnen verwerken, snel extramateriaal ter beschikking te hebben. Wordt inderdaad de busdienst in deze geest verwezenlykt, dan wordt daarmede reeds voor een groot deel te gemoet gekomen aan de ernstige cri tiek, die de bollenstreek heeft geleverd op de oorspronkeiyke plannen. Mocht dan tenslotte biyken, dat deze bus dienst de vervoersbelangen van de bol lenstreek ten volle kan behartigen, dan is wellicht een vooruitgang bereikt, aangezien dan de ook tegen de tram bestaande bezwaren (verkeerstech nisch. vooral ln de bebouwde kommen) overwonnen zyn. PERU HERSTELT BETREKKINGEN MET SPANJE. De regering van Peru heeft aan de V. N. medegedeeld, dat zy de diploma tieke betrekkingen met Spanje volledig zal hervatten. Peru was een van de zes landen, die in December 1946 stemden tegen de V. N.-resolutie, volgens welke de landen- leden hun ambassadeurs en gezanten uit Spanje zouden terugroepen, doch ver brak toch de betrekkingen met Spanje ln overeenstemming met h«>t besluit van de meerderheid.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1