STADSNIEUWS „Gasbol één der meest majestieuze vormen van luchtvaart" Films van deze week: ZATERDAG 24 JULI '*W Jonge straatboom slaat aan philosoferen De Leidse ballonvaart. I FN HEEFT TAL VAN KLACHTEN. Men schrijft ons: Ik ben blij, dat het ochtend is en ik nog op mijn plaats sta zonder bescha diging aan mijn stam en bladeren- kroon. - Laatst op een nacht was het rumoe rig op de straat, mfjn neven de elzen- op de Papengracht -hebben het' kwaad gehad: vier van hen zijn ér gesneuveld. Brooddronken jongelui vonden het waarschijnlijk een groot genoegen hun krachten te méten met de prille jeugd van "de jongere elzen, waarbij de kro nen "bij de steunpaal gehéel werden al- gekraakt. Dit betekent een jaar achter stand voor de ontwikkeling van de fa milie elzen in die straat, doordat nieu we exemplaren pas in het as. voorjaar kunnen worden geplant. Ook in andere delen van de stad is hetzelfde vanda lisme geschied. Van andere familieleden, o.a. de es doorns op het Levendaal, hoorde ik "on- rustbarende berichten. Er lopen vele jongens en misschien ook meisjes rond, met scherpe zakmessen gewapend, die een nieuw vandalenspel hebben verzon nen, welk spel funest is voor het leven van de jonge bomen. Deze jongens snijden iilet alleen d^ bastvezels' van de jonge stammen af, doch doen dit rondom de gehele stam, waardoor de stroom van voedingssap- pen in de bast van de boom, door de] bladeren met behulp van zonlicht be reid, verhinderd wordt naar beneden ie stromen, wat dus gelijk staat met het stremmen van de bloedsomloop bij mens en dier en de jonge bomen boven deze verwond'ngen doen afsterven. Ik denk niet. dat dit dezelfde jeugd is, die ons in 1945 en 1946 met zoveel liefde geplant heeft. Ook zfjn er vele familieleden ziek ge worden, of gestorven, doordat de paar den. van groente- en melkhandelaren tijdens de- aflevering van de producten bij hun klanten, nabii een boom wor den geparkeerd ofzelfs daaraan vast gebeten, met het gevolg, dat-, deze paarden uit verveling of door hunke ring naar afwisseling van spijs, gaan knabbelen, aan de bast van "deze jonee bomen, met het vooromschreven gevolg, gevolg. Tijdens dit philosopheren over ons lot scheert er weer een zware vracht auto rakeling" langs mijn stam en. ont kom ik-aan "het lot van zovele andere bomen,.'die dag en nacht bloot staan aan aanrijdingen, welke door noncha lante chauffeurs worden: ^veroorzaakt. Daar komen enige jongens met vlie gers en kluwen touw, de wind is gun- •stig. wanneerde vlieger „staat" is de vreugde groot. Jammer is-het. dat dik wijls bij. het ..inhalen" van de vlieger, of wanneer deze ,,bui" gaat. het touw verward raakt in de top of takken van onze jonge bomen. Als de jongen nu maar niet wil pro beren met rukken zijn vliegertouw los te maken, want dan breekt de top. of verschillende takken van de boom. Stadgenoten, helpt U mede onze le wens te- beschermen, denkt- eens terug- aan de tijd na de ..hongerwinter", toen bijna 6000 van onze oudere familiele den In hoge nood. waren afgezaagd. T|-)e waren de straten van Uw stad kil en kaal Wil doen ons best door ons groen,deze straten v en grachten weer de oude glorie terug te geven, doch dit is alleen mogelijk, wanneer wij onge stoord kunnen groeien. Jeugd van Leiden, denk eens na over deze klachten van een Jonge straatboom en ge laat ons zeker met rust. OUDERAVOND „RIJNSBURGERSINGELSCHOOL". Gisteravond werd ih het gymnastiek lokaal van bovengenoemde school een ouderavond gehouden, welke door 130 ouders werd bijgewoond. De heren Van der Klugt en Korten van de Centrale Ouderraad en dejieer Van Duuren, oiid-Secretaris Balloncommandant A. Boesman Van een dames-, een hondehok- en een schildpadlanding Gisteravond heeft de secretaris van „De ProfessorenwiJk", de heer S. Plat- teel, voor de microfoon van het Ge meentelijk Radio-distributienet een vraaggesprek gehouden met de ballon- commandant, de heer A. Boesman, die, zoals bekend, op Vrijdag, 27 Augustus, met zijn dr Cannegieterballon een op stijging zal verzorgen, welke wordt ge organiseerd door de P W De heer Boesman, die begon met te vertellen, dat hij voor 12 jaar in België met zijn opleiding tot balloncómman- dant was begonnen, merkte verder op, dat hij reeds direct na zijn eerste vaart overtuigd, was, dat de gasbol één der meest majestueuze vormen van lucht vaart .bood. Sommige mensen, aldus spr., vinden het nogal'griezelig, zomaar in dat wrakke schuit-Je te stappen en dan niet-te .weten waar je terecht komt. Maar dit is juist- de charme van de ballonvaart. Als je 's morgens in de mand stapt, niet wetende waar ze des avonds "je landingsdinertje zul len klaarmaken. Men is zo gauw geneigd te denken dat. nu de vlieg machine .(ie wereld heeft veroverd, de onbestuurbare, dus onpractische luchtballon geen nut meer hééft. Het tegendeel is waar. Juist in de moderne tijd is de goede, oude lucht bol *van grote waarde. In dit verband noemde de heer Boes man de wetenschappelijke vaarten van Piccard, de Amerikanen en de Russen. Maar ook voor de geneeskunde voor al bij het optreden van kinkhoest - wordt de ballon gebruikt. Voorts is de waarde van de ballon, doordat zij veel rustiger is dan het vliegtuig, groot voor fotografische doeleinden, alsmede voor weerkundige waarnemingen. Evenwel trekt Ons, ballonvaarders, het sportieve element momenteel' het meeste aan Het ballonvaren kweekt durf en geeft zelfvertrouwen. De ballon, waarmede wij onze Leidse vaart zullen uitvoeren, aldus ging de heer Boesman verder, is dé dr Ganne- gieter. Dit is een zeer merkwaardige ballon, de enige aerostaat in Europa zonder net. Zxj is gebouwd door de wereldrecordhouder Cormier en heeft "een inhoud van 630.000 liter. Wij maken gebruik van een bijzondere vulwijze, waardoor de ballon in uur is gevuld. In verband met het aan ,plm. 15 toe schouwers aa» te bieden gratis lucht reisje. merkte de balloncommandant op. dat hierbij het contact met de grond zal worden bewaard middels een 60 me ter lange sleepkabel. Met! het oog op de zeer zware eisen, welke bij het tel kens dalen aan de balloncommandant worden gesteld, is men meestentijds met deze „ballonvaarten in blik" niet royaal. Leiden wil de balloncommandant deze attractie natuurlijk indien de weers omstandigheden gunstig zijn niet onthouden. BURGEMEESTER ONDER DE BALLONPASSAGIERS. In aansluiting hierop deelde de heer Platteel mede, dat het in de bedoeling van het bestuur van „De Professoren- wijk" ligt om voor de eerste ..luchtreis" de burgemeester, de commissaris van politie en de voorzitter van het Leidse Jubileumcomité uit te nodigen, waaraan de balloncommandant toevoegde, dat jhr mr Van Kinschot aan de tweede burgemeester in Nederland zal zijn, die een „ballonvaart" maakt. Hierna vertelde de heer Boesmdn nog het een en ander over de landingsma noeuvre, welke hij steeds enerverend noemd en waarbij men zich bedient van een sleepkabel. Wij kennen tegen woordig drie soorten van landingen komen wij op de grond zachtjes neer, dan is dat een landing-als-een-eitje- van-t-wee-minüten of wel „dameslan ding". Maar grijpt de wind de ballon dan worden wij door het land voortge sleept en kruipen wij ten slotte uit de mand. als een hond uit z'n hok. Dat heet- dan een hondehoklanding. Ten slotte kan de wind zo krachtig zijn. dat' de mand onderste boven kiepert, dan is dat een schildpad- of kaasstolplandlng. Op een vraag van de interviewer of de heer Boesman zich nog „de sensatie van Leiden" herinnerde, waarbij een jongen door de sleepkabel de lucht mee werd ingenomen, antwoordde de heer Boesman, dat hem dit nog goed voor ogen stond. Thans is dit echter uit gesloten, omdat men momenteel een andere wijze van starten toepast, welke ook op 27 Augustus in' Leiden zal wor den gedemonstreerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyniiiiiiiiiiiiii De tragische schietpartij op de Stationsweg. den tot de aanwezigen. In de vacature van de heer Kroeze werd gekozen de heer J. van Meizen.. In de pauze' bewonderden de ouders de tekeningen en handwerken der kin deren. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen - (diploma A) zijn geslaagd: M. v. Weverwijk, R. M. F. v. cLBerg Noordwijk-a. Zee; G; J. Bos, Alphen u. d. Rijrt; G. E. Veldhuyzen v. Zanten Hillegom; J. V. d. Vechte. W. Izeboud, F. L. Bloot Alphen a. d. Rijn; J. H. v. Gemert. Hillegom; J. H. Kuiper Sas- senheim; M. de Jong Alphen a. d.Rijn; J. de Keijzer Hillegom; Sj. Leenstra Leiden; E. O. v. Kreuningen Oegstgeest; J. Arno'ldus. H. Wiekhart, A.Marijt Lei den; A. Middelham Noordwijk; C. J. Voordouw Zwammerdam. Afgewezen 10. EXPLOITANTEN VAN CONSUMPTIE TENTEN MAKEN KENNIS MET PRIJSBEHEERSING. De Leidse prijsbeheersing was we- j derom actief. Onder meer werden ver- behoor- I schéidene exploitanten van consump tie-tenten verbaliseerd wegens het in rekening brengen van te hoge prijzen. Het zijn veelal mensen met een smalle beurs. broodbezorgers, am bachtslieden e.d. die in zulke tenten him middagboterham gebruiken. Scherp Nadat een tractatie was uitgereikt en toezicht op de prijzen is dan ook ^lles- de kinderen verdienstelijk, onder lei- zins gemotiveerd. ding van hetschoolhoofd, de ï^er Vliegtuigwielen met Janssen, een-drietal e ongeoorloofde winst, gezongen heeft de humorist-conferen cier en goochelaar, de heer Albert Van geheel andere aard was de ver- Gerritsen de aanwezigen prettig bezig i balisering van een firma te Sassen- gehouden. Hij oogstte een uitbundig heim, die uit dumps afkomstige vlieg tuigwielen in de handel bracht. Naar applaus. Tot slot sprak de heer Janssen de leerlingen der 6e klasse, die van school gingen, toe. Spr. was verheugd, dat de Oudercommissie hem in staat had ge- aanleiding van een klacht over te hoge prijzen voor deze wielen, welke voor verschillende doeleinden, o.a. als wie-, len voor kleine voertuigen worden ge- steid^om' elk hunner een spaarbank- bruikt. werd een onderzoek ingesteld boekje met f. 2.50 te kunnen overhan- dat aan het licht bracht, dat"voor dui- boekje digen Hfj hoopte dat de kinderen hier mede aangemoedigd zullen worden om vooral te sparen, hetgeen voor ons volk zeer belangrijk is. Hierna volgde sluiting van deze zeer geslaagde avond. AGENDA KonliiKlnnelaan 6. Oegstgeest: Jaar vergadering afd. Leiden wijkverpleging Nea. Protestantenbond. 4.30 uur. WOENSDAG. Pieterskerk- Bach-concert. 8 uur.. BIOSCOPEN. Lldo „Tarzan lnde gouden stad" (14 J.V. Zat. en Zond 2,30, 4,30, 7 en 9.15; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Lu.vor l „Bathing beauty" (14 J.J. Zat. en Zond. 2,30, 4,45 7 en 9,15 uur; ove rige dagen 2,30, 7 en 9,16 uur. (14 J.). Zat. 7.15 cn 9,15; overige dagen 2.15. 7,15 en Q.15 uur. Ilex „20 Jaar op wacht' en Zond. 2,15, 4,15, zenden guldens aan winst was gemaakt ongeoorloofde „Prediker" en „Immanuel" vieren fee^t. Zowelde Zondagsschool „Prediker" als „Immanuel", die deze week resp. haar 85- en 45-jarig bestaan -herdach ten, hadden gisteravond voor ouders en belangstellenden een feestelijk sa menzijn belegd. Eerstgenoemde Zoqdagsschoolvereni- ging kwam in het gebouw „Prediker" bijeen, waar de lustrumcommissie de vele aanwezigen een gevarieerd pro gramma voorzette van volksdansjes, zang van „Dejo Preza", een lintenspel en de opvoering van een toneelstuk „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", dat geheel werd verzorgd door leerlin gen van de jubilerende Zondagsschool, 't Was een goede avond! „Immanuel' kwam deze avond bijeen in de gymnastiekzaal van de christe lijke .school aan de -Hoge Morschweg. Onder hen, die deze zaal geheel vul den, merkten wij o m. op ds H j. van Achterberg en verschillende leden van het-bestuur van wijk II der Ned Herv. Ge^ieeute te dezer stede; De voorzitter ran „Immanuel", de heer C. Pison, sprak een inleidend woord, waarin hij er zfjn blijdschap over uitsprak, dat de Zondagsschool nog steeds in greei toe neemt. Momenteel bedraagt het aan tal kinderen pl.m. -250. Helaas heeft de vereniging nog met een tekort aan leiders(stersj te kampen, in welk ver band spr. met grote nadruk opwekte zich hiervoor beschikbaar te stellen. In deze vergadering heeft de secre taresse, mej. A, de Geus, een overzicht gegeven van 45 jaar Immanuel-werk, waarbij zij o.a. met dankbaarheid ge wag maakte van het in 1903 door de heer Van Dam genomen initiatief tot oprichting van de Zondagsschool Ook aan de vele arbeid van mej. Kolder man. die lange jaren leidster van Im manuel is geweest, werd herinnerd. Van de gelegenheid tot het aanbie den van gelukwensen maakten deze avdnd gebruik mevr W. J. v. d. KwaakrVerkade, die namens de ouders en verdere belangstellenden een enve loppe met inhoud aanbood, mej. Van der Sman namens „Nomateg", .de heer Zeelen, die de felicitaties -overbracht van alle Westhill-Zondagsscholen te* dezer stede en tenslotte aan afgevaar digde van de Z.S. „De 24 huizen". Een en ander werd afgewisseld met volks dansjes, declamatie, zang en muziek, terwijl de aanwezigen ook nog kennis maakten met een nieuwe wijze van vertelling van het Bijbelse verhaal (het z.gn. expressiewerk) Hedenmiddag hebben de kinderen hun feest, terwijl nog enkele uitstap jes te wachten zijn. Vacantiebezigheden voor schoolkinderen. AGENT VAN POLITIE BUITEN VERVOLGING GESTELD. De Leidse agent van politie, de heer L. A. Schnitzler, die op 5 October 1947 betrokken was bij de schietpartij op de Stationsweg, waarbij de Leidse student J. M. W. Scheltema werd gedood, ont ving gisteren van de Officier van Justi tie bericht, dat hij buiten vervolging is gesteld. lllliililllll!lliilllllllllllllllllll||||||||||IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIlllllllll!lllll!inil[llllllli MILITAIRE RONDGANG OP 31 AUGUSTUS. Bij het Jubileumcomité is van «de gar nizoenscommandant bericht binnenge komen, dat op 31 Augustus een militai re rondgang door de stad zal worden gemaakt. Om plm. 9.30 uur zal*voor de autoriteiten, die zich aan de voorzijde van het Stadhuis zullen opstellen, wor den gedefileerd. In aansluiting op deze rondgang zul len op het Schuttersveld sportdemon- straties worden gehouden, waaraan be halve door militairen ook door burgers kan worden deelgenomen. Deze demon straties, waarover nog nadere medede lingen zullen volgen, zullen o.m. bestaan uit hindernisrennen voor motorfietsen. R.K. HOGERE* BURGERSCHOOL. Geslaagd voor toelating tot de le klas: Th. van Bellen, Oegstgeest; J. de Best, J. van Beukering, Voorburg; J. Bik, J. de Bqer, Zoeterwoude; A. Boer- sema; J. v. d. Broek; N. Buis, Voor burg; P. Crces, Noordwijk; P, v. Dam, Noordwijk; M. van Deursen, Noord wijk; W. Dieben, Wassenaar; A. van den Eerebeemt, Voorburg; D. Egter v. Wissekerke; A. van Es, Bodegraven; J. van Eycken; J. Faase, Noordwijk; H. de Goey, Oegstgeest; N. Groenen, Voorburg; H. de Groot. Leidschendam; Th. van Hage, Sassenheim; Th. den Hollander; A. Hoogeveen; -N. Jesse; W. Jeurissen; J. Juliën, Voorburg; J. van der Klaauw; J. van der Klaauw, Wassenaar; J. Kuikens, Noordwijk; C, Laken; J. van Leeuwen, Warmond; J van Leeuwen en Jac. van Leeuwen, Zoeterwoude; J. Louw, Leidschendam; G. van der Lubbe, Wassenaar; N. van der Maat, Oegstgeest; L. v. der Meel; A. Molf Leidschendam; C. Neefjes,. Noordwijk; P. Niesert, Voorburgen R. Noseman; C. van Oudenhoven; Th Pley; Ghr. Ploeg, Wassenaar; J. Roe- leveld, Noordwijk; J. van der Sande, Vocrourg: C. Schmidt, Sassenheim; C. Sen ram aLisse; N. Schrama, Voor schoten M. Spruyt, Wassenaar; G. Tres; A. Verlaat, Bodegraven; J. Voor ham, Wassenaar; R. Vreeburg; A. Weenink; E Welp, Leidschendam; G. Willems, Vocrburg; N. Witte; H. Wol ken. Leimuiden; B. Wösten, Noordwlj- kerhout: H. de Torbal, Noordwijk; J. Wever, Gouda; E. Muris, Alpheh; J. Caminida, Alphen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. LEIDSE PLUIMVEE- EN KON. SPORTVERENIGING. Het 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de- Leidse Pluimvee- en Kon. Sportvereniging zal op 25 ^en 26 December in alle zalen der Stadsgehoor zaal een grote Natlohale Jubileum-ten toonstelling worden gehouden, waarvoor zich een tentoonstellingsbestuur heeft gevormd. Als Secretaris-Penningmeester zal de heer J. A. Otten, Apothekersdljk 35 fungeren. Onder ere-voorzitterschap van de burgemeester, jhr mr Van Kinschot heeft zich een ere-comité gevormd. Uit alle delen van het land hebben de vooraanstaande keurmeesters van de Raad van Beheer hun medewerking toegezegd. Er worden plm. 2000 dieren verwacht, w.o. pluimvee, konijnen, sier- duiven en watervogels. De medewerking der Nederlandse Hoender-Club en de Dwerghoenderfok kers-vereniging zal aan deze tentoon stelling een apart cachet geven, terwijl reeds toezeggingen werden ontvangen van fokkers van watervogels. 1300 NIWIN-JUBILEUMPAKKETTEN VOOR DE JONGENS IN DE TROPEN. Gedurende de afgelopen week heeft het plaatselijk Niwin-comité te dezer stede een grote actie gevoerd voor het vérzenden van Niwin-pakketten naar de militairen in Indië. In totaal werden ruim 1300 etiketten verkocht; enkele door het Comité ontvangen giften werden omgezet in jubileumpakketten. Als op 31 Augustus ovèral waar Ne derlanders wonen het regering ubileum van onze Koningin wordt gevierd, zul len door dezè acties meer dan 1300 mi litairen ln de tropen een jubileumpak ket ontvangen, dat hen ls geschonken door een Inwoner van Leiden. 1800 KINDEREN NEMEN AAN WEDSTRIJDEN DEEL. Nu met de sluiting van de scholen wederom zovele kinderen „aan eigen lot" worden overgelaten, stemt het tot grote dankbaarheid, dat ook dit jaar het Comité „Vacantiebezigheden voor schoolkinderen" zijn drie-weken- a^tie-van-sport-en-spel weer heeft ingezet, daarin trouw terzijde ge staan door de verschillende buurt- en speeltuinverenigingen. Maandag a.s. beginnen de vacantie bezigheden weer. Aan de verschillende speeltuinen is een subsidie toegèkend. Deze speeltuinen zullen ieder voor zich zwemwedstrijden ln De Ziil. wan deltochten in de omgeving, museum- bezoeken, o.a. aantde Lakenhal, orga niseren. De ProfessorenwiJk organiseert cen traal iedere Woensdag voetbalwedstrij den in competitieverband voor Jongens van 8 tot 9 en van 11 tot 12 jaar. Het centrale comité organiseert vol gende week twee sportmiddagen. De eerste: Dinsdag aan de Da Costastr.; de tweede. Vrijdag op het veld van de ProfessorenwiJk. Het proeramma bestaat uit een -vier kamp: vèrspringen, balwerpen, boeg sprietlopen en 60 meter hardlopen met keerpunt. Men verwacht, dat 1800 kinderen aan déze wedstrijden zullen deelnemen. Er staat dus ook ln de vacantietijd voor de jeugd héél wat te gebeuren! Een der grote voordelen van een- en ander is. dat hiermede de vacantie-bal- dadigheid terdege wordt tegengegaan. Wanneer de kinderen bezig zijn, wordt wel aan iets anders gedacht! OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL MARESINGEL. In de ULO-school Maresingel werd een druk bezochte ouderavond gehou den. Het hoofd der school, (^e heer Ber kenbosch opende met een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder aan mevr. Kranz van de Ouderraad. Deze avond is er één van blijdschap en wee moed. aldus spr., omdat wij afscheid moeten nemen van de leerlingen der Ge klas. Nadat de heer Berkenbosch in het kort het afgelopen -schooljaar bespro ken had. brachten secretaris en pen ningmeester hun verslagen uit. De voorzitter, de heer Bijleveld. sprak hierna de scheidende penningmeester toe en dankte hem voor het vele werk, dat hij ln het belang der school had ver richt. Als blijk van waardering Over handigde hii hem een blijvende herin nering. In zijn plaats werd de heer Fer- mond benoemd. In de pauze kregen de ouders gelegen heid het werk van de kinderen te be zichtigen en zich met het onderwijzend personeel te onderhouden. Na de pauze werd door de leerlingen der 6e klas een toneelstukje „Hetstand- beeld van Willem Beukelszoon" opge- voprd. goed spel en veel succes. De voorzitter dankte de heer de la Rie voor zijn medewerking. Hierna volgde het afscheid van de leerlingen der 6e klas. Het hoofd der school memoreerde n hpt kort de schooltijd en wenste hun het beste toe in het verdere leven. Aan het einde van de avond dankte het hoofd de Oudercommissie voor haar prachtig werk. De Oudercommissie bood de. schei dende 6e klas voor de volgende dag een uitstapje aan. Om 7.15 uur werd met een autobus vertrokken naar Schiphol. Daarna ging het op Hilversum aan, waar een studio werd bezichtigd- Tot slot volgde nog een bezoek aan de speel tuin „Oud Valkenveen". Via Soesterberg en Utrecht werd naar Leiden gereden. UITREIKING BONKAARTEN. Maandag begint de uitreiking van bonkaarten 810. Aan de beurt zijn de gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 1 tot ven met 5400. Uitreiking vindt plaats aan het Distributiekantoor ingang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. 'Heden slaagde onze stadgenoot de heer A. F. van Weeren voor het examen Werktuigkundige aan de Middelbaar Technische School te Haarlem. Een woord van bezinning. WIJ EN ONZE OPGROEIENDE KINPEREN. Bij dat woord „opgroeiend" denken wij aan een heel bijzondere verhouding waarin onze -kinderen in onze gezin nen groot worden. Er is n.l. te denken aan hun ontwikkeling van meisje tot jongevro^iw -en van jongen tot jonge man. Wij moeten allen deze ontwikkeling door; maar wij komen er niet allen op dezelfde manier door. Ja, hoevelen zijn er, die op goed geluk zonder veel hulp van ons, ouderen, tot kennis van zaken gekomen zijn. Telkens blijkt het. hoe hier een van de voornaamste opdrachten door ons verwaarloosd zijn. Hoe vele malen heb ben wjj onze meisjes en jongens op hun vragen met een kluitje in het riet ge stuurd en daarbij gedacht: later, als zij wat groter zijn. dan zullen wij het hun wel eens vertellen. Maar van dat later kwam gewoonlijk niet veel te recht. Wij hebben, om het onszelf niet moeilijk te maken, onware antwoorden gegeven. Wij dachten dat het gek en niet decent was om over dingen te pra ten die wij ouderen met vaardigheid en niet altijd op een fijne wijze han teren. Onze jongeren en onszelf zouden wij toch een grote dienst kunnen bewijzen door vroegtijdig met hen te spreken over wat wij noemen het „sexuele vraagstuk". Want het blijkt dat een kind niets „gek" vindt. Wat het zoh- der ons op latere leeftijd tóch hoort, en gewoonlijk niet op de juiste manier hoort, kan ons doen bejammeren dat wij liet niet hebben gedaan. Want wij moeten van onze benepen mening wor den verlost, dat dit terrein iets wezen zou waarover men toch altijd met een mindere of meerdere geheimzinnigheid zou moeten spreken. Het sexueel ge schapen zijn is een ordening Gods. en het is een van de schoonste dingen die ons' in deze geschapenheid zijn toebe- trouwd. Dat deze geschapenheid be hoort tot de dingen die wjj hebben ver- lelljkt in woorden, gedachten en daden, is al erg genoeg op zichzelf. Maar het moet misdadig genoemd worden om deze of andere redenen te zwijgen te genover onze opgroeiende flneisjes en jongens en te denken dat dit vanzelf wel in orde komt. De ervaringen van velen die met jonge mensen in gesprek komen over deze onderwerpen zijn soms ongelofe lijk. En het moet worden gezegd dab vele ouders een zware verantwoorde lijkheid op zich geladen hebben door hun kinderen zo „groen" de wereld in te sturen. Wat hier in sommige gevallen van terecht gekomen is, is ten hemel schreiend. WH kunnen wellicht zeggen dat wij, wat dit vraagstuk betreft, leven in een gescheurde wereld. Ja, het betreft hier een gescheurdheid die in deze jaren wel zeer verhevigd schijnt te zijn. Wat op dit terrein „te koop" is, is eenvou dig ontstellend! Wanneer wij willen leven bij het licht van het Evangelie, dan zal het ons steeds meer als een klemmende nood zakelijkheid worden, om niet langer te zwijgen, maar om open en eerlijk met onze opgroeiende kinderen te spreken. Want dit zou niet het minste zijn waar door op ze verhoudingen in onze gezin nen worden geheiligd en verdiept. W. H. K. De nieuwe reinigings- vooiFchriften voor exportbollen. Trianon „Since you went away" (14 J.). Zat. en Zond. 2, 4,15. 6.45 en 9.15 uur; overige dageD 2,15, 6,45 en 9,15 u. Casino „Rebecca" (18 j.). Zat. en Zond. 2,30. 4.45, 7 en 9.3C uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,30 uur. Greenway (Voorschoten). „Wonderman". (14 J.j. Zat. en Zond. en Woensdag 2.30, 7 en 9 15 uur; overige dagen 8 u De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli 8 uur waargenomen door' de Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807; de Apotheek ..Tot Hulo der Menschheld", Hooigracht 48, teL 21060, t Xe Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek. Wllhelmmapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst van dierenartsen wcrdl \v.-'«.I. door NA. Comman deur en rden. De Zonïla ^dienst icr Huisartsen te Lel den w.uc't i f \rgenomcn door dr Stoffers, iv-rs, ustri ..-n Meyboom. Te OegV-'est do.'-r dr Varekamp. tel B1916. Luxor "\Vie zich van het raffine ment bewust is dat de Amerikaanse theaterwereld.sinds jaar en dag 'n on betwiste hegemonie schenkt op 't ter rein van de „show", zal als oordeel over de film „Bathing Beauty" kunnen vol staan met een getuigschrift, dat deze kleurenfilm deze hegemonie niet slechts ook voor het witte doek bevestigt, doch ten volle versterkt. Aangezien echter zij die jn staat waren zich genoemde hegemonie te" overtuigen In een betreu renswaardige minderheid zijn. willen wij aan dit oordeel nog enige uitleg toe voegen. Met een verbluffende techniek zijn in deze film alle vaardigheden aangewend, die de Amerikanen bezitten om de „show" als aparte vorm van ont spanning tot giote hoogte in een apart geftre op te VOP,;en kleurenrijkdom die aan de „hardheid" van zonsonder- gangs-prentbriefkaarten een juist in zicht paart in de wijze, waarop deze van nfture onwezenlijke kleuren groter effect kunnen sorteren dan de natuur lijke tinten. Een overweldigend weel derige afwisseling van decor en aan kleding. een opeenstapeling van met het op zichzelf onbeduidende ver haal niets uitstaande hebbende onver beterlijke grappen, en niet in het minst een bovenalles geraffineerd gebruik van de attracties, die aan de show als zodanig een afzonderliik karakter ver lenen. In deze opzichten; een zeer bij zondere film. Waarbij wij niet treden in de vraag, of het genre op zichzelf ten slotte in Europa dezelfde waardering zal oogsten als aan gene zijde van de Oceaan Trianon „Since yóu went away" ls =en veelzijdig verhaal van het t.v V.S. tijdens het oorlogsiaar 1943. Een film in het breed-opgezette gen re ..Mrs Mimiiver" en „De beste jaren van ons leven", niet geheel van gelijke hoogte, maar niettemin met uitsteken de kwaliteiten en ondanks de lengte, bij voortduring boeiend. Talrijke uiteen lopende tjTen, één voor één voortreffe lijk vertolkt, vinden er een reëele uit beelding in. Maar voor alles wordt ge getroffen door de weergave der gevoe lens dier duizenden Amerikaanse moe dige'moeders en dochters, wier mannen of verloofden naar het front trokken en die zelf aan het z.g. „thuisfront" eenzaam achterbleven. Men voelt, dat 't zó en nlët anders geweest moet zijn Er is hier warmte en gloed en véél gevoeligheid, soms misschien iets over de rand, maar gezien in de tijd, waar in zich deze gebeurtenissen afspeelden, is dat toch óók zo begriinclijkl Behalve de moeder (Claudjtte Col bert) en haar twee dochters teen supe rieur spelende Jennifer Jofles en Shir ley Temple), wie ten slotte het geluk ten deel valt, dat de vader, die een tijd lang als „vermist" was opgegeven, tóch terugkomt, zijn er in het huis der fa milie Hilton neg de „pajmg guest", een brommerige, maar au fond goede oud- kolonel -een prachtige creatie van Monty Woolly), de joviale en door de meisjes als jeugdige „oom" vereerde marine-officier (Joseph Cotten), wiens liefde voor mevr. Hilton onbeantwoord blijft en een jonge korporaal, de ver loofde der oudste dochter, die in Italië sneuvelt. Zij allen spelen humoristisch en char mant, maar ook met diep begrip voor de ernst en de-tragiek van het werke lijke leven. Een film. die menige Ame- vc.uw.. rikaanse vrouw in de oorlog een hart Amerikaans gezinsleven, spelend in onder cle riem gestoken en haar hoop een stadje in het midden-Westen der 1 en vertrouwen gegeven moet hebben. Eii U ook nu nog door menig fyn trekje tot in het Iiart grijpt! Casino Het zal ongetwijfeld velen verheugen, dat de directie van dit thea ter de zomer gebruikt om reprise's te geven van films, welke indertijd door het bijzondere gehalte opgevallen zijn. Verleden week was dit het geval met „A matter of life and death", thans is Daphne du Maurier's „Rebecca" aan de beurt. Zowel door middel van het boek als het hoorspel heeft deze sombere ge schiedenis met het verlossende en ge lukkige slot geboeid: de film doet het in niet mindere mate! De regie van Alfred Hitchcocks en het spel van Laurence Olivier en Joan Fontaine waarborgen de zuivere weergave van dit beroemde verhaal, dat door zijn bewo genheid reeds de aandacht van tallozen getrokken heeft en dat ook deze week zal doen! Rex Stan Laurel en Oliver Hardy presenteren weer de nodige of wel licht onnodige! grollen in de film „20 jaar op wacht". Men moet een spe ciaal gevoel voor humor bezitten, om- hun mentaliteit te kunnen waarderen. En omdat de ene mens gelukkig niet gelijk aan de ander is, gullen er zeker zijn, die door deze grapjasserij in uit bundige stemming geraken! Gelukkig voor hen, want z(j worden tenminste voor een tijdje van hun zor gen verlost Lido Tarzan komt op zijn tijd de gevoelens ln beweging zetten. Hij doet het nu in de film „Tarzan ln de gou den stad" en Jhonny Weismüller zou Jhonny Weismüller niet zijn, indien hij ook nu niet een meisje uit een penibele positie wist te bevrijden. Er gebeurt weer veel geheimzinnigs en avontuur lijks i'n ceir film, die in het Tarzan- genrc zeker geen kwaad figuur maakt. Jammer, dat wij zélf geen Tarzan zijn.. NOODZAKELIJK MAAR KOSTBAAR EN TIJDROVEND. De Flantenziektenkundige dienst heeft een nieuwe maatregel uitgevaardigd, welke ongetwijfeld noodzakelijk is, maar de exporteurs van bloembollen op Amerika veel extra werk bezorgt. Geconstateerd is n.l. dat op verschil lende percelen bollengrond, aanvanke lijk alleen in Noordwijk en Katwijk, de z.g. aardappelmoeheid optrad, welke oorzaak is van het ontstaan van de z.g. aaltjes. Deze dringen weliswaar niet in de bollen door, maar men vindt ze in de grond, welke bij het rooien aan de bollen blijft hangen. Daarom is, aanvankelijk alleen voor de bollen afkomstig van bovenbedoel de percelen, rtiaar thans voor alle voor export bestemde bollen, de maatregel afgekondigd, dat die volkomen vrij- van "zand, vuil en wortelresten ipoeten worden opgeleverd. Controleurs van de Plantenziekten kundige Dienst zullen controleren of aan deze bepaling de hand wondt gehouden. Alleen volko men schone bollen zullen naar Ameri ka mogen worden geëxporteerd. Het is te begrijpen dat deze maat regel door de exporteurs allesbehalve met gejuich wordt begreet. Ze brengt hen veel extra werk en kosten. Anderzijds echter is het bekend, hoe uitermate streng men in Amerika is op het gebied van phyto-sanitaire maat regelen. Men kan- somtijds aan de in druk niet ontkomen, dat de concurren tie daarginds met arendsogen loert cp alle mogelijke ongerechtigheden, die eventueel «uit Holland meekomen, om een invoerverbod te kunnen bewerk stelligen. Nog onlangs ls op zulk een verbod van de zijde van Amerikaanse kwekers aangedrongen, maar dr Brij- èr, directeur van de Plantenziekten- kundige Dienst, heeft tijdens de „hea ring" kunnen aantonen met hoe grote zorg hier in Nederland de gewassen worden gecontroleerd en ziekten en ongedierte worden bestréden. Men wil nu natuurlijk ook in genen dele 't ri sico lopen dat de Amerikanen moge lijkerwijs 'n aanleiding zouden kunnen vinden tot invoerbelemmeringen, en acht voorkomenbeter dan een wie weet hoe langdurig en kostbaar nezingsproces! Veiligheidsraad behandelt Dinsdag Indonesië en Palestina. De Veiligheidsraad zal Dinsdagmor gen bijeenkomen om de Indonesische en de Palestijnse kwestie te behande len. CONFERENTIE INTERNATIONALE ADVOCATENBOND. Gister is Edward v. Saher, vice- voorzitter van de Internationale Advo- catenbond per K.L.M. naar ons land vertrokken, om voorbereidingen te tref fen voor de tweede conferentie van de Internationale Advocatenbond, die van 1621 Augustus te Den Haag zal wor den gehouden. Deze conferentie zal' worden bijgewoond door afgevaardig den van 51 landen. O.a. zal worden be sproken de progressieve ontwikkeling van het internationale recht. Saher was vroeger juridisch adviseur van de Ned. ambassade en de Ned. K. v. K. te New York. Teleurstelling voor de tomatentelers. ENGELAND SLUIT NU DE GRENZEN. (Van onze correspondent in het Westland). Er is thans mededeling uit Enge land ontvangen, dat nog anderhalf millioen kilo tomaten door ons land verzonden kunnen worden; daarna is het beschikbare contingent voor dit jaar uitgeput. Deze teleurstellende mededeling voor de tomatenkwekers heeft ongerustheid doen ontstaan, welke in een gister middag door de Prov., Commissie van veilingverenigingen in Zuid-Holland' gehouden spoedvergadering tot uit- v drukking kwam. Want, er moeten thans in allerijl maatregelen worden genomen, ten ein de de te verwachten tomatenstroom te kunnen verwerken. Het treft juist slecht dat meer warm te is ingetreden, waardoor de tomaten sneller aanrijpen en groter aanvoeren verwacht kunnen worden in het West- land niet alleen, doch ook aan de vei lingen rond Rotterdam, Veur, Berkel, Pljnacker enz. Het Centraal Bprcau van Tuinbouw veilingen heeft, zo vernemen we voorts, een minimumprijs ingesteld van 18 ct. per kilo. Wanneer men weet, dat de laatste weken prijzen t(>t ruim f. 1.per kg. voorkwamen, begrijpt men dat dit voor de kwekers, die nu tomaten gaan aanvoeren, wel een tegenslag is. Getracht zal worden nog zoveel mo gelijk tomaten naar andere landen te exporteren, doch het zal niet mogelijk zijn alles te verwerken. Daarom zullen nu spoedig ook de fabrieken ingescha- keld worden om tomatenpuree fe gaan maken. In hoeverre' dan de gehele aanvoer behoed kan worden tegen de mestvaalt, moet worden afgewacht. Aanvankelijk was voor Engeland een contingent van 12 millioen kg. beschik baar gesteldudat tweemaal mét V/2 mil lioen kg. Ls "aangevuld. Die hoeveelheid wordt echter deze week verwerkt, zodat de volgende week de moeilijkheden zich practisch zullen doen gelden. DE „INDRAPOERA" MAANDAG IN ROTTERDAM. Het troepenschip „Indrapoera" wordt Maandagavond a_s. te Rotterdam ver- wacht. De ontscheping zal geschieden ge- I Dinsdag te 9.00 uur aan de Llcydfcatte i te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2