Nieuwe sovjef-dreigemenfen inzake Beriijn Situatie in Italië verbetert Veiligheidsraad gelast in Palestina vuren te staken 107.000 evacué's uit Indië terug WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 16 JULI 1948 No. 26440' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Dichten van bepaalde lekken Het Sovjetrussische antwoord op de nota's van de drie Westelijke mogend heden werd door de woordvoerder van het Franse departement- van Buiten landse Zaken omschreven als „hoffelijk en niet-agressief doch beslist negatief." De woordvoerder gaf echter toe, dat er een aanbod lot onderhandelingen in besloten kon liggen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het Sovjetrussi- sche antwoord geen wijziging had ge bracht in het Amerikaanse standpunt ten opzichte van de blokkade van Ber lijn. Te Londen meent men, dat de Sov jet-nota geen onstructieve bijdrage voor de oplossing van het Berlijnse vraagstuk vormt. Sommige waarne mers zien in de verklaring, dat de Sov jet-Unie er niets op tegen zal hebben om de voorziening van Berlijn uit eigen middelen te verzekeren, een aanwijzing, dat de Sovjet-Unie meer uit is op het uitdrijven der Westelijke geallieerden uit Berlijn, dan op hervatting der on derhandelingen. Dit schijnt bevestiging te vinden in het volgende. Een hoge Russische politieke functio naris heeft vooraanstaande commu nisten te Berlijn meegedeeld, dat de Westelijke mogendheden gedwongen zullen zy'n Berlijrf binnen acht weken te verlaten als „bepaalde lekken in de blokkade doeltreffend kunnen worden gedicht." „Het £ou een ernstige fout zijn," zo ging de Russische functionaris voort, „de Russische- nota uit te leggen in dien zin, dat Moskou viermogendheden- besprekingen over het Duitse vraagstuk zou wensen. Als de Westelijke mogend heden zulke besprekingen wensen, zou de Sovjet-Unie daar misschien in toe stemmen, doch zij zal niet het initia tief nemen." „De ware betekenis van de Russische nota is, dat het verzoek om opheffing van de blokkade definitief verworpen is." „Volledige Sovjet-contröle van Ber lijn, en zo spoedig mogelijk, is voor de Sovjet-Unie van even vitaal belang als de Russische invloedssfeer op de Bal kan en de kwestie van controle van de Dardanellen voor de Sovjet-politiek is." „De Sovjet-opperbevelhebber, maar schalk Sokolofski, die zo juist uit Mos kou is teruggekeerd, heeft nieuwe in structies van Stalin meegebracht, die stipt zullen "worden uitgevoerd." De geallieerden zullen de bezetting voor Berlijn nog uitbreiden, zo wordt Kominform contra Joego-SIavië Het officiële orgaan van de Komin- form „Voor een blijvende vrede, voor een volksdemocratie", heeft het ant woord van de Joegoslavische regering op de resolutie van de Kominform, waarin de leiders van de Joegoslavische communistische partij worden veroor deeld, „zonder compromis" verworpen, aldus meldt het Roemeense persbureau. In het orgaan der Kominform wordt verklaard: ,X>e leiding van de commu nistische party van Joegto-Slavië, ver tegenwoordigd door Tito, Kardelj, Dhi- las en Rankovic, heeft zich nog meer als. eén burgerlyk-nationallstische lei ding ontmaskerd, welke de zaak van de v/erkende klasse en de zaak der na tionale onafhankelijkheid van Joego slavië heeft verraden." Verder wordt o.m. nog gezegd: Het zogenaamde antwoord van het centraal comité van de Joegoslavische commu nistische' partij is een der verachte- lijkste documenten, dat aantoont, dat het regiem van Tito van plan is zijn anti-marxistische en anti-Sovjet-poli- tiek voort te zetten. Dit document stinkt naar nationalistische haat, ge richt tegen de overal in de wereld ver breide communistische beweging. Het is doordrenkt van politiek bedrog. DE DOODSTRAF IN ENGELAND. Het Engelse Lagerhuis heeft zich met 307 tegen 209 stemmen uitgesproken voor handhaving van de doodstrafin Engeland voor bepaalde soorten van moord. Anders volgt levenslang. Het besluit van het Hogerhuis, de oorspron- keiyke motie van het Lagerhuis (alge hele afschaffing van de doodstraf voor een proefperiode van 5 jaar) van de hand te vijzen, was tevoren door het Lagerhuis verworpen. De regering, die voor handhaving van de doodstraf is, hoopt thans met dit compromis zowel het Hogerhuis a-ls voorstanders van afschaffing tevreden te stellen. DE VORMING VAN W.-DUJTSLAND. Het parlement van Noord-Rijnland- Westfalen heeft het voorstel van de Londense conferentie ter onmiddellijke vorming van een constituerende verga dering, gericht op de totstandkoming van een regering voor West-Duitsland, verworpen. De afgevaardigden keurden hiervoor in de plaats de voorstellen van de conferentie der premiers te Coblenz goed. Alie partijen stemden tegen de eerste en voor de laatste voorstellen, behalve de communisten, die tegen beide stem den. gemeld en zich niet storen aan Sovjet-. protesten_of maatregelen daartegen. Zo kabelballons worden opgelaten, zullen de geallieerden daarover heen vliegen? Het Sovjetrussische militaire bestuur heeft opnieuw vergunningen verleend voor autoverkeer tussen Berlijn en de Sovjet-zone. Speciale ploegen arbeiders heten druk bezig met reparatie van de spoorlijn BerlijnHelmstedt. Het beschadigde lijngedeelte bevindt zich op enkele kilo meters ten Westen van Maagdenburg> aldus heet het, en is ongeveer zeven kilometer lang. Op dit gedeelte blijkt de beschadiging van de lijn groter van omvang te zijn dan aanvankelijk ge dacht werd, zodat het nog niet moge lijk is te zeggen wanneer de reparatie voltooid zal zijn." Volgens een officiële mededeling van Britse zyde is de West-Berlijnse indus trie voor de helft stilgelegd tengevolge van de beperking van electrische ener gie en van het tekort aan grondstof fen door de Sovjetrussische blokkade. Voedselbedrijven van essentieel be lang zullen blijven doorwerken. De Berlijnse gemeenteraad heeft met algemene stemmen een wetsvoorstel goedgekeurd, waarby financiële steun wordt verleend aan alle arbeiders en employé's, die hun betrekking verloren hebben en zullen verliezen ten gevolge van de huidige economische crisis in Berlijn. Stakingen in Frankrijk breiden zich uit Het communistisch en niet-commu- nistisch overheidspersoneel van rege- ringsbureaux te Parys heeft besloten zich heden te voegen by de 70.000 reeds stakende employé's van het mi nisterie van Financiën, tenzy de re gering verdere concessies toestaat. Tot de staking is besloten op een gmeenschappelyke vergadering van de Force-ouivrière en de C.G.T. De gestelde eisen zyn: 1. Uitbetaling der salarisverhogingen in het kader der 'herklassering ook aan provinciale ambtenaren en mildste rie-personeel te Parys. 2. De regering moet afzien van sancties tegen employé's die gestaakt hebben. Het salaris gedurende de stakingsda gen moet aan hen worden uitbetaald, 7.000 postambtenaren en politieman nen, aangeslotenbij onafhankeiyke vakverenigingen, hebben besloten te middernacht het werk neer te leggen, zy eisen hoger salaris. De regerin: heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij hogere ambtenaren waarschuwt, dat zij geschorst zullen worden indien zij „deelnemen aan een collectieve actie om het werk neer te leggen." Het hoofdbestuur der vakvereniging heeft besloten de uitvoering van het stakingsbevel afhankelijk te stellen van de uitslag van do ministerraad van heden, waar de looneisen der postbe ambten besproken zullen worden. Toestand heet bedreiging van de vrede De Veiligheidsraad heeft dat deel der Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin verklaard wordt, dat de toe stand in Palestina een bedreiging voor de vrede vormt volgens artikel 39 van het Handvest. Acht sterreden voor, een tegen twee onthielden zich. Door de resolutie te aanvaarden verplicht de Raad zich aanbevelingen te doen ten einde aan deze bedreiging van de vrede het hoofd te bieden. Indien de Raad hierin zou falen, zou hy verplicht zyn economi sche sancties toe te passen of te land, ter zee of in de lucht op te treden, al naar gelang nodig mocht blyken. De Veiligheidsraad heeft voorts een order „staakt-het-vuren" binnen drie dagen voor belde partyen uitgevaar digd. Negen delegaties stemden voor. Ar gentinië onthield zich en Syrië stemde tegen. Syrië stemde eveneens tegen de clausule volgens welke de vrede be dreigd wordt. Hierby onthielden China en Argentinië zich vaii stemming. Paragraaf 6, bepalend, dat te Jeru zalem binnen 24 uur hej; vuren moet worden gestaakt, werd met algemene stemmen aanvaard. Ten slotte Is de gehele Amerikaanse resolutie met amendementen met 7 stemmen tegen één (Syrië) en drie onthoudingen (Sovjet-Unie, Oekraine Argentinië) aangenomen. Tevens werd een amendement aangenomen, dat Trygve Lie de bevoegdheid geeft, per soneel en gelden ter beschikking testel len voor het werk van de bemiddelaar tijdens het bestand. By de aanvang der debatten voor het aannemen van de resolutie ver klaarde Cadogan (Engeland), dat zy'n DE SOKOL-BEWEGING. „wy zullen al diegenen uit ons mid den verwy-dieren, die ons werk bederven en de Sokol in een richting wensen te leiden, die ons en het volk vreemd is," aldus luidt een proclamatie van het presidium van de Tsjechoslowaakse So- colorganisatie. De proclamatie, die han delt over het afgelopen elfde Sokci- festival te Praag, hekelt scherp de po litieke demonstraties, die plaats von den tydens de cptocht van Sokols door Praag cp Dinsdag 6 Juli. BIJEENROEPING AMERIKAANS CONGRES. President Truman heeft thans offici eel het Congres per 26 Juli, des mid dags te 12 uuj;, in speciale zitting by- eengeroepen. regering van oordeel is, dat volledige aandacht dient geschonken te worden aan de Arabische klacht, dat de wapen stilstand niet eerlyk nagekomen is en voor de Arabieren nadelig is geweekt, daar anders de schyn gewekt zou wor den, dat men met de Arabieren het kwade voor heeft. Faris bey al Choery (Syrië) verklaar de, dat het onwaarschynlyk was, dat de Arabische staten de bepalingen van de Amerikaanse resolutie zouden aan vaarden, vooral omdat daarin gepoogd werd de Arabieren als agressoren te be stempelen. Indien er een zekere limiet gesteld zou worden voor de voorgestel de verlenging van de wapenstilstand, zouden de Arabische staten het mis schien nog een maand of wat kunnen aanzien in de hoop" op een rechtvaar dige oplossing. Van de fronten is weinig essentieel nieuws. Tel-Aviv en Haifa zyn door de Arabieren gebombardeerd, terwijl een Joods vliegtuig enkele bommen' op Cairo liet vallen. NEDERLANDSE POLITIEBOND NIET BIJ N.V.V. De belangrykste beslissing genomen cp de tweede dag van het congres van de Ned. Politiebond te Apeldoorn, was het besluit can, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur niet tot aanslui ting bij het Ned. Vakverbond over te gaan. Tot nieuwe leden van het hoofdbe stuur werden gekozen de heren N. Eek man (KapellebrugJJ. Sbhelling (Bre da) en H. van Stelten (Rotterdam). CONSUMENTENCREDIET EN PUNTLOZE TEXTIEL. Het verbondsbestuur van het N.V.V. te Amsterdam heeft aan de ministers van Sociale Zaken, Financiën en Eco nomische Zaken een telegram verzon den van de volgende Inhoud: „Hebben kennis genomen van voor genomen puntloze verkoop textiel-pro- ducten. Verzoeken in dit verband aan- wyzing waardebonnen consumentencre- diet voordat puntloze verkoop plaats vindt". Binnenkort krijgen wy nieuwe munt stukken. Hier zien wy de af beelding van onze nieuwe kwartjes en (ronde) stui vertjes. Foto ANP/de Gt. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen Weinig verandering in temperatuur. 17 JULI. Zon op: 4 40 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 18.32 uur; onder: 1.04 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 0.23 en 13.02 uur. L Dit nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND. Dp- ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën a.i. hebben een commissie ingesteld, die tot taak heeft het uitbrengen van advies in zake het financieren van in het Ryk gevestigde natuurlijke en rechtspersonen, die aldaar een bedrijf uitoefenen op het gebied van verkeer te water. Gisterochtend deed zich te Scheve- ningen een ongeval voor op de haring- logger Sch. 39. Door het losschieten van het losblok, waarmee de vaten haring uit het ruim worden gehaald, werden de haringlossers Dirk Roos en Kryn Harte- veld aan het hoofd getroffen. Zij zyn naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage overgebracht. Jhr mr M. P. M. van Karnebeek ls niet bestemd, gelJjk gemeld, voor de post van ambassadeur te Karachi, maar zal als tijdelijk zaakgelastigde naar die plaats vertrekken. De vereniging van Protestants-Chris- teiyke werkgevers in het bakkersbedryf heeft aan de minister van Landbouw, Vls- sery en Voedselvoorziening een brief ge schreven, waarin verzocht wordt om een zeer spoedige opheffing van de dlstrlbu- tiemaatregelen van het brood. BUITENLAND. Tydens een gevecht op 28 kilometer ten Zuiden van Koeala Loempoer op Ma- lakka heeft de politie 11 communistische verzetslieden, onder wie twee leiders, ge dood. In de nabyheld van Sallna (Kansas, (V. S.) ls een Amerikaans superfort bran dend neergeatort. Van de 13 Inzittenden zijn er 9 om het leven gekomen. Vaclav Majer, de vroegere Tsjechi sche minister van voedselvoorziening en een leider van de antl-communlstlsche vleugel van de sociaal-democratische par tij, is uit Tsjecho-Slowakye gevlucht en ln de Amerikaanse zone van Duitsland aangekomen. HIJ ls van plan een dezer dagen naar Londen te vertrekken. Prinses Margaret van Engeland heeft haar hals verrekt by haar dagelijkse och tendbezigheden in het Buckingham Pa lace. De prinses, die ln Augustus 18 jaar wordt, kon daardoor een hulsviyttentoon- stelling niet bywonen. Veertien Duitse vrouwen, die er van beschuldigd zijn ln het concentratiekamp Ravensbrueck misdaden tegen de mens heid bedreven te hebben, zyn door de Russische militaire rechtbank van Berlijn tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Vier andere kregen 20 tot 25 jaar dwang arbeid. In Rusland zijn „kolchos"-boekJes aangelegd, waarin de staat van dienst van de Individuele landarbeiders zal worden vermeld en aantekeningen worden ge maakt over de vakbekwaamheid van de betrokkenen. Te Luik zyn vier geneesheren gear resteerd, die tegen betaling van 10.000 tot 20.000 frs een bewys van vrijstelling ver strekten aan dienstplichtigen. Korporaals traden hierbij als bemiddelaar op en ont vingen een commissieloon. Te Jeruzalem ls een Noors lid van de V. N.-garde gedood door een schot van een scherpschutter op de weg naar de berg Scopüs. Hans Kanlg, hoofd van de Berhjnse veiligheidspolitie, ls door Paul Markgraf, het door de Sovjet-autoriteiten benoem de algemene hoofd van de Berhjnse po litie, ontslagen. Heden einde der staking (Van onze Romeinse correspondent). De toestand te Rome was gisteren rustiger dan Woensdag. De staking is niet algemeen en de voorziening van gas en electriciteit is niet gestoord. De bond van winkeliers heeft zyn leden op gewekt om met ingang van heden de winkels weer open te stellen. Ook in andere steden is de toestand verbeterd. Het parlement zou gisteren de com munistische motie van wantrouwen be handelen tegen de regering. De com munisten zelf hebben echter op for mele gronden om tw°e dagen uitstel gevraagd. Vermoedelijk is het hun be doeling om talryke activisten uit het Noorden naar Rome over te brengen. In de parlementszitting gaf de minis ter van Binnenlandse Zaken een uit voerig overzicht van de ongeregeld heden. Hy zeide dat in talryke plaat sen de bureaux van de Christen-Demo craten vernield zyn. Ernstige onlusten hadden plaats te Genua, waar gewapende communisten er in slaagden om aan de politie wape nen, jeeps en zelfs een geblindeerde auto afhandig te maken! Zy blokkeer den spoedig verschillende straten, zet ten 'de gehele stad in het duister en be zetten de telefooncentrale. De prefect heeft daarna de Staat van Beleg afge kondigd. De toestand verbetert er nu langzamerhand en de Staat van Beleg is weer opgeheven, In Milaan is het betrekkelyk rustig gebleven. In Turijn werden onmiddeliyk na het radio-bericht betreffende de aanslag op Togliatti in alle fabrieken de direc teuren en ingenieurs van hun vrijheid beroofd. In de Fiat-fabrieken berust de leiding by een arbeiders-comité, waar van de communistische senator Mosca- telli het hoofd is. Politie heeft de fa briek omsingeld. Zy heeft order1 de fa brieken te bezetten. De minister van Binnenlandse Za ken heeft by zyn uiteenzetting een beroep gedaan op de communisten om een bloedig conflict te voorkomen, doch dit verzoek werd met gejoel ontvangen! In Venetië zo vertelde de minister nog zyn de gasvoorziening? en de. ra dio-centrale tljdelyk in communistische handen geweest doch de orde ls nu hersteld. Tegen het einde van de rede van de minister kwam een communis tisch Kamerlid de zaal binnen met sta pels nieuwsbulletins, welke namens het vakverbond werden uitgedeeld. Aangezien dit een ernstige inbreuk was op de parlementaire zeden, werd de zitting door de president opgeheven. Het telefoon- en telegraafverkeer met het buitenland is niet gestoord en er lopen weer treinen naar Zuid-Italië en Sicilië. De treinstaking ten Noorden van Napels is echter algemeen. STAKING AFGELAST. Het Italiaans algemeen vakverbond heeft bevel gegeven, 'de algemene sta king, die het in Italië had uitgevaar digd uit protest tegen de moordaan slag op Togliatti, met ingang van he den 12 uur te beëindigen. Volgens het hoofdbestuur van het verbond was het te laat om de stakers aan te sporen, hedenochtend reeds het werk te hervatten. De drukkers zijn on middeliyk aan het werk gegaan, opdat extra edities van de te Rome verschij nende bladen uitgegeven kunnen wor den. Volgens AFP heeft het verbond de staking afgelast na tussenkomst van ge matigde elementen, die dreigden de eenheid van de centrale vakvereniging te zullen verbreken. Volgens De Vittorio, secretaris van het algemeen vakverbond, neemt het be stuur van het verbond de volledige ver- antwoordelykheid op zich voor de be ëindiging van de staking ondanks het feit, dat de meerderheid der plaatse- lyke vakverenigingen aandrong op voortzetting. „Wy vragen van de rege ring* dat zy van haar kant iets bij draagt tot verbetering der situatie, zo als het wijzigen van haar binnenlandse politiek, die aanleiding geeft tot verbit tering". Verder vraagt het verbond de regering, aldus De Vittorio, dat geen represaillemaatregelen «uilen worden genomen, „daar deze de toestand al leen maar zouden verergeren". Piccioni, de vice-premier, heeft na mens de regering verklaard, dat de re gering nooit represaillemaatregelen treft en niet van plan is dit te doen, doch dat dit niet betekent, dat zy niet de plicht heeft, eerbied voor de wet af te dwingen in gevallen, waar misdaden zyn begaan. De oudste stad vah Kennemerland Beverwijk viert begin Augustus haar 650-jarig bestaan. Reeds wprden de voorbereidingen voor de feestelykheden ge troffen. Hoog in de lucht wordt de feestverlichting op de toren van de Ned. Hervormde Kerk aangebracht. Foto ANP/Jr. Zegenrijk werk wordt 1 Aug. beëindigd (Speciale Berichtgeving) In een periode van iets minder dan drie jaar zijn door de Repatriërings- dienst 107.000 evacué's uit Indië naar Nederland overgebracht. Het hoofd van de dienst, overste C. van Bockel, heeft ons' echter verteld dat de Woensdagavond te Rotterdam bin nengekomen „Sibajak" het laatste schip is geweest over welks passa giers de Repatriëringsdiehst zyn zor gen zal uitstrekken! Wie er hierna nog zullen evacueren (overste Van Bockel schatte hun aantal op een paar duizend) zullen met de gewone lijnschepen naar Holland komen. Zij kunnen by aankomst rekenen op hulp van het Centraal Bureau voor zorg van oorlogsslachtoffers, dat zioh desgewenst met h-un huisvesting be moeit, en van het C.D.K. voor distri butiebescheiden, maar de leden van de Unie van Vrouweiyke Vrij.willigers zul len niet meer op de kade staan om hen met attracties te verwelkomen, er zullen geen speciale autobussen meer zyn voor het transport naar huis, kort om, alle andere diensten, die tot dus verre hebben meegewerkt om de oor logsslachtoffers uit Indië de komst in ens land zo gemakkelijk en zo prettig mogelyk te maken, zullen zyn stopge zet. Het aantal evacué's neemt af en geleidelyk moeten wy naar meer nor male toestanden terug. Het werk van de Rapatriëringsdienst is moeilyk en veelomvattend geweest, vooral doordat van de aanvang af van massa-evacuatie kon worden gesproken. Er moest gezorgd worden voor verveer, kleding, huisvesting, en geestelijke en materiële hulp. Ongeveer 20 25% van hen, die hier zijn aangekomen, hadden geen tehuis en moesten dus ergens worden ondergebracht. Er waren in to taal een vierduizend zieken, van wie er 1200 in een inrichting moestenwor- dan opgenomen. Dank zij veler mede werking heeft men dat byna altyd zo weten te regelen dat de patiënten kwa men te liggen in een ziekenhuis ter plaatse waar zy graag zouden willen wonen. Het eerste schip met geëvaoueerden was de „Nieuw Amsterdam". Er waren 3800 oorlogsslachtoffers aan boord, die in Januari '46 te Southampton arri veerden en van daar in verband met mijnengevaar in het Kanaal met VACANTIEWEEK IN PE BOUWBEDRIJVEN. Ingevolge een Beslissing van de Mi nister van Sociale Zaiken mag aan bouwvakarbeiders géén bijslag op de vacantiebcnnen worden verstrekt. Al leen aan de volgende categorieën ar beiders kan een bijslag tot het bedrag der overbniggingsuitkering worden ver leend. k Bouwvakarbeiders, die aan een rykswerkplaats voor vakontwikkeling zyn tewerkgesteld, doch op grond van de korte tyd van tewerkstelling na het verlaten van de cursus niet voldoende vacantiebonnen hebben kunnen sparen, b. Niet-bouwvakarbeiders, werkzaam by de D.U.W.E. gedemobiliseerde militai ren-bouwvakarbeiders, die als gevolg van de tyd doorgebracht in militaire dienst, niet In het bezit zyn van vol doende vacantiebonnen. twee kleinere schepen naar Amsterdam werden vervoerd. Als men bedenkt dat er toen geen hutten waren cp de „Nieuw Amsterdam" en de ruimen slecht waren ingericht, dat de mensen veel slechter waren gevoed en gekleed dan die de laatste tyd zijn gekomen, dan is het wel duidelijk dat die reis "-oor vele mensen een beproeving moet zijn geweest! Er zyn, aldus overste Van Bockel, 155 reizen nodig geweest om te 107.000 evacué's te vervoeren. Rotter dam kreeg daarby het leeuwenaandeel te verwerken, namelijk 85 schepen. Rotterdam had ook de eer van de aan komst van de 25.000ste en de 100.000ste evacué en van het 100ste schip! Met ingang van 1 Augustus a.s. zal nu de Repatrlëringsdienst, welke qen onderdeel is van het ministerie van Overz. Gebiedsdelen, worden ontbon den. Daarmede zal een streep wor den gezet onder een mooi en zegenrijk werk dat in brede kring terecht zeer ruime waardering heeft gevonden! Uitgebreide handel in valse textielpunten ARRESTATIES IN ZEELAND EN BELGIË. De rijkspolitie in Zeeland heeft een uitgebreide handel in valse textiel punten ontdekt en is er in geslaagd de voornaamste schuldigen te arreste ren. Half Juni leverde een winkelier uit Arnemuiden 2000. textielpunten in op het distributiekantoor In Middelburg. De ambtenaren vermoedden, dat ze vals waren. Bij onderzoek bleek het ver moeden juist te zyn. Ongeveer te zelf- der tyd werden op het distributiekan toor te Axel 50 valse textielpunten In geleverd. Bij een langdurig verhoor van de betrokken winkeliers kwam vast te staan, dat men met een wydvertakt complot te doen had. In talryke Zeeuw se plaatsen, zoals Middelburg (waar 30.000 valse punten in beslag werden genomen), Vlissingen en Terneuzen, maar ook in Den Haag, Haarlem en Rotterdam, waren winkeliers in het be zit van valse textielpunten, die alle uit dezelfde vervalsingsbron, moesten ko men. Waarschijnlijk werden de punten in België gedrukt in opdracht van de man, by wie de voorraad in Middel burg in beslag werd genomen. Ook in België zyn enige arrestaties verricht. Verder is komen vast te staan, dat het publiek eveneens valso textielpun ten heeft gekocht. Tegen particulie ren, bij wie zulke punten in beslag werden genomen, is proces-verbaal opgemaakt. Er zijn talryke arresta ties verricht. UITVOER VAN TOMATEN EN KOMKOMMERS. Naar Engeland voorlopig stopgezet. Gisteren is de uitvoer van tomaten naar Engeland tijdelijk stopgezet om dat de grens van de door Engeland ver leende inveermaohtiging Is bereikt. Tot gistermorgen zyn 12.000 ton tomaten naar Engeland üitgëvcerd. Met ingang van vandaag wordt de uitvoer van komkommers eveneens ty- delijk stopgezet, in verband met dezelf de reden. Voor beide producten zal. evenals dit in het verleden is gebeurd, een nieuwe voorlopige invoermachtiging worden verleend, welke elk ogenblik verwacht kan- worden. Duitsers roofden 500 millioen Zw. francs Naar aanleiding van het communiqué van de Zwitserse regering inzake haar weigering tot het voeren van besprekin gen met de Nederlandse regering over naa-r Zwitserland vervoerd Nederlands goud, deelt men ons van regeringszijde mede, dat op 25 Mei 1946 te Washing ton 'n overeenkomst werd gesloten tus sen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen enerzyds en de Zwitserse re gering anderzyds. Deze overeenkomst bevat een bepaling, waarby de Zwit serse regering zich verbindt een bedrag van Zw. frs. 250 millioen in goud be schikbaar te stellen, waartegenover de regeringen der drie grote mogendheden, die zich in deze bevoegd achtten, af stand doen van alle geallieerde aan spraken op de Zwitserse regering of de Zwitserse Nationale Bank met betrek king tot door Zwitserland gedurende de oorlog van Duitsland verkregen goud. Aangezien de Nederlandse regering over aanwijzingen beschikt, dat alleen reeds voor een waarde van meer dan Zw. frs. 500 millioen aan uit Neder land afkomstig goud door de Duitse Ryksbank naar Zwitserland werd ver voerd, heeft zy zich tot de regeringen van Frankryk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten gewend en hen op deze omstandigheid gewezen. In overleg met de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen werd daarop tot de Zwit serse regering een uitnodiging gericht om deze aangelegenheid gezamenlyk op 19 Juli a.s. in Den Haag te be spreken, Deze uitnodiging is thans door de Zwitserse regering afgewezen. Door de Ned. regering wordt nu over wogen, welke verdere stappen in deze aangelegenheid dienen te worden ge nomen, DE EERSTE BOLLENVEILING IN HET WESTLAND. Tegenvallende resultaten. Er waren gisteren gespannen ver wachtingen hoe de eerste veiling van bloembollen in het Westland zou ver lopen; de resultaten zyn tegengevallen. De aanvoer van bollen was vry groot en er waren vele kooplieden ter veiling, d'e de Westlandse Bloembollenkwekers - vereniging „Floralia" te 's-Gravenzande hield. De inzet der veiling was echter mat, en de pryzen bleven rond het mi nimum. Slechts enkele zeer goede kwa liteiten en soorten kwamen daar boven uit, dcch het meeste werd tegen de vastgestelde prijs verkocht. Vermoed wordt dat de onzekere pers pectieven voor de buitenlandse afzet zeer van invloed waren op de pryzen, die besteed werden. NEDERLANDSE DELEGATIE VOOR DE CONSULTATIEVE RAAD. De Nederlandse delegatie, welke zal deelnemen aan de bijeenkomst van de consultatieve raad der Westeuropese Unie die Maandag te Den Haag zal aanvangen, is als volgt samengesteld: de minister van Buit. Zaken, mr C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Oos terhout; A. H. J. Lovink, secretaris generaal van het ministerie van Buit. Zaken; jhr mr E. F. M. J. Michiels v. Verduynen, ambassadeur in Londen; prof. mr dr J. P. A. Franqois, raadad viseur van het ministerie van Buit, Za ken; dr H. N Boon, chef directie po litieke zaken, idem en J. A. van Hou ten, chef directie voorlichting buiten land, idem. Voorts zullen de bijeen komst by wenen de secretaris-generaal van de permanente commissie, mr E. Star Busmann, alsmede kolonel G. Mallaby van de stelS^in de permanente OMoaüseie.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1