Lof voor Nederlands geheime dienst Republiek breekt onderhandelingen over toekomstige status af Truman zeer optimistisch over Berlijn „Zij kunnen onmogelijk hervat worden" Verslag militair beleid nagenoeg voltooid Mei een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang VRIJDAG 23 JULI 1948 No. 26446 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden --Giro no.: 57055 Br Beel's opdracht mislukt Dr Beel heeft de opdracht een parle mentair kabinet te vormen, terugge geven Daarmede is de eerste poging om, na de verkiezingen, een nieuw kabinet te vormen, mislukt Zoals bekend was de opdracht een parlementair kabinet te vormen, dat een zo groot mogelijk vertrouwen der Tweede Kamer genoot. Van de begin ne af aan, is dit in grote meerderheid terecht zo opgevat, dat gestreefd zou moeten worden naar een kabinet op zo breed mogelijke basis. Weliswaar liet de opdracht formeel ook de mogelijkheid open voor een combinatie KVPP. v. d. A. alleen, als zijnde dit de „grootst mo gelijke meerderheid", maar waar zo doende het bereiken van aanvaarding van de grondwetsherziening waar voor de parlementsverkiezing immers in wezen is gehouden! niet was verze kerd, was er reden voor twijfel. Dat dr Beel de opdracht thans heeft terug gegeven, duidt oJ. aan, dat de „brede basis" wel degelijk de opzet is geweest van de door de Prinses-Regentes ge geven opdracht. Of moet men uit het neerlegging van de opdracht constateren, dat ook de combinatie KVP—P. v. d. A. niet be reikbaar was? Dit laatste klinkt voor alsnog weinig aanvaardbaar, al was het tussen beide partners van 't afgetreden kabinet in menig opzicht geen koek en ei. Wel is waarschijnlijk, dat ook in de KVP de opdracht zo is verstaan, als deze algemeen is uitgelegd: het streven naar een kabinet op brede basis. De verkiezingsuitslag, in hoevele aan gelegenheden dan misschien niet over duidelijk, wees als van zelf naar dit stre ven. Verlies voor cje regerings-coalitie, winst voor de midden-partyen, waartoe immers WD en CHU moeten worden gerekend, terwijl rechts zich niet meer dan gehandhaafd had. Slechts de een ling Weiter verbrak enigszins dit beeld, maar dit betekende niet veel, waar im mers de KVP zich had staande gehou den. De brede basis is dan mislukt! En, hoewel men zich ernstig mag af vragen, welk practisch nut al het ge schrijf in de partij-bladen tijdens de pogingen van dr Beel vermocht af te werpen het kon de formateur alleen maar schaden! toch is daaruit dit naar voren gekomen, dat het de P. V. d. A. is geweest, die een kabinet op brede basis onmogelijk heeft gemaakt. De P. v. d. A., door de winst op de communisten en het verlies naar de midden-partijen meer maar links ge dreven, heeft niet willen wijken en ia getrouw gebleven aan de reeds voor de verkiezingen uitgegeven leus, dat alleen de combinatie KVPP. v. d. A. moge lijk was voor haar. Desnoods schijnt zij nog het bezetten van een paar porte feuilles door personen uit de midden partijen los van deze fracties te hebben willen aanvaarden, doch zelfs dit schoorvoetend. Ongetwijfeld lijkt daarmede het par tijbelang gediend. Maar het landsbelang dat toch boven alles behoort te gaan? De vraag is o.i. het antwoord tevens. Van de midden-partijen te verlangen, de grondwetsherziening veilig te stel len zonder deelneming aan rechtstreek se verantwoordelijkheid in de regering, is een eis, die niet gesteld mag worden. Zelfs al zouden zij ten aanzien van het Indonesisch vraagstuk te vreden zijn te stellen. Daarvoor was de verkiezingsuitslag trots de weinige mogelijkheden van het hier geldend sy steem van evenredige vertegenwoordi ging. dat feitelijk voor grote verschui vingen geen ruimte laat te evident. Juist door de „bevrorenheid" in dit sy steem gelegen, te meer. Erkend dient anderzijds te worden, dat het voor de P. v. d. A. een moeilijke opgaaf was, om zich te schikken in wat h.i. niet anders zou kunnen zijn dan een „ruk naar rechts". We willen het gaar ne toegeven. Wanneer echter het lands belang offers vraagt, dienen zij te wor den gebracht, boven ieder partij-belang De-KVP had zich met de „brede ba sis" willen verenigen. Voor haar was het, het zij toegegeven, gemakkelijker. Blokkade dient echter te worden opgeheven. Prisedent Truman heeft op een pers conferentie uitdrukking gegeven aan zijn vertrouwen, dat de wereldvrede bereikt zou worden. De kansen voor wereldvrede waren „uitstekend". Truman bevestigde de verklaring van Marshall, dat de V.S. alle diplomatie ke middelen zouden aangrijpen om een oplossing voor de Berl|jnse crisis te vinden zonder oorlog. In zijn boodschap voor de speciale zitting van het Congres, die 26 Juli zal beginnen, zou de president niet de crisis van Berlijn noch enig ander aspect der internationale situatie bespreken. De boodschap zou slechts de binnenlandse aangelegenheden betreffen waarnaar hij in zijn toespraak te Philadelphia had verwezen. Het was aan het Congres om uit te maken of het over de inter nationale toestand wilde discussiëren. Generaal Clay heeft gisteren aan Truman verslag uitgebracht over de toestand te Berlijn. Hierbij waren aanwezig: Marshall, de minister van buitenlandse zaken, en hoge militaire leiders van de nationale raad voor de veiligheid. Clay keert heden naar Berlijn terug. Tijdens het parlementsdebat heeft Bevin in het Lagerhuis herhaald, dat de Britse regering bereid is de Ber- lynse kwestie en andere zaken met de Sovjet-regering te bespreken „zodra de technische moeilijkheden, die een normale verbinding met onze sector van Berlijn hebben verhinderd, ver wijderd worden". Bevin zeide voorts nauw contact met de Amerikaanse en de Franse regering te onderhouden aangaande verder te nemen stappen. De Britse politiek in zake Berlijn bleef ongewijzigd. „Zoals de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken gisteren heeft gezegd zullen wjj voor geen druk wijken". Op een vraag van Churchill ant woordde Attlee, dat er bijzondere aan dacht geschonken werd aan alle zaken betreffende de defensie. Churchill zei- de verder, dat de oppositie de buiten landse politiek der regering zou blijven steunen. Hij verzocht echter om een verklaring over de militaire aspecten voor het Lagerhuis. Het was van belang, dat het militaire aspect gelijke tred hield met de diplo matieke gang van zaken. Hierop riep het communistische lid Piratin: oor logsstoker". Attleë zeide bereid te zyn de zaak de volgende week met Churchill te bespre ken. TWEEDE MUNTHERVORMING IN DE SOVJET-ZONE. De economische commissie van de Russische-zone heeft schikkingen ge troffen met het oog op een tweede munthervorming. De oude marken zul len eerlang moeten worden omgewisseld tegen nieuwe biljetten. Slechts 100 mark per persoon zullen mogen worden omgewisseld en hogere bedragen zullen voorlopig geblokkeerd worden. Het geld zal waarschijnlijk vol gende week worden omgewisseld. HULP-ACTIE IN DUITSLAND. In de meeste Duitse bestuursorganen van de Amerikaanse en Britse zones zijn besluiten genomen om een hulp actie op touw te zetten, waarbij het in enkele gevallen tot opwindende scènes kwam, daar de communisten tegen stemden. Het gevolg van de houding der com munisten zal zijn, dat de laatste twee communistische ministers uit het poli tieke leven van West-Diiitsland ver dwijnen! YAKS OVERTREDEN VLIEG- REGELS. De Britse autoriteiten te Berlijn heb ben medegedeeld, dat Sovjetrussische gevechtsvliegtuigen van het type „Yak" gisterochtend in de naar Berlijn voe rende luchtcorridor van Bueckeburg drie maal de vliegregels overtreden heb ben. MAATREGELEN VAN WEERSZIJDEN. In verband met de blokkade van Berlijn en de daardoor ontstane moei lijkheden in de levensmiddelenvoorzie ning hebben de bewoners der Joodse kampen te Berlijn aanzegging gekre gen, dat zij uiterlijk 28 Juli moeten vertrekken. Om hen nog voor volgende week Woensdag te kunnen vervoeren zy'n enige tientallen Amerikaanse vlieg tuigen ter beschikking gesteld, die de omstreeks 15.000 Joden uit de kampen naar Beieren zullen brengen. In een verordening van het centrale voedselbureau van het Berlijnse ge meentebestuur wordt medegedeeld, dat het Amerikaanse militaire bestuur heeft bepaald, dat restaurants in de Ameri kaanse sector niet langer levensmidde lenbonnen zullen aannemen, die in de Russische sector zijn uitgereikt. Het Britse militaire bestuur heeft het aanbod van de Russische militaire "auto riteiten om de AEG-fabrieken in de Britse sector van stroom te voorsden af gewezen. Volgens een officiële Britse verklaring was aan het Russische aan bod de voorwaarde verbonden, dat de stroom gebruikt zou worden voor repa ratie van uitrusting voor een electrische centrale onder Russische contróle. Het Russische militaire bestuur heeft aangekondigd, dat met ingang van 1 Augustus slechts postzegels met een speciale overdruk die is goedgekeurd door de Russische autoriteiten, gebruikt mogen worden voor brieven of pakket ten in de Sovjet-zone en geheel Berlijn. Na één Augustus zullen volgens een of ficiële Russische verklaring brieven en pakketten met postzegels, die door de Westelijke bezettingsautoriteiten zijn uitgegeven, niet door de postbeambten voor verzending aangenomen worden. Het officiële Sovjet-orgaan „Taegll- che Rundschau" heeft medegedeeld, dat het Sovjet-militaire bestuur in Duits land 2800 nieuwe levensmiddelenwinkels In de Sovjet-sector van Berlijn zal openen, teneinde de grote aantallen Berlijners uit de Westelijke sectoren, die naar verwachting hun voedsel in de Sovjet-sector zullen kopen, te kunnen helpen. Mr Einthoven voor eerherstel in aanmerking. Minister-president dr L. J. M. Beel deelt in de Memorie van Antwoord op de Rijksbegroting van het Ministerie van Alg. Zaken aangaande de Centrale Veiligheidsdienst en Buitenlandse In lichtingendienst o.m. mede, dat de Nederlandse geheime dien sten in Engeland aanvankelijk met zeer grote moeilijkheden te kampen hadden door het gemis aan plke voorbereiding voor het uitbreken van de oorlog en door tekort aan be kwaam personeeL Ten gevolge hier van is de werking van deze diensten in de eerste oorlogsjaren zeer onbe vredigend geweest. In de laatste oorlogsjaren functionneerden de In lichtingendienst en het Bureau Bij zondere Opdrachten evenwel uitste kend 'en werd speciaal het Bureau Inlichtingen, volgens bevoegde bui tenlandse autoriteiten, tot de aller beste gerekend, zodat deze diensten zeer aanzienlijk hebben bijgedragen tot de geallieerde oorlogvoering en de voorlichting der Nederlandse rege ring. Op grond van het rapport der Com- missie-Wynveldt is er geen enkele re- De grote vraag, die nu als van zelf naar voren komt. is: wat moet er thans gebeuren? Een meer beperkte „parlementaire opdracht, neerkomend op herstel der combinatie der KVP—P. v. d. A. geeft wel is waar een voldoende meerderheid in normale gevallen, maar wordt een „gok" wanneer een 2/3 meerderheid ver eist wordt, gelijk bij de grondwetsher ziening en wat daarmede annex is. Het lijkt ons bovendien zelfs zeer de vraag, of In de KVP daarom voor dit idee een meerderheid zou zijn te ver krijgen. Vooral daar dit weinig minder zou zijn dan een wijken voor de dwang van de P v. d. A., die zodoende haar richting zou opdringen. Over blijft dan nog slechts de vor ming van een extra-parlementair kabi net, dat in de eerste plaats de grond wetsherziening veilig heeft te stellen. Dit zou mogelijk zijn zonder leden van de P. v. d. A. op te nemen, want het is moeilijk voor deze partij tegen haar eigen geesteskind te stemmen. Maar verder zou er van zo'n kabinet weinig kunnen uitgaan, terwijl de tijds omstandigheden juist roepen om een krachtig bewind. Niettemin lijkt het de enige uitweg uit het politieke moeras, waarin wij te land zijn gekomen. Bevordelijk voor de arbeldsvrede is het blijven van de P v d. A. buiten de regering zeker niet. maar bij arbeids- botsingen zullen het de communisten zijn. die de toon aangeven. De practyk elders heeft dat maar al te zeer bewe zen Speciaal Frankrijk is Jn dit opzicht een sprekend voorbeeld, waar de socia listen in een positie van .tussen ha mer en aanbeeld" te land zijn gekomen! den, om de heer Sanders eerherstel te verschaffen, ook al niet, omdat niet wordt ingezien, dat diens eer inder daad geschonden werd. Een justitieel onderzoek tegen een persoon is niet als een letsel te beschouwen. Aan de an dere kant is er zeker geen reden, om enige stappen ten aanzien van de heer Sanders te doen, aangezien de Com- missie-Wijnveldt unaniem de hande lingen van de heer Sanders op zeer érnstige wijze heeft afgekeurd, zij het dan ook, dat deze wellicht geen straf rechtelijke consequenties kunnen heb ben. De minister-president is van me ning, dat in de eerste plaats mr L. Einthoven, die in verschillende pers publicaties ernstig is aangevallen, voor eerherstel in aanmerking komt. De memorie van antwoord vermeldt in dit verband voorts, dat, behalve de heer Sanders, vele andere leden van het personeel van het Bureau Nationale Veiligheid, in strfjd met de fraaie woorden, die zü achteraf gebruikten om hun houding een schijn van rechtvaardigheid te geven, eveneens er op uit waren zichzelf te bevoordelen. Volgens het voorlopig rapport van de Centrale accountantsdienst kleefden aan de B.N.V.-administratie vele fou ten. die ook in andere gevallen een kenmerk zijn gebleken van vele dien sten, die kort na de bevrijding in een snel tempo moesten worden opgericht. Dr Beel heeft zijn opdracht teruggegeven. Dr L. J. M. Beel heeft gistermor gen ter kennis van H.K.H. de Regen tes gebracht, dat hjj tot zün leedwe zen niet geslaagd is in de samenstel ling van een parlementair kabinet. Hjj heeft verzocht van de hem gege ven opdracht te mogen worden ont heven. De Franse crisis. André Marie (radicaal) heeft de op dracht in Frankrijk een kabinet te vor men. definitief aanvaard en is de be sprekingen begonnen. Naar verluidt, zou hfj Bidault aan buiten!, zaken willen vervangen door een ander, maar de MRP verzet zich krachtig daartegen. DE DOODSTRAF IN ENGELAND. Gezien de oppositie van het Hoger huis heeft de Britse regering besloten van de afschaffing der doodstraf, zelfs partieel, af te zien. De Republikeinse regering van In donesië heeft heden besloten de on derhandelingen met de Nederlanders over de toekomstige status der Re publiek af te breken, aldus meldt vol gens Reuter het Republikeinse pers bureau Antara. De regering is bereid de overeen komstige besprekingen met de Neder landse autoriteiten over het tot stand brengen van 'n bestands-overeenkomst voort te zetten. Volgens Antara zullen de leden van het lichaam, dat hierover onderhan delt, in de Republikeinse hoofdstad Djokjakarta blijven. In een communiqué, waarin de Re publikeinse regering haar besluit be kend maakt, verklaart zij, dat „vijf weken geleden de voorstellen van de Australische en Amerikaanse leden der C. v. GD. om tot een oplossing te ko men „zonder toelichting door de Ne derlandse werden afgewezen". Nederland had ook geen andere methodes voorgesteld om een impasse in de politieke besprekingen te voor komen, aldus het communiqué. „Daar door zijn de onderhandelingen over een politieke regeling tot stilstand gekomen en zij kunnen op het ogenblik onmoge lijk worden hervat". „Het heeft geen zin voor de politieke sectie van de Republikeinse delegatie, bijeenkomsten voort te zetten, waar niets zal besproken worden. De rege ring heeft besloten, dat het voor de politieke sectie der Republikeinse dele gatie niet nodig is na de huidige be sprekingen te Kalioerang by Djokja naar Batavia te gaan. Alleen de com missies der delegatie die over de tot standkoming van een bestandsovereen komst besprekingen voeren, zullen voortgaan met ha£r werk", aldus het communiqué. SLECHTS SPRAKE VAN „ONDERBREKING"? In regeringskringen te 's-Gravenhage was men hedenmorgen niet geneigd het bericht, dat de Republiek de po litieke onderhandelingen zou hebben Wat de Enquête-Commissie verklaart: /-jnrlorTTieV Fnrrlrmrteniel" I en met 12 Mel- BiJna zonder uitzonde- unaerzoeK „Dngianaspiei rjng zyn getUigen per brief opge- wordt krachticr voortgezet. roepen en Vrijwillig verschenen. Meer dan eens hebben de getuigen ge- De parlementaire Enquête-Commis- tracht de persoon van H.M. de Koningin sie Iteeft het tweede verslag omtrent *n het geding te brengen. De commissie - - - - - - heeft zich op het standpunt gesteld.dat zij dit in verband met art. 55 der Grond wet, volgens hetwelk de Koning on schendbaar is en de ministers verant woordelijk zijn, niet kan toelaten. van de Stoomv. Mij „Neder- verbandstoffen en instrumen- De vereniging „Simavi" heeft per s,s. „Celebes" land" 80 kisten, bevattende geneesmiddelen ten naar Indië verzonden. Deze kisten rijn een jubileumgift van de ver eniging „Simavi" aan H.M. de Koningin en'zijn bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis, de Protetantse zending en de R.K. Missie. Alvorens aan boord gehesen te worden wordt een der kisten door het bestuur van de vereniging nagezien. Van links naar rechts: dr G Roy er (voorz.), dr Ch. F. W. Winckel (secr.) en de heer D. Saathof (Dir. Bureau „Simavi" Foto ANP-DS. de* stand van haar werkzaamheden uitgebracht. Ruim tweehonderd verhoren werden reeds afgenomen, waarvan sommige in plenaire zitting, maar de meeste in zittingen van sub-commissies. De hoeveelheid stukken en gegevens uit archieven en particuliere bronnen, o.a. van de verschillende oud-minis ters, is zeer sterk toegenomen. Tot dusver heeft nog geen dier ministers de kennisneming van bepaalde stuk ken aan de commissie onthouden met een hem toegestaan beroep op het Staatsbelang. Alle verhoren zijn woordelijk opge nomen. hetzij stenografisch, hetzij met behulp van een dictafoon-installatie. Tot 20 Juli zijn 945 bladzijden „Hande lingen" in proef gedrukt, welke 11.215 vragen bevatten. Zij betreffen nog slechts de Werhoren van 17 Februari tot BINNENLAND Gisteren is te Amsterdam een be jaarde dame onder een motorwagen van lijn 24 terecht gekomen en op slag gedood. Zij wilde plotseling het kruispunt Vijzel- straatWeteringschans oversteken, waarbij zy tegen de tramwagen opliep. De provinciale staten van Drenthe hebben ln hun vergadering van gisteren besloten deel te nemen ln het maatschap pelijk kapitaal van de nieuw op te richten N V. Luchtvaartterrein Eelde tot een maximum van f. 128.000. Het feit, dat de N.C.S.V -kampen 50 Jaar bestaan, wordt Dinsdag a.s. gevierd door een estafette-fakkeltocht van het ter rein af waar het eerste kamp gehouden ls, bij Hattem. naar het huialge kampter rein bil Nunspeet. De partijraad van de Middenstands- party heeft besloten het werk voor deze partij voort te zetten. Ook zal de midden- standspartij deel neme* aan de toekom stige gemeenteraadsverkiezingen. Een gedetineerde uit het kamp voor politieke delinquenten aan de Rijksweg AmsterdamAmersfoort te Laren die pro beerde uit te breken. Is door een lid van de buitenwacht, nadat deze een waar schuwingsschot had gelost, neergeschoten. De gedetineerde werd dusdanig gewond, dat hij vrijwel op slag overleed. De 60-Jarlge P. Kraayeveld te Schie dam Is in de Marconistraat aldaar met zyn rywiel tegen een passerende vrachtatuo aangereden. De man was op 6lag doöd.' Het K.N.M.I. heeft van de Kon. Marine een vaartuig ter beschikking ge kregen om onderzoekingen te kunnen ver richten naar storingen ln het aardmag netisme. Aan boord van de RQ 2, de v.m. ..Doorenbosch", zijn daartoe de nodige instrumenten geplaatst. Met wetenschap- peiyke medewerkers van het K.NM.I. is de RQ 2 gisteren naar de Wadden ge varen, voor een onderzoekingsperiode van plm. 3 weken. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft de toewijzing bekend ge maakt van 5.000 long ton bloem in tarwe- equlvalent aan Ned. Indië, voor versche ping ln JuliSeptember. BUITENLAND Zes Duitsers zijn door het Instorten van gebouwen, tengevolge van een orkaan, te Neurenberg om het leven gekomen. Elf gebouwen werden geheel verwoest. De economische commissie van het Êarlement van Noord-Rynland-Westfalen eeft een wetsontwerp tot nationalisatie van de steenkoolmijnen ln het Ruhrgebled goedgekeurd. In de afgelopen nacht ls de „Nlna" het nagebouwde schip van Columbus, door een vliegtuig op 64 km van de kust van Barbados ontdekt. Het vaartuig, dat sinds twee dagen vermist werd. wordt terug gesleept naar Hnletown. Het Amerikaanse leger zal een reeks proeven met zeer ontplofbare stoffen be ginnen ten einde vast te stellen, welk soort ondergrondse bouwwerken benodigd zyn om ze tegen vyandelljke bombarde menten té beschermen. Voor het Britse gerechtshof voor oor logsmisdaden te Hamburg zullen drie vroegere Duitse veldmaarschalken terecht moeten staan. Het zyn von Runstedt, von Brauchitsch en von Mansteln. beschuldigd van oorlogsmisdaden. Togllattl ls aan de beterhand en men meldt dat de Italiaanse communistische leider gisteravond, nauwelijks een week na de aanslag, gedurende een half uur het bed heeft kunnen verlaten. In beide huizen van de Britse en Franse parlementen ls een motie Inge diend, waarin de Britse en Franse rege ringen worden aangespoord samen te wer ken bij een nieuwe bestudering van het proleet tpt het bouwen van een tunnel onder het Kanaal van Engeland naar Frankrijk. Irving Potash, een der twaalf be schuldigde communistische leiders ln de V.S.. heeft zich bij de federale autoriteiten aangemeld. Drie bevinden zich thans nog op vrije voeten. Het congres der Russische orthodoxe kerk. te Moskou byeen ter gelegenheid van het vyfde eeuwfeest der kerk. heeft het Vatlcaan er van beschuldigd tot een nieuwe oorlog op te hitsen en een cen trum te zijn van internationale Intrigue tegen de belangen van het volk ln bet byzonder van het Slavische. Het congres sprak zich eveneens uit tegen het deel nemen aan het congres van de wereldraad der kerken, dat ln Augustus te Amster dam gehouden zal worden. Deze beweging streefde in hoofdzaak „politieke en anti democratische doelen na en niet doelen van kerkeiyke aard". Het onderzoek aangaande het mili taire beleid gedurende de Meidagen van 1940 is zo goed als gereed. Onder voorzitterschap van jhr Ruys de Berenbrouck zyn in totaal 90 verhoren hierover afgenomen. De commissie hoopt nog in de loop van 1948 een verslag over dit gedeelte van haar laak aan de Kamer te kunnen aan bieden. Reeds thans kan zy medede len. dat het onmogelijk is de gehele taak binnen de tyd van een Jaar te volbrengen. De commissie is dan ook voornemens te zijner tyd aan de Ka mer voor te stellen de termyn van een jaar te verlengen. Het onderwerp van het onderzoek der commissie is het regeringsbeleid, niet dat van ministers na hun aftreden. Voor haar is dan ook in verband met de zaak-De Geer alleen van belang, hoe oud-minister De Geer zich tijdens zyn ministerschap heeft gedragen en hoe daarna het Londense kabinet zonder hem te zijnen aanzien heeft gehandeld en op zyn daden heeft gereageerd, zy begeeft zich echter niet in een beoorde ling van zyn handelingen na zijn af treden als minister. Indien geen tegenslag wordt onder vonden, meent de commissie vóór het einde van het jaar te kunnen rappor teren over de overbrenging van de zetel der regering in Mei 1940 naar Londen, over opvattingen van de Londense kabi netten, betreffende de voortzetting van de oorlog, over het optreden van De Geer en de aan hem verstrekte opdracht voor een reis naar Nederlandsch-Indië en zijn terugkeer naar Nederland. Ter zake het „Englandsplel" is nog niet te zeggen, wanneer het rapport hierover gereed kan zyn. Het onder zoek wordt evenwel met kracht voort gezet. Dr Somer. oud-chef vaD liet Bureau Inlichtingen, cn de beide Duitse hoofdpersonen Scheieder en Gieske3 werden reeds verhoord. .Vlet de minister van oorlog ls een regeling getroffen, welke waarborgt, dat de parlementaire commissie cn de door de minister ingestelde commissic-On- nen elkaar niet in de wielen ryden. afgebroken, anders dan zeer rustig to beoordelen. Hoewel men nog geen beschikking had over officiële gegevens, veronder stelde men voorshands, dat het woord „afbreken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreken", evenals zulks het geval is geweest, toen op 16 Juni j.l. onzerzyds de politieke bespre kingen werden geschorst. Zulk een onderbreking, zo meende men, heeft op dit tydstip zeer zeker hare objectieve mérites. Ten eerste immers is de Ne derlandse regering demlssionnair en kan het optreden van een nieuwe rege ring nog niet in de e.k. dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr Van Vre- denburch nog in Nederland, zodat de Nederlandse onderhandelingsdelegatie bezwaarlyk tot beslissingen kan gera ken. En ten derde heeft de vervanging van Coert Dubois in de C. v. G D. nog niet haar feitelyke beslag gehad. Ten slotte wees men er met voldoe ning op, dat blijkens het persbericht, intussen, de Republiek thans ook een duidelyke onderscheiding heeft ge maakt tussen de politieke onderhan delingen en de besprekingen over het bestand: een onderscheiding, waaraan de Nederlandse regering steeds zeer principieel heeft vastgehouden. CONFERENTIE NORMAAL NAAR BATAVIA. Naar Aneta mededeelt zal de confe rentie volgens het normale schema a.s. Maandag wederom voor de vol gende dHe weken naar Batavia wor den verplaatst. Merkwaardig incident te Lake Success. Gistermiddag vloog een onbekend vliegtuig over het hoofdkwartier van de VN. te Lake Success en wierp een zwart voqrwerp af, bevestigd aan een para chute. Het explodeerde ln de lucht met een geluid als van een mortiergranaat, schade aan het gebouw der VN. werd niet veroorzaakt. Het was helder weer en het vliegtuig vloog met geringe snelheid. Een vliegende brigade van de politie begaf zich in allerijl naar de plaats van het gebeurde en zocht in het dichte struikgewas bij het gebouw naar de resten van het geëxplodeerde object, dat op een bus leek, en. de parachute. Nader zou gebleken zyn dat de „aan slag op het gebouw" aan een vergissing 'van een postvliegtuig te wyten is. Deze vliegtuigen maken door middel van een knalsignaal het luchthavenpersoneel attent op het uitwerpen van de post. Uit het vliegtuig is inderdaad een voor werp dat met een postzak geiykenis vertoont, geworpen. Dit voorwerp is nog niet teruggevonden. Overal wordt gezocht naar de piloot van een gele „cub", die op het vliegveld La Guardia is geland korte tyd, nadat de ontploffing had plaats gehad. Het toestel wordt op het vliegveld vastge- houder. De piloot was zonder waarschu wingstekens geland. Hij verklaarde, dat hy geld wilde lenen om naar de stad te komen en dat hy later zou terug keren. De piloot, die zich op het vlieg veld als Supina bekend had gemaakt, zou met een sterk buitenlands accent hebben gesproken. De politie die het vliegtuig doorzocht had, verklaarde, dat zy een kaart van het gebied van Lake Success had gevonden, waarop de ge bouwen van de V.N. met kruisen waren aangegeven. De politie verklaarde, dat Supina's broer haar had medegedeeld, dat zyn broer, een leerling-piloot, aan halluci naties leed en zich zeer bezorgd maakte over de toestand in Europa. Om Palestina Graaf Bernadotte heeft toegezegd een onderzoek in te zullen stellen naar de bestandsschendingen. Dp Iraakse regering heeft als protest tegen de houding van de Veiligheids raad in de Palestynse kwestie haar vaste afgevaardigde bij de VN, teruggeroepen, zo meldt het blad .£1 Ahram". DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De staking der ambtenaren is geëin digd. Te Parijs en in de provincie is op de verschillende bureaux, die van finan ciën inbegrepen, het werk volledig her vat. Ruim tienduizend employé's van par ticuliere verzekeringsmaatschappijen te Parys hebben echter nu weer besloten In staking te gaan als protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud. IETS WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere, koele nacht met weinig wind. Morgen overdag geleidelyk toenemende bewolking, aanwakkerende Zuidelijke wind en styging van temperatuur. In het Oosten van het land het grootste gedeelte van de dag nog droog weer In het Westen van het land- later op de dag plaatseiyk enige regen. 24 JULI Zon op: 4.49 uur; onder 20.43 uur Maan op: 22.31 uur; onder 8.01 uur (V.M.) Hoogwater te Katwyk te 5.42 en 18.07

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1