Kabinetscrisis in Frankrijk Plagerijen te Berlijn door de sovjets voortgezet Hoe Berlijn over Rusland denkt Het Kremlin maakt fouten en er komt geen oorlog WEERBERICHT Met een enkel woord Vijf ministers confereren over. probleem Duitsland Ministerie wordt streng bewaakt 87ste Jaargang DINSDAG 20 JULI 1948 No. 26443 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 4. Leiden - Giro no.: 57055 Yaks in de lucht. Een Russische jager van het type „Yak" vloog gistermiddag, volgens een Britse woordvoerder, „in de nabijheid" van een Skymaster, die voedsel naar Berlijn vervoerde, in de geallieerde luchtcorridor. Dit zou gebeurd zijn in de buurt van Gatow. De woordvoerder wei gerde de actie van de „Yak" als een schijnaanval te kenschetsen. Hij deelde verder mede, dat later ongeveer 8 tot 10 „Yaks" op ongeveer 500 meter hoogte over Gatow vlogen en daarbij stunts verrichtten. De Russische toestellen schenen van het nabijliggende Russische vliegveld Dallgow gestart te zijn. Met nadruk verklaarde de woordvoerder, dat de Engelsen er niet van overtuigd waren dat de incidenten als bewuste provoca ties moesten worden bestempeld. De vertegenwoordigers van de Sovjet-unie in het Berlijnse luchtveiligheidsbureau waren echter van beide gevallen op de hoogte gesteld en hadden beloofd een onderzoek te laten instellen. De aangekondigde tegenwoordigheid van Sovjet-gevechtsvliegtuigen van het type „Yak" in de luchtcorrldors, waarlangs voorraden naar Berlijn worden gevlogen, zal de Britse en I Amerikaanse autoriteiten, die ver- 1 antwoordelijk zijn voor de luchtbrug, i niet afschrikken, zo wordt van gezag- I hebbende zijde te Londen vernomen. De luchtbrug zal intact blijven, hoe veel „Yaks" ook aankondigen, dat zü door de drie corridors zullen vliegen. Het bovenstaande werd te Londen ken baar gemaakt, nadat de Sovjet-autori teiten te Berlijn aangekondigd hadden, dat vier groepen „Yaks" en één groep gevechtsvliegtuigen van het type P. 0.2, welke him bases hebben in de Sovjet sector van de stad, hedennacht door de corridors zouden vliegen. Het is niet voor het eerst, dat Sovjet vliegtuigen door de corridors vliegen; wel is het de eerste maal, aldus Reuter, dat de Sovjet-autoriteiten zoveel publi citeit hieraan geven. In officiële kringen te Londen is men van mening, dat, mits de veiligheidsre gels in acht worden genomen, geen technische hindernissen voor de lucht brug zullen ontstaan. De vastgestelde vlieghoogte van de Sovjet-toestellen is verschillend van die der Amerikaanse en Britse en er is geen gevaar voor „overbevolking" van de corridors. Functionarissen te Londen verwerpen de mogelijkheid, dat de Sovjet-autori- .teiten een ongeluk zoals de vlieg ramp bij Gatow in April zouden willen provoceren. De juiste reden van het Sovjet-besluit is echter verre van zeker, zo besluit Reuters correspondent. MAARSCHALK ROKOSSOFSKY IN BERLIJN? In Duitse kringen, die nauw contact onderhouden met het Sovjet-hoofd kwartier te Karlshorst, doet het bericht de ronde, dat de jongste maarschalk van de Sovjet-Unie, Rokossofsky, vorige week m Berlijn is aangekomen. In dit verband is de veronderstelling geuit, dat maarschalk Rokossofsky. een brillante jonge tankdeskundige en tac ticus. óf maarschalk Sokolofsky als mi litaire gouverneur vervangt, óf het commando van de Russische strijd krachten in het Westen zal overnemen. Verder waren geruchten in omloop, volgens welke kolonel Zjoekof, zoon van maarschalk Zjoekof, als adjudant fun geert van maarschalk Rokossofsky. Ver der zou de maarschalk, na bijna een week in Berlijn,--tijdens welke hij voor aanstaande Sovjet-officieren en poli tieke adviseurs ontving, in het afgelopen weekeinde naar Frankfort aan de Oder zyn vertrokken voor een ontmoeting met maarschalk Zjoekof zelf. Laatst genoemde zou thans aan 't hoofd staan van de Sovjetrussische militaire mis sie in Polen. Heden zou maarschalk Ro kossofsky naar Berlijn terugkeren. Twee dagen voordat de protestnota inzake de blokkade van Berlijn aan de Sovjet-regering werd overhandigd, werd maarschalk Rokossofsky, die sinds het i einde van de oorlog in Hongarije gede- I tacheerd was, naar Moskou ontboden, j aldus wordt in Berlijn beweerd. Verleden week Dinsdag zou maar- j schalk Rokossofsky Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht. leidende figuren in de S.E.D., ontvangen hebben. DE KOLEN-POSITIE. De voorraden vaste brandstoffen in Berlijn, die vallen buiten de voorraad voor tien dagen normaal zomergebruik, zijn door de militaire besturen der Wes telijke sectoren geblokkeerd. Aan ondernemingen, die levensmid delen fabriceren, is bevolen onmiddel lijk te sluiten. Bakkerijen en margarine- fabrieken vormen een uitzondering. Spoorwegen, rivierscheepyaart, kin derbewaarplaatsen, scholen, universi teiten, schouwburgen, bioscopen, poli tieke partijen en vakverenigingen zullen behalve voor het bereiden van mid dagmalen geen vaste brandstof mo gen gebruiken. Openbare restaurants vallen hierbuiten. Om de vijf minuten streek gisteravond een Britse Dakota neer op het Berlijnse vliegveld Gatow met een lading van meer dan 3 ton steenkolen uit het Ruhrgebied, verpakt in nlnn Wakken. Tot laat in de avond zouden de kolen- vluchten gemaakt worden. Hedenmor gen vroeg zouden zij hervat worden en daarna zou het kolentransport door de lucht zonder onderbreking geschieden. Een woordvoerder van het Poolse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Polen bereid is steenkool te blijven leveren aan de Wes telijke geallieerden in Duitsland, indien zij zelf voor het transport buiten Polen zorgen. Russen willen heel Berlijn voeden. De Russen hebben te Berlijn volgende verklaring uitgegeven: „Daar zij de toestand van de bevol king van de Duitsé hoofdstad, Berlijn, welke werd veroorzaakt door de afzon derlijke en verdelende acties van de Westelijke mogendheden, wil verlichten, heeft de Sovjet-regering het Sovjet-mi litaire bestuur in Duitsland instructie gegeven de mogelijkheid te garanderen om de gehele Duitse bevolking van Ber lijn. binnen de huidige grenzen, van de noodzakelijke levensmiddelen te voor zien. Tot dit doel heeft de Sovjet-rege ring besloten 100.000 ton broodgraan en andere levensmiddelen uit de voor raden van de Sovjet-Unie ter be schikking te stellen van het Sovjet- militaire bestuur in Duitsland voor de eerste periode van het bevoorradings plan. Tegelijkertijd zijn door het Sov jet-militaire bestuur de noodzakelijke maatregelen genomen om voedsel voor de bevoorrading van de gehele Ber lijnse bevolking te kopen in Polen, Tsjecho-Slowakyc en andere landen. Iedere inwoner van Berlijn, in welk district hij ook woont, zal binnen de bestaande grenzen brood en andere levensmiddelen kunnen kopen in de winkels van de Sovjet-sector, op zijn bonkaart en tegen betaling met de geldsoort, welke In de Sovjet-zone wettig betaalmiddel is". ALLE SPORTVERENIGINGEN OPGEHEVEN. Het Sovjet-Russisch militaire bestuur heeft de opheffing van alle sportvereni gingen in de Sovjet-zone van Duitsland bevolen. Alle sportverenigingen worden ondergeschikt gemaakt aan de een- heidsjeugd-organisatie, de Freie Deut sche Jugend. De plaatselijke Sovjet commandanten zullen de programma's van alle sportgebeurtenissen moeten goedkeuren. Ook schaakclubs en ver enigingen van postzegelverzamelaars vallen onder deze bepalingen. (Van onze Duitse correspondent). Lang niet alle Berlijners geloven aan oorlog. Er zijn er en het zijn de dom- sten niet die er nog altijd van over: tuigd zijn, dat Moskou het niet op een gewapend conflict zal laten aankomen. Wat tot nu toe protesten en nota's niet teweegbrachten, zou volgens hun me ning wellicht kunnen worden bereikt door een geharnast ultimatum of door een daad. Ook in de Berlijnse pers zijn in de laatste dagen artikelen verschenen, die de aandacht trokken, doordat zü de conclusie behelsden, dat het Kremlin, ook al heeft het zich in een uiterst moeilijke positie laten lokken, nog al tijd zonder veel kleerscheuren, mis schien zelfs wel met een grootmoedig lijkend gebaar, keert kan maken. Het schijnt soms wel, alsof de Duitsers meer begrijpen van de mysterieuse Russische volksziel en van de zonderlinge menta liteit der Sovjets dan wij Westerlingen en voor hun these, dat Rusland in zijn Duitsland-^politiek grove fouten ge maakt heeft, is iets te zeggen. Zo staat het o.a. vast, dat Moskou te lichtvaardig heeft gespeculeerd op de onenigheid en de besluiteloosheid der Westerse geallieerden. Evenals Hitier vóór 1939, loopt ook Stalin gevaar zijn tegenstanders op grond van hun onder linge meningsverschillen en ruzies ver keerd te beoordelen. Even smalend als de nazi's over de „gedegenereerde plu tocraten" praatten, gewagen de Sovjets van de „ontaarde democraten". Klaar blijkelijk hebben de Russen, toen zij hun hongerblokkade tegen Berlijn be gonnen, niet verwacht, dat de Anglo- Amerikanen bereid zouden zijn, het aangekondigde plan van een luchtbrug te verwerkelijken, althans er niet op gerekend, dat het massa-transport van levensmiddelen naar het belegerde Ber lijn de tegenwoordige, ontegenzeggelijk indrukwekkende omvang zou bereiken. Zij kende de materiële aard der Ameri kanen en zij wisten van de berooidheid der Engelsen. Er zouden geen vliegtui gen genoeg zijn. Londen en Washington ZUIDELIJKE WIND. De Bilt verwacht &>t morgenavond: Aanvankelijk overwegend droog weer met tijdelijke opklaringen en hogere temperaturen dan vandaag. Later zwaar bewolkt met plaatselijke regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. 21 JULI. Zon op: 4.45 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 21.41 uur; onder: 4.24 uur (V.M.). Hoogwater te Katwijk t§ 3 49 en 1£.18 ui'** Het Nederlandse meisje Jans Haltz op een hondententoonstelling in een der voorsteden van Londen sloot vriendschap met een der prijswinnaars. Foto ANP-R. zouden het nooit met elkander eens worden. Hun positie te Berlijn zou on houdbaar blijken en de stad zou de Rus sen zonder slag of stoot in de schoot vallen. Moskou heeft zich vergist. De Duitsers weten zich te herinneren, hoe Hitler in de jaren, die aan de We reldoorlog II voorafgingen, fouten be ging, toen hij er op rekende, dat zijn tegenstanders zich door uiterlijk machts vertoon en door massieve woorden zou den laten bluffen. Zij staan op 't stand punt, dat Stalin dezelfde verkeerde weg opgaat en er nog altijd niet van door drongen is, dat het engelengeduld van zijn tegenstanders een grens heeft. Het begin van de huidige ellende zoeken zij In de toegeeflijke houding der Westerse mogendheden jegens de veeleisende Russen te Jalta en te Potsdam, waar door Moskou thans het slachtoffer wordt van zijn eigen overspannen politiek. Rusland zo redeneren zij is ge ïnteresseerd aan de chaos; het hoopt in troebel water te kunnen vissen, terwijl de Westerse mogendheden het grootste belang hebben bij een ordelijke toe stand, wat hen beweegt met alle mid delen een chaos te verhinderen. Terwijl de politiek van Amerikanen en Engel sen zich kenmerkt door een verregaan de voorzichtigheid, wagen de Russen, omdat zij het idealisme der democra tieën kennen, het uiterste. De nota's van Washington, Londen en Parijs, ge matigd van inhoud en zonder termijn - stelling, hebben de vermetelheid van Moskou gesterkt. De volgende stap van het Westen, die in een nota kan bestaan, waarin wèl een termijn wordt gesteld of die zelfs een ultimatief karakter kan dragen, in die zin, dat bij niet-inwilli- ging der eisen geweldmaatregelen wor den aangekondigd, zou volgens Duits inzicht meer kans op uitwerking heb ben. ZOUDEN DE KINDEREN HET GELOVEN? Dat het eerste schot of misschien het tweede een oorlog zou ontketenen, Is nog lang niet zeker. Als het juist is, wat niet alleen in brede Duitse, doch ook in Amerikaanse en Engelse kringen wordt aangenomen, namelijk dat Rus land geen oorlog wil, dan zou het zelfs in dat stadium der ontwikkeling nog altijd kunnen retireren. Iedere kleine communistische propagandist zou zijn goetgemeente kunnen vertellen, dat het grove Rusland, edelmoedig als het Is, toegeeft, om de volken der aarde voor de verschrikkingen van een nieuwe we reldoorlog te bewaren. En de kinderen zouden het geloven. Intussen hoopt ieder, dat het gezond verstand tijdig zal zegevieren en dat de beide partyen de weg naar de con ferentietafel zullen vinden, voordat de wapenen spreken. De plaatsvervangen de volkscommissaris voor buitenlandse aangelegenheden, gedelegeerde der Sov jets bij de Verenigde Naties, Gromyko, is met een vertrouwehjke boodschap van Trygve Lie, de secretaris-generaal dezer organisatie, onderweg naar het Kremlin. Wellicht zal deze boodschap Stalin en zyn raadgevers tot inkeer brengen. Regering Schuman afgetreden. Hetgeen reeds zo lang dreigde, doch steeds te elfder ure nog werd afgewend, daar de „derde macht" verkiezingen ten zeerste vreest, is nu toch werkelykheid geworden: het Franse kabinet Schuman is gevallen. En wel over de militaire cre- diten. Naast de symbolische besnoeiing der defensiebegroting stelden de socia listen een motie om de credieten met 12 milliard te verlagen. De regering stelde daarentegen de vertrouwenskwestie. De onenigheid in de regering kwam al zeer duidelijk tot uiting toen de socialis tische ministers aftraden, dat bezegelde reeds het lot der regering Schuman. De motie der socialisten werd aangenomen met 297214 stemmen. Dit betekende de val van Schuman in optima forma. Schuman heeft dan ook reeds zyn ontslag aangeboden aan president Auriol, die dit heeft aanvaard. Heden beginnen de besprekingen over een nieuwe regering. Gemakkelijk sal het niet zijn - Ge zien de wereld-omstandigheden komt deze crisis wel zeer ongelegen! Rede van De Gaulle. HIJ HEEFT VOOR ALLES EEN REMEDIE. Generaal De Gaulle heeft de eerste bijeenkomst van de nationale raad van de RP.F. geopend. Hij verklaarde: „Wij moeten Frankryk in handen ne men om het te leiden, doch wij moe ten dit deen met de wil van het land; zo niet, dan zouden wy slechts een schim in handen hebben. De staat is verdeeld door het par tyenstelsel. Reeds lang pry^en wij d> middelen aan, die. indien wy de kans kregen ze, te verwezenlyken en eens komt die dag het land opnieuw overeind zouden kunnen helpen. Voor de sociale problemen hebben wy een oplossing: de vereniging. Te gen het uiteenvallen van het koloniaal imperium bezitten wy eveneens een middel: de Franse unie. Boven Europa, de wereld en ons volk hangen dreigen de gevaren tengevolge van de mateloze ambitie van de Sovjet-Unie. Hiervoor hebben wy eveneens een oplossing: de Europese unie. Tegenover de inwendi ge verdeling stellen wij de hervorming van de staat. In het Departement van Buitenlandse Zaken te Den Haag is Maandagochtend de vyf-mogendheden-conferentie begonnen. Aan deze conferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken van de Benelux-landen en van Engeland en Frankrijk. Onze minister van buitenlandse zaken, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout opent de conferentie. Tegenover hem zittend links de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, twee stoelen verder de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault en aan het hoofd van de tafel de Belgische vertegenwoordiger Paul Spaak. Foto ANP-v.d.W. BINNENLAND De op 5 Juni J.l. geopende buiten gewoon Interessante historische tentoon stelling in het Prinsenhof te Delft is reeds door 36.000 personen bezocht. Vandaag opent de Finse luchtvaart maatschappij Aero een tweemaal weke lijkse lijndienst Helsinki—Amsterdam v.v. De Legervoorllchtlngsdlenst deelt thans mede, dat het troepenschip „Indra- poera", tengevolge van motorstoring niet vóór 28 Juli a.s. te Rotterdam zal arri veren. BUITENLAND Volgens de communistische radio zullen eerstdaags verkiezingen plaats heb ben ter vorming van „een volksvergadering van Noord-Chlna". Deze vergadering zal ln de eerste plaats de „samenstelling Van een coalitieregering voor de bevrijde ge bieden van Noord-Chlna" worden opge dragen. De nationale vergadering van het door de Amerikanen bezette Zuid-Korea heeft tot president van de republiek ge kozen de 73-Jarige dr Syngman Rhee, anti communistisch nationalist, die 26 Jaar ln de V.S. heeft gewoond. In het schilderachtige Damrae, ge legen aan het kanaal van Brugge naar Sluis, ls gisteren het Van Maerlant-mu- seum geopend. John Bracken, leider van de oppositie ln het Canadese parlement, heeft bekend gemaakt als leider van de progressieve conservatieve partij te zfjn afgetreden ln verband met zijn slechte gezondheid. Bracken, die 65 Jaar ls. heeft de partij functionarissen schriftelijk verzocht een conventie bijeen te roepen ter verkiezing van zyn opvolger. Volgens het communistische blad „La Republica" zijn twee Sovjetrussische artsen, door Stalln gezonden, uit Moskou naar Rome vertrokken om Togllattl te behandelen. Vaclaf Majer, voormalig Tslecho- slowaaks minister van voedselvoorziening en leider van de antl-communistlsche vleugel van de sociaal-democratische partij, is uit Frankfort te Londen aangekomen. HIJ was tijdens de Sokolfeesten uit Praag gevlucht en kwam vorige week ln de Amerikaanse zone van Duitsland aan. De R.K. bisschop van Mostar, mgr Peter Cule, is te Belgrado veroordeeld tot elf Jaar gevangenisstraf wegens het orga niseren en helpen van de „kruisvaarders", een Oestasjl-organlsatle. Acht geestelijken en vrouwelijke reli gieuzen, die tegeiyk met mgr Cule terecht stonden, zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van zes maanden tot acht Jaar. Uit Palestina. De stryd in Palestina duurt van het Noorden tot het Zuiden nog voort. Bei de partyen beschuldigen elkaar van schending van het bestand. Graaf Folke Bernadotte, de bemidde laar der V.N. voor Palestina, heeft te Rhodos verklaard, dat hy binnen enkele dagen in contact zou treden met Ara bieren en Joden, met het doel nieuwe vredesonderhandelingen te beginnen. Hy verklaarde, dat zyn eerste taak was een organisatie voor toezicht op de naleving van het bestand op te bouwen. Er waren regelingen getroffen voor het aanvoeren van meer uitrusting, commu nicatie en vervoersmiddelen voor de waarnemers. Hy was van mening, dat zijn bevoegdheden na het bezoek aan Lake Success in hoofdzaak dezelfde waren gebleven. Koning Abdoellah van Transjordanië legde een tot zyn volk gerichte verkla ring af over de aanvaarding van de wapenstilstand in Palestina. Hij zeide, dat hiertoe besloten was onder druk van de Veiligheidsraad. Eén dergeiyk bestand, aldus Abdoellah, zou kunnen leiden tot een hervatting van de stryd of een rechtvaardige en bevredigende oplossing. Indien de oorlog moest wor den hervat, zouden de Arabische zuster- naties hem met alle doeltreffende mid delen en voldoende strydkrachten voe ren om hem snel en zegevierend te be ëindigen, waartoe het Transjordaanse volk®het zyne zou bijdragen. Koning Abdoellah bracht hulde aan het door de Engelsen opgeleide Transjordaanse Arabische legioen. Ten slotte verklaarde Abdoellah, dat het Transjordaanse volk het mogelyke gedaan had voor de uit Palestina gevluchte Arabieren. Belangrijke besprekingen te Washington. President Truman heeft de hoge le ger- en diplomatieke chefs op het Witte Huis ontboden. Op de conferentie waren o.m. aanwe- sig de minister voor het leger, Kenneth Royall, de onderminister William Dra per en de onderminister van buiten landse zaken Robert Lovett. De bespre king werd gearrangeerd onmiddellijk na de wekelijkse bespreking van de buiten landse politiek tussen president Truman en minister Marshall. In diplomatieke kringen legt men er de nadruk op, dat de definitieve beslui ten inzake een gezamenlijke actie der Westelijke geallieerden zullen worden genomen hetzy te Londen, hetzy ln Den Haag, waar de ministers van buitenland se zaken vergaderen. Het voornaamste doel van het optre den der Westelyke geallieerden zou zyn de Russische regering er van te overtui gen, dat de Westelyke geallieerden in elk geval in Berlijn zullen blijven. In officiële kringen te Washington schynt men bijna algemeen van gevoe len, dat de cdisis van Muenchen geëve naard wordt. Er moet worden gekozen tussen uit Berlyn terugtrekken en een krachtmeting, en Washington aarzelt niet de krachtmeting, met alle daaraan verbonden consequenties, te kiesen, zo zegt men. Atoombom op bodem van Stille Oceaan De Amerikaanse admiraal Zacharias heeft Zondag voor de radio verklaard, aat er een atoombom op de bodem van de Stille Oceaan rust. Van de zijde van de Amerikaanse marine en de commissie voor de atoomenergie wei gerde men zich over deze verklaring uit te laten. Het Amerik. ministerie van marine heeft gisteravond verklaard, dat deze verklaring steunt op het feit, dat de kruiser „Indianapolis", die twee atoom bommen aan boord had, welke op Ja pan zyn afgeworpen, door de Japan ners tot zinken is gebracht. Het minis terie wijster voorts op, dat de twee bommen gêlost waren toen de Indiana polis werd getorpedeerd, zodat het schip toen het zonk, er geeh meer aan boord had. Tegen het Joegoslavische communisme. SCHERPERE VORMlÉN. Volgens een bericht van radio-Mos-' kou heeft het officiële orgaan van de Kominform. dat thans te Boekarest verschijnt, het centrale comité van de Joegoslavische communistische party beschuldigd van „venyn spuiten tegen de communistische leiders elders ln de wereld" in zyn antwoord op de critiek van de Kominform. Onder de tegen woordige communistische leiders in Joego-Slavië degenereerde dit land, al dus het artikel, tot een „doodgewone bourgeois-republiek" en werd het „een kolonie van de imperialistische staten". Voor elke ware marxist is het echter duidelyk, aldus het artikel verder, dat de communistische party van Joego- Slavië trouw zal blijven aan het Marxisme en Leninisme. Uit Wenen .wordt gemeld, dat agen ten van „een vreemde mogendheid" een doorzoeking hebben gehouden in de appartementen van de Joegoslavische politieke vertegenwoordiger in de in ternationale zone van Wenen. Men neemt aan, dat deze doorzoeking in ver band staat met de kwestie Kominform- Joego-Slavië, aangezien meer berichten zyn binnengekomen over dergeiyke doorzoekingen van Joegoslavische lega ties In Oost-Europese landen. De Joe goslavische vertegenwoordiger te We nen, generaal Jaka Avshitsj, vertoeft op het ogenblik met verschillende leden van zijn staf in Belgrado. Amerika en Joego-Slavië. De Verenigde Staten hebben thans officieel besloten de Joegoslavische activa, die sedert de oorlog geblokkeerd waren, te deblokkeren. Op. het depar tement van Buitenlandse Zaken te Washington zyn overeenkomsten gete kend. volgens welke Joego-Slavië aan de Verenigde Staten zal betalen voor Amerikaanse bezittingen in Joego-Sla vië, die genationaliseerd zyn alsmede voor leen-en-pacht-leverlngen en voor hulpverlening, welke aan de Unrra is voorafgegaan. Het besluit van r.et departement van Financiën betreft ongeveer 47 millioen dollar aan goud. Behalve dit goud zou zich naar schatting nog voor tien mil lioen dollar aan particuliere Joegosla vische activa in de Verenigde Staten bevinden. Onder de Amerikaanse aanspraken, waarvoor thans een regeling is getrof fen, is die betreffende schadevergoe ding voor de twee vliegtuigen, welke ln Augustus 1946 in Joego-Slavië zyn neergeschoten. OVERSTROMINGEN IN CHINA. De stortregens hebben de Jang-tse- kian en haar zyrivieren bulten de oevers doen treden, zodat in de oever- provincies de oogst ls verwoest en hon derdduizenden mensen dakloos zyn, 600.000 H.A. staan onder water en in het gehele gebied zijn het wegennet en de bruggen vernield. In de provincie Hoenan, „China's rystschuur", zijn 300.000 H.A. rystvel- den verwoest. Meer dan 1 millioen ton ryst zijn daarby verloren gegaan en ln de getroffen provincies wordt de bevol king met hongersnood bedreigd. Men vreest de herhaling van de rampen der vorige jaren, „waarbij duizenden slacht offers zyn gevallen. HET PROGRAMMA VAN STROM THURMOND. Gouverneur Strom Thurmond van Zuid-Carolina, die door enkele demo craten uit het Zuiden der V. S. als te- gencandidaat tegen president Truman is gesteld, heeft aanhangers gelaakt die „blanke supprematie" aanhangen. Thurmond heeft verklaard, dat hij „een vooruitstrevend man uit heb Zuiden" is, die belang stelt ln verbete ring der omstandigheden van de neger. Het gaat hem alleen om erkenning van de rechten der staten, hun eigen rasvraagstukken op te mogen lossenl zonder inmenging van de federale re gering Gistermiddag om half vier begonnen op de kamer van minister Van Boetze laer de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken. Daaraan namen deel: voor het Ver. Koninkrijk minister E. Bevin en mr P. H. Dean, hoofd van de Duitsche politieke afdeling; voor Frankryk ministers Georges Bidault en de heer Jean Chauvel, secretaris-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken; voor België minister P. H. Spaak en de heer W. Loridan, direc teur van de politieke afdeling; voor Luxemburg minister P. Dupong; voor Nederland minister C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Ne derlandse ambassade in Engeland jhr mr E. M. F. J. Michiels van Verduynen en de heer A. H. J. Lovink, secretaris generaal van het ministerie van buitenl. zaken. De besprekingen werden even voor 7 uur afgebroken en werden vanmorgen om 10 uur voortgezet. Na afloop van deze besprekingen „en petit comité" werd medegedeeld, dat er een nuttige gedachtenwlsse- ling werd gehouden. Het probleem Duitsland en alles wat daarmee sa menhangt vormde .het onderwerp der besprekingen. De economische commissie kwam des middags eveneens in vergadering by- een. zy formuleerde suggesties voor de nauwere samenwerking op economisch gebied. Tydens de byeenkomst van de econo mische commissie verscheen op verzoek der commissie dr H M. Hirschfeld. Re geringscommissaris voor het Europese Herstelplap, even ter vere-»c om inlichtingen te geven 's Morgens werd minister Van Boetze laer op voorstel van minister Bevin tot voorzitter gekozen. Ter gelegenheid hiervan merkte mi nister Van Boetzelaer op, dat heb noodzakelyk is, dat de vyf landen hun krachten op alle terreinen „synchroni seren". Na afloop van het diner, dat mi nister Van Boetzelaer gisteravond zyrt vier buitenlandse collega's ln de Trèves- zaal had aangeboden, ontving de mi nister-president dr L. J. M. Beel de deelnemers op een druk bezochte recep tie in de naastliggende Statenzaal. Mefc de eregasten waren tal van autoriteiten aanwezig. Vooral het corps diplomatique was sterk vertegenwoordigd. Voorts waren byna alle ministers aanwezig, alsmede de president van de Hoge Raad mr dr J. Donner en de voorzitter van de Eerste Kamer prof. mr R. Kranenburg. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zyn getroffen voor de beveiliging van de vyf ministers van buitenl. zaken. Vóór Plein Nr 23, waar het ministerie van buit. za ken gevestigd is, staan voortdurend agenten jop wacht. Bezoekeps mogen niet als in normale omstandigheden vry door het gebouw gaan. doch worden steeds vergezeld door een bode. In het miniserie bevindt zich een groot aantal marechaussees. De ver trekken, waar geconfereerd wordt, zyn volkomen van het overige deel van het gebouw „afgegrendeld" en omge ven door een cordon van marechaus sees. 's Nachts worden de veiligheids maatregelen even scherp doorgevoerd als overdag. Alle toegangswegen worden bewaakt. In de tuin van het ministerie zyn licht masten opgericht. Schijnwerpers zetten 's nachts de achterzijde vaD het gebouw In een zee van licht om te verhinderen, dat ongewenste bezoekers van die kanl ongezien zouden kunnen naderen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1