Laatste Berichten Directorium van drie met presidentiële bevoegdheden? Bij aarneming richtdatum 1 Januari 1949 niet meer urgent UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN De voorstellen van Bandoeng MAANDAG 19 JULI Omtrent de inhoud der resolutie, wel ke door en op initiatief van Anak Agoeng en Adil Poeradiredja, de minis ter-presidenten van Oost-Indonesië en de Pasoendan, door de te Bandoeng ge houden conferentie van de leiders der deelstaten werd aangenomen en Zater dag aan de Lult.-G.G. is aangeboden, wordt zowel In officiële kringen der Federale regering als in officiële Ned. Kringen te Batavia het grootste stil zwijgen in acht genomen. In politieke kringen te Batavia is deze resolutie in tussen het afgelopen weekeinde zeer druk besproken. Van betrouwbare zijde verneemt Aneta, dat de resolutie met de daar aan verbonden conclusies zou neer komen op het verzoek tot instelling van 'n uit drie personen bestaand di rectorium met presidentiële bevoegd heden. Daarnaast zou een Hoog Com missariaat worden ingesteld als ver tegenwoordiging van de souvereine Ned. regering. Het uitvoerend orgaan zou bestaan uit een college van secre tarissen van Staat, waarvan de sa menstelling anders zou dienen te zün dan die van de huidige prefederale regering, en zou met name meer In donesiërs bevatten. Ten slotte zou een Senaat worden ingesteld, be staande uit de leiders der deelstaten. Deze resolutie zou ter kennis worden gebracht van de Republikeinse rege ring, doch indien deze de daarin ver vatte voorstellen niet bevredigend zou achten, zouden de federalisten door deze afwijzing hun plannen niet wijzigen en voortgaan op de thans ingeslagen weg, I met dien verstande, dat uiteraard de 1 Ned. regering heeft te beslissen of zy accoord gaan met de inhoud en de strekking van deze resolutie. Het staat thans wel vast, dat de de putatie der conferentie onder leiding van Adil Poeradiredja, in de eerstko mende dagen nog niet naar Djokja zal vertrekken. Morgen vertrekt prof. mr K. Entho ven, de adviseur in algemene dienst van de Luit. G.G. (nieuw benoemd se cretaris van Staat voor staatkundige hervormingen) naar ons land, met me deneming van ^n schets voor staat kundige hervormingen, opgesteld na overleg met de voorlopige Federale re gering. Aanneming door de Ned. regering van de Bandoengse voorstellen zou betekenen, dat de richtdatum van 1 Januari 1949 als datum van over dracht der souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië niet meer die urgentie zou hebben welke zü had, aangezien de voorstellen neerkomen op een practisch volledige interne overdracht van de bevoegdheid. Intussen hebben Republikeinse krin gen te Batavia verklaard, dat de Repu bliek waarschijnlijk geen oplossing der politieke problemen zal acceptéren, wel ke zouden omgaan buiten de onder auspiciën der C. v. G. D. gehouden be sprekingen tussen Nederland en de re publiek. In regeringskringen te Den Haag kon men ons nog geen enkele inlich ting betreffende de voorstellen van Bandoe.ig verstrekken. (Red. L. D.). Wat P.V in Illdië Belgische koningskwestie gebeurt HOE MOSKOU OPHITST! Volgens Radio Moskou is de Ameri kaanse politiek in Indonesië „een van de voornaamste, factoren, zo niet de voornaamste factor, die de huidige si tuatie in dat land van langdurig lüden veroorzaken". In dezelfde uitzending werden de „Nederlandse imperialisten" beschul digd van de poging, „de wereld er van te overtuigen,' dat zij misschien gedwon gen zullen zün de militaire operaties te hervatten". De radio voegde er aan toe: „Zij zul len hiertoe misschien worden gebracht door hun vérlangen, de nationale be vrijding-beweging van 70 millioen In donesiërs te onderdrukken en het oude koloniale stelsel te herstellen in het be lang van Nederlandse koloniale krin gen en van hun buitenlandse, in het bijzonder Amerikaanse, beschermheren" delegatie der federale deelstaten naar djokja. Vandaag vertrekt de delegatie van de vergadering van staatshoofden en minister-presidenten der federale ge bieden, onder leiding van de heer Poe radiredja naar Djokja om aan de Re publiek ter kennisneming over te bren gen de resolutie, waaromtrent overeen stemming werd bereikt op vorenvermel- de vergadering, alsmede de daaraan toegevoegde conclusie. Deae resolutie en de conclusies zijn Zaterdagavond aan geboden aan de Luit.-G.G. ter doorzen ding aan de Ned. regering. dodentransport bondowoso- soerabaja voor de krijgsraad De „Bondowoso-affaire" (het trans port van 3 November 1947 teen 46 ge vangenen van de TRI in een trein bus sen Bondowoso en Soerabaja omkwa men) zal waarschijnlijk op 23 Juli a.s. werden behandeld door de Krijgsraad voor de Zeemacht te Soerabaja. Er zullen zich 14 beklaagden, allen be schuldigd van dood door schuld, te ver antwoorden hebben. C. v. G. d. WAS GAST bij SOEKARNO. De leden der C. v. G. D. de heren Herremans, Critchley en Ogburn zijn Zaterdag met Moh Hatta naar Saran- gan vertrokken, waar Soekarno hen een „thee-middag" aanbood. Bij Redjoe Agoeng werd de grootste Rep. suikerfa briek bezichtigd, die deze maand begint te malen. De leden der C. v. G. D. wor den vandaag te Kalioerang terug ver wacht. Voor deze week staat eerst op Woensdag de eerste vergadering der conferentie op de agenda. LUSTRA ZONDAGSSCHOOL „prediker" en „immanuel". Voor het Zondagsschoolwerk ln onze stad breken deze week enkele gedenk waardige data aan. Gedenkt de Zon dagsschool „Immanuel" van wijk II der Ned. Herv Gemeente te dezer stede haar 45-j bestaan, de Zondagsschool „Prediker" brengt het nog enige tien tallen jaren verder en zal zelfs haar zeventiende lustrum vieren. Ter gelegenheid van deze lustra vindt a.s. Woensdagavond in de Mare- kerk een herdenkingsdienst plaats, waarin ds H J. van Achterberg zal spreken over „Geeft gij hun te eten". Medewerking aan deze avond verlenen het Prediker-zangkoor o.l.v. de heer Eikerbout en mevr. Pison-v. d. Reek. In aansluiting op deze herdenkings dienst vindt er a.s Vrijdagavond voor de ouders van de leerlingen van de Zondagsschool ..Immanuel" in 't gym nastieklokaal van de Chr. school aan de Morschweg een feestavond plaats, terwijl de kinderen op Zaterdagmiddag 24 Juli zullen worden onthaald. Op 18 Augustus gaat de grote „Im manuel"-jeugd naar Groenendaal en de kleuters krijgen hun „uitje" op 14 Augustus. Zij zullen een middag doorbrengen in de speeltuin „De gou den leeuw" bij Voorschoten. A.s. Donderdag zullen de Zondags- schoolkinderen van „Prediker" hun uit stapje maken, terwijl dit lustrum Vrij dagavond met de ouders in Prediker zal worden herdacht. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de in Tirol plotseling overleden stadgenoot, de heer Is. Le- man. welke morgenmiddag op de Irs. Begraafplaats te Katwijk zou plaats vinden, is tot nadere aankondiging uit gesteld. Naar uit Genève wordt vernomen, zou koning Leopold binnenkort zijn verblijf plaats „Le reposoir" nabij Genève ver laten, teneinde zich naar Orans-sur- Piejre te begeven, waar hij enige tijd zal doorbrengen voordat hij een reis naar Italië zal maken. De hoofdredacteur van het socialisti sche blad „Le Peuple", Victor Larock, wijdt in de uitgave van hedenmorgen een beschouwing aan de koningskwestie waarin hij tot de conclusie komt dat er voor de Belgische socialisten slechts één oplossing voor de koningskwestie bestaat, n.l. troonsafstand door koning Leopold. Larock betoogt aan het slot van zün artikel, dat indien de vorst een volks- Tererendum wil forceren, de Belgische arbeidersklasse hierop zal antwoorden met de algemene werkstaking. DE TOESTAND VAN TOGLIATTI. Volgens het bulletin van heden is de algemene toestand van Togiiatti aan zienlek beter". BENTHUIZEN NA ARBEID SPORT JUBILEERDE. Zaterdag werd het twaalf en een half Jarig bestaan van de gymnastiekvereniging Na Arbeid Sport gevierd met een genoeg lijke bijeenkomst op het terrein van ae beer A. H. Rensink. De voorzitter de heer G C. Diephout opende met een terugblik over het verenigingsleven en bood de lei der. de heer Vos uit Hazerswoude, die ge durende het overgrootste deel van het verenlglngsbestaan de leiding heeft gehad, een cadeau aan als blijk van erkentelijk heid voor zhn onvermoeide arbeid. Een zeer uitgebreid en afwisselend programma werd vervolgens uitgevoerd. Speciaal de vr\je oefeningen voor Jongens en meisjes, de rhythmiscne oefeningen voor dames en de kleuteroefeningen oogstten veel suc ces. In de pauze werden de heren W. C. Diephout, Jos van Eyk en A. H. Rensink gedecoreerd en tot erelid benoemd. BOSKOOP ZEGT HET MET BLOEMEN. Bovenstaande leuze hebben ook de jongens in Indlë tot de hunne gemaakt. Op grote schaal worden thans door hen bij elke voorkomende familie aangele genheid bloemen gezonden aan ouders, echtgenoten, boers, zusters, verloofden in Nederland. Door middel van het A.M.V.J. in Ba tavia kunnen de jongens in Indië hun bestellingen opgeven, die dan 3 x per week en bloc worden doorgegeven aan de Bloemisterij „Florix" te Boskoop, welk bedryf voor de uitvoering van de bestellingen, alsmede de verzending in Nederland zorgdraagt, thans dikwijls 1500 per week. Een zeer snelle verzending is mogelük geworden door de door „Florex" verkre gen speciale medewerking van de Poste rijen en de Ned. Spoorwegen. Na een uiterst deskundige behande ling en het in een koelcel op lage tem peratuur brengen, worden de snijbloe men als pakket (met het opschrift: „Van onze jongens uit Indië via de posterijen verstuurd. Het koelhouden van de bloemen brengt voorts mede, dat met de warm ste dagen (zoals vorre jaar) de bloemen fris te bestemder plaatse komen. De bloemenmanden worden in speciaal hiervoor gemaakte kratten per spoor wegen verzonden. 50-JARIG CHR. JONGEL.-VEREN. „SAMUËL". De Chr. Jongel.-veren. „Samuël" zal in het a.s. najaar haar 50-jarlg jubi leum gedenken. Het ligt in de bedoeling om in ver band met deze gebeurtenis een oud leden reünie te organiseren. Opgave van adressen wordt ingewacht bü de heer L. Spüker, Zijdeweg 302, Boskoop. Sportdemonstraties Uitgaande van de veren. Volksonderwüs afd. Boskoop had Zaterdagmiddag op het „V.V. Boskoop" terrein aan de Hogenveence- weg een sport-, spel- en zangmiddag plaats voor de kinueren van üc openo. lagere school en Ulo-school, onder lei ding van het personeel der scholen. Deze middag, waaraan de harmonie „Excelsior" haar medewerking verleen de is uitstekend geslaagd. In de avonduren was de beurt aan de gym.- en turnveren. „Fit" om ge combineerd met „Hou Vast" van Ha zerswoude en „Tarzan" van Moercapelle eveneens op het V.V. BoskooD-terrein 'n demonstratie te geven, welke even eens naar wens is verlopen. Hier ver leende de harmonie „Concordia" haar medewerking. De belangstelling van het publiek was beide keren zeer groot. Mej. S. de Boer, blol. doctoranda is benoemd tot ingenieur bü de Voorlich tingsdienst ten behoeve van de land bouw. Zü zal haar werkzaamheden op „De Proeftuin" alhier voortzetten. Door de Rükspolitie, alhier, is aangehouden een Hollandse S.S.-er, die uit het kamp te Naarden ongeveer 7 maanden geleden was ontsnapt. De aangehoudene is geen onbekende van de politie, en wordt omi. verdacht van oplichting en diefstal. Voor het theoretisch staatsexamen piano, slaagde te Utrecht onze plaats- genote Riet Kortmann. Aan de commissie voor opbouw van Herv. Kerken en de verwoeste ge bieden werd voor de maand Juni afge dragen de mooie som van f. 82. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is tot zuster voor ..Gezins zorg" benoemd mej. De Wilde uit Haar lem. De nieuwe zuster hoopt 1 Sept. eJc. In functie te treden. HAZERSWOUDE VOETBALTERREIN VAN IIAZERSWOUDSE BOYS GEOPEND. Zaterdag had onder grote belangstel ling de officiële opening plaats van het Voetbalterrein v. „Hazerswoudse Boys". Des namiddags om 3 uur werd aller eerst een wedstrüd gespeeld tussen Ha- zerswoudse Boys Jun. 2 en Hazerswou de Jun. 2. Deze wedstrijd werd door Hazerswoude Jun. 2 gewonnen met 1-0. Daarna kregen wü een wedstrijd tussen Hazerswoudse Boys adsp. en Hazers- woudse adsp. Ook de Hazerswoudse Boys adsp. Kreeg de nederlaag en ver loor met 60 Om 6 uur maakte de muziekvereniging de „Harmonie" van Hazerswoude een mars door het dorp. en wachtte bij de hoek van de Dorps straat en Prov. weg, de dames hand bal-speelsters op. die per autobus van uit Den Haag moesten arriveren. Na te zijn opgesteld, begaven de speelsters zich met de muziek voorop naar het sportterrein. De voorzitter van de voet balvereniging „Hazerswoudse Boys", de heer Van der Lelie, dankt de loco-bur gemeester, de heer C A. van Dam, zomede de wethouder, de heer N P. Kaptein. en de gemeente-secretaris, dat zü aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven om bij de opening van het sportterrein tegenwoordig te zijn. De heer J. Out, voorzitter van de R.K. Voetbalvereniging Hazerswoude, dankte de voorzitter dat hü hun ClU'O had uitgenodigd om deze eerste wed strijd te spelen. Daarna had de hand- bal-wedstrijd plaats tussen de jagers 1bedr. V. en V. 1 uit Den Haag Deze spannende wedstrijd werd door de ja gers met 40 gewonnen. Na afloop van deze wedstrüd ontvingen de jagers met een toepasselyk woord van de loco burgemeester een zilveren medaille Daarna kwamen de heren voetbal spelers in het veld. Van deze spannen de wedstrijd was de eindstand 00. Hierna sprak de heer Van der Lelie een dankwoord tot de spelers, waarna hü de heer N. P. Kaptein verzocht een medaille aan de R.K. voetbalclub te willen uitreiken. Ook werd aan het muziekkorps de „Harmonie" een herin nering uitgereikt voor de medewerking bü de opening van het sportveld. KOUDEKERK Bü K.B. Is benoemd tot Ridder ln de Oorde van Oranje Nassau de heer A. v. Egmond alhier. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Pleter Jelles. z. van G. Slingerland en J. 't Hart; Johanna Maria, d. van H. E. Rensen en W T. Schrama; Elfride Maria, d van J. M. C. Klepe en A. F. J. Klepe; Emilie Arnolda Franclsca Maria. d. van C M. Plus en J. M. H. Plek: Jacoba Margaretha Maria, d. van J. v. Staverden en A. S. Rooks; Eli sabeth Hendrika Maria. d. van A. G. Koppers en H. Strooband; Gerrlt, z. van H. Buwalda en J. Kaak; Cornells Domlni- cus Antonius. z. van L. A. Poelsma en C. M. Metz; Margaretha Clementina Magda- lena. d. van H. P. Bakker en J. P Reekers; Johanna, d. van D. Breijer en F. Kuipers; Samuel, z. van D. Breijer en F. Kuipers; Geeltje, d. van B. Grlekspoor en A. Bakker; Simon Gerardus, z van W. J. Fokker en J. W. de Boer; Andrles, z. van L. Bieren broodspot en A. Potgieser; Cornelia Jo hanna. d. van W. Bos en A. M. Roos; Wilhelmus Nlcolaas. z. van N. W. Splerings •en J. M. v. d. Pas; Salomon, z van H. Korenwinder en G. E. v. Rüswük; Evert, z. van E. Mulder en D. Koene; Anna Maria Dlngena. d, van J. G. Duivenvoorde en J. Vos; Cornells, z. van E. W. Maurlts en A. J. Kemp; Adrianus Franclscus. z. van J. P. Huiberts en P. Totté; Marlon, d. van F. Farber en C. W Prins. Ondertrouwd: Jan Hendrik Schoorel. 43 jaar en Cornelia Grietje Cirkel, 28 Jaar; Arij Frans VerhelJ. 34 Jaar en Elizabeth de Kwaastenlet. 30 Jaar. Dirk Coemaat, 28 Jaar en Maria Overboek. 25 jaar: Dirk Jan Millenaar. 26 Jaar en Wlllemlna Maria van Zanden. 25 Jaar. Wilhelmus van den Berg, 33 Jaar en Jacoba Kamp. 27 Jaar; Johannes Petrus Kassing, 24 Jaar en Har- mina Maria Hartman. 21 Jaar; Cornells Maria Warmerdam, 27 Jaar en Maria Tulen. 28 Jaar. Getrouwd: Hubertus van Kaam. 26 Jaar en Catharlna Cornelia Veldt 24 Jaar; Wilhelmus Glas, 35 Jaar en Wilhelmina Maria Luüben, 24 jaar; Bernardus Adria nus Veenhof. 27 Jaar en Grada Petronella Stroomer, 21 Jaar; Lucas Wilhelmus Rö- ben, 23 jaar en Gerarda Elisabeth Mole- man, 24 jaar; Bartholomeus Johannes Grieksnoor. 29 Jaar en Sophie Brudny. 28 jaar; Willem Hendrik Goudrlaan. 26 Jaar en Philllppijntje WelJ. 20 Jaar; Petrus Bok horst. 26 Jaar en Margaretha Helena Faas, 21 Jaar; Pleter Hoogenboom. 27 Jaar en Johanna Geertrulda Hendrika Zaalberg, 22 Jaar; Gerrlt Speelman. 26 jaar en Allda Petronella Sluis, 23 Jaar. OverledenNlcolaas Laan, 83 Jaar, wedn. van G. C. van Saaze. Anna Maria de Jong, 77 Jaar echtg. van F. v. d. Meulen. KATWIJK AAN ZEE i; ooikin deren sparen voor (le Balinese Jeugd. Leerlingen van de openb. school, van enige Herv. scholen en de Chr. opleidings school zyn gaan sparen voor de school gaande Jeugd op het eiland Ball, die niet om geld vraagt, maar om leermiddelen, die daar onbetaalbaar zün. Door de hoofden der scholen zijn reeds verscheidene leer middelen verzonden naar „Oegstgeest". die vandaar naar Ball verzonden worden. Van het büeengespaardc geld worden leermid delen gekocht. Meisjesverenigingen kamperen op de V eluwe. Onder leiding van de dames mej. Eller- meyer. mevr. Jonker en mevr. Burger- K AT WIJK AAN DEN RIIN meente meerderen zo reikhalzend uit- zien. kunnen we thans berichten dat zeer binnenkort met het bouwen zal worden begonnen. Een begin ls ge maakt ,met aanbrenging van verhar ding voor een straat en ook zyn de eer ste ladingen te gebruiken steigerhout aangekomen. hout hebben de melsjesvereniglnge Zeeschelp" en „Niet door eigen krach" een vyftal dagen gekampeerd op een boer derij te Leuvenum. Per autobus werd de reis gemaakt. Genoeglijke dagen werden er doorgebracht. Op de mooie Veluwe werden er uitstapjes gemaakt naar Ermelo, Uddelermeer, Staverden. Elspeet en een dag naar Apeldoorn. De 12-Jarlge Jongen J. K. uit het Waalgat. die zün bal uit de dakgoot haalde, kwam bü het afdalen te vallen, waarbij hij een enkel brak. De extra collecte ln de Herv. Kerken gehouden ten bate van de Zondagsschool „Het mosterdzaadje" heeft opgebracht f. 672.30, Onze plaatsgenoot de heer J. Korving slaagde Zaterdag voor het diploma weg en waterbouwkunde van de Middelbaar Technische School te Haarlem. Tuinbouwoverzicht De gevolgen van het koude weer deden zich vorige week bij de aanvoer en handel geducht gel den, Al hebben niet alle producten evenveel van het koude weer te lüden gehad, toch was de aanvoer van som mige artikelen, voornamelijk van bo nen, maar gering. Dat dit ook van in vloed was op de prijs der andere pro ducten, is begrijpeiyk. De huismoeders zullen in de afgelopen week wel eens een beduusd gezicht gezet hebben bij hun aankoop van groenten, nog te meer omreden er in een tijd van schaarste nog altyd zo'n groot verschil is tussen veiling- en consumentenprüs. Hopelyk wordt het weer thans iets gunstiger en de aanvoer wat uitgebreider. Bloemkool, die niet zo'n last heeft van koel weer, kwam nog maar in beperkt kwantum en de prijs was hoog, voor 1ste soort van f. 70 tot f. 88 per 100, 2de soort f. 40 tot f. 55, een beste prijs. De bonen groeien niet en stonden in elkaar te krimpen van de kou; een boon vraagt juist mooi weer. Begrijpeiyk dan ook de hoge prijs, voor princessebonen van f. 1,50 tot f. 1,60 per kg. voor snijbonen f. 1,35 f. 1,45 per kg. Maar de oogst is nog gering. Sla deed in de goede kwa liteit behoorlijke prijzen tot f. 5,70 per 100 Bospeen was een gewild artikel, mede door een tekort aan andere pro ducten, en de prijs was zeer goed, van f. 10,50 tot f. 23,50 p. 100 bos. Ookwas- peen bracht goed lonende prijzen op, van f 14 tot f. 20 in de eerste soort, van f. 12 tot f. 15 ln de tweede kwaliteit. Tuinbonen bleven steeds duur en het aangevoerde kwantum bleef beneden de vraag, de notering varieerde van f. 26 tot f. 34 per 100 kg. Ook rabarber bracht geregeld goed lonende prüzen op, van f. 4,10 tot f. 6,30 p. 100 kg. Zelfs andüvie deed goede prijken, van f. 7,50 tot f. 9,60. Boskroten werden graag gekocht voor f. 4,50 tot f. 7 en bosuien deden van f. 6,40 tot f. 9,40. Aardappelen was wel het enige pro duct, welke in prijs beneden de ver wachtingen bleef en voor de tuinders geen winst bracht, de notering liep van f 8,20 tot f. 12,20 ln de grote maat en van f. 5,60 tot f 10,40 voor Drielingen. De gewassen staan er in het algemeen goed voor, behalve dan van bonen die door het zonnetje nog wat kunnen op kikkeren. IOQRDWIJKERHOUT Te Utrecht slaagden voor het diploma vakbekwaamheid kleinhandel ln Tabak en Tabaksfabrikaten onze plaatsgenoten J. Th en W Th. van der Slot. SASSEN HEI M Voor het praktykdlploma boekhou den slaagden mej T. vlsscher en de heren D. Hoekstra. W. Reyngoud en J. Verhoog. De speldjes verkoop ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft ruim f.27l.opgebracht. VOORHOUT Tragisch /erdrinkingsongeval. Hedenmorgen werd door omwonenden het stoffelyk overschot gevonden van het 2V*-J. zoontje van de gemeente arbeider v. d. P., in een kleine sloot achter diens woning. Het mooht helaas niet meer gelukken, de levensgeesten op te wekken. Het eerste begin van de nieuwe woningbouw. Omtrent de bouw van 34 gemeente woningen, waarnaar ook in onze ge- VOORSCHOTEN UITBREIDING AANTAL BRONNEN WATERLEIDING. Het waterverbruik is van 1500.000 klit), m. in 1940 gestegen tot 214.262 kub. m. in 1947. Hierdoor is aan de bestaande bronnen meer water onttrokken dan gewenst is. Het chloorgehalte beweegt zich in stügende lün en bedroeg in De cember 1942, 68 mgr. per liter en in Augustus 1947, 161 mgr. per liter. Dit I hogere chloorgehalte komt het water niet ten goede, i De N.V. Ingenieursbureau „Eksteen" te BJlthoven, welk bureau als adviseur der gemeente optreedt ten behoeve van het waterbedrijf heeft geadviseerd nog 4 putten te maken in het verlengde van de bestaande waterbronnen. Het maken van deze bronnen zal een uitgave vor deren van f. 24.000.— en daartoe vragen B. en W. een crediet aan. Zeer waar- schynlük zal bii toestaan van dit cre diet niet vóór 1949 met de werkzaam heden een aanvang worden gemaakt. Uitbreidingsplan wordt opnieuw herzien. Het ontwerp herziening uitbreidings plan met de daarby behorende bebou wingsvoorschriften werd 30 December 1947 ter inzage gelegd, maar de beslis sing werd ln één der vorige raadszittin gen voor 3 maanden verdaagd. Zoals bekend hebben Ged. Staten be richt. dat zü de kosten van het geschikt maken van de Koningin Wilhelmina laan voor het doorgaand verkeer op de provinciale weg Rijswük—De Vink c.a. niet voor rekening van de provincie kunnen nemen In een later gehouden conferentie met de desbetreffende prov. dienst werd het advies gegeven in het uitbreidingsplan toch de mogeiykheid vast te leggen het bedoelde tracé tot uitvoering te brengen. Uitdrukkelijk werd daarbij te kennen geeeven dat het gemeentebestuur zich daarbij op gener lei wüze bindt. Het blijkt echter, dat het toch niet uitgesloten ls, dat dit voor de gemeente financiële gevolgen zal hebben. Dit laatste houdt verband met het vaststellen van een schadevergoedings regeling. Indien in hoogste instantie wordt uitgemaakt dat .voor de Geref Kerk of andere belanghebbenden recht ou schadevergoeding aanwezig is, ont staan er reeds grote moellÜkheden. Ten aanzien van de traverse stelt het gemeentebestuur zich op het standpunt dat de kosten niet door de gemeente betaald kunnen worden, terwyi even min de provincie bereid is deze kosten te voldoen. Bovendien blükt dat eigena ren van gronden aan de Ründük door de vaststelling van het plan od ern stige wijze in hun belangen worden ge schaad. Hiervoor kan een schadevergoe- dlngsregellng evenmin worden gemist. B. en W. stellen de raad thans voor het ontwerp in te trekken en een besluit te nemen de herziening van een uit breidingsplan voor te bereiden en dan voor de gehele gemeente.. Het uiteindelijk resultaat van het hernieuwde overleg met Ged. Staten en RÜkswaterstaat voor de te treffen rege ling zal, voor het maken van een nieuw ontwerp, van grote betekenis zün. WADDINXVEEN Bevestiging en intrede van ds H. Snoey. Gisteren werd ln de ochtenddienst de nieuwe predikant der Geref. Gem. al hier, ds. H. Snoey, bevest:gd door ds. W. J. Smldt van Naaldwyk, oud-voor ganger te Waddinxveen. aan de hand van Jes. 40 9. De nieuwe predikant deed in de avonddienst zyn intrede met een predi katie over II Cor. 7 5 „Wy prediken niet onszelf doch Christus de Heer". Na een korte predikatie bracht ds. Snoey byzondere dank aan de kerkeraad voor het beroep, benevens dank voor de hartelyke ontvangst. Het had spr. moeite gekost, afscheid te nemen van zyn vorige gemeente Huizen. Voorts richtte spr. zich met woorden van er- kentelükheld tot ds Smidt voor de be vestiging, waarna een speciaal woord van welkom tot de jongeren werd ge richt. De voorzitter van de kerkeraad de heer P. Magie vertolkte de dank voor de aanvaarding van het beroep, waar na ds van Dijk namens de classis Gouda het woord voerde en een ouderling uit Huizen een enkel woord sprak van afscheid namens de vorige stand plaats. De gemeente zong haar nieuwe herder ten slotte de zegebede toe. Namens de burgerlijke gemeente had den twee wethouders en de gemeente- secretaris van Waddinxveen de dienst bygewoond. Voorts bevonden zich af gevaardigden uit andere kerken in de omgeving onder het gehoor van de nieuwe predikant. ZOETER "OUDE De heer C. v. Egmond alhier, is geslaagd voor de M.T.S. in Dordrecht (afd. soheepsbouwlcunde). BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 19 JoilL Vandaag was de stemming zwak. De koersen brokkelden allerwegen af. hoe wel tegen het slot in enkele gevallen toch weer weerstand werd geboden. De aanleidende ooreaak voor de ge deprimeerde beursstemming was klaar blijkelijk de politieke situatie, meer in het byizonder de tegenstellingen inza ke Beriyn. Het ten verkoop brengen van maar weinig materiaal riep een daling te voorschyn, daar er hoege naamd geen vraag was. Koninkiyke werden ln een open hoek verhandeld, zonder dat de omzetten groot waren. By een aanvangsprys van 340&. ging de koers een goede 4-tal punten ach teruit. Ook Industriëlen zakten regel matig iets in. Unilevers openden op 298, daalden tot 295^ en konden daarna weer Iets hoger prüs bedingen. Aku's op 169 ingezet, gingen een klei nigheid achteruit. Philips opende op 257 en zakte in tot 251, waarna een kleine verbetering in trad. De scheepvaartmarkt was stil. Scheepvaartunies liepen naar beneaen van 184 tot 181. Voor cultuurfondsen was de belangstelling gering. HVA's boden aanvankelük goed weerstand, waren met een prüs van 224a zelfs iets hoger dan Vrijdag, doch ook hier moesten een paar punten worden vrijgegeven. Rubbers verlaten. A'dam Rubbers enige pro centen lager evenals Tabakken waren merendeels wat lager. De Nederlandse staatspapieren waren niet veel veran- ierd, maar toch aan de gedeprimeerde kant. De Amerikaanse markt was stil cn lager in navolging van Wallstreet Opening Conferentie Westerse Unie. WELKOMSTWOORD VAN MINISTER VAN BOETZELAER. In de grote conferentiezaal van het Ministerie van Buit. Zaken te Den Haag ls vanochtend de eerste büeen- komst gehouden van dc ministers van Buitenlandse Zaken der Westerse mo gendheden. Omstreeks halfelf betra den de gedelegeerden de zaal. Even later kwamen de ministers binnen, de heren Bevin, Bidault, Spaak, Dupong en Van Boctzclaer. Minister Van Boetzelaer sprak een welkomstwoord, waarin hü er op wees, dat te Brussel op 17 Maart de Weste- lyke Unie werd gesticht. Op onze büeenkomst te Parüs hebben wü, aldus spr., de eerste stoot gegeven tot de permanente organisatie, die se dertdien te Londen een belangrijke stap verder is gekomen, waarvan wij de re sultaten straks willen bespreken. Ik heb de vaste hoop, dat wü er ln zullen slagen, ons doel nader te komen: nauwe samenwerking op de gebieden, die in het pact van Brussel zün aan gegeven. De vorming van de Westelüke Unie is in ons land begroet als een bewüs van onze wens tot samenwerking. Het gaat er om hen niet teleur te stellen, die van ons een positieve büdragc tot het werk van de vrede en van het herstel venvachten. Wü grijpen met belde handen de gelegenheid aan, de Westelüke Unie tot voertuig te maken voor het vesti gen en handhaven van vrede cn de mocratische beginselen in Europa. Na deze rede heeft minister Bidault nog gezegd er zeker van te zün, dat de conferentie constructief werk zou doen en de beste herinneringen bij de deel- nemenden zou achterlaten. HKH. de Regentes en Z.K.H. de Prins zullen vanmiddag in het Huis ten Bosch aan de 5 ministers en de diplo matieke vertegenwoordigers een lunch aanbieden. Rehabilitatie van de journalist Kiek. INZAKE VERSLAG PERSCONFERENTIE C. v. G. D. Zoals men zich zal herinneren werd op 11 Febrauri 1948 onder de auspiciën van de Ver. Naties in Lake Succes een persconferentie gehouden van de Com missie van Goede Diensten inzake het Nederlands-Indonesische geschil. De Nederlandse Journalist R. Kiek maakte daarvaü voor het persbureau Aneta ver slag en dit verslag lokte een officieel communiqué van de Ned. Regering uit met bezwaren tegen de overschrijding van bevoegdheden, waartoe, volgens het communiqué, de Commissie blükens het Aneta-verslag neiging zou hebben ver toond. Dit communiqué werd vervolgens van officiële züde in Den Haag en Ba tavia weer ongedaan gemaakt, omdat Intussen gebleken zou zün, dat de uit latingen van de Cpmmlssie van Goede Diensten vertrouweiyk waren geweest en op belangrijke punten onjuist in het verslag waren weergegeven. Naar aanleiding van deze kwestie stelde een commissie een onderzoek in. Deze commissie van onderzoek, be staande uit de heren prof. mr A. J. P. Tammes, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, voorzitter, R. W. P. Peereboom, directeur-hoofdredacteur yan het Haarlems Dagblad, dr E. Van Raalte, lid van de redactie van de „Nieuwe Rotterdamse Courant" en mr A. E. van Rantwijk, secretaris van de Federatie van Ned. Journalisten, secre taris, heeft d.d. 17 Juli haar rapport uitgebracht. Zy komt daarin tot de volgende conclusies: De commissie is van oordeel: a. Dat de heer Kiek geen blaam treft als zou hü gehandeld hebben in strijd met de journalistieke ere code door de publicatie van Iets wat als vertrouwelijk („off the record") zou zün medegedeeld en daarom niet gepubliceerd had mo gen worden. b. dat de heer Kiek geen blaam treft als zou de inhoud van zijn verslag uit een oogpunt van goede, be trouwbare, weergave, onvoldoende of onjuist genoemd moeten worden. De commissie ls dan ook tot de slot som gekomen, dat de heer Kiek het slachtoffer is geworden, buiten zün schuld, van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Zijn werk en op treden als Journalist zün aan ernstige critiek blootgesteld geweest en deze cri- tiek Ls ook in de openbaarheid geko men De commissie heeft zich er van overtuigd, dat voor deze critiek onvol doende grond heeft bestaan en heeft er ook zelf geen toereikende grond voor kunnen vinden. De commissie wenst de resultaten van haar onderzoek beschouwd te zien als een rehabilitatie van de heer Kiek. Holland-Friesland Regenboog-wedstrijd. EEN VERPLETTERENDE NEDERLAAG VOOR DE FRIEZEN. (2e dag). In tegenstelling met Zondag werd nu dc Noord-Zuid baan gevaren cn wel tweemaal waarin ook nu do volkomen meerderheid der Hollanders werd bewezen. Eerlyk gezegd begrijpen wü niet hoe een K Vroiyk en een Dr J. W. van Züpp zo slecht voor „de dag" kunnen komen, want over wind behoefden de Friezen vanochtend niet te klagen! Met een flinke bries werd gestart en moest F. A. D. Theunlssen worden te rug geroepen. Reeds by de eerste boei was de strijd, als wy ten minste van strijd mogen spreken, geheel voor de Hollanders, met K. Vrolük op de derde plaats. Niet zodra kwamen zü echter terug of fier gingen vier Hollanders aan kop, met Bergsma op de tweede plaats. Zo ongeveer bleef de volgorde, totdat bü 't ingaan van de 2e ronde Bergsma aan kop ging, met op de hielen gevolgd door Leen de Wit, welke laatstgenoemde een voortreffelijke race zeilde. Toch werd het aan kop opnieuw stui vertje wisselen en Leen de Wit nam op Bergsma revanche door als onbedreigd eerste door de finish te gaan. Bravo Hollanders! De Juiste volgorde was: 1. L. de Wit (Holland 8.1 p.; 2. W. Bergsma (Holl.) 7 p.; 3. J. C. v. d. Vel de (Holl.) 6 p.; 4. F. A. D. Theunlssen (Holl.) 5 p.; 5. J. Alberda (Fr.) 4 p.; 6. K. Vrolük (Fr.) 3 p.; 7. Dr J. W. v. Züpp (Fr.) 2 p.; 8. J. E. Priester (Fr.) 1 p. Holland 26.1 p. Friesland 10 p. Na beide dagen leidt Holland nu met 52.2 p. tegen Friesland 19 p. Holand heeft de wedstrijd nu reeds „dik" ge wonnen Op het gehele verloop komen wü r.og nader terug. DUITSE STUDENTEN IN AMSTERDAM. Onder auspiciën van een onderafde ling van de litteraire faculteit der Ge- meenteiyke Universiteit te Amsterdam, heeft de Germanisten Studentenvereni ging Kalliope een 25-tal Duitse studen ten van verschillende universiteiten in Duitsland uitgenodigd een zomercursus in de hoofdstad bü te wonen. Prof. dr G. Henssen van de universiteit te Mar burg Js eveneens als gast van de lit teraire faculteit in Amsterdam. De cur sus, die ook door vele Nederlandse stu denten gevolgd wordt, duurt van 15 tot 26 Juli. DE PALESTIJNSE „WAPEN STILSTAND". Zowel uit Jeruzalem als van alle an dere fronten in Palestina komen berich ten over voortduren van de strijd trots de wapenstilstand. Belde party en eeven elkaar de schuld. DE KERK IN DE SOVJETZONE EN DE POLITIEK. De protestantse bisschoppen in de Sov- Jetrusslsche zone van Duitsland hebben maarschalk Sokolofsky, militair gouver neur dezer zone. een memorandum ge stuurd, waarin zü verklaren, dat het tegen de beginselen van de Evangelische kerk ingaat, zich ten aanzien van haar politiek standpunt door buitenkerkse kringen te laten beïnvloeden. ARRESTATIES IN SPANJE. De politie van Saragossa heeft 13 per sonen gearresteerd, naar verluidt com munisten. die aan een „terroristen- school" te Toulouse zün opgeleid. De ge arresteerden beschikten over een voor raad machinegeweren en ontplofbare stoffen. VOORZITTER DUITSE PERSBOND UIT S.E.D. GETREDEN. Paul Uferman, lid van de redactie van het met Russische vergunning verschü- nende blad „Vorwaerts" en eerste voor zitter van de Duitse persbond, die deel uitmaakt van de federatie der vrije vakbonden, ls uit de socialistische een- heldspartü getreden. Hü heeft ver klaard het niet meer eens te zün met de doeleinden en de methode van de partü- TSJECHOSLOVVAAKS GENERAAL NAAR AMERIKAANSE ZONE ONTKOMEN. Volgens de „New York Times" Is ge neraal Antonln Hasal-Nizborsky, Tsje- choslowaaks minister van vervoer van April 1945 tot Juli 1946, met zün gezin uit Tsjecho-Slowaküe naar de Ameri kaanse zone van Duitsland ontsnapt. Volgens het blad is de desertie van deze „plaatsvervangende stafchef" van groot militair belang, daar de generaal vele belangrtylce details kan weten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3