Magische aantrekkingskracht van hel goud in valula-chaos PANDA EN HET OOG VAN MUG De weerwolven huilen! Kinderspel of misdaad - in ieder geval gevaarlijk Voor de Jeugd RECHTZAKEN Gerechtvaardigd wantrouwen van koning Ibn Saoed Gevonden Voorwerp .J Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 17 Juli 1948 Tweede Blad No. 26441 fTan onze Beriynse correspondent). „Weer huilen de weerwolven'!" schrijft de Beriynse communistische pers naar aanleiding „van -een pamflet, dat als strooibiljet is verspreid en hier en daar op schuttingen en hulsmuren is geplakt. We hebben na enige moeite zulk een document in handen gekre- gerf. Het behelst een oproep aan de bevolking van Berlijn om met alle mid delen, die ter beschikking staan, tien met name genoemde „mensenvijanden nr. 1" te bestrijden. „Op 23 Juni 1948 aldus luidt de oproep aan de vooravond van de dag waarop (26 jaar geleden) de eerste re publikeinse minister van buitenlandse zaken van Duitsland, Walter Rathenau werd vermoord, poogden bolsjewistisch- fascistische terreurtroepen het döor de Berlijnse burgerij gekozen stadsparle- ment uiteen te jagen om met deze >-ee te Praag -toegepaste methode de dicta tuur (volksdemocratie) ook te Berlijn op te richten. Dezelfde groepen worden er van be schuldigd, dat zij Berlijn willen uit hon geren en dat zij .er zelfs niet voor terug deinzen door het onderbreken van de levering van versé melk en medicamen ten kinderen en zieken tot hun slacht offers te maken. „Door deze daden" zo heet het verder heeft de leiding van de SED (de communistische een heidspartij) zich zelf buiten de wetten der menselijkheid geplaatst". Op grond daarvan worden 10 com munistische functionarissen tot men senvijanden nr 1 verklaard. Tot het tiental behoren o.a. Piecky Grotewohl en Ulbricht, alle drie bestuursleden der SED. Voorts Markgraf, de hoofdinspec teur van Politie, Kreikemeyer, de pre sident der spoorwegen in de Russische zone en Rau, de voorzitter van de Eco nomische commissie der Oostelijke zone. Zij moeten volgens de oproep onmiddel lijk met alle ter beschikking staande middelen worden bestreden. Ten slotte wordt aangekondigd, dat alle functio narissen der SED, der communistische vakverenigingen, vrouwen- en jeugd organisaties, die na 16 Juli 1948 nog op hun post blijven of een ambt bekleden, zichzelf eveneens buiten de wetten der menselijkheid stellen. In naam van het „Kommando der Widerstandsbeweging der republikani- schen Schutsformation in Deutschland is de oproap ondertekend door Christian en WillocS. We hebben met enkele prominente communisten over de zaak gesproken en niet kunnen vaststellen, dat zij zich persoonlijk over de bedreiging bijzonder ongerust maakten. Veel bezorgder daar- entegen ik men in het kamp der burger lijke partijen, waar men vermoedt, dat de oproep het werk is van communisti sche onruststokers, die op deze wijze een aanleiding pogen te construeren om tegen hun politieke tegenstanders .van leer te kunnen trekken. Opvallend is het in ieder geval, dat uitsluitend de scheepsberichten. BLIJDENDIJK, 14/7 van New York te Rotterdam; JOBSHAVEN. 14/7 van Rot terdam naar Immingham; SAMAR1NDA. 15/7 van Poeloe Samboe te Pangkal PI- nang: SARPEDON, 15/7 van New York to Curacao; ZEELAND, (K.R.L.), 16/7 van Philadelphia naar New York: CRONEN- BURGH, NewportStockholm, pass. 15/7 Kiel; ELSENBURGH, 14/7 van Bordeaux naar Casablanca. K.N.S.MiCOTTICA, 14/7 te Paramaribo van Trinidad naar de Azoren; HERMES, 14/7 te Callao naar Antofagasta. H.W.A.L.: JAARSTROOM. 13/7 te Kona- krl verwacht van Dakar naar Freetown; MAASKERK, 16/7 van Accra naar Coto- nou; MELISKERK, 14/7 van Loblto naar Mossamedes; MUIDERKERK. 15/7 van Pointe Noire naar Matadi; PARA, 15/7 van Lome naar Lagos; STAD SCHIEDAM, 16/7 van Antwerpen naar Bordeaux. MIJ Nederland: RONDO, 15/7 van Soe- rabaya naar Semarang; ROTTI. 15/7 van Singapore naar Colombo: VAN DER WAALS. 15/7 Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen. Vinke en Co.: LARENBERG, 15/7 van Bona naar Rotterdam; LEERSUM, van Rotterdam naar Key West, bevond zich op 15/7 op 150 mijl ten Zuiden van Bermuda. Mij Oceaan: ALCINOUS. 13/7 van Suez naar Hongkong: BINARLY, 14/7 te Port SWettenham naar Rotterdam; POLYPHE MUS, 14/7 te Aden van Colombo naar Amsterdam. communistische bladen melding maken 'van het pamffet en er onmiddellijk een perscampagne aanvast knopen tegen al le geheime organisaties en spionnage- groepen, die. geduld door de bezettin gen, in de Westëlyke zones van Duits land en ook in de Westelijke sectoren van Berlijn zouden bestaan. Tot over maat van ramp is er op een chaussee even buiten Berlijn het lijk gevonden van een arbeider, die lid was van de SED. De communistische (Vonvarts" beweert, dat vele aanwijzingen er op duiden, dat de arme man het slacht offer is geworden van een bewuste aan-, slag door zulk een weerwolvengroep en alle SED-bladen' dreigen met vergel ding. Welke vormen de onderlinge tegen stellingen tussen de Berlijnse partijen zullen aannemen, als er met dergelijke middelen wordt gewerkt, kan men zich voorstellen. In ieder geval zullen de communisten van deze gelegenheid gre tig -gebruik maken om hun machtspoli tiek te motiveren en zuiveringsacties op touw te zetten, die ten doel hebben, tegenstanders en politiek onbetrouw bare personen uit al die lichamen te verwijderen, waarin zij de alleen-heer schappij zouden willen uitoefenen. Een van de eerste organen, die zij onder hun contróle willen brengen, is de Ber lijnse politie. Volgens overeenkomst staat het politioneel apparaat van Ber lijn onder toezicht van alle vier bezet tende mogendheden en reeds herhaal delijk is het tussen de Russische stads- commandant en zijn geallieerde colle ga's over competentie-aangelegenheden tot meningsverschillen gekomen. De „huilende weerwolven" zullen door ~de communisten zonder twijfel worden ge bruikt als voorwendsel om met nog meer nadruk dan tot nu toe de zuive ring van de Berlijnse politie te eisen. voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de .kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden maar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat Ï38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Tinie Hooger- vorst en de Raadseltante)Verborgen plaatsnamen. 1. Bep en Ant werpen stenen in de sloot. 2. Je mag niet in het mos lopen, zei de agent. 3. Heb jij al over de nieuwe brug gelopen? 4. Ik heb er lijnrecht tegenover gestaan. 5. Je mag niet op de muut krassen. II. (Ingezonden door Alie Smolders). Mijn geheel ^an 31 letters is een spreek woord. 7, 3. 6, 4 zit aan elke fiets, 16, 27, 12, 11 is een landbouwer, 2, 21, 30, 13 is een telwoord, 31, 3. 18, 9 een ontken nend woord, -25, 11, 27, 24, 19 een kleur, 17. 22, 10, 31 een lichaamsdeel van een mens, f4, 27, 28, 29 een huisdier, 1, 5 8 een zomergroente, 15, 20. 24 een plaats in Gelderland, op 23, 8, 23, 3, 30, 26 kun je schrijven. 17, 10, 22,- 26 is een verscheurend dier. III. (Ingezonden door Rietje Brons geest),. a. Welk pak krijgen de kinderen niet gaarne? IV. (Ingezonden door Greetje Dorre- paal). Op de kruisjes komt de paam van een land in. Azië te staan. x 1. medeklinker. x 2. lidwoord. (Engels), x x x x x 3. het gevraagde woord. x 4. meisjesnaam, x 5. kinker. 7. (Ingezonden door Eva Poot), a. Op welke voet kan men niet lopen? b. Wel ke kousen kan men niet dragen? VT. (Ingezonden döor Willy Rijnhart) Mijn le deel is een jongensnaam, mijn 2e deel een natuurverschijnsel, mijn ge heel een lekkernij. VII. (Ingezonden door Ronny Haan stra). Groen zijn de muren, vWit zijn de buren. Zwart zijn de knapen, - Die in 't kloostertje slapen. Ra, ra? vm.% (Ingezonden door Marijke Groenendijk). Wat eet men met smaak, hoewel eerst een ander het in de mond gehad heeft? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Roelofarendsveen; Roelof, arend, s, veen. 2. 1. Vink. 2. lijster, 3. sijs, 4. kanarie, 5. meeuw, 6. mus, 7. mees, 8. merel. 3. Een schoen. 4. Ouderdom komt met gebreken, oud, Dom, Rottum, gebreken, beek, m. 5. Kolen; 1. k, 2. mot, 3. Kolen, 4. pen, 5. n. 6. Steen. teen. 7. Nieuwe haring; ui, wenen, Han, ring. 8. Rust roest. 1. ruiter, 2. uil, 3, sloot, 4. tante, 5. rood, 6. olm. 7. Eden, 8. Schiermonnikoog, 9. t. Brr.ie raadselnichtjes en -heefjes, Weer bedankt voor de ingezonden raadsels. Nu moet je niet denken, dat Tinie H. (zie raadsel I)bij mij op visi te geweest is voor het le raadsel; dat zouden jullie allen wel willen; (en dan de deur bij mij plat lopen)! Nee, hoor, ik heb er alleen een paar zinnen bij ge maakt. en dan mag mijn naam toch ook boven het raadsel staan, nietwaar? Ach, ach. wat zuchten we allen onder deze slechte zomer. Maar we geven de moed niet op, hè; ééns zal de zon het toch wel winnen. Wie al uitgaat, wens ik mooi weer, weinig regen, enveel zon, voor lange tijd. Tot volgend? keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. HAAGSE RECHTBANK. De slappe opvoeding Het zou de. schuld van de slappe opvoeding zijn, dat de hovenier J, L. B. uit Lisse op het verkeerde padwas gekomen. Talrijke diefstallen pleegde hij in de bollenstreek, en de Officier had. daarvan slechts een rijwiel, radiotoestel, en eternietplaten opgesomd. Dat was achter voldoende om met de andere feiten rekening houdend, drie jaar -gevangenisstraf tegen B. te eisen, want de feiten zelf werden er kend. De raadsman, mr Bakker ging de levensloop van de 26jarige verdachte na, die thuis te veel verwend is gewor den. en na moeilijkheden met zijn meis- Jè, aan de drank en vervolgens aan dief stal was vervallen. PI. vroeg onder streng toezicht, het met B. nog te proberen. Het handeltje De monteur A. R. te Hillegom'had op 17 Nov. een aardig handeltje gehad; hij kocht een doos met gereedschappen, en verkocht die met f. 35 winst. Dat hij heling pleegde, daarvan wist hij niets af, want eerst later was gebleken dat de doos was ge stolen. Verdachte was maar tussen persoon geweest zo vertelde hij. De Of ficier vond dat verdachte wel onvoor zichtig had gedaan en eiste tien maan den gevangenisstraf. De hulpvaardige Eigenlijk was de kweker C. T. v, d. M. te Lisse slacht offer van zijn hulpvaardigheid, want ten gerieve van eenander had hij uit een fabriek een hoeveelheid, papier weggenomen. Hij had er zelf geen voor delen van gehad, zo vertelde hij bij de rechtbank. Doch de Officier vond ver dachte daarom niet minder strafbaar, en eiste tegen hem wegens de diefstal, tien maanden gevangenisstraf, omdat het aantal fabrieksdiefstallen de laatste tijd sterk toeneemt, en daarom stevige straffen nodig zijn om die te beperken. Zijn „alibi" hieip .uct! De koop man J. de W. uit koudekerk aan den Rijn was in- het Kooipark te Leiden aangetroffen waar de politie eveneens gestolen goed vond. Toen werd verband gelegd tussen de Inbraak, waar de goe deren gestolen waren, én de aanwezig heid van De W. in de buurt daarvan. Maar voor de rechtbank ontkende verdachte iets met het geval te maken te hebben gehad. Hij gaf een-alibi op, en hij zou de nacht bij kennissen heb ben doorgebracht. Die werden als ge tuigen gehoord en bevestigden de ver klaringen van verdachte. Daar tegen- ,over stonden de mededelingen van de politiemannen, die verdachte in het park hadden aangetroffen. Op grond daarvan vond de Officier voldoende bewijs, en vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief, zulks omdat de reputatie van ver dachte toch al niet te best is. Maar de raadsman, mr Schuering be streed het bewijs 'in deze. en conclu deerde tot vrijspraak. De helper Êen familielid van de vorige verdachte, de boekbinder H. de W. uit Koudekerk aan de Rijn, werd als medeplichtige beschouwd in het vervoer van de buit die geroofd was uit een fabriek te Leiden, waar chocolade, zeep enz. was by it gemaakt. Maar ook deze. verdachte ontkende, hoewel ook taii in het Kooipark was aangetroffen. Toevallig was hij die nacht ojd straat geweest, want hij was bij kennissen, ep bezoek geweest. Die kwamen als getui gen vertellen, dat zulks inderdaad het geval was geweest;, des morgens vroeg was verdachte weer weggegaan. De Officier vorderde, ook tegen deze ver dachte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, doch ook in dit geval vond de Officier het bewijs, niet geleverd, en concludeerde tot vrijspraak. Een verzoek om verdacht onmiddellijk in vrijheid te stellen', werd "door de rechtbank afgewezen. Groter vertrouwen in de gulden? CVan onze financiële medewerker) Wij kennen Koning Ibn Saoed van Saoed-Arabië niet, weten dus ook niet of hij economie gestudeerd heeft en met de Westerse begrippen van, geld en financiën bekend is. Maar hoe dit zij, de valuta-chaos in onze wereld heeft hij goed bekeken. Het is hem blijkbaar volkomen duidelijk, dat niet alleen het geld van de West-Europese staten een onzeker bezit is, maar dat zelfs de al machtige Amerikaanse dollar niet aan het euvel der inflatie ontkomt en in koopkracht achteruit gaat. want voor de invoering van de gouden standaard moet aan tal van voorwaar den worden voldaan, welke thans in de meeste landen niet aanwezig zijn. Meer evenwichtige staatsbegrotingen en betalingsbalansen en een ais ge volg daarvan goed gefundeerd staats- gen in haar verwachtingen ten aanzien van de toekomstige internationale po sitie van de gulden wordt heen en weer geslingerd. Want hoe verblijdend het grotere vertrouwen in onze valuta moge zijn, de monetaire basis, waarop het Nederlandse bedrijf slaven rust, blijft vooreerst nog in hoge mate onze ker en kunstmatig. Men vindt dit nog weer bevestigd in de jaarverslagen derNederlandse Kunstzijde ondernemingen Aku, Holl. Kunstzijde Ind. en Nijma waarin wordt medegedeeld dat de belangrijke winststijging in 1947 uitsluitend aan de export te danken is en de voor het binnenland' door de regering vastgestelde prijzen voor de rentabiliteit van het crediet zijn o.m. onafwijsbare eisen en bedrijf geen speling laten. Dit wil dus het is duidelijk dat die onder de hui dige omstandigheden door de West- Europese landen niet kunnen worden vervuld. Dat ook de koopkracht van de Ame rikaanse dollar geen onveranderlijke grootheid is, heeft de aanzienlijke prijs stijging in de V.S. gedurende de laatste jaren wel bewezen, en is uit de jongste prijsbeweging aldaar opnieuw duidelijk geworden. Ook in de V.S.. is men voort betaling van de royalties door de durend bezig met de bestrijding van Arabian American Oil Co., welke te inflatieverschynselen, nu als gevolg van Dahran in Saoed-Arabië werkt, de gigantische oorlogstoerusting en de voortaan in gouden sovereigns moet financiële hulp aan Europa de goede- worden betaald. Dit wil zeggen datrenprijzen weer stijgen. En htf heeft daarom bepaald dat de de My. op de vrije goudmarkten va'n het Oosten gouden sovereigns moet kopen tegen de prijs van 14 dollars bij een officiële koers van 8.24. i .Inderdaad, Koning Ibn Saoed heeft het goed bekeken! Want wat in onze ontwrichte wereld ook aan waardever mindering onderhevig is en met waar deloosheid bedreigd wordt, de magische aantrekkingskracht van het goud is door alle tijden heen en bij alle volken bewaard gebleven en nog altijd is het goud het nationale eh internationale ruilmiddel bü uitnemendheid. Het kan daarom niet verwonderen dat men in de kringen van het Monetair Fonds, na alle monetaire experimenten en de daaruit voortvloeiende ongerechtighe den, het verlangen heeft uitgesproken om tot de gouden standaard terug te keren. Het zal echter nog wel geruime tijd duren alvorens dit mogelijk is, Opmerkelijk is in dit verband dat sinds enige tijd ook de Amerikaanse dollar te Zürich en Genève een disa gio doet en dat tegelijkertijd de Ne derlandse gulden in waarde is ge stegen en zich thans op het hoogste peil bevindt sinds de bevrijding. Het zou ons te ver. voeren hiervan de oorzaken na te gaan, maar een feit is dat de geruchten over een devaluatie van de gulden vooreerst zijn ver-, stomd en Camille Gut van het Mone tair Fonds, die ons land straks een bezoek zal brengen verklaard heeft geen voorstander van het devaluatie denkbeeld te zijn en als bewijs van vertrouwen in onze valuta heeft me degedeeld dat het Monetair Fonds thans 75 milliocn aan guldens be zit. Het spreekt wel vanzelf dat de beurs door dergelijke berichten en verklarin- zeggen dat naarmate de hoge export- winsten wegvallen, de prijzen in het binnenland zullen moeten worden ver hoogd. Een gezonde economische ^grondslag voor het Nederlandse bedrijfsleven blfjft vooralsnog ontbreken en het is te wensen dat de besprekingen en overeenkomsten in het raam van het 'MarshallplaSl er toe zullen leiden dat althans ten aanzien van de interna tionale valutaverhoudingen grotere zekerheid wordt verkregen. Voorlopig is het wantrouwen van Koning Ibn Saoed met betrekking tot de Westerse valuta alleszins ge rechtvaardigd. Gromyko's thuisreis Gromyko, plaatsvervangend Sovjet- Russisch minister van buitenlandse za ken en voormalig gedelegeerde bij de V.N., is, gelijk gemeld, gisteren aan boord van het Zweedse s.s. „Gripsholm" huiswaarts vertrokken. Hij poogde zich aan de vrageit van de Journalisten te onttrekken en zei verscheidene malen: „Ik wil niet geïuterviêwd worden". Ten slotte, zichtbaar geïrriteerd, zeide hij: „Ja, ik ben blij dat ik wegga'V'Toen men hem daarna vroeg of hij verwachtte te rug te keren, snauwde hij„Ik hoop van niet". Gromyko wordt vergezeld door zijn echtgenote en twee kinderen, alsmede een veertiental ambtenaren. Zijn opvolger bij de V N is. zoals be kend, Jacob Malik, ook plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken. We bezondigden ons in kinder jaren wel eens aan „poëzie". Maar het ging hèèl stuntelig... Vandaar dat het véél aardiger was een versje van een ouwe tante, een vérre nicht of een klein vriendinnetje in ons album te krij gen liefst verlucht met een hor- ribe) gekleurd plakplaatje dan dat we er zelf onze kindse gedach ten in neerkrulden. Want men moet als dichter ge boren zijn, wil het rijnaen lukken. Is dat niet 't geval, dan is het beter zich bij het proza te houden. Ik dacht dat' dié zucht naar poëtische ontboezemingen naar aanleiding van een verjaardag of zo maar alleen een suikerzoete ge dachte, bij de huidige jeugd allang naar de prullemand der overbo digheden was verwezen. Ik neus niet dikwijls meer in kinderwinkels, weet dan ook niet of er grote vraag is naar ouder wetse poëzie-albums met een fleu rig roosje of-een schoon engeltje er op en ot cius die verwonderlijke hartstocht naar lieve of opvoed kundige rijmpjes het jeugdig ge moed nog altijd bewèegt. „Heeft, een eeuw met twee kort opeenvolgende oorlogen en alle daaruit voortvloeiende brute hard heid daar niet voorgoed een einde aangemaakt?"- Zo d&cht ik. Maar luister! Ik wandelde langs die landeiyk- mooie weg van Gulpen naar Epen, toen m'n oog getrokken werd door iets glinsterends aan de graskant. Hét poëzie-album gelijk aan dat uit m'n" jeugd blauw met gou den rand! dat ik allang naar de reliquiënkast had verwezen, lagdaar nat en verregend, maar verder nog spiksplinternieuw te wachten op de vinder, die het aan de jeugdige verliezer zou terug brengen. Een album met wel 100 kleverige - plakprentjes als royale toegift er bij, zeker net gekocht, maar even zeker van een bagagedrager afge vallen of uitJ de hand verloren. Het toeval wil, dat ik een half uur gaans verder, op een balustrade voor Epen's schilderachtig kerkje een klein parmantig meisje zie zitten. Ik toon Haar het poëzie-album en zij juicht: „Dat is van Paultje m'n broertje!" Broertje naar schatting 8 jaar komt schuw-veriegen aan hollen. Hij ziet z'n verloren schat, kijkt plotseling verheerlijkt, drukt het „album der albums" sprakeloos tegen het hart, kijkt als door een wonder getroffen naar de kleurige plakroosjes, lieve engeltjes en glimmende meisjeskopjes en rent naar Pappie en Mammie, die er gens in een waranda zich al' treu rende voor de motregen schuil houden. Het volgend ogenblik juicht héél het huisgezin! Wilt U gelóven dat lk mij oj dit moment gelukkiger voelde, dar wanneer ik het kostbaarst juwee' op het „Bureau voor gevonden voorwerpen" gedeponeerdHad? En >fcet. toeval dankte, dat mii zó gauw het. gedichten-lievend eigenaartje van al dit onvergelij kelijk schoons in handén speel de?....* FANTASIO. De scan, die Lynn hem betaald had: voor haar moeders verblijf in 't Grand Hotel. Er heerste een onbehaaglijk stilzwijgen. Ben je niet van plan die cheque op te rapen?, vroeg J. W. Natuurlijk wel, zei Dickón en hij raapte het papiertje met grote rust en waardigheid op. Dan verscheurde hij het In kleine stukjes en gooide de snip pers in het gezicht van zijn broer. Je kunt je smerige geld .houden, zei Dickson. Ik ben bezig er'bovenop te komen. Ik heb nu de kans, die jij me nooit wilde geven, en ik grijp die aan. Ik begin aardig op gang te komen. Ik heb jouw raadgevingen en hulp niet meer nodig. Als Je me geholpen had op de manier, zoals ik dat voorstelde, dan had ik al sinds jaren op eigen benen, kunnen staan. Maar gelukkig heb ik nu met jou en je hulp niets meer te maken. Hij vertrok en sloeg de deur met een slag achter zich dicht. Ze zagen hem even daarna het grasveld oversteken en zijn mouwen weer oprollen. Zijn schouders leken vierkanter en zijn gang zelfbewuster. En opnieuw klonken er ©ven later uit de schuur de weinig har- monieuse klanken van een dansband, die aan het oefenen is. J. W.'s verbazing kende geen gren zen. Hij staarde naar de snippers van de cheque. Hij pikte met een veront waardigde vinger een snippertje, dat op zijn vest was gevallen, weg Die schandalige ondankbaarheid! tierde J. W. Die vent heeft Jaren lang op mijn beurs geleefd- Jaren! Dan geld hiervoor, dan geld daarvoor, al zijn schulden heb ik betaald. En nu treedt hij zo tegen mij op! U hebt hem nooit het soort kans gegeven, dat hij hebben wilde, zei Lynn. U wilde alleen maar dat hij deed wat rU hem zei. Hij is hier met een Medne band begonnen en hij heeft veel succes. Een mens vindt het niet pret tig om op een neerbuigende manier be schermd te worden, in efen bepaalde rjchting geduwd te worden en 'n klop je op de schouder te krijgen. E?n mens vindt het prettig de dingen op z'n eigen manier te doen. Hij staarde haar aan. Zijn gezicht, dat onder Dickon's aanval purper was geworden, nam nu een vaal grijze kleur aan. Door het open luik was de zitka- I mer en een gedeelte van de trap te zien. Mevrouw Dickon kwam naar beneden. Ze was zo juist opgestaan na haar mid dagrust. Ze neuriede zachtjes en on danks haar dikte en uitdagend rood geverfde haar, was er toch iets onbe schrijflijk jeugdigs over haar, zoals ar- tisten dat frel meer hebben. En opeens drong het tot Lynn door, dat J. W. haar moeder op zijn eigen zonderlinge manier liefhad, voorzover hij ooits iets nen hebben. Misschien had hij wel een vaag plan gehad haar zélf ten huwe lijk te vragen. En toen was daar zijn jongere en weinig succesvolle broer ge komen, die hem voor had weten te zijn. Het was een hard gelag voor J. W„ die niet wilde geloven, dat er sommige dingen zijn, die je niet met geld kunt kopen. Even veelde Lynn haast iets van medelijden met hem. Die laatste dagen in het hotel had Lynn één grote zorg en dat was, dat Peter geen enkele poging in het werk stelde om haar te vervangen. Telkens wanneer ze over dit onderwerp met hem begon zei hij: We zullen wel zien. We willen onze laatste dagen niet bederven, door allerlei sollicitanten, die beloven te komen een waarschijnlijk nooit komen. Als ze het niet zo druk had gehad, zou ze misschien gemerkt hebben, hoe stil hij was. Maar ze had weinig tijd voor iets anders dan de dagelijkse sleur-werkzaamheden en het pakken van haar bezittingen. De vrijgezel in de flat in Londen ging voor een week op behalve geld en zichzeif lief zou kun-het land logeren. Mevrouw Dickon en Lynn betrokken de flat en haalden alles overhoop om te trachten van Lynn de witte bruid te maken, die Kit ver wachtte. Er was nog een dans jurk, die Lynn haast nooit had aangehad. En er waren nog enige meters wit fluweel, die Deborah Gale in haar succestijd van aanbidders had gekregen. In de tijd, dat ze nog niet te dik voor het dragen van wit was geweest. Er was nog een kanten sluier, die Grootmoeder Lee voor haar enige kleinkind had nagela ten, en die Mevrouw Gale niet verknipt had tot een negligé, hoewel ze daartoe Vaak in de verleiding was geweest. Gelukkig, dat ik het maar niet ge daan heb mompelde ze, terwijl ze de kant betastte. Er moest gepraat worden de dominee en er moesten bloemen besteld worden. Dodelijk vermoeid, keerden ze met de trein van 5.30 uur naar Fittle- ford terug, beladen met pakjes en vol plannen. Peter haalde hen van de trein. Aan tafel dronken ze wijn en Minna had extra haar beste óp het eten ge daan. Het leek wel of ze ere-gasten wa ren. (Wordt vervolgd) VOOR ZONDAG 18 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 8.O0: nieuws; 8.15: Omroep Kamerorkest;'8.30: dienst. Begijnhofkapel Haarlem, voorg. ds A. J. van Rhljn; KRO 9.30. nieuws; 9.45: Adagio van Mozart; 9.55: Inleiding; 10.00: Hoogmis Vrijthof Maastricht; 11.30: kwar tet van Faure; 12.00: Angelus; 12.03: wer- keü van Sibelius; 12.15* apologie; 12.35: orkest zonder naam; 13.00: niéuws; 13.20: orkest zonder naam; 13,40 Spineuza; 14.00 Omroeporkest; 15.10 verzoekprogr.; 15.30: middenstand ln opgang; 15.40: cabaret miniature; .16.10: de. Friese kaatssport; 16.25: vespers te Nijmegen; NCRV 17.00; dienst Geref Kerk-Groningen, voorg. ds J. F. R. van der Bom; 18,30: Ned. strijd krachten; 19.00: geestelijke liederen; 19.15 kent ge uw bijbel? 19 30: nieuws; KRO 19.45: La Habanera; 19.50; boekbespre king, 20.05gewone man; 20.12klein orkest; 20.45 werken van. Vérdi, Bellini en Rossini; 21.25- deel III hoorspel „Grote verwachtingen"; 22:15- tenor en orgel; 22Ö7: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.15- 24.00- avondconcert. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: Amèrika's vice-president zal werk krijgen Een van de plannen van Dewey, ln- geval hij tot president verkozen wordt, is, zijn vice-president werkelijk werk te verschaffen. Dit was de hoofdvoorwaarde, waarop Earl Warren de hem door Dewey aan geboden candidatuur voor het: vjce- presidentsohap heeft aanvaard; Tot nog toe is de Amerikaanse vice- president een betrekkelijk onbeteke nende figuur geweest, die wel- tijdens de verkiezingscampagne dienst deed als stemmen trekker, doch' overigens weinig werk of invloed had. Volgens de plannen van Dewey zal de vice-president echter een zetel kry- gen ln het kabinet met gelijke stem als de andere kabinetministers.Voorts zal hy grote zeggenschap verkrijgen by de reorganisatie van de uitvoerende macht, wejke reeds in studie is genomen door een commissie onder leiding van Her- bert Hoover (republikein). Ebeze reor ganisatie is veelomvattend-en zal liqui- JW ui II i nieuws; 8.15; strydlled; 8.18: muziek van dering van sommige regeringsbureaux Mozart:;; 8.30' voor het platteland; 8 40: met - zich mede brengen, wy'ziging van Barcarole; 9.07- nieuws van dè Olympl- bevoegdheden van andere instanties, 9Tb5e ^erz^kprogr amma^45^ eeesteiyk beperkte* van personeel en over ,het leven; VPRO Fo 00: profeten én' apostelen; algemeen tot een soepeler functioneren 10.30: dienst Doopsgezinde. Gemeente Koog van het regeringsapparaat moeten lei en ZaandQk, voorg. ids E H. Boer; AVRO den. 12.00: lunchmuzlek: 12.30- Zondagsclub: Men wil'de inrichting van de rege- dameskoor;. 13.°0nieuws; 13.15: ring vooral meer econpmisoh- en. effi- KS.'clënt maken. Het uitvoeren van de fiwpri^L li'.is^KurhauEcSncert Real- reargudsatto zal mUwjMen een periode dêntle-órk.;'16.30 sportflitsen; VPRO 17.00 m hetProtestantse kerklied;- VARA 17.30: Stemdes Volks; 1-7.45: sport: 18:00. nieuws; -18.15:; Bing Crosby; 18.30; Jazz syïnphonle;19.00:"de nationale koopvaar- dyweek; 19:30: Stradiva Sextet;AVRO van twee jaar. in;beslag nemen. PROTEST BIJ DE SOVJETS. De Chinese premièr, Wohg Wen Hao, heeft in het parlement meegedeeld, dat 20.00- nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.'15: Engeland, de V.S. en China by Moskou waltztime; 20.45: hoorspel „De dichter": i hebben geprotesteerd tegen hét' als --- 21.00: zOmeravondconfettl: 22.00:" veor- iracjht; 22.15- Edith Plaf zingt; 23.00' •'"Mws; 23.1524.00- Stokowsky dirigeert. VOOR MAANDAG^ 19 JULI. Hilversum I (301 M.)« NCRV 7.00: nieuws; '7,15-: ochtendgymnastiek; 7.30: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15- Te Deum Laudamus; 9.00: muziek vah; Handel; 9.15: ziekenbezoek; ")'.30! - - oorlogsbuit wegvoeren van industriële uitrusting, uit Mandsjoerye.' China zou de kwestie op \)fle Japanse vredesconfe rentie te' berde brengen en 'een bevre digende regeling, verzoeken. 72), Toen Panda Joris eindeiyk had meegetrokken, glimlachte de laatste uit de hoogte. „Ziehier, Panda!" zei Joris, een fon kelende steen uit zyn zak hr.lend. „Hier is dan eindelijk het Oog van Mug! En het aardige is, dat niemand er achter zal komen vóór die tentoonstelling ge sloten is. Want mün glazen namaak- oog ligt daar en doet dezelfde dienst. Een beetje vingervlugheid, je weet wel! En wanneer de ruil dan eindeiyk ge merkt wordt, zijn wy al weer op weg naar het goede, oude Europa!" „wy?" vroeg Panda kwaad. „Wat be doel je?" „We doen samen! scelat Joru, /ooi „jy krygt het tiende gedeelte van de opbrengst! Dat is een aanbod nietwaar?" „Je" bent een schurk!" riep Panda boos. „Ik doe niet samen met jou!" „Excuseer me dan!" zei Joris haastig „Dan verdwh'n ik hier! Vaarwel!" En hy snelde heen Hllyersum II (415 AVRO 7.00: nieuws; 7 15: gram.muzlek; 8.00- nieuws; opgewekte klanken;' 10 15; muziek 8.151 gram.muzlek; 9.1-5: morgenwijding van Mozart: 10.30: morgendienst o.l.v. ds door prof; dr A. A. van Ruler; 9.30: wa- A. J. van Heuven: 11.00: muziek van terstanden; 9.35 arbeidsvitaminen; 10.30* Smetana; 11.15- voordracht; 11.35: hobo voor de vrouw; 10.35' liederen van Faure* en plano; 12.00: A. Kostelanetz; 12.30: 11.00: op de uitkijk; 11.15: Russische mu- weeroverzicht; 12.33:'4 NCRV-koor; 13.00: ziek; 12.00: De Papavers; 42.30' weer- nieuws: 13.15' Mandolinata; 13.45- tenor praatje; 12.33: ln 't spionnetje;' 12.38- en piano: 14.00: voor de scholen; 14.35: Monla Liter; 13,00: nieuws; 13.15- Vau- Kamerorkest; 15.30: oude» Nederlandse devllle Strijkorkest; 13.45- gram muzl»k- muziek; 16.00* bijbellezing: 16.45- natio- 14.00: de nationale koopvaardljweek' 14 15 nale schoolzangwedstryd; 17.45: Rijk Symphonle-orkest; 14.30- orRelcom-<»rt Overzee; 18.00-, nianoduo; 18.15: sport: Pierre Pal la; 15.00 bonbónnlêre- 16 00- 18,30: Ned strijdkrachten: 19.00- nieuwe:' vreemde muziek: 16.15: musicalènder-" 19.15- boekbespreking; 19.30: actueel ge- 17.00: rhythmlsche klanken; 17.80- voor luid: 19.45! driehonderd 'anationaal de padvinderij, 17.45- BBC Symnhonle Or- bewustzljn; 20.00: nieuws. 20.05- ornlonjr- kest; 18.00: nieuws; 18.15: Skymasters- 20.15: zomeravond-k«rkcnncert 20.45 r 18.45 muziek van Mont Martre; 19.15: nieuwe platen. 21.20. Sweellnck Kwartet: 2 maanden in Griekenland; 19.30: Zu<d- 21.45- de vocale muziek van Sweellnck: Amerikaans orkest; 20.00. nieuws- 20 05* 22.15- verzoeknrogramma; 22.45: avond- i echo y3n de dag: 20.te- Kurhausconcerfe overdenkine: ,23.00: nieuws;23.15: sere- Residentie-orkest: 22,15- Londen onder da nade; 23.4'5-:-24.00:plahowerken van loupe: 22.30: platencabaret; 23 nn Smetana. 23.15—24.00: avondmelodie.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5