DE KLANKEN RONDOM BERL9JN BLIJVEN VAN GUNSTIGER AARD Veiligheidsraad verneemt „afbreking der onderhandelingen". OPHELDERING? Republiek wens! ingrijpen Ier positie-verslerking WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 24 JULI 1948 No. 264471 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De spanningen rondom Berlijn zijn voor een niet gering deel verminderd! Ter Haagse conferentie heeft het standpunt der verzoening, speciaal door Bidault voorgestaan, gezegevierd. Niet, dat het Westen van plan is om bakzeil te halen, dat allerminst, doch besloten is om de kanalen der diplomatie tot het uiterste te volgen om te trachten met de Sovjets tot een vergelijk te geraken. Dientengevolge is los gelaten de eis, dat de Sovjets eerst met concrete voor stellen moeten komen voor en aleer een conferentie over het Duitse vraagstuk in haar geheel tot de mogelijkheden zou gaan behoren. Ook zonder dit is thans de weg geëffend voor nieuwe be sprekingen der grote vier. Niet alleen over Berlijn, doch ook over de ganse Duitse kwestie. Men mag dit een concessie noemen van het Westen, als men dit wil en in zeker opzicht is het dit ook. Maar het getuigt van gezond verstand, dat men niet nodeloos op een oorlog wil aan drijven. Aan de Rus wordt thans een eerlijke kans geboden om zijnerzijds van even goede wille te getuigen. Als conces sie harerzijds zullen de Sovjets de Rus sische blokkade hebben 'op te heffen om te geraken tot een nieuwe behan deling van het Duitse vraagstuk in haar geheel. Zal Moskou daar oren voor hebben en in welke vorm zal het de teruggang inzake Berlijn weten, te vinden? Zie hier daïtwee vragen, die momen teel deze netelige aangelegenheid, die steeds dieper het moeras van een oorlog scheen in te gaan, zullen beslissen. Opheffing der blokkade zal de prijs zijn, die de Sovjets hebben te betalen voor het bereiken van het door haar gestelde plan om opnieuw de Duitse kwestie ter tafel te brengen. Hoog kan men deze tol niet noemen. Bovendien zal Moskou zelf de weg kunnen kiezen, waarlangs het inzake Berlijn zal reti reren. Gemakkelijker kan het hun moeilijk worden gemaakt. In deze geest zal de nieuwe stap van het Westen uitvallen, die te verwachten is op de Russische afwijzing der eerste protest-nota. De weg naar een compromis is ge opend als Moskou het wil! Zonder prestige-verlies kunnen beide partijen uit de impasse komen! Intussen heeft de jongste spanning, die blijkbaar in binnen- en buitenland voor velen de zenuwen-oorlog tot het kookpunt deed komen en feitelijk dit gevaarlijk punt deed overschrijden, zo dat de mening werd gewekt, alsof men over enkele uren in de derde wereld oorlog zou verzèilen, die goede resultaten opgeleverd, dat de Westerse Unie zich thans verzekerd kan achten van de mi litaire steun van de Verenigde Staten en Canada. Voor Jiet Westelijk deel van Europa, is dit een geruststelling, die ten zeerste zal worden gewaardeerd. Mogen intussen vóór degenen, die over hun zenuwen heen kwamen juist op beslissende momenten zo afkeurens waardig gevaarlijk! de ingetreden ontspanning voldoende zuiverend wer ken. Een nieuwe wereldoorlog is warem pel niet iets. waarover men lichtvaardig is deze af te wenden, propagere men mag oordelen. Zolang er nog enige kans deze in plaats van de oorlog als onaf wendbaar en als aanstaande voor te stellen. Merkwaardig mag genoemd worden, dat juist in deze gewichtige periode voor Europa in Frankrijk weer eens een crisis werd geforceerd. Zelfs de grootste optimist zal moeilijk kunnep 'ontken nen, dat West-Europa zich moet wape nen tegen alle mogelijkheden.. Niette min vonden de Franse socialisten, blijk baar uit partij-belang, het nodig, om de defensie-begroting te verlagen en zij vonden, met de steun der communisten natuurlijk, een meerderheid. Waar de regering Schuman de vertrouwens kwestie had gesteld, betekende dit eén regeringscrisis. Midden in de beslissing oorlog oS vrede, wagen de Franse socia listen het hun land in een impasse te •storten en de wereld-gang van zaken te traineren. Zolang er immers geen nieuwe Franse regering is, vallen er internationaal geen beslissingen te ne men. Het communisme ziet lachend toe, hoe de splijtzwam wordt gehanteerd in hun voordeel! Italië mag zich gelukkig prijzen, dat daar de communistische "oorlog, waar toe de moordaanslag op Togliatti ge rede aanleiding gaf, door het krachtig ingrijpen der regering is verijdeld. Het houdt een belofte in voor de toekomst tevens. Te vroeg hebben de communis- ten de kaarten op tafel gelegd! Men i weet thans in Italië, waaraan men van die zijde toe is en kan zich verder pre pareren voor een herhaling. De laatste twijfel over de communis tische betrouwbaarheid is voor de Ita- laianse regering weggevallen en zij .zal daaruit, naar mag wórden aangenomen, de nodige lering trekken. En naast Italië geldt dit voor alle andere landen, in en buiten Europa Verklaring van Clay. Tijdens een vergadering met enkele leden van de commissie voor buiten - landsé betrekkingen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft generaal Clay, de Amerikaanse militai re gouverneur in Duitsland, verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland het besluit der regering om in Berlijn te blijven zullen en kunnen uitvoeren. Generaal Clay verklaarde verder, dat de Verenigde Staten en de Britse auto riteiten thans in staat waren de bevol king van West-Berlijn te blijven voor zien van voedsel en andere voorraden, voor onbepaalde tijd en de gehele ko mende winter door, via de „luchtbrug". Verder zeide hij, dat er een zeer goede kans bestond op het bereiken van een oplossing van de Berlijnse kwestie. Hij had er reeds eerder de nadruk op ge legd, dat het belang van de operatie- luchtbrug vooral hierin bestond, dat er tijd door gewonnen werd voor onder handelingen. Op desbetreffende vragen zeide Clay; „De situatie is zo, dat zij door onver standig optreden tot een oorlog zou kunnen leiden, doch ik geloof niet, dat zoiets zal gebeuren. Wij kunnen een "antwoord viflden, dat piet „oorlog" zal betekenen". Clay deelde mede, dat- hij de verze kering had gekregen van beschikbaar stelling van nog een groot aantal Sky- majters voor de luchtbrug. Met behulp van deze extra machines zou de dage lijks naar Berlijn te brengen voorraad vermeerderd kunnen worden tot 4500 ton. Aldus zou men de winter kunnen doorkomen. Werd het een koude win ter, dan zou er wel enige ontbering ge leden worden, doch geen bovenmatige. Clay loofde de vastbesloten houding van het Duitse volk en de Duitse de mocratische leiders tijdens het gehele verloop van de Berlijnse crisis. De V. S., Engeland en Frankrijk gin gen verder met de plannen voor een re gering in West-Duitsland, zo zeide Clay Ten slotte zeide Clay, dat de Ameri kaanse autoriteiten een nieuwe start baan op Tempelhof en nieuwe lucht havens Je Spandau aanlegden. DEWEY LAAT ZICH INLICHTEN. Thomas Dewev, de republikeinse can- didaat voor het presidentschap, heeft een onderhoud gehad met generaal Elsenhower. De besprekingen hadden betrekking op de toestand in Europa en de Ameri kaanse militaire ontwikkeling, zo heeft een lid van Dewey's staf verklaard. Dewey zal eveneens de. wereldsituatie in het algemeen en de Berlijnse crisis in het bijzonder bespreken met Arthur Vandenberg en John Foster Dulles, de republikeinse deskundige voor buiten landse betrekkingen. SOVJET-OPTEVnSME. In Sovjetrussische kringen te Berlijn legt men een opvallend optimisme aan de dag in verband met de, zij het dan ook voorwaardelijke, bereidwilligheid der Westerse geallieerden om in de naaste toekomst besprekingen te openen over het probleem Duitsland. Naar wij vernemen, zou Moskou van plan zijn de eis te stellen, dat deze onderhandelingen op zeer brede basis worden gevoerd en dat het aantal deel nemende staten niet beperkt mag blij ven tot dat van de vier grote mogend heden. Het zou de wens van het Kremlin zijn de regeringen van alle landen uit te nodigen, die belang hebben bij de vrede met Duitsland zodat niet alleen alle staten van het Oostelijk blok, die deel nameh aan de conferentie, te War schau, doch ook kleinere staten van het Westen, die in de strijd tegen het derde rijk waren verwikkeld, aan de conferen tietafel een plaats vinden. Aan de andere kant zou de Sovjet- Unie er op aandringen, dat de grond slag voor eventuele besprekingen een fundamentele wijziging ondergaat, in die zin, dat de Westerse geallieerden niet vasthouden aan de door hen ge schapen feiten, als b.v. de instelling van bizonia en de uitsluiting van Soviet- Rusland uit het beheer van het" Ruhr- gebied. Fas nadat het Westen zich tot deze principiële concessie zou hebben bereid verklaard, zouden def Sovjets be reid zijn de Berlijnse blokkade op te heffen en een nieuwe regeling van de status van de voormalige rijkshoofdstad te aanvaarden. SOVJET-SUPERFORTEN IN DUITSLAND. Op het vliegveld bij Dessau zijn naar uit Sovjetrussische bron wordt verno men, 17 Sovjetrussische superforten ge land, die in de komende dagen boven de Sovjet-zone „oefenvluchten" zullen maken en aan manoeuvres van het rode luchtwapen zullen deelnemen. Men neemt aan, dat deze grote Sov jetmachines tot een type behoren, dat in de laatste jaren is geconstrueerd naar het model*" van een in 1945 achter de Sovjetrussische demarcatielijn in Oost- Duitsland gelande B-29. Men betwijfelt evenwel of de Sovjet-toestellen van het zelfde kaliber zijn als de Amerikaanse B-29.-aangezien nauwelijks kan worden aangenomen, dat heb vliegveld van de voormalige Duitse Junker-fabriek lan dingsmogelijkheid bieden zou aan der gelijke zware machines, waar de B-29 niet eens op de Vliegvelden Tempelhof en Gatow kunnen landen. (Voor de dienst op de „luchtbrug" kan om deze reden noch van superforten noch van constellations gebruik worden gemaakt). £ET NIEUWE SOVJET-GELD. De economische commissie van de Sovjet-zone maakte een uur na het af komen van de order van Sokolofsky in zake de invoering van nieuw geld ge detailleerde instructies bekend. Per hoofd zullen zeventig mark op verzoek worden omgewisseld. Bedragen boven zeventig mark per hoofd moeten gede poneerd worden op een bank en kun nen na 15 Augustus zonder beperking worden opgenomen. Alle banken kun nen hun kasgeld a pari inwisselen. SOVJET-VLIEGTUIGEN OVERTREDEN VLIEGREGELS. Volgens de RAF hebben Sovjet-vlieg tuigen gisteren weer twee maal de vliegregels in de Britse luchtcorridor naar Berlijn overtreden. Ned. delegatie wacht op nieuwe regering. De C.'v. G.D. heeft te Kalióerang een communiqué uitgegeven waarin wordt medegedeeld, dat Moh Roem de agen- dëcommissie berichtte, dat de Republiek voor een onbepaalde termijn alleen on derwerpen met betrekking tot de uit voering der bestandsovereenkomst wil de bespreken. In rle door Moh. Roem afgelegde verklaring zeide hij o.m„ dat er se dert acht weken een „complete stil stand" in de politieke onderhandelin gen is geweest, b.L sedert de Ned. delegatie categorisch heeft geweigerd, het Amerikaans-Australische plan in beschouwing te nemen. Hij voegde daaraan toe. dat de Nederlanders daarentegen wel hun pogingen ver meerderen tot de vorming van de Ver. Staten van Indonesië en de Unie zonder de Republiek. Namens de Ned. delegatie maakte de heer Elink Schuurman bezwaar tegen het woord „stilstand". Hij herhaalde, dat er geen belangrijke besluiten kon den worden genomen tot het tijdstip, waarop in Den Haag een nieuwe rege ring optreedt. Met betrekking tot de uitlating van Moh. Roem Over de Ver. Staten van Indonesië zeide de heer Schuurman, dat het de bedoeling van de Ned. regering is, Verenigde Staten van Indonesië te vormen voor geheel Indonesië, De C. v. G.D.. heeft een telegram aan de Veiligheidsraad opgesteld, waarin MALAKKA EN HET COMMUNISME. De politie heeft in Malakka door het gehele land overvallen gedaan op bu reaux van communistische organisaties. De meeste waren verlaten. Eenige func tionarissen van de jeugd-liga werden gearresteerd. MINDER KOELE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Wei nig wind. Iets warmer, vooral 's nachts 25 JULI Zon op; 4.50 uur; onder 20.41 uur. Maan op: 22.41 uur; onder 9.12 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 6.17 en 18.59 uur (26 Juli te 6.48 en 19.09 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's rapport wordt uitgebracht over het geen in de vergadering van de agen dacommissie is voorgevallen. Inmid dels zijn voor de volgende week geen vergaderingen voor de agendacom missie vastgesteld. „Hoewel het afbreken van de politie ke onderhandelingen door de Repu bliek zeer te betreuren is, brengt zulks in de feitelijke toestand weinig of geen verandering, daar in afwach ting van nadere instructies van de Nederlandse regering op het politieke vlak toch al niets meer gebeurde", aldus verklaarde men van gezagheb bende Nederlandse zijde aan Aneta. „De ontwikkelingsgang, die daartoe leidde, is voldoende bekend: de-impas se ontstond na indiening van de voor stellen van Dubois en Critchley. die van Nederlandse zijde niet in behandeling konden worden genomen,terwijl daar entegen het punt, waar het om- ging, de uitvoering van art. 1 van de Renvil- le-overeenkomst (regelende de souve- reiniteit van Nederland in de over gangstijd), door de Republiek blijkbaar niet tot stand kon worden gebracht". „Het is niet onwaarschijnlijk", aldus vervolgde de gezaghebbende zegsman, .,dat bepaalde groepen in de Repu bliek deze decisie wisten door te zet- en, teneinde op deze wijze uit te lok ken, dat de C. v. G.D. de Veiligheidsraad in deze kwestie betrekt (hetgeen in middels gebeurd is Red. L.D.). Het is de laatste tijd steeds duidelijker ge worden, dat deze groepen het er op aan sturen tc pogen elke mogelijkheid tot oplossing van het conflict anders dan met medewerking van de Veilig heidsraad te verhinderen. Zij verwach ten blijkbaar, dat de Veiligheidsraad ten slotte toch zal ingrijpen en de C. v. G.D. grotere bevoegdheden zal verlenen, hetgeen naar hun mening de positie van de Republiek alleen maar kan versterken, liet is overigens ook duidelijk, dat hel Nederlandse standpunt, slechts .goede diensten te aanvaarden, uiter aard geen 'wijziging heeft ondergaan of zal ondergaan". Gister zijn de vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, de heer Elink Schuurman, dr P. J. Koets en mr Rip- hagen, beiden leden der Nederlandse delegatie, de heer Herrenians, Belgisch lid van de Cl v. G.D., en Sjahrir per vliegtuig te Batavia aangekomen. Nieuwe opdracht voor dr Beel. H.K.H. de Regentes heeft dr L. J. M. Beel ontheven van zijn vorige op dracht en hem thans opdracht ver leend tot het vormen van ecpi kabi net. Voordat deze opdracht aan. dr Beel werd gegeven, heeft de Prinses-Regen tes nog een onderhoud gehad met mi nister Drees. Zo heeft de huidige premier dan thans de opdracht ontvangen „een kabinet" te vormen. O.i. kan dit slechts beteke- ,nen, waar niet meer gesproken wordt van een parlementair kabinet, een extra parlementair kabinet of als men wil een zakenkabinet. Vermoedelijk zal dr Beel. die precies weet hoe de partij-kaarten liggen, geen nieuwe besprekingen gaan voeren met partijen, doch zich nu recht streeks wenden tot personen. Gezien de gang van zaken in Indone sië en elders op het wereldrond is de spoedige vorming van een kabinet drin gend gewenst. Daarin zien wij dan ook de reden, dat niet verder is geëxperi menteerd, doch eenvoudig deze opdracht in meest algemene zin is gegeven. Te Stamproy vond de jaarlijkse samenkomst plaats van de Koninklijke Mare chaussee en officieren van de Belgische Gendarmerie. Ter gelegenheid hiervan werden demonstraties gegeven. Hier eenö aanval der marechaussee op een in de haast opgeworpen barricade. Foto ANP-de Wt. AMERIKAANSE IMMIGRATIEWET VOOR ONTHEEMDEN. President Truman is gereed gekomen met een voorstel ter toelating van 402.000 ontheemden. Het ontwerp zal de volgende week aan het congres voorgelegd worden als een amendement op de kortelings aan vaarde immigratiewet voor verplaatste personen, waarin volgens de president onderscheid werd gemaakt ten nadele van Joden en sommige katholieken. De Franse regeringscrisis. De regering, die André Marie voor nemens is samen te stellen, heeft vorm aangenomen. Het feit, dat hij werdt terzijde gestaan door Leon Blum, oud-minister van staat, Paul Reynaud als minister van economische zaken en waarschijnlijk door Robert Sohuman voor buitenlandse zaken, omlijnt te zelfdertijd zijn program. HET INCIDENT TE LAKE SUCCESS. De vlieger' Supina heeft zichzelf aangemeld. Hij zal beschuldigd wor den van illegaal bezit van explosieven, die verwondingen kunnen veroorzaken. Hij zal naar New-Ycrk worden over gebracht cm berecht te worden. De politie heeft bij de plaats van het „bombardement" een envelop ge vonden, geadresseerd aan de algemene vergadering Van de V.N. Deze envelop bevatte de papieren betreffende ont slag uit het leger van Stephen J Su pina, voormalig technisch sergeant bij 'n Amerikaans bombardementseskader. Over de papieren heen was met rode inkt geschreven: „Wij willen vrede. Wij hebben vrede nodig. Wij hebben ge noeg Van de oorlog." Reorganisatie Brits opperbevel midden-Oosten. Het Britse opperbevel in het Midden- Oosten zal ten gevolge van de ontrui ming van Palestina, India, Pakistan en Birma door Britse troepen, worden ge reorganiseerd. Hierbij zal gestreefd wor den naar een samenvoeging van het leger, de marine en de luchtmacht in het Midden-Oosten onder één opperbe vel. De opperbevelhebber der Britse strijdkrachten' in het Midden-Oosten zal twee hoofdkwartieren onder zijn bevel krijgen: het hoofdkwartier der stryd- krachten van de Middellandse Zee en Egypte te Fayd in de Suezkanaal-zone en het hoofdkwartier der strijdkrachten in Oost- en Centraal-Afrika. Volgens Reuter is de reorganisatie vermoedelijk gebaseerd- op de veronderstelling, dat een.eventuele nieuwe wereldoorlog in de eerste plaats zal worden gevoerd om de olie van het Midden-Oosten. Te Mackinnon Road aan de spoorweg van Kenia, 112 km van Mombasa, is men bezig met de aanleg van een ge weldig depót. Demontage van fabrieken in Franse zon§ van Duitsland. Hét Franse bestuur in Duitsland heeft opdracht gegeven onmiddellijk te ■beginnen met de demontage van 38 fa brieken, die niet eerder in demontage- lijsten zijn genoemd. De opdracht is gegeven aan de regering van Zuid- Wuerttemberg. De 38 fabrieken omvatten bijna de gehele uurwerkindustrie, waaronder in ternationaal bekende firma's als Jung- hans en Kienzle en zijn onmiddellijk onder beheer van het Franse militaire bestuur gesteld. Volgens de Difitse autoriteiten zal de demontage de uurwerkindustrie geheel stilleggen en de exportcapaciteit op dat gebied met 6.5 millioen dollar per jaar verminderen. Ongeveer 6.000 arbeiders in een klein, semi-landeiyk gebied zou den hun betrekking verliezen. De Franse ftinctionaris, die het bevel ter kennis van de betrokken firma's bracht, werd onmiddellijk gewaar schuwd voor de waarschijnlijkheid dat de Duitse arbeiders zullen weigeren de demontage uit te voeren. De Fransman had daarop geantwoord, dat hij dan gedwongen zou zijn verplaatste perso nen voor het werk te gebruiken. Wat er in Indië gebeurt 20 PERSONEN TE CHERIBON AANGEHOUDEN. Dezer dagen werden door de politie te Cheribon in samenwerkipg met het leger wederoffi razzia's gehouden. On geveer 20 personen die uit de sneltrein van Poérwokarta kwamen werden aan gehouden. MERLE COCHRAN BEËDIGD. Merle Cochran is beëdigd als Ameri kaans vertegenwoordiger In de C. v. G. dagen naar Den Haag zal vertrekken en van daar zal doorreizen naar Indonesië. OOST-INDONESISCHE AUTORITEITEN NAAR BATAVIA. De premier van Oost-Indonesië. zijn ministers van Financiën en Economi sche Zaken, alsmede de secretaris-ge neraal van zijn kabinet zullen voor het nieuwe overleg inzake de federale reso lutie naar Batavia vertrekken. Anak Agoeng vertrekt morgen van Baji, de anderen vandaag. PLANTER OP ONDERNEMING „GOALPARA" GEDOOD. T.N.I.-ófficier kreejj instructies van Republiek. Bij een aanval op de thee-onderne ming „Goalpara" bij Soekaboemi is een Nederlandse planter bij een vuurgevecht gedood, aldus deelt de directie van ..Geo Wehry" mede. a Na afloop van het gevecht bleek ook de leid,er van de bende dood te zijn. Uit de op hem gevonden papieren, bleek, dat hij officier bU de T.N.I. was en dat hfj schriftelijke instructies van de Republiek had om zoveel mogelijk wapens van ondernemingen te be machtigen. Onder de aanvallers werden twee le den van de ondernemingswacht her kend, terwijl later op het appèl in to taal vijf leden bntbraken. BINNENLAND. Het Belgische ministerie van Buit- Zaken heeft haar ambassade te Den Haag verzocht, de Nederlandse autoriteiten voor te stellen. Belgische en Nederlandse on derdanen toe te staan voor reizen tussen beide landen gebruik te maken van een paspoort, dat minder dan vijf Jaar ver vallen ls. Dit stelsel geldt reeds ln het verkeer tussen België en Frankrijk. Ter gelegenheid van het as. aftre den van Koningin Wllhelmlna -Jieeft Ra- dlo-Vatlcaan hulde gebracht aan de Landsvrouwe, die steeds een symoathlcke houding tegenover het Katholicisme heeft aangenomen In Amsterdam heeft gistermiddag mr M. Rooy. voorzitter van de Federatie vaji Ned. Journalisten de Raad van Tucht dezer Federatie geïnstalleerd Gisterochtend U de tweede groep uitgeweken Tsjechische studenten ln ons land aangekomen. Deze groeD bestaat uit 29 personen, afkomstig uit een kamp uit de Amerikaanse zone van Duitsland. Daar gebleken is dal het schrift van de z.g. kogelpunt ball-point) «-pennen niet voldoet aan de daarvoor door de P.T.T. gestelde eisen, is het gebruik er van voor het Invullen van die P.T.T.- formulieren, waarvan de Invulling met Inkt of Inktpotlood moet geschieden, niet toegestaan. Naar Ned. Oost-Indië kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Sibajak", dat 6 Augustus vertrekt. Aangeraden wordt de correspondentie uiterlijk 31 Juli tér post te bezorgen. De neergeschoten politieke delin quent te Laren ls de43-Ja:ige slager H. C. van der H. uit Den Haag. die reeds eerder pogingen had gedaan tot ontvluchting en daarom in de afdeling alzonderingsba- rakken was opgesloten. De voorgestelde nieuwe rljsttoewil- zlng van de Internationale Noodvoedsel- commlssle voor ons land bedraagt 12.500 ton. Maandag a's. begint te Luxemburg- Bonnevoie de eerste* nationale Jamboree, waaraan 60 Nederlandse padvinders deel nemen. De British European Airways heeft een nieuwe dienst tussen Northolt en Amsterdam geopend, die Donderdag a.s. zal beginnen. BUITENLAND. De Sovjetregering heeft haar eisen ten opzichte van Bulgarije met betrekking tot het voormalige Duitse activa aldaar met de helft verminderd. -- De Beilijnse politiemannen, die aan gesloten waren bij de ..Vrije Duitse vak bond", heboen zich van deze organisatie losgemaakt er» zich aangesloten bij de oppositionele vakbeweging, die niet 'met de communisten wenet samen te werken. Ter gelegenheid van de Belglse na- tlonale feestdag steeg eergisteren te I Blnche een ballon op. Met moeite kwam 1 de ballon, die blijkbaar te zwaar geladen was. van de grond los en bij het stijgen i raakte de gondel het dak van de schouw- I burg. Door de schok raakten enkele zware stenen los. die tussen de vele kjjklustlgen terecht kwamen. Twee personen, onder I wie een Jongetje-van 8 Jaar. werden ge dood, terwijl drie anderen ernstig gewond werden. f In het kader der Amerikaanse hulp heeft Turkije 11 oorlogshulpschepen ont- vangen, waaronder 8 mijnenvegers en een reparatieschip. I De ten dienste van film-opnamen j gebouwde reproductie van de „Santa Ma ria". het vlaggeschip van Columbus. Is te j Bridgetown (Barbados) door brand ver- nleld De wachtman aan boord van het scheepje bemerkte de brand pas toen de vlammen hem bereikt hadden. HIJ ls met I verschillende brandwonden ln het zleken- I huls opgenomen H®t parlement van Wuerttemberg- Baden heeft met 80 stemmen voor en 10 tegen aangedrongen op het antslag van de communistische minister van arbeid, Rudolf Kohl. Volgens de aangenomen re solutie ls samenwerking ln een coalitie regering met een communistisch partijlid onduldbaar, gezien de hpuding van de partij tegenover de gebeurtenissen ln Ber- I lyn. Kohl zal heden worden ontslagen. President Truman heeft een onder- schelding uitgereikt aan de brigade-ge neraal Benjamin Davls toen deze na 50 dienstjaren ln het Amerikaanse leger zijn ontslag nam. De president wenste de ge- neraal, die een neger ls. geluk met zyn I „opmerkelijke carrière De president voegde er aan toe dat toen Davls voor het eerst ln dienst ging er slechts vijf negers officier waren en dat het Ameri kaanse leger van heden er ruim 1000 telt, het grootste aantal ln de geschiedenis. In een opslagplaats van een trans portmaatschappij te Genua heeft de po litie de hand gelegd op 150 kisten, die meer dan 30 ton springstof'en. bestemd voor het buitenland, bevatten. De spring stof ls ter beschikking van de militaire deskundigen gesteld. De politie' legt aan gaande deze zaak een grote terughou dendheid aan de d&g. Dr. Green, de „groot-draak van de Ku-klux-klan" verklaarde: „Indien presi dent Truman zijn program voor de bur gerrechten ln het Zuiden zal Invoeren, gesteund door federale bajonetten, zal er weer bloed ln de straten vloeien. WIJ zul len de negers nooit als sociale gelijken aanvaarden". Toen de bliksem insloeg ln een ge bouw te Patna (Voor-Indlë) waar een bruiloft werd gevierd, werden de Jong gehuwden alsmede hun ouders op slag gedood. ONZE VERLIEZEN De regering ma^kt bekend dat in de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. G. Kouwenberg, Amsterdam. Korp. A. W .Lips, Oud Beierland (ZH). Korp. H. Stoppelenburg, Rotter dam. Kon. Ned.-Ind. Leger en Kon. Marine: geen verliezen. Conventie van de derde partij. WALLACE LEIDER. Henry Wallace is te Philadelphia aan gekomen. De enthousiaste aanhangers van zijn niéuwe partij verzekerde hij, dat zij wereldgeschiedenis maakten. „Deze conventie zal een belangrijk keer punt in de geschiedenis van deze party, de V.S. en de wereld betekenen", aldus ^Wallace. Op een persconferentie verklaarde Wallace later, dat, Indien de commu nisten hem wensten te steunen, hU ze niet zou weren. Hy voegde er aan toe, dat niemand zou kunnen bewyzen, dat hy een com munist was. De communisten steunden hem, omdat zü vrede wensten, zodat zU in Rusland hun sociaal experiment kon den uitvoeren. Wallace zeide de vrede te wensen opdat het „progressieve kapi talisme" een kans zou krügen in de V.S. Ofschoon hy nog niet direct plannen had om een bezoek aan Rusland te bren gen zou hy er heen gaan als hii werd uitgenodigd. Hy was ook bereid nog een brief aan maarschalk Stalin te schre ven, indien er nieuwe hoop op vrede van te verwachten zou zyn. Op het program pryken o.m.: herin voering van de pryscontróle. een urgen tieprogram voor de woningbouw, een progr. voor 'n nationale gezondheidsver zekering, een ouderdomspensioen van ten minste 100 dollar per maand, de verhoging van het wettige minimum loon tot 1 dollar en 5 cent per uur, af schaffing van de arbeidswet van Taft en Hartley en intrekking van het ont werp inzake verplichte militaire oefe ning. En voorts een belofte om te po gen de vernietiging van alle atoombom men te bewerken en te werken voor een wereldovereenkomst tot het onwettig verklaren van een oorlog met atoom wapenen. De party zal officieel de „progressieve party" heten, zo hebben de gedelegeer den besloten. Tot slagzin werd gekozen het „Wal lace of oorlog". MOORDENAAR IN HET GROOT. Te Ohio (V. St.) is een 22-jarige man gevat, die met een kameraad de inten dant van de boerderjj van een verbe teringsgesticht, waaruit hy op erewoord vrijgelaten was, en diens vrouw en doch ter in koelen bloede doodgeschoten heeft. Hy bekend nog vier moorden be gaan te hebben. Volgens zyn zeggen was de moord op de Intendant een wraak oefening, omdat deze hem als een rat behandeld had en hem had geslagen. De kameraad kwam om by een vuurge vecht. waarby de twee misdadigers trachtten door een omsingeling van de politie heen te breken Een politie-agent werd ernstig gewond. HET VERBOD DER COMMUNISTI SCHE PARTIJ OP MALAKKA. Naar aanleiding van het verbod der communistische party op Malakka. heeft Arthur Creech Jones, de minis ter van Koloniën, ir. het Britse parle ment verklaard, dat het deel van de communistische party was in Malakka een communistische staat uit te roe pen, zodra zü door geweld een aau- zieniyk gebied ln handen zou hebben. In antwoord op enige vragen ver zekerde Jones her, parlement, dat ae regering al het nodige deed om de le gering van Malakka van versterkingen te voorzien en d&l dc Blitse regen ns asn alle verzoeken tsgynoet gekomm

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1